Zeeland aan Zet Kanongebulder en paardengeweld Schippers kopen vloot in ex-DDR 1 Geen extra geld van Veere voor nv Neeltje Jans eroep op Hulst voor uchtelingenopvang ordt niet verwacht provincie en financiering ontwikkelingsstrategie imputers stolen uit achtwagen Baggeraar in problemen Mega-ijslolly in Oostkapel Ie The King's Troop showt tijdens CHIO in Rotterdam van onze verslaggeefster Claudia Sondervan LONDEN - In hartje Londen ontwikkelt zich op een zomer se dinsdag een schouwspel als een oorlogstafereel uit de vo rige eeuw: tientallen paarden stormen in wilde galop over de grasmatten van Hyde Park, zes kanonnen van 1,5 ton elk achter zich aan slepend. Plot seling stopt het front van paardelijven, soldaten met hoge mutsen en veel goudstik sel op de uniformen springen uit het zadel en koppelen ka nonnen af, verzamelen rijdie ren die tijdelijk zonder berij der rondlopen en terwijl het schiettuig in stelling wordt gebracht dendert de cavalle- rie weer terug naar het andere einde van het park. Dan daveren éénenveertig ka nonschoten door Hyde Park. De geluidsgolven echoën mij len ver weg tussen de hoog bouw van London City. Wol ken kruitdamp lijken de zes kanonnen uit de Eerste We reldoorlog één voor één op te slokken als er elke tien secon den een lading van één pond kruit de lucht in gaat. De gras zoden trillen onder de pumps en de loafers van het zeer Brits ogende publiek dat achter het koord om de centrale weide van het park de verrichtingen van The King's Troop gade slaat. Thuisbasis De laatste oorverdovende knal ebt nog weg als de 'chargers', de 'liners' en de 'wheelers' in een razende galop weer terug- stormen. De kanonnen worden aan de voorwagens gehaakt, de troep stelt zich op in linie en dendert op commando weer naar de parkuitgang bij Park Lane. Onder de Marble Arch door trekt de stoet kalm naar de thuisbasis, de barakken in Saint John's Wood, onderweg het Londense autoverkeer in totale chaos achterlatend. De taak van de King's Troop zit er weer op. Voorzitter Jacques Schoufour van het hippische evenement CHIO in Rotterdam verplaatst in gedachten het kanongebul der al naar het Kralingse Bos: het regiment van de Britse ko ninklijke paarden artillerie is deze week eregast tijdens het internationale concours-hippi- que dat tussen donderdag 20 en zondag 23 augustus plaats vindt. Hoewel er dan slechts vier kanonnen meegaan, zal het geluidseffect door de veel als de overledene jaren telde. In het geval van de goede oude queemnum bijvoorbeeld, voor wier verjaardag de Troop de saluten die dinsdag loste, wor den dat er minstens 92 Niet alleen daarom moeten de soldaten van The King's Troop Elizabeth Bowes Lyon een warm hart toedragen. De ba rakken van de Troop zijn nog op een andere manier verbon den met de weduwe van Geor ge VI en moeder van koningin Elizabeth II. Eén van de vele bronzen platen die op de mu ren van de gebouwen te vinden zijn herinnert aan de herope ning na de renovatie van de on derkomens in 1972 door gene raal majoor James Bowes Lyon, familielid van de konin gin-moeder. Paradijsje Mocht het onverhoopt tot oor log komen, dan zijn de gedron gen, pezige legerpaarden in theorie inzetbaar voor de ver dediging van het land. In de barakken van Saint John's Wood krijg je de indruk dat het hier om een klein paradijsje gaat voor de paardengekken onder de soldaten. De binnen- manege doet denken aan een kerk: witte muren, gotisch-ge- bogen ramen. De stallen zijn vlekkeloos en ruim. Het leer en het metaal van zadels en leid sels in de zadelkamer glanst als een spiegel. Buiten dienst tijd berijden de officieren de le gerpaarden in concoursen en militaries. Alle drill en disci pline ten spijt lijkt die paraat heid triviaal voor het bestaans recht van de Troop: het is de nationale passie voor decorum die voorkomt dat de overal el ders meedogenloos toeslaande recessie ook maar een paarde- haar zou krenken van het ko ningskorps. De spannen paarden die de ka nonnen trekken worden ge koesterd. al zijn de gedrongen Ierse 'cobs' niet