ZEEUWSE COURAN ]G sterk verdeeld over Servië Geweld tegen asielzoekers in Rostock krijgt politiek naspel Sxdjm Sm kleintjes rtogin van York uwt illegaal ïutting om huis onk geeft Somalia miljoen extra Vrees voor toestroom vluchtelingen Dli *s "ENSCHEN 1ST üMMflASTBAB Dollarkoers geeft kabinet wat ruimte ider van Serviërs in Bosnië dreigt met terreuracties tegen kerncentrales Jraël il Golan ïilen oor vrede ilke nve Uien keuvelden en vanochtend af en toe n of motregen. Later opklaringen, krachtige zuidwestelijke wind, dagtemperatuur 21 graden. e jaargang no. 201 nsdag 26 augustus 1992 E Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 (dp en (gpd/anp/afp/rtr Rusland en een, vijftal iden dwarsbomen voor een scherpe veroorde- in Servië als hoofdschul- het Joegoslavische Daarmee staat een van 'en jfddoelstellingen van de Joegoslavië-conferentie ^ajiden die vandaag begint, schroeven. Jj. en heeft één van de strij- partijen met terreur ge- Mocht de internationale minschap besluiten tot mili- i in Joegoslavië dan mogelijk dat Servische itten" aanslagen plegen in West-Europa, bijvoorbeeld op kerncentrales. Radovan Karadzic, de leider van de Serviërs in Bosnië, waar schuwt voor dergelijke aansla gen in een vraaggesprek dat het Duitse weekblad Quick donder dag publiceert. Het vergroten van de druk op de Servische leider Milosevic is een van de belangrijkste doelstel ling van conferentie-voorzitter Groot-Brittannie. Engeland wordt daarin ge steund door Nederland en alle andere noordelijke lidstaten. Maar de zuidelijke lidstaten, vooral Griekenland en Italiè, ietj lEN (AFP) - Sarah Fergu- iede laatste tijd nogal wat ellen gehad heeft met sgierige fotografen, heeft geen drie meter hoge af- ing om haar huis laten 1 gemeentehuis van Run- Ie, ten zuidwesten van licht een ambtenaar toe hertogin van York hier iee kan krijgen omdat ze toestemming had moe- in. „Als iemand klaagt, wij poolshoogte ne- zegt hij. die vijf maanden gele- Jjjj redeelde dat ze gaat schei prins Andrew, de twee van koningin Elizabeth )tioneel verslag minister HAAG (GPD) - Minister (ontwikkelingssamen- g) stelt 15 miljoen gul- leschikbaar voor extra in hel door geweld en geteisterde Somalië. Ml de minister overleg met mdse hulporganisaties tbreiding van de nood- anhet Afrikaanse land. dit gistermiddag tij- poedoverleg met de Twee- >a(l mer over zijn tweedaagse ce iaan Somalië. Op verzoek gr pkes (Groen Links) kwam onmmiddellijk na aan- in Nederland naar de Ka- met de commissie voor kelingssamenwerking toestand in Somalië te i De toestand is nog ^maar er zit verbetering Pronk, die tijdens het zichtbaar emotioneel zdeed van de situatie ai mer ging akkoord met het ïl van de minister om 15 SlIZALEM (RE li ft) - Israël is bereid h terug te trekken uit 1 deel van de Hoog ste van Golan in ruil f een vredesverdrag [.ji I Syrië. Dit heeft de aëlische minister van ,nSi Henlandse zaken, ,irf imon Peres, dinsdag fen interview met de ;oi> aëlische legerradio )ffl klaard. vee A" jêl zal dat Syrië zeg- 'Inde taal van VN-re- Aj utie 242. zo zei de mi- of Ier op de vraag of Is- op de vredesconfe- ;ie over het Midden- hrt s!en Syrië zal laten ciif tfin dat het bereid is oc 11 van de Golan op te De vredesbespre- over het Midden- en werden maan- in Washington her- willen niet dat de Servische lei der Milosevic aan de schandpaal wordt genageld. Frankrijk neemt een aparte positie in. „Die geloven niet meer dat iets helpt", alus een Nederlandse di plomaat. „Ik kan en wil niet ver helen dat de EG hopeloos