SE COURANT liegverbod boven Zuid-Irak Britse VN-troepen voor Bosnië Gratis Zon Bij Pmc kleintjes Reagan herinnert aan goeie ouwe tijd \se Tornado's hebben order toestellen Saddam neer te schieten Jlitbrug noorden Somalia i Cï 3 lentinië irgif- icijn Kat uit de brand VN vragen Nederland 1500 jonge strijders Bosnië op te nemen - itnvelden gelden, kleine kans op wat zon; tiddag kans op een enkele bui. tl tot matige noordoostenwind, nperatuur rond 24 graden. I no. 195 jaargang isdag 19 augustus 1992 m. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen (REUTER) - Groot je" ie heeft dinsdag be- dat de geallieer- deGolfoorlog een vlieg- jullen instellen in het i boven Zuid-Irak. De Kjering stemde na een r durende spoedzitting tiding van premier John niet het besluit om in teen zone in te stellen en Iraakse militaire t zijn verboden. Daar- i Tornado-gevechts- i worden ingezet, 'een hoge functionaris K-Brittannië de komen- i toezicht gaan houden luchtruim boven Zuid- 1} BHO (RTR) - Het Inter- Kruis is met he rs een luchtbrug begon- schepen voor de kust t noorden van Somalia, ito eenden mensen honger 'Kf to is dinsdag vernomen uien van het Rode Kruis. fï; dewerkers vertellen dat de operatie, die naar ver been maand zal duren, en medicamenten over- worden vanaf drie die voor de haven van liggen. De luchtbrug eel uit van de acties om lieden aan de verafgele- ivan Somalia, waar per iderden mensen omko- de honger. de zes Somaliërs is in- vluchteling en naar 1,5 miljoen mensen van honger te sterven. rderheid afrikanen wil er beleid tegen Irak JCEI.ES (RTR)- Vijfen- jrocent van de Amerika- 20 kil dat president George 2,5 "ch nie hard genoeg gesteld in de confronta- de Iraakse leider Sad- 53 ayn. Dat is de uitkomst opiniepeiling dinsdag Los Angeles Times. De idebevolking meent nu foorlog geen succes is voor de Verenigde 21 procent van de 1.460 to agden zien in Bush' be- iver Irak aanleiding de presidentsverkiezïn- :em te stemmen, terwijl hitT »nt dat juist een reden niet op hem te stem- lerzoek geeft verder aan top de drie Amerikanen is van het inzetten luchtmacht om humani- -P aan Bosnië-Hercego- Verfaf «gelijk te maken. Over •K« ïtlen van grondtroepen ondervraagden gelijke- deeld: 43 procent is voor, tegen. Over de wijze zich met de Bosni- bezighoudt is 53 pro eens, 27 procent vindt islap optreedt, terwijl 20 hetniet weet. en in «i Wvertentiei "fase Zeeland B.V. in ieder merk BI HSfflPE 0FFE8TÏ: 01100-20681 Irak, in samenwerking met Frankrijk en de Verenigde Sta ten. „Als we een Iraaks toestel vinden in het luchtruim boven Zuid-Irak zullen we het neer schieten", zei hij. Londen is bereid zes Tornado gevechtsvliegtuigen te leveren, evenals twee toestellen waar mee vliegtuigen in de lucht kun nen bijtanken, aldus de functio naris. Hij verwacht dat Frank rijk een soortgelijke hoeveelheid toestellen zal bieden, en de Ver enigde Staten aanzienlijk meer. De geallieerde toestellen zullen volgens hem de vlucht- en con trole-operaties 24 uur per dag voor onbepaalde tijd uitvoeren. De omvang van de zone zal „de komende dagen" worden vast gesteld en zal niet noodzakelij kerwijs heel Zuid-Irak omvat ten. Een Zweedse politieman van de Verenigde Naties is maandag beschoten en verwond, toen hij in zijn auto op de autoweg tus sen Kalar en Sulaymaniah reed. Dit deelde het VN-bureau dins dag in Baghdad mee. Dit gebied behoort niet meer tot de regio die onder bescherming van de geallieerden staat. De man liep kogelwonden op in zijn buik en in een arm, maar maakt het ver der goed. Een woordvoerder van het VN-kantoor in Kopenhagen zei dat in Arbil in het noorden van Irak een handgranaat was gegooid naar drie Deense VN- militairen. De mannen bleven ongedeerd. Er zijn in totaal 31 K AIRES (DPA) - In Ar- hjn de afgelopen da- i mensen overleden na igdi Hen var een giftig geble- "Cijn gemaakt van bij- Srtfl 'r van volksgezond- dinsdag dat er boven wensen met vergifti gt i-^chijnselen in het zie- 'Üggen. ^krachtige bijenwas met giftige alco- wrmaal gebruikt wordt fdustrie. Het produkt 