ROVINCIA COURANT eldslag politie en neo-nazi's h Bosniërs proberen Servische blokkade Sarajevo te breken ekteverzuim rder gedaald kleintjes ish stelt deze week ■filigheidszone in oven Zuid-Irak Florida in greep van naderende orkaan Israël maakt gebaar naar de Palestijnen ifstachtig - \stock moedigt skinheads aan bij bestorming asielzoekerscentrum h iljoenenschade na brand studio's Van den Ende Mistreden terkiezingen jbanon Bush loopt in op Clinton 81/4°/O STAATSLENING 1992 mmmmÊÊÊm bewolkingaf en toe regen, fhtige lot harde westzuidwesten- l 's middags vrij krachtig. Mid- ihmperatunr rond 21 graden. jaargang no. 199 Jndag 24 augustus 1992 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertent.e-afdeling PZC J nze correspondent |JN - Zwaargewapende len van de para-militaire Bundesgrenzschutz heb- jiiermiddag stellingen be- n rond een tehuis voor órj «kers in de Oostzeestad j [k in de deelstaat tnburg-Voorpommeren B ito-nazi's wilden bestor- jslerking werd niet heli- Viü js uit Hamburg en Slees- .Istein aangevoerd, na- |in de nacht van zaterdag tot ernstige ongere- eden was gekomen. Neo-nazi's probeerden gister avond onder het applaus van meer dan 3000 buurtbewoners opnieuw het gebouw te bestor men. Ze gooiden molotovcocktails en stenen. Bij het sluiten van deze editie was de toestand nog zeer onrustig. De regionale minister van binnenlandse zaken Kupfer (CDU) beloofde dat het tehuis voor 1 september gesloten zal worden. Gevreesd wordt dat zo lang er nog buitenlanders in het tehuis zitten, neo-nazi's uit heel Duitsland naar Rostock zullen trekken. Zondagavond hadden de extremisten uit de buurt al versterking gekregen van groe pen uit Berlijn, Hamburg en de deelstaat Brandenburg. Aangemoedigd Het waren de ernstigste rellen sinds de overvallen van neo-na zi's en skinheads dit voorjaar op een woonblok voor buitenlan ders in de Oostduitse stad Hoyerswerda. Honderden rechts -extremisten bestormden zater dagavond het gebouw, waar on geveer 200 buitenlanders, hoofd zakelijk zigeuners uit Polen en Roemenië, wachten op de be handeling van him asielaan vraag. De totaal verraste, slecht uitgeruste politie kon de aanval ternauwernood afweren. Daarna keerden de naar schatting 200 extremisten, aangemoedigd door zeker 1000 buurtbewoners, zich tegen de politie. Jongeren, die achtervolgd werden, zochten hun toevlucht bij Rostockers en vielen later de politie weer in de rug aan. Patrouillewagens gingen in vlammen op, agenten sloegen op de vlucht of werden in elkaar ge slagen. Minstens 13 politieman nen raakten gewond. Een van hen is er ernstig aan toe. Som mige agenten moesten gekleed in overhemd plus stropdas en uitsluitend gewapend met helm, schild en korte gummiknuppel de slag aan met de geweldda dige, veelal dronken, skinheads. Toen zondagmorgen rond twee uur eindelijk versterking arri veerde, kon de politie de rel schoppers enigszins de baas. Met waterkanonnen en traangas werd het tehuis voor asielzoe kers afgegrendeld. Het hoofd van de politie in Mecklenburg- Voorpommeren riep 's middags de hulp in van ervaren Bundes- grenzschutzseenheden uit de oude Duitse deelstaten in het Westen. Overbezet Het tehuis voor asielzoekers in Rostock-Lichtenhagen. dat te gelijk de centrale opvangplaats voor alle vluchtelingen in deze deelstaat vormt, is de buurtbe woners al maanden een doom in het oog. Dagelijks arriveren er rond 60 nieuwe asielzoekers. Het gebouw is permanent overbezet. Dagenlang kampeerden tot gro te woede van de buurtbewoners zigeuners op de grasvelden in de buurt. Protesten van de buurt bij het gemeentebestuur haal den niets uit. Waarnemers ter plekke waren dan ook niet ver rast door het geweld. Wel von den