^lonique Knol blij met brons ndurain: nog jaren op dit niveau Koenen en Dias met schrik uit opening eontien van Moorsel kan twee koplopers niet achterhalen nti-vedette regeert met zachte hand het hele peloton Kleurijke opening Olympische Spelen PZC MAANDAG 27 JULI 1992 sport IT SADURNI D'ANOIA eentje van twintig naar veertig van het peloton. Met de Ameri- I SADURNI D'ANOIA D/ANP) - Een veelbeteke- d moment in de chaos aan de sh van de Olympische weg- Istrijd voor vrouwen. Tien uten nadat Monique Knol alle kanten was gefelici- d met haar bronzen plak, ze Leontien van Moorsel lallig tegen het lijf. Maar hand voor de eerste Neder- dse medaillewinnares tij deze spelen kan er niet af. Moorsel mompelt in het bijgaan alleen: „Proficiat", bedankt," zegt Monique toonloos. En weg zijn ze. naar de huldiging, de an- ip zoek naar een koel drank- komt nooit meer goed tus- de twee sterren van het Ne- idse damesfietsen, tussen ambitieuze kopvrouw van eigen ploeg (Knol) en het lepaardje van de bonds- >r (Van Moorsel). Dat was !e wedstrijd al duidelijk ge- den. Onder het motto ieder zich en God voor ons allen, en Knol en Van Moorsel hun n race. ol kreeg de eindsprint waar- ze zo vurig had gehoopt. Al het dan een spurt om de der plaats, omdat twee rensters de greep van het peloton ble- De Australische Kathryn tt, getooid met rugnummer 1, d de dolgelukkige winnares, [elouterde Francaise Jeannie igo vierde haar rentree na afwezigheid van anderhalf met haar eerste Olympische 5 er vijftig aan de streep kun- komen, is er geen wedstrijd leest", oordeelde coach Piet ikstra hard. De beslissende ival van Watt kwam toen er twaalf kilometer gereden est worden en de vluchtelin- Purvis (GBr) en Turcutto <xli de vaart er niet in konden len. Watt sprong alleen naar 2 et twee tal en ging meteen door. b it kan gebeuren", vond ikstra, „maar dat zij in haar eentje van twintig naar veertig seconden wegloopt, is natuurlijk niet goed." Leontien van Moorsel, de we reldkampioene, bracht het pelo ton nog terug naar Purvis en Turcutto. maar niet meer naar Watt. „Ik kan toch niet alles al leen doen. Iedereen hield onmid dellijk de benen stil als ik in de buurt kwam, Longo en Thomp son voorop. Als ik niet ga jagen, haalt Knol geen bronzen medail le en dat hebben wij met het groepje toch maar gedaan. Ik denk alleen dat wij Watt een beetje onderschat hebben. Ik tenminste had nooit gedacht dat zij alleen weg kon blijven. Een stukje hard fietsen wel, maar bijna een hele ronde, daar had ik niet op gerekend." „Op het moment dat Longo voor haar laatste mogelijkheid ging en dat was heel laat in de wed strijd, kon ik even niet. En als zij een keer een gaatje heeft van tien meter zie je haar nooit meer terug. Jammer, maar ik krijg een nieuwe kans. Over drie dagen ga ik de baan op." Monique Knol profiteerde van de inspanning van Van Moorsel en natuurlijk van Petra Grim bergen, de knecht van twee meesters. Van Moorsel, Knol en in iets mindere mate Grimber gen, reden steeds op de eerste rij van het peloton. Met de Ameri- kaansen en de Francaises. Maar aanvallen, zoals Watt al eerder in de wedstrijd had gedaan, was er niet bij. De kans was er ook niet. Hoekstra trouwens vond dat de durf een beetje ontbroken had. De coach gaf Knol het volle kre diet van haar medaille. „Wan neer je de allersnelste van het hele veld bent, is het nietje taak ontsnappingen te niet te doen. Daar zijn anderen voor. Ik had gehoopt dat Van