zc jVD schaadt politie Amsterdam CRI: hennep telen alleen toestaan met vergunning Kamerleden pakken zaak-Poolman op Treinramp in Bulgarije of VS gelast nieuwe speuringen naar entiteit Demjanjuk binnen- en buitenland ierlandse Politiebond over beschuldiging infiltratie drugsmafia: mUsêi Rabobanken getild via automaat-truc het weer in zeeland SMOG (metingen van gistermiddag) Levendige handel in 'namaak'- xtc-pillen WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 JL ken ■n,ó BRDAM (GPD) - „Het rdamse politiekorps is geleid door de Bin- ^se Veiligheidsdienst, ^huldigingen te uiten vass is van vermoedens is de 'ordj j|eit van het Amsterdam- in» «s ernstig geschaad". Dat Iers inrzitter H. Van Rijn van ei5 [(derlandse Politiebond :liiïi afdeling Amsterdam, rtes, jjn reageert hiermee op ïi ^D-rapport dat stelt dat ei nsterdamse politiekorps ■noi ngeïnfiltreerd door de Su ra] i jje drugsmaffia. De ant. die zegt te beschik- „•r kopieen van het rap- ■r aa citeerde daar gisteroch- n d? jt „Nergens worden feiten ere- !n:, aldus Van Rijn na le- i nu in'het artikel. „Docters q jeuwen (hoofd BVD, red.) aan j,p grond van vermoedens Pias msterdamse korps ernstig t»j ijediet gebracht. Zelfs in miü ratrecht is het zo dat alleen en gelden en niet de ver- aldus een boze Van hog a de voorzitter van de po len i )n{| moet de politiek snel >n welke delen van het it openbaar gemaakt mo orden. „Dat zou een hele- :ren lokken Ifproces uit i oormerken MARDEN (ANP) - De Al- ie Inspectiedienst (AID) dinsdagochtend proces- al opgemaakt tegen drie veehouders die op de Barder veemarkt kalveren neJ overkopen die niet waren -el; "en, van een oormerk. ioktober vorig jaar is het eden oormerk voor kalve- nplicht. Vanaf 1 oktober rwordt het ook verplicht boeien. De boeren willen izeactie een uitspraak van iteruitlokken over de ver- t oormerken. ihouders, lid van de 'Ak- sp Oormerken', zijn prin tegen het aanbrengen gele flappen in de oren Oe kalveren. Ze willen hun behoeden voor 'onnodig de oormerken zouden ggij zaken en wilen dat er een ieringsregeling komt eehouders met gewetens- fijn biolo- )uder. boel mensen ontlasten", meent van Rijn. „Als een veiligheids dienst in het wilde weg mensen gaat beschuldigen zonder feite lijk bewijs, dan raak je ook het vertrouwen van de burger kwijt". Vórig jaar werd het Amsterdam se korps opgeschrikt door de be schuldigingen van de BVD. In het Amsterdamse politiekorps zouden infiltranten van de Suri naamse drugsmaffia zijn opge nomen, aldus de veiligheids dienst. Het rapport werd opge steld na een diepgaand onder zoek van de BVD, dat meer dan een half jaar in beslag nam. De binnenlandse veiligheidsdienst werd op de mogelijke infiltratie gewezen door de DEA, de Ameri kaanse federale narcotica-bri- Bouterse In het rapport van de BVD wordt ook de voormalige politie functionaris Eric Sinester ge noemd. Hij zou contact hebben gehad met legerleider Bouterse en een aantal van diens volgelin gen, onder wie de voormalige eerste minister J. Wijdenbosch en B. Berrestein, de voormalige vice-consul van Suriname in Ne derland. Het rapport was reden voor de Amsterdamse politielei ding om de voormalig coördina tor minderhedenbeleid te schor sen en vervolgens te ontslaan. Van Rijn: „Het rapport heeft voor een boel onrust gezorgd binnen het Amsterdamse korps, zeker onder allochtone politie agenten". Sinester is inmiddels tegen zijn schorsing in beroep gegaan bij het ambtenarengerecht. Zolang deze zaak bij de rechter ligt, weigeren gemeente, politie en de BVD elk commentaar. Ook Si nester onthoudt zich van elke uitspraak over deze zaak. SOFIA - Reddingswerkers zoeken naar slachtoffers na een treinbotsing in Bulgarije. Bij het ongeluk vielen acht doden en 52 gewonden. Het ongeluk gebeurde maandagavond in een station zo'n 20 kilometer ten zuidoosten van de Bulgaarse hoofdstad Sofia toen een sneltrein op een rangerende goederentrein botste. De