PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rN bieden Irak compromis aan Andriessen houdt voet bij stuk in marathononderhandeling Fokker Protest tegen Betuwespoorlijn Arabische kranten: overleg niet in Rome maar in Washington XM OCCASSION: HEBBEN WE sde Vloot van VS verhoogt druk op Baghdad n vijftig jaar geen iterfgeval in Dongzi passeert met hulp n Gos-republieken derlandse landbouw Bush denkt niet aan nieuwe vice-president kunst cultuur sport urm en eerst zonnig nochtend zonnig, vanmiddag sta- Dolken met kans op een onweers- iMaximumtemperatuur 27 graden. en is zwak tot matig. Ie jaargang no. 173 jdag 24 juli 1992 Citroën XM 2.0 Ambiance apnl'90. 42.000 km Antraciet met.. Nw.prijs 70.000,- 39.850.- auta adria 150 goes 01100-20440 HAAG (GPD) - De Verenig- ities hebben Irak voorge- de VN-inspecteurs in groepjes toegang te ver tot het ministerie van iouw. Dat heeft de huidige litter van de Veiligsheids- de Kaapverdiaan Jose Jesus, donderdag meege- De Iraakse ambassadeur VN, Al-Anbari, heeft toe- I dat Baghdad snel zal eorden. uorstel, een compromis om itie van het jongste con- met Irak te voorkomen, tin dat de VN-inspecteurs lafcien het hele gebouw ider tot boven te onderzoe- Dat wordt door de Irakezen louwd als een inbreuk op «vereiniteit. Maar de VN jin ieder geval wel toegang stministerie, waar mogelijk matie over Iraaks kernwa- ogramma ligt opgeslagen, rachting van het antwoord heeft de Veilig heidsraad er voorlopig van afge zien Irak een ultimatum te stel len. Eerder op de dag had de Franse minister van buitenland se zaken, Dumas. gezegd dat de anti-Irakcoalitie binnen enkele uren bijeen zou komen om maat regelen tegen Irak voor te berei den. Die vergadering zou wor den gevolgd door een bijeen komst van de Veiligheidsraad. Beraad Bush De Amerikaanse president Bush heeft gisteren zijn nationale vei ligheidsraad bijeen geroepen. De woordvoerder van het Witte Huis. Fitzwater, wilde na afloop niet ingaan op vragen over een eventuele militaire actie. Wel werd bekend dat bezoeken van schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot aan Griekenland en Turkije zijn geannuleerd. Het Pentagon, dat dat bekend maakte, wilde niet zeggen of de schepen in staat van paraatheid zijn gebracht. lON'G KONG (RTR) - In het afgelegen Tibetaanse dorpje tongzi is de afgelopen 50 jaar niemand gestorven. Het pers- iireau China News Service meldde dat donderdag. ihetdorp leven volgens het persbureau 188 mensen van 130 Een inwoner is zelfs 142 jaar oud. Sinds 1942 zou er nie- id zijn overleden. Qe'oudjes' zijn nog kerngezond. De vitaliteit van de bewo- rs van Dongzi heeft tot een grote bevolkingsgroei geleid: n aanvankelijk 680 tot 6.224 nu. etenschappers schrijven de hoge leeftijd van de Tibetanen r aan het ontbreken van milieuvervuiling, harmonieuze re es tussen de bewoners van het dorp en een gezond dieet t hoofdzakelijk bestaat uit bonen, rijst en vis. HAAG (GPD) - Het CDA- tde Kamerlid Leers is woe- dat de Europese Commis- itdagelijks bestuur van de Nederlandse landbouwbe- en benadeelt bij hulpver- gaan de GOS-republieken. inlijst van 38 graanbedrij- lomt maar één Nederland- lam voor, terwijl Neder- belangrijk landbouw- rtland is. Op zijn verzoek het ministerie van Land- inmiddels protest tegen achterstelling aangete- i ontdekte vorige week tij- bezoek aan de Neder- ïambassade in de voorma- Sovjetunie dat de Commis si lijst in omloop heeft ge- ttwaar bedrijven uit EG- s op staan vermeld, die aan de GOS-republieken i leveren. Deze landen ten een krediet van 3 miljard tafia wil ook whter in lilaan doden j^onze correspondent OME - De mafia had alleen rechter Paolo 'rsellino op het oog, ze •Me ook Antonio Di [lro, leider van het on- taoek naar het steek- jningenschandaal in san, vermoorden, speciale brigade van tarabinieri, de ROS, dit drie dagen voor Mnslag op Borsellino repen