Moorsel door was gegaan, nadat zij het pelo ton dichter bij Watt had ge bracht." Vieren Na het goud van Seoul, nu dus brons. Monique Knol (28) was er niet minder gelukkig mee. Voor haar had de eerste Hollandse medaille in Barcelona de glans van goud. „Natuurlijk." gaf ze ruiterlijk toe. „als de groep bij een blijft is het wéér bingo. Ik klopte de rest met een lengte. Maar als je. zoals ik. gokt op de sprint dan kan het ook anders uitpakken. Zeker als je het in je uppie moet doen. En dat moest ik. Ik heb me voor de zoveelste keer bewezen, ik hoef tegen nie mand dankjewel te zeggen". Voor de fans van Leontien van Moorsel was de desillusie groot. Met vier bussen waren ze uit het Brabantse Boekei naar Sant Sa- dumi d'Anoi, een schilderachtig plaatsje, weggestopt in de prachtige ruige natuur, geko men. naar het heuvelachtige cir cuit, zo'n veertig kilometer bo ven Barcelona. Maar wat de gou den race van 'ons Leontien' had moeten worden, mondde uit in een party van Monique Knol. Deze week krijgt de Brabantse lichtgewicht een herkansing, wanneer ze op de baan uitkomt in het achtervolgingstoemooi. Monique Knol kan na haar twee de Olympische medaille er onge twijfeld op rekenen dat de spon sor van haar ploeg het contract verlengt. Monique Knol kan haar geluk niet op tijdens de huldiging. RIJS (GPD/ANP) - Miguel urain Larraya, zoals hij ds 16 juli 1964 bij de burgelij- stand van het Spaanse dorp- Villava staat ingeschreven, ift aan 139 kilometer meer oldoende gehad om de Ie editie van de Tour de mee op zijn palmares bij te rijven. Het was exact de af- nd die door alle deelnemers moest worden afgelegd, deeld over drie tijdritten, irain is hierin een meester 'orden. Wat heet...?, een lotmeester. Eentje van su- I klasse, die voorlopig even on laakbaar lijkt. Met een nog nmer vertoonde overmacht eg hij in dit specialistische rk zijn slag. Om vervolgens een (sympathieke) verdeel- heerspolitiek de touwtjes ik in handen te houden. Ge- Jacques Anquetil. vijfvoudig trwinnaar, dat in de jaren zes- placht te doen. zo hard als Indurain kan sen, is een groot kampioen, ïl ts is immers zuiverder - en s eerlijker - in het cyclisme J i de 'contre la montre'. Daar een combine tegen gewassen, sterkste heeft simpelweg ge- nnen. Niettemin wordt er hier daar nogal wat afgedongen Indurains triomf, hoe soeve- die ook tot stand is geko- Voornaamste punt van kri- is zijn zuinige manier van irsen. edaille-spiegel goud zilver brons Ina Staten iganje tralie Island l;Korea hkrijk den ïarije and erland 'Servië erste goud RCELONA i ANP) - Kab- on Yeo uit Zuid-Korea ver- 'rde zondagochtend de eerste 'den medaille bij de Olympi- e Spelen van Barcelona. De ittien-jarige Aziatische won het schieten op het onderdeel htgeweer. zilver was voor de Bulgaarse *la Lettsjeva. De bronzen daille ging naar Aranka Bin- die als individuele sporter dens Joegoslavië uitkomt. De Spanjaard mist panache, zo als de Fransen dat noemen. Aan valslust, die Chiappucci wel in royale mate uitstraalt en die de Italiaanse hartendief heeft doen toetreden tot het bewierookte heldendom van de Coppi's. Bar- tali's, Merckxen en Hinaults. Geplaatst in het retro-perspec- tief van de periode Anquetil, speelde Chiappucci echter niet meer dan de rol van de brave en moedige, maar immer kansloze Poulidor, die met het predikaat 'eeuwige tweede' de wielerge- schiedenis is ingegaan. Marteling Indurain had zondag in Parijs geen keus. Had hij die