locomotieven van beide treinen en een aantal wagons van de sneltrein ontspoorden. De exprestrein was op weg van Burgas naar Sofia. foto AP DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerleden Swildens -Rozendaal en Zijlstra (beiden PvdA) vinden dat open baar ministerie en politie mee moeten werken aan ini tiatieven die kunnen leiden tot aanwijzingen over de verblijfplaats van het verdwenen meisje Nymphe Pool man uit Vriescheloo. Het kind is sinds 28 november vo rig jaar spoorloos. De PvdA-kamerleden stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Hirsch Ballin van Justitie naar aanleiding van de kwestie rond het Duitse televisieprogramma XY -Ungelöst dat aandacht aan de zaak wil besteden. De makers van dit programma stellen als voorwaarde dat OM en politie in Groningen schriftelijk verklaren mede werking te zullen verlenen aan het programma. Omdat dit vooralsnog wordt geweigerd, heeft de Amsterdamse advocaat mr. A. Moszkowicz gedreigd met een kort ge ding. Hij behartigt de belangen van Nymphes ouders. De politie heeft het onderzoek in deze zaak op 21 juli stopgezet bij gebrek aan verdere aanwijzigingen. Mosz kowicz acht het zinvol het onderzoek te heropenen. Er is !dJ NNATI (RTR) - Een hof ]jK troep in de VS heeft maan- dracht gegeven tot nader roek naar bewijsmate- dal John Demjanjuk niet unster in een nazi doden- was, dat bekend stond als de Verschrikkelijke". Het Bloot ook het indertijd ge- bevel tot uitwijzing van mjuknaar Israël opnieuw ijken. handeling van de zaak van an nazi-oorlogsmisdaden uldigde John Demjanjuk etste zich vorige week •jen igvan een Israëlisch naar merikaans hof, in Cincin- i.fti ak is nieuw bewijsmate- idoi: 'aaruitzou kunnen blijken mt i 'mjanjuk in 1986 niet naar nd had mogen worden uitge- iia In Israël is de Oekraïner ®]uk, 72, tot de dood door )p veroordeeld wegens zijn Uvan de Verschrikkelij- geu 'het dodenkamp Treblin- natn ür hij heeft daartegen be- r «^getekend bij het Israëli- Hooggerechtshof, dat bin- uitspraak zou moeten bnC igsra ït hof van beroep in Cin- letü hachnuweeroverdeuit- tvi Sskwestie buigt komt e «klaringen van 37 bewa- burgers uit Treblinka. son dat de beklaagde niet He Verschrikkelijke" is. maar dat dit toen een andere man was, Ivan Martsjenko. Daarnaast zijn er beweringen dat het Amerikaanse ministerie van justitie materiaal in de doof pot stopte waardoor het van Martsjenko wist voordat het Demjanjuk naar Israël uitwees. Demjanjuk zelfheeft steeds ont kend „Ide Verschrikkelijke" te zijn. Hij bestrijdt ook ander ma teriaal, waaruit zou blijken dat hij op zijn minst bewaker was in een ander kamp dan Treblinka. Het grootste deel van de 37 nieuwe verklaringen kreeg Is raël na de ineenstorting van de Sovjetunie uit archieven van de vroegere geheime dienst KGB. Wam AMSTERDAM - Archieffoto van rechercheurs in een kas met hennepplanten. tóng Franse iers na )d collega Door een landelijke van de bewaarders overgrote deel van de OHO Franse gevangenen He hele dag in hun cel- brengen. ste gevangenissen en 'an bewaring was boven- familiebezoek moge- He staking willen de protesteren tegen de ge- werkomstandiglieden «bezetting. g begon maandag in de van Rouen kort na- Jarige cipier was over- «jn verwondingen. De zaterdag tijdens een nspectie aangeval- «n gevangene en daar- vaarlijk gewond ge- collega's van de ver spier besloten daarop fieer te leggen en de de gevangenis te blok- u voorbeeld dat maan- iwel alle andere strafin- gevolgd werd. DEN HAAG (GPD) - Kwekers moeten kunnen aantonen dal de zaadteelt en verbouw van hen nep uitsluitend voor agrarische doeleinden geschiedt. Daartoe moet de overheid een vergun ningenstelsel in het leven roe pen waarin de hennepteelt aan strenge regels is gebonden. Dit stelt de Centrale Recherche In formatiedienst, die een onder zoek heeft ingesteld naar de produktie en afzet van Neder landse marihuana (Nederwiet). Volgens de CRI zijn