an Vossen klaar voor Oranje Rob Harmeling is nu een vedette Leontien van Moorsel in leiderstrui Maradonna mag niet naar Sevilla 5 \iwse aanvaller blinkt uit en laat anderen scoren bij Anderlecht Waterskister wordt na wedstrijd neergestoken Proefschrift: aandacht aan warming-up zinloos PZC VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 sport verslaggever Het zal niemand wanneer Peter van ver twee weken voor K van het Nederlands ,(tlt aangewezen. Het [herstel van de blonde rmoet inmiddels ook scoach Dick Advocaat jrfrongen. Nederland jseptembereenoefen- Itegen Italië in de aan- ™'de kwalificatiewed- ljtn Noorwegen. Peter sen. die het EK moest toreen tiombose in de nis ongetwijfeld kan- i«r de selectie. Hij is «wekelijks uit in wer- r rushes en is nu al een unwinst.voor het gro- lecht. tn na de start van de competitie is hij al van een basisplaats «we club. Zo kreeg hij [tin de uitwedstrijd te- (0-2) zelfs de voor- ra Johnny Bosman, die reservebank werd ver gil va Vossen excelleerde die wedstrijd en afloop van alle kanten renten toegezwaaid, gryse zei bijvoorbeeld: leerlijk voetballen met ad van Van Vossen. Hij hij maakt openingen jftmaar gaan.'' Johnny die later mocht inval- voelen elkaar nu al per- Trainer Luka Peruso- ter van Vossen is de iltsspeler als de tegen- aanvalt. We hebben Lo- rslagen dank zij onze ra- Oe tegenstoten." irainer en de club zijn eden over me", glunder- een dag na die lin Lokeren. Zijn werk- verademing, zijn snel- voortdurende plaag tegenstanders. Maar it heeft hij met zijn ak- de linkervleugel al een isink ft Egano gareel rERDAM (ANP) - ansink moest on keurig terugden- un de voor hem fa- slotdag van de pische Spelen. Net Barcelona viel de Rotterdam tij- het 45ste CHIO met en uit de hemel. Op al Club de Polo be de dat het einde ansinks aspiraties tividueel goud om- ijn anders zo viervoeter halverwege het irballet plotseling Senst weigerde. f troosteloze decor Kt Kralingse Bos de de Twentse rui- njn Olympische 'de regen in om het Wen te herstel- Jnsink maakte er Jiterst bedaarde tade' van en merk- 'njn genoegen, dat weer net zo ge- aam was als in de succesvolle pe- 'mor de Spelen. htreede onderdeel 'ansink ten over- It zien. dat er met Btweede paard. Li- H. niet te spotten Jn de barrage was combinaties wmet een foutloze 39,24 seconden, te was de eerste 5000 gulden 'in CHIO. eerste tegen tabel A. 1.40 «ihger iZwi» Athlet 0 •w - 59,13 secon- Michael Whitaker «ills Poal 0-60,12, 3. Qiltai Pacha du Ma- ^•'5. 4 Raymakers tedeus 0-62.88 Ta- m. met barrage, 'kwalificatie voor de ytjs: l Lansink (Ned» ,a 0-39,24. 2. Kraut «iha Run 0-41,82. 3. 2*ii Cartier 0-42.87. teans (Beb Brandy l«bel A. 1.40 m. met k L Sloothaak (Duii 0-37,21. 2. Rayma- tetou Z 0-39.21. 3 •siVSt) Quick Star O 11 Van den Broek 'teeur 4-40.47 - Intermediaire I: teescu (Duit Arak ®Punten. 2. Bemoski Olympic Corrado 1 Haazen (Ned) Ba- '®1 Intermediaire wberg (GBri Tapster "Men, 2. Capelmann- V Lord 1241. 