de mooiste ver schijningen onder de viervoe ters. Anders dan de luxere offi- cierspaarden zijn de lichte vos sen, bruinen en zwarten kleine, taaie dieren met geschoren manen. De toewijding straalt van mannen en paarden af. Wat zij straks in Rotterdam tweemaal per dag laten zien is meer dan een mooi staaltje rui- terkunst, een kleurrijk spekta kel met een flinke dosis nostal gie naar de dagen dat oorlog voeren nog een zaak van man en paard was. Een meer 'Bri tish' visitekaartje dan The King's Troop had de queen niet overzee kunnen sturen. van onze verslaggever AXEL - De gewezen binnen vaartschippers G. Puister uit het Axelse buurtschap Spui en F. MaSius uit Middelburg hebben in januari dit jaar een vloot met duwboten en duw bakken van een voormalig Oostduils bedrijf opgekocht. Met deze vloot is Masius in Duitsland aan het werk om het grondafval van een Ber- lijnse sodafabriek te trans porteren. Puister houdt zich ondertussen in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone bezig met de sloop van andere, uit Duitsland geïmporteerde schepen. Puister en zijn vrouw hebben 12 jaar lang met hun binnen vaartschip door Europa geva ren, maar eind vorig jaar is daar een abrupt einde aan ge komen. „Ik had één schip van 700 ton en een ander schip van 350 ton", vertelt Puister. „Eind september heb ik beide schepen tegen een goede prijs verkocht. Ik wilde zelf name lijk een schip van 1000 ton ko pen." Puister heeft na de ver koop van zijn oude schepen echter op korte termijn geen nieuwe boot kunnen vinden die goed beviel. Duwboten In november vorig jaar heeft hij daarom met Masius de scheepvaartonderneming Pu- ma opgezet. Puister: „In eer ste instantie wilden we tegen commissieloon gaan bemidde len tussen aan- en verkopers van duwboten. Maar het zwaartepunt is steeds meer op de aankoop van oude schepen yize verslaggever ST - Burgemeester L.G. M. Kessen verwacht dal liet Rijk een beroep zal iop de gemeente Hulst om lelingen uit de voorma- Joegoslavische republie- Bosnië en Hercegovina on- ebrengen. De VVD-fractie jeReynaertstad had b en w i mede-raadsleden vorige gevraagd te zoeken naar llijkheden om (gedeelte- leegstaande gebouwen in meente in te richten voor ag van vluchtelingen. i'wilden de mogelijkheden opvang in het voormalige aaziekenhuis en in de Iers van de paters Maristen zusters Carmelitessen wel zoeken. Kessen waar- jde vorige week echter al iet college niet méér kon dan de particuliere eigena- mee projectontwikkelaars .paters Maristen) vragen li medewerking. luister burgemeester ver- techter niet dat Den Haag nkort op de stoep zal i. „Het ministerie van de- i heeft deze week vijftien nes beschikbaar gesteld deopvang van ontheemden oormalig Joegoslavië. Ik niet dat het Rijk daarnaast articuliere gebouwen voor opvang wil gaan inzetten", ver klaarde Kessen dinsdag. De ge meente Temeuzen heeft enige tijd geleden al laten weten dat de plaatselijke woningbouwver eniging bereid is een gedeelte van haar woningbestand voor tijdelijke opvang in te richten. Het gemeentebestuur hoopt eind deze week van het ministe rie van justitie te horen of de Ter- neuzense woningen nodig zijn. ZOUTELANDE - Op het strand in Zoutelande zijn maandag nacht elf strandhokjes openge broken. De daders konden zon der moeite worden gesnapt. Toen de rijkspolitie dinsdag ochtend haar ronde deed, lagen zij doodgemoedereerd te slapen op de stoelen uit de hokjes. De daders, acht jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar uit. Ne- derweert. brachten de nacht door in de open lucht. De politie nam alle jongens mee. Vier van hun kregen een procesverbaal. Op hen wordt de schade aan de hokjes, 425 gulden, verhaald. Politie snapt inbrekers strandhokjes van onze verslaggeefster S-In de nacht van maan- 'P dinsdag zijn uit een teagen die stond gepar- op het terrein van een iitiebedrijf aan de 's Heer likskinderendijk in Goes omputers en acht dozen kleding ontvreemd. De to erde van de buit was fc?bij de Goese gemeente- *nog niet bekend. ser met rpoengeweer ■gehouden IJLEN j)e rijkspolitie Tho- niaandagavond bij de Jdlepsluis een inwoner &rgen op Zoom aangehou- !l stond te vissen met een ^geweer. De man (A. van ld enkele vissen met z'n pi doorboord. De politie proces-verbaal tegen hem j&akt. Het harpoengeweer ribeslag genomen. schade brandende iets lÜZEN - Rond kwart ner dinsdagmorgen wer- P{ bewoners van een flat ['e Diepenbrockstraat in lzen uit hun slaap ge- door een aantal harde In eerste instantie men dat er in de buurt föchoten, waarop de po- fcrd gewaarschuwd. Bij ""st ontdekte deze in de lal van de flat een bran- jfoihmer. iweer was snel ter plaat toen was al een aantal Insprongen en' stonden on betimmering al in lie- Ook de water- en ie was aanzienlijk. De van de brommer bleef 'toe onbekend. «de aan cje eigendom 8 Woningbouwvereniging bedraagt vijftigdui- ;«TOen, De section commander en zijn 'nummer een' kijken toe bij de laatste inspectie door de comman ding officer voor de paardenteams met de kanonnen de stad doorgaan. foto Arnd Bronkhorst. kleinere ruimte nog oorverdo- vender zijn in Rotterdam, vreest hij. Het vierdaagse paardesport- evenement viert het 45-jarig ju bileum en vond in The Kihg's Troop een leeftijdgenoot: het ceremoniële regiment werd in 1947 officiéél zijn naam ver leend door koning George de zesde, vader van de huidige ko ningin Elizabeth de tweede. Op zijn verzoek werd het regi ment toegevoegd aan de 'huis houdelijke' troepen van het hoofd van het koningshuis om de koninklijke verjaardagen, staatsbezoeken en officiële herdenkingen van een passend saluut te voorzien: 21 schoten voor het park. 20 schoten voor het koninklijk huis. te beginnen om 12.00 uur Greenwich-tijd precies, Bij ko ninklijke sterfgevallen komen daar nog evenveel schoten bij G. Puister uit Axel is mede-eigenaar van een vloot met Oostduitse duwboten. foto Camile Schelstraete taak en strategie van de provin cie. Maar daar wordt aan toege voegd dat een dergelijke oriën tatie toch wel werd gehouden onder de noemer 'herbezinning op kerntaken'. Zeeland aan Zet werd steeds ge zien als het geesteskind van oud -gedeputeerde J. B. Ventevogel. Met diens verdwijnen uit de poli tieke arena verdween ook Zee land aan Zet onder tafel. Zee land aan Zet moest een visie zijn op het toekomstige provinciale beleid, een zogenaamde strate gische verkenning. In de nota stonden in totaal 13 projecten beschreven. Enkele nieuw en an dere al heel oud, zoals de Wester- schelde Oever Verbinding. Ventevogel ging ten onder in het bestuurlijke geweld rond de be lasting-affaire. Vervolgens stel den de lijsttrekkers na de staten verkiezingen een ontwerp-pro- gramma op. dat later de steun kreeg van provinciale staten. waarin Zeeland aan Zet met geen woord meer werd genoemd. Bij de verdeling van de porte feuilles onder de nieuwe gedepu teerden gebeurde hetzelfde. De portefeuille Zeeland aan Zet be stond niet meer. Ook werden geen opvolgers meer benoemd voor drie opengevallen plaatsen in de projectgroep Zeeland aan Zet. Daar kwam in het najaar van 1991 de reorganisatie van de ambtelijke dienst bij de provin cie bovenop, met als resultaat 'dat de ambtelijke bemensing van de projectgroep haar actua liteit verloor', zoals gedeputeer de staten aan de commissie alge meen bestuur melden. Gedeputeerde staten voegen er aan toe dat ze geen behoefte meer hebben aan een extra schijf in de vorm van een project groep die zich met de normale procedure voor het stellen van prioriteiten in het provinciaal beleid bezighoudt. Daar komt bij dat het maken van beleids keuzes een zaak is die het gehele college van gedeputeerde staten aangaat en niet de portefeuille houder die belast is met Zeeland aan Zet. Iht gewonden J ongeluk met «tor in Rilland &ND - Bij een botsing tus- Sii personenauto en een op de oude Rijksweg in id zijn dinsdagmorgen mensen licht gewond ge- Het ongeluk gebeurde tij een inhaalmanoeuvre. De rijder, M. P. uit Klooster- en zijn passagier (even- uit Kloosterzande) liepen ringen en schaafwonden motor werd aanzienlijk digd. Militair