>zc lén banenpool voor heel Zeeland Aeroclub Zeeland heeft twee vrouwen met brevet lOodsenkoor stal e show in Boston Vlissinger doet aangifte van beroving Gokschuld bracht jongelui tot overval Eis vijf jaar tegen man uit Tholen voor handel amfetamine Rijontzegging geëist voor ernstig ongeluk na drankmisbruik provincie 11 W-werkgroep wil versnippering tegengaan Torenspits van kerk in St-Maar tensdij k VRIJDAG 24 JULI 1992 !nze verslaggever ÉLBURG - Eén banen- (oor langdurig werklozen joende voor een belrekke- tlein gebied als Zeeland. Ut moment houden drie jngen zich ermee bezig voor Zeeuwsch-Vlaande- (fn voor Walcheren en een de Bevelanden en Noord- jiil) en dat leidt tot ver ering. Beter was het ge lde banenpools via het Re- iderzoek itiezorg risme ;esteld onze verslaggever INGEN - De kwartierma- voor het nieuw te vormen ise politiekorps hebben (wikkeling van een onder- de behoefte in de toe- :he sector aan speciale po- »rg opgeschoven naar vol- jaar. onderzoek maakt deel uit een omvangrijke behoefte- donder verschillende doel- pen. Eerder dit jaar werden 4000 particulieren telefo- benaderd met de vraag prioriteiten de politie zou lenstellen in de taakuitvoe- resultaat van deze en- worden gebruikt bij opstellen van de beleids- «n rond de werkwijze van nieuwe politie-apparaat, ijj gemeente- en rijkspoli- itéén korps worden samen- legd. Een peiling van de be- aan politiezorg bij het be leden vindt op z'n vroegst tkomend najaar plaats. ntoonstelling :r de Bijbel DELBURG - Het Neder- Bijbelgenootschap van 16 tot en met 24 sep- er in de Wandelkerk onder jnge Jan in Middelburg de onstelling 'Het boek dat Bezoekers kunnen een elmg door de Bijbel' ma- Door middel van illustra- n panelen wordt het boek ienesis tot Openbaring uit- J.d. Ook de ontstaansge- dems van de Bijbel komt breid aan bod. gionaal Bestuur abeidsvoorzie- ning (RBA) te regelen. De werkgroep arbeidsmarktbe leid van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Zeeland heeft een onderzoek ingesteld naar de ervaringen met de ba nenpools. Deze pools zijn be stemd voor werklozen die al lan ger dan drie jaar staan inge schreven en voor wie geen an dere mogelijkheden voor scho ling of arbeidsinpassing meer worden gezien. Zo'n pool treedt op als werkgever en werft banen bij instellingen in de collectieve sector en in organisaties die voor meer dan de helft door de over heid worden gesubsidieerd. Daarbij gaat het uitsluitend om werk dat anders - bijvoorbeeld door het ontbreken van geld - niet zou worden gedaan. Banen poolers worden onder meer inge zet als stadswacht, conciërge, receptionist en klusjesman. Aanleiding voor het CNV om zich in de banenpools te verdie pen waren perspublicaties begin dit jaar. waarin werd gemeld dat de pools een mislukking waren. Deze kwalificatie ging voorzitter W. Blaasse van de werkgroep ar beidsmarktbeleid te ver. Hij vond dat de verwachtingen over het aantal deelnemers aan de banenpools te hoog gespannen zijn. De organisaties die de pools moeten uitvoeren, dragen er vol gens het CNV de sporen van dat ze in grote haast zijn opgericht. In 1991 heeft het RBA geld vrij gemaakt voor 113 banenpool plaatsen. In totaal zijn 28 lang durig werklozen via zo'n pool aan een baan geholpen. Voor 1992 is geld gereserveerd voor 150 plaatsen. De arbeidsbureaus in Zeeland hebben tot nu toe 79 kandidaten verwezen naar een banenpoolorganisatie en daar van zijn er 29 aan'het werk ge gaan. Het CNV presenteerde zijn on derzoek donderdag aan voorzit ter J. L. A. Boogerd-Quaak van het RB