is ver deeld". De EG-ministers deden tot gisteravond laat tijdens het werkdiner moeizame pogingen om op één lijn te komen. Er is ook verdeeldheid over een ontwerp-verklaring die de sta tus van rest-Joegoslavie regelt. Het merendeel van de EG-lid- staten wil koste wat het kost voorkomen dat het romp-Joego slavië van Servië en Montenegro zich gaat opwerpen als de opvol ger van het 'oude' Joegoslavië. „Maar de ontwerptekst die er nu ligt, is een bloedeloze en tande loze tekst", aldus een somber ge stemde Nederlandse ambte naar. Het diplomatiek circuit in Lon den vreest dat de conferentie een regelrechte sof wordt. Er is grote ergernis over het feit dat de Servische leider Milosevic sa men met de premier en de presi dent van het rest-Joegoslavië, Panic en Cosic. in een en dezelf de delegatie zit. Dat kan de sug gestie wekken dat de internatio nale gemeenschap rest-Joego slavië erkent als opvolger van het voormalig Joegoslavië. Krijgsgevangenen Nederland wil enkele tientallen krijgsgevangenen uit het voor malige Joegpslavië opvangen. Het gaat om mensen van wie de gezondheid slecht is. Zij bevin den zich thans in gevangenkam pen in Bosnië die door het Inter nationale Rode Kruis zijn be zocht. Dat bleek dinsdag in Za greb na afloop van een gesprek tussen het Internationale Rode Kruis en de Nederlandse missie die zich in Kroatië op de hoogte stelt van het vluchtelingenpro bleem in deze republiek. EG-voorzitter Groot-Brittannië zou David Owen, oud-minister van buitenlandse zaken, willen benoemen tot opvolger van Lord Carrington. Carrington maakte gisteren bekend dat hij zich niet langer actief zal bezighouden met de onderhandelingen over Joegoslavië. II, heeft haar woning niet zicht baar verlaten sinds ze zondag met haar twee dochters terug keerde van Balmoral Castle in Schotland, waar de Britse ko ninklijke familie op zomer vakantie is. Maar het huurhuis van Sarah in Runnymede heeft ook nog zij-in- en -uitgangen waardoor ze toch naar buiten kan zonder te stuiten op de tien taliën fotografen die op haar staan te wachten. Sarah stond vorige week in wei nig verhullende poses op de voorpagina's van de Britse sen satiekranten, samen met een Amerikaanse miljonair die tot dan toe doorging voor haar zake lijk adviseur. miljoen gulden beschikbaar te stellen voor aanvullende hulp in Somalië. Pronk denkt daarbij aan steun voor het werk van Art sen zonder Grenzen, het Rode Kruis, de Verenigde Naties en aan bijvoeding voor kinderen. Daarnaast wil de minister zaai goed ter beschikking stellen voor de oogst van komend jaar. Het gaat volgens Pronk echter niet alleen om humanitaire hulp. Juist de veiligheid in het naar anarchie neigende land is een probleem. Dertien rivalise rende bendes bestrijden elkaar en beroven de voedseltranspor- ten. De commandanten van de clans zijn wel bereid de strijd te staken en te overleggen over de toekomst van het land, maar de leden van de millities zijn nau- welijksin de hand te houden. De 500 VN-militairen uit Pakistan moeten proberen de veiligheid te vergroten. Pronk wil dat er meer militaire hulp komt en wordt daarbij ge steund door de meerderheid van de Kamer. Maar dat moet 'ui terst voorzichtig' gebeuren, om escalatie te voorkomen. Daar naast moet er politiek overleg starten. De 'minister bepleit ook dat minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) er bij de VN op aan gaat dringen de huidige in terim-regering niet te erkennen. zie ook pagina 4 cosmo Vrijdag a.s. De sensatie van het jaar!! Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk HL V008 EH» SCHERPE OTS1Ï: 01100-20681 Een man probeert met dreigen een groep kinderen rustig te houden nadat duidelijk werd dat er niet voldoende voedsel voor alle kinderen was. foto AP van onze correspondent NAIROBI - Functionarissen van de Verenigde Naties en Etio- pië zijn bang dat de massale voedselzendingen haar Somalia een nieuwe migratie van vluchtelingen uit de Ogaden naar So malia en Noord-Kenia teweeg zal brengen. De VN hebben de Amerikanen gevraagd of zij hun luchtbrug naar Somalia niet ook naar de Ogaden en Etiopie kunnen uitbreiden. In vluchtelingenkampen in de Ogaden verblijven ruim 200.000 Somalische vluchtelingen die het op dit moment in de meeste gevallen zonder al te veel voedselhulp moeten stellen. In het op vangkamp in Gode gaan iedere dag meer dan 20 mensen dood van de honger. Volgens VN-functionaris Ben Parker zijn er problemen met de aanvoer van voedsel vanuit Djibouti en de haven van Assab, om dat op beide routes veiligheidsproblemen bestaan. Hierdoor zijn de hulpoperaties in de vluchtelingenkampen danig in gevaar ge komen. Op dit moment is men afhankelijk van een luchtbrug vanuit Ad dis Abeba, die echter de vraag van ruim 4000 ton voedsel per maand niet aan kan. Omdat de hulporganisaties de voedselsi tuatie in de Ogaden zo spoedig mogelijk willen verbeteren, heb ben ze de Amerikaanse ambassade in Addis Abeba verzocht de VS-voedselluchtbrug vanuit Kenia naar Somalia uit te breiden tot Etiopië. Kohl: vreemdelingenhaat schandaal voor Duitsland van onze correspondent BERLIJN - Na de gewelddadige rassenrellen in de Oostduitse stad Rostock is een politieke strijd ontbrand over de schuld vraag. Daarbij gaat het vooral om de inzet van de politie, on der wier ogen recht-extremisti- sche groepen maandagavond onder applaus van duizenden buurtbewoners het tehuis voor asielzoekers in brand konden steken. De politie had kort voor midder nacht een grootscheepse aflos sing van de eenheden uitge voerd, waardoor het tehuis ge durende uren volkomen onbe schermd was. Hoewel de politie zei dat er geen asielzoekers meer binnen waren, bleek dat er zich nog meer dan 100 Vietnamezen. veelal vrouwen en kinderen, in het brandende gebouw bevon den. Zij konden zich ternauwer nood via het dak in veiligheid stellen. Dinsdag was het relatief rustig in de stad. 's Avonds circuleer den geruchten over linkse extre misten die naar Rostock waren gekomen om de strijd met de neo-nazi's te zoeken Aan een eerder door de vakbeweging georganiseerde demonstratie te gen vreemdelingenhaat deden slechts 200 mensen mee. In het middelpunt van de kritiek staan de minister van binnen landse zaken van Mecklenburg- Vorpommern, Kupfer (CDU), en 'iQO .0 f- FUR ASïïiüEHDE DtUTSCHE IN ÜNGARN Sim FWASJISUCHNOE IN DEDTSCHIAND Tweehonderd demonstranten protesteerden gisteren tegen de gebeurtenissen in Rostock. Ze wijzen erop dat vluchtende Oostduitsers in 1989 Hongarije binnen mochten maar dat asielzoekers nu niet erg welkom zijn in het voormalige Oost-Duitsland. foto EPA HCS-aandeel De (vroegere) aandeelhouders van HCS kregen gisteren een on prettige mededeling. Joep van den Nieuwenhuyzen heeft, mede namens tzvee andere grootaan deelhouders. vorig jaar de koers van het aandeel HCS gemanipu leerd. Er werden 5.5 miljoen stukken op een dag op de beurs verkocht, waardoor de aandelen in waarde O daalden. O Surfers Ga nooit surfen op zee als je de weersvoorspelling niet kent. Die- waarschuwing komt van het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Het