ROVINCIA üf SE COURANT Ter Veld wil wao-er sparen Plezierjachten-file bij defecte sluis Twee van moord verdachten geven zich aan in België Jan Pelleboer (68) overleden Staatssecretaris komt meerderheid Kamer gedeeltelijk tegemoet afia doodt eer rechter Palermo Amerikaan komt met vondst op aids-congres Zeilers 'overspoelen' Vlieland Heldenrol Chiappucci 9 en 14 keuken leasen? 0 warm -joen bijna tropisch warm. Zwak- i'ot matige zuidoosten wind, in de raan de kust matig. Middag uur rond 29 graden. jaargang no. 169 indag 20 juli 1992 jngeluk met asballon: vee doden iSSELDOKF (DPA/ jfP) - Een 53-jarige rouw en een 51-jarige un uit Voorschoten wn zondagochtend om lieven gekomen door dn ongeluk met een gas- jlon in Duitsland, jrit andere Nederlan- ■is raakten zwaarge- Sl fade gewonden komen twee uit Voorschoten seen-de piloot van de jigon - uit Velp. De ge- rnden zijn naar een zie- ishuis in Osnabrück bracht. is ongeluk gebeurde het plaatsje Petersha- 31 m de buurt van Min de deelstaat oordrijn-Westfalen. De sllon raakte bij het lan- jen een hoogspannings ast en vloog in brand. ballon was zondag- ichtend opgestegen in tonster. «eefvlieger het zweefvliegcen- jm Teriet bij Arnhem agmiddag een reefvlieger om het le- gekomen door een sising. Het ongeluk ge- toen twee zweef- ïgtuigen vlak na de Bit met elkaar in bot- Dg kwamen. toestel van het lachtoffer stortte vrij- e! direct na de botsing raktisch loodrecht naar meden. De bestuurder ras op slag dood. De be- uurder van het andere «stel overleefde de bot je zonder noemens- rürdige verwondingen. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Ter Veld van Sociale Zaken ziet een mogelijkheid de ingreep in de wao voor de hui dige arbeidsongeschikten te verzachten. De staatssecretaris zei dat zondag voor de radio. Ter Veld komt met de uitspraak gedeeltelijk tegemoet aan een meerderheid in de Tweede Ka mer die de bestaande wao'ers bij de komende ingreep volledig wil ontzien. Over de wijze waarop verschillen de fracties evenwel sterk van mening. Het CDA houdt vast aan de wao-plannen van kabinet. Volgens de staatssecretaris is er ruimte in de overgangsregeling voor de huidige wao-ers van het oude naar het nieuwe stelsel. De regeling behelst dat mensen bo ven de vijftig jaar in principe ge durende acht jaar een over gangsrecht hebben. Mensen van 58 jaar en ouder zullen ook in het nieuwe wao-model dezelfde rechten hebben als nu voor ie dereen gebruikelijk is. Voor mensen onder de vijftig is er sprake van een bevriezing van de uitkering. „Ik vindt dat het overgangs recht een stuk beter is dan ieder een suggereert. Vinden de PvdA of het CDA. of anderen, dat een beter overgangsrecht denkbaar is. dan ben ik altijd bereid daar naar te kijken", aldus Ter Veld. De financiering van een even tuele versoepeling moet volgens de staatssecretaris komen uit de meegevallen groei van het aan tal arbeidsongeschikten. Ter Veld stelde nadrukkelijk dat het volledig ontzien van de hui dige arbeidsongeschikten niet wenselijk is. „Ik denk datje goed moet nadenken of je als samen leving een onderscheid tussen oude en nieuwe wao'ers voor een periode van zo'n veertig jaar ac ceptabel vindt", aldus Ter Veld. Nieuwe voorstellen PvdA-vice-fractievoorzitter Leijnse liet eerder weten dat zijn fractie nog met nieuwe voorstel len zal komen met betrekking tot de wao. De PvdA pleit voor RMO (RTR/AFP/DPA) - aliaanse mafia heeft op- genadeloos toegeslagen, «nbare aanklager van Pa- Paolo Borsellino, is zon- liddag bij een verwoesten- maanslag in Palermo ver- i Vijf lijfwachten, onder vrouw, kwamen om ook iven en zeker 15 mensen to gewond, aldus het Ra se persbureau ANSA. Nog twee maanden geleden trechter Giovanni Falcone ilachtoffer van een dergelij- inslag. aio van rechter Borsellino fee voertuigen uit zijn es- •erden getroffen toen een ijnamiet volgepropte auto töe voor het flatgebouw iuj zijn moeder en zustér bezoeken. fa) (54) was goed be- met de op 23 mei ver krachter en mafia-bestrij- Falcone. De autoriteiten sua de aanslag op Falcone tpe veiligheidsmaatrege- blijken vergeefs in de re- '"e oorlog die de mafia te- jfe vijanden is begonnen. feGiuliano Amato verze- gisteren dat zijn regering M zal zijn tot hard optre- «pn degenen die oorlog te- Staat voeren. Ni"in staat van oorlog. Het oorlog zonder grenzen en Ifeen ons erop voorberei dt te bieden. We moeten Met voor de gek houden fk geloven dat het hierbij pVen", zei Aldo Rizzo, de feester van Palermo. 