Protest ZMF tegen afgraven dijk PZC Ajacied Danny Blind op 28e editie Krabbenfoor 'Mijn speeches bevatten altijd ook een boodschap' Verzwijgen naam van brokkenrijder kost vrouw boete provincie 10 Milieufederatie eist herstel in oude staat lezers schrijven VRIJDAG 24 JULI 1992 van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) heeft bij het dage lijks provinciebestuur bezwaar gemaakt tegen het afgraven van een dijk in de Bathpolders, ge meente Reimerswaal. Volgens de ZMF is het afgraven illegaal gebeurd, dat wil zeggen: zonder dat de vereiste ontgrondings vergunning door de provincie is afgegeven. De milieufederatie vindt dat de dijk weer in oude staat hersteld moet worden. De bewuste dijk. die aan de westkant van het Bathse spuikanaal uitkomt, is over een lengte van enkele honderden meters afgegraven. De provin ciale afdeling Milieu en Water staat is op de hoogte van de acti viteit. De ZMF wil van het dage lijks provinciebestuur zo spoe dig mogelijk weten of er alsnog een ontgrondingsvergunning verleend wordt. Gelet op de bij zondere cultuurhistorische waarden die de Zeeuwse bin nen idij ken vertegenwoordigen, is de federatie faliekant tegen zo'n vergunning. Faam Behalve cultuurhistorische waarden (de dijken vertellen het verhaal van de ontstaansge schiedenis van Zeeland) hebben dijken ook een belangrijke na tuur- en landschapswaarde. Ze zorgen onder meer voor een 'groene dooradering' van het landschap. De Zeeuwse bloem- dijken genieten ook buiten de provinciegrenzen faam. Veel ki lometers dijk zijn de afgelopen jaren voor afgraven behoed, doordat ze in beheer zijn geko men van organisaties voor na tuurbescherming. De dijk die in de Bathpolders is afgegraven, had zonder meer de kenmerkende waarden op het gebied van cultuurhistorie, na tuur en landschap, stelt de ZMF. In het streekplan Zeeland is de dijk ook als beschermde dijk aangemerkt. Allemaal redenen om het afgraven ongedaan te maken, meent de milieufedera tie. Naast het herstel van de waarden die door het afgraven verloren zijn gegaan, is het ook van belang geen precedent te scheppen. De ZMF: „Er zijn in Zeeland vele vergelijkbare si tuaties en alleen met een conse quent beleid kan dit voor Zee land zo kenmerkende land schapstype bewaard blijven." THOLEN Geboren: Maria E. dv E. Elen- baas en P. M. J. Noom; Marinus J. W. zv D. Guequièrre en J. C. van der Werf; Maria I. dv H. van der Velde en I. P. Schot; Laurina J. dv A. J. Dijke en B. Bleijen- berg; Arjen J zv zv J. van Dijke en G. de Ruiter; Leendert. zv A. van Haaften en J. A. Moerland: Jacobus C. J. zv J. C. van Poort vliet en H A. Quist; Louwrens L. zv L. L. Riemens en C. C. Schee- Ie; Meivin C. H. zv J. A. F. M. Aarts en A. L. M. J. van de Werf; Pie ter J. zv H. Jansen en J. Chr. van Dijke. Getrouwd: J. M. Vinje. 22 jr. en A. M. L. Verraes, 22 jr.; A. J. van den Berge. 29 jr. en M. J. Koge- ler. 30 jr.; G. Fens. 51 jr. en M. J. van Poppel, 49 jr.: F. J. A. Dom. 27 jr en N. Chr. Manintveld. 42 jr.; R. Luijs, 22 jr. en A. P. Rom- mers. 26 jr.; R. A. Scherpenisse. 24 jr. en W. M. Schot, 22 jr.; M. Boot, 22 jr. en A. van Kampen, 21 jr.; C. Snel, 22 jr. en B. T. Groen, 26 jr.; S. E. Baerends, 30 jr. en S. P. Jevstafjeva. 30 jr.; M. Chr. de Groen, 23 jr. en H. Burger, 20 jr.; P. Oosdijk 29 jr. en H. M. Geuze, 20 jr.; L. C. Suurland, 25 jr. en S. J. Zwagemaker, 20 jr.; J. A.L. A. M. Deurloo, 26 jr. en E. J. Moel- ker, 26 jr. Overleden: T. de Vries, wv F J. A. Ehinger, 72 jr.; J. F. van de Vij ver, 66 jr.; L. Priem, 81 jr.; M. C. Piramideschieting - Aan een piramideschietïng te Kwa- dendamme namen 27 schutters deel. Alle vijftien blokken wer den afgesloten. De uitslag 1 en 2 Jac Platschorre. Zorgvlied: 3 P Vette. Concorida. 4. A. Rijk. ADLM. 5. J. van Steenber gen. Willem Teil; 6 H Steenhuis. Juliana. 