sportraad gaat door als stichting Ook voor helderzienden een gok Denkvakantie heeft scepsis overleefd o n? Voorlichting over milieu, ontwikkeling en natuur slaat aan provincie WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 mvorming organisatie moet problemen in functioneren oplossen lezers schrijven van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Een denk vakantie over de toekomst van Zeeland moest het wor den, een mogelijkheid het in tellectuele peil in deze provin cie op een hoger plan te bren gen en de weerbaarheid en verantwoordelijkheid van in dividuele burgers te vergro ten. De Zomeruniversiteit Zeeland - dit jaar aan de vijf de aflevering toe - heeft moge lijk al haar ambitieuze doel stellingen nog niet waarge maakt, maar het weekje colle ges, workshops en forumdis cussies is zo langzamerhand net zo'n bekend verschijnsel als het kindervakantiewerk dat eveneens aan het eind van de schoolvakantie wordt ge houden. In vijf jaar heeft de Zomeruni versiteit de aanvankelijke scepsis over deze manier van kennisoverdracht wel wegge nomen. Provinciale staten kenschetsten het initiatief in 1988 nog als een hachelijke on derneming die toch maar het voordeel van de twijfel moest krijgen. Voor die voorzichtige benadering was wel %nige re den. De Zomeruniversiteit was in acht maanden tijd uit de grond gestampt. In zo'n korte tijd kon toch nooit veel goeds tot stand worden gebracht, was de opvatting. Daarbij kwam dan nog dat een Zome runiversiteit van een week wel een heel schraal surrogaat werd gevonden voor het feit dat Zeeland wetenschappelijk onderwijs ontbeert. Toekomst „We hebben het cynisme over leefd". stelt J. C. T. van der Doef, tot voor kort voorzitter van de Zomeruniversiteit, te vreden vast. „Initiatieven als deze hebben wat tijd nodig in Zeeland. Er wordt al gauw ge zegd: dat is toch niks voor ons soort mensen. En: Zeeland is daar toch wel een maatje te klein voor. Ik denk dat de Zo meruniversiteit heeft bewezen dat zoiets in Zeeland wel dege lijk kan en ook waardevol is. Wanneer je dat vijfjaar achter een doet. dan heb je toe komst." Aan de keus van de onderwer pen die tijdens de studiebijeen komsten en discussies aan bod komen, de diepgang waarmee ze worden behandeld en de kwaliteit van de inleiders, is het volgens Van der Doef te danken dat de Zomeruniversi teit niet in een experiment van een of twee jaar is blijven ste- foto Wim Riemens de landbouw, de gezondheids zorg en de arbeidsvoorziening hebben inleiders en gedach- tenwisselingen tijdens de Zo meruniversiteit voor nieuwe ideeën en impulsen gezorgd. Het aantal deelnemers aan de Zomeruniversiteit heeft een gestage groei te zien gegeven: in 1988 waren er 60 inschrijvin gen, een jaar later 90 en 215 in 1990. Vorig jaar zakte de be langstellingmet 170 bezoekers enigszins terug. Ruwweg twee derde van de deelnemers meldt zich aan vanuit een be roepsmatige interesse; de ove rigen vallen te beschouwen als leken op het gebied waarvoor ze zich aanmelden. Onder de bezoekers van de Zomeruni versiteit zijn vrij veel belang stellenden die elk jaar terugko men. Die hebben de neiging zich pas na hun vakantie te la ten inschrijven, in de weten schap dat er toch wel plaats is. Daarom maken de medewer kers van de Zomeruniversiteit zich niet bezorgd als het aantal inschrijvingen eind juli nog wat tegenvalt. De vaste klan ten komen toch wel weer. gelijk meer - i voor opvang -1 allochtonen IELBURG - Als de Sticli- 65 Regionaal Educatief Cen- i(REC) Zeeuwsch-Vlaande- iet provinciebestuur weet ertuigen van de noodzaak, len de Zeeuws-Vlamingen 53 rekenen op ruim 10.000 