zij het buitengewoon ver ontrustend dat de bewoners van deze wijk zich zo openlijk achter de neo-nazi's schaarden en te gen de politie keerden. IGF1ELD (AFP) - De Arae president, George zal begin deze week een Seidszone instellen in het van Irak. Iraakse vlieg en helikopters die het Iuim boven het zuiden van dan nog betreden zullen aangevallen door Ame- e, Britse en Franse toe- izo heeft het Witte Huis in Washington bekend- a'i ikt. ;ra djn dichtbij onze defini- aankondiging", aldus ;nL|voeder Marlin Fitzwater 't Witte Huis. Naar ver- ing zal Bush de bescher- van het zuiden van Irak, rsCj Baghdad een offensief tegen de shi'itische bevol- linsdag bekendmaken. De Amerikaanse president houdt dan een belangrijke verkiezings toespraak in Chicago. President Saddam Husayn van Irak riep de Irakezen zondag op „hun land te verdedigen". In ver wijzing naar het plan van de wes terse landen om een veiligheids zone in het zuiden van Irak in te stellen vroeg Saddam de Iraakse bevolking zich te verzetten te gen „vijanden die het vaderland schade willen berokkenen". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse heeft zaterdag, in verband met de toenemende spanning met Irak, Amerikanen gewaarschuwd Jordanië te mij den en gevraagd voorzichtig te zijn met bezoeken aan het Mid den-Oosten, Zuid-Azië en Noord -Afrika. B ERDAM (GPD) - Het i verzuim blijft dalen. In e tdrijfsleven lag het aantal "ingen in het eerste ;t i ar zo'n 2,5 procent lager dezelfde periode van nt Bovendien bleef men ge- 4 procent korter van lenjfrk weg. Dat blijkt uit cij- het Gemeenschappe- Administratie Kantoor ng van het ziekteverzuim jaar al ingezet. Ze blijkt rste helft van 1992 in ver sterkte mate te zijn doorgegaan. Het GAK schrijft dit voor een belangrijk deel toe aan het actie vere en strakkere beleid dat de bedrijfsverenigingen voeren bij de controle en begeleiding van zieke werknemers. Het GAK verwacht van het da lende ziekteverzuim op termijn ook een verdere daling van het aantal mensen dat een beroep moet doen op de arbeidsonge schiktheidsvoorzieningen van de AAW en de WAO. 5MF.I MIAMI BEACH - Dit per computer versterkte satellietbeeld laat de orkaan Andrew zien met de kern net ten oosten van de Baha mas. Links ligt Florida, onder Cuba. foto RTR MIAMI (RTR) - Rond een mil joen mensen is zondag begon nen aan een vlucht uit het zuiden van Florida om zo de aanstormende orkaan An drew - te ontlopen. Zondag avond naderde de orkaan, die windsnelheden van 240 kilo meter per uur liet noteren, de Bahamas en de storm zal Flo rida naar verwachting van ochtend bereiken. Uit voorzorg hebben de autori teiten gisteren opdracht gege ven voor de evacuatie van meer dan een half miljoen kustbewoners in Miami Beach. Key Biscane en andere plaatsen. Hulpverleners den ken voor de massale evacuatie twintig uur nodig te hebben. Snelwegen en bruggen waren zondag vol mensen die een goed heenkomen zochten. In supermarkten hamsterden mensen batterijen, water en eten in blik. „We gaan ervan uit dat de or kaan verder aan kracht wint en westwaards trekt over het zuiden van Florida", aldus Jack Beven, een deskundige op het gebied van orkanen. Volgens hem begeeft Andrew zich richting Miami maar is niet met zekerheid te zeggen waar de orkaan het vasteland zal bereiken. „Het zal waar schijnlijk de ergste storm in Miami worden sinds 1947." Beven vergelijkt Anrew met de orkaan Hugo die in 1989 voor miljarden gulden schade veroorzaakte. De orkaan zal volgens deskundigen een vloedgolf veroorzaken van mogelijk vier meter hoog. :ER (ANP) - In het tv- ttiebedrijf van Joop van "e in Aalsmeer is zater- schmink-ruimte volle- aitgebrand. Omliggende »'s liepen zeer aanzienlij- en