A-Zeeland. Zij wees erop dat de banenpool het allerlaat ste is dat op het gebied van ar beidsvoorziening voor langdurig werklozen kan worden gedaan. Alleen als alle andere pogingen om iemand aan een baan te hel pen (via scholing, werkerva ringsprojecten en dergelijke) hebben gefaald, komt de banen pool in aanmerking. Boogerd- Quaak vond het opmerkelijk dat het CNV geconstateerd heeft dat beter voor één banenpoolorga nisatie in Zeeland had kunnen worden gekozen. Ze vestigde er t pnze verslaggeefster IS1NGEN - Drie miljoen be- (rs, talloze vaartuigen van ifs tot de grote zeezeilers, Suizend bemanningsleden schepen en 2600 politie- wn en National Guard-le- «n de Sail Boston in toom »den: daartussen zwierven gelopen drie weken de zan- ijaarde vrouw ngerand pnze verslaggever IS-De 74-jarige P. V. uit 's- Arendskerke heeft don- i*S bij de Goese gemeente- Se aangifte gedaan van anding. De bejaarde vrouw I maandagavond nabij het bos tussen Goes en 's-Heer idskerke op haar fiets klem den door een man van onge- '20 jaar die haar onzedelijk 5tte. Hierna maakte de man [Opzijn racefiets uit de voe- tigalement van de man lengte 1.80-1.85, flink pos- donkerbruin halflang krul- 5)keurig geknipt haar. ver uiterlijk. Hij was gekleed d wit wielrennershirt met lp twee horizontale strepen tussen een reclametekst ivermeld. Bovendien droeg zwarte wielrenbroek. De lentepolitie Goes vraagt toele getuigen zich te mel- Iphet politiebureau. atsers gewond ongeluk op nvincialeweg ten medewerkster IS-Drie Duitsers zijn in de 'van woensdag op donder- 'hvond geraakt bij een on- 'Op de Provincialeweg te ^De bestuurder van de per- huto. S. S. uit Wachtberg, •net kneuzingen overge- naar het Antoniuszie- 'is te Oostburg. De twee widen raakten licht ge- I tegeluk gebeurde nabij het seveer. Vermoedelijk door iboge snelheid vloog de au- bocht, kwam in de berm bt on belandde vervolgens andere zijde van de weg. "a reed de auto een talud over de kop en kwam in tot stilstand De be ter werd daarbij uit de au- Süngerd. De auto werd 'beschadigd. de aandacht op dat bij de inwer kingtreding van de regeling ba nenpools juist is aangedrongen op regionale spreiding De CNV-werkgroep is beducht voor concurrentievervalsing door de banenpools, omdat met uitkermgsgeld werk wordt ge daan waarvoor het gewone bud get van een instelling of organi satie geen ruimte biedt. Onge wenst is naar de mening van het CNV dat werknemers in een ba nenpoolorganisatie geen uit zicht hebben op salarisverho ging. Dat doet geen recht aan de arbeidsprestatie en levert onvol doende prikkels voor extra in- van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Héél voorzichtig ta kelden werklieden donderdagochtend met een kraan de torenspits van de hervormde kerk te Sint-Maartensdijk naar beneden. Uiterste zorg vuldigheid werd betracht om te voorkomen dat iets van het ruim 6000 kilo zware gevaarte zou worden beschadigd. Houtrot en aantasting door de bonte knaagkever maken het noodzakelijk de houten onderdelen grotendeels te vernieuwen. De restauratie neemt waarschijnlijk een half jaar in beslag. Het duurde donderdag even voordat de spits daadwerkelijk naar beneden kwam, want eerst moesten kruis en windwijzer eraf. En die orna menten lieten niet zo gemakkelijk los. De onge veer zestig klokken die in de toren hangen waren al eerder verwijderd. Niet alleen de spits krijgt een opknapbeurt, ook de toren zelf wordt wat bij gewerkt. Zo moet er nodig iets gebeuren aan het muur- en voegwerk. De restauratie kost ruim ne gen