7 L de Jonge. ADLM; 8 M. Meijer, Sint Andries. 9. M J Ver donk. Concordia; 10. M. Goeree, Zorgvlied: 11 H Steenhuis. Juliana; 12 P Repkes, Victoria, 13. Jobien de Jonge. ADLM; 14. M C. Verdonk. Concordia: 15. P de Wilde. ADLM De Ladies Trofee was voor me vrouw Jobien de Jonge van ADLM. De meeste grote blok ken schoot Jac Platschorre van Zorgvlied (5). Deze schoot ook de meeste punten en de Total Cup. De eerste grote blok werd op 21 mei door Jac Platschorre (Zorg vlied) geschoten en de laatste door P. de Wilde van ADLM. PABO MIDDELBURG - Aan de Hoge school Zeeland, sector PABO te Mid delburg slaagden voor het examen Bijbels Onderwijs de volgende kan didaten: Vera Bakker. Elna Boogaard, Jea- nine Bosselaar, Esther van Daalen, Petra Dekker, Antoinette de Dreu, Nanja van Es, Barbara Elenbaas, Desiree Goudzwaard, Karien de Graaf, Hanneke Grefhorst, Corinne van Ham, Annette van der Have, Martine Huibregtse, Annemieke IJ- kel, Cora Kalle. Gaby Landa. Lian Moerdijk, Jacqueline van Noord, Kir- sten Otto, Dianne de Pooter, Rinke Reijnhoudt, Petry de Schipper, Do rothea Sul, Elisa Vermaire, Ellis de Vries. Voor het examen Katcchese-Kate- chetiek slaagden: Nicole Boonman, Angella vd Dries, Marjo Geijs, Ma rina van Goethem, Karin van Iwaar- den. Sjoerd van Loon, Christianne vd Meulen. Natasja Timmermans, Ani- que Vermandei, Carola Vermeulen, Anja Willemse, Saskia Eggermont, Ellen van Steenbergen, Ursula de Jong, Marc van Vlierberghe, Wendy Beekman. Voor het examen leraar basisonder wijs, afdeling Openbaar, slaagden: Karin Bartels. Dorine Brasser, An gella vd Dries, Yolanda Goedege- buure, Marina van Goethem, Karin van Iwaarden, Femke Jeukens. Eva Lobbezoo, Sjoerd van Loon, Natasja Timmermans. Eva de Voogd. Sacha van Waegeningh, Anja Willemse, Janke Wisse. Afdeling Christelijk: Jeanine Bosse laar. Esther van Daalen. Petra Dek ker, Antoinette de Dreu, Saskia Eg germont, Barbara Elenbaas, Harm Francke, Desiree Goudzwaard. Ka rien de Graaf, Hanneke Grefhorst, Corinne van Ham, Annette vd Have, Martine Huibregtse, Daan Ingelse, Cora Kalle, Gaby Landa, Lian Moer dijk, Jacqueline van Noord, Kirsten Otto, Dianne de Pooter, Rinke Reijn houdt, Petry de Schipper, Ellen van Steenbergen, Dorothea Sul, Elisa Vermaire, Ellis de Vries. van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Met het uitbrengen van een toast gaf de Stichting Bergen op Zoomse Winkeliers donderdagmiddag in Bergen op Zoom het startsein voor de 28ste editie van de Bourgondische Krabbenfoor. Een evenement dat dit jaar overgoten is met een sportief sausje omdat de Krabbenfoor samenvalt met de opening van de Olympische Spelen in Barce lona. Tussen de talloze kraampjes en terrasjes van win keliers en horecamensen zullen plaatselijke sportverenigingen drie dagen lang allerlei demon straties geven. Voetbalclub Dosko bijvoorbeeld laat in de Kloosterstraat zien hoe het voetbalspel gespeeld moet worden. Vooral vanavond, vrijdag, wordt daarbij veel pu bliek verwacht, want dan maakt beroepings- berichten GEREF KERKEN Benoemd tot pastoraal assis tent te Roden: de heer H.Over zet, pastoraal assistent te Lioes- sens c.a., die deze benoeming heeft aangenomen. de Zeeuwse Ajacied Danny Blind zijn opwachting. Fiets- crossclub de Crabcrossers zal op het Sint Josephplein pogen het wereldrecord verspringen op de crossfïets te verbeteren. Alpinis ten brengen spektakel door stadstoren de Peperbus te be klimmen. Naast sportieve activiteiten biedt de Krabbenfoor ook alle traditionele elementen. In de Markiezenhof is de kunstmarkt, en kermisattracties staan opge steld op de Stenen Tuin en het Sint Josephplein. Antiek en cu riosa zijn te vinden op de hoek van het Zuivelplein en de Para de. De Grote Markt wordt zoals gebruikelijk omgetoverd in een gigantisch terras. De Krabben foor duurt tot en met zaterdag 25 juli. WOLPHAARTSDIJK - De ver eniging 'Doel naar Hoger" hield in Wolphaartsdijk een schieting op de staande wip. Er waren 51 schutters aanwezig. Uitslag: le hoofdvogel P Platschor re. Zorgvlied. 