;c eorgië weer baas in Abchazië PZC Vluchtelingen in de Balkan wacht een rampzalige winter Repeteren voor Taptoe Breda j iade op Ameland id 150.000 gulden ibinet sleutelt n premies AWBZ ziekenfonds Somalia's vergeten honger en ellende H binnen- en buitenland epen met tanks nemen hoofdstad Soechoemi in Ihaanse vredesmissie naar Kabul WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 -- 01I/MOSKOU (RTR/ 4, jeorgische troepen en Itbben dinsdag Soe- Khoofdstad van de au- ^publiek Abchazië, in kt lEen voorlopige mili- Hu j heeft de macht over- !9; lenhet parlement, dat ;jj| (onafhankelijkheid uit- lolbonden. De regeren- jisraad van Georgië toonde zich evenwel bereid een referendum over de toekomst van het gebied te houden. De Georgische Nationale Garde beheerst alle officiële gebouwen in de stad, evenals het vliegveld, de haven en de tv-toren. waar zij een eind maakten aan uitzen dingen in het Abchazisch. Bo ven het gebouw van het Abcha zische parlement werd de Geor- gische vlag gehesen. Ook be trokken de troepen stellingen bij spoorweg- en andere verkeers knooppunten in Soechoemi. In de stad zijn de noodtoestand en een uitgaansverbod afgekon digd. Bij de zware gevechten van de afgelopen vijf dagen zijn vol gens de Abchaziërs meer dan 50 doden en 200 gewonden geval len. Het Abchazische parlement haalde zich verleden maand de woede van de Georgische autori teiten op de hals door een grond wet uit 1925 in ere te herstellen waarin Abchazie wordt om schreven als een onafhankelijke staat. De strijd laaide vorige week op toen voorzitter Edoeard Sjevardnadze van de Staatsraad troepen naar Abchazië stuurde om rebellen op te sporen die de Georgische minister van bin nenlandse zaken hadden ont voerd. Aftreden Parlementsvoorzitter Vladislav Ardzinba. die de confi-ontatie met Tbilisi leidde, is afgetreden en heeft zich met enkele af gevaardigden verschanst in Goedaoeta, 45 kilometer ten noordwesten van Soechoemi. Volgens de plaatselijke media werd het parlement ontbonden onder druk van een Georgisch ultimatum. Een voorlopige mili taire raad van negen man, zowel Georgiërs als Abchaziërs. heeft de macht in het gebied overge nomen totdat er verkiezingen worden gehouden, maar wan neer die zullen plaatsvinden is niet bekend. De Georgische Staatsraad be sloot dinsdag de Abchazische af gevaardigden voor te stellen een gezamenlijke plenaire zitting te houden over de toekomst van Abchazië. Mocht dit geen uit komst bieden, dan is de Staats raad bereid hierover een referen dum te houden in het gebied. De Abchaziërs vormen echter een minderheid in eigen land. De Abchazische Nationale Gar de heeft zich in de buitenwijken van de stad teruggetrokken. In de nabijgelegen stad Novyi Fond werd gemeld dat helikop ters Soechoemi hebben gebom bardeerd. Daarbij zouden slachtoffers zijn gevallen onder burgers en toeristen. De Zwarte-Zeevloot heeft drie schepen naar de stad gestuurd om toeristen te evacueren die door de gevechten aan de Geor gische 'rivièra' zijn gestrand. Duizenden vakantiegangers hebben al de vlucht genomen naar Sotsji. een Russische bad plaats 30 kilometer ten noorden van de grens met Georgië. Mos kou stuurde zaterdag al para chutisten om de Russische inge zetenen en militairen te bescher- De gemeente Ame- jtamping Duinoord zijn begonnen met de regi- ian de schade die de maandagmiddag op tue; ping heeft veroorzaakt, penningmeester P. de Stichting Kamp- tigenaar van de cam- balde materiële schade lirnaal 150.000 gulden", nrola ïerwacht dat pas over s md een volledig beeld ïvang kan worden ge- De windhoos trok