3 ^ter (Zwei Show paar keer aan de basis gestaan van belangrijke treffers. Zoals ook in Lokeren. waar hij Bos man een niet te missen doelkans voorschotelde. Zelf scoren heèft hij in de drie competitiewedstrijden tot nu toe niet gedaan. „Ik had er tegen Lokeren wel één verdiend", vond hij. Van Vossen scoorde ook. in de laatste seconden, maar twee tellen daarvoor had de scheidsrechter net afgefloten. „Beetje flauw", zei Van Vossen. „Hij zag dat ik ging scoren. Het is kinderachtig om dan nog te fluiten." Het was een klein smetje op die verder voortreffelijke wedstrijd. Voor rust vooral zwoegend voor elke bal, maar te weinig ge steund door opkomende mid denvelders. Daarna (en vooral toen Lokeren met 1-0 achter kwam) kwam er plotseling meer ruimte en zwenkte hij vaak on grijpbaar van de ene vleugel naar de andere. Met een duidelij ke voorkeur voor de linkerkant. Zoals ook in de twee voorgaande competitiewedstrijden. „Het was", zei hij na Lokeren uit, „even wennen zoals we nu moes ten spelen. Voor de rust hielden we te veel spelers achter de bal. Ik stond meestal alleen voorin tegen een overmacht van verde digers." Min of meer had Anderlecht voor die speelwijze gekozen Pe ter van Vossen: „Ik was zelf heel verbaasd toen ik hoorde dat Johnny Bosman er niet instond in Lokeren. De trainer heeft voor een versterkte verdediging ge kozen. Graeme Rutjes (vorige week reserve) was nu als extra verdediger teruggehaald, dat ging ten koste van één van de twee spitsen." Peter van Vossen kreeg als enige diepe spits de voorkeur boven Bosman, die mokkend op de bank bleef en na de rust de licht geblesseerde Versavel verving. Van Vossen: „Ik was er vanuit gegaan dat we allebei zouden spelen. Het klikt gewoon goed in de voorhoede tussen Bosman. Degrijse en mij." Maar kennelijk bestond er enige angst bij Peru- Peter van Vossen was één van de uitblinkers bij Anderlecht in de uitwedstrijd tegen Lokeren. foto Camile Schelstraete sovic voor tegenstander Loke ren. die ook de maximale winst had gehaald uit de eerste twee wedstrijden. Johnny Bosman was het slacht offer van die tactiek. Het zal, zo is de verwachting, trouwens toch dringen worden voor de spitsen bij Anderlecht. Luc Nilis komt ook terug van een blessure en werkt aan zijn come-back in de eerste ploeg. Hij zal als inter national vanzelfsprekend een basisplaats claimen. Voor Oranje Peter van Vossen leeft van wed strijd naar wedstrijd. Het is ver rassend hoe snel hij zich in de kijker len in de basis) heeft ge speeld. maar zelf staat hij daar niet bij stil. „Ik heb geen twijfels, omdat ik goed speel. Dus dan verwacht ik ook dat ik erin sta. Anderlecht is heel tevreden over me. Ik doe precies waarvoor ik ben aangetrokken. Ze verwach ten van me dat ik veel beweeg, veel diep ga en dat ik de hoeken induik om ruimte te scheppen voor anderen. Dat is me op het lijf geschreven." Hij hoopt, zoals hij nu speelt, eerlijk gezegd ook op een selec tie voor het Nederlands elftal, op 7 september in de oefenwed strijd in Eindhoven. „Ik neem wel aan dat ze me volgen, maar ik heb nog niemand gezien. Zo als ik nu speel, moet ik toch een kans maken om geselecteerd te worden." Het zal Dick Advocaat inder daad niet zijn ontgaan, dat het debuut van de Zeeuwse spits in Brussel opzienbarend is. Van Vossen is bovendien weer hele maal fit. „Ik heb bijna vanaf het begin meegetraind en heel de voorbereiding meegedaan met Anderlecht." Het herstel van de trombose in zijn linkerarm, waardoor hij het Europees kam pioenschap miste, is vlotter ge gaan dan verwacht. „Ik moet nog een week tabletten slikken, daarna is alles vergeten." Van Vossen is klaar voor Oranje. Wielrenner bloeit op onder de hoede van Cees Priem