andwinning aan banden gelegd Parel van de Delta in wording Visserijdagen Bruinisse van start Burgemeester van Middelburg geeft koffieshop nog kans Deel binnenstad en kermis Vlissingen zonder elektriciteit Brabanders weer snel naar Zeeuwse kust met de Strandexpres ïjkswaterstaat wijzigt vergunningbeleid voor Westerschelde Gebruiksaanwij zing PZC zeeland VRIJDAG 24 JULI 1992 onze verslaggever DELBURG - Rijkswater- Ioverweegt een eind te ma- ian de commerciële zand- jing in de Westerschelde. [uitlopend op een beslis- wordt de komende vijfjaar gewijzigd vergunningbe- gevoerd. Dat heeft vooral !®en voor de Zeeuwse idboeren' die voor hun be svoering in grote mate af kijk zijn van de Westcr- Ide. Rijkswaterstaat be dil jaar al met een open- linschrijving voor een deel de zandwinning. belangrijkste reden om de iwinning eens aan kritische iouwing te onderwerpen veranderingen in de geulen andbanken van de rivier. leken is dat in de Wester- ide in toenemende mate Ibare oeververdedigingswer- nodig zijn. Een nadere stu- nioet uitwijzen of dat veroor- it wordt door de zandwin- Vandaar dat pas over vijf een definitieve beslissing jt genomen. De zandboeren ien er echter rekening mee ien dat de hoeveelheid zand k nu uit de Westerschelde o (in totaal 2,6 miljoen ku- e meter per jaar) niet ver- ed zal worden en naar alle vschijnlijkheid minder jtorrijder :ht gewond - Een 19-jarige motor- vrijdagmorgen licht ge- geraakt bij een verkeers- op de Oud-Vossemeer- tussen Tholen en Oud- De motorrijder, uit Sint Annaland, reed ireeks zeven uur tegen een taande personenauto met banger op. Hij liep schaaf den op. Zijn motor werd wordt. Het is ook niet uitgeslo ten dat over vijfjaar de zandwin ning in de Westerschelde hele maal verboden wordt. Sinds 1970 is 57 miljoen kubieke meter zand uit de rivier gebag gerd voor commerciële doelein den. In het verleden werd er van uit gegaan dat de Westerschelde dat zelf opvulde met zand uit de Noordzee. Dat blijkt niet zo te zijn. Rijkswaterstaat streeft naar een evenwicht in de rivier en wil dat het volume van de Westerschelde gelijk blijft, legt D. van Dam, medewerker van de afdeling rivierkunde uit. Door de verdieping die nu optreedt wor den de oevers aangetast. Rijkswaterstaat heeft zich voor genomen de zandwinning van het westelijk deel van de Wester schelde naar het oostelijk deel te verplaatsen. Dan is ook het mi lieu er mee gebaat. In het ooste lijk deel wordt namelijk veel on- derhoudsbaggerwerk uitge voerd. Dat komt er op neer dat zand op ondiepe plaatsen wordt gebaggerd en ergens anders in de rivier wordt gestort; het zoge naamde rondpompen. Dat maakt het water troebel en dat is weer slecht voor het milieu. Door de zandboeren meer zand in het oostelijk deel weg te laten halen wordt voor een deel aan die negatieve situatie voor het milieu tegemoet gekomen. Een combinatie van het verdiepen van de drempels met commer ciële zandwinning is helaas om praktische redenen niet moge lijk, vertelt Van Dam. Overgangstijd Om de bedrijven die al zo'n veer tig jaar op de Westerschelde zand winnen de gelegenheid te geven zich aan te passen, is een overgangsperiode van vijf jaar aangehouden. In het eerste jaar zal 20 procent openbaar worden aanbesteed en is 80 procent voor de gevestigde bedrijven. Zo zal dat elk jaar met 20 procent wor den afgebouwd, tot uiteindelijk 100 procent van het te winnen zand openbaar wordt aanbe steed. Mocht Rijkswaterstaat besluiten de zandwinning in de Westerschelde helemaal te stop pen, dan zijn de zandboeren aan gewezen op de Noordzee. Daar