vertoon uit de vorige eeuw in Hyde Park: The King's Troop bereidt zich voor op het saluut voor de verjaardag van de koningin-moeder. foto Arnd Bronkhorst. Rebben definitief een onder de toekomst- de ontwikkeling van die de veelbelovende aan Zet' droeg. In voor de statencom- bestuur schrij- zij geen aanleiding Zeeland aan Zet nog geld op de begro- geven gs aan dat Zee- lanZet wel nut had, als pe- bepaling van. plaats, Bij hun werk in Duitsland zijn Puister en Masius bij toeval in aanraking gekomen met een duwbootbedrijf uit het voor malige Oost-Duitsland dat failliet dreigde te gaan. „De vijf duwboten van dat bedrijf hebben we tezamen met vijf tien duwbakken tegen een zeer aantrekkelijke prijs ge kocht", vertelt Puister. „Die aankoop was zeer interessant. Want vrijwel tegelijkertijd konden we voor een groot grondbedrijf in Berlijn aan de slag om 1,2 miljoen ton grond afval van een soda-fabriek te transporteren naar een vier ki lometer verderop gelegen wei land." De situatie is nu zo dat Puister zich als directeur van Puma- Nederland in de Kanaalzone bezighoudt met de sloop van uit Duitsland geïmporteerde boten en dat Masius als direc teur van Puma-Duitsland in Berlijn werkt met Duits perso neel. komen te liggen die voor de sloop bestemd zijn. Het impor teren van deze schepen vanuit Duitsland naar Nederland is namelijk zeer aantrekkelijk. In Duitsland moet een schip per 5000 gulden betalen voor het oud ijzer dat overblijft na de sloop van de nog bruikbare onderdelen uit zijn schip. In Nederland daarentegen levert dat materiaal volgens de sloopregeling van drie jaar ge leden 5.000 gulden op." WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 van onze verslaggever VEERE - Veere steekt geen ex tra geld in de nv Beheersmaat- schappij Neeltje Jans. Het col lege van b en w is wel van me ning dat de vennootschap moet blijven bestaan. Een 'adequaat' bestuur moet blijven zitten om te kunnen voldoen aan contrac tuele verplichtingen en om on derhandelingen te voeren met plannenmakers. Door een aan tal voorwaarden te stellen kan de beheersmaatschappij het in ieder geval tot begin 1994 finan cieel uitzingen. De nv Beheersmaatschappij Neeltje Jans zit bijna aan de grond. De vennootschap werd in 1989 opgericht. De provincie Zeeland (1.2 miljoen) en de ge meente Veere 1610.000 gulden) werden enig aandeelhouder. De financiële positie van de nv is snel verslechterd. Naar verluidt is de bodem van de kas in zicht. Dat is met name veroorzaakt door de hoge kosten en het ont breken van inkomsten. Veere is niet bereid extra geld te steken in de maatschappij. Ze gaat er van uit dat ook de provincie dat niet zal doen. Inmiddels is een aantal maatre gelen genomen om de kosten te beperken. De directeur van de nv is voor zestig procent ver huurd aan de nv Westerschelde Oeververbinding. De provincie berekende tot voor kort de kos ten door die beleidsambtenaren hadden gemaakt voor ambtelij ke ondersteuning. Veere heeft dat nooit gedaan. Het bestuur van de nv heeft Veere gevraagd de kosten van een aantal voorzieningen over te nemen, zoals de passantenstei ger, de trailerhelling en het strand met de duinovergang. De pachtopbrengst zou dan in de kas van de gemeente vloeien. Veere heeft dat afgewezen. In de statuten van de vennootschap staat immers dat de nv gronden en water moet exploiteren en be heren door verpachting. B en van Veere stellen de ge meenteraad voor om de nv een reddende hand toe te steken. De provincie moet stoppen met het doorberekenen van de kosten van beleidsambtenaren aan de beheersmaatschappij. Er moet voldoende zekerheid bestaan over het uitlenen van de direc teur van de nv aan de provincie. Tussen de vennootschap en do meinen moet overeenstemming komen over de uitgifte in erf pacht van de gronden oostelijk van rijksweg 57. Als laatste voor waarde moet 'voldoende vast staan' dat de oprichters van het themapark bereid zijn de door de nv gemaakte kosten en de kosten die nog gemaakt moeten worden, vergoed worden door de plannenmakers mits er een ver band bestaat tussen deze kosten en het op te richten park. De gemeenteraad van Veere spreekt vanavond tijdens een extra raadsvergadering over de toekomst van de beheersmaat schappij. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. slot van pagina 9 keert. In Zeeland is en wordt ge werkt aan zandsuppleties op Walcheren in de buurt van Dom burg, tussen Zoutelande en Vlis- singen en na de zomer nabij Breskens. Het bedrijf zou maandag begin nen met het opspuiten van zand op het strand tussen Den Helder en Julianadorp. Dat gebeurde niet, omdat volgens een woord voerster van Rijkswaterstaat de in Zeeland gebruikte zinkerlei ding wegens weeromstandighe den pas vandaag naar Noord- Holland gesleept kan worden. Naar verwachting kan BBB pas komende maandag daadwerke lijk aan de slag. Toezeggingen De zestig werknemers van BBB, die grotendeels nog in Zeeland verblijven, laten hun voor van daag (woensdag) aangekondig de staking afhangen van toezeg gingen van de directie over uit betaling van achterstallig loon. Ze doen dat in overleg met hun vakbond, de Öffentliche Trans port Verein (OTV). uit Duits land. BBB-directeur Danel ontkent de betalingsachterstand. „Ze weten niet wat ze zeggen. Ik kan bewijzen dat die salarissen zijn overgemaakt." Volgens de Ne derlander wordt er tegen BBB een hetze gevoerd. „Hoe dat komt? Als je in Duitsland twee duizend man hebt moeten ont slaan, heb je evenzovele vijan den." Danel voert aan dat ook de offi cier van justitie in Rostock, Neu mann, door deze hetze wordt ge voed. Neumann gaat volgens Duitse bronnen uit van het ver moeden dat een investerings subsidie van de overheid (negen miljoen mark) en een krediet van de Dresdner Bank (twaalf miljoen mark) door de directiele den is verduisterd. Ze zouden het geld naar een rekening in Lu xemburg hebben gesluisd. Da nel weerspreekt die aantijgin gen. „Ik heb die officier net aan de telefoon gehad en hem kun nen overtuigen van onze on schuldVolgens de BBB-direc teur is het krediet gebruikt om het zandsuppletie-werk te finan cieren en staat de investerings premie nog volledig op een bankrekening bij ABN/Amro, Auto gestolen BRUINISSE - In Bruinisse is een donkergrijze Mercedes-Benz met het Duitse kenteken B0-YM -868 gestolen. De auto stond ge parkeerd aan de Hageweg. De diefstal werd waarschijnlijk gepleegd tussen zondagmiddag 16.00 uur en maandagmorgen 11.00 uur. Eigenaar is een inwo ner van Bochum. (Advertentie) Eric Rotte Café-bar-midgetgolf 'Boschhoek' OOSTKAPELLE - Onder po litiebegeleiding en met applaus werd hij zaterdag 1 augustus begroet op de Ambachten markt, de reusachtige ijslolly van de Oostkapelse horecaon- derneming Café-bar-midget- golf 'Boschhoek'. Zesen vijftighonderd kilo schoon aan de haak woog de ijsmassa, een verbetering van het we reldrecord met vierentwintig honderd kilo. Tot negen uur 's avonds kregen naar schat ting zo'n drieduizend mensen een gratis bakje ijs uitgereikt. Deze gigantische operatie kwam tot stand met medewer king van: Cobana ijs, Vriesveem Kloosterboer, Wielemaker transport, Sturm Dekker, VVV Oostkapelle, Rabobank Oostkapelle, bakkerij Mep- pelink, schildersbedrijf Pas- senier, rijkspolitie-groep Veere, rijkspolitie-verkeers- groep Middelburg, Ronald Vonk fotografie, horeca groothandel P. C. Koole. Ad Coppoolse, Jac. Klooster boer, Johan, Theo en alle anderen van Vriesveem Kloosterboer, John, Ciska, Jannie en de mensen van Wielemaker, Rob van Wijn gaarden, Jaap Sturm en de mensen van Fa. Sturm Dek ker, Jaap Schout, Cor Kreft, Leon, Henk van der Linden, Jaap Koppejan, Joop Baiden- mann, Jos Passenier, Ronald Vonk, Johan Meppelink, Bram Lous, Wim de Kam, Jack, Mark, Broeks, Miranda, Marjo lein, Hugo, Petra, Wim, Astrid, Pa en Ma, Robert Ingeborg, Tonnie. Bram, Remi Suzan, Mariella Louis, Shanty, Ra- na, Leonie, Mirjam, Jo, Riet, Gerard en Henme, Enno's broer, en bovenal Thea. Al deze fantastische mensen bedankt voor het neerzetten van een wereldprestatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 19