uit kringen d de mafia-clan Fi- ttati. onthulling is afkom- ivan een krant uit Ge- 'en is tot nu toe niet ingesproken door de 'toriteiten. Het is geen tom dat het onder van Di Pietro het van drugsgel door de mafia sterk loeilijkt Vooral haar •ditionele investerin- in onroerend goed en fe bouwprojecten zijn wDi Pietro's activitei- in een crisis terecht komen. De rechter, die emn zijn 67e slachtof- maakte. heeft nog politiebescherming regen. De Verenigde Staten hebben schepen in de Rode Zee en 17 in in de buurt. De Tarana. net terug momenteel 21.000 militairen in of in de nabijheid van de Perzi- uit de Golf. is opnieuw die kant de buurt van Irak. De troepen- sche Golf. Het vliegdekmoeder- opgestuurd, macht bestaat verder uit zes schip Independence is eveneens De Iraakse vice-premier Aziz zei gulden van de EG gekregen om voedsel en medicijnen aan te schaffen. De republieken Arme nië en Georgië vroegen aan de Commissie bij welke onderne mingen in de EG ze het beste graan konden kopen. Tot zijn ontzetting merkte het CD A-kamerlid dat er slechts één Nederlands bedrijf op de lijst van 38 bedrijven voorkwam. „Terwijl er in Nederland een aantal zeer goede en grote graanbedrijven zijn", aldus Leers. Door deze 'slechte zaak' gaan bedrijven in Frankrijk en Duitsland, die wel ruim verte genwoordigd zijn op de lijst, „met de eer strijken". Het kamerlid heeft vervolgens bij het ministerie van Landbouw aan de bel getrokken, waarop de EG is gekapitteld. Volgens Leers is er inmiddels een nieuwe lijst in omloop, waarop wel een (onbe kend) aantal Nederlandse be drijven staat vermeld. Land bouw weet echter nog van niets. Van minister Bukman (land bouw) en staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) wil de CDA'er opheldering over de 'verkeerde' lijst en over de 'spel regels' die gelden voor de beste ding van EG-hulp. Het ministe rie van Landbouw heeft nog geen reactie van de EG op deze zaak gekregen, aldus een woord voerder. Peper wil niet praten met Patijn over taxiconflict ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Peper van Rotterdam heeft geweigerd om volgende week vrijdag met commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. Patijn. te praten over het al maanden durende taxicon flict in de Maasstad. Peper stelt dat een onderhoud met Patijn en gedeputeerde Jan sen, die verantwoordelijk is voor het taxibeleid, alleen zinvol is als de provincie met concrete plannen komt om de onrust in de taxiwereld weg te nemen. Dit heeft de woordvoerster van Pe per donderdag meegedeeld. De provincie is sinds enkele ja ren verantwoordelijk voor het taxibeleid in Zuid-Holland Zo lang heerst er al onrust in de ta xiwereld. De gevestigde taxi chauffeurs verwijten de provin cie namelijk dat zij lukraak nieuwe vergunningen afgeeft zonder daarbij strenge criteria te stellen. De actiegroep met handtekeningen en Betuwe-impressie. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG - Tienduizend handtekeningen verstopt in een kist met als deksel een land schapsimpressie van de Betuwe zoals het nu is, vormen de kern van het protest tegen het aanleggen van de Betuwespoorlijn. De actie groep Maij's Ondergrondse Lijndienst (MOL) overhandigde de handtekeningen gisteroch tend in Den Haag aan de Raad van de Water staat. De actiegroep pleit, onder het motto 'Er onder of zonder', voor een spoorlijn onder de Betuwe door. Deze goederenspoorlijn moet de haven van Rotterdam verbinden met de Duitse indus triegebieden. Tussen Rotterdam en Zevenaar is daarvoor een nieuwe spoortracé geprojec teerd van bijna negentig kilometer lang en 35 meter breed. In 1998 zou de lijn klaar moeten zijn. gisteren dat zijn land niet zou buigen voor de westerse druk. De eis tot toegang tot het minis terie noemde hij een aantasting van de Iraakse soevereiniteit, waarover geen compromis mo gelijk was. Hij wilde niet ingaan