agische dingen in de Kuip eine blinkt uit ij Den Bosch I Ajax scoort op alle fronten Leontien dolblij met Tourzege Toernooileiding misleidt publiek en sponsors Jorritsma stapt op coach hockeyteam n fiO mioord terecht naar mooie uitslag: 4-1 PZC MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 sport :e verslaggever jvan der Steen JRDAM Mike Obiku Let het goede been uit bed .„Ik voelde me geweldig Jlwakker werd en ik zei te- zelf: 'Vandaag is je dag, Ilhet veld op en je laat het Tmagische dingen'. Ik had •n heel goed gevoel van- I-Fortuna (4-1) was mten oud en de Nige- spits voelde zich al een minder goed, hoewel Obiku (gische dingen had laten het was althans on- iar zoals hij binnen mt twee droomkansen siste. ..Ik wilde alles goed si heb mezelf veel te veel druk gezet. Na tien minu- ckme eigenlijk de moed in ioenen. ik was ook ineens soe. Maar ik ben blijven W foegstond al voor (1-0, Fra- 3de minuut), maar had de »mten binnen het half uur zak kunnen steken, als beter had afgerond. Nu ;t via een verrassende van Fortuna (Anton Iaessen-Sneekes-De i) ineens 1-1, de ijenoord was Ulrich van toen al vervangen. miste kansen, Fraser was hinderlijke factor bij maar Van Gobbel was afstand de slechtste bij i. De even snelle als •tactisch onbekwame liep een blessure op, 'waar lijk een spierscheuring' as assistent-trainer Geert en kwam vijf minuten st naar de kant. Of Van el ook zonder dat kwets- zijn gewisseld? Willem lanegem: ,,Dat is een over- vraag." iag waarom Mike Obiku lewisseld, was ook overbo- werd dus na afloop niet gesteld. Wel de vraag of de suc cesvolle invaller Jozef Kiprich zondag bij FC Utrecht nu eens in de basis mag beginnen. Dat mag hij niet. Van Hanegem: „Kiprich is een goeie speler, maar je moet hem wakker houden. Voorlopig gaat het goed, met Obiku in de basis en Kiprich als invaller. Obiku is een lastige speler voor een verdediging, hij heeft van daag ook weer veel goed werk gedaan. Alleen hebben we in de rust tegen hem gezegd, dat we geen hekel aan hem krijgen als- ie er ook eens eentje in schopt." Dat was grappig geformuleerd van De Kromme, maar niet hele maal naar waarheid. Van Hane gem sprak Obiku in de pauze aan, maar in ernst en zonder cy nisch of zelfs grappig te worden. Mike Obiku: „Ik zat in de put, maar Van Hanegem heeft goede dingen gezegd in de rust. Hij zei dat ik alles goed deed, behalve het laatste, het afronden. Ik was blij met die opmerkingen en ben doorgegaan met vechten, ook toen ik Kiprich al zag warmlo pen. Natuurlijk ben ik blij dat ik nog scoorde, maar ik ben er net zo blij mee dat ik tot het laatste moment ben blijven knokken, ook toen ik wist dat ik er elk mo ment af zou moeten." Applaus In de wedstrijd was het een ge denkwaardige scene, met Ki prich langs de lijn. klaar om in te vallen, en Feyenoord in balbezit. Taument passte op Obiku, die snel wegdraaide van zijn tegen stander en van buiten het straf schopgebied met links steen hard in de korte hoek knalde. Hesp raakte de bal nog net. maar onvoldoende:- 2-1 voor Feyenoord. Obiku ging meteen met applaus en complimenten van zijn ploeggenoten van het veld. Kiprich kwam in de ploeg. De Hongaar is in Rotterdam weer 't mannetje, na zijn inval beurt van vorige week bij FC Twente (een goal) en het half uur dat hem tegen Fortuna werd ge gund. Een half uur met magi sche dingen. Twee maal scoorde