erzet tegen meer stadswachten scobar blijft ongrijpbaar voor Colombia ANDERS NOG IETS? uno ikkoord splitsing sjechoslowakije Broederlijke controle Neer schok )renthe Gemeente draagt bij aan seksuele hulp voor gehandicapte Bossche rechtbank stoort zich niet aan afluisterpraktijken binnen- en buitenland ilitiebond ACP bevreesd voor wildgroei VRIJDAG 24 JULI 1992 HAAG (GPD) - Verrui- van bevoegdheden voor hapachten is een heilloze ,jarop niet verder gegaan (orden. smeen Christelijke Poli- 'ij (ACP) wil daarom op termijn met minister iBallin van justitie in dis treden over deze tendens, jenomeen van de stads- moet ondergebracht wor- de normale politiezorg, de politiebond. Gerrieen- fej jÓhten volgens de ACP via dj ijswacht op voordelige wij ze de politiezorg in stand te hou den. De gemeente Rotterdam maak te deze week bekend dat de poli tiesurveillanten in de Maasstad nu ook opsporingsbevoegdheid hebben en bonnen mogen uit schrijven. Het ministerie van justitie heeft daarvoor toestem ming gegeven. De ACP is er te gen dat ook stadswachten mo gen bekeuren. „Als je iemand op de bon slingert, kan dat agressie opwekken", aldus Hennie Kui pers, lid van het dagelijks be stuur van de ACP. „Straks wordt een stadswacht daar het slachtoffer van en voor je het weet klinkt de roep om ook hen maar een wapen te laten dragen. Dat is een volstrekt verkeerde gang van zaken". „Het gaat om politiemensen, niet om burgers", verduidelijkt woordvoerder Hans Stoop van de Rotterdamse politie. Welis waar met een beperkte oplei ding: de scholing van een politie surveillanten vergt slechts vijf maanden, tegen over de tweeja rige opleiding van een 'echte' agent. „Wij zagen niets in stadswach ten". aldus Stoop. „Dat zijn bur gers, die verder ook niets mogen. Die staan vooral voor joker als er iets gebeurt. Dan moeten ze de politie bellen". Stadswachten hebben geen op sporingsbevoegdheid Dikwijls worden ze aangesteld in het ka der van werkloosheidsprojec ten, waarbij arbeidsbureaus een deel van de financiering voor hun rekening nemen, terwijl ge meenten ook vaak een beroep doen op fondsen voor sociale vernieuwing. Volgens Kuipers is de wildgroei aan „stadswachten, parkwach- ten, politiesurveillanten of hoe ze ook maar mogen heten" in fla grante tegenstrijd met de her vorming van het politie-appa- raat. Hij wijst erop dat de hui dige samenvoeging van gemeen te- en rijkspolitie juist is bedoeld om de herkenbaarheid te vergro ten. „Er wordt zelfs overlegd om een dienst als de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst 1SLAVA (DPA) - De pre- i van Tsjechiè en Slovva- ïaclav Klaus en Vladimir iSEN (ANP) - In het :ht Geelbroek, on teer vijf kilometer a zuiden van Assen, gft zich in de nacht in woensdag op don- tdag een lichte aard- ring voorgedaan. De- had volgens het K1H een kracht van 2,5 de schaal van Rich- stis de derde beving in slbroek dit jaar. Op 23 24 mei was in hetzelf- izebied eveneens spra- ivantwee lichte schok- ïïd 1993 worden de re- dtaten verwacht van in onderzoek waaruit jet blijken of er een re- üe bestaat tussen de swinning in Noord-Ne en de aard- sokken. ugsbaron leidde luxe bestaan in zelf gekozen gevangenis Meciar, zijn het in de nacht van woensdag op donderdag eens geworden over de ontbinding van de federatie Tsjechoslowa- kije. Klaus van de Tsjechische con servatieve Democratische Bur gerpartij (ODS) en Meciar van de linksnationalistische Bewe ging voor een Democratisch Slo wakije waren woensdag