roetschade op. !sde brandweer van Aals- oopt de schade in de mil- Advertentie REPARATIE GOES - TERNEUZEN joenen. Het is niet bekend hoe het vuur is ontstaan. De techni sche recherche stelt een onder zoek in. Toen de brand uitbrak werden in eén van de studio's repetities gehouden voor het NCRV-pro- gramma „Zonder Ernst" met Berend Boudewijn. Iedereen kon zonder problemen het com plex verlaten. Na een ongeveer een half uur was de brandweer het vuur meester. Volgens een woordvoerder van Van den Ende is er vooralsnog geen sprake van dat opnames van programma's moeten wor den uitgesteld. SARAJEVO (GPD/AFP/DPA/ RTR)) - Rond Sarajevo is de af gelopen twee dagen fel gevoch ten tussen het Bosnische en Ser vische eenheden. De stad zelf werd voortdurend bestookt met granaten. De Bosnische autori teiten verklaarden gisteravond dat tenminste 22 burgers zijn gedood en circa 100 mensen ge wond zijn geraakt in Sarajevo. Het zijn de zwaarste gevechten en beschietingen van de laatste weken. Ook elders in de voor malige deelrepubliek werd he vig gevochten. President Izetbegovic van Bos- nië-Herzegovina verklaarde gis- ALBEK - Moslim-vrouwen bren- hunstem uit in Baalbek tijdens de djw-ite ronde van de Libanese parle- Wsverkiezingen. «dag werd in het noorden en oosten 1 het land gestemd. De eerste ver fingen in 20 jaar werden echter ge- bcot door de voornamelijk christe- ïkoppositie. Die eist dal de verkie zen worden uitgesteld totdat de 'ische troepen de hoofdstad Bayrut omgeving in september hebben i Jtruinid. resultaten van deze ronde zullen ®r verwachting vandaag bekend Er volgen nog twee rondes. Op 30 f? Sustus stemmen onder meer de in fers van Bayrut en op 6 september Zuid-Libanon naar de stembus. fotoSaleh Rifai/AP 1 termiddag dat het Bosnische le ger het „strategische initiatief' heeft genomen om de Servische belegering rond Sarajevo te doorbreken. De afgelopen twee dagen werd zwaar gevochten bij de plaatsen Stup en en Ilidza. Het nabijgelegen vliegveld werd gisteren voor enkele uren geslo ten voor hulpvluchten. Ondanks de gevechten slaagde de VN er in een voedselkonvooi naar de stad te brengen. Naar aanleiding van het kriti sche VN-rapport. waarin de mos lims er onder meer van worden beschuldigd aanslagen te heb ben gepleegd op de eigen bevol king en een journalist en een VN -soldaat te hebben doodgescho ten. zei president Izetbegovic: „Dit rapport is nonsens. Als ik morgen door een mortiergra naat wordt gedood, zeggen ze dat ik zelfmoord heb willen ple gen". Zondagochtend ontplofte een mortiergranaat op de tweede verdieping van een gebouw waar 250 buitenlandse studenten zijn gehuisvest. Twee werden ge dood en circa dertig werden ge wond De studenten, meren deels afkomstig uit het Midden- Oosten en Afrika, hebben de VN gevraagd te worden geëva cueerd. Dat verzoek is tot nu toe niet gehonoreerd. Servische grenssoldaten hebben zaterdagavond een team van de Duitse tv-zender ZDF bij Zaje- car zwaar mishandeld en de ca-' meraman gevangengezet, zo Leontien Leontien van Moorsel was zondag voor één dag de konin gin van Alpe d'Huez. Ze won de laatste rit van de Tour Fe- minin en behaalde daarmee ook de eindoverwinning. ■HM Wolkbreuk Een ivolkbreuk heeft zaterdag tegen de avond voor korte, he vige ivateroverlast gezorgd in een deel van Walcheren. Straten kioamen blank te staan en voor al in Middelburg. Souburg en Vlissingen liep het re genwater kelders bin- C nen. w Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3; Pro vincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 heeft ZDF-verslaggever Chris- toph Fröhder zondag telefo nisch vanuit Bulgarije meege deeld. De cameraman Wohlberg moet in Servië terechtstaan