Zeilers toch door redelijk water Kroonprins in zeilrace Willem II gokt op eigen jeugd Becker gaat voor plezier naar OS Bijna dertig landen Stam profiteert van besognes wielerploeg Budget van Atlanta 2.6 miljard gulden Olympische atleten tonen vorm in Hechtel sport 10 Situatie verbetert snel in de Middellandse Zee Sex goed voor deelneemsters Maradona mag het land uit Rene Hofman naar Fortuna Griga naar Oostenrijk Zesde plaats Toby Hage op NK dammen Sportprijsvrag® MAANDAG 20 JULI 1992 BARCELONA (SID) - Naar het aangemeld, was 31 keer v& zich laat aanzien zullen 172 lan- genwoordigd. Vijfmaal warm BARCELONA (ANP) - Elke dag bevaren vier schoonmaakboten het Olympische water. Ze rui men onder meer rioolvuil, tak ken, dode dieren, maandver band en condooms op. Tot op luchting van organisatie en vooral zeilers dobberen ze de laatste dagen rustig voort. Het is opgehouden met regenen, de riolen van metropool Barce lona stromen niet meer over. Henry van der Aat, Nederlands vorige bondscoach en tegen woordig directeur wedstrijdzei len van de wereldbond IYRU, meldde zondagochtend tevre den dat het water schoon genoeg is. „De dagelijkse testen wijzen uit dat de kwaliteit niet meer on der de toegelaten norm komt. De schoonmaakboten blijven constant varen om ronddrijven de rotzooi op te pikken. De weersverwachting is goed, dus ik verwacht geen problemen mèer met de riolering." JERUSALEM (AFP) - Om goed te presteren, doe meer aan sex, is de raad van twee Israëlische doktoren aan de deelneemsters van de Olympische zomerspe len in Barcelona. Dat geldt trou wens ook voor hun trainsters. Volgens de seksuologen Morde- chai Halperin en Alexander Ol- chanietsky van het medisch cen trum voor impotentie en seksua liteit in Jerusalem hebben vrou wen behoefte de liefde te bedrij ven voor zij aan sport doen. Het orgasme geeft hen meer motiva tie, kracht en pit. Dat is tegen stelling tot de mannen, die na af loop maar één ding willen: sla pen. Het advies is de uitkomst van een onderzoek, dat de twee dok toren hielden onder 84 professio nele sportbeoefenaars; 58 man nen en 26 vrouwen. Voor mannelijke atleten bevelen zij vóór de wedstrijden een pe riode van sexuele onthouding aan, variërend van drie of vier dagen tot zelfs een week. De 26 ondervraagde vrouwen be vestigden zonder uitzondering, dat zij na de vleselijke geneug ten tot ongekende prestaties in staat waren. De beslissing van COOB om het zeilen vlak voor de Barcelonese kust in plaats van ergens ver weg te houden, werd met gejuich ontvangen. Eindelijk waren de watersporters echte leden van de Olympische familie. Over de kwaliteit van het water was van het begin discussie. Professor Norris Prat van de ecologische faculteit in Barcelona waar schuwde voor gezondheidsrisi co's en verweet de autoriteiten veel te weinig zuiveringsinstal laties te hebben aangebracht. Viezigheid Stephan van den Berg, Olym pisch kampioen surfen in 1984, keerde vorige week na een trai ningsstage walgend terug naar Nederland met verhalen over al lerlei viezigheid. Hij had de pech dat het juist flink had geregend. Bovendien dreef de rommel vrij dicht langs de kust, onder meer in het Lechner- veld. Sinds de zon vrijwel constant boven de haven staat, is de si tuatie sterk verbeterd. De Mid dellandse Zee is redelijk schoon gewassen. Zaterdag tuurde bondscoach Jeroen Pels tevre den over het water. „Gisteren heb ik nog een paar condooms zien drijven, maar het wordt met de dag schoner." Assistent Rigo de Nijs vindt de discussies over de waterkwali teit een smet op de aanstaande wedstrijden, maar zegt dat de ploeg zich maar moet aanpassen aan de omstandigheden. Vol gens de begeleiding van de veer tien koppen tellende zeilploeg is dat inmiddels gebeurd. Zater dag waren Roy Heiner en zijn Soling-bemanning, de broers Kouwenhoven (470) en Martine van Leeuwen (Europe) de laat- sten die het Olympisch dorp weer kortstondig verlieten. Het trainingskamp is voorbij, de eer ste Nederlandse sporters die hun intrek namen zijn even naar huis of weg van Barcelona. „Het is goed dat ze wat afstand bewaren", zegt De Nijs. „In het dorp is alles mooi en de afleiding groot. Je leeft in een andere we reld. We dachten dat het voor de zeilers goed zou zijn de laatste dagen in vertrouwde omgeving