Kiprich, twee maal na een com binatie met Gaston Taument: 3 -1 en 4-1. De scepsis van Van Hanegem aangaande Kiprich is echter te recht: Kiprich is al geen cen trum-spits en al helemaal geen voetballer die anderhalf uur be stand is tegen het doorgaans grove geweld van de heren stop pers in de eredivisie. Geert Meij er: „Daarom beginnen we zon dag weer met Obiku. Want Jozef wordt door Liesdek en De Koek binnen het half uur met de grond gelijk gemaakt." Psychologisch zou het ook on verstandig zijn van Van Hane- gem-Meijer de jonge Nigeriaan al te snel te schofferen: ze zullen hem dit seizoen hard genoeg no dig hebben. De ploeg staat. Ver dedigend is Feyenoord sterk als altijd, het middenveld en de vleugels zijn prima bezet. De vraag is en blijft of Obiku voor goals gaat zorgen, want veel al ternatieven zijn er niet. De jonge Blackson is (vanwege blessures) opgegeven, de enige echte cen trum-spits is eigenlijk Lloyd Kammeron, die (te) jong is en bo vendien geblesseerd. Vandaar dat voorlopig het sce nario kan worden gecopieerd: Obiku in de basis, de kastanjes uit het vuur halend en dan Ki prich als invaller om de zaak af te ronden. Letterlijk en figuur lijk. Het kan Feyenoord met wat meeval een score van 11, mis schien zelfs 12!) uit 6 opleveren, voordat in het eerste weekeinde van oktober de topper tegen PSV wordt gespeeld. Dat zijn magische cijfers. Feyenoord - Fortuna Sittard 4-1 (1-1). 3. Fraser 1-0, 33 Hofman 1-1. 60. Obiku 2-1.72 Kiprich 3-1,80 Kiprich 4-1. Scheidsrechter: Uilenberg Toe schouwers 21 158 Gele kaart De Wolf. Refos (Feyenoord), Pemot. Maessen (Fortuna). I0SCH (ANP) - Voor FC :h is er kennelijk toch (na de leegloop. Na de pro- maar de eredivisie raakte lantse ploeg liefst twaalf uit de A-selectie kwijt, illing was met vier eer- siekrachten nihil. Toch jjfliet prima in De Vliert, SVV/Dordrecht zaterdag- een 2-0 nederlaag oed wegkwam, fó Deense middenvelder s Heine (ex-VCV Zeeland) pas 20-jarige spits Dirk- Derksen als absolute uit- ;rs joeg Den Bosch de |van Han Berger zaterdag -oen op het lijf. „Een score "iof 5-0 was veel normaler st", vond ook Berger, die Soed woord over had voor :ende ploeg. Bosch had al binnen het ie ter op fluweel kunnen zit- *aar Van Eek. Nijhuis en sn misten schitterende a Pas kort voor de pauze 1 Derksen met een fraaie _J ïauik de ban. In de tweede nik en Metgod (beiden Sparta) MW - FC Utrecht 0-3 (0-3). 2. Van Diemen 0-1, 9. Vierklau 0-2, 39. Smolarek 0-3. Scheidsrech ter: Lammers. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Van As (MW). Wijnands. Bijl en Smolarek (al len FC Utrecht). Willem II - FC Twente 0-1 (0-1). 40. Gaasbeek 0-1. Scheidsrech ter: Luinge. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Bogers. Van Gastel en Meijs (allen Willem II), Van Halst. Gaasbeek en Zwijnen- berg (allen FC Twente). Vitesse - FC Groningen 0-0. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 5859. Gele kaart: Van den Brom (Vitesse) en Ham ming (FC Groningen). Roda JC - Volendam 1-0 (0-0). 81. Hanssen 1-0. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 4.000. Eindoverwinning na prachtige rit naar l'Alpe d'Huez Leontien vanMoorsel met de trofee die ze won als winnaar van deTourFemïnin. L'ALPE D'HUEZ (ANP) - De Alpe d'Huez was zondag weer eens een Nederlandse berg. Leontien van Moorsel verzekerde zich op de flanken van de bekendste berg uit de Tour de France van de eindzege in de Tour Feminin. Tijdens de beklimming plakte ze als klitband aan haar enige rivale Jeannie Longo. Tot grote er gernis van de Francaise, die in de laatste meter door Van Moor sel werd gepasseerd. De finale van de Tour Feminin, waarbij de Brabantse een voor sprong van negen seconden op Longo verdedigde, leek op een lange sprint. Het sterkste duo van het vrouwenpeloton vocht een verbeten strijd uit. die vier keer tot oponthoud leidde. Longo hield de trappers herhaaldelijk stil. keek met een lelijke blik naar achteren om Van Moorsel te dwingen de koppositie over te ne men. De Boekelse liet zich niet gek maken, stond ook keurig stil en weigerde te passeren. Vlak voor de streep toonde Van Moorsel aan ook over een beter eindschot te beschikken. Haar tweede etappezege was de bekroning van een door ploegleider Hoekstra perfect uitgewerkt ploegenspel. Voor Van Moorsel betekende de overwinning in de Tour voor vrouwen heel veel, na haar mislukte Olympische optreden in Barcelona. Knarsetandend had ze de bronzen medaille van Mo nique Knol in de wegwedstrijd geaccepteerd. Knol gooide na haar terugkeer in Nederland nog eens goed met modder richting Hoekstra en de wereldkampioene, die echter weigerden op de scheldtirade van de medaillewinnares in te gaan „Dat doe ik liever met prestaties. Ik ben blijer met de eindzege in de belangrijkste vrouwenronde, dan met brons op de Spelen", zette ze haar gedachte na de slotrit neer. „Als je de Tour wint. kun je zeggen datje een echte wielrenster bent" De uitslagen: Achtste etappe, Serre-C'hevalier - Vaujany: 1 Odin (Fra) 70.4 km in 1.57.20 (36.092 km/uuri. 2 Van Moorsel (Ned) 0.24.3 Longo (Fra) 0 26.4 Zberg(Zwi). 5. Zoebareva (Rus) 1 05.6 WattiAusi. 7 Jenkins (VSt) 1 07.8 Van de Vijver iBel). 9 Marsal (Frai. 10. Turcutto (Itai 1 23 Negende etappe. Le Fontanil-l'Alpe d'Huez: 1 Van Moorsel 74.6 km in 2.28 40(30.107 krrtu). 2 Longo. 3 Zberg 1 46.4 Van de Vijver 1 52. 5 Patsj- kova(Rus) 2 38.6 Marsal 2 48.7. Schop (Ned) 3.18.8. Turcutto'Itai 3.19.9 Jenkins 3 48.10 Lynch (NZe) 4 01 Eindklassement: 1 Van Moorsel 21.38 04. 2 Longo 0 09. 3 Van de Vijver 4 09.4 Zberg 4.56. 5 Marsal 5 16.6 Lynch 7.24, 7 Turcutto 8.34.8 Jenkins 9.01. 9 Schop 9.27. 10 Heeb iZwi) 11.18. Puntenklassement: 1. van Moorsel 145. 2. Longo 92. Bcrgklassement: 1 Van Moorsel 15.2. Longo 12 wankelde SVV opnieuw tijd. De zwakke Bossche spits Raymond Smeets (ie dotten van kansen lig- Meulendijk kopte de -—Me lat en Derksen draaide apWilsterman helemaal dol. de talrijke acties van maakte Wilsterman Scheidsrechter Blom leg- ial op de stip en de nieuwe ic vedette, Dennis Heine, eerde 2-0 in het net. van vrijbuiter die MW vo- izoen in de eredivisie ver is deze competitie nog (ooi' de Maastrichtenaren l. In de eerste thuis- ttjd werd MW zaterdag- •door een slim FC Utrecht iP'jnlijke 3-0 nederlaag ge- ierd ïaartepunt van de wed- kg in de eerste negen mi- loen FC Utrecht de thuis- f-errompelde. Twee goede beidende acties van Smo- ieverden zijn ploeg twee anten op. Vanaf het mo tet de sterke Smolarek de ótenaren nog voor de rust m beslissende voorsprong 3 hielp, was de spanning *edstriid. m Bosch - SVV/Dordrecht fll-0). 43. Derksen 1-0. 