Ambachtendag in twee landen Boekweitfeest was 'stik gezellig' Braderie in Hulst krijgt de naam Stadsmolen-feest Aardenburgs bad blijft open Jeugdvakantieweek in Hulst geopend Cursussen Stichting Kreatieve Vorming Watersporters Paal vieren 25e editie var Saeftinghe feesten Evenement VW's België en Nederland trekt 15.000 mensen Enkele duizenden bezoekers op evenement Zuiddorpe van onze verslaggever AXEL/HULST - Naar schatting vijftienduizend mensen klom men zaterdag en zondag op de fiets of in de auto voor een be zoek aan ambachtslieden en kunstenaars in de grensstreek. Voorzitter L. Bats van het orga niserende Gewestelijke Toeris tisch Infokantoor Land van Waas (de Vlaamse variant van de VW) was na afloop van het zogeheten ambachtelijk week einde zeer te spreken over de 'sprong over de grens* die dit jaar voor het eerst binnen dit toeristisch kader werd ge maakt. Hutten bouwen op onbewoond eiland tijdens speelweek ZAAMSLAG - Het programma van de tweede Terneuzense speelweek is goed gevuld. Van middag (maandag) begint om 13.00 uur in en om het dorpshuis te Zaamslag de vierdaagse Jeugdvakantieweek. Thema van deze dagen is 'op een onbe woond eiland'. Met dit onder werp kunnen de kinderen ie dere dag vanaf 9.30 uur aan de slag tijdens het huttenbouwen. Ook zijn er. op woensdag 26 au gustus diverse spellen waarbij het onbewoonde eiland uit gangspunt is (9.30 tot 15.30 uur). Op de laatste dag van de speel week wordt er in Zaamslag stok brood gebakken en een film ver toond, waarna de verkiezing zal plaatsvinden van de mooiste hut. In de middaguren is er een optocht door het dorp. Ter af sluiting van de speelweek kun nen de deelnemers overnachten in het dorpshuis, waar zij zich kunnen vermaken met onder an dere een speurtocht, videofilm en spelletjes. HENGSTDIJK Gaaibolling - Op camping De Vogel werd een gaaibolwed- strijd gehouden, waaraan vijftig personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel J. Inghels; linker zijvogel: D van Oosterwijk; rechter zij vogel. A» Preyser. Meeste kleine vogels (4 stuks): E. van de Bosch De uitstap langs de 220 deelne mers was verdeeld over zeven routes met een totale lengte van 380 kilometer. ..Dus men moest tijdens dit weekeinde echt één of twee van die routes uitkiezen. Anders weet je op het einde van pure vermoeidheid niet meer wat je allemaal heb gezien. Vol gendjaar gaat men gewoon weer een volgend traject langs", legt Bats de opzet van het evene ment uit. Voor het eerst in de dertienjarige geschiedenis van het ambachte lijk weekeinde waren ook vijf tien (van de 220) locaties in de gemeenten Hulst en Axel in de verschillende routes opgeno men. ..Dat is ons zeer goed beval len". aldus de Vlaamse VW- voorzitter. ..Er \vas alleen even wat verwarring rond de ope ningstijden van het streekmu seum in Axel. Daar vonden zon dagochtend verschillende men sen. onder wie ik zelf. de deur op slot. Terwijl in het programma stond dat het museum net als al le andere deelnemers tussen 10.00 en 19.00 te bezichtigen zou zijn." Een misverstand, zo verklaarde een woordvoerder van het mu seum de situatie. „Wij wisten niet beter dan dat we onze nor male openingstijden moesten aanhouden. Dat wil zeggen van 13.30 tot 17.00 uur. Ik ga om vijf uur in ieder geval lekker naar huis." Ondanks deze communicaties toornis is Bats van plan. de grensoverschrijdende samen werking met de VVV's van Axel en Hulst uit te breiden. „Dit heeft duidelijk goed gewerkt. Ik heb ontzettend veel Nederlan ders gezien in het gebied van Moerbeke. Wachtenbeke. Bel gisch Koewacht. Lokeren en Sint-Niklaas. Aan de andere kant