Protest ZMF tegen afgraven dijk Speelterrein open 11 Drankrijder mag twintig maanden niet achter stuur Fonds geeft 2000 voor De weg naar Walcheren Promotiefolder met multifunctioneel karakter voor Axel Ontspanning voor boeren en attractie voor toeristen Verzwijgen naam van brokkenrijder kost vrouw boete provincie Milieufederatie eist herstel in oude staat lezers schrijven I VRIJDAG 24 JULI 1992 van onze vei GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) heeft bij het dage lijks provinciebestuur bezwaar gemaakt tegen het afgraven van een dijk in de Bathpolders, ge meente Reimerswaal. Volgens de ZMF is het afgraven illegaal gebeurd, dat wil zeggen: zonder dat de vereiste ontgrondings vergunning door de provincie is afgegeven. De milieufederatie vindt dat de dijk weer in oude staat hersteld moet worden. De bewuste dijk, die aan de westkant van het Bathse spuikanaal uitkomt, is over een lengte van enkele honderden van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft dinsdag de 26-jarige M. A. van D. uit die stad voor het weige ren van de ademanalyse en voor het rijden zonder rijbewijs bij verstek conform de eis veroor deeld tot vier weken gevange nisstraf en een jaar rijontzeg ging. Verder werd een ontzeg ging van acht maanden, die voorwaardelijk boven zijn hoofd hing. ten uitvoer gelegd. Van D. werd op 23 januari in de Suikerpoortgang in zijn woon plaats met zijn auto aangehou den omdat hij naar drank rook, „Ik heb met jou niks te maken" zei hij tegen de politieman die hem op het bureau vroeg in het analyse-apparaat te blazen. Hij wenste dat de twee agenten die hem hadden gepakt het toestel zouden bedienen. Zijn rijbewijs werd hem afgenomen. De man werd 21 april opnieuw aangehouden omdat hij reed ter wijl zijn rijbewijs inmiddels on geldig was verklaard. Hij werd in verband met zijn alcoholversla ving ongeschikt voor het bestu ren van motorrijtuigen ver- VLISSINGEN Gevonden Bij de gemeente politie te Vlissingen zijn de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven: Een bril in hoes; twee zonnebrillen; verrekijker, nieuw kussentje, boven- kunstgebit; horloge, diverse sleutels, boodschappentas klaard. Van D. had die bood schap vier dagen eerder per post ontvangen. J. P. van W. uit Tholen kreeg in de Vlaketunnel een aanrijding nadat hij - naar eigen zeggen - drie glazen wijn had gedronken. Omdat de vrachtwagen waar mee hij in aanraking kwam was doorgereden, belde hij in Krui- ningen de politie. Hij was ervan overtuigd dat de vrachtwagen bestuurder het ongeluk had ver oorzaakt. Van W. moest blazen en scoorde 675 microgram (1.53 promille). Officier van justitie mr L. Boog- ert hield het erop dat Van W. wel meer gedronken had. Hij eiste duizend gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging op voorwaarde dat de man deelneemt aan de alco hol-ver keerscursus Politierech ter mr M. J. M. Klarenbeek von niste conform de eis met de kanttekening dat alcohol zeker de oorzaak van het ongeval was geweest. De schade van 7.000 gulden aan zijn auto heeft Van W. zelf betaald, omdat hij gezien zijn alcoholgebruik afzag van een claim bij het waarborgfonds. De 21-jarige J. M. W. L. K. uit Zierikzee kreeg bij verstek 600 gulden boete en een voorwaar delijke rijontzegging van vier maanden opgelegd omdat hij na het aanrijden van een voetgan ger was doorgereden. Op de Vroonweg in Renesse botste hij tegen een wandelaar, die daar door zijn arm brak. K. hoorde de klap en zag een ster in zijn voor ruit. maar vervolgde deson danks zijn weg. Het vonnis was