bestaan geen beperkingen voor het winnen van zand, al moeten de zandboeren ook daar over een vergunning van Rijkswater staat beschikken. De baggeraars zijn niet tevreden met de nieuwe oplannen van Rijkswaterstaat. De bedrijven die al jarenlang op de Wester schelde actief zijn willen een overgangsperiode van tien jaar. Zij beschikken lang niet alle maal over materiaal om op de Noordzee zand te winnen. De be drijven die zich pas de laatste ja ren bij Rijkswaterstaat meldden om zand uit de Westerschelde te halen, vinden juist dat de geves tigde bedrijven teveel be schermd worden. Die willen dat alles meteen al openbaar wordt aanbesteed. Dit najaar worden de nieuwe vergunningen afgege ven. Dat is voor de bedrijven een mogelijkheid om in beroep te gaan tegen het nieuwe beleid van Rijkswaterstaat. van onze verslaggeefster BRUINISSE - Ondanks de zorgen in de mosselvisserij moet en zal Bruinisse weer bruisende Visserijdagen krij gen. Want, zo verklaarde Miss Visserijdagen 1992 donderdag bij de opening van het festijn, de Bruse bevolking staat be kend om haar bourgondische manier van feesten, ook als het wat minder gaat op de zaak. Hoeveel zin alle officials ook hadden in het feest, de moei lijkheden waarin de mossel visserij verkeert bleven niet onbesproken. Miss Visserij noemde het een bijzonder ver drietige zaak dat leeftijdgeno ten die net als zij uit een mos selgeslacht stammen, niet lan ger voor de visserij kiezen van wege de slechte perspectie ven. Ze riep de overheid op maatregelen te treffen om de mosselsector weer te laten bloeien. Overigens zei ze alle vertrouwen te hebben in de aard van de Bruse visserman; die is kort gezegd niet klein te krijgen. Burgemeester A. Vogelaar vermoedde dat de mosselvis sers de drieëndertigste Visse rijdagen met een iets minder bezwaard hart zullen vieren dan het wel geweest is. De zaadval immers, zei Vogelaar, is iets toegenomen. Maar als de overheid blijft doorgaan met het nemen van beperken de maatregelen voor de 'na tuur- en milieuvriendelijke' mosselsector, blijft de toe stand zorgelijk. Dat neemt allemaal niet weg dat de mosselen althans naar het oordeel van de burgemees ter dit jaar uit de kunst zijn. En het programma mag er ook zijn, complimenteerde Voge laar de voorzitter van de Stich ting Festiviteiten Bruinisse J. Sluijter. Vandaag zal Vogelaar tijdens de Zeeuwse folkloristi sche dag de eerste ring steken vanuit een sjeesje. en zaterdag is hij bij de vlootshow. Samen met zijn buurmeisje; Miss Vis serijdagen 1992 José de Ron de. Miss Visserijdagen José de Ronde tracteert het publiek in Bruinisse op mosselen. foto Oscar van Beest Wie bij fanfaremu ziek alleen aan marsen denkt, zit er flink naast. Klassieke muziek, pop enjazz; alle muziekstijlen komen voor op het repertoire van een blaasorkest. Dat demonsteren het jeugdorkest en het fan fare-orkest van Veere's Genoegen vanavond in de Grote Kerk in Veere. Onder leiding van diri gent Bram van Over- beeke brengen zij onder meer de hit van Queen 'Bohemian Rhapsody' en het vrolijke Zuida- merikaanse deuntje 'La Cucuracha' ten gehore. Jazz-liefhebbers komen ook aan hun trekken. Op het programma staan nummers van Dizzy Stratford en Louis 'Satchmo' Arm strong. Natuurlijk wordt het optreden wel geopend èn afgesloten met traditionele mars muziek Het concert be gint om 20.00 uur. Evenementenagenda op pagina 13 van onze verslaggever Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Velden vol ruisend jacobskruiskruid zorgen voor een gouden rimpe ling op de drooggevallen schorren. Het