64 *0 (strafschop). Scheids- Blom. Toeschouwers: Gele kaart: Van der Heide Bosch). Mulder, Slag en Jimmy Simons i allen todrecht '90). ■hr L - Sparta 0-0. ^Jkrechter: Schuurmans ■touwers: 8250. Gele kaart HPnht. Uhlenbeek. Roem- Vorig jaar slechts 874 betalende toeschouwers Voortbestaan Zilveren Ganze in gevaar van onze verslaggever Han Gommered GOES - De organisatie van het Zilveren Ganze UEFA-toer- nooi heeft sponsors en publiek bèwust misleid. Om tegenval lende inkomsten te verzwij gen verklaarde het sticli- tingsbstuur dat er vorig jaar 5500 betalende toeschouwers de poorten passeerden. Uit no tulen van een bestuursverga dering blijkt dat slechts 874 betalende toeschouwers naar Goes kwamen. Volgens pen ningmeester Willem Treur niet heeft het bestuur bewust onjuiste cijfers naar buiten ge bracht uit angst dat sponsors zouden afhaken of worden af geschrikt. Een groot deel van de opge voerde 5500 toeschouwers bleek achteraf te zijn binnen gekomen zonder te betalen door een falende controle, zo als in de notulen staat. Om her haling te voorkomen was de toegang naar de beide speel velden op sportpark 't Schenge dit jaar aan alle kanten met vuilcontainers afgezet. Duide lijk is niettemin dat de organi satie vorig jaar al in twijfel trok of het Zilveren Ganze-toemooi nog bestaansrecht had. De no tulen van de bestuursvergade ring laten daarover geen twijfel bestaan. Voortdurend komt daarin terug dat er organisato risch veel aan het evenement mankeert. Penningmeester Willem Treurniet (links) van het Zilveren Gan- ze-toernooi in gesprek met Kees Pekaar. foto Pieter Honhoff Mede in verband met deze pro blemen en onderlinge wrijvin gen traden vorig jaar voorzit ter Lieven de Leeuw en secre taris Marcus Priester af. Ook penningmeester Willem Treur niet („er was sprake van een bestuurscrisis overwoog om dezelfde redenen de pijp aan Maarten te geven. Aanvanke lijk ontkenden bestuurslid Kees Pekaar en penningmees ter Willem Treurniet gisteren de inhoud van de notulen in al le toonaarden. „Ik ken geen no tulen waar gesproken wordt over 874 verkochte kaarten", beweerde Treurniet.' In twee de instantie: „Dit is vertrouwe lijke informatie. Ik geef daar verder geen commentaar op Ook Kees Pekaar was kort in zijn reactie. „Ik weet dat er veel jalouzie bestaat. We zijn uitge praat", luidde zijn korte reac tie. Later gaf Treurniet toe dat de cijfers naar buiten toe wel de gelijk waren verdraaid. Ook bevestigde hij vorig jaar al na drukkelijk twijfel te hebben uitgesproken over het be staansrecht van het voetbal evenement, zoals ook in de no tulen is vastgelegd. „Vorig jaar hebben we ons al de vraag ge steld of we nog een vijfde Zilve ren Ganze-toernooi moesten organiseren. Je doet het ten slotte voor de voetballiefheb ber. Dit jaar zijn we opnieuw beneden de verwachtingen ge bleven. We zijn uitgegaan van 3000 betalende toeschouwers. Het zijn er 2800 geworden. Dat is te weinig voor iets waarmee je een heel jaar bezig bent. We hebben nu een tekort van 3000 gulden, maar dat is nog te over zien. Als u mij vraagt of we op deze manier moeten doorgaan, dan zeg ik nee." Uit de verlies- en winstreke ning over het toernooi van 1990 blijkt dat ook toen al met ver lies werd gedraaid. Dat verlies bedroeg toen 12.000 gulden. Dat gat werd met sponsorin komsten gedicht, net als dit jaar. De organisatie hoopte dit keer, bij de vijfde editie het tij te ke ren door een nog attractiever, maar ook duurder deelnemers veld naar Zeeland te halen. Real Madrid