ton. Rijksoverheid, gemeente Tholen en pro vincie leggen dat bedrag bij elkaar. De torenspits wordt voorzichtig op de begane grondgezet. foto Willem Mieras van onze verslaggever VLISSINGEN - Een 58-jarige inwoner van Vlissingen is zondag nacht overvallen en beroofd van zijn portemonnee. De man liep een hoofdwond op en moest voor behandeling naar het ziekenhuis. Het slachtoffer deed pas donderdag aangifte van mishandeling. De man liep om omstreeks twee uur over de Bosjeslaan toen een onbekende man uit de bosjes tevoorschijn kwam en hem een mes op de keel zette. De dader dwong dé man zijn geld af te geven. Het slachtoffer had slechts wat kleingeld bij zich. Daarop sloeg de dader zijn slachtoffer met een zwaai- voorwerp op het hoofd en nam vervol gens de benen. De 58-jarige man wist nog naar huis te strompelen. Buurtbewoners van de Bloemenlaan waarschuwden tegen die tijd de politie met de mededeling 'dat zij iemand vreemd zagen doen'. Een politiesurveillant zag op de aangegeven plek alleen een kunstge bit en een plas bloed. Omdat zich niemand in de omgeving bevond, bleef de politie mets anders over dan onverrichterzake huiswaarts te keren. De surveillant leefde in de veronderstelling dat een man in beschonken toestand was gevallen. gers en dansers van het VIis- singse Scheldeloodsenkoor. Blijkens meegebrachte lokale nieuwsbladen was het koor een geliefd object van het legertje Amerikaanse fotografen dat in Boston op zoek ging naar rus tieke plaatjes met de driemas ters op de achtergrond. Even ge liefd werden de loodsen bij het publiek om him vertolkingen van Goodnight Ladies. Daar was laatst een meisje loos. de Polka en de Horlepiep. De Schel- deloodsen waren naar de Ver enigde Staten vertrokken met vijftien tot twintig optredens voor de boeg. Ter plekke werd de tournee door de staat Massachu setts uitgebreid tot 32 optredens op 24 locaties. Het optreden tijdens het ope ningsfeest van de zeezeilmani- festatie in aan de Oostameri- kaanse kust voor hooggeplaat ste genodigden was goed voor ettelijke extra boekingen. „We kregen de hele zaal stil. Da's niet niks op een receptie van 2000 mensen," geniet Ruud Visser van het koor na. „Da's op Mid delburgse recepties wel anders geweest." Een optreden in de Old North Church, waar tijdens een dienst de 'Blessing of the Sails' (de zegening van de zeilen) werd afgesmeekt, werd recht streeks uitgezonden op televisie. Naast lokale televisiestations haalden de loodsen zelfs de na tionale nieuwszender CNN. Bij hotels, op schepen, in parken, feesten, banketten, barbecue's, spontaan of officieel en - op ver zoek van de kroegbaas zelf - re gelmatig 's avonds in het televi siecafé Cheers werden de zee mansliederen ten gehore ge bracht. Olympische Spelen Terug in Vlissingen blikken de koorleden tevreden terug op het Amerikaanse avontuur. Heel voorzichtig wordt alweer aan een herhaling gedacht, vertelt André Bakker. „We hadden ge zongen in het stadscentrum, toen er een dame op me afkwam die vertelde dat ze in het organi satiecomité zit van de water sportafdeling voor de Olvmische Spelen die in 1996 in de VS ge houden worden. Zij wilde ons bij de opening hebben, zei ze. We zien wel wat er uitrolt." De activiteiten van de Schelde- loodsen tijdens de Boston Sail, waar ter gelegenheid van het herdenkingsfeest van Colum bus' ontdekking van Amerika de grote zeezeilschepen enkele da gen aanlegden, is op film vastge legd door een reportageteam dat voor de NCRV een programma maakt. Dat is op 31 juli om 23.30 uur inet na een aflevering van Cheers) te