PZC zeeland IEP uit kritiek op energieschema Nieuw-Namen houdt van zijn zakziener Folklore, zang, dans en muziek Woning boven shoarmazaak uitgebrand vandaag Toeristische drukte uitgebleven door minder mooie weer Body-builder jeiirstelling over uitblijven besluit toepassing kernenergie zeeuwse almanak MAANDAG 20 JULI 1992 verslaggever - Het is teleur- dat het Tweede Slruc- thema Elektriciteitsvoor- i{ (SEV) geen aankno- ipunten biedt voor een [ige besluitvorming over Ook is het teleur- sd dat in het schema niet l ingegaan op de milieu- die kernenergie heeft trgelijking met fossiele jebronnen. Dat schrijft de imenwerkende Elektrici- iroduktiebedrijven (SEP) ireactie op het structuur- ii Daarin geeft het Rijk mning weer van de ener- orziening tot het jaar 2010. noemt de inzet van de ssiele energiebronnen, en jet name kernenergie, een die een belangrijke bij kan leveren aan de ver- van de uitstoot van Nu het gebruik in het struc- buiten beschou- wordt gelaten, geeft het a slechts een beperkt van de mogelijkheden die itriciteitssector heeft voor idering van de milieupro- tiek. Overigens wijst de rop dat die sector in Ne- d slechts 0,1 procent bij- aan de wereldwijde uit- ilblijven van een besluit le toepassing van kern- e betekent volgens de ok dat de producenten de moeten krijgen voor een van kolencentra- dat niet. dan wordt ktriciteitssector afhanke- een situatie die rder beleidsnota's als on- si wordt betiteld. taringen elektriciteitsproducenten voorts vraagtekens bij forse besparingen steeds meer aanwijzin- it in geïndustrialiseerde als Nederland een ratio- n efficiënter gebruik van gepaard gaat met een aandeel van elektri- aldus de SEP in de reac- de organisatie zul len gebruikers van primaire brandstoffen overgaan tot elek triciteit als energievoorziening en de SEP leidt daar uit af dat er aanzienlijk meer elektriciteits- produktievermogen nodig zal zijn dan in het structuurschema staat aangegeven. De SEP heeft dan ook kritiek op de geraamde omvang van het opwekkingsver mogen in 2010. Vergeleken met het huidige structuurschema vallen elf vestigingsplaatsen voor centrales af en krijgen an dere beperkende voorwaarden opgelegd. In een volgend struc- De bewoners van de brandende woning in Sas van Gent konden zich maar net op tijd in veiligheid stellen. foto Camile Schelstraete van een medewerker SAS VAN GENT - Een uitslaande brand heeft zondagmiddag omstreeks halftwee het woongedeelte van een shoarmazaak in de Zujdslraat in Sas van Gent geheel vernield. Het vuur werd bestreden door het plaatselijke brandweerkorps, geassisteerd door spuitgasten uit Westdorpe en een ladderwagen uit Terneuzen. In eerste instantie vermoedde de brandweer, dat in het pand nog een vrouw en een kind aanwezig waren. Deze hadden de woning net op tijd kunnen ontvluchten. De vrouw liep hierbij snijwonden aan de arm op. De brand is volgens de politie op de eerste woonetage ontstaan. Naar de toedracht stelt de technische recherche vandaag, maan dag, een onderzoek in. Doordat de brand flink wat belangstelling trok. sloot de politie de Zuidstraat af. Belendende panden' liepen water- en rook schade op. De bewoners zijn voorlopig in vervangende woon ruimte ondergebracht. tuurschema moeten volgens de SEP dan ook nieuwe vestigings plaatsen worden opgenomen. De elektriciteitsproducenten hebben ook kritiek op het feit dat het structuurschema aan vullende milieu-eisen stelt voor wat betreft de uitstoot van ver zurende stoffen. De SEP vindt het schema om principiële rede nen en uit praktisch oogpunt niet de plaats om die eisen te stellen. Immers, aldus de SEP. via het schema is niet de kosten -effectiviteitsverhouding van de maatregelen afgewogen. Vooral met de limiet die wordt gesteld aan de uitstoot van stikstofoxy- den heeft de organisatie grote moeite. Die limiet zou alleen met behulp van extreme maatrege len kunnen worden bereikt. Poging diefstal op zeiljacht mondt uit in vechtpartij