conform de eis. meters afgegraven. De provin ciale afdeling Milieu en Water staat is op de hoogte van de acti viteit. De ZMF wil van het dage lijks provinciebestuur zo spoe dig mogelijk weten of er alsnog een ontgrondingsvergunning verleend wordt. Gelet op de bij zondere cultuurhistorische waarden die de Zeeuwse (bin nen (dijken vertegenwoordigen, is de federatie faliekant tegen zo'n vergunning. Faam Behalve cultuurhistorische waarden (de dijken vertellen het verhaal van de ontstaansge schiedenis van Zeeland) hebben dijken ook een belangrijke na tuur- en landschapswaarde. Ze zorgen onder meer voor een 'groene dooradering' van het landschap. De Zeeuwse bloem- dijken genieten ook buiten de provinciegrenzen faam. Veel ki lometers dijk zijn de afgelopen jaren voor afgraven behoed, doordat ze in beheer zijn geko men van organisaties voor na tuurbescherming. De dijk die in de Bathpolders is afgegraven, had zonder meer de kenmerkende waarden op het gebied van cultuurhistorie, na tuur en landschap, stelt de ZMF. In het streekplan Zeeland is de dijk ook als beschermde dijk aangemerkt. Allemaal redenen om het afgraven ongedaan te maken, meent de milieufedera tie. Naast het herstel van de waarden die door het afgraven verloren zijn gegaan, is het ook van belang geen precedent te scheppen. De ZMF: „Er zijn in Zeeland vele vergelijkbare si tuaties en alleen met een conse quent beleid kan dit voor Zee land zo kenmerkende land schapstype bewaard blijven." van onze verslaggever VEERE - Wethouder A. T. J. Bax-Broeckaert van Veere heeft vrijdagochtend het buitenspeelter rein van peuterspeelzaal De Veerse Mopjes offi cieel geopend. Het terreintje is buiten de openingstijden van de speelzaal ook toegankelijk voor andere kleuters in het dorp. Het veldje kon gerealiseerd worden met financiële steun van de gemeente en Jantje Beton. Vrijwiligers hebben het terrein ingericht. Eind jaren tachtig klopte het bestuur van de peu terspeelzaal aan bij de gemeente voor een bijdrage aan het terreintje. B en w waren daartoe best be reid op voorwaarde dat ook andere kinderen ge bruik konden maken van de toestellen. De investe ringen a zestien mille gingen de gemeente een beetje te ver. Jantje Beton steunde het project met. 6.500 gulden. Een flink bedrag moest nog opge hoest worden om twee speelpakhuizen te bouwen. Dankzij een tweede bijdrage van de gemeente uit de pot sociale vernieuwing kon ook die wens in ver vulling gaan. PABO MIDDELBURG - Aan de Hoge school Zeeland, sector PABO te Mid delburg slaagden voor het examen Bijbels Onderwijs de volgende kan didaten: Vera Bakker, Elna Boogaard, Jea- nine Bosselaar, Esther van Daalen, Petra Dekker, Antoinette de Dreu, Nanja van Es. Barbara Elenbaas, Desiree Goudzwaard, Karien de Graaf, Hanneke Grefhorst, Corinne van Ham, Annette van der Have. Martine Huibregtse. Annemieke IJ- kel, Cora Kalle, Gaby Landa, Lian Moerdijk. Jacqueline van Noord. Kir- sten Otto. Dianne de Pooter. Rinke Reijnhoudt, Petty de Schipper. Do rothea Sul, Elisa Vermaire, Ellis de Vries. Voor het examen Katechese-Kate- chetiek slaagden: Nicole Boonman, Angella vd Dries. Marjo Geijs, Ma rina van Goethem, Karin van Iwaar- den, Sjoerd van Loon. Christianne vd Meulen. Natasja Timmermans. Ani- que Vermandei, Carola Vermeulen, Anja Willemse, Saskia Eggermont, Ellen van Steenbergen, Ursula de Jong, Marc van Vlierberghe, Wendy Beekman. Voor het examen leraar basisonder wijs, afdeling Openbaar, slaagden: Karin Bartels. Dorine Brasser. An gella vd Dries, Yolanda Goedege- buure. Marina