op de mogelijkheid van een mili taire actie tegen zijn land. „Dat is een hypothese", aldus Aziz tij dens een persconferentie in Baghdad, „en het is geen goede gewoonte je te laten leiden door hypotheses". De media in Irak kwamen giste ren met berichten dat de VN-in specteurs het ministerie vanuit hun hotel voortdurend in de ga ten houden. Dat zou gebeuren met verrekijkers en videocame ra's. De kranten publiceerden fo to's waaruit dat zou moeten blij ken. Fraude met uitkeringen vaak onbestraft DEN HAAG (GPD) - Fraude met uitkeringen blijft in een groot aantal gevallen onbe straft. Bovendien wordt het gef raudeerde bedrag vaak niet te rugbetaald door mensen die zijn betrapt. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door het Instituut voor Toege past Sociologie van de Univer siteit van Nijmegen, waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Gebleken is dat uitkeringsin stanties vrijwel altijd het fraude bedrag terugvorderen van de persoon in kwestie, maar dat van werkelijke terugbetaling in een groot aantal gevallen geen sprake is (in 38 procent van de gevallen bij de sociale dienst en 26 procent van de frauderenden bij de bedrijfsvereniging). Sociaal akkoord in Zuid-Afrika niet getekend van onze correspondent JOHANNESBURG - Het poli tieke klimaat in Zuid-Afrika is gisteren verder verslechterd, nu een grote algemene staking onvermijdelijk is geworden. De grootste zwarte vakcentrale COSATU besloot tot stakingen, nadat de werkgevers niet bereid bleken een eerder door onder handelaars gesloten principe akkoord over een sociaal 'hand vest te ondertekenen. De sta king begint op 3 augustus en zal twee dagen duren. Daarnaast zullen andere acties, zoals fa- brieksbezettingen, de stakingen ondersteunen. Het principe-akkoord voorzag onder meer in het opschorten van de staking in ruil voor het vrijwillig sluiten van de bedrij ven op 3 augustus. Maar de werkgevers wilden de garantie dat andere acties de economie niet zouden schaden. COSATU, een belangrijke bondgenoot van het ANC, kon deze garantie niet geven. DEN HAAG (GPD) - De onder handelingen tussen vliegtuig bouwer Fokker, Dasa en minis ter Andriessen van economi sche zaken hebben gisteren nog niet tot resultaat geleid. Tegen middernacht waren de partijen nog druk aan het praten over de verkoop van Fokker aan de Duitse vliegtuigfabrikant. De als beslissend aangekondig de onderhandelingen tussen Fokker. Dasa en minister An driessen van Economische Za ken, kenmerkten zich door vele schorsingen en onderling over leg. Vanaf tien uur 's ochtends praatten de onderhandelaars veelal in kleine groepjes. Pas in de avond ging het daadwerkelijk onderhandelen van start. Minister Andriessen wilde in ie der geval drie zaken in de onder handelingen veilig stellen. De overheid eist voor geruime tijd een commissaris met vetorecht in het nieuwe vliegtuigconsor tium. Dasa wil dit vetorecht be perken tot driejaar. Andriessen wil met dat langdurige veto recht voorkomen dat Dasa een zijdig het gesloten contract ver andert. Daarnaast wil Andries sen harde garanties voor behoud van de werkgelegenheid en de assemblagelijnen in Nederland. De minister wordt in deze eisen gesteund door alle partijen in de Tweede Kamer. Aan het begin van de avond lie ten Fokker-topman Nederkoorn en zijn Duitse collega Schrempp zich nog optimistisch uit over een akkoord. Dat de onderhan delingen meer tijd in beslag zou den nemen dan gepland, bleek toen de Duitse onderhandelaars hotelkamers lieten reserveren voor de nacht. Ook matigden de woordvoerders van de minister hun optimisme naarmate de avond verstreek. WASHINGTON (RTR) - VS -president George Bush heeft woensdag toenemen de geruchten tegengespro ken dat hij voor de verkie zingen van 3 november zijn weinig populaire vice-pre sident Dan Quayle wil lo zen. Op een vraag over de toe komstige positie van Quayle