zien op Nederland 1. foto Ruben O reel Aeroclub Zeeland-voorzitter Wim Machielse, Bertie Korstanje en Gemma van der Hoogte (vlnr). van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Aeroclub Zeeland heeft voor het eerst in zijn geschiedenis twee vrouwen met een vliegbrevet. De 31-jarige Middelburgse Bertie Korstanje en de 36-ja- rige Middelburgse Gemma van der Hoogte haalden on langs hun Al-brevet, waar mee ze vrijelijk in het Neder landse luchtruim mogen rei zen. Het duo schaarde zich bij het handjevol vrouwen in Zeeland dat een vliegbrevet heeft. Uitgeleerd in de vliegschool zijn ze daarmee nog niet. „In september hebben we ons ten tamen radiotelefonie om het A2-brevet te halen. Dan kun nen we ook naar het buiten land. Even naar Londen bij voorbeeld." lacht Gemma. ..We vliegen graag samen. Op lange tochten heb je een maatje nodig, alleen al voor de nagivatie." Voorlopig staat er een tripje naar Texel op de agenda: de ene dag heen, de andere dag terugvliegen. Maar weinig vrouwen stappen in de vliegsport en nog zeldza mer zijn degenen die van vliegen hun beroep maken. Als Aeroclub-voorzitter Wim Machielse in gedachten de vliegclubs in Nederland na gaat. komt hij op nog geen twee handen vol gebrevetteer de vrouwen. De oorzaak zoe ken Gemma van de Hoogte en Bertie Korstanje in de na weeën van het oude rollenpa troon „Jongetjes spelen eer der met autootjes en dergelij ke. Vliegen en techniek liggen toch dichter bij hun belevings wereld." Niet dat dit duo zich graag ver diept in technische zaken: „Toen ik begon wist ik nog niet hoe een bougie eruit zag." lacht Bertie. „Ik heb ook nooit in auto's geknoeid. De theorie, waarbij alle onderdelen van de motor aan de orde komen, was best stevige kost." vindt Gem ma. Verkocht Twee jaar en 43 vlieguren gele den meldden ze zich bij de Ae roclub. Gemma: „Ik rij graag auto. Als ik hard reed, dacht ik altijd: 'en nou de lucht in'. Op een keer heb ik een kwartiertje meegevlogen. Het was ver schrikkelijk slecht weer. maar ik was verkocht." Bertie stap te over van de zweefvliegclub maar de motorvliegsport om dat zweefvliegen volgens haar 'niet opschoot'. „Ik zat uren lang op het vliegveld, af te wachten tot er voldoende ther miek was. Nu beslis ik zelf wanneer en waar ik naar toe ga." Beide vrouwen bekennen dat ze aanvankelijk voorzichtig waren met rondvertellen over hun vlieghobby. Gemma: „Je krijgt altijd te horen: 'nou. het kan er zeker wel vanaf. Men sen denken dat het een sport voor rijkelui is Maar ik hoef niet op vakantie naar Indone sië, een grote auto of veel kle ren Ik rij een tweedehandsje en ik vlieg." Wim Machielse kent dat probleem ..Vergelijk het met een boot. Heel Zee land zeilt zo'n beetje, daar kijkt niemand van op Maar ik maak het mee dat een man met een boot van 350.000 gul den in de haven tegen me zegt. 'wel duur he. dat vliegen'..."' spanning op. Naar de mening van de christelijke vakcentrale in Zeeland zou voor de banen poolsector een cao moeten gel den, waarin onder meer mede zeggenschap wordt geregeld van een medewerkster MIDDELBURG - De 22-jarige I'. H. van 't V. uit Oostkapelle en de 18-jarige A. W. van S. uit Domburg hadden zich door gok ken en overmatig gebruik van alcohol en softdrugs dusdanig in de schulden gestoken, dat zij een roofoverval en een inbraak pleegden om aan geld te komen. Vermomd met bivakmutsen stapten ze op 13 januari een sex- shop in Sluis binnen, waar ze de winkelier onder bedreiging met een alarmpistool dwongen de kassa te openen. Van S. pakte 900 gulden uit de