centrum krijgt in het hoog seizoen lot 20 meldingen per dag van op zee vermiste surfers. Veel al gaal het om toeristen, maar ook de ervaren surfers raken regelmatig in Q problemen. Paul Schipper Middelburg had in de eerste ron de van de KNVB-voetbalbeker weinig moeite met Temeuzen. Paid Schipper (foto) nam vier van de zes Middelburgse treffers voor zijn rekening. Temeuzen kon daar 1 C niets tegenover stellen. Iw Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; f Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. DEN HAAG (GPD) - Door het lager inschatten van de waarde van de dollar in 1993 denkt het kabinet de discussie over de koopkracht van de laagstbe taalden succesvcol te kunnen afronden. Als de waarde van de Amerikaanse munt komend jaar niet op gemiddeld 1,85 uitkomt, maar een dubbeltje la ger, betekent dit een positief koopkrachteffect van 0,2 pro cent. Hiermee ontstaat voor de minima koopkrachtbehoud. Naast de dollar-operatie wil het kabinet de volgende maatrege len nemen om uitkeringsgerech tigden en minimumloners vol gend jaar koopkrachtbehoud te bieden- uitkeringen en minimumloon gaan niet met 2 maar met 2,5 procent omhoog, de inflatiecorrectie in de be lastingen wordt niet beperkt tot 2 procent maar verhoogd tot 2,5 procent, de belastingaftrek wegens ar beidskosten (hel arbeidskosten- forfait) gaat op 1 januari met 130 gulden omhoog. De eerste twee maatregelen zijn goed voor zowel uitkeringsge rechtigden als minimumloners, de derde maatregel alleen voor minimumloners. Zoals bekend werd voor beide groepen tot nu toe een koopkrachtdaling van 1,1 procent voorzien. Door uit te gaan van een lagere waarde van de dollar in 1993 dan het Centraal planbureau (CPB) tot nu toe heeft voorspeld wordt de import goedkoper. De inflatie in ons land wordt daarmee ge drukt Dat heeft een positief koopkrachteffect. Bovendien kan het een voordelig effect heb ben op de loonstijgingen in de bedrijven. Die kunnen lager uit vallen. Het kabinet wil vandaag defini tief knopen doorhakken. Dat moet ook omdat de stukken voor Prinsjesdag naar de druk ker moeten willen zij op tijd klaar zijn. het hoofd van de politie, Kordus. Minister-president Seite nam het tweetal in bescherming. Naar zijn mening had de politie tijd nodig om te wennen aan zul ke gewelddadige botsingen en was de uitbarsting in Rostock niet typisch voor zijn deelstaat. Ook in West-Duitsland gebeur den dergelijke dingen, zei hij. Seite verklaarde, net als veel an dere politici, dat de oorzaak van het geweld mede ligt in de totale overbelasting van de opvang- centrale in Rostock. Hij zei dat het in het verleden tot geweld van beide kanten was gekomen. Ook sommige asielzoekers had den zich misdragen, aldus de CDU-politicus. „De asielwetge ving moet worden verscherpt, omdat de bevolking een onge controleerde stroom vluchtelin gen niet kan verwerken", zei Seite. Vrijdag vindt in het regio nale parlement een speciaal de bat over het geweld van Rostock plaats. In Bonn uitten politici van alle partijen hun afschuw over de rel len. Kanselier Kohl riep in Ber lijn alle partijen op duidelijk te maken dat vreemdelingenhaat absoluut onacceptabel is en een schandaal voor Duitsland bete kent. Ook Kohl zei dat het ge weld van Rostock in andere de len van Duitsland had kunnen uitbreken. Hij kondigde een har der optreden tegen extremisten aan. SPD-voorzitter Engholm waarschuwde voor 'een hete herfst vol vreemdelingenhaat'. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1