'roep M Oscar Luigi Scalfaro, pP tot eenheid om „de strijd Me mafia te winnen". Hij sn dringende oproep aan Wtöek en sociale krachten Mdomin te zien dat „het K-- Medewerkers van de HIV-vereniging Nederland richten zondag in Amsterdam een tentoonstelling in van quilts. Het gaat om grote doeken, die familieleden, vrienden en bekenden maakten ter nagedachtenis van aids-slachtofl'ers. foto Ruud Hoff/ANP AMSTERDAM (GPD) - De varkensstaart makaak (Macaca nemistrina) vertoont bij besmetting met het aidvirus HIV de zelfde symptomen als de mens: koorts, diarree, opgezwollen lymfeklieren. Deze aap is voor zover nu bekend het enige dier dat na besmetting met HIV ziek wordt: bij andere soorten wordt het virus alleen vermenigvuldigd. De varkens staart makaak levert daarom eindelijk een diermodel voor althans acute aidsin- fectie, waarop kandidaatvaccins en ge neesmiddelen kunnen worden getest. De Amerikaanse microbioloog Michael Agy van de University of Washington deed deze ontdekking en komt er mee op de Achtste Internationale Aidsconferen- tie, die gistermiddag in de Amsterdamse RAI door minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) is geopend. Een van de vijftien nu beschikbare kandi daatvaccins idat van Larry Arthur van het Amerikaanse National Cancer Insti tute) wordt al op de makaak uitgepro beerd. Maar ook als bij deze apen de ziekte zich volledig ontwikkelt en deze soort als diermodel voor aids kan dienen, zijn er nog problemen te over. Zo zal het moeilijk zijn aan voldoende proefdieren te komen, ook al is de varkensstaart makaak niet zeldzaam. Crisis De openingsplechtigheid maakte nog eens duidelijk, dat de aidspandemie met alleen een medisch probleem is. maar een wereldomvattende maatschappelijke cri sis. De regering van de VS. die het door het handhaven van inreisbeperkingen voor met aids besmette mensen nodig maakte dat de congresorganisatie uitweek naar Amsterdam, kreeg felle kritiek te verdu ren. Minister Pronk noemde het spijtig dat er nog steeds regeringen zijn. die denken dat zij aids kunnen bestrijden door beperkin gen voor mensen die met ermee besmet zijn. Pronk waarschuwde ook dat de Neder landse beschaving soms bewijst niet meer dan huiddik te zijn. „Aids heeft de moge lijkheid ons allemaal plotseling diep in de Middeleeuwen terug te werpen Groepen als druggebruikers, homoseksuelen, pros tituees. illegale immigranten en vluchte lingen dreigen een aidslabel opgeplakt te krijgen. In een gezonde maatschappij is dat een ziekmakende vorm van discrimi natie. Bovendien een bedreiging van de maatschappij op zichzelf, omdat het de aidspreventie hindert. De andere mensen, zichzelf beschouwend als 'de goede bur gers', zijn dan al graag bereid te geloven dat zij geen risico lopen. Niets is fataler. Aids is een sociaal probleem, dat ons on verbiddelijk wijst op de onvolkomenhe den en ongerechtigheden in onze maat schappij". aldus Pronk. Pagina 3: Liz Taylor node gemist een volledig ontzien van de be staande wao's bij de invoering van nieuwe wetgeving. Langdu rig onderzoek van de fractie wees namelijk uit dat het alleen ontzien van de zogenoemde „on omkeerbare gevallen" in de wao niet mogelijk was. De CDA-fractie houdt onverkort vast aan de plannen van het ka binet zoals die nu bij de Raad van State liggen. „Wij kermen al leen het besluit van het kabinet, dat overigens al een bijgestelde en verzachte versie is", aldus de woordvoerder van fractievoor zitter Brinkman zondagavond. Het CDA heeft tot nu toe tever geefs naar oplossingen gezocht voor de „onomkeerbare geval len". „Als het dan niet lukt, dan moetje een keer kunnen zeggen: dit is het", stelde de zegsman. Het kabinet heeft zich tot nu toe steeds opengesteld voor even tuele constructieve bijdragen aan het wao-debat door de so ciale partners en de Kamer. Pre mier Lubbers stelde kort gele den nog dat de geconstateerde stabilisatie in het aan wao-ge- vallen in dit kader een „hoopvol