)nrust over nieuw aids-virus NITED AGAINST I HOS PZC WORLD FRANSE WIJNBOEREN IN PANIEK! !>ZC Honecker is zijn ballingschap in Chileense ambassade Moskou zat [inister Alders trekt m schonere diesel 5 miljoen gulden uit Banken melden 167 miljoen aan dubieuze transacties Hoge huren leiden tot leegstand aan Brusselse Grote Markt Toekomst Fokker staat op het spel Boulevard Vlissingen I Taylor laakt reisrestricties sero-positieven in VS binnen- en buitenland r/rr^' IERDAM (ANP) - Op het nationale aids-congres in lerdam is donderdag onder t inwezige journalisten op- fi consternatie ontstaan het mogelijk bestaan van nieuw virus dat aids kan jrzaken. Dit gebeurde naar 5| tiding van een bericht van Amerikaanse persbureau (iated Press over een on- ■ek van dr. S. Gupta van de trsiteit van California. y het wetenschappelijke is aanwezige deskundigen jarden tijdens een ingelas- jsconferentie dat uit het publiceren artikel van dr. a niet kan worden opge- er echt sprake is van nieuw aids-virus, zoals het rikaanse persbureau in zijn el suggereerde. .Amerikaanse onderzoeker blijkt uit het artikel, bij een 66-jarige vrouw die wel de symptomen van aids vertoonde maar bij wie het aids-virus (HIV niet werd aangetroffen, slechts virusdeeltjes die in de weten schap geheel onbekend «ijn. In het wetenschappelijke artikel is geen sprake van een conclusie dat men hier heeft te maken met een nieuw aids-virus. Dinsdag werd het congres in Amsterdam al opgeschrikt door de melding van een tiental pa- tienten met aids-verschijnselen die evenmin het HIV hadden. Toen verklaarden de deskundi gen op het congres eveneens dat het vrijwel uitgesloten is dat er naast het HIV-1 en HIV-2 nog een derde aids-virus in het spel is. Ongerustheid over een moge lijk nieuw virus was volgens hen niet op zijn plaats, omdat de aangetroffen gevallen slechts een uitzondering vormden, ver spreid over een aantal jaren. Door de golf van publikaties over het achtste aidscongres in Amsterdam worden de Gemeen telijke Gezondheidsdiensten (GGD'si in de grote steden over spoeld met vragen over aidstes- ten. Bij de GGD in Den Haag zijn er de afgelopen maand 70 aidstesten afgenomen, terwijl doorgaans slechts 35 testen per maand worden gedaan. Ook bij de GGD in Rotterdam zijn er in de afgelopen periode meer 'test- afspraken' gemaakt. Normaal gesproken is er een lichte stijging van de aanvraag voor een aidstest na de vakan tieperiode. omdat met name jon geren tijdens hun vakantie in het buitenland seksueel contact hebben. Maar door de publici teit over het aidscongres is de onrust over de dodelijke ziekte dit jaar veel omvangrijker Arrogant en laf Filactrice Liz Taylor zei gisteren dat de reisrestricties die de rege ring van de Verenigde Staten op legt aan mensen die besmet zijn met het aids-virus, onmiddellijk moeten worden opgeheven, wil Amerika zich weer tot de ..be schaafde" staten kunnen reke nen. Met de inreisbeperkingen laat Amerika zich van haar meest domme, arrogante en laffe kant zien. Met die felle aanval probeerde actrice Elizabeth Taylor donder dag tijdens de achtste Wereld Aids Conferentie in Amsterdam president Bush te bewegen tot het opheffen van de restricties. Die zijn er de oorzaak van dat de conferentie niet zoals eerder de bedoeling was plaatsvindt in Boston, maar inderhaast moest worden verplaatst naar Amster- HAAG (ANP) - Minister rs (milieubeheer) heeft 25 ien gulden uitgetrokken het stimuleren van het ge- van zwavelarme dieselo- )e regeling is vooral be- Ivoor bedrijven met een ei- pomp in stedelijke gebie- geldt tot eind volgend re heeft de Tweede Kamer r meegedeeld dat wordt rogen met ingang van 1994 billen in accijnzen op diese- in te voeren om het prijsver- tussen gewone en zwave- t dieselolie zo klein moge- t maken. Gewone diesel is 5g ongeveer tien cent per li- jedkoper. Na volledige om- leling zal het prijsverschil verwachting nog twee tot tent per liter zijn. gebruik van laagzwavelige !olie kan de uitstoot van keltjes door een vrach- naar verwachting met 15 j procent worden vermin- De brandstof is bovendien in vrachtwagens die wor- itgerust met een oxidatie- •sator. Massale overscha- ig kan dan