Overtreders gaan nu op de bon Het kamphuis moet blijven PZC provincie Goes weigert vergunning aan afvalbedrijf Zeeuws landschap op film vastgelegd Ingrijpen in Irak geeft toestand als in Joegoslavië Postbrug was vaakst dicht voor verkeer lezers schrijven w.o.v. Lik-op-stuk bij natuurbeheer in Oosterschelde van onze verslaggever HULST - Als de Verenigde Sta ten en haar westerse bondgeno ten Saddam Husa.vn ten val brengen, zullen in Irak 'Joego slavische toestanden' uitbre ken. Husayn is de bindende fac tor die de verschillende bevol kingsgroepen (soenniten, sji'ie- ten, orthodoxe christenen en Koerden) bijelkaar houdt. Als Husayn wegvalt, is een burger oorlog niet te vermijden. Maat schappelijk werker Luk Brusse- laers uit Kuitaart heeft het de Irakezen de afgelopen weken zelf horen vertellen. Samen met een aantal compa- nen uit België en Frankrijk is de Zeeuws-Vlaamse Belg drie we ken in Irak geweest. Brusselaers sloot zich namens SOS kinderen Irak/Zeeuwsch-Vlaanderen aan bij een delegatie van de Belgi sche organisatie Geneeskunde voor de Derde Wereld. De orga nisaties maken zich zorgen over de gevolgen van de economische boycot. Vooral kinderen en ouderen zouden gebrek aan voedsel hebben. De speciale aandacht van de West-Europea nen ging uit naar een verwoeste fabriek voor babymelk ten noor den van Baghdad. Volgens Brusselaers hebben de Irakezen het grootste deel van de materiële oorlogsschade - on danks de boycot - na anderhalf jaar hersteld, Ook de babymelk- fabriek staat gedeeltelijk weer overeind. Bij de bombardemen ten tijdens de Golfoorlog explo deerde onder meer een melk- sproeier. Het speciale metaal waarvan die sproeier was ge maakt, is bijelkaar gezocht en hergebruikt voor een nieuw ap paraat. Daarmee kan de produk- tie over enkele weken toch weer beginnen. Medicijnengebrek Aan voedsel, medicijnen en me dische apparatuur heeft Irak het meeste gebrek. „Door het em bargo sterven meer mensen dan door de oorlog", weet Brusse laers. Het embargo heeft ander zijds de eensgezindheid van de Irakezen tegen de 'imperialisti sche agressor' sterk doen toene men, constateerde hij. De agres sie van de Irakezen richt zich vooral tegen Amerikanen en En gelsen. „Nederlanders zijn ook niet populair, maar de Fransen worden gek genoeg niet zo ge haat." Brusselaers 'kan een eind mee gaan' met de Irakezen die zeg gen dat de Verenigde Naties zich 0 niet met binnenlandse genheden moeten benj Volgens de Zeeuws-Vb vredesactivist hebben de zen op zich geen bezwaar; controles. Maar de VN-s digden mogen niet al zijn uit landen die aan jt oorlog deelnamen. „Ze zi;: voor spionage van orga:^ m als de CIA." Van de persoonsverheei^Cii van Husayn moet Bruss niet veel hebben. Maar greep tijdens zijn rondreist meeste mensen toch op Husayn hebben „Alles mag dan wel mei: maal volgens westerse tische regels lopen, Irak^ei een eindje op weg. De hebben het in Irak niet zo; tï als in omringende lande Iran of Turkije. En ook de; ten uit het zuiden zijn nie; 'P1 maal tegen Husayn", te m Brusselaers. De Belgen die Brusselaen gezelden. willen probers een aantal zieke Irakese 1 ren in Belgische ziekenhu. laten behandelen. Bruss houdt het, namens SOSi ïe ren Irak/Zeeuwsch-Vlaai: bij lezingen over de toestzbR Irak. Om de mensen de a kant van het verhaal telalf ren, maar in de eerste p toch om geld in te zamelen hongerende kinderen in he voedselgebrek geteisterde! Brusselaers overhandigde |eL juli ruim 1500 gulden aan; OOI genwoordigers van de melkfabriek. Op vrijdag 2; bèr geeft Brusselaers de lezing in het Terneuzense trum de Triangel. Ds L. A. Nell jaar predikant MIDDELBURG-Hetisu f"n donderdag, een kwart eem leden dat ds L. A. Nell, vormd predikant te Hilli berg, in het ambt werd bi tigd. Hij was van 1980 lol verbonden aan Middelburj Lodewijk Arie Nell werd !i vember 1940 te Bodegravi boren. Hij bezocht het Clin ke Lyceum in Gouda enstj j de aan de Rijksuniversw Utrecht. Ds Nell deed "n tus 1967 intrede te Vandaar vertrok hij in 1972 Bolsward. Ds Nell