'erd door een Argen- —«na De autoriteiten j wmiddels publiekelijk ;ri dat de controle op van medicamenten pg behoeft. êtfl President George Bush en echtgenote Barbara banen zich bij aankomst in Houston een weg tussen enthousiaste aanhangers. Bush voorspelde de opzienbarendste politieke come-back sinds die van Harry Truman in 1948. foto AFP van onze correspondent HOUSTON Het optreden van Ronald Reagan op de Republikeinse Conventie in Houston had maandagavond iets van een wederopstanding. De ex-president werd door de duizenden afgevaardigden toegejuicht alsof hij zich zojuist opnieuw kandidaat had gesteld voor het Witte Huis. De goeie ouwe tijden waren weer even terug. Voor de zeer behoudende achterban in Houston is Ronald Reagan nog steeds de geestelijke vader van de conservatieve re volutie in de VS van de jaren tachtig. Veel democraten steunden hem. Die .overlo pers" stonden bekend als de 'Reagan-De- mocrats' en vormden ook in 1988 een be langrijke factor in de zege van George Bush op Michael Dukakis. Het waren ze ker niet allemaal conservatieven, maar mensen uit de middenklasse, die lagere belastingen wilden, en ook zwarten en ver tegenwoordigers van middengroepen. Maar in 1992 kan Bush niet meer teren op deze erfenis van het Reagan-tijdperk. Vol gens een opiniepeiling vindt nu een meer derheid van die 'Reagan-Democrats' dat Reagan helemaal niet zo'n goede presi dent was. Daarmee valt de Republikeinse Partij te rug op zijn traditionele achterban, die van de conservatieve, blanke hogere mid denklasse. En de omvang daarvan is op zich niet zo groot, dat Bush er gerust op kan zijn daarmee de verkiezingen te win nen. Het overheersende geluid in de Astro dome van Houston is er een van een sterk conservatisme. Daarvoor is niet eens de oer-conservatieve Patrick Buchanan no dig. die zich in felle bewoordingen afzette tegen gelijke rechten voor homoseksue len, of van tv-dominee Pat Robertson, die vindt dat vrouwen vooral thuis horen te werken. De conventie wordt elke dag geopend en gesloten door een geestelijke, de ene keer een dominee, dan weer een bisschop, een rabbi of zelfs een Grieks-orthodoxe pries ter. God. wiens naam hier herhaaldelijk valt. en dat christelijke waardenpatroon, ontbraken vorige maand bij de Democra tische conventie in New York volledig. Hier behoren meer dan driehonderd van de tweeduizend afgevaardigden tot de 'God and Country'-groepering. die in Pat Robertson een vurige leider hebben. Maar het blijft de vraag in hoeverre de Re publikeinen hiermee nog aantrekkelijk zijn voor al die toevallige kiezers van de voorbije verkiezingen. Kiezers die afkwa men op de belofte van George Bush van lagere belastingen en meer werk. Kiezers die echter ook voor 70 procent voor vrije abortus zijn. Zie ook pag. 4 Denen in het noorden van Irak gestationeerd. Irak heeft nieuwe informatie verstrekt die mogelijk antwoord kan geven op vragen waarmee VN-deskundigen nog steeds zit ten omtrent vier van de Iraakse wapenprogramma's. Dat heeft een VN-inspecteur dinsdag-ge zegd in Bahrayn. „Het onderzoek was met name gericht op ballistische raket ten". zo zei het Russische hoofd van het VN-inspectieteam. Ni- kita Smidovitsj. ..maar wij heb ben ook wat verheldering ont vangen over andere program ma's. chemische, nucleaire en biologische. Wij hopen na de analyse enkele hiaten die nog bestaan te kunnen opvullen". De VN-inspecteur zei dat de Iraakse autoriteiten zijn team belangrijke nieuwe informatie hadden gegeven over verschil lende programma's met betrek king tot de ontwikkeling van een eigen Iraakse versie van de lan- ge-afstandsraketten van het ty pe Scud. VN-deskundigen pro beren al maanden hier uitsluit sel over te krijgen. Washington deelde dinsdag mee zich geheel te kunnen vinden in het besluit van de Verenigde Na ties om de inspectie van een Iraaks militair ministerie op te schorten. Woordvoerder Marlin Fitzwater ontkende dat de VS een rol in de besluitvorming hierover hebben gespeeld. Het inspectieteam besloot maandag geen bezoek aan het ministerie te