Wespenbestrijder: het is alsof ze het gevaar ruiken baggerbedrijf in problemen roes wijst 'g claims btw af Lid gs bemiddelt in conflict om plan themapark De toerist wordt niet getild WESEk DOLLE] DAGEN* Uitbreiding bureau vertrouwensarts kan 'op een koopje' jen huurwoning s vakantiehuis Helm 5. Onderzoek Duitse justitie Werknemers overwegen staking PZC zeeland WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Vries-Hommes gaat be middelen in de ruzie tussen de stichtingen Delta Park en Delta Expo. Op die manier wil ze be werkstelligen dat op Neeltje Jans een themapark van de grond wordt gebracht. In dat themapark moeten, zo is het streven van de provincie, de beide stichtingen deelnemen. Ondertussen wordt de direc teur van de NV Beheermaat schappij Neeltje Jans, H. Post, tot hall' 1993 uitgeleend aan de directie Milieu en Waterstaat van de provincie. Hij wordt een van de projectleiders van de Westerschelde Oever Verbin ding (WOV). Tegen die tijd wordt een definitieve beslis sing over de WOV verwacht en kan de positie van de directeur verder bekeken worden. Dat uitlenen is nodig om te voor komen dat de Beheermaat schappij in liquiditeitsproble men komt door de betaling van het salaris van de directeur. Me vrouw De Vries:..Nu het er ech ter naar uitziet dat we op termijn tot een oplossing voor Neeltje Jans komen, is het niet nodig de directeur te ontslaan. Hij blijft in dienst van de Beheermaat schappij. die hem tijdelijk uit leent aan het WOV-project." Uit de woorden van de gedepu teerde blijkt dat het college van gedeputeerde staten, dat dins dag over dit onderwerp verga derde, veel ziet in de plannen voor een themapark die de stich ting Delta Park heeft gepresen teerd. Weliswaar is ook de Delta Expo bezig met de uitwerking van toekomstplannen, maar die zijn volgens mevrouw De Vries van een andere orde dan de plan nen van Delta Park. De beide initiatieven kunnen volgens haar dan ook uitstekend samen gaan. Pagina 11: geen extra geld nv Neeltje Jans van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De provincie kan voor een betrekkelijk koop je uitbreiding van het Bureau Vertrouwensartsen (BVA) in Zeeland bewerkstelligen. Als gedeputeerde staten beloven dat vanaf 1994 jaarlijks 40.000 gulden extra op tafél komt. steekt het BVA-Rotterdam, waaronder Zeeland valt, zelf geld in de uitbreiding voor 1992 en 1993. Het aantal uren van de vertrouwensarts kan worden uitgebreid met vier uur en het maatschappelijk werk met acht uur. Al in het Plan Jeugdhulpverle ning werd duidelijk dat Zeeland zit te springen om meer uren voor het BVA. Elders zijn de BVA's de hele dag bereikbaar. Zeeland doet het al jaren met acht uur per week. Voorlich tingscampagnes over kinder mishandeling hebben ook in Zeeland een toename van het aantal hulpvragen en telefoon tjes veroorzaakt, zodat het te kort aan uren alleen maar nij pender wordt. Zeeland verwacht nog steeds ex tra middelen uit de hersprei- dingsoperatie jeugdhulpverle ning Hoeveel dat zal zijn moet nog blijken: over de twee mil joen waarvan aanvankelijk sprake was, wordt al meer dan een jaar niet meer gerept. De provincie wil dat geld onder meer inzetten voor uitbreiding bij het BVA, Omdat er vanuit de jeugdhulpverlening in Zeeland veel meer instellingen azen op het extra geld. houden gs nog een slag om de arm. De provincie wil een inspanningsverplichting aangaan om in 1994 de uitge breide formatie te kunnen hand haven. Dat gaat 40.000 gulden op jaarbasis kosten. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening; In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Het was een kalme dag mid den in de week. Zo'n dag die uitnodigt tot een ritje door de Zak van Zuid-Beveland. Echt Bevelands weer. En bij de karrevelden vlak bij Elleivoutsdijk zagen we hem. Een mail met een gele bouw helm op zijn hoofd. Midden in het somptge weiland. Peinzend keek hij voor zich uit. Dat wekte onze nieuws gierigheid. Wat kon er toch uit de lucht vallen midden in het vredige Zuid-Bevelandse land schap? Vanwaar die bouw helm? „Meneer." verklaarde hij ..dat WOV-project. Ik heb er een hard hoofd in." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De opvatting dat toeristen worden getild is wijd verbreid. Aan de kust, zo staat voor velen vast, betaal je meer voor je boodschappen dan op een plaats waar de ge middelde recreant niets te zoeken heeft. Maar wat is daarvan waar? Worden prijs verschillen niet veroorzaakt door heel anmdere factoren dan de aanwezigheid van toe risten? Om dat na te gaan deden we deze week op verschillende plaatsen boodschappen. In Krabbendijke, Cadzand-Bad, Burgh-Haamstede en Middel burg haalden we een identiek pakket aan boodschappen. Weliswaar rinkelden de kas- slot zie pagina 13 kolom 4 van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Tientallen wespen zoemen bij het dak van een keuken in Middel burg. Voor de tijd van het jaar zijn ze redelijk agressief. Het is alsof ze onraad, in de per soon van de ongediertebe- strijder, ruiken. Onrustig zoe ken ze hun weg naar het nest. Eén voor één kruipen ze onder de dakpan die de toegang tot de kolonie verschaft. Voor Kees Lenstra, medewerker van de Stadsreiniging Mid delburg, is het zoete koek. Even het nest platspuiten en weer wegwezen. Eigenlijk hoort hij het wespe nest te lokaliseren om trefze ker te kunnen werken. Maar als hij de bewuste dakpan op tilt ziet hij dat daar geen be ginnen aan is. „Waarschijnlijk zitten ze onder het hele dak", zegt hij tegen de eigenaresse van de woning. Gehuld in be schermende kleding - een pak, handschoenen en een kap - en uitgerust met speciaal gereed schap - een grote fles met che misch poeder dat de wespen langzaam doodt en een klei nere spuitbus met gif voor noodgevallen - bereidt hij zich voor op de actie. Een paar keer spuit hij poeder bij de ingang van het nest. De gele plaaggeesten vliegen woest om zijn hoofd. Enkele minuten duurt de strijd. Daar na wordt het gezoem minder. Of het karwei nu helemaal ge klaard is, weet de verdelger niet. De overlevenden moeten het poeder mee het nest indra gen om de hele bevolking uit te roeien. Meestal duurt dat twee dagen. „Je hebt kans dat ik terug moet komen", ver meldt hij en passant. Grote nesten Hangende nesten, honingraat achtige ballen met een door snee van soms een halve me ter, komen maar één op de tien keer voor. 's Ochtends had Lenstra zo'n bouwsel onder handen genomen dat in de nok van een zolder hing. „Dat is toch even anders", zegt hij nog diep onder de indruk van de gebeurtenis. „Je komt op zo'n donkere zolder met een zak lantaarn en die beesten ko men op je af. Ze weten wat je komt doen. Ze voelen dat ze worden aangevallen. Toen ik het nest bespoot, was het net Ongediertebestrijder Kees Lenstra bezig met een van zijn dagelijkse klussen, het bestrijden van wespen. foto Lex de Meester alsof het donderde. Zo hard gingen ze tekeer." Dinsdag-, en vrijdagochtend gaat de dienst stadsreiniging op pad voor wespenbestrij- ding. Alleen als de nesten ho ger dan 2.5 meter zitten, wor den mensen doorverwezen naar gespecialiseerde onge- diertebestrijders. Ook voor tips wordt de stadsreiniging gebeld, want zélf een wespen nest bestrijden is niet moei lijk. Het gif is te koop in diver se winkels met een agrarisch assortiment. „We raden men sen wel aan om een overhem'd met lange mouwen en hand schoenen te dragen en bij voorkeur na 19.00 uur toe te slaan, omdat dan alle wespen in het nest zijn", zegt Hans Hu- bregtse. hoofd van de stadsrei niging. Niet gevaarlijk „Wespen zijn niet gevaarlijk. Alleen als ze zich belaagd voe len. vallen ze aan", verzekert Hubregtse. „In principe zijn het heel nuttige insekten. Ze vangen en eten vliegen, soms wel dertig tot veertig per dag. en ze ruimen kadavers van rupsen en spinnen op." Als mensen geen last hebben van het nest. adviseert hij om de wespen te laten zitten. ..De he le kolonie, behalve de be vruchte koninginnen, gaat na een seizoen dood. In de winter kan het lege nest worden opge ruimd. Nesten worden maar een keer bewoond. De wespen keren nooit terug." Er zijn maar twee manieren om de wespen in het harnas te jagen. Dat is met een voorwerp in hun nest steken of de ope ningen naar het nest dicht te stoppen. „Ik herinner me si tuaties dat de wespen zich door een zachtboard plafond hebben gegeten. Als ze honger hebben, zijn ze agressief. Dan zoeken ze de kortste weg naar buiten." ^verslaggevers IIELDER/VLISSINGEN - trknemers van het bagger- f bbB, dat in Zeeland jppletie aanbrengt, den- \m rover vandaag het werk te leggen, omdat ze naar Kggen al drie maanden salaris meer hebben ont- [ii, De Nederlandse direc- an het Duitse bedrijf kt dat tegen. Wel wordt geven dat een Duitse me- cleur eind vorige week is steerd. Dat gebeurde op lobahn na een spectacu- rhtervolging per helikop- iolgcns het Duitse blad ieitung is de officier van ie in Rostock gestart met tnder/oek naar de handel tndel van de BBB-eigena- Het in deze voormalige loitse stad afkomstige be- zou kredieten en over- subsidies hebben verduis- lagavond meldde het Duit- rsbureau ADN dat de be- junst Günther Gustafsen loemd tot bewindvoerder iet bedrijf. Hij wordt om- renals 'een van de