TILBURG (GPD) - Nog geen twee jaar geleden zat Rob Har meling in zak en as. Zijn - nog kortstondige - carrière als be roepswielrenner leek op een heilloze weg te zijn beland. Bij een Belgische ploeg (Histor) werd de Nijverdaller als een 'dompie' behandeld. Harmeling, normaliter het zon netje in huis, werd er behoorlijk 'depri' van. Totdat een Deense collega, Jesper Skibby, hem een strohalm bij TVM aanreikte. Die greep Harmeling dankbaar en met beide handen aan. Onder de vleugels van de ploegleider Cees Priem bloeide Harmeling weer helemaal op. Sterker nog: in een jaar tijd slaagde hij erin een van de populairste Nederlandse ren ners te worden. Dat bleek uit de vele, en ook lu cratieve aanbiedingen die Har meling onlangs kreeg om in de criteriums na de Tour zijn kun sten te laten zien. En dat werd gisteren ook duidelijk in Til burg. waar Harmeling door een imposante mensenzee, onder an voering van de gesjeesde staatssecretaris Gerrit Brokx (thans burgemeester van Til burg) werd bejubeld als trotse winnaar van de vierde etappe van de Profronde van Neder land. Applaus viel ook Jelle Nij- dam ten deel. Hij kreeg op het erepodium een nieuwe leiders trui om zijn schouders. Harmeling verpestte het in de Brabantse wolstad voor de he ren sprinters. Terwijl zij zich op maakten voor weer een snel heidsgevecht. voerde Harmeling bij het ingaan van de laatste ki lometer het tempo op ten fa veure van zijn ploegmakker Tristan Hoffman. De uit de lucht gevallen Nederlandse kampioen kon dit geweld van Harmeling evenwel niet aan en verdween plompverloren uit het wiel van de Sallander. Sprinters Bij nader inzien was dat niet zo'n schande, want Harmeling duw de zo onbetamelijk hard op de pedalen dat hij het complete pe loton op zijn nummer zette. Har meling: „In zulke situaties moet je proberen van de gelegenheid gebruik zien te maken. Je weet dat die sprinters elkaar steeds zitten aan te kijken. Niet dat zoiets altijd lukt, maar nu geluk kig eens een keertje wel." Harmeling was maar wat blij met deze triomf, al haalt die het uiteraard niet bij een ritzege in de Tour. De man die vorige maand van Bordeaux weer eens een Nederlandse stad maakte, is evenwel van het slag 'wie het kleine niet eert. is het grote niet weerd.' Hij waakt ervoor een 'dikke nek' (verbeelding) te krijgen. Zijn vic torie in Bordeaux heeft van hem een 'echte' coureur gemaakt. Daar doet zijn opgave aan het begin van de laatste Tourweek (ziek) niets aan af. Het publiek vroeg en kreeg Harmeling in de criteriums. Harmeling: „Ik heb er al met al vijftien gereden. Twee keer, in Maastricht en Els- loo, heb ik verstek laten gaan om toch nog enige rust te krijgen. Want je zit toch een paar weken in het nachtleven. Al die crite riums zijn 's avonds en voordat je thuis bent, is het half twee. Nou, dan kan ik niet direct sla pen. Dus zette ik de video aan en ging ik pas om een uur of half vier naar bed." Het spekken van de bankreke ning vergoedde echter veel, zo niet alles. Harmeling: „Ten op zichte van vorig jaar zijn mijn startgelden met 150% omhoog gegaan." Nee, financieel heeft hij momenteel niets te klagen. De baas (TVM-directeur Ad Bos) heeft hem al vier keer opslag ge geven in anderhalfjaar tijd. Har meling: „Dat vind ik het mooie bij deze ploeg: geen poespas en loon naar werken. Dat past pre cies bij mij." Profronde Nederland. Vierde etappe Arnhem-Tilburg: 1 Harmeling (Ned) 163,5 km in 3 45.22 (gem: 43,529 km/ ui. 2 Leoni dta). 