bijeen gekomen in Bratislava voor een vijfde gespreksronde. Doel Tijdens een onderhandelings pauze zei Klaus dat het doel van beide partijen was om bij de ont binding van de federatie de grondwettigheid te garanderen. Ze willen het federale parlement voorstellen een wet over de scheiding van de republieken aan te nemen. Als het niet lukt deze wet aangenomen te krijgen in de volksvertegenwoordiging, zijn er vier andere varianten. Een daarvan is het houden van een referendum zoals de ex-pre sident Vaclav Havel steeds heeft bepleit. Ontbinding Meciar verklaarde dat het bij een eventuele ontbinding van de federatie die voor eind septem ber door het parlement moet worden bekrachtigd, niet tot Joegoslavische toestanden zal komen. Noch de Tsjechische noch de Slowaakse kant stuurt aan op een ongecontroleerd ont bindingsproces, aldus de Slo waakse premier. JURQUES - Mato, een zes maanden oude papegaai, kijkt toe hoe zijn pasgeboren broertje met een pipetje te eten krijgt. De pape gaai, vijftien dagen geleden geboren in de dierentuin van Cabosse in Normandie, Frankrijk, is verstoten door zijn moeder. Hij wordt in een speciale couveuse gehouden. foto EPA A (ANP/RTR/AFP) - 's sbekendste drugshande- «eft zijn reputatie als on- grootheid woensdag iw alle eer aangedaan. Escobar ontsnapte met van zijn 'luitenants' uit ivigado-gevangenis vlak- 'dellin. Vrijwel exact een (fleden „capituleerde" hij Ie autoriteiten in Colom- aarnu achte hij kennelijk anient daar voor een te ler naar zijn oude ver- 'ie bestaan als schatrijke Éiker. sr gaf zich juni vorig jaar an de autoriteiten nadat irnng had toegezegd hem a de Verenigde Staten te afleveren. Bovendien be ef leider van de grootste snde ter wereld, het zoge- Kartel van Medellin, werd ondergebracht in s?en gevangenis, voorzien fe nodige luxe en van een bezoekregeling waarvan tfrste twee maanden 300 2gebruik maakten, ae eerste bezoekers be- sch René Higuita, de kee- 'net nationale voetbalelf- 2 verschillende drugsba- 3tegen wie een arrestatie- iep, zo meldden de Colom- semedia. iarwas vooral bang dat hij Sovergave een makkelijke vormen, voor zijn vijan- ®ler wie de Colombiaanse fcdsdienst DAS. de Ame- dienst voor drugsbe- 2DEA en natuurlijk de senten uit Cali. Zij wisten ze Escobar konden vin- tochten zij een ontvoering «daanslag willen uitvoe- örn dat te voorkomen Escobar zich laten omrin- tor een eigen legertje lijf- moest het Colom- leger een bufferzone res- en zou de gevangenis ®zijn van luchtafweerge- Vanzelfsprekend was lising naar een andere Snis voor Escobar onaan- Jaar, b overgave kwam een ein dde 'drugsoorlog', de ter- bomaanslagen waar- •drugsmafia de autoritei- concessies wilde dwin- serigens verminderde het Colombia niet: vorig tëen opnieuw meer dan doden in het geweldda- land van Latijns-Ame- Cesar Gaviria kondig- Jaa de ontsnapping aan •leger is ingezet voor een naar Escobar. Maar lijkt weinig kans van hebben. Escobar wist sal eens zeven jaar lang ®en te blijven van de au toriteiten. Bij enkele gelegenhe den zijn duizenden soldaten in gezet om de mafialeider op te sporen, maar de vogel bleek steeds op tijd gevlogen. Door zijn ontsnappingskunst heeft de 42-jarige drugsbaron een bijna bovenmenselijk imago gekregen in Colombia. Vooral in Medellin en de provincie Antio- quia kan Escobar rekenen op aanzienlijke populariteit. „Don Pablo" of „De Peetvader" zorg de immers voor werk, eten en voetbalvelden. Overal zitten zijn informanten die hem op de hoogte houden