leiden tot een vermindering van de uitstoot van zwaveldioxide met onge veer vier procent. De minister heeft besloten de 25 miljoen gulden voor een subsi dieregeling voor doelgroepen te gebruiken omdat het aanbod van de schonere dieselolie op dit moment nog niet voldoende is voor het totale Nederlandse (vracht)wagenpark. Tot de doel groepen behoren onder meer ta xi's en openbaar vervoer. Liz Taylor opende gisteren de aanval op de Verenigde Staten vanwege de reisrestricties voor sero- positieven. foto Hans Steinmeier/ANP dam. ..God zij dank waren de Ne derlandse regering en de Am sterdammers bereid de confe rentie met open armen en war me harten te verwelkomen", ver zuchtte de actrice. De voorzitter van de achtste We reld Aids Conferentie in Amster dam, Jonathan Mann, kreeg gis teren een brief van de Democra tische presidentskandidaat Bill Clinton, waarin hij verklaart dat, mocht hij gekozen worden tot president van de VS. hij de reisrestricties voor mensen met het aids-virus zal opheffen. België wil studentenstop geneeskunde van onze correspondent BRUSSEL - Er komt binnen kort wellicht een einde aan de ruime mogelijkheden voor uit gelote Nederlandse studenten om een opleiding geneeskunde in Belgi volgen. De Belgische minister van sociale zaken, de socialist Philippe Moureaux, vindt dat voor de Belgische ge- neeskunde-opleidingen een stu dentenstop moet worden inge voerd. Moureaux wil op deze manier het enorm hoge aantal artsen beperken. België telt meer dan 30.000 geneesheren, één per 300 inwoners. Dat is vele malen meer dan in Nederland. Het voorstel een studentenstop in te voeren, maakt deel uit van een plan voor een omvangrijke her ziening en sanering van de te duur geworden gezondheids zorg. DEN HAAG (ANP) - Financiële instellingen en banken hebben de politie 167 miljoen gulden aan „ongebruike lijke transacties" gemeld, sinds zij begin dit jaar met de politie een samenwerking overeenkwamen om het wit wassen van drugsgelden en andere illegaal verkregen winsten tegen te gaan. 80 procent van de Nederlandse banken en financiële instellingen houdt zich aan de af spraak en meldt de dubieuze transacties. Dat heeft een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) donderdag bevestigd. Financiële handelingen kunnen volgens de woordvoer der tot ongebruikelijke transacties worden gerekend als iemand bij voorbeeld een groot bedrag in verdacht kleine of juist verdacht grote coupures wisselt. De trans actie die daarop volgt zal waarschijnlijk een „dubieuze" zijn. Ook als iemands gedrag opvalt, kan de financiële handeling als „verdacht" worden bestempeld. Het is aan de banken om de transacties aan de politie te melden. Het groeiend aantal geldwisselkantoren baart de CRI in dit verband grote zorgen. Landelijk zijn er 160 geregi streerd. In Amsterdam alleen al zijn er onlangs vijftig gevestigd. De geldwisselkantoren staan niet onder toe zicht van De Nederlandsche Bank, omdat geld wisselen geen bancaire activiteit is. Iedereen die een vergunning van de Kamer van Koophandel krijgt, kan een dergelijk kantoor beginnen. De CRI vermoedt dat het witwassen van drugsgeld en crimineel verkregen winsten veelal bij grenswisselkan- Ex-dictator mogelijk dit weekeinde al naar Duitsland van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - Komt-ie nu of komt hij niet. En zo ja, dan al dit weekeinde? Dat is de grote vraag die Duitsland deze dagen bezig houdt. Erich Honecker, de laatste dictator van de DDR en zijn vrouw Margot, ex-minister voor opvoeding, lijken het zin loze van hun ballingschap in de Chileense ambassade in Mos kou in te zien en zijn bereid on der voorwaarden naar Duits land terug te keren. Tenminste dat meldt Honeckers vroegere hofschrijver, het inmid- fflAF NU VOLOP VERKRIJGBAAR Y.r/<//•r/rr r/r/,rrr/«r/n BEAUJOl AIS 1991 ifellerminhetnanv» 13/4 L. FLES GEEN I MAAR NU In alle supermarkten van jan bruijns, dirk van den broek, BAS VAN DER HEIJDEN, DIGROS en DIRKSON maar ook verkrijgbaar in de bekende jUUlT lil SLIJTERIJEN (Bel voor het dichtstbijzijnde adres: 02521 - 20450) HAAL UW VOORDEEL WIJNKELDERS ZIJN OVERVOL - EXPORT STAGNEERT! De Beaujolais primeur van 1991 