kassa, terwijl Van 't V. het pistool op de man achter de toonbank gericht hield. In de nacht van 25 op 26 maart braken zij in bij een discotheek in Domburg, daarbij geassis teerd door een jongen die er had gewerkt. Zij namen 1500 gulden, negentig cd's en een partij siga retten weg. Ze deelden de buit met zijn drieën. Van S zei het geld direct in een gokkast ver speeld te hebben. De portie de cd's van Van 't V. werd verstopt in het huis van zijn ouders ge vonden. Van 't V. pleegde op 14 maart ook nog een woningin braak in Domburg. Verder had het tweetal zwaar onder invloed van drank tientallen strandhok- jes opengemaakt, maar zij na men alleen een verrekijker en een handdoek mee. Vergoed De jongelui hebben enige tijd vastgezeten, maar zijn op 10 juli op vrije voeten gesteld. Van 't V. heeft de aangerichte schade in tussen volledig vergoed Van S had niet zo veel geld. maar zijn vader heeft hem de 1350 gulden voorgeschoten om met de slachtoffers in het reine te ko men. De overige schulden van de jongens namen de ouders voor hun rekening. Van S. is intussen weer aan het werk. maar Van 't V. verkeert nog in onzekerheid over het behoud van zijn baan. Donderdag stonden zij terecht voor de Middelburgse recht bank Volgens officier van justi tie beleefden de twee de overval als een kwajongensstreek en hadden zij geen benul van wat het slachtoffer ervoer toen hij het pistool op zich gericht zag Hij vond de misdrijven een ge vangenisstraf van een jaar waar van zes maanden voorwaarde lijk waard, maar wat hem betreft mogen beiden inplaats van zes maanden zitten 240 uur dienst verlening verrichten. De rechtbank doet 6 augustus uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - De 31-jarige J. V. uit Tholen hoorde donderdag voor de rechtbank in Middel burg vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen voor betrok kenheid bij de uitvoer van een kilo amfetamine naar Belgie en het bezit van ruim 19 kilo van het verboden pepmiddel. Hij le verde op 13 april in Bergen op Zoom een kilo van het spul aan een man die kort daarna in Bel gië werd gearresteerd. De politie had dezelfde man eer der een bezoek zien brengen aan V.'s woning, toen deze in de ga ten gehouden werd omdat V er van werd verdacht amfetamine te verkopen. Nadat de koper was aangehouden kwam bij een huiszoeking bij V de negentien kilo tevoorschijn. Het spul zat in een vuilniszak in de schuur. V. verklaarde dat zijn 'opdracht gever' de zak in de schuur had gezet. De naam van deze man wilde hij niet noemen, omdat het een berucht figuur zou zijn voor wie hij bang was. „Ik heb een vrouw en kind", gaf hij als uitleg. Hij zou door deze man als koe rier zijn gecharterd en voor zijn diensten steeds met 250 of 500 gulden zijn beloond. Officier van justitie mr H. F. Mos betwijfelde sterk of deze 'grote onbekende' wel bestond, omdat tijdens het onderzoek niets om trent zo'n persoon boven water kwam. In V.'s huis werd ook een bestelbriefje gevonden voor che micaliën waaruit amfetamine wordt bereid, maar het viel niet te bewijzen dat V. bij de produk- tie ervan betrokken was. De officier was er wel van over tuigd dat V. 'tot over zijn oren' in de drugshandel zat. Vaststond dat hij diverse malen een portie had afgeleverd aan de Belgische afnemer Mr Mos vroeg ver beurdverklaring van de envelop met geld. die V bij de laatste deal had ontvangen en van de semafoon, die hij als hulpmiddel bij de communicatie gebruikte Uitspraak is 6 augustus. Verdachten brandstichting scoutinggebouw aangehouden van onze verslaggever VLISSINGEN - Met de aanhou ding van drie jeugdige Vlissin- gers heeft de gemeentepolitie van Vlissingen de brandstich ting in het scoutinggebouw aan de Gerbrandystraat opgehel derd. Het trio heeft deze week verder een fikse reeks auto-in braken en fietsendiefstallen be kend. De 19-jarige hoofdverdachte is voorgeleid aan de officier van justitie. Hij is in bewaring ge steld. De twee anderen. 