van acties van het leger en de dienst voor drugsbestrijding, en die daar voor rijkelijk worden beloond. Naar de overlevering wil begon Escobar zijn carrière als dief van grafstenen, die hij polijstte en daarna doorverkocht. Het grote geld kwam binnen toen hij in de jaren zeventig gebruik ging ma ken van vliegtuigjes voor het vervoer van cocaïne naar de Ver enigde Staten. Het Kartel van Meddelin werd de succesvolste multinational van Latijns-Ame- rika. zo constateerde de voorma lige Peruaanse president Alan Garcia. Escobar was al miljardair toen hij in 1984 moest onderduiken na de moord op minister van jus titie Rodrigo Lara Bonilla. De minister betaalde de tol voor het door hem betoonde lef de toene mende invloed van de drugsma- fia aan de kaak te stellen en Es cobar te ontdoen van zijn imago als respectabel burgerman. Zeven jaar lang bleef Escobar ondergedoken totdat de rege ring na zijn overgave victorie kraaide. President Gaviria zei dat dertig jaar cel hem een af doende straf leek voor Escobar, die onder meer terecht moest staan voor verscheidene móór den. De Colombiaanse media waagden zich echter aan voor spellingen dat de leider van het Medellin-kartel na een jaar of vijf weer op vrije voeten zou staan. Zelfs vijf jaar bleek woensdag een te hoge schatting. Voor ve len in Colombia bestond er geen twijfel dat Escobar zijn eigen ge vangenis kon verlaten wanneer Kind verdrinkt MAKKUM i ANP) - De vierjarige Jeroen Jongkind uit Hoorn is woensdagavond op het IJssel- meer ter hoogte van Makkum vanaf het schip van zijn ouders te water geraakt en verdronken. Het automatisch zwemvest dat het jongetje droeg, heeft niet ge werkt. Nadat hij aan boord was gehaald, is nog tevergeefs gepro beerd hem te reanimeren. hij wilde. De scepsis ging zelfs zover dat sommigen de moge lijkheid opperden dat Escobar de gevangenis al lang had verla ten, zo hij er al ooit in had geze ten. „Het is mogelijk dat Esco bar in de gevangenis zit. Maar ik betwijfel het", verklaarde on langs Renselear Lee, een mede werker van de Amerikaans pre sident George Bush. De Ameri kanen hadden Escobar dolgraag berecht in de Verenigde Staten, waar Escobars oude zaken vriend Carlos Lehder momen teel een levenslange gevangenis straf uitzit. Nu de drugsoorlog in Colombia weer vergeten (en vergeven) is, is het maar de vraag hoe hard de autoriteiten op zoek gaan naar Escobar. De regering is welis waar ernstig in verlegenheid ge bracht maar veel politici zullen een opleving van de drugsoor log, die Colombia op zijn voet stuk deed wankelen, willen ver mijden. Bovendien zijn van Es cobar alleen oude foto's beschik baar. Na zijn overgave weigerde de gezette. 1.60 meter kleine drugsbaron, die zijn baard had laten staan, zich te laten foto graferen. i -"M fr mm Een legerhelikopter stijgt ii i Medellin op om deel te nemen aan de zoekactie. Advertentiei SCHUIF-/KANTELDAK GETINT GLAS RADIO/CD-SPELER MEEGESPOTEN BUMPERS LUXE BEKLEDING MEEGESPOTEN SPIEGELS SPECIALE WIELDOPPEN De Fiat Tipo Skyline (v.a. f 27.350,-) laat werkelijk niets te wensen over. Want zoals u ziet is hij, naast een ruim interieur en veel comfort, voorzien van alle denkbare accessoires. En het mooiste is: u betaalt hiervoor slechts f 800,- in plaats van f 4.800,-. Kom dus snel een proefrit maken. Anders moet u alsnog op zoek naar iets anders. ÉÉN BROK TEMPERAMENT (FIOD) in de politie-organisatie onder te brengen. En dan ga je aan de onderkant van de politie zorg allerlei verschillende