ra voor opvang en educatie illochtonen. puteerde staten bekeken óstemming de plannen van S instellingen die instroom- jen willen opzetten voor de Sende groep allochtonen, name asielzoekers, in rsch-Vlaanderen. Dat ,het steunpunt Buitenlan- 4 de Stichting Basiseduca- Vormings- en Ontwikke- 1 ïerk, DAS-Zeeuwsch- deren en het Regionaal 1 3U Onderwijs in gezamen- *1ïid de plannen hebben ge- t, stond het provinciale 1 ïe wel aan. Gs willen alleen a welke problemen aanlei- geven tot het vormen van hstroomgroep. Ook vraagt sollege naar ervaringen el- ®et een dergelijke werkwij- ïprovincie is in ieder geval fljj 3 geld te reserveren op de 311 lïig. Als alle vragen naar C| ienheid beantwoord zijn, te initiatiefgroep in 1993 tet geld beschikken. fweek voor andicapten Muiden - op Het z»ve- fer in Arnemuiden vindt iterdag 29 augustus tot en Herdag 5 september de In- üonale Surfweek voor ge spten plaats. „Sportieve igheid op en rond het wa- itis het belangrijkste van 'eek. Daarbij komt dat je 'e week door contacten en fleken hebt met mensen iel Europa", aldus Pieter 3iv buur uit Scharendijke, ielnemer van vorig jaar. i dweek staat open voor mo- b en visueel gehandicap- m te 47 deelnemers komen W1 andere uit Duitsland, (X éjk en België. De aanpas- 0j. van de surfplanken die ef öjn, worden ter plekke 'op Hgemaakt door Dick Clots, fes worden tijdens de f ek intensief begeleid door teen van het Cios in Goes feiten bewegingsweten- Pen in Groningen. Om al- 'oede banen te leiden zijn Seveer evenveel begelei- ^deelnemers. Tevens dra- deelnemers een zwem- 'oc 'ligt er continu een snelle p Maat. rts dement dat voor de vier- plaats vindt plaats 0 i het Nationaal Centrum Ofming Het Zilveren de Zeeuwse Sportraad en i" van het organisatieco- De recreant en de duinen Reeds meer dan veertig jaar ge niet ik als seizoensrecreant met mijn gezin van de mooie Wal- cherse duinen en geef er dus de voorkeur aan met mijn verdien de geld de Zeeuwse midden stand, uw adverteerders, te ver rijken boven deze van een of an der Zuideuropees land. In veertig jaar bouw je toch een zekere liefde op voor dit mooie stukje Nederland. Het artikel van Ab van der Sluis. Walcherse duinen liggen dwars, heeft mij doen besluiten in de pen te klim men. Of uw verslaggever weet niet waar hij over praat of het stuk is een ongenuanceerde stemmingmakerij tegen de re creant en de recreatieve voorzie ningen. Ik kan me niet heugen dat er in het duingebied van Zoutelande tot Vlissingen de laatste jaren officiële campings en fritestenten bij zijn gekomen. Het valt mij zwaar tegen dat een blad als het uwe zomaar uitspra ken overneemt van een bevoor oordeelde voorzitter van de Stichting Duinbehoud, zonder deze te verifiëren. Uiteraard zal iedereen het met hem eens zijn dat we zuinig moeten zijn op on ze natuur, maar idealisme kan en mag de realiteit niet over heersen. De duinen moeten be groeid zijn in de strijd tegen het water en niet tegen de recreant. Ik denk dat de recreant, de offi ciële campings etc. een prettige bijdrage leveren aan de welvaart in Zeeland. Probeer deze niet te bevechten door deze zwart af te spiegelen. Met samenwerking bereikt men zeker meer. G.J.M. Lautenslager Mospacl 1 Valkensïvaarcl Vissers II Het ingezonden stuk getiteld Vissers (PZC 21 augustus) vraagt een weerwoord. Wat de schrijver A. J. H. baron van Lynden uit Middelburg ge- urm van boze mosselvissers noemt, noem ik broodroof van een aantal hard werkende men sen, die na de sterfte van de mos selen in Zeeland als gevolg van de mosselparasiet in 1951 van de regering gelegenheid kregen een nieuw bestaan op te