PvdA-ers bundelen krachten Ruim 80 straatartiesten nemen Rotterdam in bezit PZC streek Kleintje Gs willen bijdrage voor project 'sociale taxi' niet verhogen Nieuwe gezicht van Concert en Gehoorzaal krijgt vorm Bezwaren tegen lichtmast Bastion zijn verworpen Grond volkstuinen in Aardenburg op vervuiling bekeken stappen in Z-Vlaamse sociaal-democraten lopen vooruit op herindeling van onze verslaggever AXEL - De PvdA-afdelingen in Zeeuwseh-Vlaanderen zijn van plan op korte termijn hun krachten te bundelen. Donder dag 3 september wordt in Axel de oprichtingsvergadering ge houden van de PvdA regio Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is van onze verslaggever SLUIS - Gedeputeerde staten zijn vooralsnog niet bereid de gevraagde 14.300 gulden uit te trekken voor het project aan vullend (sociaal) vervoer voor 65-plussers en gehandicapten in West-Zecuwsch-Vlaanderen. De provinciale steun voor het ex periment van de Stichting Wel zijn voor Ouderen (SWO) en vijl taxi-ondernemers uit de kust streek blijft in eerste instantie beperkt tot een bedrag van 5500 gulden. Pas wanneer voor de uitvoering van het project een tekort dreigt te ontstaan, willen gs eventueel dieper in de buidel tasten, zo besloot het dagelijks provinciebestuur dinsdag. Projectbegeleidster L. Maen- hout, van de SWO verwacht niet dat het project door de terug houdende opstelling van gs een vroege dood is beschoren. „Ik heb begrepen dat er nog onder handelingsruimte is voor een ho ger subsidiebedrag. Maar we kunnen nu in ieder geval goed van start gaan", zei ze dinsdag avond na de ondertekening van de overeenkomst met de taxi ondernemers op gemeentehuis van Sluis. Bijstellen Het besluit van gs betekent ech ter wel dat de initiatiefnemers hun doelstelling zullen moeten bijstellen. Maenhout: „Minder geld betekent minder taxi-ritten en dus een geringer aantal deel nemers." Het oorspronkelijke plan ging uit van honderd deel nemers en vierduizend ritten. Als alles volgens plan verloopt gaat 14 september de eerste 'so ciale taxi' de weg op. Het initiatief is bedoeld voor mensen die slecht ter been zijn en geen eigen vervoer hebben Ook ouderen en gehandicapten die in een afgelegen plaats wo nen waar het openbaar vervoer niet of nauwelijks komt. kunnen van deze nieuwe voorziening ge bruik maken. Mensen die van wege hun handicap of in ver band met een regelmatig bezoek aan het ziekenhuis een vervoers kostenregeling krijgen, zijn van het project uitgesloten. De over eenkomst met de taxi-onderne mers maakt het mogelijk dat de mensen uit de doelgroep tegen een sterk gereduceerd tarief ie dere dag tussen negen uur 's och tends en half elf 's avonds naar de gewenste bestemming kun nen worden gebracht. Belbus Maenhout benadrukt dat het so ciaal taxi-vervoer niet valt te vergelijken met het onlangs ter ziele gegane experiment met de bustaxi „De belbus reed enkel op vaste tijden tussen de regu liere busdiensten in. Bovendien werd slechts een beperkt aantal kernen aangedaan. Bij ons pro ject worden de mensen uit alle hoeken en gaten in de streek op gehaald op een zelf gekozen tijd stip. Onderzoek van een provin ciale begleidingscommissie heeft aangetoond dat de behoef te aan een dergelijke vervoers voorziening groot is", aldus de S WO-medewerkster Mensen die van het initiatief ge bruik willen maken, kunnen zich bij de SWO in Oostburg aanmel den voor een deelnemerspas. Na een jaar wordt bekeken of het so ciaal taxi vervoer levensvatbaar is. Behalve door de provincie wordt het project financieel on dersteund door