groep jes krijgen. Dat kun je toch niet gedogen", aldus de ACP-be- stuurder. Kuipers vindt ook dat door de wildgroei aan stadswachtpro jecten voor de burger rechtson zekerheid ontstaat. In elke ge meente kunnen stadswachten verschillende uniformen en ta ken hebben. „Daardoor weet de burger niet waar hij aan toe is en dat is een slechte zaak". DEN HAAG (ANP) - De gemeen te Noordoostpolder moet maan delijks 65 gulden aan een 31-ja- rige gehandicapte man betalen als bijdrage voor seksuele dienstverlening. De afdeling ge schillen voor bestuur van de Raad van State heelt voorlopig bezwaren van de gemeente te gen de bijdrage afgewezen. Het rechtscollege moet nog een principe-uitspraak doen in de bodemprocedure van de zaak. De gemeente protesteert tegen een beschikking van de provin cie Flevoland waarin is bepaald dat zij via de Algemene Bij stands Wet een bijdrage voor seksuele dienstverlening moet betalen. De man heeft, volgens een psy chologisch advies een maal per maand seks nodig. Hiervoor kan via de Stichting Alternatieve Relatiebemiddeling maande lijks iemand langs komen. De kosten bedragen 150 gulden per anderhalf uur. De bezwaren zijn afgewezen om dat het slechts om een klein be drag gaat dat de gemeente niet schaadt. De Raad van State stelt ook dat de bijdrage aan de betrokkene niet wil zeggen dat de gemeente nu zonder meer an dere aanvragen om dergelijke bijstand moet honoreren. Noordoostpolder vindt dat de man geen aanspraak op de ABW kan maken, zolang er nog proce dures voor een bijdrage lopen met betrekking tot aaw, AWBZ en ziekenfonds. Onbekend is hoeveel gehandi capten geld uitgekeerd krijgen om gebruik te kunnen maken van seksuele dienstverlening, of hoeveel aanvragen hiervoor lo pen Volgens de Ziekenfonds raad geven ziekenfondsen geen bijdrage. Dit is uitgesloten om dat deze geen geld uitkeren, al dus woordvoerder D. van Vliet. De Gehandicaptenraad kent weinig gevallen waarin gehandi capten een bijdrage krijgen. Naast de zaak in Noordoostpol der betaalt de gemeente Papen- drecht aan een gehandicapte maandelijks een bedrag uit de bijzondere bijstand „Mensen die therapie nodig hebben kun nen daar aanspraak op maken: in dit geval gaat het om seksthe- rapie", verklaart een woordvoer der. E. van Uden van de Gehandicap tenraad: „Blijkbaar lopen men sen er op stuk. Als een therapeut aangeeft dat seks een oplossing kan zijn, dan moet het geld er gens vandaan komen. Maar we zeggen niet dat als een gehandi capte seks nodig heeft, die maar naar de bijstand moet lopen. Het ligt moeilijk, het gaat om indivi duele gevallen." Volgens de Stichting Alterna tieve Relatiebemiddeling, via wie jaarlijks circa vijfhonderd gehandicapten seks wordt gebo den. geven zes a zeven gemeen ten al dan niet verkapt gehandi capten een bijdrage. Voorzitter R. Vercoutre pleit voor opname van seksuele dienstverlening in het ziekenfonds. Het ministerie van sociale zaken neemt over dit onderwerp geen standpunt in. De gemeenten zijn zelf verantwoordelijk voor bij dragen uit de ABW en bijzon dere bijstand. DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft don derdag zes jaar gevangenisstraf en honderdduizend gulden boete opgelegd aan de 39-jarige A. V. uit Valkenswaard. De man was de organisator van een ben de die de drug xtc produceerde en verhandelde. In een schuur van V. in Veldho ven is begin februari circa dertig kilo xtc aangetroffen en officier van justitie mr G. Regelink bere kende dat verdachte eerder aan