door te brengen. Wij blijven wel om de boten te laten opmeten." Pels: „Als ze straks terugkomen, hebben ze thuis al kunnen ver tellen hoe geweldig het hier is." MAREN-KESSEL (ANP) - Ar nold Stam kan tijdrijden, maar ziet de Olympische Spelen aan zich voorbijgaan. De in de win ter schaatsense Brabander ver overde zaterdag in Maren-Kes- sel de nationale titel tijdrijden. De coureur uit Kaatsheuvel profiteerde van de laatste Olympische voorbereiding van de nationale selectie van Piet Kuys. Stam was in Maren-Kessel iets sneller dan Van Dijken, die op de 44,4 kilometer zeventien secon den moest prijsgeven. De derde plaats was voor Jos Wolfkamp, de loze reserve voor de Olympi sche tijdritploeg. Wolfkamp mag bij een eventuele uitvaller in de Olympische selectie niet naar Barcelona. Door de regle menten van het IOC. Van de vier Olympiérs van Kuys was Bart Voskamp met de vier de plaats de beste. Hij werd ge volgd door zijn ploeggenoten Den Braber en Kil. Jaap ten Kortenaar. de vierde man uit de 100-kilometerploeg, liet verstek gaan. Hij had een irritatie aan het bovenbeen en wilde zichzelf niet te forceren. Arnold Stam maakte vorig sei zoen ook deel uit van de natio nale selectie van Kuys. Omdat hij aardig kon tijdrijden. Alleen wilde de Brabander zich niet voor honderd procent op het fietsen richten. In de winter schaatst hij marathons, een lu cratieve bezigheid. „Daarmee verdiende hij een huis", aldus Kuys, die dit jaar geen gebruik meer maakte van Stam. „Hij was mentaal niet de sterkste." De bondscoach maakte zich niet druk om de nederlaag van zijn Olympische pupillen. „We heb ben de dagen voor de nationale titelstrijd zeven honderd kilo meter getraind achter de derny. Dat is niet de ideale voorberei ding op zo'n kampioenschap. Wolfkamp maakte de training op vrijdag niet meer mee en ein digde als derde. Dat zegt vol doende." Maren-Kessel. NK tijdrijden, vrou wen: 1. Dijkstra (Jourei 22,2 km Ln 31.27,93 (42 33 km/u), 2. Den Ouden (Galden 31.29,44, 3. Koolloos (Lisse) 31.33,84, 4 Knol (Amersfoort) 31.46,44, 5. Schop (Amsterdam) 31.47.13, 6 De Rooij (Amsterdam) 31.47,56, 7. Minnee (Amsterdam) 31.48,09, 8. De Bruin (Langeraar) 32.10,07, 9. Van Smorenburg (Lange raar) 32.25,95, 10. Van der Berg (Amersfoort) 32.29,96 BARCELONA (ANP) - Vier jaar voor de Spelen van 1996 is becij ferd dat de kosten van Atlanta 1,51 miljard dollar (2,6 miljard gulden) zullen bedragen. Dit is zaterdagochtend door Bil- lie Payne, de voorzitter van het organisatiecomité ACOC, mee gedeeld aan het bestuur van het IOC. Veertig procent van de kos ten gaat zitten in de bouw en ver betering van accommodaties. Het nieuwe stadion, waar ook de voetbalfmale van het Olym pisch toernooi zal plaats vinden, heeft na 1996 al een vaste bespe ler, de honkbalploeg Atlanta Braves. Payne werd in Barcelona verge zeld door tachtig medewerkers van ACOC, dertig sportexperts uit de Verenigde Staten en 200 anderen. De mascotte van At lanta zal onthuld worden tijdens de sluitingsceremonie van Bar celona op 9 augustus. MAANDAG 09.00-10.00 EURO: Tour de France (herh.). 10.00-11.00 EURO: Extrem Decath lon (herh.) 10.25 -12.20 Did 1: ARD-Sport extra EK Voetbal voor junioren, kwartfi nale Portugal - Duitsland vanuit Nürnberg 11.00-12.00 EURO: Tennis. 12.00-13.00 EURO: Motorsport 13.00-15.00 EURO: Tennis. 14.50-15.20 BBC 1: Ever thought of sport. Magazine over sporten voor amateurs en beginners Slot: Ka noën. 15.00-17.00 EURO: Tour de France, li ve. 15.30-17.10 Ned 3: Tour de France, rechtstreeks verslag van de 15 etap pe: Bourg d'Oisans - St. Etienne. 15.30-17.10 BRT 2: Sport extra. Wiel rennen: Ronde van Frankrijk, recht streeks verslag van de 15e etappe. Koning Juan Carlos van Spanje (rechts) praat met zijn zoon Felipe, bij een bezoek aan het Olympische dorp. BARCELONA (ANP) Prins Felipe van Borbon, de Spaanse kroonprins, heeft Madrid geruild voor hard werken in Barce lona. Samen met zijn bemanning, Fernando Leon en Alfredo Vazquez oefent hij dagelijks met hun Soling op het Olympische water. Het drietal verblijft in het Olympisch dorp waaruit een aantal Nederlandse zeilers voor een paar dagen is verdwenen. Felipe zal zaterdag ook de eerste man zijn van de laatste ploeg die het Olympisch Stadion binnen komt. Hij is de drager