grootste iten in het reanimeren I 2» I,Advertentie 20,21 en 22 augustus (op vrijdag 3'eE extra koopavond) van halfdode firma's'. BBB was tot de eenwording van beide Duitslanden een Oostduits over heidsbedrijf. Midden vorig jaar is het gekocht door een groep za kenlieden, van wie in ieder geval de oud-Boskalis-topman T. Da- nel, directeur J. Zwagerman van de gelijknamige Groep uit Ne- derhorst den Berg en de Duitse ondernemer Borchers deel uit maken. Het bedrijf kwam in beeld nadat Rijkswaterstaat in april dit jaar vier zandsuppletiewerken aan de Noordzeekust aan BBB had gegund. Dat leidde tot oproer in de Nederlandse baggerwereld, omdat het bedrijf het werk voor bijna de helft van de prijs van haar Nederlandse concurrenten kon uitvoeren. BBB heeft inmid dels de zandsuppletiewerken in Zeeland grotendeels voltooid. Tevreden Het werk in Zeeland verloopt naar de volle tevredenheid van opdrachtgever Rijkswaterstaat. Weliswaar hadden de Duitse baggeraars enkele malen met pech te kampen, maar dat had iedereen die het werk uitvoert kunnen overkomen, zegt pro jectleider T. Maranus van Rijks waterstaat directie Zeeland. „Onder normale omstandighe den mag het bedrijf wat ons be treft volgend jaar terugkomen", voegt hij er aan toe. Zowel Rijks waterstaat als het Waterschap Walcheren, dat als coordinator optreedt, hebben ondertussen kennis genomen van verhalen uit de Duitse pers. Maranus:„Wij hebben te maken met het werk dat het bedrijf aflevert en het contract dat we hebben geslo ten. En dat is allemaal in orde. Het werk wordt nog steeds vol gens de afspraak uitgevoerd." Maranus wist wel te vertellen dat Danel vorige week nog in Zeeland is geweest om het perso neel uitleg te geven over de si tuatie waarin het bedrijf ver- slot zie pagina 11 kolom 7 nze Haagse redactrice HAAG - Staatssecretaris (volkshuisvesting) het geen probleem dat de nalige huurwoningen, die (ie woningbouwvereni- Terneuzen aan makelaar tr zijn verkocht, gebruikt en als vakantiehuis. Tweede Kamerlid Larik- iGroen Links) had de be- in schriftelijke vra- ewezen op het feit dat de voor vakantiedoelein den worden gebruikt. Lankhorst keurt die onttrekking aan de wo ningmarkt af. Heerma antwoordt dat zijn be leid er in eerste instantie op is gericht om bij verkoop van huur woningen te zorgen dat deze zo veel mogelijk weer voor de zit tende bewoners worden be stemd. Dat is in Terneuzen ook gebeurd. Maar in dit geval - ge deeltelijke leegstand - ziet de staatssecretaris geen reden in te grijpen nu enkele woningen als tweede huis zijn verkocht. 1 zestig huisei- van de gemeen- teruggave van btw zij ten onrechte zou- betaald bij de aan- bouwgrond. In totaal oni een bedrag van Het Goese ge- heeft nagenoeg afgewezen. Slechts is Goes tot restitu- heeft inmiddels getroffen om te dat zij in de toe- nieuwe vorderingen Via een worden kopers voortaan door verplicht btw over grond te betalen. gemeenten wer- maanden over eet tienduizenden vooral particulieren, dat zij te veel belas- over het stuk ze kochten voor de hun huis. Aanleiding vormde een .uitspraak "~e Raad. Dat rechts- - -, dat een koper nieuwbouwwoning geen rekening mag worden ge- Pover grond die nog niet phJP' was. J^aak. die landelijk veel Fl«t trok, bracht zo'n zes tig particulieren en projectont wikkelaars er toe om van de ge meente Goes btw terug te vorde ren. De vorderingen hadden be trekking op de afgelopen vijf jaar; claims die ouder zijn dan vijfjaar, worden als verjaard be schouwd. Vrijwel alle verzoeken om terugbetaling zijn door de gemeente afgewezen; in de meeste gevallen was de grond wél bouwrijp opgeleverd. Vol gens het Goese gemeentebe stuur was het gros van de vorde ringen niet of nauwelijks gemo tiveerd en dienden de huiseige naren hun claim in onder het motto 'niet geschoten is altijd mis'. Het Goese gemeentebestuur sluit niet geheel uit, dat de ge meente in enkele gevallen dooi de rechter gedwongen zal wor den om alsnog tot terugbetaling over te gaan. Mocht die situatie zich voordoen, dan zal de ge meente proberen de schade te verhalen bij het ministerie van financiën. „De gehele kwestie is namelijk het gevolg van onjuiste interpretaties en richtlijnen van het ministerie van financiën", aldus het college van burge meester en wethouders. Het da gelijks gemeentebestuur heeft inmiddels de nodige stappen on dernomen om de eventueel dooi de gemeente Goes te lijden scha de van het ministerie vergoed te krijgen. Een standaardpakket boodschappen was in deze buurtsuper in de Middelburgse wijk Dauwemdaele het goedkoopst. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9