verbond in 1980 aan Middelburg, augustus 1987 is hij pi Hillegersberg. IN Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 'Wat een goede oplossing voor de W.O.V.' - staat vandaag 14/8 in de PZC. Veerboot als een stukje Zeelandroute! Het is me uit het hart gegrepen. Telkens, bij elk stukje W.O.V. in de krant (ik hoefde maar die drie letters te zien) overkwam mij een gevoel van weemoed. Fijn om nu eens de andere kant belicht te zien. En niet alleen voor toeristen. Ei genlijk voor iedereen. Je bent namelijk met een auto of fiets - een dagje uit - als je de boot niet net gemist hebt en een half uur moet wachten. Boven adem je de frisse zeelucht en laat je de omgeving op je inwerken, rust uit. met of zonder koffie, kijkt naar mensen (blijft altijd boeiend) en het kwartier is zo om. Dat de veerboot de grote toeristische trekpleister is, is-be kend, slechts voor sommigen is de gedwongen pauze tijdverlies. Voor 'workologen' daarentegen de eerste stap om - stress - te be werken want je kunt rustig je dagagenda nakijken, een ge sprek in je hoofd prenten of een toespraak voorbereiden; dus toch geen tijdverlies Ik ben het met kapitein De Rid der eens. Elke overtocht is weer sa anders. Van saai heen-en* geen sprake, vooral al: leest, dat hij voor de goec-i j van zaken zorgt en de pass beschermt door ons veil;? de overkant te manoeu; Wat een geld wordt er ges1 in als alles zo blijft, na al* rust- wèl een brug - g nel - nu een tunnelbrug' L. Laensipohjai GerbrcuidyiiP Neeltje Jans De natuur moet z'n gangi gaan. Natte duinvallei tuurlijk ook de terugkeek malariamug. Die hoort tod in een natuurlijk Zeelani de zeezijde wordt een slu» graven met machines landzijde een kermis met bezoekers per jaar? Dat8' per dag. Neem Dorimart' Parel als voorbeeld Ntt1 met al die onzin. Laat n¥ Zeeland zonder prikkelde" betaald parkeren voord*3 wen. Laat Neeltje Jans# is. Een werkeiland mete®j strand ervoor. En beste» miljoenen liever aan eend» me ontwikkeling in Zeela> Johannet» tfc BeUintéÊ Pe Midi» van onze verslaggever Jaap Versluis ZIERIKZEE - „Want komt u doen? 't Is hier privé-terrein." Twee jongens van een jaar ol twaalf staken even hun bad- minton-duel. Of de bezoeker soms de bordjes niet heeft ge lezen. Als de verbaasde bezoe ker zich voorstelt, wordt het welkom vriendelijker. De jon gens vergeten hun spel. gooi en hun rackets neer en leiden de bezoeker naar het kamp huis De Schelphoek. Daar zit ten De Donkies, jongeren van het Bredase internaat De Schorsmolen, met hun leiders aan de koffietafel. De Donkies. de jongste is twaalf, de oudste zeventien, komen al zeven jaar elke zo mer een weekje naar het na tuurreservaat bij de Schelp- hoek. Het degelijke kamphuis van Staatsbosbeheer, eenvou dig van inrichting. 35 bedden, en de directe omgeving, bos, bunkers en water, bevalt hen prima. Lekker rustig, geen last van dagjesmensen en het ver keer op de drukke weg Zierik- zee-Burgh-Haamstede hoor je nauwelijks. ..'t Is goed hier." zegt Arjem Hemmelder. een tiener met honkbalpet. „maar 't is ook weer niet overdreven goed." Dat Staatsbosbeheer wegens een interne reorganisatie en de ongunstige exploitatie van kamphuizen De Schelphoek, evenals het gebouw het Veerse Bos in Veere, liever kwijt dan rijk is, is voor de tieners en groepsleiders oud nieuws. Vo rig jaar werden ze er al per brief over ingelicht. De Don kies kwamen direct in het ge weer. Er werd een handteke ningenactie op touw gezet voor het behoud van het met name bij school groepen vrij populaire kamphuis. „We heb ben wél vijftig handtekenin gen opgehaald", zegt Marco Olthuis. „zelfs jongens van het internaat die hier nog nooit ge weest zijn. hebben hun hand tekening gezet." De boodschap van de Donkies is duidelijk; Het kamphuis moet voor hen betaalbaar blij ven. want anders kunnen ze wel fluiten naar hun jaarlijkse vakantieweek - Staatsbosbe heer spreekt liever van een werkweek in de bossen - in Zeeland. Groepsleidster An nie Naalden: „Ik kan me nog herinneren dat we voor één nacht