brengen. Daarmee werd een nieuwe confrontatie met Baghdad voorkomen. Een Amerikaanse krant berichtte enkele dagen geleden dat de Amerikaanse regering van plan was een nieuwe botsing met de Iraakse regering uit te lokken om zo een aanleiding te hebben voor militair ingrijpen. Drie straten slooppanden in Nijmegen uitgebrand NIJMEGEN (ANP) - Ruim dertig huizen, samen drie straten vor mend van een sloopwijk in het Willemskwartier in Nijmegen, zijn dinsdagavond uitgebrand. De brandweer, die vanaf vijf uur 's middags in de wijk bezig is geweest met bluswerkzaam heden, verwacht nog de hele nacht werk te hebben. De straten stonden op de nomi natie gesloopt te worden. Uit de laatste nog bewoonde huizen werd maandag en dinsdag nog huisraad gehaald. Toen de slo per met de bouwvak-vakantie zijn zojuist begonnen werk zaamheden onderbrak werden de eerste huizen in brand gesto ken. Vliegveld Sarajevo dicht na beschieten vliegtuig LONDEN/SARAJEVO/ZA GREB (RTR/DPA/AFP/UPI) - Grool-Brittannië heeft zich be reid verklaard 1.800 man grond troepen naar Bosnié-Hercego- vina te sturen om hulpoperaties te beschermen. Dit heeft de Britse regering dinsdag be kendgemaakt. Het Britse batal jon moet onder gezag van de Verenigde Naties staan, en mag in geen geval worden meege sleept in de burgeroorlog, zo be nadrukte de regering. De Veiligheidsraad keurde eind vorige week in beginsel het ge bruik van geweld goed om in de ze republiek humanitaire hulp konvooien te beschermen. „Wij zijn bereid hulp te verlenen als wij daarvoor worden gevraagd", zo zei een Britse regeringsfunc tionaris. Hij voegde daar echter aan toe dat ..die troepen daar niet zullen zijn om zich een weg te vechten naar Armaggedon en terug". De functionaris deed zijn uitla tingen na een marathonverga dering van het Britse kabinet onder leiding van premier John Major, die zijn vakantie in Span je daarvoor had onderbroken. Londen zal samen met zijn bondgenoten ook zoeken naar manieren om de internationale sancties tegen Servië te verster ken. zo zei hij. Het plan om be schermde gebieden in te stellen voor etnische groepen in het vroegere Joegoslavië, wees het kabinet van de hand Uit vrijwel alle crisisgebieden in Bosnië-Hercegovina zijn dins dag hevige gevechten gemeld. Het vliegveld van Sarajevo werd dinsdag gesloten nadat een Brits vliegtuig was beschoten. Zowel radio-Sarajevo als het Joegoslavische persbureau Tan- jug meldden dat het vuur afkom stig was van Servische stellin gen. Waarnemers in Belgrado meenden dat dit incident het zenden van troepen ter bescher ming van humanitaire acties, dichterbij zou kunnen brengen. Leden van de militaire luchtver keersleiding op de VN-lucht- machtbasis in Zagreb relativeer den het voorval. De bemanning van het vliegtuig heeft alleen aan de hand van de elektroni sche apparatuur vastgesteld dat het toestel doelwit was. De afge lopen dagen is dat al vaker voor gekomen, zo verklaarden zij. Op het diplomatieke front heb ben de islamitische leden van de Verenigde Naties dinsdag het initiatief genomen tot een spe ciale zitting van de Algemene Zuivering AMSTELVEEN - Opgeluchte brandweerlieden laten de kat zien die ze hebben gered uit een brandende winkel in Amstelveen. Het dier was de enige gewon de bij de brand die gisteren de winkel en vier bovenlig gende woningen volledig in de as legde. Het winkelend publiek kon tijdig de winkel verlaten en een oude vrouw kon uit haar boven de winkel gelegen woning worden ge haald. De bewoners van de andere woningen waren niet thuis. De kat kreeg eerste hulp in een ambulance en werd daarna fit bevonden, foto Ruud Hoff/ANP Georgië De door de Georgische leider Sjevardnadze (foto) naar het opstandige Abchazië gestuurde troepen hebben de hoofdstad Soechoemi bezet. Een voor lopige militaire raad heeft de macht overgenomen en het parlement, dat in juli de onaf hankelijkheid van het gebied uitriep, is ont- O bonden. O Dorpswinkels De opvatting dat toeristen wor den getild is ivijd verbreid. Aan de kust, zo staat voor velen vast, betaal je meer voor je boodschappen