maan- een spoor van ver over Duinoord-Zuid. kwam een 59-jarige hMl|tLeeuwarden om het le ien vijf campinggas- Jgewond. sente stuurt eventueel ln(jj met de camping alle ge- iClul5 j?n een brief en een for- waarop ze de exacte aan kunnen geven. Pas [ormulieren zijn terugge- Zor, LAG (GPD) - Het kabi- tooral door de hoogte premies ziekenfonds en te doen aan het koop- «ld 1993. dat negatief v (oor de laagste inko- t de sfeer van de sociale alt vrijwel niets meer s icc atn. inning tot nu toe zou de *lePre%ë awbzin 1993 r gaan van 7,3 naar 7.25 De procentuele zieken- zou stijgen van 1,2 2Bprocent. male premie (een vast ziekenfonds zou onge il); blijven op 200 gulden iassene per jaar. De no- premie awbz zou echter '3nl30 naar 180 gulden, snel wil proberen de no- premie awbz minder of sl niet te laten stijgen. stuurd. kan de balans worden opgemaakt. Dan wordt ook dui delijk of en in hoeverre de gedu peerde vakantiegangers verze kerd zijn. Er wordt bekeken of het moge lijk is om voor de gedupeerden een gezamenlijke regeling bij verzekeringsmaatschappijen te treffen, aldus Storm. Hij denkt daarbij aan een gezamenlijk op treden van de provincie, ge meente en de stichting te verge lijken met de afhandeling van de schade van de aardbeving in Roermond. Burgemeester M. Zonnevylle vam Ameland licht gistermid dag de gemeenteraad in over de gevolgen van de windhoos en de hulpverlening. Over dit laatste is hij zeer tevreden. „De hulpver lening verliep fantastisch. De eerste brandweerman was bin nen drie minuten ter plekke. Binnen een half uur hadden we de zaak op orde." BREDA - De bassiste van de Koninklijke Luchtmachtkapel tijdens de repetitie voor de Nationale Taptoe in Breda. De zeventiende editie van dit evenement gaat vanavond van start. Het thema van het tot en met 20 agustus durende spetakel is Europa 1992. foto Cor de Koek/ANP De procentuele premie zou daar entegen verhoogd worden. De operatie is goed voor de koop kracht van de laagste inkomens. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) voelt vooralsnog weinig voor de operatie. De voortgang van de stelselherzie ning in de gezondheidszorg zou dan nog verder in de knel ko men. De stelselherziening voorziet in de overheveling van delen van de gezondheidszorg uit het zie kenfonds naar de awbz. Dat heeft effecten op de hoogte van de premies. Die in de awbz stij gen, die voor het ziekenfonds da len. Het kabinet kwam er gisteren niet uit. Het beraad wordt van ochtend voortgezet. Bezien wordt ook nog of een financieel overschot in de kas van de zie kenfondsen kan worden aange wend voor premiedaling. «zond ruim niet-Sovjets Siberië O(RTR) Sovjet-dicta- ünzond in de dertig jaar 1 ian de macht was, tot fr dan 2000 buitenlan- '11 landen naar kampen Pi»- ie,zo is dinsdag gemeld Russische ministerie svciligheid. Of er zich ders onder bevonen 031 pKe&d. fcvistische revolutie van 1 veel enthousiaste so mt andere landen aan. £het eind van de jaren ime* frden zij door Moskou, mid afsloot van de bui- niet steeds grotere bekeken en uiteinde- buitenlanders vast o een land dat steeds de greep raakte van SARAJEVO - Een vrouw neemt huilend afscheid bij het vertrek uit Sarajaevo. Dinsdag vertrok een konvooi met duizend vrouwen en kinderen, voornamelijk Serviërs, onder begeleiding van VN-pantscr- voertuigen naar Belgrado. foto Joekel Finck/AP '--.ran i loia. GENEVE (REUTER/AFP/UP1- Humanitaire organisaties die werken in Bosnie-Hcrcegovina zien met grote vrees de komen de winter tegemoet. De beruch te Balkanwinter kan nog meer levens eisen dan de oorlog het afgelopen jaar