harig en gewoon wilgeroosje voegen er een pur peren gloed aan toe. Een kop pel bruine kiekendieven wiekt zonder gerucht boven het stru weel, trage cirkels trekkend. Kokmeeuwen verklaren schel het blakke, zilverige water tot hiin domein. Het lage kurruk kxirruk van een verdwaalde rosse grutto steekt er be schaafd bij af. De vogelgelui den en het zwatelen van de bla deren markeren de stilte. Het Markiezaatsmeer; nieuw natuurgebied-in-wording op de grens van Zeeland en Brabant. Zo'n 1.800 hectare puur natuur, de helft, water, de helft land. Alsof het model heeft gestaan voor Hans Andreus toen hij Ik heb je liever dichtte: De meeuwen scheren overdag met hun vleugels langs de blonde warme lucht. De wilde bloemen staan te la chen in het warme bad van de zon. De zon danst zijn toch maar kleine rol met zoveel overgave dat het heel stil wordt. hier. in dit deel van het heelal. De exotische stilte duurt kort. Vliegtuigen van de basis Woensdrecht, op weg naar de geluidsbarrière, scheuren het gevoel van even wegdromen snel aan stukken. Het gebonk van scheepsmotoren herinnert eraan dat het Schelde-Rijnka- naal nabij is. En een blik langs de grenzen van het Markie zaatsmeer levert een boel beeldvervuiling op: de foeilelij ke staketsels van de Kreekrak- sluizen. de veel te felwitte windturbines op de Molen plaat, het grauwe industriege bied van Bergen op Zoom. de opdringerige, fantasieloze hui zen op de Bergse Plaat (waar voor 200 hectare van het meer is opgeofferd), de torenhoge pijp van een rioolpersgemaal en de masten van de 380 kilo- Volt hoogspanningslijn tussen Geertruidenberg en Borssele. Echt ongerepte natuur is in Ne derland eind twintigste eeuw net zo zeldzaam als de orto laan. Oerstroomdal Ooit is het Markiezaatsmeer deel van het oerstroomdal van de Schelde. Vanaf de dertiende eeuw vinden bedijkingen Het Markiezaatsmeer met aan de horizon het silhouet van Bergen op Zoom. plaats. Er komen bloeiende dorpen als Klein Emmaus en Hildernisse. De Sint-Felix- vloed in 1530 doet de invloed van de mens teniet. Op 'Quade Saterdach' verdwijnen in de Delta 404 dorpen onder de gol ven. Het Verdronken Land van het Markiezaat van Bergen op Zoom is een feit (door die stormvloed ontstaat ook het Verdronken Land van Rei- merswaal). De verbinding met de Schelde - en daarmee aan voer van zoet water - wordt in 1868 verbroken door afdam ming van de Kreekrak voor aanleg van de spoorlijn naar Vlissingen De zoute Ooster- schelde krijgt vrij spel. In 1983 ontstaat een geheel nieuwe situatie. De aanleg van een stormvloedkering in de Oosterscheldemonding maakt aanleg van compartimente- ringsdammen noodzakelijk. Om technische redenen wordt besloten het Verdronken Land van Bergen op Zoom met een blokkendam te sluiten. Wat een eenvoudige waterbouw kundige klus moet worden, loopt uit op een pechproject. De veenachtige bodem speelt op. Toch komt de kade dicht, maar een storm veroorzaakt in maart '82 een doorbraak. In au gustus 1983 ligt de nieuwe kade er en daarmee het Markie zaatsmeer. Van een zout getij bekken naar een zoet meer met een vrijwel vast waterpeil: een ecoschok die nog steeds niet is uitgewerkt. Weidsheid „Dat wordt wel dik in de vol gende eeuw voor het zover is," zegt districtsbeheerder Hans Schep van de stichting Noord- Brabants Landschap. Het Mar kiezaatsmeer is hem daardoor niet minder lief. integendeel. „Een schitterend gebied. Voor al de weidsheid is heel mooi. Het samenspel van water en land trekt mij erg aan. Er is wel geen eb- en vloedbeweging meer. maar door de verande ringen