voor het aanvallen van leden van de Servische grenspolitie, zo heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjug zondag gemeld. Conferentie De Britse minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd vindt dat de woensdag in Lon den beginnende conferentie over Joegoslavië duidelijk moet maken dat een opdeling van BosniërHercegovina door ge bruik van geweld niet zal wor den geaccepteerd. Hij zei dat in een vraaggesprek met de Britse krant Independent on Sunday. De voorzitter van de EG, Jac ques Delors. sprak zich zaterdag uit voor voorbereiding van een militaire interventie om een ein de te maken aan het Servische beleid van „etnische zuivering". De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt van daag bijeen om de situatie in Bosnië te bespreken. Turkije, de huidige voorzitter van de Orga nisatie van de Islamitische Con ferentie (OIC), had om de verga dering gevraagd. De OIC wil dat het wapenembargo tegen alle voormalige Joegoslavische re publieken wordt opgeheven voor Bosnië-Hercegovina zodat de bevolking zich beter kan ver dedigen tegen Servische aanval len. JERUZALEM/AMMAN (AFP/ DPA/RTR) - Israel heeft zondag aan de vooravond van de her vatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten een aantal verzoenende gebaren naar de Palestijnen gemaakt. De maatregelen moeten de at mosfeer verbeteren onder de be volking van de door Israel be zette Westelijke Jordaanoever en de Strook van Gaza. aldus een verklaring van Israels pre mier Yitzhak Rabin. De in juli aangetreden regering van Rabin maakte zondag be kend dat 800 Palestijnen die tweederde van hun gevangenis straf hebben uitgezeten, zullen worden vrijgelaten. Palestijnen die veroordeeld zijn wegens ge welddadige acties waarbij slachtoffers zijn gevallen, ko men niet in aanmerking voor de amnestie. Andere maatregelen betreffen de opening van afgesloten stra ten en huizen. Straten die het Is raëlische leger tijdens botsingen met Palestijnen heeft afgesloten zullen geleidelijk worden hero pend. Ook zullen huizen die meer dan vijf jaar geleden zijn verzegeld, weër mogen worden bewoond. Israël hoopt dat de maatregelen een positief effect zullen hebben op de bereidheid van de Palestijnse bevolking om het vredesproces te steunen. Woordvoerster Hanan Ashrawi van de Palestijnse vredesdelega- tie. die vandaag arriveert in Washington, verwelkomde in voorzichtige bewoordingen de Israëlische gebaren jegens de Palestijnen in de bezette gebie den. „Wij hopen dat zulke ver klaringen en intenties tot de vrij lating van alle gevangenen zul len leiden en niet beperkt zal blijven tot diegenen die hun straf al bijna hebben uitgezeten, en er een einde komt aan het af breken van huizen en het depor teren van Palestijnen". aldus Ashrawi NEW YORK (AFP) - President George Bush heeft een groot deel van zijn achterstand op de Democratische kandidaat voor het presidentschap Bill Clinton ingelopen, zo blijkt uit twee opi niepeilingen die zaterdag wer den gepubliceerd. Volgens een onderzoek van Time Magazine/ CNN tijdens de Republikeinse Conventie die van 17 tot 20 au gustus in Houston werd gehou den, zou 47 procent voor Clinton kiezen, tegen 36 procent voor Bush. Dat is een verschil van elf punten, vergeleken met 27 pun ten vorige maand. Advertentie TOONBANKUITGIFTE per 15 september 2007 inschrijving dagelijks, te beginnen op 24 augustus a.s. via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 september storting op 15 september 1992 aflossing op 15 september 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden zijn kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissio nairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1