3. Nelissen (Bel). 4. Pieters (Ned). 5. Raab (Dui), 6 Devos (Beb, 7 Cooman (Bel), 8. Hermans (Nedi, 9. Ferrigato (Itai. 10. Koerts (Ned). 13 Van Poppel iNed). 15. Ak kermans iNed). 16. Veens tra, 18 Schurer. 22. Woltman, 24 Van Loen- hout. 26. Hopmans. 29 Van de Vin. 30 Jacques van der Poel. 40 Wij- nands. 44 Hoffman, 45. Nijdam. 47 Knuvers. 48 LeMond <VSti, 49 Cor- nelisse. 51 Maassen. 54. Verhoeven. 55. Lammerts, 56 Adri van der Poel. 62 Lubberdmg. 64. Breukink. 67 Ha- negraaf. 79. Talen. 83. Jakobs. 84 Poels. 89 Elen. 92 Solleveld. 93 Zuij- derwyk. 95 en laatste Riis (Den) 1 12. Konisjev (GOS) geeft op na 98 kilo meter. Algemeen klassement: 1 Nijdam 11 42.52 2 Marie 0 41. 3 Pieters 0.47. 4 Bezault 0.51. 5 Maassen 0.57, 6 Breukink 1.20. 7. Yates. 8 Harmeling I.23, 9. Zhdanov 1 35. 10 Koerts 1 41, II. Seigneur. 12. Lieti 1 46. 13. Fnson 1.48,14. Baffi 2.01.15 Raab (Dui) 2 08, 19. Schurer 2 11. 21 De Koning 2 18. 23. Verhoeven 2.32, 25. Jakobs 2.35. 27 LeMond 2.47, 31 Wijnands 3.17, 33. Knuvers 3.24. 38. Hanegraaf 3 37. 40. Solleveld 3.51, 42. Veenstra 4.00. 48 Hoffman 4 16.49 Zuijderwyk 4 20 52. Lammerts 4.23, 56. Hopmans 4.28, 57 Van de Vin 4.29, 58. Van Loenhout 4.33. 59. Poels 4.35, 62. Van Poppel 4 41. 64 Talen 4.47. 70 Lubberding 5 07. 73. Adri van der Poel 5 18. 77 Jacques van der Poel 5.30. 80 Come- lisse 5.45. 82. Hermans 5 55. 88 Ak kermans 6.28,89 Woltman 6.32,95 en laatste Elen 9 57 Rob Harmeling wint de vierde etappe van de Ronde van Nederland. MENDE (AFP) - Leontien van Moorsel heeft gisteren in de Tour Feminin de leiderstrui overgenomen van Jeannie Longo. De wereldkampioene uit Boekei verdiende met haar tweede plaats in de zesde etappe tien bonificatieseconden, waardoor ze haar rivale in het klassement met zeven tellen passeerde „Ik heb nu een belangrijke voorsprong op Longo". meende Van Moorsel, die haar teamgenoten uitvoerig prees voor de gedane arbeid. De zesde rit, over 107 kilometer met tal van venijnige beklimmin gen. werd gewonnen door Alison Sydor. De Canadese was in de massale eindsprint Van Moorsel en Aiga Zagorska (Litouwen) te snel af. Sydor had eerder al de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk op haar naam geschreven. Mende. Tour Feminin, zesde etappe Rodez - Mende: 1. Sydor (Cant 107,3 km in 2.47.21, 2 Van Moorsel iNed). 3 Zagorska (Lit). 4 Zberg iZwn, 5 Lynch iNZei. 6 Van de Vijver (Bel). 7 Kaljaseva (Rus). 8 Marsal (Fra). 9 Jenkins (VSti. 10 Cepeliene (Lit). 12. Longo (Fra) z.t. Algemeen klasse ment: 1 Van Moorsel 14.09.15,2 Longo 0.07.3. Van de Vijver 1 34.4 Lynch 2.01. 5 Sydor 2 13. 6 Marsal 2.58. 7 Zberg 3.08. 8. Turcotto (Itai 4 16 9 Jenkins 4.30, 10. Kaljaseva 4.40. BOEBNA (AFP/DPA) - Tijdens de Russische waterski-kam pioenschappen in Doebna bij Moskou is éen van de kansheb- sters vermoord. De 21-jarige Natalja Ivanova. voormalig Sovjet-titelhoudster. wilde na afloop van haar figurenpro- gramma de skies naar haar broer brengen, maar kreeg on derweg ruzie met een jongeman. De onbekende trok een mes en stak verscheidene keren toe. Het slachtoffer overleed aan haar verwondingen nog voordat de ambulance arriveerde. De dader werd gearresteerd. Over zijn motieven is nog niets