er weinig mogelijkheden om strafrechte lijk tegen hennepkwekers op te treden. Wettelijk is het kweken 1 van hennep toegestaan voor de winning van zaad of vezel. Hen nep mag ook worden gebruikt voor windkering in de land- en tuinbouw. In strafzaken beroe pen kwekers zich dan ook vaak op het argument dat zij zaad kweken voor legaal agrarisch ge bruik. Het is volgens de CRI moeilijk bewijsbaar dat de teelt wordt gebruikt voor illegale doeleinden. Wanneer dit bewijs niet wordt geleverd kan de zaad teler bovendien de schade clai men die politie en justitie bij hun optreden veroorzaken. Ook wanneer de zaadteler weet dat de zaden die hij verkoopt ge bruikt worden voor het kweken van marihuana i§ hij naar oor deel van de Hoge Raad niet strafbaar. De hennepteelt neemt de laatste jaren hand over hand toe. Vorig jaar trof de politie in ons land 54 kwekerijen aan. Het jaar daar voor werden vijf kwekerijen aan gemeld bij de CRI. Kassen De 54 kwekerijen waren ver spreid over heel Nederland. Daarvan waren er 37 gevestigd in kassen, loodsen of schuren. Het merendeel van de kwekerij en trof de politie aan in de pro vincies Noord-Holland (17) en Zuid-Holland (10). In Gelder land vond de politie vijf kweke rijen. De provincies Noord-Bra bant. Overijssel en Drenthe tel den elk vier kwekerijen. In de overige provincies was het aan tal lager dan vier. De CRI ontdekte dat de kwali teit en het gehalte werkzame stof in de Nederwiet na j aren van intensieve zaadveredeling is ver hoogd. Door de betere kwaliteit verdringt de Nederlandse mari huana de traditionele cannabis- produkten op de gebruikers markt. Hierdoor ontstaat het ge vaar dat de georganiseerde drugscriminaliteit zich zal gaan concentreren op de produktie en afzet van Nederwiet. Uit het on derzoek van de CRI is deze be trokkenheid vooralsnog niet ge bleken. Nu houden deze organi saties zich nog bezig met de im port van hasj en marihuana uit het buitenland. De winsten die met de handel in Nederwiet ge maakt kunnen worden zijn ech ter minimaal gelijk aan die van de handel in buitenlandse can- nabisprodukten. De CRI vreest dat Nederland door grootscha lige teelt exporteur van Neder wiet kan worden. „Dit zal leiden tot scherpe reacties in het bui tenland". aldus de CRI. Van een hennepplant is per oogst gemiddeld 30 gram mari huana te maken. Door geavan ceerde tuinbouwtechnieken in de binnenteelt kan een kweker van Nederwiet vier keer per jaar oogsten. In de groothandel be taalt een afnemer tussen de 4500 en 5500 gulden per kilo Neder wiet. De gebruiker betaalt voor een gram Nederwiet tien tot 25 gulden. In de 37 kwekerijen waar de hen nep binnen werd getee.ld, trof de politie 68.000 planten aan. goed voor 2040 kilo Nederwiet, bij vier oogsten per jaar is de opbrengst 8160 kilo. met een maximale groothandelswaarde van bijna 45 miljoen gulden. Op de gebrui kersmarkt zou de Nederwiet ma ximaal 204 miljoen opbrengen. De werkzame stof in cannabis- produkten is tetrahydrocanna binol (THC). Uit analyses van het Gerechtelijk Laboratorium is gebleken dat Nederwiet negen tot 27 procent THC bevat, in en kele gevallen zelfs 40 procent. Metingen naar het THC-gehalte in buitenlandse marihuana to nen percentages aan variërend van 0,5 tot 14 In de jaren zestig en zeventig bevatte Nederland se marihuana maximaal 0.5 pro cent THC. Daarom kon dit pro- dukt niet concurreren met de buitenlandse marihuana. Ge zien de hoge concentraties THC in de huidige Nederwiet acht de CRI een onderzoek naar de mo gelijke risico's voor de volksge zondheid op zijn plaats. HILVERSUM (GPD) - De Rabobanken in het land zijn de afgelopen twee jaar tientallen keren opge licht door klanten die een truc uithaalden met geldautomaten. Zij maakten gebruik van de voor ziening, dat de automaat niet-opgenomen geld weer inslikt en daardoor de afschrijving onge daan wordt gemaakt. De oplichters zouden misbruik hebben gemaakt van het feit dat de