het Samenwer kingsverband Welzijnsbeleid van de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten (20.000 gul den toegezegd) en het Nationaal Revalidatiefonds (3500 gulden). materie. Het is echter verkeerd te denken dat het onderwerp buiten beeld is geraakt Integen deel Op provinciaal niveau wordt er door ambtenaren druk over dit onderwerp nagedacht en geschreven Op regionaal ni veau is de VNG bezig met een onderzoek. Momenteel worden de wensen en meningen van de gemeentebesturen in Zeeuwseh -Vlaanderen geïnventariseerd. Je kunt er donder op zeggen dat binnen twee maanden tijd. als de onderzoeksresultaten be kend zijn en de nota's weer van de persen rollen, die hele discus sie opnieuw oplaait. Wij. als PvdA-ers. willen vooruitlopend op die nieuwe discussie onze me ningen geformuleerd hebben. Alle voors en tegens hebben af gewogen. De enige manier waar op dit gebeuren kan is in geza menlijkheid." Voor Van Schaik st$at nu al als een paal boven water dat de VNG-onderzoekers de oprich ting van een regioraad - als al ternatief voor een gemeentelijke herindeling - in hun aanbevelin gen zullen opvoeren. „Kijk. als je iets wilt onderzoeken, dan wil je ook dat er iets gebeurt Als je ziet dat bepaalde gemeenten huive rig staan tegenover herindelen op dit moment, dan moet dat on derzoek gewoon een compromis -voorstel opleveren en dat zou dan de vorming van een regio raad zijn. Verschillende gemeen ten en de provincie willen dat er op termijn iets aan de bestuurlij ke constellatie verandert en dat er iets veranderen gaat staat nu al vast", aldus Van Schaik. Naast het gezamenlijk formule ren van standpunten over regio nale zaken willen de PvdA-ers samenwerken op het gebied van propaganda en ledenwerving. Voorts zou het platform dien sten kunnen verlenen bij het uit wisselen van kennis en informa tie tussen de afdelingen. de bedoeling dat op die bijeen komst de grondslag gelegd wordt voor een overlegplat form van sociaal-democraten, die politiek actief zijn op plaat selijk en provinciaal niveau. Volgens de Axelse PvdA-wet- houder C. M. van Schaik. lid van de voorbereidingscommissie, komen er de laatste tijd tal van zaken op de gekozen bestuur ders in de regio af die een regio naal karakter hebben „Een voorbeeld is de gemeentelijke herindeling Na de discussie over dit thema, die dit voorjaar in alle hevigheid losbarstte is het wat stil geworden rond deze Schilders zijn nu in de grote zaal van de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal bezig het orgel op het podium van een nieuw laagje verf te voorzien. foto Lex de Meester van onge verslaggever MIDDELBURG - De opknap beurt van de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal vordert ge staag. De entree, de foyer en de kleine zaal zijn klaar. Schilders zijn momenteel in de grote zaal bezig het orgel op het podium van een nieuw laagje verf te voorzien. Begin september wordt het gebouw opgeleverd. Het Zeeuws Orkest - een vaste gebruiker van de Concert- en Gehoorzaal - speelt op 11 sep tember voor hel eerst in de ver nieuwde accommodatie. Het oude gipsplafond is bedekt met een nieuw plafond. Negen stucadoors zijn - om scheurvor ming tegen te gaan - naast el kaar een ochtend bezig geweest. De wanden van de grote zaal zien er inmiddels als nieuw uit. Ze hebben aan de bovenkant een zachtroze kleur gekregen. De randen die de wanden en het plafond visueel breken zijn oud- roze geworden. Behalve het schilderwerk moet de nieuwe geluidsinstallatie nog worden aangebracht en moeten wat electriciteitswerkzaamhe- den