van onze verslaggever GOES - Een poging een volg- scheepje van een plezierjacht aan de Bierkade in Goes te ste len, is zaterdagmorgen om streeks vier uur uitgelopen op een vechtpartij. De eigenaar werd wakker en kwam aan dek, gevolgd door zijn vrouw. Er ontstond een worsteling met de twee dieven. Enige tientallen mensen op de kant keken toe. Het dievenduo wist uiteindelijk in het tumult te ontkomen. Een man op de kant was daarvoor nog naar voren gekomen om de gemoederen tot bedaren te bren gen. Aan boord waren behalve het echtpaar ook twee kinderen, die benedendeks bleven. Het ge zin is afkomstig uit Schilde. De vrouw klaagt over nekpijn. Van de dieven is alleen bekend dat het om twee mannen gaat. De gemeentepolitie vraagt of ge tuigen zich willen melden, in het bijzonder de man die uit het pu bliek naar voren kwam. Het tele foonnummer van het bureau is 01100-45000. VENEMENT ■HM TJoor organisatoren van evenementen is baandag een rustdag. Toeristen en thuisblij- 'ers die er vandaag, 'och uit willen, kunnen laar de Vlissingse ker- "i«. Zo'n dertig kermi- tottracties staan op het Bellamy park. de Nieu- tondijk en de Zeil- Markt. Wangen heeft tradi- Imeel de op één na Sjootste kermis van mand in huis. Alleen "k in Middelburg is Poter. De Vlissingse Kennis heeft alles wat een zichzelf respecte rende kermis te bieden Feft. Van een spook- een kinderdraai- Jiolen, een schietsalon tof en met razendsnelle runmolens met wer- namen als Let's jj° surfing en Break- ®"ice. De kermis blijft w en met zondag. Evenementenagenda op pagina 7 van onze verslaggever Conny van Gremberghe NIEUW-NAMEN - „Héé, zet dien otto ne keer weg. Aggum laot staon blijft 'r niet van over!", roept de strateniaker naar een vrouw die haar auto op een afgesloten stuk rijweg geparkeerd heeft. „Ik ben zo terug", gilt ze, terwijl ze de winkel inwipt. „Dan moe' ze 't zelf maor weten", gromt de werkman. Hij zet de trilwals aan en rolt het werktuig met een oorverdovende herrie over de pasgelegde klinkers. Het autootje deint op zijn schokbrekers. Zomer in Nieuw-Namen. Een man schildert kozijnen, vrou wen doen boodschappen en Koen Venken (38). auteur en hoofdrolspeler in de VPRO- reeks Zakken, doet het dorp nog eens aan om te zien hoe het huis waar hij vorig jaar als zak ziener Marcel weken in woon de, erbij staat. De dorpelingen groeten hem allemaal. „Ha, Marcel, 'oe is 't?" en „Dag Koen. komt er weer ne film?" klinkt het. Venken is Marcel, Marcel is Koen en Marcel is ge meenschappelijk bezit. Regel matig wordt hij gevraagd om zijn opwachting te maken. Bij feesten, openingen en carna val. Hij blijft terugkomen... Foto In 1989 zette de acteur uit het grensdorp Sint-Gillis-Waas tij dens de Lokerse feesten een zwerver op de planken. Na de voorstelling wilde een foto graaf wat plaatjes schieten en vroeg Venken in een vuilnis bak te rommelen. „Stond ik daar achter de cou lissen - voor de foto - in een vuilnisbak te graaien toen Ju nior Walker uit zijn kleedka mer kwam. Die Amerikaan vond het zielig dat een Vlaam se zwerver eten uit een vuilnis bak aan het vissen was. Hij bood me - wist hij veel - wat te eten en te drinken aan en ik ging achter hem aan. Mijn rol volhoudend tot het bittere eind. Marcel was geboren." Thuis zet Venken het verhaal van Marcel op papier. Het stuk handelt over een boekhouder, die verliefd is op zijn buur vrouw Op een dag vist hij haar foto uit een vuilniszak en van dan af is hij geobsedeerd door alles wat mensen weggooien. Aan de hand van de inhoud van de vuilniszakken leert hij mensen kennen. Hij weet be slag te leggen op een zak van koningin Beatrix, maar de in houd stelt teleur. Ontgoocheld treft bij thuis een zak aan, waarin het levensverhaal huist Koen Venken alias zakziener Marcel leunt op een rolcontainer bij 'zijn' huisje:alles is vergankelijk..." foto Camile Schelstraete van een overleden buurvrouw tje. In de hoop zelf niet in vergetel heid te raken besluit