bekend. Ivanov veroverde vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Villach (Oosi de bronze medaille op het onderdeel figuren, in welke discipline ze in 1990 tweede werd bij de Europese titel strijd. Ze gold als een van de favorieten voor het komende EK dat 27 augustus in Milaan begint Het Russisch kampioen schap werd onmiddellijk na de noodlottige incident ge staakt. DEN HAAG (GPD) - „Hoe hard lopers blessures oplopen is niet bekend en zolang dat zo is, heeft het geen zin veel aandacht te be steden aan rekocfeningen, war ming-up of cooling-down met de bedoeling blessures te voor komen". Tot die conclusie komt drs. W. van Mechelen in het proefschrift dat hij op 1 septem ber verdedigt aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Uit onderzoek dat Van Mechelen deed in opdracht van het minis terie van WVC. blijkt dat gerich te voorlichting over rekoefenin- gen, warming-up of cooling- down niet echt helpt om blessu res te voorkomen. Een groep van tweehonderd hardlopers die door een deskundige w.erd voor gelicht, liep over een periode van 1G weken net zoveel blessures op dan eenzelfde groep die die voor lichting niet had gehad. Achter af bleek dat vrijwel iedereen uit de tweede groep in het begin al kalmpjes aan deed en pas later voluit ging sporten. Beide groepen bestonden uit 'geoefende recreanten' met een gemiddelde leeftijd van veertig jaar. Ze liepen twee tot drie keer in de week een afstand van in to taal 24 kilometer met een snel heid van ruim twaalf kilometer per uur. Joggers die er vaak op uit gaan en veel kilometers afleggen, heb ben aanzienlijk meer kans op blessures dan mensen die het wat kalmer aan doen. „Hardlo pers gaan nogal eens te lang door. Ze moeten beter luisteren naar hun lichaam. Als het pijn doet, gas terug nemen en met maar doorgaan", aldus Van Me chelen. Afzien Kennelijk zijn joggers gewend af te zien. want „wie een blessure oploopt, neemt vaak te weinig tijd om helemaal te herstellen en loopt vervolgens nieuwe blessu res op. Veel hardlopers zijn chro nisch geblesseerd" Het zou inte ressant zijn om uit te zoeken of hardlopers die vier keer in de week een half uur lopen, dezelfde kans hebben op letsel als men sen die eens per week twee uur lopen, vindt de onderzoeker. Het is niet zo dat Van Mechelen voorbereidende oefeningen he lemaal zinloos vindt. „Ervaren sporters doen uit zichzelf al kalm aan als ze beginnen te lo pen Een warme spier kan beter een klap opvangen dan een koude en de coördinatie van de bewegingen gaat ook beter als het lichaam al is opgewarmd. Ook dat vermindert de kans op letsel, maar die mensen moet je niet lastig vallen met iets dat ze allang weten". Grote voorlichtingsacties als de campagne 'Blessures, blijf ze de baas', zijn volgens hem in het al gemeen wel nuttig maar dragen niets bij dat voor de ervaren sporter van belang is. „Het gaat Schorsingen ZEIST (ANP) - De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de spelers Stroes (AZi en Smit (NAC) voor één wedstrijd geschorst Beid« voetballers kregen het afgelo pen weekeinde tweemaal een ge le kaart. er juist om dat specifieke maat regelen worden genomen en daarvoor moet je de oorzaken kennen". Bovendien blijken voorlich tingscampagnes op grote schaal niet erg effectief te zijn. „Meer kennis betekent nog niet dat mensen hun gedrag