was van een uitzonderlijke kwaliteit, maar de wereldwijde consumptie was minder dan voorgaande jaren. De verwachtingen van de oogst 1992 zien er ook weer veelbe lovend uit. De wijnboeren hebben echter problemen want zij moeten hun voorraden voor de nieuwe oogst zien te verkopen en bovendien stagneert de export naar Japan en Amerika enorm. Onze inkopers legden bij het beroemde wijnhuis Jules Pellerin een partij van ruim 100.000 flessen Beaujolais 1991 vast. Deze wijn stroomt in de maand juli binnen. Tot op heden was de pi-ijs van een goede Beaujolais tussen de 6 en 8 gulden per fles. Wij bieden nu deze uitstekende Beaujolais aan voor een ongelooflijke lage prijs van nog geen 4 gulden per fles. KOOP NU! Sla gerust een aantal flessen in. Met deze aanbieding bespaart u guldens. OOK VOOR HORECABEDRIJVEN. Ons wijnassortiment geniet grote I belangstelling van horeca-ondernemers. I Wij garanderen prima kwaliteit voor 1 opmerkelijk lage prijzen. PROEFNOTITIES: Kleur: licht paars-rood Bouquet: fruitig - vriendelijk Smaak: licht - charmant dels gedemocratiseerde persbu reau ADN. Het echtpaar zou ko mend weekeinde terug willen keren. Kanselier Kohl wilde donderdag alleen bevestigen dat er duidelijk vooruitgang is geboekt bij de besprekingen tus sen Duitsland, Rusland en Chili. Hij wilde geen datum noemen. Woordvoerder Schumacher van buitenlandse zaken zei dat een oplossing zich aftekent. Dat zou kunnen betekenen dat Honecker inderdaad binnen af zienbare tijd weer voet op Duitse bodem zal zetten. De Duitse re gering heeft namelijk steeds geëist dat de 79-jarige wordt uit geleverd, aangezien er in Duits land een arrestatiebevel tegen hem is uitgevaardigd wegens zijn betrokkenheid bij de hon derden doden aan de Muur. ADN citeerde een woordvoerder van het Russische ministerie van staatsveiligheid die zei dat vrijwel alle organisatorische problemen zijn opgelost. Een van de voorwaarden van de be jaarde communist was dat hij in afwachting van zijn proces niet in voorarrest zou komen. Daar over moet de justitie in Berlijn beslissen. Maandenlang had het er alle schijn van dat het smeden van reisplannen de favoriete hobby van het echtpaar was geworden. Eerst werd er gepraat over Chili, toen Noord-Korea, daarna weer Chili en uiteindelijk de afge scheiden Sovjetrepubliek Tsjet- senié. Maar nu lijken ze erachter te zijn gekomen dat al het plan nen tevergeefs is geweest, dat als reisdoel alleen Duitsland over is gebleven en dat dus de koffers voor deze onvrijwillige reis ge pakt moeten worden. Klonk het eerst nog dapper dat 'niemand mij levend krijgt', nu lijkt Honecker zich in zijn lot te schikken, als hij maar niet met een de cel in moet. De Chilenen. waar hij sinds december vorig jaar onderdak had gevonden, hebben hem duidelijk gemaakt dat er een einde aan de gastvrij heid komt. mits de uitlevering aan Duitsland 'eervol' is. Dat schijnt nu te gebeuren en het geheel zal zeker eervoller verlopen dan de manier waarop Honecker zich sinds zijn val in 1989 heeft gedragen. Sindsdien drukt de.oude stalinist, die zo graag de staatsman speelde, zich voor elke verantwoordelijk heid. Eerst dook hij onder in een Russisch militair ziekenhuis buiten Berlijn. Daarna vloog hij met toestemming van Gorbats- jov met een Russisch militair toestel heimelijk naar Moskou. Toen het rijk van Gorbatsjov uiteen viel. vluchtte hij hals- over-kop naar de Chileense am bassade in Moskou. Daar was hij alleen welkom, omdat hij in de tijd van de ex-dictator Augusto Pinochet vele Chileense com munisten. die voor hun leven moesten vrezen, onderdak had verschaft in de DDR. Na een paar maanden hadden de Chile nen hun buik vol van het Oost- duitse echtpaar, maar omdat de Chileense minister-president Al- meyda rekening moet houden met zijn linkse coalitiepartners, zocht hij een elegante weg om Honecker te lozen. Dat is nu blijkbaar gelukt. Nu heeft Honecker niet al te veel te vrezen, want juristen zijn het erover eens dat als hij een paar slimme advocaten neemt het he le proces eindeloos zal duren en waarschijnlijk niet of hooguit tot een voorwaardelijke veroor deling zal leiden. En nu Duits land blijkbaar mm of meer heeft