hadden ook de Nederland se deelnemers in Zeeuwsch- Vlaanderen absoluut niet te kla gen over Belgische belangstel ling. Ik weet zeker dat we als VW's van Axel, Hulst en het Land van Waas een hoop moois kunnen doen voor het toerisme als we de koppen vaker bij el kaar steken." Het is in ieder ge val de bedoeling dat het am bachtelijk weekeinde ook vol gend jaar weer de grens over steekt. „Misschien met nog meer Nederlandse deelnemers. Dat is de enige mogelijkheid om dit evenement nog groter te maken, want in het Land van Waas zit ten we aan onze top", aldus Bats. Indianenfeest in Biervliet BIERVLIET - Vandaag i maan dag) houdt het Jeugd Vakantie Komitee speelactiviteiten in Biervliet. Bij het voormalige Ha- nngschooltje kan de jeugd vanaf 6 jaar om 10.00 uur terecht. Alles zal in het teken staan van het In dianenfeest. De kinderen kun nen hoofdtooien en tosties ma ken. schminken en tenten bou wen. Als afsluiting is er om 15 45 uur een Indianenspel. van een medewerker HULST-Onder de naam 'Stads- molen-feesten' krijgt de jaar lijkse braderie in Hulst dit jaar een nieuw jasje om. De festivi teiten, die dit jaar voor de 25e keer worden gehouden, staan in het teken van het 200-jarig be staan van de molen op de stads wallen. Het driedaags evene ment gaat vrijdag 28 augustus van start. De organisatie is in handen van vertegenwoordi gers van de vier plaatselijke winkeliersverenigingen in sa menwerking met de VVV Groot Hulst. Voorlichter Rudi d'Hondt van het organisatiecomité vertelt dat in de nieuwe opzet plaatselij ke verenigingen bij de activitei ten worden betrokken. „Door de nieuwe opzet hebben de Stads- molen-feesten een ruimer kader gekregen dan de braderie oude stijl", aldus d'Hondt De opening gebeurt vrijdag avond in folkloristische stijl, te gen het decor van de stadsmo- len. Om 19.00 uur vertrekt het college van burgemeester en wethouders met genodigden in oude wagens vanaf het Stations plein naar de jubilerende stads- molen. De stichtingen d'Oude Wagen en De Boerenbruiloft hierbij medewerking. De Hul ster conferencier Frans de Schepper houdt een ludieke re de, waarna burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen de offi ciële opening van de stadsmolen -feesten verricht. Oude ambachten Rond de molen worden oude ambachten gedemonstreerd en de muzikale omlijsting komt van de band Hosanna uit Axel en de Young Ones uit Hulst. Tra ditioneel gaat rond de kerk om 19.30 uur de tiende steppenrace van start. In de binnenstad is er vanaf vrijdagmiddag ook weel een koopjesfestijn in de winkel straten. De eerste dag van de fes tiviteiten zal evenals voorgaan de jaren molenbrood worden uit gedeeld. De Reynaertstichting voert op zaterdag en zondag voor de basi liek een wagenspel op. Zo'n 26 le den van de toneelverenigingen uit Sint Jansteen, Hulst en Ste- kene brengen een stuk uit het dierenepos Van den Vos Rey- naerde ten tonele. De opvoerin gen beginnen om 14.00 uur. Het muzikale vertier komt die dag van het accordeonorkest De No- tengalm uit het Belgische Bou- chaute en Tennenieke. Voorts is er de aankomst van de tandem fietstocht Parijs—Hulst, die voor sponsoring van het carillon in de basiliektoren zo'n 10.000 guldenin het laatje brengt. Daarnaast gaat om Ï9.00 uur de stadsmolen/braderieloop door het centrum van start. Kulnerloop Bij voldoende belangstelling wordt een business estafette loop afgewerkt. Een uurtje latei- nemen ruim vijftig kelners en serveersters deel aan het eerste lustrum van de kelnérloop op het circuit Overdamstraat- Bierkaaistraat—Vismarkt- Dubbele Poort. De hindernis sen, zoals de modderbak