heette de klapper, die 50.000 gulden kostte. De be groting moest daardoor ook omhoog: het budget steeg van 100.000 ineen ruk naar 150.000 gulden, met name dankzij de toegenomen sponsorinkom sten. Die werden mede ver groot door het toernooi voor één dag naar Zeeuwsch-Vlaan deren (Terneuzen) te verplaat sen. De publieke belangstelling viel echter opnieuw behoorlijk te gen. In Terneuzen kwamen, mede door de overvloedige re genval. zo'n vierhonderd toe schouwers naar twee. wedstrij den kijken. De tweede dag, in Goes, waren er dat zelfs nog iets minder. Sportief gezien was het toernooi niettemin een groot succes Real Madrid won het toernooi overtuigend. De jeugd van de Spaanse voetbal grootmacht versloeg Ajax in de finale met liefst 4-0. Het Zilveren Ganze-toemooi komt met deze affaire voor de tweede maal negatief in de pu bliciteit. Vorig jaar werd Club Brugge de eerste plaats en de bijbehorende eerste prijs ont nomen. toen bleek dat de Bel gische club zes spelers had op gesteld die de leeftijdsgrens van 18 jaar hadden overschre ven, onder wie de uitblinker van het toernooi Daniél Amo- cachi. Hiervoor werd Club Brugge voor twee jaar uitgeslo ten van deelname. zie ook pagina 16 AMSTERDAM (GPD) - Het moet toch niet gekker worden. Ajax-Go Ahead Eagles uitver kocht. Honderden voetbalfans die geen plaatsje konden vinden voor een wedstrijdje tegen een 'omhooggevallen' eerste divisie club. Bijna achttienduizend toe schouwers bij de opening van het Amsterdamse voetbaljaar, bijna twaalfduizend seizoen kaarten. Ajax knapt uit z'n jasje. Het eer ste in de rij van Nederlandse nie mendalletjes maakte ook duide lijk dat de populariteit van de UEFA cup-winnaar tot onge kende hoogte is gestegen. Zelfs de unieke succesreeks van begin jaren zeventig bracht niet zo veel vaste kijkers naar de Am sterdamse Middenweg. Ajax glimt voorlopig alleen maar. Van extra druk is nog weinig te merken. Al maakte de ploeg zich er met de 3-1 zege op promoven dus Go Ahead een tikkeltje ge makkelijk van af. Seizoenkaarten Ajax scoort op alle fronten. Nog nooit zette de club zo veel sei zoenkaarten weg. Gisteroch tend bleef de teller op 11.653 ste ken. Voorlopig, want de Amster dammers denken het record nog scherper te kunnen stellen. De capaciteit van De Meer is - bij ri sicowedstrijden - nog slechts 17.500. Nog nooit ging het de club zo goed. „Dat is", stelde technisch directeur Louis van Gaal trots vast. „de verdienste van ieder een. Van de man die het gras maait tot de spelers die er op lo pen". Verplichtingen Succes is mooi. maar schept ook verplichtingen. Ooit waar schuwde Johan Cruijff voor de voetbalversie van 'the day after the night before'. En natuurlijk kreeg de goeroe van Barcelona gelijk. Voetballers hebben nu eenmaal de neiging te snel op de verdiende lauweren te gaan rus ten. Ook Louis van Gaal onder kent dat gevaar. Een nieuw seizoen, een nieuwe start. Maar wat heeft Ajax nog te winnen na de zegetocht van vo rig jaar? Genoa, Torino, het Eu ropees kampioenschap en dan SVV/Dordrecht'90 en Go Ahead Eagles. Niet echt inspirerend. Louis van Gaal wil zijn ploeg zo snel mogelijk scherp krijgen, ie dere neiging tot verslapping in de kiem smoren. „Dat gevaar", stelde Wim Jonk, „zit er natuur lijk altijd in. Maar ik denk dat Ajax wat dat betreft weinig te vrezen heeft. Iedereen heeft er weer zin in. Ik zeker. Ik