vijfenhalve gulden per persoon moesten betalen. Nu is dat al elf gulden. Als het ge bouw verkocht wordt, zullen de prijzen misschien nog ver der stijgen. En dat kunnen we echt niet opbrengen." Of het gebouw inderdaad ver kocht wordt, kan men bij Staatsbosbeheer nog niet zeg gen. Het is zelfs niet ondenk baar dat het gewoon met de grond gelijk wordt gemaakt, want De Schelphoek begint de tand des tijds steeds meer te voelen. Een opknapbeurt lijkt noodzakelijk en dat kan moge lijke kopers wel eens afschrik ken. Erik Olyslagers, Guns 'n Ro ses T-shirt en shaggie in de mond. zal er in ieder geval niet van wakker liggen als de Don kies volgend jaar misschien el ders op vakantie moeten gaan: „Elk jaar een ander kamphuis is toch ook leuk." Marco begrijpt die opmerking niet. Enthousiast: „Als je 's ochtends wakker wordt, trek je je zwembroek aan en duik je direct het water in. En 's avonds als je gaat wandelen, "schieten de konijntjes voor je voeten weg. Fantastisch toch." Om de bezoeker van zijn eigen gelijk te overtuigen laat hij hem samen met Arjem en Gul- sen Tuinder de directe omge ving zien. De bunkers, waarin de gasten eigenlijk niet mogen komen, en natuurlijk het zout- watermeer. Op een steigertje zegt Marco trots: „Alleen wij mogen hier komen." De Donkies van het Bredase internaat De Schorsmolen voelen zich thuis in het kamphuis van Staatsbosbeheer in de Schouvvse Schelphoek. foto Oscar van Beest van onze verslaggever VLISSINGEN - De Postbrug tussen Yerseke en Kapelle was in 1991 het vaakst (14.031 keer) voor het wegverkeer gesloten in verband met passerende sche pen. De brug over het kanaal bij Sluiskil staat echter het langst open van alle Zeeuwse bruggen die Rijkswaterstaat in beheer heeft (gemiddeld 12,23 minuten per opening). Dat blijkt uit de gegevens die Rijkswaterstaat jaarlijks produceert over de passages bij sluizen en bruggen. De wachttijd is het kortst bij de brug over de Zandkreeksluis (ge middeld 4,25 minuten). De Vla- kebruggen hadden in 1991 het geringste aantal openingen (2008 keer). De bruggen over het Kanaal door Walcheren in Middelburg vormen ook bekende knelpun ten voor het wegverkeer. Uit de gegevens van Rijkswaterstaat blijkt evenwel dat dit geen uit schieters zijn. als het gaat om vertraging. De Schroebrug was in 1991 in totaal 5735 keer ge opend en zo'n opening duurde gemiddeld 5,62 minuten. De Sta- tionsbrug was 5786 maal ge opend en dat duurde gemiddeld 7.72 minuten. Gerekend over een periode van vijfjaar blijkt dat de Schroebrug steeds minder voor de scheep vaart geopend wordt. In 1987 was het aantal openingen van de Schroebrug 6171. De Stations- brug gaat echter steeds vaker voor de scheepvaart open Bovenaan de lijst staat dus de Postbrug met het meeste aantal openingen (14.031), vervolgens de brug bij Sluiskil 8704 keer. de brug bij Sas van Gent 7802 keer, de brug bij Souburg 6800 keer. de Keersluisbrug Vlissingen 6156 keer. de Sloebrug Vlissin gen 6008 keer. de Stationsbrug Middelburg 5786 keer. de Schroebrug Middelburg 5735. de brug over de Zandkreeksluis 5247. de brug over de Grevelin- gensluis te Bruinisse 4848 keer. de brug over de Bergsediepsluis 4124 keer. de Vlakebruggen 2008 keer. Tijdsduur Als het gaat om de duur van de opening staat de brug bij Sluis kil (gemiddeld 12.23 minuten) bovenaan. Daarna komen de brug bij Sas van Gent gemid deld 11.05 minuten, de Vlake bruggen 10.13 minuten, de Post brug 9.97 minuten, de Stations- brug te Middelburg 7.72 minu ten, de Keersluisbrug Vlissingen 7.04 minuten, de Sloebrug Vlis singen 5.72 minuten, de Schroe brug Middelburg 5,62 minuten, de brug bij Souburg 5.34 minu ten. de brug over de Grevelin- gensluis 5.29 minuten, de brug over de Bergsediepsluis 4,68 mi nuten en de brug over de Zand kreeksluis 4,25 minuten. De scheepsgrootte bij de bin nenvaart neemt nog steeds toe. Verder blijkt het containerver voer sterk in ontwikkeling te zijn. In 1991 passeerden bij de Kreekraksluizen 323.095 contai ners. In 1985 waren dat er nog maar 17.676. Voor de recreatievaart consta teert Rijkswaterstaat een afna me van de sterke groei van de laatste jaren. Nu is nog slechts sprake van een geringe groei. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeente Goes wil geen vergunning geven aan het transport- en containerbe- drijf Wielemaker BV uit Koude- kerke voor de inzameling van bedrijfsafvalstoffen. Het be drijf is naar de Raad van State gestapt om de gemeente toch te dwingen tot afgifte van een ver gunning. De gemeente Goes doet al jaren zaken met het bedrijf Kole-mi- lieu BV uit Kapelle. De gemeen telijke reinigingsdienst en Kole BV hebben samen precies ge noeg capaciteit om alle afval stoffen van bedrijven in te zame len, meent de gemeente. Boven dien kunnen de reinigingscon troleurs op deze manier de inza meling goed controleren en ver loopt alles naar wens. De ge meente heeft dan ook geen be hoefte aan een derde inzamelaar. De firma Wielemaker is het met die argumenten niet eens. Vol gens Wielemaker BV is er wel de gelijk plaats voor nog een bedrijf dat afval ophaalt. Wielemaker zamelt (met vergunning van de provincie) al het ziekenhuis- en laboratoriumafval in. van onze verslaggever Marten de Jongh KATS - Opsporingsambtenaar Paul van Steen tuurt ingespan nen over de Oosterschelde. Wie de natuur een loer draait, krijgt met hem te maken. Pleziervaar- ders, piereslekers, kokkelaars en mosselaars kunnen zich maar beter aan de regels hou den als het bootje van het con sulentschap Natuur- Bos- Land- schap- en Fauna (NBLF) in de buurt is. Want bleef het vroeger meestal bij een waarschuwing, sinds kort wordt bij overtredin gen lik-op-stuk gegeven. Zon daars hebben voor ze het weten een fikse boete. Goed toegerust verlaat het mo torschip Branta de haven van Kats. Op alle mogelijke calami teiten is gerekend. Lieslaarzen, waadpakken. reddingsvesten gaan mee, evenals een kleine van onze verslaggeefster GOES - Al op de middelbare school was hij zó gecharmeerd van het Zeeuwse landschap, dat hij vond dat het gefilmd moest worden. Alwin Baart ziet deze maand zijn wens in vervulling gaan. Samen met drie studen ten van de kunstacademie Sint Joost (afdeling audiovisuele vorming en programma maken) in Breda reist hij de komende dagen de provincie rond om de verschillende vormen van het Zeeuwse landschap op film vast te leggen. Vandaag (woensdag) worden de eerste meters film geschoten in Krabbendijke en Nisse. „In Zeeland kun je heel goed zien hoe het landschap is ont staan. Rond Nisse bijvoorbeeld heb je een hobbelig landschap omdat mensen zeshonderd jaar geleden daar voor het winnen van zout veen opgroeven. Kron kelige wegen zijn weer te verkla ren doordat ze de loop van een voormalige kreek volgen." Alwin Baart (27 jaar. afkomstig uit Goes) is leraar aardrijkskun de en landschapsgeografie en studeert daarnaast historische geografie aan de Universiteit van Amsterdam. Deze weten schap bestudeert hoe de mens zich aan het landschap heeft aangepast, maar ook hoe het landschap door de mens is ver anderd. Voorbeelden hiervan zijn in Zeeland met zvn vele dij ken, welen, kreken en dorpsvor- men volop te vinden. De 15.000 gulden die nodig was om de film te kunnen maken, is onder meer afkomstig van het provinciaal bestuur van Zee land. de Stichting Het Zeeuwse Landschap en een aantal spon sors. Ook de gemeente Borsele geeft- geld omdat veel opnames in de Zak van Zuid-Beveland worden gemaakt. „Hier zijn in een klein gebied veel goede voor beelden van het Zeeuwse land schap te vinden", aldus Alwin. Te leen Ongeveer anderhalf jaar was hij bezig om geld. informatie en een filmploeg bij elkaar te krijgen. „Het was een voordeel dat ik uit Zeeland kom. Daardoor kon ik in elk geval de betrokken instan ties makkelijk vinden." De film. die zo'n vijfentwintig minuten gaat duren, zal straks te leen zijn bij de Provincie Zeeland en de gemeente Borsele. De Stichting Het Zeeuwse Landschap zal hem onder meer gebruiken voor excursies. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de filmploeg onder meer naar het Verdronken land van Saef- tinge en 't Zwin. Op Walcheren wordt een vliedberg bij Gapinge gefilmd. Op Schouwen-Duive- land doen ze het ringdorp Drei- schor aan, en op Noord Beve land het voorstraatdorp Colijns- plaat. Ten noorden van de Anna- Jacobapolder op Sint-Philips- land wordt een holle stelle (een drinkput die in het verleden voor het vee gegraven werd) vastgelegd en op Tholen een ringdijk. Om de mooiste beelden te krijgen zal de filmploeg op kerktorens klimmen, een hoog werker gebruiken en in het vlieg tuig stappen. speedboat. De Branta zet koers richting Stormvloedkering. Een vaag zonnetje twinkelt over het spiegelgladde water. Lange tijd gebeurt er weinig. Maar in de buurt van de oliegeul bij Neeltje Jans en Roggenplaat veert Van Steen plotseling overeind. „Kijk, drie zeehonden op de plaat", wijst hij. En inderdaad, een paar honderd meter verder op schurken ze languit over het zand. :,De beesten zijn zo weg als ze gestoord worden en daarom is het in deze maanden verboden door de oliegeul te varen. Daar op controleren we hier." Niet gezien De opsporingsambtenaar heeft het nog niet gezegd of een ple- zierbootje gaat in de fout. „Die kachelt er zo doorheen, dat kun nen we niet laten gaan", bromt Van Steen. Het blauwe zwaai licht floept aan, en de Branta stevent er op af. Via de mobilo foon wordt de schipper gelast vaart te minderen. Bijna botsen de vaartuigen. Vier verbaasde gezichten staren glazig over de railing. Vader, moeder en twee kinderen aan boord van de Cor- rie uit Spaarndam lijken zich van geen kwaad bewust. Het bordje met verboden toegang hebben ze niet gezien, zeggen ze. Maar het gezin heeft een uitste kende waterkaart bij zich. en dus is Van Steen onverbiddelijk. Hoe hoog de boete uitvalt, kan hij met zeggen. Dat is aan de offi cier van justitie. Maar de opspo ringsambtenaar laat doorsche meren dat toch al snel op zo'n 150 gulden gerekend moet wor den. Samen met andere opsporings diensten. zoals bijvoorbeeld de rijkspolitie te water, treedt de NBLF op om de natuurwaarden van de Oosterschelde te be schermen. En dat gebeurt scher per dan voorheen. Het publiek heeft enkele jaren de tijd gehad om te wennen aan de Ooster schelde als staatsnatuurmonu- ment. Die gewenningsperiode is nu voorbij. Van de mensen wordt verwacht dat ze weten wat er speelt, het blijft niet enkel meer bij een waarschuwing in geval van overtreding. Dit voor jaar zijn in en rondom het gebied veel extra informatieborden aangebracht om alle misver standen over de regelgeving uit te sluiten. „We zitten absoluut niet te springen om geldboetes uit te delen", zegt Van Steen. „Soms laten we het nog steeds bij een waarschuwing. Maar je houdt het niet voor mogelijk wat we soms tegenkomen. Mensen die een potje voetballen op de Rog genplaat bijvoorbeeld. Zo on derhand mag toch wel bekend zijn dat zoiets niet is toegestaan. Net zo goed als we van pierenste- kers mogen verwachten dat ze inmiddels weten waar ze wel en niet hun gang kunnen gaan Vijf per dag De vakantieperiode is ook het hoogseizoen voor de opsporings ambtenaren. Samen met een collega die er nu niet bij is, zit Van Steen twee tot drie dagen per week op de Oosterschelde. Daarnaast wordt ook nog onge veer anderhalve dag vanaf de vaste wal geïnspecteerd. „Een stuk of vijf verbaaltjes per vaar tocht uitdelen is normaal", zegt de opsporingsambtenaar. Dit keer blijft hij met de thuishaven in zicht steken op eén boete. „Veel vrienden hebben we niet op de Oosterschelde", mompelt Van Steen droogjes. Het deert hem niet zolang hij zijn taak maar naar behoren kan uitvoe ren. En zolang de zeehondjes en de vogels de Oosterschelde maar trouw blijven. Het patrouillevaartuig Branta van de dienst natuurbeheer vaart in de Oosterschelde. foto Oscar van Beest WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 Vredesactivist Luk Brusselaers bezocht Irak namens SOS kin kk< Irak/Zeeuwsch-Vlaanderen. foto Camile Schels >re

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10