en de steile helling, zullen de deelne mers weer voor de nodige pro blemen stellen. Deze wedstrijd is van onze verslaggever ZUIDDORPE - Het onaange kondigd wegblijven van tien standhouders op de tweede dag van het Boekweitfeest in Zuid dorpe zette even een domper op de goede zin van de organisatie. Maar na een herschikking van de kramen was van de inkrim ping van het aanbod nauwelijks iets te merken. Coördinatrice A. van Hoecke was 'behoorlijk giftig' op de spij belende standhouders. Maar de enkele duizenden bezoekers die zaterdag en zondag op de vele activiteiten afkwamen, deed haar het geknakte vertrouwen Scouts en JVK houden kamp in Terneuzen TERNEUZEN - In het Terneu zense Zuidersportpark (Scou- tinggebouw *t Weitje) start van daag (maandag) de tweedagen durende kamp van Sc-outing Terneuzen en hel Jeugd Vakan tie Komitee (JVK). Voor de kampbezoekers worden er tal \an activiteiten georganiseerd door de Sint Hubertusgroep Terneuzen, zoals een kamp vuur, koken, spelen en een feestelijke afsluiting. Morgen (dinsdag) wordt in het kader van de Speelweken Ter neuzen voor het eerst een knut- selmiddag in de Terneuzense kinderboerderij georganiseerd De kinderen kunnen er vanaf 13.30 uur dieren tekenen, schil deren en boetseren met als the ma Beestenboel. Ook kunnen de deelnemers po ny rijden onder begeleiding van leden van ponyclub De Klepper- fjes uit Axel. die daarnaast de monstraties zullen geven. Het programma is om 16.00 uur afge lopen. Wedstrijd voor honden KOEWACHT - De Zeeuws- Vlaamse kynologenclub houdt zaterdag een behendigheids- wedstrijd op de terreinen van L. M. Mieras aan de Matthijs- straat. De wedstrijd begint om 10 00 uur en duurt tot omstreeks 15.00 uur. Belangstellenden kunnen gratis een kijkje komen nemen naar de prestaties van de deelne mende honden en hun baasjes. snel vergeten. „Het is stik gezel lig geweest. En daar gaat het toch om", aldus Van Hoecke. Ondanks het feit dat het Boek weitfeest dit jaar z'n derde lus trum vierde, kende het evene ment geen bijzondere hoogte punten. Een bewuste keuze van het organisatiecomité, vertelde de coördinatrice. „Gewoon een gezellig dorpsfeest. Eenvoud duurt het langst, zo is mijn erva ring. Met al die poespas schiet je niets op. Je kunt wel een paar ge renommeerde artiesten naar Zuiddorpe halen, maar zo'n op treden doet naar mijn mening toch afbreuk aan de sfeer. Ieder een gaat dan naar die artiest zit ten kijken eh luisteren. Nee. dan kies ik voor de Turbo's. Die jon gens hebben het perfect gedaan. Tal van mensen gingen tijdens het openluchtbal in polonaise door het dorp. Dat is toch prach tig!" Nieuw dit jaar was wel de promi- nentenloop. Vijftien bekende ge zichten uit de gemeente streden zaterdagmiddag over een af stand van twaalfhonderd meter om de langste adem. Loco-bur gemeester A. van Waes schreef na een eindsprint met buikdikte de overwinning op zijn naam. Van Hoecke is niet van plan de succesformule van het feest te veranderen. Alleen het boek- weitkoekhappen mag. wat haar betreft, verdwijnen. „Een vieze bedoening. Maar het is in ieder geval al stukken beter als het rij stepap eten van vorig jaar. Dat was wel zo smerig! De winnaar bijvoorbeeld deed z'n kunstge bit uit om zo snel en zo veel mo gelijk naar binnen te kunnen werken. Vervolgens spoog hij het goedje weer uit in z'n bord om het opnieuw op te kunnen eten. En die man moest ik na af loop nog zoenen ook." Wethouder Van de Wijnckel biedt jubileum-bezoekster Erika van der Bliek een taart aan. foto Camile Schelstraete Wethouder verwelkomt 25-000ste bezoeker Zowel bezoekers als kraampjes