2e hoofdvogel R De Meester. Sint Andries. 3e hoofdvo gel A Dekker. Doel naar Hoger, le zijvogel: W Voet. Soranus; 2e zijvo gel Jac Platschorre, Zorgvlied. 3e zij vogel: C Kopmels. Doel naar Hoger, lekal J de Jonge. Soranus, 2e kal J Harinck, Diana, 3e kal W. Remijnse. Edele Handboog. Meeste kleme vo gels (6) J. Molhoek, Juliana. 'S-HEERENHOEK - In De Ko renbeurs in 's-Heerenhoek hield men een schieting op de liggen de wip voor bejaarden en min- der-validen. Er waren 16 schut ters, Uitslag beide hoofdvogels waren voor A Pikkaart. Zorgvlied; le en 2e zijvogel: C. vd Dries. Soranus; 3e zij vogel L de Jonge. Concordia, 4e zij vogel A de Jonge. Soranus: le kal: A Rentmeester. Willem Teil. 2e kal: P. Maat. Zorgvlied. 3e kal L de Jon ge. Concordia. 4e kal: Ko vd Dries. VIOS De vliegende vogelprijs was voor H de Jonge. Soranus. Meeste kleme vogels (6) M. Oosthoek, Conco rida. De volgende schieting is op 28 juli, De Kapelse ambtenaar van de burgerlijke stand 1. Haverhoek bij het huwelijk van dochter Evelien en haar vriend Jaco: „Daar heb ik eigenlijk op gewacht, anders had ik veel eerder afscheid genomen..." foto Willem Mieras Haverhoek trouwt laatste huwelijkspaar van onze verslaggeefster KAPELLE - Trouwen - t liefst in vol ornaat - is weer in. Tot groot genoegen van Izaak Haverhoek: ambtenaar van de burgerlijke stand in de gemeente Kapelle. Een ge vleugelde uitspraak van hem is: ,,'t Huwelijk geeft niet al tijd witte sneeuw, maar sa men sta je sterker dan al leen." Haverhoek is na bijna dertig jaar aan z'n laatste hu welijken toe. Gisteren (don derdag) trouwde hij dochter Evelien en haar vriend Jaco. „Daar heb ik eigenlijk op ge wacht, anders had ik veel eer der afscheid genomen." Haverhoek - 63 jaar. voorma lig gemeentesecretaris van Kapelle - sprak in 1963 het eerste paar toe. „Nu ben ik al leen wat gespannen voor ik aan m'n praatje begin, toen was ik stikzenuwachtig. Met zweethanden stond ik achter de tafel." Zelf vond-ie z'n de buut als ambtenaar van de burgerlijke stand geen door slaand succes, maar de bruid en bruidegom oordeelden an ders. ..Ze stuurden later nog weieens mensen naar me toe met de mededeling: als je wilt trouwen moet je Haverhoek nemen, die doet het zo leuk." Vele honderden huwelijken later, is de ambtenaar er trots op dat hij nog steeds verras sende toespraken kan beden ken. Het kost uren voorberei ding, dat wel. „Ik vraag nooit gegevens aan het paar zelf. Dat is niks, dan weten ze pre cies waar je het over gaat heb ben. Meestal steek ik m'n licht op bij werkgevers of vrienden." Auto-nummerbor den en. namen vormen ook een rijke bron van inspiratie. „Daar kan ik hele verhalen omheen verzinnen." Eén ding is zeker: in z'n speech zit altijd een boodschap verpakt. „Een stukje educatie is nooit weg, het huwelijk is tenslotte een ernstige zaak. Ik zeg maar zo: met tekenen alléén ben je 'r niet." Hij kent al z'n bruiden en brui- degommen nog van gezicht. Als-ie ze tegenkomt, vraagt Haverhoek steevast: „Zijn jul lie nog bij elkaar?" Aan een aantal paren bewaart-ie spe ciale herinneringen: zoals het koppel van ver in de zeventig, het piepjonge paartje dat 'moest' trouwen of aan de vele buitenlanders die hij aan de andere kant van de tafel kreeg. „Ik heb met Amerika nen, Surinamers, Polen en Duitsers te maken gehad. Met een tolk erbij kwam ik een heel eind." Nee-woord Ondanks minder leuke trou werijen, waarbij hooglopende familieruzies de sfeer danig verpestten, is hem één nacht merrie bespaard gebleven: het nee-woord van een weiger achtige bruid of bruidegom. „Ach", filoseert hij dromerig. „Ieder mens heeft behoefte aan een stukje duurzaam