worden verricht. Door be tere podiumverlichting hebben de muzikanten twee tot drie maal zoveel licht op hun blad muziek. Akoestiek Hoe de akoestiek in de nieuwe zaal is, is nog niet duidelijk. Het nieuwe plafond en speciale verf moeten het geluid absorberen. Mocht dat niet het beoogde ef fect hebben, dan wordt een spe ciaal gordijn links en rechts van het orgel opgehangen. De gere noveerde zaal moet minstens vijftien jaar meekunnen. Vernieuwd is. behalve het pla fond en een laagje verf. ook een gedeelte van de inventaris. Zo kregen de voorste ruimten nieuwe gordijnen. In de foyer ko men andere zitjes. Daarnaast zijn in de foyer, de entree en de kleine zaal nieuwe planten neer gezet. Bij de officiële opening op 11 september zal ook een schilderij ententoonstelling in de voorste ruimten van het de Concert- en Gehoorzaal worden geopend. Het is de bedoeling dat de expo sitie wisselt van samenstelling. van onze verslaggever MIDDELBURG - Wat de com missie voor beroeps- en be- zwaarschiften betreft, hoeft de reclamelichtmast van het Bas tion Hotel aan de Toren weg in Middelburg niet weg. B en w van Middelburg moeten nog een besluit nemen, maar een woord voerder van de gemeente ver wacht dat het college het advies zal overnemen. Een aantal be woners aan de Prinsenlaan diende onlangs een bezwaar in tegen het afgeven van de bouw vergunning. Zij meenden ge luidsoverlast door de wind en hinder van de lichtreclame te ondervinden. Tijdens een openbare hoorzit ting in juli zeiden de bewoners dat als de reclameverlichting brandt, zij de gordijnen moeten dichtdoen. De woonkamer van de huizen aan de Prinsenlaan bevindt zich op de eerste verdie ping. Van daaruit hebben de be woners rechtstreeks uitzicht op het hotel en de reclamelicht mast. Als de mast nog hoger zou worden, zouden ook de slaapka mers verlicht worden. Bastion Hotel had om een licht mast gevraagd van 23 meter hoog, zoals bij alle andere hotels Die aanvraag werd door de wel standscommissie en het college van b en w geweigerd. Het hotel wil overigens nog steeds een ho gere lichtmast. De mast is nu zestien meter hoog. Bouwverordening De omwonenden hadden bij de planologische voorbereiding geen bezwaar ingediend. Dat had volgens hen te maken met het feit dat uit de plannen niet duidelijk bleek hoe de mast eruit kwam te zien. Volgens de com missie beroeps- bezwaarschrif ten heeft de welstandscommis sie correct gehandeld De recla memast voldoet aan de bouw verordening en is niet in strijd met het bestemmingsplan. De afstand tussen de woningen en de mast bedraagt ongeveer honderd meter. DREISCHOR Orgelconcert - Donderdag 20 augustus geeft de organist Dirk Jansz Zwart het zesde or gelconcert van dit seizoen in de hervormde kerk te Dreischor. Hij voert dan werken uit van de Nederlandse componisten Sweelinck. Havingha. Thours en Bijster. Daarnaast speelt hij en kele verzoeknummers, namelijk de Passacaglia van Bach en twee composities van Louis Vierne. De aanvang is om 20.00 uur. van onze verslaggever AARDENBURG - Gedeputeer de staten laten onderzoeken of twee volkstuincomplexen in Aardenburg (ten westen van de Paardenmarkt en ten zuiden van de Wandeldreef) zijn ver vuild. De provincie heeft twee jaar geleden besloten een aan tal volkstuintjes op bodemver vuiling te onderzoeken, van wege het 'verhoogde gezond heidsrisico' dat de telers en con sumenten van de volkstuin groenten lopen. De Interimwet Bodemsanering gaf gs een beleidsinstrument len een budget) om inventariserend bodemonderzoek te doen. De volkstuinen in de kikkerstad