17 en 18 jaar oud. zijn naar huis gestuurd. Bij de brand in het clubhuis, vo rig jaar december, ontstond een schade van 800.000 gulden. De 19 -jarige Vlissinger werd deze week opgepakt, omdat de politie hem verdacht van auto-inbra ken. Verder onderzoek leidde tot de aanhouding van twee mede verdachten. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr H. F. Mos eiste don derdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de 32-jarige M. A. H. uit Colijnsplaat voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk onder invloed van alcohol twee jaar rijontzeg ging en 120 uur dienstverlening (overeenkomend met drie maanden gevangenis). H. botste op 15 december 1990 op de Del taweg bij Goes frontaal op een tegenligger. Hij had het zeer ho ge promillage van 2.33. H. had een rood verkeerslicht over het hoofd gezien dat daar in verband m<^ werkzaamheden aan de weg tijdelijk was ge plaatst. Toen een auto uit de te genovergestelde richting juist optrok bij groen licht, reed H er met flinke snelheid op in. De be stuurster raakte daarbij zwaar gewond en moest door de brand weer uit de wagen worden be vrijd. Haar op de passagiers plaats zittende echtgenoot liep ook letsel op, evenals H zelf. De vrouw heeft nog steeds last van een slecht genezen knieschijf breuk. H. loopt nog in de ziekte wet. De man was onderweg van Yer- seke naar huis. waar hij die mid dag op de vergadering van zijn visclub het nodige gedronken had. De aanrijding had rond half zes plaats, toen het al donker was. H had een ernstig alcohol probleem en was eerder veroor deeld voor het weigeren van de ademanalyse. Na het ongeluk is zijn rijbewijs ingevorderd. Hoe wel hij er nu weer over mag be schikken. heeft hij het nog niet opgehaald. ,Ik ben daar nog niet aan toe", zei hij. Intussen heeft hij zijn verslaving aangepakt en staat hij naar eigen zeggen al een halfjaar droog. De officier hield H voor dat hij stomdronken in de auto was ge stapt. „Dat getuigt van minach ting voor de levens van mede weggebruikers", aldus mr Mos. „uw reactievermogen was door de alcohol aangetast." De rechtbank doet 6 augustus uitspraak. Jaar geëist voor serie inbraken van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen de 22- jarige Vlissinger M. A. is don derdag voor de Middelburgse rechtbank bij verstek een jaar gevangenisstraf geeist voor veertien inbraken. Verder moet A„ als het aan de officier van justitie ligt, 1500 gulden schade vergoeding betalen aan de bak kerij aan de Hercules Seghers- laan, waar hij een kassa ter waarde van 2500 gulden en 1500 gulden in contanten wegnam. Vijftienhonderd gulden is het maximum-bedrag dat tijdens een strafzaak kan worden toe gekend. Die inbraak had begin april plaats. Een paar dagen later was een apotheek aan de Badhuis straat het doelwit. Daar ging A. er met geld en computerappara tuur vandoor. Verder bracht A. een serie auto-inbraken op zijn naam. waarbij het hem steeds om de geluidsapparatuur te doen was A. kreeg vier jaar gele den voor soortgelijke misdrijven elf maanden opgelegd. De rechtbank doet 6 augustus uitspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 37