toegezegd dat hij niet in een cel naast zijn vroegere strijdmak kers, zoals ex-stasi-baas Mielke. terecht komt, lijkt hij bereid het grondgebied van de 'klassenvij' weer te betreden. Dan loopt bij u het voordeel binnen, dus veranderingen in uw interieur worden nu 2x zo leuk Breng daarom nu zeker een bezoekje aan ons MEUBELCEN TRUM te KRUINTNGEN of aan één van onze TAPIJT en GORDIJN SPE CIAALZAKEN te GOES en MID DELBURG van onze correspondent BRUSSEL - De Grote Markt in Brussel, eén van 's werelds meest prestigeuze onroerend-goed-loca- ties, kampt met een onverwacht probleem: leeg stand. De huren van de gildehuizen aan het toeris tisch hart van de Belgische hoofdstad zijn de afge lopen jaren tot zulke astronomische hoogten op gelopen, dat ze voor de uitbaters van restaurants en cafcs onbetaalbaar worden. Vijf van de in Ita liaanse barok opgetrokken gebouwen staan in middels leeg. Recentelijk sloot het fameuze café Stella de deu- VRIJDAG 24 JULI 1992 toren begint. Grote hoeveelheden zwart geld worden volgens de CRI bij de kantoren gewisseld in buitenlands geld om over de grens te worden gebracht en daar op verschillende rekeningen te worden gestort. Contant geld wordt zo giraal geld. Zo wordt het volgens de CRI heel moeilijk de bronnen van het zwarte geld te achter halen. Justitie en politie kunnen volgend jaar meer controle op de geldwisselkantoren uitoefenen. Vanaf 1 januari 1993 zijn de meldingen van banken en financiële instellingen niet op een afspraak gebaseerd, maar wetttelijk ver plicht. Ook geldwisselkantoren zullen onder de wet val len en ongebruikelijke transacties aan Justitie moeten melden. Het was een spannende dag gisteren voor de toe komst van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker, omdat in de onderhandelingen over de ver koop van een meerderheid van de aandelen aan het Duitse Dasa niet alleen het voortbestaan en de werkgelegenheid van het bedrijf op het spel staan, maar er veel meer aan de hand is. Fokker vertegenwoordigt een stuk nationaal industrieel prestige, het bedrijf heeft ervoor ge zorgd dat Nederland een belangrijk stuk technisch-weten- schappelijke infrastructuur in huis heeft gekregen en het heeft steeds een leidinggevende rol gespeeld als kenniscen trum voor hoogwaardige produktie. Fokker is dus een aan trekkelijk Nederlands bedrijf voor een buitenlandse koper. De complicaties die zich nu in de afrondende fase van de ver koop voordoen gaan er daarom om wat er van Fokker voor Nederland kan worden veilig gesteld. De Nederlandse over heid is op het laatste moment ingesprongen om daarvoor harde garanties te eisen. Begrijpelijk, want datzelfde Fokker is tot de dag van vandaag een financieel zorgenkind van de zelfde Nederlandse overheid geweest. Minister Andriessen van economische zaken is gisteren dan ook de afsluitende gesprekken ingegaan met eisen, die voor Dasa heel gevoelig lagen. Maar Andriessen had een stevige politieke rugdek king en kon dus vrij ver gaan Hoe dit spel precies afloopt was aan het begin van de nacht nog onduidelijk. Maar compleet helder was dat Nederland er alles aan probeert te doen om Fokker niet in sneltreinvaart te laten verduitsen. Het dilemma voor Fokker is jarenlang geweest dat het bedrijf nog steeds bestaat en goede naam heeft als een 'zelfscheppende' vliegtuigindustrie, maar dat het geen kans ziet om zonder financiële steun van buitenaf een nieuwe ge neratie vliegtuigen te ontwikkelen. Het Duitse Dasa op zijn beurt - onderdeel van het machtige Daimler-Benz-concem - heeft wèl het geld voorhanden om de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig te financieren, maar beschikt niet over vol doende kennis en technologie en zeker niet over de ervaring, daarvoor nodig. Voor Fokker was Dasa zo in alle opzichten de min of meer 'natuurlijke' partner voor de toekomst. De Duitsers kunnen de financiële bemoeienis van de Nederland se overheid met het bedrijf overnemen. En als zodanig pas sen zij precies in het beleid dat 'Den Haag' voor Fokker al enkele jaren geleden heeft uitgestippeld. Achtervolgd door de nachtmerrie het RSV-debacle, begin jaren '80. werd de steun van de Nederlandse overheid