wel gehad, dan had hij gekozen voor het rij den van een bergetappe met de Galibier en de Croix de la Fer naar L'Alpe d'Huez. in plaats van de persconferenties, offi ciële recepties en huldigingen. Plichtplegingen die bij het leven van een vedette horen, maar die voor de 28-jarige Spanjaard een marteling lijken. Erger dan een helletocht door de Alpen. Indurain blijft ondoorgronde lijk. De jongensachtige lach on der zijn wenkbrauwen lijkt al net zo geprogrammeerd als de ma nier waarop hij door zijn ontdek ker José Miguel Echavarri in acht jaar is begeleid naar de ab solute top. Stap voor stap, met als voorlopig eindpunt de twee de opeenvolgende Tourzege in een jaar waarin hij ook de Giro d'Italia op zijn naam bracht. Een atleet, zo sterk als een oer mens. Imponerend als wielren ner. nietszeggend buiten de koers. In zichzelf gekeerd, geslo ten voor de buitenwereld. Nie mand weet precies wat in zijn hoofd omgaat. Koel en nuchter ondergaat hij de poespas om zich heen. „Ik heb het idee nog jaren op dit niveau te kunnen blijven", over treft de verlegen in de micro foons kijkende Indurain zichzelf, „maar het beste is bescheiden te blijven", corrigeert hij vervol gens de in zijn ogen gewaagde uitspraak. „Ik ken mijn sterke en zwakke punten. Mijn leeftijd is de ideale. Ik ben op een punt aangekomen dat ik als sport man en als beroepsrenner vol groeid ben." Indurain regeert het peloton, zij het niet met een ijzeren hand. Hij toont mededogen met zijn te genstanders. Hij laat zijn rivalen in hun waarde, verslindt ze niet met huid en haar, zoals in het verleden Eddy Merckx en Ber nard Hinault wel deden. Hij wordt vergeleken met Jacques Anquetil, „mister chrono"^ vijf voudige winnaar van de Ronde van Frankrijk. De renner voor wie Indurain's ploegleider Echa varri een jaar als knecht reed. Niet agressief Anquetil koerste ook berekend en sloeg toe in de tijdritten. „An quetil was een groot kampioen. Ik kom in zijn buurt, maar mag me absoluut, nog niet met hem vergelijken", stelt hij zich be scheiden op. „Ik ben niet agres sief, ben ook van nature rustig. Dring me niet op." De ondergang van Greg LeMond verleidde Indurain tot een voor zijn doen boude opmerking: „Het lijkt dat een einde is geko men aan een tijdperk". Hij had ook kunnen zeggen dat een ein de was gekomen aan de Lemond -theorie; alles afstemmen op de Tour. Zoals Bugno ook deed. maar inmiddels heeft geleerd dat het de verkeerde aanpak is. Indurain fixeerde niet alleen op de Tour. Hij reed ook de Giro d'I talia. Op de eerste plaats als voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, maar hij was zo op permachtig dat de hoofdzakelijk Italiaanse tegenstrevers al blij waren dat ze een ritje mochten winnen. Zoals Giovannetti en Chioccioli. „Zonder dat ik hem gevraagd had", zegt Echavarri. „Indurain begreep in de Giro dat de Italia- Miguel Indurain (midden), Claudio Chiappuci (links) en Gianni Bugno (rechts), respectievelijk eerste, tweede en derde in het eindklassement, tijdens de huldiging op de Champs Elysees in Parijs. fotoEd Oudenaarden/ANP BARCELONA (ANP) - De volleybalster Vera Koenen en de bokser Miguel Dias bewaren niet alleen mooie herinneringen aan de ope ningsceremonie van de Olympische Spelen. Zij moesten na terugkeer in het Olympisch dorp ogen en mond laten uitspoelen door dok ter Hermans. Koenen en Dias hadden, zoals zo vele andere sporters, een lichtgevend staafje opgeraapt dat hen tijdens het