heeft gedaan, al dus Sylvana Foa, woordvoer ster van het Hoge Commissa riaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR). De kou zal niet alleen hard toe slaan in de verwoeste, belegerde steden van Bosnie-Hercegovina, maar ook in de vluchtelingen- en gevangenkampen op het hele grondgebied van het vroegere Joegoslavië. Vast staat dat de afgelopen maanden in Joegoslavië 18.500 mensen de dood hebben gevon den. maar waarschijnlijk ligt het werkelijke aantal veel hoger. Komende winter kunnen twee miljoen mensen in de problemen komen door gebrek aan eerste levensbehoeften en een voortdu rende etnische strijd, waar schuwde mevouw Foa dinsdag op een persconferentie in Ge neve. „Wij krijgen niet alleen te Hl (RTTR/AFP) - Een vredesdelegatie ■un.lf leden van de rivaliserende par- Afghanistan is dinsdag naar de hoofd- 'Kabul vertrokken in een poging een ein- ïniakc!i aan de gevechten die al honder- Bfnsen het leven kostten. wordt gestuurd door de gouverneur Provincie Nangarhar, Abdul Qadeer. en R uit leden van de twee grootste partijen, 'tfniat-i-isiami en de Hezb-i-Islami. aldus ^?haanse persbureau AIP vanuit de Pa- stad Peshawar. Dinsdag werd wederom gevochten in en rond Kabul, waar de elektriciteitsvoorziening en waterleiding al meer dan een week niet func tioneren. De Hezb bestookte de stad met raketten, waar bij het; paleis van president Burhanuddin Rab- bani en de ambassades van Frankrijk en Tur kije werden geraakt. De Afghaanse regering reageerde met het sturen van gevechtsvlieg tuigen die de stellingen van de Hezb bestook ten bij de luchthaven van de stad Shindand. maken met honger, maar het ge vaar is niet denkbeeldig dat mensen sterven van de kou" Op veel plaatsen is geen verwar ming en zitten er geen ramen meer in de gebouwen om de kou buiten te houden. In de winter kan het in Sarajevo wel een graad of 18 vriezen Vrachtwagens De UNHCR heeft dringend vrachtwagens nodig om hulp goederen te brengen naar de slachtoffers van de strijd. „Nu hebben wij er 66 en zijn er nog eens 26 onderweg. Maar we heb ben er zeker 150 nodig, allemaal met buitenlandse chauffeurs en monteurs, omdat de plaatselijke bevolking geen toestemming krijgt de controleposten te pas seren." De afstanden die een konvooi vrachtwagens moet afleggen zijn wel met zo groot, maar wan neer men over een afstand van 50 kilometer zes maal bij een wegblokkade onderhandelingen moet voeren, doe je er drie maal zo lang over als normaal, aldus Foa. De guerrillastrijders bij de blokkades weigeren wat zij noemde een „seizoenkaart" te geven waarmee alle blokkades gepasseerd kunnen worden, zo dat bij iedere wegversperring opnieuw moet worden onder handeld. Vaak moeten er lange omwegen worden gemaakt, om te voorko men dat het konvooi in gevech ten verzeild raakt of omdat we gen of bruggen kapotgeschoten zijn. Omdat het zo langzaam gaat, heb je meer vrachtwagens nodig, legde Foa uit. De kou vormt ook een groot ge vaar voor de mensen in kampen, zo voegt Charles Lamunière. een VN-functionaris die Servische gevangenissen heeft bezocht, er aan toe. Tijdens zijn bezoek zag hij dat 3 000 Moslim-mannen op de kale betonnen vloer moesten slapen. „Wanneer de omstandig heden niet verbeteren, krijgen zij een winter die velen niet zul len kunnen verdragen Hulporganisaties van de VN wil len een dringend beroep doen geld. materieel en mensen be schikbaar te stellen om hulp te kunnen bieden. Er is niet alleen voedsel nodig, maar ook tenten, chemische toiletten, dekens en plastic om voor de kapotte rui ten te spannen „De tijd dringt, wij hebben waarschijnlijk