heid. Daar kan je toch geen nee tegen zeggen?" Zelf is Haverhoek een levend reclamebord voor het huwe lijk. „M'n vrouw en ik zijn al 37 jaar getrouwd. We zitten alle bei barstensvol fouten, maar houden nog steeds van elk aar." Hij kan intens genieten van jonge mensen die de grote stap wagen. „Vijf jaar terug zeiden veel jongeren nog: wat een flauwekul zo'n boterbrief je. Tegenwoordig zie je dat ze weer langzaam terugkeren naar de oude waarden." van een medewerkster MIDDELBURG - De 22-jarige Vlissingse C. S. van den B. kreeg dinsdag op de zitting van de politierechter in Middelburg conform de eis een boete van 350 gulden opgelegd, omdat zij niet kon zeggen wie haar auto had bestuurd toen daarmee een aan rijding was veroorzaakt. Vorig jaar februari slipte de wagen in de bocht Glacisstraat/Hobein- straat op het besneeuwde weg dek en ramde een geparkeerde auto. De bestuurder koos het ha- zepad. Getuigen gaven een signale ment van auto en bestuurder, waarna de politie bij Van den B. terecht kwam. Volgens haar had noch zij noch iemand anders in haar auto gereden en was die ook helemaal niet bij een aanrij ding betrokken geweest. Op de plaats van de aanrijding waren brokstukken gevonden, die exact pasten bij een kapot licht Demonstratie graanoogsten met zelfbinders en trekpaarden BIGGEKERKE - De Stichting Het Werkend Trekpaard orga niseert in samenwerking met de Vekabo Walcheren een graan oogstdemonstratie. Het bijzon dere van deze demonstratie is dat er gebruik wordt gemaakt van zelfbinders getrokken door Zeeuwse Trekpaarden. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Tegen woordig is dit geen alledaags beeld meer op de landbouwbe drijven. Het voorttrekken van een zelf binder is een zwaar karwei voor de paarden. Dit komt doordat de machine bestaat uit veel draai ende delen; bovendien moet voor een goed resultaat met een vrij hoge snelheid worden ge werkt. Tijdens de demonstratie zullen twee zelfbinders met elk drie paarden aan het werk te zien zijn. Daarnaast zullen nog twee paarden met een wagen aanwezig zijn en één paard met veulen. De demonstratie wordt gehou den aan de Werendijkseweg (tus sen Biggekerke en Zoutelande) op dinsdag 4 augustus om 18.00 uur. van haar auto. Politierechter )E M. J. M. Klarenbeek cow vc deerde dat zij haar vriend j. ij( (25) probeerde te dekken, i jjj zonder rijbewijs aan het had gezeten. Het paar stond verder tere: omdat het de dienstverlenu die hen in februari voor hetj, kopen van harddrugs was op B, legd, niet had uitgevoerd kreeg toen 160 uur opgelegd k plaats van vier maanden cel Van den B. moest veertig uun - betaald werk doen in plaats: één maand. Ondanks herhaa pogingen van de coordim dienstverlening om het w rond te krijgen liet het twee het afweten. Zij voerden als excuus aa het in verband met hun kring moeilijk was geweestcei spraken met de coördinator te komen. Met de dreigende vangenisstraf in zicht wilden toch heel graag een nieuwe ka om het onbetaald werk teJ Omdat het uitzitten van d( vrijwel zeker het verlies van!;: banen zou betekenen stemde politierechter er, zij het nietv harte, mee in dat hen een laad kans gegund wordt. Zij moed in augustus opnieuw voor hei verschijnen met een kant klaar werkplan, dat stipt roe worden uitgevoerd. Sasse raad voor sloop Sint Albei van onze medewerker SAS VAN GENT - De gemeta raad van Sas van Gent gingó derdagavond zonder slag stoot akkoord met het 'slt plan' Sint Albert. De woni bouwvereniging Sas Voor wil naast woningen uit deS Albertstraat ook een aantali zen in de Heerlijkheidstraat ruimen. Een aantal bewoners protesü de onlangs tegen het verdwij ;t van die 'Heerlij kheids-wte x gen'. Maar de raadsleden me den, net als de collegeleden,! aan een rigoureuze sanering! te ontkomen is om de buurti nieuwe kans te geven. HetVï raadslid M. Sparreboom nog even bang dat de gemei voor financiële problemen) komen te staan. Maar wetii der J. Platschorre (PvdA) m de dat dat een zaak des won bouwverenigings was. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen ber-ichten. artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. I Begraafplaats Het artikel in uw courant van 15 juli onder het hoofd 'Tand des tijds mag gezien worden op een begraafplaats' geeft mij aanlei ding tot het volgende commen taar: Met verwondering nam ik ken nis van het feit dat het hoofd be plantingen zich een oordeel over het beleid aanmatigt voordat de raadscommissie, de raad en het college van Burgemeester en wethouders van Vlissingen zich hierover hebben uitgesproken. Deze lichamen voeren immers het beleid waarnaar een ambte naar zich heeft te richten. Een vergelijking met monumen tenzorg is naar mijn mening niet aan de orde, wel de gevoelens van de nabestaanden. Ik bestrijd ten stelligste de op vatting van de heer Van de Pool dat de Vlissingse manier niet af wijkt van het landelijk beleid en dat het verschil uitmaakt of het een kerkhof van een kleine dan wel een grote plaats is. Eerbied voor de doden is universeel. Ik zou de heer Van de Pool willen adviseren een bezoek te brengen aan de begraafplaats te Haarlem (153.000 inwoners). Ook daar ko men verzakkingen en beschadi gingen voor. Deze worden steeds keurig met zorg hersteld.. Voor de gemeente als Vlissingen met zijn prachtige boulevards, een dure jachthaven van 7,5 mil joen gulden, een schitterend nieuw winkelcentrum dat vele miljoenen heeft gekost, moet het toch de eer te na zijn om de be graafplaats in haar huidige des olate toestand te laten voortbe staan. H. P. Siegers M. Treublaan 11 Heemstede Domburg Als ik het goed begrijp willen de ondernemers Suurmond en Rot te de gemeentelijke—kunsten makers die in het circus Dom burg optreden, als rotte vis over de muur zetten en in de plomp laten verdwijnen (PZC 10 en 21 juli). Verschrikkelijk. Ik vind er geen woorden voor. Ik sidderde in mijn klompen toen ik las van het plan. Net nu de Domburgse zee weer wat schoner wordt. I ten ze toch voorzichtig zijn. U voering van dat plan zal li Domburgse milieu nog verd verzieken. En er hangt daarta al een stank van knoeien en\i schrijven. Ik aarzel over iets anders: 1st misschien mogelijk om de hts te vragen vrijwillig op te kia sen? Maar laat u dan niet kt nen. Geef ze als tegenpresiï alstublieft een goed wacht?! na. Dat hebben ze wel verdie: Stel ze bovendien een ridder; de (bijvoorbeeld de grootff van de Zilveren Parel) in! vooruitzicht. Over een jaar wat krijgen ze die toch. Perst van rekening heeft de oud-eri puteerde Ventevogel zich os geweldig ingespannen om: Hof-Domburg van de grotó krijgen. En hij werd pas ge derd in de slagschaduw v provinciale winkellade. J. Lieu' Koes tros Westkav Joegoslavië Al maanden wordt er in de F geschreven over Joegoslavië de PZC van dinsdag staat, t de EG vluchtelingen eerlijk' delen. Vanaf de Tweede Wereldood wordt er op school, tv, radii) krant door de Anne Frank SW ting en andere instellingen particulieren gewaa voor situaties zoals toen I mocht nooit meer gebeuren wat zien we? In 1992 worden er weer trem met tienduizenden vluehté gen vastgehouden omdat i mand ze wil hebben. Het is" hetzelfde liedje als plus min- jaar geleden. "Het zal wel 0 vallen, ze hebben toch schotwonden", of "In onzen? zijn het geen vluchteling Wat zijn we toch kort van té nering. Er wordt weer met mensen sold of het zakken aardapi zijn. Geef mij er maar zovei neem jij die rotte dan maar hebben we toch veel geleerd' de geschiedenis van 50 jaar? den. Je wordt er misselijk v# H. A.lj Zuster strut Middel In Bergen op Zoom ging donderdag de 28ste editie van de Bourgondische Krabbenfoor van start. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 32