dan op een plaats waar de gemiddelde re creant niets te zoeken heeft. Een' klein onderzoekje wijst uit dat het niet Q waar is. w MBH Massasprint Wilfried Nelissen uit de ploeg van Peter Post heeft de eerste etappe van de Ronde van Nederland ge- wonnen. Hij bleef in de eind sprint Wiebren Veenstra, die dit seizoen zijn faam als sprinter niet waar 15 maakt, ruim voor Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Vergadering. Zij gaan ervan uit dat hun voorstel voor zo een zit tingvoldoende steun zal krijgen. Tijdens de speciale zitting moet het Servische optreden tegen de Moslims in Bosnië veroordeeld worden. DEN HAAG (GPD) - De hoge commissaris voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties (UNHCR) heeft Nederland ge vraagd te helpen bij de opvang van een groep van 1500 Bosni sche vluchtelingen. Het gaat om jonge mannen die in het Bos- nisch/Kroatisch grensgebied bi vakkeren. De UNHCR kan de veiligheid van deze vluchtelin gen niet garanderen, omdat ze actief aan gevechtshandelingen zouden hebben deelgenomen. Nederland is in principe bereid (een deel) van deze groep op te vangen. Dat heeft het ministerie van Justitie dinsdagmiddag be kend gemaakt. Over het lot van de Bosnische vluchtelingen die de stichting Bosnië/Hercego- wina naar Nederland wil trans porteren heeft Justitie nog geen besluit genomen. Dat gebeurt waarschijnlijk vandaag Wel is inmiddels een stuurgroep gevormd die op korte termijn de komst van grote aantallen vluchtelingen praktisch vorm moet geven. De stuurgroep wordt gevormd door het Rode Kruis, de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland en de minis teries van Justitie, Buitenlandse Zaken en Welzijn. „Het is heel belangrijk dat er nu een instel ling is die de vele goede bedoe lingen ten aanzien van de ex- Joegoslavische vluchtelingen in daden om kan zetten", aldus de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. Drie categorieën ex-Joegoslavi sche vluchtelingen komen met voorrang in aanmerking voor opvang in Nederland, Dat zijn ten eerste: groepen waarvoor de hoge commissaris voor de vluch telingen van de VN om toelating tot Nederland vraagt. Ten twee de: vluchtelingen die zich in Ne derland bij hun familie willen voegen. En ten derde: groepen vluchtelingen die speciale aan dacht nodig hebben, zoals be jaarden en zieken. Overleg Justitie overlegt vandaag met de stichting Bosnie/Hercego- wina die de overtocht wil regelen van ongeveer 1000 Bosnische vluchtelingen uit Capljina, Tuz- la en Posusje. waar op grote schaal etnische zuiveringen zou den worden gehouden. Een kleine groep daarvan (1700) zou inmiddels in een barakkenkamp bij de Kroatische hoofdstad Za greb zijn neergestreken. Advertentie Paramilitaire Servische groepen voeren een beleid van „etnische zuivering" uit in Bosnië-Herce govina dat gepaard gaat met zo wel ..willekeurige als selectieve moorden" Dat staat in een dins dag gepubliceerd rapport van twee medewerkers van de com missie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat die van 7 tot 14 augustus in Bosnië waren. Het aantal doden dat door de ge welddadige verdrijving van Moslims is gevallen, overtreft verre het aantal doden dat is ge vallen door het bombarderen van steden of door moorden in de gevangenkampen. In het rapport wordt ook gewag gemaakt van geweld van de kant van de Moslims en Kroaten tegen de Servische burgerbevo- king Maar die staan in geen ver houding tot de gruwelijkheden die de Serviërs uitvoeren en de situatie in de Servische kampen, aldus de rapporteurs. Ze leveren kritiek op de Verenig de Naties en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken omdat zij niet tijdig hebben gereageerd. Doe Mee .Aan De Pearle Prijsvraag En Maak Kans Op Negen Dagen Florida Noor Twee. OPTICIENS Pearle Is Kijkplezier. Bergen op Zoom, Kremerstraat 16 - Goes, Kolvemershof 20 - Hulst. Stationsweg 13 - Middelburg, Lange Delft 13 - Roosendaal, Nieuwe Markt 3a - Terneuzen, Noordstraat 63 - Vlissingen, Lange Zelke 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1