die zich voltrekken is er toch een zekere dynamiek." Zoutminnende planten als zee kraal en zeeaster maken plaats voor bijvoorbeeld mattenbies. Vlier en wilg rukken op. Door begrazing - 150 runderen, 30 paarden - blijft een groot deel van het gebied open. Het Markiezaatsmeer is voor mensen verboden gebied. Hans foto Willem Mieras Schep beklemtoont dat juist de rust voor vogels en andere dieren (gesignaleerd zijn vos sen, reeën, bunzings, hermelij nen) gewenst is. Hij hoopt dat de lepelaar zich als broedvogel vestigt. Dat geldt ook voor de aalscholver, nu nog alleen foe- ragerend vanuit de elektrici- teitsmasten. Vis is er genoeg: paling en ansjovis. De enige be roepsvisser heeft geen last van de vogels. Het Brabants Land schap wil voor de natuurmin- nende recreant in de toekomst wel een deel van het meer open stellen: een bezoekerscentrum op de Kraaienberg en via na- tuurbouw presentatie van ver schillende landschapstypen. Om duidelijk te maken hoe mooi de overgang van Ooster- schelde naar Brabant is. Aan de ene kant een getijdeland schap met open water, slikken en schorren. Aan de andere kant heuvelland met oude bos sen en fraaie landgoederen. Tussenin het Markiezaats meer. verdeeld over drie ge meenten Reimerswaal. Woensdrecht en Bergen op Zoom. Op weg een parel in de Delta te worden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse koffieshop Classic, waar de recherche dinsdag 200 gram soft drugs in beslag heeft geno men, mag open blijven. Bij her haalde overtreding van het ver bod op de handel in soft drugs hangt de eigenaren van Classic intrekking van de verlofver gunning boven het hoofd. „Ik wil hen de kans geven op het rechte pad terug te keren", leg de burgemeester mr Ch. Rutten zijn beslissing uit. „Het is een jong bedrijf dat net op de markt is. Beschouw dit als een waar schuwing." Rutten heeft twee maatregelen overwogen: sluiting van de kof fieshop aan de Korte Noord straat of intrekking van de door de gemeente verstrekte vergun ning voor het verkopen van niet -alcoholische dranken. Op grond van de Algemene Politie Verordening (APV) kan alleen tot sluiting worden overgegaan als er overlast wordt veroor zaakt. Dat was het geval met de in juni gesloten koffieshop Sixty Two aan de Sint-Janstraat in Middelburg. Over koffieshop Classic zijn geen klachten be kend. Intrekking van de verlofvergun ning blijft over als mogelijkheid. Rutten wil daarvan nog geen ge bruik maken, omdat deze week voor het eerst een overtreding is geconstateerd. „Vergelijk het met een verkeersovertreding. Ook dan wordt er vaak alleen een waarschuwing uitgedeeld. Dat gebeurt in dit geval ook." Gedoogbeleid Van een gedoogbeleid ten aan zien van de handel in soft drugs is. volgens Rutten. in de ge meente Middelburg geen spra ke. ook niet van een verkapt ge doogbeleid. „De raad heeft zich uitgesproken tegen een gedoog beleid." Dat de koffieshop is op gezet om soft drugs te verkopen, staat voor de burgemeester niet als een paal boven water. „Laten ze me dat maar schrijven, als dat zo is." De Middelburgse recherche, die de politiek om een duidelijk soft -drugsbeleid heeft gevraagd, vindt dat Rutten die duidelijk heid niet heeft verschaft. De re chercheurs J. de Feijter en L. Niemantsverdriet begrijpen wel dat de gemeente niet tot sluiting van Classic overgaat, omdat er geen overlast is geconstateerd. Maar ze vinden het vreemd dat Rutten pas de vergunning wil in trekken als herhaaldelijk een overtreding is gesignaleerd. Dat schept volgens hen onduidelijk heid. „Wat betekent herhaaldelijk