zijn uitgekozen omdat zich vroe ger 'potentiële verontreinigings bronnen" op of in de nabijheid van de volkstuintjes bevonden, verklaarden gs dinsdag. Bij de Paardenmarkt stond een gasfa briek en ten zuiden van de Wan deldreef ligt een vuilnisbelt Bij het Bijzonder Inventarise rend Onderzoek wordt de boven grond van de tuinen bij de Paar denmarkt bemonsterd. Ook de bovenlaag van de tuingrond bij de Wandeldreef wordt onder zocht. waarbij aanvullend ook de kwaliteit van het grondwater in het gebied tussen vuilnisbelt en volkstuinen wordt geanaly seerd. De provincie vraagt de ge meente - als eigenaar van de grond - om de gebruikers van de volkstuinen in te lichten. Daar na zal zo snel als mogelijk met de bemonstering worden begon nen. van onze medewerkster Marijke Reuser ROTTERDAM - De zesde editie van het Internationale Oranje boom Straatfestival begint vrijdag 21 augustus in het hart van Rotterdam. Drie dagen lang presenteren ruim tachtig straatartiesten zich in het festi valdorp op het Plein 1940 hij het beeld van Zadkine. op de Cool- singel, de Lijnbaan en de Schie- damsedijk. Het festival kenmerkt zich door een grote verscheidenheid aan kwalitatief hoogwaardige inter nationale acts Het programma Speelweek voor gehandicapten van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - In de speel-o- theek in Zierikzee wordt van 31 augustus tot 4 september een speelweek gehouden voor kin deren met een verstandelijke handicap. Leerlingen van de school voor zeer moeilijk leren de kinderen zijn dagelijks wel kom tussen 9.30 en 15.30 uur. Kinderen van buiten Zierikzee worden opgehaald en thuisge bracht. Het sociaal Pedagogisch Dienst verleningscentrum voor mensen met een verstandelijke handi cap heeft samen met tien vrijwil ligers een programma opgezet rondom het thema bloemen, in die zin dat de bloemetjes buiten worden gezet. De kinderen gaan onder andere naar de Roompot en de Hollandse Hoeve in Goes. In de speel-o-theek worden Ma llus de Goochelaar verwacht, de draaiorgelman met zijn draaior gel en de muzikant Theo Van Teijlingen. Excursie door Kwade Hoek OUDDORP Natuurmonumen ten houdt dinsdag 25 augustus de laatste excursie van dit jaar door het natuurterrein de Kwa de Hoek. De tocht begint om 19.00 uur vanaf de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg aan de rand van het duingebied. Aanmelden kan vooraf bij de VVV Ouddorp. In de Kwade Hoek zijn nog jonge duintjes. groen strand, duinen met voch tige duinvalleien en schorren doorsneden met kreken te. vin den. Ook grazen er koeien om de variatie op de kwelder te behou den. omvat ruim honderd voorstel lingen van muzikanten, clowns, acrobaten, fools, dansers, goo chelaars. acteurs, miners, een- wielfietsers en poppenkastspe lers. Programma Vrijdag om 14.00 uur houden de deelnemers een Parade over de Coolsingel en de Lijnbaan. Daar na volgt de opening door Burge meester Peper en acteur Pieter Lutz op de trappen van het World Trade Center. Om 15.00 uur is er een speciale show van Mad Pete uit Engeland, winnaar van de Gouden Straatkei in 1991. Daarna is er bij Zadkine een Supershow met een non stop presentatie van alle deelne mers. Zaterdag om 12.00 uur be gint de strijd om de Gouden Straatkei op zes verschillende plaatsen in het centrum van de stad. Ook is er een Vrije Speel plaats op het Beursplein. Om 17.00 uur is de prijsuitreiking en om 20.00 uur de Zaterdag-avond show met speciale podiumoptre dens van diverse straatarties ten. Zondag speelt theater Sjon om 12.00 uur en om 14.30 een kin dervoorstelling