als vice-president zei Bush tijdens een kabi netsvergadering in het Wit te Huis: „die is zeer zeker". Dan Quayle Holding Paul Baum. de schilder der seizoenen, is terug in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zijn werk kreeg een plaats in de kelder van het raadhuis van Sluis. Verder in de bijlage Kunst Cultuur. Lisette Lewin ver drinkt in chaos betekenisvolle poëzie van Marieke Jonkman Willy Wielek en het ivereldeinde jarige Harry Mulisch onder de loep straatfestival in Vlissingen Toots Thielemans in Brazi liaanse sferen spontane muziek van Genesis o Maximiliaan heerst in Tirol gospelzanger Roebuck 'Pops' Staples uitagenda, film wijzer, exposities. 15 t/m 21 Jelle Nijdam (fotoi grijpt net naast de etappe-zege in de Tour de France. En verder: Kim Rey- nierse en Lia Melis zijn klaar voor de Olympische Spelen. Anthony Nesty zwemt in Bar celona zijn laatste wedstrijd. OAndré Bolhuis vervult een missie* Ongunstige loting voor olympische judo-ploeg. Cees- Jan van der Graaf schittert op Jumping Zeeuwsch-Vlaande- ren. 23 t/m 27 Radio en tv: 2; Binnen- en Buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst Cultuur. 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27 van onze correspondent TEL AVIV - De eerstvolgende ronde van het Arabisch-Israèli- sche vredesoverleg zal volgens Arabische kranten niet worden gehouden in Rome. maar in Washington. En wat Palestijns zelfbestuur in de bezette gebie den betreft, wil de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker een overeen komst vóór 30 oktober, ter on dersteuning van de herverkie zingscampagne van president Bush: de verkiezingen vinden plaats op 3 november. Een niet nader genoemd Ara bisch delegatielid dat met met Baker heeft gesproken zegt in Ashark al-Awsat: „De Ameri kaanse minister heeft gezegd dat zijn land zich nooit heeft uit gesproken voor het verplaatsen van de onderhandelingen van Washington naar Rome. Het was de regering-Shamir die met dat verzoek is gekomen, en de Arabische partijen zijn er daar na mee akkoord gegaan". De Amerikanen zouden van mening zijn dat het aantreden van de re- gering-Rabin het besluit onge daan heeft gemaakt. Het zou de bedoeling van de Amerikanen zijn om het vredes overleg al begin augustus te her vatten in Washington of omge ving, met een conferentie van de Israëlische en Arabische minis ters van Buitenlandse Zaken. Aansluitend zou een doorlopend onderhandelingsproces moeten beginnen, dat pas zou eindigen als er een Israelisch-Palestijns akkoord is bereikt over beperkt zelfbestuur in de bezette gebie den. Arabische ministers van buiten landse zaken en het hoofd van de politieke afdeling van de PLO. Farouk Kadoumi, beginnen vandaag in Damascus aan coör dinatie-overleg in verband met de op handen zijnde hervatting van de vredesbesprekingen met Israël. De kans is aanwezig dat Fokker, Dasa en de overheid een 'over eenkomst op hoofdlijnen' afslui ten. De details kunnen dan in de komende maanden door des kundigen worden ingevuld. Alle partijen dringen uit financiële overwegingen aan op overname van Fokker door Dasa. Maar het vaststellen van de voorwaarden waaronder dit moet gebeuren is een uiterst gevoelige en moei zame zaak. Een groot aantal ju risten stond de partijen bij om alles vast te leggen. De beoogde structuur van het nieuwe vliegtuigconsortium werd gisteren wel duidelijk. Er komt een nieuwe holding waarin Dasa en de overheid voor respec tievelijk 77.3 en 22,7 procent deelnemen. De holding beheert het meerder heidsbelang van 51 procent in Fokker. Om Dasa aan dit belang te helpen verkoopt de overheid de helft van haar huidige aande lenpakket (31.8 procent) aan de Duitsers. Er komt bovendien een nieuwe aandelenuitgifte ter waarde van zo'n 500 miljoen gulden. Dasa neemt deze nieuwe uitgifte in zijn geheel over. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1