vragen De Feij ter en Niemantsverdriet zich af. „Nog één, nog twee keer En hoe moeten we tegen een volgen de koffieshop optreden Wij wil len duidelijkheid, voor onszelf, het publiek en ook voor de eige naren van de koffieshop van onze verslaggever VLISSINGEN - Een gedeelte van de Vlissingse binnenstad heeft donderdag enkele uren zonder stroom gezeten door een storing in een transformator huis aan de Sarazijnstraat. Ook de kermis werd door de stroom storing getroffen. Door een on verwachte belasting van het net viel in het transformator- huis de elektriciteit omstreeks 12.00 uur uit. Een transformator raakte defect door de overbelasting en moest worden vervangen. Binnen pak weg een uur konden enkele kop pelingen worden gelegd, waar door de stroomstoring voor een belangrijk deel kon worden her steld. Omdat de defecte trans formator moest worden vervan gen, konden echter niet alle wo ningen en bedrijven weer elek triciteit krijgen. Door de werk zaamheden was het niet moge lijk alles aan elkaar te koppelen. Omstreeks half vier zat de nieuwe transformator erin en was de stroomvoorziening over al hersteld. De oorzaak van de onverwachte belasting van het transforma torstation is onbekend. De ker mis aan de Zeilmarkt, Nieuwen- dijk en het Bellamypark is aan gesloten op dat elektriciteits huisje en begint om twaalf uur 's middags. Dat heeft echter in het verleden nooit problemen opge leverd, aldus een woordvoerder van de Delta Nutsbedrijven. De kermisattracties hebben enige tijd noodgedwongen stil moeten staan, maar niet de krapweg vier uur die de herstelwerkzaamhe den hebben geduurd. van onze verslaggever VLISSINGEN - Vanaf zaterdag kunnen Brabantse dagrecrcan- ten weer snel met de trein naar de Zeeuwse kust. De Nederland se Spoorwegen verzorgt van 25 juli tot en met 30 augustus een speciale verbinding tussen Til burg, Tilburg-West, Breda en Roosendaal in Brabant en Mid delburg en Vlissingen in Zee land. Deze Zeeuwse Strandex pres rijdt deze zomer voor het derde achtereenvolgende jaar. De dagjesmensen uit Brabant stappen tussen 9.09 uur (Til burg) en 9 40 uur (Roosendaal) in de trein. Die rijdt na Roosendaal in één ruk door naar Middelburg (aankomst 10.16 uur) en vervol gens naar Vlissingen 10.23 uur). De passagiers kunnen d^ar gra tis met de Zomerbus of met de gewone streekbussen van de ZWN verder reizen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid in Mid delburg en Vlissingen - even eens gratis - de beschikking over een fiets te krijgen. Directeur H. Prins van de Pro vinciale VVV in Brabant geeft zaterdag in Tilburg het vertrek sein voor de Strandexpres. Geldbedrag uit woning gestolen NIEUW- EN ST. JOOSLAND - In een woning aan de Molendijk in Nieuw- en St. Joosland is tus sen zaterdag en woensdag bij een inbraak een geldbedrag van 700 gulden en een gouden horlo ge gestolen. De bewoners waren in die tijd afwezig. Er waren geen braaksporen. 'Beste kopert esVan harte gegratuleerd met de aan koop van dit machine. U heeft er een prachtig werk stuk van. Het aamvending is zeer simpel, ook voor kinde ren met de linkerhand. Wat u moet doen is de vloeistof aan de bovenzie izistromen en de deksel erop. Zorgt u goed uit dat de deksel fit. Dan moet u even stevig schudden, tot de klotters zijn opgenomen. U gaat nu close voor het object staazi en spuit niet langer als nodig. Dat herhaalt je drie op een rij. maar niet lager dan 15 graden. Bij terugslag con troleren of de steker zoel fit zit. Zo met dan inslaan. Smakelijk eten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41