geldautomaat (gea) geen ver schil merkt tussen de hoeveelheid uitgegeven en ingenomen biljetten. De truc is dan, om slechts één biljet uit het stapeltje te trekken en de rest in de automaat te laten zitten. De automaat schrijft het I 1 I I I II I I ITT Vandaag De druksystemen in onze omge ving strijden om het weer in otis land en wij zitten er precies tus sen in, in een zone waar de druk- verdeling vrij zivak is. In deze zo ne ligt een zwak warmtefront wat al enkele dagen voor veel bewolking zorgt. Ook vandaag zal deze bewolking bij ons over heersen al is er een kleine kans dat de zuidgrens van deze wol- kenband Zeeland even ?iaar het noorden verlaat en de zon te voorschijn komt. Is dit het geval dan loopt de temperatuur op naar een graad of 25, blijven we onder de bewolking dan blijft hel kzvik bij 21 graden steken. De wind blijft vandaag vrij zwak en is hoofdzakelijk uit het noord oosten. In de middag bestaat een kleine kans op een bui. Nautisch bericht Wind: noordoost tot noord, 2 tot 3 Beaufort. Zichtgoed. Tempe ratuur kustwater: 19 graden. Af wijking waterstanden: een ge ringe verlaging. Maximum golf hoogte monding Scheldes: min der dan een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: Wolkenvelden. AJ en toe zon, middag temperatuur rond 23 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: De kans op zon ivordt nauwe lijks groter, ivel de kans op een omveersbui. De middagtempe- ratuur blijft net boven de 20 gra den hangen. ZON EN MAAN 20 augustus Zon op 06.31 onder 20.53 Maan op 22.56 onder 14.28 Hoog water Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 06 06 217 06.25 240 07.27 278 06.10 165 0745 157 07 55 164 08.00 165 Donderdag, 20 augustus Vlissingen 06 38 208 Terneuzen 07.02 230 Bath 07.59 268 Roompot-buiten 06.45 159 Zierikzee 08.15 152 Yerseke 08.20 160 Philipsdam-West 08.20 161 Laag water Woensdag, 19 augustus Vlissingen 00.20 194 Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 01.30 159 Donderdag, 20 augustus Vlissingen 0051 187 Terneuzen 01.15 198 Bath 02.23 215 Roompot-buiten 12.50 120 Zierikzee 01.55 148 Yerseke 02.00 154 Philipsdam-West 02.00 157 00 48 206 01.52 224 12.10 118 01.35 150 01.30 156 18 19 216 18.42 238 19.43 274 18 20 162 19.45 154 1945 161 19.35 164 18.57 207 19.17 230 20.17 267 19.00 156 20.20 152 20.25 159 20 15 162 uur cm 12.15 165 12.46 177 13.53 197 00.40 144 13.30 120 13.35 125 13.40 129 12.56 163 13.22 176 14.26 195 14.00 122 14.10 128 14.10 132 onder andere sprake van een tip van een echtpaar dat zegt het meisje te hebben gezien in Duitsland. Van de plaats waar het meisje verdween - op enkele honderden meters van het ouderlijk huis - is het vijf kilometer naar de Duitse grens. De Groningse persofficier van justitie mr. M.H. Geerds vindt het in een reactie „weinig zinvol" dat het Duitse televisieprogramma XY-Ungelöst aandacht wil schen ken aan de zaak Poelman. „We hebben de Duitse televi siekijkers nu eenmaal geen concrete vragen voor te leg gen." ROTTERDAM (GPD) - Er be staat een levendige handel in namaak-xtc-pillen. Dit zegt po litiefunctionaris J. de Vlieger van het bureau Verdovende Middelen van de Rotterdamse politie. Allerlei 'fake-pillen' worden onder het mom van xtc op de markt gebracht. Politie en drugshulpverleners waarschu wen onder meer voor speed en het narcosemiddel ketamine in zogenaamde xtc-pillen. De echte xtc, gemaakt van de stof methyleen-dioxi-methyl- amfetamine <mdma>, gaat voor al naar Groot-Brittannie en Spanje, waar pillen voor respec tievelijk zestig en hondertwintig gulden van de hand gaan. In Ne derland kost een pil zo'n vijfen twintig a dertig gulden. „Het is hier niet meer te controleren of je echte xtc koopt." zegt De Vlieger. „De kans is groot datje de meest uiteenlopende troep krijgt voorgeschoteld." Via folders en posters proberen de politie en hulpverleners de xtc-gebruikers te waarschuwen voor de nep-pillen die in grote