verande ren". De campagnes ter voorko ming van aids zijn eerder een uit zondering dan een bevestiging van die regel, aldus Van Meche len. „Die campagnes waren ge richt op specifieke groepen en het ging om iets waaraan je kunt doodgaan en dat is een wel heel ander risico". Taylor eist ziektebriefje LONDEN (Reuter) - De Engelse voetbalbond (FA) neemt in het vervolg geen genoegen meer met het zomaar afzeggen van een geselecteerde international wegens een blessure. De FA kreeg de indruk dal sommige spelers zich al te gemakkelijk afmelden voor een belangrijke wedstrijd van het Engelse elf tal. Bondscoach Graham Tay lor werd afgelopen jaar om de haverklap overvallen met der gelijk onheilstijdingen. Voortaan zullen de geblesseerde internationals een bewijs van de dokter moeten overleggen, waaruit duidelijk blijkt dat spe len onmogelijk dan wel onge wenst is. Het ziektebriefje wordt in elk geval gevraagd voor de be langrijke WK-kwalificatiewed- strijden. ondermeer tegen Ne derland. en voor het jeugd-WK. ..Als een speler geen medisch at test kan overleggen, gaan we er van uit dat hij met de selectie mee kan", zei een woordvoerder van de FA. Ferguson huurt jet voor keeper MANCHESTER (Reuter) - Alex Ferguson, manager van Man chester United, huurt volgende week een privé-jet voor doel man Peter Schmeichel. De Deense sluitpost wordt geacht maandag voor zijn En gelse werkgever aan te treden te gen Southampton. Twee dagen later staat voor Europees kam pioen Denemarken de WK-kwa- iificatiewedstrijd tegen Letland op het programma. Bondscoach Richard Möller-Nielsen staat op de aanwezigheid van Schmei chel. Ferguson kan hem niet missen omdat reservekeeper Gary Walsh kampt met de na- weeen van ziekte en derde keus Mark Wilkinson een gebroken pols heeft. ..Het zal een dure grap zijn een jet te huren en Schmeichel naar Riga te vliegen, maar het is het waard We zijn het Möller-Niel sen ook verschuldigd", zei Fer guson donderdag. Arsenals mid denvelder John Jensen, die in de EK-finale tegen Duitsland een doelpunt maakte, voegt zich zondag al na afloop van de com petitiewedstrijd tegen Liverpool op Anfield Road bij de Deense selectie. foto ANP/Paul Vreeker SE VILLA/NAPELS (Reuter) - Napoli gunt Diego Maradona niet aan Sevilla. De Italiaanse clubleiding wees donderdag avond resoluut een Spaans aan bod af.,.Maradona staat bij ons tot juli volgend jaar onder con tract", benadrukte een woord voerder van Napoli. „Hij dient zich onmiddellijk te melden voor de voorbereiding op het komende seizoen." Volgens Spaanse kranten heeft Sevilla een transferbedrag van 24 miljoen gulden geboden voor de kleine Argentijn. Hij zou bij Sevilla in twee jaar dertien mil joen gulden kunnen verdienen Bij de club is een goede bekende van Maradona werkzaam, trai ner Carlos Bilardo. Hij leidde het Argentijnse nationale elftal in 1986 in Mexico naar de wereldti tel. Maradona was destijds aan voerder van dat team De Argentijnse vedette heeft net een wereldwijde schorsing van vijftien maanden wegens het ge bruik van cocaine achter de rug. Hij voelt niets voor een terug keer naar Napels. Slechts voor een zeer hoge prijs wil Maradona zijn contract in Italié uitdienen. •Napoli wenst echter vast te hou den aan de financiële afspraken in de huidige verbintenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19