aan individuele bedrij ven afgebouwd. Fokker kon nog slechts onder bijzondere voorwaarden geld loskrijgen voor ontwikkeling van nieuwe typen vliegtuigen als de F-50 en de F-100. Belangrijkste con ditie was dat het bedrijf op zoek zou gaan naar internationale samenwerking. Dat is een speurtocht met veel tegenslagen geworden. Fusieplannen met het Duitse VFW - later zelf op gegaan in Daimler-Benz - waren daarbij nog het meest con creet. Dasa. de op maat gesneden partner voor Fokker, waar mee het bedrijf en minister Andriessen gisteren in een sfeer van buigen of barsten rond de tafel zaten, had voor zichzelf ook nog de mogelijkheid om samen met de Fransen en de Italianen een nieuw vliegtuig te ontwikkelen. Maar Fokkers voorsprong op dit terrein was nu eenmaal voor de Duitsers veel aantrekkelijker. Nederland heeft daaraan de vrijheid ontleend om hoog spel te spelen. Met kansen én risico's. De discussie over auto-vrije boulevards in Vlissingen heeft iets krampachtigs. Wat elders (Scheveningen, Knokke) al lang een ingeburgerde situatie is, schijnt in Vlis singen nog altijd maar niet te kunnen. Er worden versleten argumenten uit de kast gehaald, die dateren uit de tijd van het vierkante verzet tegen de invoering van voetgangersge bieden en loopstraten in de winkelcentra. En welke midden stander verwacht nu nog de meeste klandizie uit het voorbij schuivend autoblik? Er wordt aangevoerd dat de Vlissingse boulevards 'van iedereen' zijn en dus voor iedereen vrij toe gankelijk moeten zijn. Maar moet dat per se met de auto of op de motorfiets? Via straten en wegen achterom zijn de boule vards uitstekend bereikbaar. 'De' attractie van Vlissingen zal nog aanzienlijk in waarde stijgen wanneer zij kan uit groeien tot een wandelpromenade, vrij van verkeersgevaar, stank en lawaai. Voor mensen slecht ter been kan de gemeen te best speciale uitkijkpunten creëren, waar auto's tijdelijk mogen parkeren: dan is ook dat bezwaar ondervangen. In een tijd, waarin het autoverkeer naar de Zeeuwse kust zoveel mogelijk wordt beperkt, waarin zomerbussen hun best doen om het vervoer per auto te vervangen en waarin binnenste den almaar verder autovrij worden gemaakt, kan Vlissingen moeilijk volhouden dat diezelfde auto onder geen beding van de boulevards kan worden geweerd. De gemeenteraad heeft het college van b en w terecht op de vingers getikt om zijn weinig gedurfde houding in deze kwestie. vdM. Miljoenenclaim ramp Lockerbie toegewezen NEW YORK AFP) - De jury van een federale rechtbank in Brooklyn in New Y'ork heeft woensdag de eerste eis tot scha devergoeding in de Lockerbie- zaak toegewezen aan de familie van een advocaat: 9,25 miljoen dollar. ren. Het pand werd verkocht voor 68 miljoen frank, 3.75 miljoen gulden Om die belegging terug te ver dienen. vraagt de nieuwe eigenaar een maandelijk se huur van 600.000 frank, 33.000 gulden. Zo wordt het. zegt woordvoerder Mercier van de handelsver eniging. „onmogelijk een zaak rendabel te ma ken". De Grote Markt is de laatste jaren als vestigings plaats zeer in trek bij banken en luchtvaartmaat schappijen. Die willen grif betalen voor een pand, en bijbehorend adres op het briefpapier. Het stads bestuur wil dat voorkomen door middel van een wijziging van de bestemmingsplannen. Directie K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman. algemeen hoofdredacteur. C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar. A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: ServicepuntBoekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag lm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur: in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80. automatische afschrijving 79.30. franco per post 100,00: per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50, jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307.00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.45. zaterdag 1.85 p st(alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek nr 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm. minimumprijs per advertentie 23.40. ingezonden mededelingen 2.5 x tanef Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3