bouwen in de Waddenzee. De Paardencuup-geschiedenis heeft met de mossel affaire, die door baron Van Lynden wordt aangehaald, totaal niets te ma ken. Als het gaat om foute beslis singen van de overheid, dan weet ik ook nog wel enkele voor beelden. die met deze visserij te maken hebben. Het doel van de milieu-lobby is de mosselvisserij,in de Wadden zee op te doeken. Deze uitspraak is niet van mij, maar van drs A. C. Drinkwaard uit Den Burg op Texel, die dit hoorde uitspre ken op een op dit eiland gehou den vergadering en die hij vertel de op de Zevibel-vergadering in Bruinisse enkele weken geleden. Van een recalcitrante houding van de vissers, wat betreft over leg, is wat 1992 betreft geen spra ke. Het is een pertinente leugen, die als zoveel andere leugens de wereld wordt ingestuurd en die door het grote publiek zonden .meer wordt geloofd. De vissers smeken om overleg. De baron zal waarschijnlijk niet; om materiaal vragen bij Zevibel om zich beter te oriënteren ovei;; de schadelijkheid van de mos-- selteelt in de Waddenzee. Mis schien mag ik de Zevibel-men-: sen langs deze weg vragen ge noemde heer, die toch beter/ moest weten, wat materiaal toe: te zenden. S. A. Jumelet Az.' Molenstraat 35 Bruinisse. Leefbaarheid dorpen Uit het artikel over tweede hui zen (PZC 8 augustus) moet blij ken dat het de gemeente Kortge- ne ernst is het recreatieve wo ninggebruik in de dorpskom uit te roeien met het oog op de leef-' baarheid. Wanneer dit laatste voorop staat, is het beleid wel erg merkwaardig. In een wijk,- waar geleidelijk meer vaste be woners komen wonen, zouden in dezelfde mate ook de voorzienin gen aangepast kunnen worden. Natuurlijk zijn er altijd fmancië- le beperkingen, maai- een greep uit de besluiten van het afgelo- pen jaar bewijst anders: de fiets- brug (gezien het veel lagere be- drag dat onze buurgemeente er- voor betaalt); het nieuwe com- putersysteem voor een budget waar menige multinational ja loers op kan zijn. en het groen plan. Als de bewoners vinden dat hun eigen plan goed is, de leefbaarheid aanzienlijk ver groot en 150.000 gulden minder kost dan het gemeenteplan, ver klaart de heer Van de Velde zon der enige argumentatie dat het bewonersplan niet haalbaar is. Overigens, ook ex-wethouder Kraaijeveld geeft (voor het raadsbesluit genomen wordt) ui- teraard achter de schermen toe dat het gemeenteplan niet goed is, maar een politiek resultaat of 1.000.000 gulden opgebracht door de bewoners) is blijkbaar belangrijker dan een goede leef- baarheid. Daarnaast wordt er al jaren ge vraagd om een afvalcontainer, fatsoenlijke wandelpaden etc. in deze wijk. maar men heeft nooit iets kunnen of willen realiseren. Indien werkelijk de leefbaarheid voorop staat, valt er meer te doen dan door brievenbussen', gluren: bijvoorbeeld beginnen - met het correct beantwoorden 7 en behandelen van de binnenge- l komen brieven; er liggen er meer - dan voldoende. Ing M. P. M. van Heyst Trintellaan 22 Kortgene ken. Aanbod en uitwerking zijn zowel voor beroepsmatig geïnteresseerden als voor be langstellende leken van bin nen en buiten de provincie aanleiding zich in te schrijven. De Zomeruniversiteit streeft er ook nadrukkelijk naar beide categorieën deelnemers aan te blijven spreken. Van der Doef: ..Het is misschien verleidelijk om thema's te kiezen die nauw aansluiten op de beroepsprak tijk in diverse sectoren. Er zijn dan altijd wel bedrijven en in stellingen te vinden die een groot deel van de financiering van zo'n thema voor hun reke ning willen nemen. Dat bete kent dat je de bijdrage van de deelnemers laag zou kunnen houden en daarmee