signaal" kan zijn. De kabinetsvoorstellen met be trekking tot de wao liggen nog voor advies bij de Raad van Sta te. Naar verwachting zal de Raad van State volgende maand met een uiterst kritisch standpunt over de plannen ko men. De lange adviesperiode alsmede de aankondiging van de PvdA om tijdens de behande ling van de plannen met tegen voorstellen te komen, maakt de nieuwe invoeringsdatum van 1 juli 1993 voor de nieuwe wao- wetgeving twijfelachtig. Naar al le waarschijnlijkheid kunnen de plannen pas in januari 1994 wor den ingevoerd. HARDINGEN (ANP) - De Rijks politie te Water had zondagmid dag de handen vol aan hel waar schuwen van zeilers op de Wad denzee dat ze niet naar Vlieland moesten gaan. Al tegen het ein de van de middag was de haven op dat eiland zo vol dat er ruim tweemaal zoveel schepen lagen als officieel mogelijk is. De politie raadde de nog op de Waddenzee zeilende waterspor ters aan naar Terschelling te gaan of naar het vasteland. Ze wilde zo voorkomen dat de sche pen na het invallen van de duis ternis óp het wad in de proble men zouden komen. Rond half zes had de patrouille boot van de RP te Water al tien tallen schepen gewaarschuwd. De havenmeester op Vlieland stuurde arriverende schepen weer weg, Grevelingenmeer liep langzaam leeg door kapotte deur van onze verslaggever BRUINISSE - De Grevelingen- sluis bij Bruinisse is zaterdag door een ongeluk met een deur vrijwel de hele dag buiten ge bruik geweest. Omstreeks elf uur werd, bij afgaand tij, de vloeddeur gesloten en bleef de ebdeur, zeer ten onrechte, open. Het Grevelingenwater drukte de vloeddeur moeiteloos open en kon vrijelijk naar de Kram mer stromen. Pas bij het volgen de hoogwater slaagde men er in de sluisdeuren weer te sluiten. Honderden jachten lagen aan beide kanten tevergeefs te wach ten op een schutbeurt. De Gre- velingensluis is een van de druk ste pleziervaartsluizen van Ne derland. Naderende schepen werden gewaarschuwd via radio en marifoon. Het was door de stroom te gevaarlijk om voor de sluis te liggen. De wachtenden werden naar de vluchthaven en -0-.. om de geloof- Meid van de Italiaanse Men te verdedigen" en mensen die deze verte- ffeügen „geloofwaardig ik voorop". joolde lijk van Borsel- een arm ontbrak. J®°r een lijfwacht geïden- M Sommige slachtoffers ■Mn de lucht geslingerd. in een boom terugge n-De explosie was op kilo- afstand te horen. Tot in omgeving sprongen de de straat is over een af- an 200 meter opgereten. 'Men van de auto's wer- 50 meter gevonden. Zaterdagavond omstreeks 21.15 uur: de defecte Grevelingensluis heeft zich gevuld met plezierjachten vanaf de Oosterschelde. Veel inwoners van Bruinisse slaan het schouwspel gade. foto Pieter Honhoff de jachthaven Aqua Delta gedi rigeerd. Op een gegeven moment stond er een verval van een meter. Het Grevelingenmeer liep langzaam leeg. Jachthavens en andere be trokkenen werden gewaar schuwd voor daling van het peil. Dit is uiteindelijk slechts twee tot drie centimeter omlaag ge gaan, omdat via de doorlaat in de Brouwersdam zoveel moge lijk water werd ingelaten. Het onplezierigst moet het avon tuur zijn geweest voor de circa tien jachten die tijdens de cala miteit in de sluis lagen. Zij trof fen het nog dat er beroepssche pen voor hen lagen die de vloed golf enigszins braken. Met hulp van de brandweer werden de bootjes stevig aan de sluiswand gebonden. Woordvoerder Jos Geluk van Rijkswaterstaat noemt het een grote meevaller dat er niet meer jachten in de sluis waren. „Wanneer ze in rijen aan elkaar vast hadden gelegen waren er waarschijnlijk rare din gen gebeurd." Duikers Toen het water omstreeks 15.00 uur tot rust kwam, waardoor de deuren konden worden gesloten, zijn duikers naar beneden ge gaan voor inspectie. Zij troffen een enorme troep aan die door de stroom was aangevoerd: schelpen, touw. een fiets en een mmr O REPARATIE 1 WASAUTOMATEN OOK K.TV - VIDEO - HI-FI De held van het Tourweekeinde teas Claudio Chiappucci. De Ita liaan was de smaakmaker van de Alpen en zag zaterdag een offen sief van 180 kilometer beloond met een historische triomf. De Span jaard Miquel Indurain bleef als enige in het spoor van Chiappucci en trok zaterdag in Sestrières de gele trui aan. De tiveede bergetappe, van Sestrières naar l'Alpe d'Huez, bracht een zege voor de Ameri kaan Andy H amp sten. Breuker De laatste muzikale vuurpijl van het Festival Nieuwe Muziek gaf zaterdag een daverende klap. Het Willem Breuker Kol- lektief dat als uitsmijter optrad, trok in de tuin van de Middel burgse Kloveniersdoe len zo'n 500 belangstel- "T lenden. Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11,12, 13 en 14 hoop ander schroot. Nadat de boel was schoongemaakt, kon om 20.30 uur het schutten wor den hervat. Aan de Grevelingen- kant waren er toen niet zo veel schepen meer die nog de Ooster schelde opwilden. Vanaf de an dere kant rijn echter tot één urn 's nachts twee- tot driehonderd boten naar de Grevelingen ge schut. Deze week wordt bekeken in hoeverre de stenen oeverbe scherming aan beide kanten voor de sluis de wildwater- stroom heeft doorstaan. Hiervan zal de scheepvaart volgens Ge luk geen hinder ondervinden. De oorzaak van het ongeluk wordt nog onderzocht. Aangezien geen storing aan het mechaniek van de sluis is ontdekt, wordt reke ning gehouden met een mense lijke fout. van onze correspondent BRUSSEL - De Italiaanse gang ster die woensdagavond twee Belgische rijkswachters ver moordde. heeft zich dit week einde bij de politie aangegeven. Ook een andere crimineel, ver dacht van moord, verkrachting en overvallen in de streek van Verviers en Maastricht, meldde zich zondag bij het Belgische gerecht. Daarmee komt, veel sneller dan verwacht, een eind aan twee za ken die Belgié de afgelopen da gen in beroering brachten. De Belgische politie had in beide za ken de hulp ingeroepen van korpsen in Nederlands Limburg. Vooral de moord op twee rijks wachters in het Waalse dorpje Hoei, nabij Luik, heeft een schok door het land doen gaan. Eén van de rijkswachters werd zater dagmorgen onder grote belang stelling begraven. De twee rijkswachters vervoer den woensdagavond de 29-jarige gangster Alfonso d'A., die hen van dichtbij doodschoot met een pistool dat hij in de gevange nis van zijn vrouw blijkt te heb ben gekregen. De vrouw werd eerder al gearresteerd op ver denking van hulp bij de ont snapping. Alfonso d'A. meldde zich zon dagmorgen in gezelschap van rijn ouders, bij wie hij de laatste nacht had geschuild. De man heeft de twee moorden bekend, maar heeft nog niet uitgelegd waarom hij de rijkswachters ook nog eens doodschoot na zich al bevrijd te hebben. De 21-jarige Thierry B. meldde zich zondagmorgen bij de gevan genis in Verviers. die hij enkele dagen geleden met penitentiair verlof had mogen verlaten. De man wordt ervan verdacht in de tussentijd een moord, verkrach ting en enkele overvallen te heb ben gepleegd. Zijn zaterdag al gearresteerde handlanger ont kent alle hem ten laste gelegde feiten. Justitie vermoedt tevens dat ze een rol hebben gespeeld in de verdwijning van een jong echtpaar. Advertentie 12,5% effectieve, vaste rente op basis van 120 maanden. 10 jr. service garantie Meer info tel. 01106-3771 PATERSWOLDE (GPD) - In zijn woonplaats Paters wol- de is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 68-jarige leeftijd plotseling Jan Hen drik Pelleboer overleden. Pelleboer kwam in 1946 als weerkundige bij het KNMI op de Luchthaven Eelde. Vanaf 1954 werkte hij zelf standig. Hij verzorgde in de loop der jaren de weersvoor uitzichten voor vele dag- en weekbladen (waaronder ge durende een aantal jaren ook de PZC) en radio en tv- programma's. Erwin Krol van het NOS- joumaal betitelde Pelleboer zaterdag als de aartsvader van de Nederlandse weers verwachting. „Hij heeft er voor gezorgd dat het KNMI en de weermannen op de tv kwamen. Als hij er niet was geweest, weet ik niet wat ik nu had gedaan." Krol vindt dat Pelleboer het weer begrijpelijk maakte. „De weersverwachting staat vrij ver van de mensen af en hij heeft van een weten schappelijk thema iets ge woons gemaakt. Dat was zijn grootste verdienste. Pel leboer voelde aan hoe men sen benaderd moesten wor den. Natuurlijk had hij ook iets markants, zoals die aparte stem. En hij had een neus voor entertainment en amusement. Dat is voor tv- optredens belangrijk". Zie ook pagina 2 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1