van Goethem. Karin van Iwaarden, Femke Jeukens, Eva Lobbezoo, Sjoerd van Loon, Natasja Timmermans. Eva de Voogd. Sacha van Waegeningh. Anja Willemse. Janke Wisse Afdeling Christelijk: Jeanine Bosse laar. Esther van Daalen. Petra Dek ker. Antoinette de Dreu. Saskia Eg germont. Barbara Elenbaas, Harm Francke, Desiree Goudzwaard, Ka rien de Graaf, Hanneke Grefhorst, Corinne van Ham, Annette vd Have, Martine Huibregtse, Daan Ingelse. Cora Kalle, Gaby Landa, Lian Moer dijk, Jacqueline van Noord. Kirsten Otto, Dianne de Pooter. Rinke Reijn houdt. Petry de Schipper, Ellen van Steenbergen. Dorothea Sul, Elisa Vermaire. Ellis de Vries. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het boekje over de geschiedenis van de 'buurt schap' Gerbrandystraat in Vlis singen kan verschijnen. Enkele sponsors waren al gevonden voor de uitgave, maar woens dagmiddag hielp het Fonds Zo- merpostzegels de bewoners- groep Gerbrandystraat echt uit de brand. P. Joziasse en H. Tel- le-de Vet van het Fonds in Vlis singen overhandigden drie le den van de bewonersgroep en P20-opbouwwerker B. J. J. van Loon tweeduizend gulden. Dat het Fonds Zomerpostzegels de bewonersgroep geld zou ge ven, was bekend bij de feestelij ke ingebruikname van de ver nieuwde Gerbrandystraat, be gin juni. De hoogte van het be drag was strikt geheim gehou den. Dat bleef zo tot woensdag middag vier uur. De vertegen woordigers van de bewoners groep. M. Ruikes, K. W. Naerebout en P J. de Muynck. waren aangenaam verrast. „Dit was niet geheel voorzien", merk te voorzitter Ruikes op. Geschiedenis Het boekje is vrijwel gereed voor de drukker en moet in septem ber bij de bewoners van de Ger brandystraat in de bus rollen. 'De weg naar Walcheren', luidt de titel van de tachtig pagina's tellende publicatie, die wordt verluchtigd met zo'n vijfenvijf tig foto's. Het idee de geschiede nis van de straat op schrift te stellen is geboren, toen de bewo nersgroep na vijf jaar soebatten haar doel had bereikt: vernieu wing en herinrichting van de Gerbrandystraat. De Gerbrandystraat, de door gaande weg van Vlissingen naar Koudekerke, is niet zomaar een straat. De weg ligt nu ingeklemd tussen de nieuwbouwwijken Paauwenburg en Rosenburg, maar tot in de jaren zestig was het een aparte buurtschap tus sen Vlissingen en Koudekerke. Dat leeft nog steeds, heeft de be- won'ersgroep gemerkt. Naar aanleiding van de feestelijke heropening van de straat in juni belde een oud-bewoner uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij is te ruggeweest met foto's en zijn verhaal over de straat. Zo is het boekje, waarvan vijf honderd exemplaren worden ge drukt. dubbel zo dik geworden als gepland. Ruikes: „En de gift van het Fonds Zomerpostzegels komt des te beter van pas." van een medewerker AXEL - De gemeente Axel gaat 35.000 gulden uitgeven voor het vervaardigen van een multi functionele promotiefolder. De meerderheid van de gemeente raad schaarde zich donderdag avond achter het voorstel van b en w. Alleen het GPV stemde te gen. „Hoe komt de folder er uit te zien? We kunnen niet ak koord gaan met het beschik baar stellen van een folder, die we niet gezien hebben. In het verleden is al eerder gebleken, dat het achteraf allemaal tegen viel". aldus GPV-raadslid J. Dieleman. Wethouder A. van Waes kon niets anders zeggen, dan dat er eerst opdracht moet worden ge geven om de folder te vervaardi gen. „Er is al zolang over ge praat.. Het ontwerp wordt alleen al op 80 procent van de totale kosten geraamd." P. J. de Muynck, P. Joziasse. K. W. Naerebout, H. Telle-de Vet en B. J. J. van Loon (v.l.n.r.) kijken hoe J. T. Sprangers, administratief medewerkster van adviesgroep P20, de laatste hand legt aan de publi catie. foto Ruben Oreel Eén van de deelnemers aan de trekker-trek in actie op het terrein aan de Pekelingsweg in Aagte- kerke. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster AAGTEKERKE - Als de rode vlag omlaag gaat en de groe ne omhoog, gromt de trekker. Met de kleine voorwielen in de lucht begint de landbouw machine de 15 ton zware sleepwagen over het par cours te slepen. Naarmate er meer van de honderd meter sleepbaan is afgelegd, schuift het ballastgedeelte op de sleep meer naar voren, de treklast daarmee nog zwaar der makend voor de land bouwtrekker. Op veertig meter kiept één tractor bijna achterover, dan send op zijn wielen als de jury beslist dat deze trek voorbij is. Een andere boer doet het beter, maar hij moet het ook opgeven op vijf meter voor de eindstreep als zijn voertuig scheef trekt onder de zware last. Het publiek, toeristen en agrariërs door elkaar, leeft mee als de speaker de inspan ningen van de trekkerchauf feurs beschrijft. Het lijkt sim pel, zo'n Trekker-trekwed- strijd. maar gaandeweg krijgt het publiek respect voor de rijkunst die nodig is om een overbelaste tractor op het spoor te houden. Na elke deelnemer sleept een zware tractor de treklast weer naar de startlijn en strijkt een bulldozer de diepe voren in de kleigrond glad. Een forse hijs kraan staat klaar om met be tonblokken van 500 kilo het stuk de sleeplast te verzwaren voor de volgende klasse trac toren. Zo'n 26 trekkers, in klasse va- rérend tussen de 2,5 en 5,6 ton. probeerden donderdagavond op een wei aan de Pekelingse- weg in Aagtekerke de sleep wagen over een baan van hon derd meter zo ver en zo snel mogelijk weg te zetten. De verleiding is voor sommige jonge deelnemers te groot om, zodra hun last is afgekoppeld, even plankgas terug te rijden naar de deelnemershoek „Niet racen jongens." grijpt de speaker onverbiddelijk in. Andere kant „Het is een stuk ontspanning voor de boeren en een attrac tie voor de toeristen," lacht één van de wedstrijdbegelei ders. „Bovendien laat het ons boerenbedrijf eens zien van een andere kant." De wed strijden tussen de tractoren zijn afkomstig uit de Verenig de Staten, waar boeren van het stenen slepen op hun land een competitie maakten. De wedstrijden zijn elders uitge groeid tot evenementen waar bij tractoren optreden die haast niet langer als land bouwvoertuig te herkennen zijn. Aan alle kanten uitge bouwd en verzwaard, met bui tensporige motoren en kleu rig opgetuigd bepalen de spe cials dan het beeld. Bij de tweede Walcherse Trekker-trek is de hoofdrol nog weggelegd voor de gewo ne tractoren die dagelijks worden ingezet op de landerij en. Als extraatje voor het pu bliek werden wel enkele van die specials geshowd in Aag tekerke. Daarnaast stonden er antieke tractoren opge steld, waaronder een roestige, maar nog lustig snorrende Bulldog uit 1935 van 35 PK. Uitslagen: le klasse (2,5-3.5 ton) Wim Poppe. Gnjpskerke; 2e klas se (3,5-4 toni Ronald Poppe. Grijpskerke, 3e klasse (4,0-4,5 toni Johan Poppe. Mariekerke, 4e klas se (4.5-5,6 toni Erwin Wisse. Melis- kerke. 