zou je be reiken dat de Zomeruniversi teit qua prijs voor iedereen toe gankelijk is. Maar dat zou af breuk doen aan de algemeen vormende en intellectuele functie. Daarom gaat het erom algemene thema's te vinden, die leven in Zeeland en waar voor ook buiten de kring van professionele belangstellen den interesse bestaat." Conclusies De wetenschappelijke raad van de Zomeruniversiteit heeft steeds volgehouden dat het be lang van de jaarlijkse cursus sen niet mag worden afgeme ten aan tastbare maatschap pelijke en politieke resultaten. Niettemin zijn de afgelopen ja ren in een aantal vakgroepen van de Zomeruniverstiteit con clusies getrokken die het be leid van provincie en gemeen ten onmiskenbaar hebben beïnvloed. Het denken over de ontwikkeling van het Delta bekken. waar ecologische en economisch-technologische kwaliteiten naast elkaar be staan. is uit de Zomeruniversi teit vqortgekomen. Uit deze vi sie is ook het stadsgewest Vlis- singen-Middelburg ontsproten en de erkenning hiervan bij de aanvankelijk onwillige rijks overheid is mede met binnen de Zomeruniversiteit vergaar de argumenten onderbouwd. De Internationale Schelde Fa culteit. opgericht om de kennis die in Zeeland en Vlaanderen binnen onderwijsinstellingen en onderzoeksinstituten be staat, beter te benutten, is eveneens een vrucht van de Zo meruniversiteit. Verder is een deel van de projecten die in het kader van de Euregio Zeeland -Vlaanderen wordenuitge voerd, binnen de Zomeruniver siteit bedacht. En de aanzet voor een discussie over sociale vernieuwing in Zeeland, een van de thema's voor de acade mische week van twee jaar ge leden, heeft bijgedragen aan de ingrijpende wijziging van het welzijnsbeleid op provinciaal niveau. Ook op het terrein van MIDDELBURG - De voorlich tingscampagne die het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling afgelopen voorjaar heeft gehouden, heeft gewerkt. Had eind maart bijna 95 procent van de Zeeuwen nog nooit van UN- CED gehoord, wist ruim 70 pro cent nog niet bij benadering wat de term duurzame ontwik keling inhield; eind juni waren de Zeeuwen heel wat beter geïnformeerd. De krant bleek het meest gebruikte informa tiekanaal. Een artikelenreeks in de PZC over de UNCED-con- ferentie in Rio de Janairo, duur zame ontwikkeling en het Zeeuws Platform bleek zijn doel niet te hebben gemist. Het Platform onderzocht de be kendheid van Zeeuwen met de drie onderwerpen twee keer met een telefonische enquête. Eind maart werden 300 Zeeuwse tele foonabonnees willekeurig uit het telefoonboek geplukt. Eind juni gebeurde dat. nog eens. De tweede keer vroegen de enquê teurs door naar de informatieka nalen die de ondervraagden in het algemeen gebruiken en naar de media waardoor ze wel of niet kennis hadden genomen van UNCED en duurzame ontwikke ling. Lezers van de PZC bleken aanzienlijk beter geïnformeerd dan lezers van andere kranten. Die conclusie moet enigszins worden gerelativeerd omdat in het onderzoek slechts weinig- mensen meldden de PZC niet te lezen. In het algemeen bleek de ontvankelijkheid voor bericht geving over natuur, milieu en ontwikkeling bij de Zeeuwen groot. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling be schouwt de voorlichtingscam pagne. waarop de artikelenreeks in deze krant een belangrijke aanvulling was, dan ook als een succes. Eis zes jaar voor roof Van Goghs DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr E. Klop heeft maandag voor de rechtbank in Den Bosch zes jaar gevangenis straf geëist tegen de 47-jarige J. van der S. uit Amsterdam. Hij wordt er van verdacht samen met een inwoner van Sas van Gent in juni 1990 drie schilderij en van Van Gogh uit een mu seum in Den Bosch te hebben gestolen. Van der S. ontkent dat. De man uit Sas van Gent, de 37-jarige, J. de M., is in mei tol vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een van de gestolen doeken is inmiddels weer terecht. Het gaat om De Spittende Boerin. De echtgenote van De M. werd ver dacht van heling van dat doek. maar zij werd vrijgesproken, na een eis van acht maanden. De Amsterdammer heeft justitie na zijn arrestatie aangeboden te trachten de twee nog steeds ver dwenen doeken op te sporen via zijn contacten in de onderwe reld. Daarvoor zou hij twee da gen op vrije voeten moeten wor den gesteld, zonder door de poli tie te worden gevolgd. Justitie wees dat voorstel van de hand. Van der S. moet ook nog terecht staan op verdenking van diefstal van twee schilderijen in Leer dam in oktober 1988 en van en kele roofovervallen vanaf 1988. In die laatste zaak kreeg de me deverdachte van Van der S., op nieuw De M., in hoger beroep al zes jaar. Uitspraak 7 september. De toekomst van de landbouw, een van de vaste thema's van de Zomeruniversiteit Zeeland. onze verslaggever DDELBURG - De Zeeuwse irtraad hoopt vanaf 1 ja- van het volgend jaar offi- als stichting te kunnen elioneren. De ontwerp-sta- zijn al gereed en er is ook stichtingsbestuur samenge- ld, maar officieel moeten de ten nog op de i worden ge- Met de omvorming tot'een filing" wil de sportraad tege- komen aan problemen in functioneren van de huidige iOi inisatie. problemen staan genoemd nota 'De Zeeuwse Sport- dynamisch op weg naar die op verzoek van het pro- 'i liaal bestuur is geschreven: 11 liet huidige model wordt een ovi el gedaan aan de toch al fors ste vrijwillige bestuurders (sportorganisaties. Daarbij dt verwacht dat die sportbe- lk, aders mede inhoud en rich- geven aan het algemeen tbeleid. Dit blijkt een on- iverwachtingspatroon." ,de nota blijkt dat die be- jders door de toenemende ïdruk binnen hun eigen or- isatie nauwelijks tijd over lien om over andere sportza- 1 mee te denken en te praten, rom heeft de sportraad ge- ïnaar bestuurders voor het stichtingsbestuur die jiankelijk zijn, met een ster- Ij. iIRniteit met sport. Boven- 1 moeten deze bestuurders ssproken kunnen worden een specifieke deskundig- toekomstige bestuur ziet er uit; J. Kruize uit Oost voorzitter, S. Harinck uit penningmeester, J. de 0 Êuit Oost-Souburg penning- ctl iter, A. Doorenbos uit Baar- R. Bij de Vaate uit Zierik- C. Jebbink uit Kapelle, R. mbergen uit Kapelle en ad- es, ar namens de provincie R. s"s terhout uit Middelburg. jen benen Zeeuwse sportraad moet - ren opdracht van de provin- in de toekomst op eigen be staan. Nu wordt voor een ter al zaken nog een beroep ge- plS; op de Stichting Zeeland. vi ieris het de bedoeling dat de ;wse Sportraad een eigen resting krijgt in het Natio- Centrum voor Sportvor- |bij Arnemuiden. Uit de nota wordt duidelijk dat de sportraad meer inkomsten moet zien te verwerven, onder meer om uitbreiding van het personeel te kunnen bekostigen en alle werkzaamheden te kun nen uitvoeren. Daarom wordt gedacht aan het in rekening- brengen van bepaalde diensten. Een voorbeeld daarvan is de ver betering van de provinciale sport- en speluitleen. Als bedrij ven geholpen willen worden bij het opzetten van sport voor be drijven, gaat dat geld kosten. Ook is het niet uitgesloten dat gemeenten voor bepaalde dien sten van de sportraad moeten gaan betalen. Het is niet de be doeling sportverenigingen kos ten in rekening te brengen. Marihuana in de achtertuin 'S-HEERENHOEK - De rijkspo litie Borsele