in de grote tent bij Zadkine. Om 13.00 verplaat sen de straatartiesten zich naar de Zondagsmarkt op de Schie- damsedijk om te strijden om de Rotterdamse Persprijzen. Daar na volgt de prijsuitreiking en een extra optreden van de win naars. Artiesten Een greep uit de 26 acts. De jong ste deelnemer aan het festival is de 11-jarige Anna Sterre uit Am sterdam. Een wit geschminkt gezicht, een roze tutu en een zwarte hoge hoed. Met het air van een professional klimt zij op een blauwe kist met sterren en blijft stokstijf staan tot een toe schouwer een bijdrage levert in haar hoed. Dan volgen onver wachte bewegingen. Echt straattheater brengt de Poolse groep Teatr Prawdziwi met 'The last march'. Dit verhaal gaat over oorlog tussen goed en kwaad. Een spektakelstuk dooi tien spelers met muziek, vuur gekleurde kostuums en mas kers. Uit Amerika komt Punti Rever- si. Hij amuseert het publiek met schermen in historische kledij, een bijzonder visueel schouw spel met geestige momenten. Rafistol is een muzikale clown uit Amiens. Slungelig van top tot teen doet hij denken aan een marionet, die door een krankzin nige speler bespeeld wordt Staartartiest Toni krijgt snel de eerste lachers op zijn hand. De Parijzenaar loopt mensen ach terna, regelt het verkeer, deelt hier en daar een zoen uit en springt soms bij iemand op schoot. Die Willnich's uit Dortmund, twee clowneske koks, doen een verwoede poging om een gran dioze maaltijd klaar te maken. Een achtervolging tussen men sen, aardappels en tomaten en een opbloeiende verliefdheid bij de koks leiden tot een vurig slot. Terwijl de vergrijzing toeneemt en de jongeren lijken uit te ster ven treden drie dames van res pectabele leeftijd voor het voet licht. De Zwoelie Troelies bren gen 'bejaardenhouse'. liederen van en voor alle leeftijden. Een beeld van een vorige editie van het Oranjeboom Straatfestival: Mildred uit de USA in actie. Vrijdag 28 augustus De Maas - 20.00 tot 23.00 'Wereld- havenweek'. Pittsburgh Regata. Waterspektakel met powerboa- traces, drakenboot races en alles -wat-vaart-race. Schouwburgplein - 21.30 'Plein bioscoop' met de film 'Mauvais Sang" van Leos Carax, een duize lingwekkend kijkspel over liefde en diefstal. Zaterdag 29 augustus Ahoy Complex - 09.00 tot 18.00 'Hondententoostelling', interna tionale tentoonstelling voor honden van alle rassen. De Maas - 09.00 tot 24.00 'Wereld haven week' (zie vrijdag 28 au gustus). Zondag 30 augustus Museum Boymans. Rozentuin - vanaf 13.00 'Openluchttheater' met 'Stars' door Wereldkinder- theater. om 14.30 Hetty Blok zingt Annie M G. Schmidt en om 16.00 Harmoniekapel Excelsior Rotterdam. Maandag 31 augustus De Boompjes - Wereldhaven- week. havenroute, start Boompjes, over Willemsbrug, Waalhavens. Botlek en Maas vlakte. Dinsdag 1 september Luxor Theater - 20 15 'The War rior'. door Sikulu. een Zuidafri- kaanse extrafaganza van zang en dans Woensdag 19 augustus Schouwburgplein - 21 30 'Plein bioscoop' met de film 'Toto le Héros' van Jaco van Dormael over Toto, die zijn gestolen leven terugneemt. Donderdag 20 augustus Lantaren/Venster - 21 30 Cine- matheek met de film 'M -Dein Morder sieht dich an', van Fritz Lang. Spido Havenrondvaarten 19.30 'Spido-Imax Avond' twee uur durende rondvaart cloor de haven met aansluitend de film 'Ant&rtiea' in het Imax theater. Vrijdag 21 augustus Plein 1940, Zadkine - div ti 'Oranjeboom Straatfest waar straatartiesten hei K elkaar opnemen om de "Got Straatkei' Muzikanten, ten, clowns, poppensi vuurspuwers. mime. etc Schouwburgplein - 21.30 