ben het vorig seizoen, de UEFA-cup en het EK. al lang weer vergeten. Streep er onder". Dat bewees de libero uit Volen dam in de eerste helft van het eerste thuisduel. Een half uurtje leek het er sterk op dat Jonk en Bergkamp elkaar deze zomer te lang hebben moeten missen. Het gouden tandem reed Go Ahead na 31 minuten en 19 seconden hoogstpersoonlijk van de weg. Jonk zag. Bergkamp keek. en begreep. De plotselinge bewe ging, de pass en het doelpunt. „We scoorden alleen op de mo menten dat Go Ahead wat ruim te weggaf', constateerde Van Gaal achteraf „Dus niet ais de tegenstander verdedigde en wij zelf de ruimte moesten maken". Al weer een licht verwijt. Maar weer een waarheid als een koe Voor rust kregen de Ajacieden nog twee keer de ruimte. Verde diger Dennis Hulshoff wilde in de veertigste minuut het aardige opzetje tussen Kreek en Petters- son niet verstoren. Met zo'n mis ser wist de Zweedse spits wel raad. Jonk en Bergkamp betrok ken drie minuten later de kleine Marc Overmars in de combina tie. De Volendammer vond de opening, de rechterspits gaf de voorzet en Bergkamp klopte doelman Ensink met zo'n dode lijk simpel lobje waar de scha- duwschutter patent op heeft. Ajax - (lo Ahead Eagles 3-1 (3-0). 32. Bergkamp 1-0, 39. Pettersson 2-0, 42. Bergkamp 3-0, 51 Marbus 3-1. Scheidsrechter: Houben. Toeschou wers: 17.509 (uitverkocht). AMSTERDAM (ANP) - Hans Jorritsma heeft besloten zijn contract als bondscoach van de Nederlands hockeybond (KNHB) niet te verlengen. De KNHB had nog een optie op hem voor twee jaar, tot en met het WK van 1994. Jorrritsma, die een moeilijk jaar achter de rug zei te hebben, dat uileindelijk slechts resulteerde in de vierde plaats bij de Olympische Spe len, heeft nog geen vastomlijn de plannen voor de toekomst. De Amsterdamse coach, die on der meer ambities heeft in het betaald voetbal en ook wel in in ternationaal) hockey, mits dat een puur professionele aanpak kent. noemde het ontbreken van een door hem gewenste top sportklimaat binnen de KNHB niet de belangrijkste reden voor zijn afhaken. „Ik vond de Olympische Spelen wel een mooie afsluiting. Ik werk. met een onderbreking van anderhalf jaar, vanaf 1986 voor de hockeybond. Dat is een mooie periode. Ik vond het tijd worden me uit het Nederlandse hockey terug te trekken en eens een andere kant op te kijken. Het was een moeilijke beslis sing. maar er komt altijd een ein de aan een verbintenis. Nu heb ik alleen zelf besloten er een punt achter te zetten." Jorritsma. die ook stopt als trai ner van de HGC-vrouwen („dat contract liep parallel met dat bij de KNHB"i. heeft de Olympi sche Spelen geévalueerd met bondsbestuurslid Theo Ykema en bij die gelegenheid zijn be sluit kenbaar gemaakt. Hoewel, over de toekomst van de wereld kampioen en nummer vier van de Olympische Spelen niet werd gepraat, kreeg Ykema wel de in druk dat het haast onverbreke lijk met hockey verbonden ama teurisme in Nederland de door slag had gegeven. „Jorritsma is een man die altijd het allerhoogste nastreeft. Hij wil de absolute prioriteit voor het topsportmodel dat hij voor ogen heeft. Een goede zaak voor de sport, maar in de Nederland se situatie word je noodzakelij kerwijs met beperkingen gecon fronteerd". aldus Ykema. Advertentie Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-6421Ó

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9