hoeveelheden worden aangebo den. Kunstschilder Rosemeier (104) overleden LEIDEN (ANP) - De kunstschil der Alexander Rosemeier is za terdag in Leiden op 104-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie dinsdag meegedeeld. Rosemeiers werk was impressio nistisch van aard en verwant aan de Haagse School. Zijn werk is te vinden in vele collecties, on der meer in die van koningin Beatrix. Het staatshoofd bezit ..Bos van Krantz te Warmond". Alexander Coenraad Rosemeier werd op 18 juli 1888 in Surakarta geboren, als zoon van een resi dent. Op 12-jarige leeftijd kwam hij naar Nederland. Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240ma tige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog opgenomen bedrag van de rekening af, maar boekt het hele bedrag direct ook weer bij. Volgens woordvoerder Hoogkamer van de Rabo bank Nederland in Utrecht vindt creditering van het achtergelaten bedrag niet in alle gevallen auto matisch plaats. Dan gebeurt het vaak, dat klanten na ontvangst van het dagafschrift beweren dat zij het genoemde bedrag helemaal niet hebben opge nomen. Hoogkamer stelt dat de bank misschien de proce dure zal veranderen en de aangesloten banken nog uitgebreider gaat informeren hoe zij moeten om gaan met de vooral onder studenten bekende 'gea -truc". Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Zuid-Noorwegen, Zuid-Zwe den: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Denemarken: Geleidelijk meer bewolking, kleine kans op een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 17 graden Schotland, 19 graden in Ierland en ongeveer 21 graden in Enge land. België en Luxemburg: Geleide lijk meer zon. Middagtempera tuur oplopend tot 27 graden. Duitsland: Veelal bewolkt en af en toe een bui. In de zuidelijke deelstaten eerst nog zonnig. Middagtemperatuur van 23 gra den in het noorden, tot 29 graden in het zuiden. Madeira en de Canarische Ei landen: Zonnig. Middagtempe ratuur tussen 25 en 30 graden. Marokko. Tunesië: Zonnig. Mid dagtemperatuur van 30 graden aan zee. tot 40 graden landin waarts. Frankrijk: Overwegend be wolkt en af en toe wat regen, maar in het zuidoosten op woensdag nog zonnig en droog. Middagtemperatuur van 22 aan de Kanaalkust tot 35 graden aan de zuidkust. Spanje: Zonnig en droog. Mid dagtemperatuur langs de noord kust ongeveer 23 graden, langs de oostelijke en zuidelijke Cos- tas en in het binnenland rond 30 graden, in het zuiden tot 40 gra den. Portugal: In het noorden wol kenvelden en kans op een regen of onweersbui, in het zuiden zon nig en droog. Middagtempera tuur van 23 graden in het noor den tot 26 graden in de Algarve. Zwitserland, Oostenrijk: Zon nig en droog. Middagtempera tuur rond 30 graden. Tsjechoslowakije: Geleidelijk aan meer zon. Middagtempera tuur ruim 30 graden. Hongarije: Zonnig en droog Middagtemperatuur rond 35 graden. Italië: Zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 30 en 35 gra den. Griekenland en west-Turkije: Zonnig en warm. Middagtempe ratuur van 28 graden langs de kust en op de eilanden, tot 34 graden in het binnenland. Wecrrapporten 18 augustus 20 uur: C Amsterdam regen 18 Aberdeen zwaar bew. 11 Athene onbewolkt 30 Barcelona onbewolkt 26 Berlijn zwaar bew 19 Budapest onbewolkt 29 Bordeaux hall' bew 26 Brussel half bew. 22 Cyprus onbewolkt 26 Dublin zwaar bew. 17 Frankfurt licht bew. 26 Helsinki zwaar bew. 14 Innsbruck onbewolkt 26 Istanbul onbewolkt 25 Kopenhagen licht bew 17 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon half bew 30 Londen zwaar bew. 19 Luxemburg licht bew 26 Madrid zwaar bew. 35 Malaga zwaar bew 27 Mallorca onbewolkt 27 Malta licht bew. 27 Moskou zwaar bew. 16 Miinchen onbewolkt 30 Nice half bew 25 Oslo half bew. 19 Parijs licht bew 27 Praag licht bew 21 Rome onbewolkt 26 Stockholm regenbui 14 Warschau licht bew 19 Wenen onbewolkt 27 Tunis onbewolkt 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5