bioscoop' met de film 'b van Luc Besson. Toren Stadhuis - 20.00 Be concert door Arie Abbenes Zaterdag 22 augustus Grote of Sint Laurensktf 1500 'Zaterdagconcöi Klanken uit Portugal m ra-' ganiste Dorthy de Rooy. Plein 1940, Zadkine - div 'Oranjeboom StraatfestivalI vrijdag 21 augustus). J Schouwburgplein - 21.30 H bioscoop' met de film 'W- Story' van Robert Wise. Zondag 23 augustus Plein 1940, Zadkine - div tj 'Oranjeboom Straatfestival vrijdag 21 augustus) Schiedamsedijk - 11.00tot» Zondagsmarkt met kunst tiek. curiosa en boeken 0& tredens straatartiesten Oranjeboom Straatfestival Museum Boymans. Rozfn"^ vanaf 13.00 Openluchttte met 'De Grote Beer' door® kijn Danstheater, om 14-30* re van Duyl Jacques kroonprinsen van de Zieles en om 16.00 Europena Orchestra. Cubaanse :- ziek. Dinsdag 25 augustus Schouwburgplein - 21.301 bioscoop' met de film Cl« counters of the third kind. cial edition van Steven- berg. Woensdag 26 augusl® Schouwburgplein - 21.30 bioscoop' met de film J van Zhang Yimou, een ke noodlotstragedie. Donderdag 27 augu Lantaren/Venster - 213® matheek met de film 'Le van Jean-Luc Godard d» Brigitte Bardot en Fritz C. M. van Schaik. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 van onze verslaggever ZUIDZANDE - Nog schuchter voor alle belangstelling wijkt de kleine Gwenny van Duko geen seconde van de zijde van haar moeder. Als verzorger Adrie Duininck te dichtbij komt, duikt de één dag oude mi- ni-Shetland onder moeders buik door. Weg van al die han den die het kleine troeteldier een liefkozende aai over de bol willen geven. De rest van de familie kijkt in een aanpalende wei jaloers naar moeder Lira en haar jongste bo reling. die alle aandacht krijgen. Vanuit de stal klinkt het onge duldige gehinnik van vader Ric ky. Het veulen moet zich uit vei ligheidsoverwegingen echter te vreden stellen met contact op af stand. Gwenny is slechts 45 centimeter hoog en tien kilo zwaar. Zelfs voor een mini-paard een onder maatje. „Naar mijn weten zijn de meeste veulens van dit ras ge middeld tussen de 52 en 57 centi meter groot", aldus de Zuidzan- denaar Duininck. Dierenarts H van de Vijver uit IJzendijke spreekt van een 'spectaculair ge val'. „Uniek is het niet, maar zo klein zie je ze toch ook weer niet vaak." Van de Vijver heeft overi gens het idee dat de mini-Shet- lands in toenemende mate klei ner worden gefokt. „Dus groeit de kans dat er een veulen van dergelijke afmetingen wordt ge boren". meent de dierenarts. Duininck. in het dagelijksi medewerker van wateix Het Vrije van Sluis, begon zes jaar geleden 'voor het; plezier' met het fokken va: -paarden. De familie be sinds maandag uit tien - waarvan vijf uit eigen stal., valt niet mee met deze pa; te fokken. De merries zijn: lijk drachtig te krijgen, stuks in zes jaar is dan ook! maal geen gek resultaat een hobbyist." De stall 'Van Duko' is een samenv 'm; van de eerste twee lettersoe achternaam van Duininct die van zijn vrouw Lies! koek. j ip ra lm Commissie S behandelt bezwaren I SCHARENDIJKE - De com sie bezwaarschriften van l dcnschouwen behandelt \vo dag 26 augustus het bez« schrift van A. P. Bijl tegen collegebesluit om geen in werking te verlenen aai bouw van een tweede bt-iir woning. Ook het bezwaarschrift van,1 Hanse komt aan de orde H protesteert tegen het uitbtj m van subsidie voor de va wing van zijn woning. De va "b dering begint om 20.00 uur De een dag oude mini-Shetland Gwenny van Duko wijkt niel veilige zijde van moeder Lira. foto Camile Schels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 20