heeft dinsdagmid dag 26 marihuanaplanten in be slag bij een inwoner van 's-Hee- renhoek. De 29-jarige D. W. kweekte de planten in zijn ach tertuin. Irm van Vliet: „...het enige waar je in dit leven zeker van bent, zijn de belastingen en de dood... foto Pieter Honhoff Manifestatie Para Norma in Goes van onze verslaggever Willem van Dam GOES - Klankschalentherapeuten, kaartlegsters, handlijnkundigen, pendelaarsters, mangetiseurs, pa ranormale genezers, ufologen, iriscopisten, kinesiolo- gen, edelsteentherapeuten, noem maar op; ruim hon derd alternatieve genezers en therapeuten komen het eerste weekeinde van september naar Goes. Daar wordt zaterdag 5 en zondag 6 september in de Zeeland hallen de Para Norma gehouden, een manifestatie over bovennatuurlijke verschijnselen en alternatieve ge neeswijzen. „Er zijn dingen bij, waarvan ik zelf ook zeg: nóóit van gehoord. Maar dat is juist het aardige." Irm van Vliet (ze voert samen met haar man de directie over de Zeelandhallen) nam het initiatief tot deze voor Zeeland vrij bijzondere beurs. ..Ik ben zelf nogal in dit onderwerp geïnteresseerd. In bijna alle provincies wor den regelmatig lezingen, bijeenkomsten en manifesta ties over bovennatuurlijke verschijnselen en alterna tieve geneeswijzen gehouden. In Zeeland gebeurt dat echter niet. Dus ben ik eens gaan kijken of we hier ook iets dergelijke konden opzetten. In het begin dachten we als we vijftig of zestig deelnemers hebben, zijn we al een heel eind. Het zijn er meer dan honderd geworden." Handleeskundigen, aardstralenmeters, natuurgenezers, sjamanen en al die anderen staan het eerste weekeinde van september in de Zeelandhallen achter informatie kraampjes en geven desgewenst - tegen gereduceerde tariefjes - consulten. Ook worden diverse lezingen ge houden over onderwerpen als regressietherapie, helder ziende waarnemingen, de verborgen betekenis van onze dromen. Irm van Vliet verheugt zich er zeer op. „Ik sta er veel meer voor open dan mijn man. Die vindt het allemaal even ongeloofwaardig. Maar ik vind het toch wel heel wonderlijk." Fronsend Niet iedereen is ingenomen met de komende Para Nor- ma-manifestatie. Vooral in kerkelijke kringen (Van Vliet: 'ik krijg brieven van kerken èn particulieren') wordt er nogal fronsend tegenaan gekeken. Al dat para normale gedoe, waar is da t goed voor - wie weet wat voor gevolgen het allemaal kan hebben voor mensen die zich al te makkelijk laten meeslepen; dat soort reacties. Irm van Vliet wuift die bedenkingen luchtigjes weg. „We leven ineen vrij land en het staat iedereen vrij om wel of niet te komen Wij organiseren iets, waardoor mensen informatie kunnen krijgen over zaken waarover ze nor maal gesproken niet zo snel worden geïnformeerd. En juist door het geven van goede informatie, kan een hoop ellende worden voorkomen." Gehocus-pocus Ze weet ook wel; natuurlijk zijn er lieden die er uitslui tend op uit zijn om met mistige verhalen en vaag geho- cus-pocus de portemonnee van naïevelingen te plunde ren. Maar voor charlatans is, verzekert ze. op de Para Norma geen plaats. „We proberen de deelnemers zo goed mogelijk te screenen. Maar helemaal zeker, dat er niet iemand tussendoor loopt die alleen maar op winstbejag uit is. ben je natuurlijk nooit. Ik zeg altijd: het enige waar je in dit leven zeker van bent, zijn de belastingen en de dood." Irm van Vliet is er zich van bewust: het organiseren van de Para Norma is een gok. „De vraag is of we genoeg bezoekers zullen trekken. Daarover kan zelfs een helder ziende geen verstandig' woord zeggen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11