waren er i dag van het Boekweitfeest in Zuiddorpe. i overvloed op de tweede foto Camile Schelstraete van een medewerkster AARDENBURG - Het gemeen telijk zwembad in Aardenburg verwelkomde zaterdag de 25.000ste bezoeker. Uit handen van wethouder R. A. J. van de Wijnckel ontving de zesjarige Aardenburgse Erika van der Bliek een kaart plus een gezins abonnement voor bet zwemsei- zoen van 1993. Bij het overhan digen van het zwemabonne- Autoradio gestolen SCHARENDIJKE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Kuyerdamseweg te Scharen- dijke werden afgelopen weekein de onder meer een auto-radio met cd-speler en diverse reisdo cumenten gestolen. De totale waarde van de buit bedraagt on geveer 2000 gulden. Het voertuig werd opengebroken. ment van 1993 drukte de wet houder eventuele geruchten over het sluiten van het zwem bad de kop in. „Voor 1994 wordt het zwembad zeker niet gesloten", aldus Van de Wijnckel Al jaren lang hangt de nieuwe wetgeving ten aan zien van openluchtbaden als een zwaard van Damocles boven het Aardenburgse zwembad. Poli tiek Aardenburg weet al die tijd dat het zwembad niet meer vol doet aan de nieuwe eisen met be trekking tot milieu, hygiëne en veiligheid van de wet die in 1994 van kracht wordt. Carlo de Baerdemaeker. kassier van het zwembad, meent dat het een verlies zou zijn voor de West Zeeuws-Vlaamse regio èn het Belgisch grensgebied wanneer het zwembad zou sluiten. „Het is het enige openluchtbad in de he le West Zeeuws-Vlaamse regio dat kinderen en jongelui de kans geeft om af te zwemmen voor de verschillende zwemdiploma's. Open huis in Zonneschool TERNEUZEN - De Bressiaanse pastoor en houtkunstenaar O. Gielliet onthult zaterdag 5 sep tember het nieuwe naambord van de Zonneschool aan de Han- dellaan in Terneuzen. Vanaf 15.00 uur houdt de Zonneschool open huis voor ouders en belang stellenden. Giellet heeft het bord voor de vrije basisschool zelf gemaakt. De officiële onthulling vindt plaats om 16.30 uur. van een medewerker HULST - Met de opvoering van de musical 'Blizzer hangt wat in de lucht' is zondagavond op het buitencentrum 't Jager tje de 19e jeugdvakantieweek in de gemeente Hulst van start ge gaan. Voor de musical verricht te burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst de officiële opening van dit jaarlijkse jeugdfestijn. Ruim 350 jongeren uit de zes ge meentekernen genoten rondom de kiosk van de avonturen van Blizz. De zelfgeschreven musical werd door leden van de stichting Jeugdvakantiewerk ten tonele gebracht. Vanaf vandaag, maan dag, tot en met donderdag zijn er zowel 's morgens als 's middags spelen in alle gemeentekernen. In Hulst verzamelen de deelne mers zich om 9.30 14.00 uur op 't Jagertje. In Heikant vormt het plaatselij ke speelveld de lokatie. In Sint Jansteen gaan de kinderen bij de gymzaal aan de slag en in Clinge komt men bijeen n gemeenschapscentrum Ma] tuus. In Nieuw-Namen Graauw worden de spelletje gewerkt op de plaatselijkesj e velden. Alle aanvangstijden gelijk aan die in Hulst. In ie kern wordt daarnaast no? traditionele play-backsho» houden en een film gedraaid Vrijdag komen alle deelnen naar 't Jagertje om het vri spel te spelen. De kinderen 'l de buitenkernen worden met de bus vervoerd. Op het tencentrum treden dan ooi winnaars van de talenten] ten voor het voetlicht. Zatq wordt de jeugdvakantiewea gemeenschapscentrum Dullaert in Hulst afgesloten een theatershow van hetclo. duo Bert en Bertus. Voorde 1 geleiding van alle activit» kan de organisatie weer rekfl de op de medewerking van n zestig vrijwilligers. Vong overschreed het deelnemers