5e klasse 5.6 ton en zwaar der) J. Lous, Aagtekerke. van een medewerkster MIDDELBURG - De 22-jarige Vlissingse C. S. van den B. kreeg dinsdag op de zitting van de politierechter in Middelburg conform de eis een boete van 350 gulden opgelegd, omdat zij niet kon zeggen wie haar auto had bestuurd toen daarmee een aan rijding was veroorzaakt. Vorig jaar februari slipte de wagen in de bocht Glacisstraat/Hobein- straat op het besneeuwde weg dek en ramde een geparkeerde auto. De bestuurder koos het ha- zepad. Getuigen gaven een signale ment van auto en bestuurder, waarna de politie bij Van den B. terecht kwam. Volgens haar had noch zij noch iemand anders in haar auto gereden en was die ook helemaal niet bij een aanrij ding betrokken geweest. Op de plaats van de aanrijding waren brokstukken gevonden, die exact pasten bij een kapot licht Demonstratie graanoogsten met zelfbinders en trekpaarden BIGGEKERKE - De Stichting Het Werkend Trekpaard orga niseert in samenwerking met de Vekabo Walcheren een graan oogstdemonstratie. Het bijzon dere van deze demonstratie is dat er gebruik wordt gemaakt van zelfbinders getrokken door Zeeuwse Trekpaarden. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Tegen woordig is dit geen alledaags beeld meer op de landbouwbe drijven. Het voorttrekken van een zelf binder is een zwaar karwei voor de paarden. Dit komt doordat de machine bestaat uit veel draai ende delen; bovendien moet voor een goed resultaat met een vrij hoge snelheid worden ge werkt. Tijdens de demonstratie zullen twee zelfbinders met elk drie paarden aan het werk te zien zijn. Daarnaast zullen nog twee paarden met een wagen aanwezig zijn en één paard met veulen. De demonstratie wordt gehou den aan de Werendijkseweg (tus sen Biggekerke en Zoutelande) op dinsdag 4 augustus om 18.00 uur. van haar auto. Politierechterj M. J. M. Klarenbeek conti deerde dat zij haar vriend j. (25) probeerde te dekken, d zonder rijbewijs aan het stut had gezeten. Het paar stond verder terecl omdat het de dienstverlenifl die hen in februari voor heti* kopen van harddrugs wasopg legd, niet had uitgevoerd. J kreeg toen 160 uur opgelegd j plaats van vier maanden cel a Van den B. moest veertig uurca betaald werk doen in plaats vj één maand. Ondanks herhaald, pogingen van de coordinate dienstverlening om het wet) rond te krijgen liet het tweea het afweten. Zij voerden als excuus aan d het in verband met hun wet kring moeilijk was geweestdei spraken met de coordinator g te komen. Met de dreigendeg vangenisstraf in zicht wilden; toch heel graag een nieuwe kaï om het onbetaald werk te doei Omdat het uitzitten van destn vrijwel zeker het verlies van hu banen zou betekenen stemded politierechter er, zij het niet va harte, mee in dat hen een laatst kans gegund wordt. Zij moete in augustus opnieuw voor het verschijnen met een kant j klaar werkplan, dat stipt m« worden uitgevoerd. Sasse raad voor sloop Sint Alber van onze medewerker SAS VAN GENT - De gemeente raad van Sas van Gent ging don derdagavond zonder slag stoot akkoord met het 'sloop plan' Sint Albert. De woninj bouwvereniging Sas Vooruil wil naast woningen uit de Si Albertstraat ook een aantal hui zen in de Heerlijkheidstraat op ruimen. Een aantal bewoners protested de onlangs tegen het verdwijnt van die Heerlij kheids-woma gen'. Maai- de raadsleden mees den, net als de collegeleden, di aan een rigoureuze sanering nii te ontkomen is om de buurt ee nieuwe kans te geven. Het WD raadslid M. Sparreboom nog even bang dat de gemeen! voor financiële problemen zo komen te staan. Maar wetho der J. Platschorre (PvdA) meli de dat dat een zaak des wonin bouwverenigings was. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 1111111 ii Begraafplaats Het artikel in uw courant van 15 juli onder het hoofd 'Tand des tijds mag gezien worden op een begraafplaats' geeft mij aanlei ding tot het volgende commen taar: Met verwondering nam ik ken nis van het feit dat het hoofd be plantingen zich een oordeel over het beleid aanmatigt voordat de raadscommissie, de raad en het college van Burgemeester en wethouders van Vlissingen zich hierover hebben uitgesproken. Deze lichamen voeren immers het beleid waarnaar een ambte naar zich heeft te richten. Een vergelijking met monumen tenzorg is naar mijn mening niet aan de orde, wel de gevoelens van de nabestaanden. Ik bestrijd ten stelligste de op vatting van de heer Van de Pool dat de Vlissingse manier niet af wijkt van het landelijk beleid en dat het verschil uitmaakt of het een kerkhof van een kleine dan wel een grote plaats is. Eerbied voor de doden is universeel. Ik zou de heer Van de Pool willen adviseren een bezoek te brengen aan de begraafplaats te Haarlem (153.000 inwoners). Ook daar ko men verzakkingen en beschadi gingen voor. Deze worden steeds keurig met zorg hersteld- Voor de gemeente als Vlissingen met zijn prachtige boulevards, een dure jachthaven van 7,5 mil joen gulden, een schitterend nieuw winkelcentrum dat vele miljoenen heeft gekost, moet het toch de eer te na zijn om de be graafplaats in haar huidige des olate toestand te laten voortbe staan. H. P. Siegers M. Treublaan 11 Heemstede t. La T i. Uit-i 1 het Domburg Als ik het goed begrijp willen de ondernemers Suurmond en Rot te de gemeentelijke—kunsten makers die in het circus Dom burg optreden, als rotte vis over de muur zetten en in de plomp laten verdwijnen (PZC 10 en 21 juli). Verschrikkelijk. Ik vind er geen woorden voor. Ik sidderde in mijn klompen toen ik las van het plan. Net nu de Domburgse zee weer wat schoner wordt, ten ze toch voorzichtig zijn. Uit-, voering van dat plan zal het Domburgse milieu nog verder verzieken. En er hangt daar toch al een stank van knoeien en ver schrijven. Ik aarzel over iets anders: Is het misschien mogelijk om de heren te vragen vrijwillig op te kras sen? Maar laat u dan niet ken nen. Geef ze als tegenprestatie alstublieft een goed wachtgeld na. Dat hebben ze wel verdiend. Stel ze bovendien een ridderor-, de (bijvoorbeeld de grootorde' i van de Zilveren Parel) in het vooruitzicht. Over een jaar of wat krijgen ze die toch. Per slot van rekening heeft de oud-gede-i puteerde Ventevogel zich ook zo geweldig ingespannen om het Hof-Domburg van de grond te< krijgen. En hij werd pas gerid derd in de slagschaduw van de provinciale winkellade. j. Lievem Koestraat 71 Westkapellt' Joegoslavië Al maanden wordt er in de PZC; geschreven over Joegoslavië, ri de PZC van dinsdag staat, dat de EG vluchtelingen eerlijk wil. delen. Vanaf de Tweede Wereldoorlog, wordt er op school, tv, radio en. krant door de Anne Frank Sticnj ting en andere instellingen o particulieren gewaarschuwd voor situaties zoals toen D® mocht nooit meer gebeurea t» wat zien we? In 1992 worden er weer tremen, met tienduizenden vluchten gen vastgehouden omdat me* mand ze wil hebben. Het is wee hetzelfde liedje als plus minus® jaar geleden. "Het zal wel m vallen, ze hebben toch gee schotwonden", of "In onze oge» zijn het geen vluchtelinge Wat zijn we toch kort van hen nering. Er wordt weer met mensen g sold of het zakken - zijn. Geef mij er maar zoveeie' neem jij die rotte dan maar. hebben we toch veel ge'eertJ de geschiedenis van 50 jaar g den. Je wordt er misselijk va H.A.Joosst Zusterstraatri Middelbrt De peuters namen het nieuwe buitenspeelterreki onmiddellijk in gebruik. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10