défilé door het publiek was toegeworpen. „Een leuk souvenirtje", zei Koe nen. „in de bus op weg naar huis spoot plotse ling de chemische vloeistof uit het buisje in mijn rechteroog. Tegelijkertijd gebeurde bij Dias en een paar buitenlanders hetzelfde. Bij Dias spoot het in beide ogen en in zijn mond." Koenen vertelde dat er enige paniek ontstond. Met spullen uit de eerstehulpdoos werden de ogen uitgespoeld. In het Olympisch dorp zette dr. Hermans de hehandeling voort. „Ik heb lang een branderig gevoel gehad", vertelde Koenen zondag. „Dias ook. maar het is geluk kig meegevallen. Peter Murphy, onze coach, was behoorlijk in paniek. We moesten al die dingen wegdoen." van onze verslagger Ruud de Wit BARCELONA (GPD) - Met een kleurrijke en op sommige mo menten spectaculaire openings ceremonie zijn zaterdagavond de 25e Olympische Zomerspe len in de Spaanse stad Barce lona officieel van start gegaan. Incidenten deden zich niet voor tijdens de openingsplechtig heid die meer dan drie uur in be slag nam. Opera-muziek, gezongen door onder andere Placido Domingo. Alfredo Kraus, Josep Carreras en Montserrat Cabbale. Cata laanse tradities zoals de Sar- dana-dans en de menselijke 'kastelen', en een indrukwek kende mytische voorstelling van de Barcelonese theatergroep La Fura dels Baus vormden de be langrijkste niet-olympische on derdelen van de ceremonie. Maar de traditionele elementen van de openingsceremonie, zo als het défilé van de atleten, het binnenbrengen van de olympi sche vlag. het ontsteken van het olympische vuur en het afleggen van de eed leverden toch het meeste applaus op. Het door 65 000 toeschouwers, onder wie 32 staatshoofden en regeringsleiders, bijgewoonde openingsspektakel had een paar absolute hoogtepunten. Behal ve de theaterpresentatie van La Fura dels Baus was dat de bin nenkomst van de Spaanse ploeg, helemaal aan het einde van het defile. Met name op de koninklijke tribune leidde dit tot emotionele toestanden, om dat de drager van de Spaanse vlag niemand minder dan kroonprins Felipe was. Daverend applaus Een daverend applaus viel ook de delegaties uit Slovenië, Kroa tië en Bosnië-Herzegovina ten deel. De op het laatste moment tot de spelen toegelaten verte genwoordiging van het voorma lige Joegoslavië nam, volgens af spraak. niet aan het défilé deel. De politiek speelde meer dan een gastrol. Het défilé met 173 landen gaf een perfect overzicht van de nieuwe grenzen die kris kras over de wereld zijn getrok ken. Zuid-Afrika dat van de sportboycot is verlost en terug is in de Olympische beweging. Duitsland dat weer één is. Bos- nie-Hercegovina dat zo nieuw is en zo laat te horen kreeg dat het mocht meedoen, dat het niet eens in de landenlijst van het programmaboek was opgeno men. Vlaggedrager Zarazevic symbo liseerde de vastberadenheid van zijn land. door de stok geduren de de hele intocht met één hand te dragen. Toptennisser Ivanise vic ging de ploeg van Kroatië fier voor. De vertegenwoordigers van het GOS torsten de vlaggen van alle republieken mee. Het publiek hield niet meer op met klappen, zoals het ook en thousiast was bij de hoogge- laarsde. dikke blootbuiken uit Mongolië, die ene blanke met schoenen tussen de zwarten zon der van Swaziland, de vrouwen van de Virgin Islands die beslist niet maagelijk waren gekleed, of de immense Amerikaanse ploeg met sterren als Mike Powell. Ma gie Johnson en Carl Lewis. John son. sinds zyn besmetting met HIV alleen