M tal in de jeugdvakantieweej8el 5000 kinderen. Ier- SC 116! tevens een voorronde voor het Nederlands kampioenschap. Zondag, de laatste dag van de Stadsmolen-feesten, openen de winkels al om 13.00 uur hun deu ren. Regionale muziekgezel schappen zorgen in de binnen stad en bij de stadsmolen voor de vrolijke noot. Daarnaast zijn er demonstraties oude ambach ten met onder meer een kinder molen, suikerspin en poppen theater De Wielewaal. Onder lei ding van mevrouw Stockmans worden op de Vismarkt drie voorstellingen opgevoerd van Het melig molenmanneke. Dit stuk is speciaal geschreven voor het molenjubileum. Doorlopen de modeshows completeren de eerste editie van de braderie nieuwe stijl. Om 18.00 uur wor den de stadsmolen-feesten afge sloten. Dit seizoen zijn er weer bijna 100 kinderen geslaagd voor het zwemdiploma." Dat het openluchtbad in een be hoefte voorziet blijkt uit de ge tallen- Reeds 4000 bezoekers in mei en topdagen deze zomer van meer dan 850 mensen per dag. Het Aardenburgse zwembad had zaterdag trouwens alle re den om feest te vieren. Die dag slaagden 46 kinderen voor een zwemdiploma. Expositie van Jopie Minnaard HEINKENSZAND - Jopie Min naard uit Heinkenszand expo seert van maandag 31 augustus tot en met woensdag 2 septem ber in de kapel van het Gelderse Bronkhorst. Dagelijks zijn daar van 10.00 tot 18 00 uur aquarel len. olieverven en werken in ge mengde technieken van haar hand te zien. van een medewerker HULST - De Stichting Krea tieve Vorming Hulst begint maandag 14 september met het nieuwe cursusjaar. De lessen worden gegeven in de gemeen schapscentra Den Dullaert in Hulst en de Warande in Sint Jansteen. Daarnaast wijkt men voor kinder- en klassiek ballet ook uit naar de gymzaal in Sint Jansteen. Tijdens de kinderateliers op woensdag- en vrijdagmiddag le ren de kinderen vanaf 5 tot en met 12 jaar omgaan met ver schillende materialen en gereed schappen. Voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar is er ook nog een cursus tekenen en schilde ren met als uitgangspunt de fan tasiewereld van het kind. Lief hebbers van fotografie kunnen zowel op een basis- als vervolg cursus inschrijven. Een excursie naar een fotomuseum is in het lessenpakket inbegrepen. De cursus ruimtelijke vorming so omvat het werken met mal len zoals metaal, klei en I Kunstgeschiedenis en -beschta wing komen aan de orde tijw een basiscursus van aciill m lessen, waarbij de ontwik!» ;rt( van de Egyptische tot enme fca moderne kunst wordt Ook is er een cursus die ziekliefhebbers introduceert de enorme variëteit aan kale stromingen en expre mogelijkheden die in de twt ste eeuw op ons af zijn gekoi Het pakket omvat verder sussen aerobic dans, kindei let, klassiek ballet, jazz-balle dansproduktie met een voorstelling. Op de cursus IS Chi Chuan kan slechts een perkt aantal leerlingen insc ven. Deze combinatie van nese bewegingsleer en vorm kan door jong en oudb ï'1 fend worden. De lessen ziji baseerd op ontspanning, gi matige en langzame bewfp gen, evenwichts-, ademhali trt en concentratie-oefeningen.f 1 :di IA van een medewerker PAAL - De watersportvereni ging Saeftinghe viert zaterdag 29 en zondag 30 augustus voor de 25e keer de Saeftinghe fees ten. De activiteiten rondom de ze uit de vroegere Paalse kermis ontstane festiviteiten vinden plaats in en rond het nieuwe ha vengebouw. Traditioneel wordt het jubileumfeest zater dag geopend met een wedstrijd admiraalzeilen. Om 15.30 uur brengen de deelnemende sche pen op de Westerschelde in es kaders, rijen van vier, een sa luut aan hun admiraal. Bij wijze van groet wordt tegelij