hij een enorm vuilpaleis te maken. Dat paleis verrijst, maar niet zonder dat burgemeesters, vuilnismannen en anderen hun ongenoegen hebben uitge sproken over Marcels smerige hobby. Tijdens de officiële ope ning van het vuilpaleis explo deert het bouwsel. Venkens stuk was goed voor de eerste prijs op het Belgische Humorfestival in 1990. Na het winnen van die prijs speelde hij Zakken in Amsterdam. De voorstelling werd bijgewoond door mensen van de VPRO, die meenden dat van het stuk een prima serie te maken viel. Grensgeval Vorig jaar augustus streek de filmploeg neer in Nieuw-Na men. „Dat we daar zouden schieten stond voor mij vast. Ik ben een grensgeval. Mijn ou ders komen uit de grensstreek. Ik ook. Ik houd van dit gebied. Het nette Nederland, met zijn weidse polders, zijn keurige dorpjes met asfaltbanen, die pal op de grens veranderen in kasseibanen uit de tijd van Na poleon. Het contrast tussen Nederland en Belgie komt in deze streek het best tot uiting. Bovendien loopt de grens als een rode draad door de serie." „Bij de opnamen werden we steeds geconfronteerd met problemen die werden ingege ven door de grenslocaties. Zo hadden we voor een scène twee gemotoriseerde agenten no dig. Bellen naai' Antwerpen. Zei de commandant: „Dat moeten de mannen uit Gent doen, want wij mogen niet in Oost-Vlaanderen komen". In Gent zei men: „Nee, dat kan niet. we zitten hier met een boerenbetoging. Antwerpen moet 't maar doen." Na veel ge zever kwamen er toch twee zwaantjes uit Antwerpen, die een hele dag op Nederlands grondgebied - waar ze hele maal niet mochten komen - hebben rondgereden", ver haalt Venken. Om zich beter in de wereld vreemde Marcel te kunnen in leven. wilde Venken wat Ne derlandse zakken van de stoep grissen. Mocht dat wel? De po litie wist het niet. Na lang pra ten mocht hij er drie oppikken in Heikant. Thuis zocht hij in de berg afval op een zeiltje het antwoord op de vraag of er ver schil bestaat tussen Belgisch en Nederlands vuil. „Het antwoord is ja. Belgische zakken zitten vol groente-af val. Hollanders eten minder vers en veel witbrood. In elke Hollandse zak tref je oud brood aan. Het bewijs dat Hollanders minder kiekens houden...", concludeert hij. Het huisje van Marcel is - om het met Boon te zeggen - 't reu- matiekste van heel de straat' Venken heeft net te horen ge kregen dat het weldra tegen de vlakte gaat. „Spijtig, want er liggen nog mooie pannekes op", zegt hij. Vlug werpt hij nog een blik in een lege rolcontai ner. „Tja", relativeert de zak ziener „alles is vergankelijk." van een medewerker SAS VAN GENT - Zaterdag is in Sas van Gent het achttiende inter nationale Folklorefestival Zeeland van start gegaan. Volksdans groepen uit België, Bulgarije, Hongarije, Polen, de Oekraïne, Tsje- cho-Slowakijke, Noorwegen en Nederland zorgden in een uitver kochte zaal voor een wervelende show. Gedeputeerde G. De Vries- Hommes opende het folklorefestival officieel. Ruim duizend toe schouwers genoten zaterdagavond in De Vlaanderen in Sas van Gent van zang, dans. folklore en muziek. Het was voor de eerste maal, dat tijdens dit festival een aantal Oost bloklanden gezamenlijk optrad. EKO uit de Oekraïne bracht met veel enthousiasme een bijzondere voorstelling. Zaterdagmiddag wa ren er al optredens in Hulst, Philippine en Sas van Gent. Ook daar was ei; een ruime belangstelling voor de volksdansgroepen. In Philip pine gingen de Bulgaarse en Noorse dansers langs diverse terrassen in het dorp Zondagmiddag bezochten zo'n 350 mensen de voorstelling van Bel gische, Tsjechische. Hongaarse en Poolse volksdansgroepen op de Markt. Vandaag, maandag, zijn er om 14.00 uur in De Vlaanderen verschillende voorstellingen voor inwoners van verzorgingstehui zen. Dinsdag stellen de groepen uit de Oekraïne, Polen en Noorwe gen zich om 20.00 uur voor in Het Meulengat in Sluiskil. Volksdansers uit de Oekraïne brengen op de Markt voor een talrijk publiek een wervelende show. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever VLISSINGEN - De voorspelde topdrukte is in het weekeinde grotendeels uitgebleven. In Zeeland waren zondagmiddag nog 1120 campingplaatsen, 92 kampeerplaatsen bij de boer, 486 hotelkamers en 21 bunga lows onbezet. R. ter Heide, di recteur van de provinciale VW, zocht de oorzaak in het weer dat zeker vrijdag en ook zaterdag te wensen overliet. Hij sprak toch van een 'hele goede bezetting aan de kust' en 'een behoorlijke bezetting in het achterland'. Veel dagjesmensen kwamen zondag op de stranden af. Hun vertrek leidde 's avonds tot en kele grote opstoppingen. De intocht van vakantiegangers was vooral vrijdagavond zeer be perkt. De provinciale VW, plaatselijke VW's en de rijkspo litie hadden een heel andere in schatting gemaakt. In de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen, bij uitstek de leverancier van toeristen aan Zeeland, begon nen de vakanties en in de regio Midden-Nederland sloot de bouwvaksector voor vier weken de deuren. De rijkspolitie had op grond van de voorspellingen agenten gereserveerd, maar dat was, volgens Ter Heide, achteraf bezien niet nodig geweest. De verkeersproblemen bleven aanvankelijk beperkt tot de be kende knelpunten, waar het land- en waterverkeer elkaar kruisen. Tussen Goes en Zierik- zee ontstonden zaterdag af en toe files. Voor de Schroebrug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg kwam het au toverkeer zaterdagmorgen gere geld tot stilstand, waardoor per sonenwagens tot voorbij de To- renweg moesten wachten. De wachttijd voor de veerboot Vlissingen-Breskens in Vlissin- gen liep zaterdagmiddag vroeg op tot anderhalf uur, maar die drukte was vrij snel weggewerkt. De uittocht van zondagavond leidde tot twee Randstad-ach- tige files: op Schouwen tussen Serooskerke en Zierikzee én op Rijksweg 58 tussen Arnemuiden en Heinkenszand. Op Rijksweg 58 was slechts één rijbaan be schikbaar, omdat een auto uit brandde. Bekeuringen Van illegale recreatie was in het weekeinde nauwelijks sprake. De rijkspolitie deelde slechts 54 bekeuringen uit aan kampeer ders die niet op een kampeerter rein stonden. Sinds het begin van de controles, met Pasen, zijn zo'n vijfhonderd boetes uitge reikt. Dat zijn er minder dan vo rig jaar, aldus politiewoordvoer der J. Bodrij. In Renesse heeft de politie vrij rustige nachten achter de rug. Er deden zich wel enkele vecht partijtjes voor, maar agenten wisten die in de kiem te smoren. Tien jongeren zijn aangehou den, onder meer tijdens de vechtpartijtjes en vanwege openbare dronkenschap, vanda lisme en urineren op straat. T. I I I I I I I I I FTTT Behalve de medische stand, krijgt ook het onderwijzend korps wel eens met bedrei gingen te maken. Meester Jan van die Middel burgse basisschool had Wil lem genoeg gewaarschuwd. „En nu moet het klaar zijn met dat geklier, anders zal ik je eens flink door mekaar schudden. Misschien ging de opvoeder met die opmerking iets bui ten zijn kindvriendelijke boekje, maar Willem raakte er niet van onder de indruk. Hij kruiste zijn armen en keek meester brutaal in de ogen. „Dan zal mijn vader wel eens langs komen. Die is bo dy-builder en hij is de sterk ste man van heel Zeeland." Maar meester Jan kent zijn pappenheimers. Hij demon streerde een paar body buildingposes voor de klas en taxeerde daarba de in duik die zijn optreden op de lastige leerling maakte. „Kijk jij op tv wel eens naar De sterkste man ter wereld? Nou, dan heb je mij onge twijfeld al in actie gezien. En mooi dat ik vorig jaar in Amerika de tweede sterkste man van heel de wereld ben geworden." Zoveel (verbaal) geweld kan een twaalfjarige bengel niet pareren. Zijn verzet te gen de meester sloeg om in beioondering. Enthousiast vroeg hij: „En meester, slikt u ook pillen?" Benieuwd waarover mees ter Jan en de vader van Wil lem het de volgende ouder avond zullen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15