maar in populariteit gegroeid, sneed rare gezichten in de camera's die niet bij hem weg te slaan waren. Lewis kreeg een fluitconcert toen hij het stadion voortijdig verliet. De onvangrijke Nederlandse de legatie, onder aanvoering van vlaggedraagster Carina Bennin- ga van het dameshockey-team, maakte als 123ste van de in to taal 172 landen haar entree in het stadion van de Montjuich. Maar ook de binnenkomst van de Olympische fakkel, gedragen door de kanoër Herminio Me- nendez, en de laatste volledige ronde met de fakkel door de in Barcelona zeer populaire bas ketballer Juan Antonio San Epi- fanio, bracht een grote euforie te weeg onder het duizendkoppige publiek. De Olympische vlam, die gedurende de twee weken dat de spelen duren, in het Olympisch Stadion van de Montjuich zal branden, werd hierna met een raak schot aan- gestoken door de gehandicapte boogschutter Antonio Rebello. nen die geste voor hun aanzien in eigen land nodig hadden. Je moet aan jezelf denken, maar nooit de anderen vernederen", luidt het parool van het brein achter het succes. Indurain toonde net als vroeger Anquetil respect voor zijn lijdende tegen standers. Hij is geen kampioen als Hinault of Merckx. Hij pij nigt zijn concurrenten niet nog eens extra met verbaal geweld. Hij is een beetje een anti-vedet te. José-Miguel Echavarri nam In durain tien jaar geleden in de amateurploeg van zijn toenma lige sponsor Reynolds op. Hij had de jongen uit Navarra een keer aan het werk gezien en her kende een groot talent. „Maar het zou overdreven zijn als ik nu beweer dat ik toen wist een groot kampioen te hebben binnen ge haald. We hebben geprobeerd hem te adviseren, te begeleiden. Hij is een schitterend atleet, met een optimale conditie, uitste kende instelling en een buiten gewone discipline. Indurain heeft me nooit teleurgesteld. Als hij ooit een klap krijgt, zal ik hem geen verwijten maken. Ik weet dat hij steeds zijn best doet. Ik ben zelf coureur geweest. In durain is mijn passie. Een win nend lot uit de tombola." „Velen hebben gedacht dat hij nooit een Tour zou kunnen win nen. Zoals Kelly en Moser dat ook niet konden. Ik heb de tijd genomen hem te smeden, kne den en boetseren. Hij is voor mij als Carl Lewis in zijn hoogtijda gen. De Lewis op de fiets. Alles aan hem is natuurlijk. Het is moeilijk te zeggen of hij zijn pla fond heeft bereikt. Dat zal de toekomst moeten uitwijzen." Volksheld De kritiek dat hij in de bergen te passief heeft gereden kan Indu rain nauwelijks tot enige boos heid verleiden. „De Ronde van Frankrijk duurt langer dan twee dagen. Een Alpenrit winnen is mooi, maar daar alleen win je de Tour niet mee.". Indurain was de veldheer. Chiappucci de volksheld Het idool dat de harten stal van de wielerliefhebbers. Chiappucci bespeelt het publiek, Indurain regeert het peloton. „Ik ben niet zo mediageniek als Chiappucci. Ik heb er weinig behoefte aan. Ben in mezelf gekeerd. Maar ik ben Indurain. En niet Chiappuc ci. Ik fiets om te winnen, niet om aan te vallen. Ik praat met de media, omdat het erbij hoort. Chiappucci omdat hij het leuk vindt." zie ook pagina 15 en 16 Opvallende leden van de Duitse ploeg, die zaterdagavond het sta dion binnenkwam, waren de tennissers Boris Becker en Michael Stich. foto AFP Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen moanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01)84-84210

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9