nog maar een week of acht voordat de kou intreedt", aldus me vrouw Foa. Nipkowschijf VPRO-serie over havo- 4-klas HILVERSUM (ANP) - De Zilveren Nipkow schijf 1992 is gewonnen door het VPRO-duo Maarten Schmidt en Thomas Doebele voor hun documentaireserie „4 Havo, een klas apart". De prijs wordt jaarlijks toegekend door een jury van tv-critiei. De Stich ting Nipkow heeft dit dinsdag bekendge maakt. Het VPRO-duo krijgt de prijs voor de tweede keer. In 1988 werd de „De Laatste Voorzie ning" van hen bekroond. De Zilveren Reiss Micro foon gaat naar de NOS- serie „Een leven lang", waarin radioportretten worden uitgezonden van oudere kunstenaars en wetenschappers. De NOS-serie staat onder eindredactie van Corin- ne Hemink. Bij de radio is verder een eervolle vermelding toe gekend aan het pro gramma „Van de nachte gaal en de kakkerlak" van de Humanistische Omroep Stichting, ge maakt door Erik Hogen- boom en Kees Vlaande ren. De prijzen worden op 16 september uitgereikt tij dens het omroepcongres van het vakblad Broad cast. in de RAI in Am sterdam. Te laat voor velen, maar hopelijk nog niet voor iedereen, begint nu hulp op gang te komen voor een volk dat het massaal dreigt af te leggen tegen honger en ellende, het volk van Somalia. Bijna was deze complete ramp, die zich aan het voltrekken is in de beruchte Hoorn van Afrika, door de wereld vergeten. Maar nu zetten zich voedseltransporten in beweging en wordt een luchtbrug georganiseerd naar de miljoenen leven de lijken in de zinderende hitte van de kale woestijn. De op roep van de VN-vertegenwoordiger in het door droogte en oorlog uitgemergelde land heeft gewerkt: Somalia's pro bleem is in het nieuws gekomen. De Verenigde Staten. Groot-Biïttannië, Italië en Frankrijk hebben tot gezamenlij ke actie besloten en dat moet de Somaliërs op het nippertje van totale uitroeiing behoeden. Maar met dit begin van wes terse hulp. die - net als in voormalig Joegoslavië - met agres sieve middelen naar de plaats van bestemming moet worden gebracht, gloort nog maar tijdelijk enige verlichting. Want voor Somalia is er slechts kans op terugkeer naar een scha mel Afrikaans bestaan wanneer de bloedige burgeroorlog op houdt en de alles vernietigende spiraal van geweld kan wor den gekeerd. En daar is voorlopig weinig kijk op. Ook wat dat betreft is Somalia bijna vergeten en eigenlijk nog veel moei lijker te helpen. Somalia is het typisch voorbeeld van een land dat door het wegvallen van de oost-west-tegenstellingen in de wereld niet langer interessant is. Twintig jaar geleden was dat wel even anders. Somalia fungeerde als pion in de krachtsver houdingen tussen Amerika en de Sovjetunie; het maakte for midabele politieke ommezwaaien mee. het had op het schaakbord van het internationale machtsevenwicht een rol van betekenis. De reden ervan lag overigens ook toen al in de oorlogssituatie waarin Somalia met het buurland Ethiopië verkeerde: het bemoeide zich zeer actief met de strijd om de zelfstandigheid van de Ogaden. Het feodale bewind van kei zer Haile Selassie in Ethiopië werd gesteund door de Ameri kanen; de belangrijkste bondgenoot van de Sovjetunie op het Afrikaanse continent was Somalia. Maar toen het bewind van de bejaarde Ethiopische keizer ten val werd gebracht en de nieuwe leider Mengistu dit land wilde ombouwen tot een Marxistische staat, met steun van Moskou, werd Somalia voor het eerst aan haar lot overgelaten Het zocht toenade ring tot de Amerikanen. Niet tevergeefs, want Washington had er alle belang bij ook in Afrika de vrienden van Moskou te blijven bestrijden: Somalia kreeg royaal financiële en mili taire steun en het onderdrukkende bewind van president Barre kon de 'traditionele' oorlog met de Ethiopiërs voortzet ten. Het communisme is verdwenen, de Amerikanen zijn ver trokken en ook het meedogenloze regime van Barre is aan zijn eind gekomen. Als grote verliezer is de bevolking van Somalia achtergebleven. Er heerst complete anarchie. De wapens die Russen en Amerikanen in het land hebben ge stampt, zijn in handen van rivaliserende stammen en gericht op eigen mensen. Bij miljoenen tegelijk zijn de Somaliërs ver vallen tot een vrijwel permanente staat van vluchtelingen- in-eigen-land Er is onderling veel haat gezaaid, de verdeel- en-heers politiek van corrupte en wrede leiders, gesteund door supermachten met heel andere bedoelingen, heeft van Somalia een menselijke ruïne gemaakt. Elders in Afrika is nauwelijks iets aan belangstelling te bespeuren voor het pro bleem van de Somaliërs; niemand wil de vingers branden aan de burgeroorlog die er woedt. Dat maakt het allemaal zo uit zichtloos. Toch mag dat geen reden zijn om Somalia maar in vergetelheid te laten wegzakken. De Verenigde Naties en tal van internationaal opererende organisaties op het gebied van hulpverlening en de bescherming van mensenrechten hebben zich het lot van dit Afrikaanse land aangetrokken. Ze moeten kunnen rekenen op weerklank. Want het drama in Somalia is minstens zo groot als dat van Bosnië-Hercegovi- na. vdM. Pascal Lissouba president Congo NAIROBI De nieuwe presi dent van Congo heet zo goed als zeker Pascal Lissouba. Met een groot deel van de zondag uitge brachte stemmen geteld heeft hij een flinke voorsprong geno men op zijn tegenstander Ber nard Kolelas. Met de verkiezing van Lissouba komt voorgoed een einde aan het eens marxistische militaire regime van president Denis Sas- sou Nguesso. de dandy onder de Afrikaanse leiders die Congo 13 jaar lang heeft geleid. Toch is niet iedereen er even ge rust op dat de Congo nu daad werkelijk een nieuw tijdperk in gaat, Zo heeft één van Lissou- ba's politieke tegenstanders, de in de eerste ronde al verslagen presidentskandidaat en interim -premier André Milongo. zijn land gewaarschuwd dat met de verkiezing van Lissouba de oude marxistische orde weer hersteld zal worden in de Congo. Douane ontdekt cocaïne in champignons ROTTERDAM (GPD) - De douane heeft in de Brittannia- haven in Rotterdam begin deze week tachtig kilogram cocaïne met een straatwaarde van onge veer acht miljoen gulden in be slaggenomen. De uit Colombia afkomstige cocaïne was ver pakt in blikjes champignons. Tien douaniers hebben de afge lopen dagen alle 10.800 blikjes <450 dozen a 24 blikjesi geopend. In de meeste blikjes zat tenmin ste één nep-champignon: een echt champignonshoedje met daaronder een in rubber verpakt balletje samengeperste cocaïne De douane ontdekte de partij tij dens een routinecontrole. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Directie: K. Scherphuis. W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar, A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vnjdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80. automatische afschrijving 79.30. franco per post 100.00. per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50. jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307.00. jaarabonnement franco per post 390,00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1.45. zaterdag 1.85 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm: minimumprijs per advertentie 23.40: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3