een partij van 35 kilo tot tablet ten verwerkte xtc een miljoen gulden had verdiend. De zaak kreeg veel publiciteit omdat de politie illegale afluistermetho- den zou hebben gebruikt. Op de zitting van 14 juli sugge reerde raadsman mr P. Doedens dat politie en PTT vanuit de te lefooncentrale niet alleen tele foon- maar ook huiskamerge- sprekken in de woning van een medeverdachte heeft afgeluis terd. Zo werd ontdekt dat de Valkenswaarder met de zaak te maken had. Getuigen van poli tie en PTT bestreden dat illegaal was afgeluisterd. Zij zeiden dat de gesprekken hoorbaar waren omdat de hoorn niet goed op het afgetapte toestel was gelegd. Mr Doedens merkte op dat sinds de Hoge Raad in 1989 bepaalde dat op die wijze verworven infor matie gebruikt mag worden in de bewijslast, er steeds vaker strafzaken zijn waarin informa tie wordt verkregen dankzij toe vallig van de haak liggende hoorns. „En dat gebeurt dan vooral in grote drugszaken en met name in het zuiden van het land." Een technisch onderlegde ge tuige vertelde dat hij met een testopstelling met eenvoudige middelen al in staat was om ge sprekken in andermans huiska mer af te luisteren, met de tele foon als geheime microfoon, hoe wel daar de hoorn goed op de haak lag. De Bossche rechtbank verwierp de beschuldigingen van de advo caat, omdat deze „volstrekt niet aannemelijk zijn geworden", Uit de motivering van het vonnis blijkt dat de rechters meer ge loof hechten aan de getuigenis sen van de betrokken politie man en de PTT'er, die beiden verklaarden dat er niets onwet- FNV vraagt van Campina meer sociaal gevoel UTRECHT (ANP) - De Voe dingsbond FNV heeft donder dag nogmaals een beroep ge daan op de directie van Cam- pina/Melkunie om bij het uit voeren van haar reorganisatie plannen niet alleen rekening te houden met de economische maar ook met de sociale gevol gen. Het zuivelconcern wil de komende drie jaar 10 van de 27 vestigingen sluiten. Er verval len 800 banen. De andere drie betrokken vak bonden zullen hun leden advise ren akkoord te gaan met de reor ganisatie. De Voedingsbond FNV sluit zich gedeeltelijk aan bij het standpunt van de Cen trale Ondernemingsraad. De COR zal een negatief advies over de reorganisatieplannen uit brengen tenzij de directie in stemt met enkele aanvullende tigs is gebeurd in het onderzoek. Ook Doedens' beschuldiging dat de telefoon in zijn kantoor was afgeluisterd en dat alleen zo de politie kon weten dat V. in Rotterdam was en hem daar kon arresteren, is verworpen. De rechtbank meent dat daarvan niets is gebleken en dat tijdens getuigeverhoor op de zitting vol komen duidelijk is geworden hoe de arrestatie kon plaatsvin den. een primeur bas en mar de jager brengen als één van de eersten m nederland het hele complete en totaal nieuwe UNO programma van mterlubke in Kapellei een primeur in het laten zien van het 'andere wonen' met een zeer eigentijdse uitstraling. UNO geeft iedere ruimte een totaal andere sfeer. UNO is eindeloos! het is zijn tijd ver vooruit, het is spelen met vorm, kleur en dimensie, met het UNO programma kan men met alleen een garderobe samenstellen maar ook een boekenkast, een slaapkamer of een appartementwand om m te wonen, te werken en te slapen. UNO is kwalitatief een écht interlübke product; héél mooi, duurzaam, efficiënt en de prijs is in tegenstelling laag 'uitersten' om in alle opzichten kenms van te nemen CD s S5 CO CD T3 i co E CO CO JD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29