kertijd de fok neergelaten. De deelnemende platbodems groe ten regionaal bekende personen (admiraals) die op een schip in de haven staan, 's Avonds zorgt de muziekvereniging Nooit Ge dacht uit Graauw om 19.00 uur voor een vrolijke noot. Twee uur later begint in het havengebouw een dansavond met muziek van de Belgische Linda Lee Band. Inzegening Zondagmorgen draagt pastoor Ruyloft van Graauw in het ha vengebouw om 11.00 uur de H. mis op. De gezangen tijdens deze dienst worden verzorgd door het koor van de Blaauwe Hoeve uit Hulst. Na de eucharistieviering volgt de inzegening van de nieuwe loods alsmede de haven en de aanwezige schepen. Bezoe kers kunnen vanaf 16.00 uur aan boord van deze versierde boten een gratis rondvaart maken. Om 17.00 uur vaart de garnalenvis- ser NZ 21 uit Terneuzen de ha ven binnen met verse garnalen en andere vis. Indien de weers omstandigheden het toelaten, landen ook enkele Belgisch rachutisten op het haventei In het havengebouw zorg IA Linda Lee Band weer voofdi muziek. Zowel zaterdag als zondag er in de nabijgelegen horeca ijn genheid Verras schietinj de liggende wip. Beide d brandt de barbecue en zijp mosselen met frites te v( gen. Noordstraat viert kermis NOORDSTRAAT-In helb schap Noordstraat nabij K terzande wordt van zate tot en met maandag de jaa se kermis gehouden. Hef or serende comité heeft een gramma samengesteld wa jong en oud aan hun trekkfl m Zaterdag is er een kinderkei U Jongeren kunnen grabh jti touwtje en enveloppe te trd - en bussen gooien, 's Avond a i gint om 19.30 uur een km H genrace met hindernissen at deelname staat open voor s belangstellenden. Een uurtj ter komen de liefhebbers gaaibollen aan hun trekken Zondagmiddag is er een si ting. Om 14.00 uur gaat een lerkoers voor recreanten ea teranen van start. Om 15.31 bestijgen de A- en B-trim®? y racefiets. De laatste kennl (maandag) begint om 1430 een schieting. 's Avonds 2»^ ter afsluiting behendig!* trekwedstrijden voor ploegt een dansavond met live ma* AARDENBURG Schieting - Uitslagen van Sint Sebastiaan jeugd te Aarden burg: 10e puntenschieting: A. Laureijns. hoogvogel. P. de Wispelaere, kal; K. van Sprundel, kleine vogels (3 st) 11e puntenschieting: P Stedehou der. zijvogel. A Laureijns. kleine vo gels (6 st) 12e puntenschieting. K van Sprun del le en 2e zijvogel. A Laureijns. kal; A. Laureijns. kleine vogels (3 st). Eindstand puntencompetitie 1 P de Wispelaere. 41 pnt, 2 A Laureijns. 24. 3 K van Sprundel. 18. 4 P Stedehou der, 16 Uitslag 2e wip le hoge vogel Caluwe, 2e hoge vogel: A Celif vogel. A de Bakker; 2e zijvos Steel; 3e zijvogel; E de Bakker vogel M Vertenten. Aan een blokschieting van dert ging namen 83 personen deel Uitslag le wip 1 F Stevens.-* hels. J Uitslag 2e wip 1 D. Neus; - meire GRAAUW Schieting - De schuttersver eniging De Friezen hield op het plaatselijks sportcomplex een schieting op de staande wip. Er waren 59 deelnemers. Uitslag le wip le hoge vogel: J. Toene; 2e hoge vogel: O van Laere; le zijvogel: A de Bakker. 2e zijvogel: P. Toene. 3e zijvogel M. Tieleman, 4e 'zijvogel: J. Staal OSSENISSE Gaaibol wedstrijd camping De Zeemeeuw J een gaaibolwedstrijd gelMj waaraan 53 personen d men. Uitslag hoge vogel rechter zijvogel: F van Bruj ker zijvogel: F. Peul vogels (6 stuks) K de Vlieger- J Koersbal - De katW bond van ouderen hieW 'l gemeenschapscentrum J Nesse een wedstrijd koePF waren 11 deelnemers. Uitslag: 1 A. Rottier-E. de M* Mannaerl. 3 M. Radent" Reyns. Anneke v.d. Kaam toonde in Koewacht de ambachtelijke bereiding van schapekaas. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 22