van de Spaanse vlag. De droomploeg van de Spelen heeft het eerste stapje van zijn vakantiewerk gezet. Vrijdagavond vlogen de Amerikaanse bas ketballers naar Europa. Nog niet naar Barcelona, maar naar Nice om hun trainingskamp voor deze „betaalde vakantiereis" in Mo naco te beginnen. De groep zal het prinsdom pas op 24 juli verla ten. Dinsdag zal in het sportcentrum Louis II in Monte Carlo een oefenwedstrijd tegen Frankrijk worden gespeeld. Het Spaanse voetbalelftal heeft zijn laatste oefenwedstrijd voor het Olympisch toernooi in Alicante met 5-0 (3-0) van Hercu les gewonnen. Alfonso (2), Abelardo, Amavisca en Quico scoor den. Na de wedstrijd vloog de ploeg 500 kilometer naar het noor den voor de accreditatie in Barcelona. Spanje, met voetballers als Guardiola en Ferrer, speelt zijn eerste Olympische duel tegen Colombia in Valencia en dat betekende terug in de richting van Andalusié onmiddellijk na de accreditatie. Tot zondag waren 2.626.000 van de beschikbare Olympische kaartjes verkocht. Uitverkocht zijn de openings- en sluitingsce remonie, basketbal, judo. zwemmen, ritmische sportgymnastiek en schermen, niet betpaald de voordeligste evenementen. De ge middelde prijs van de verkochte kaartjes is 2021 pesetas (39 gul den), de kaartjes die het best van de hand gaan, kosten 1000 pese tas. Koning Boudewijn van Belgie heeft Jacques Rogge tot ridder benoemd. De vijftig-jarige medicus uit Gent verwierf zijn titel niet in de eerste plaats om zijn prestaties in de sport, noch om de talrijke functies die hij heeft vervuld, maar vanwege zijn grote inzet voor het opnemen van allochtonen in de Belgische sportwe reld. In Barcelona komt voor het eerst een in Marokko geboren sportman voor België uit. Rogge, sinds 1991 lid van het IOC, werd zestien keer Belgisch- en een keer wereldkampioen zeilen in de Finn, was deelnemer aan de Spelen van Mexico, München en Montreal en chef de mission in Moskou, Los Angeles en Seoul. El len van Langen is tevreden met haar zege op de 800 meter. HECHTEL- Vier Nederlandse atleten hebben zaterdag avond in Hechtel aangetoond goed in de vorm te zijn voor de Olympische Spelen. Ellen van Langen liep voor de tweede keer een 800 meter onder 1.57. Christine Toonstra verbeter de haar Nederlands record op de 5.000 meter met vijf secon den, Robin van Helden we3rd tweede op de 800 meter en Marko Koers verbeterde zijn persoonlijk record op de 1500 meter. Van Langen had in Hechtel een rustiger wedstrijd ver wacht. „Ik had hier net onder de twee minuten willen lopen, ook omdat ik de afgelopen week erg moe was en overal pijn voelde. Maar voor de start hoorde ik al dat Goerina hard wilde en dan wil ik toch win nen. In de eerste ronde moest ik een gaatje laten vallen en toch kon ik er op het laatst voorbij. Ik denk dat het vele slapen in de afgelopen dagen me goed heeft gedaan." De Amsterdamse atlete heeft met de 1.56.92 in Hechtel en de 1.56.66 in Hengelo de twee bes te seizoentijden ter wereld ge lopen. Ze verwacht echter dat ook andere atleten in Barce lona daartoe in staat zullen zijn. „Het zal echt vechten worden. Voorlopig hoop ik al leen maar op een finale plaats", aldus Van Langen. Christine Toonstra werd op de 5.000 meter geconfronteerd met de Britse Jill Hunter die op een snel schema van start ging. De Haarlemse liet na de eerste kilometer, gelopen in drie minuten rond, een gaatje vallen, maar wist Hunter na drie kilometer weer te achter halen. Met een snelle laatste ronde van 66 seconden stelde Toonstra de zege veilig, maar verbeterde ze ook haar Neder lands record tot 15.07.68. Het oude record van 15.12.62 liep ze op begin juli in Stockholm. Toonstra en Van Langen ver trekken maandag naar Portu gal waar ze zich zullen voorbe reiden op de Spelen. Beiden verwachten dat ze met wat meer rust hun vorm verder kunnen aanscherpen. Robin van Helden werd in Hechtel tweede op de 800 me ter achter Charles Nkaza- myampi. „De pijn aan de achillespezen wordt niet min der, maar het wordt ook niet slechter", constateerde Van Helden, die met zijn 1.46.67 te vreden was. „Ik was wat ver kouden deze week, maar ik liep hier prima." Marko Koers, in Barcelona ook uitkomend op de 800 me ter, verbeterde in Hechtel zijn persoonlijk record op de 1500 meter met anderhalve secon de tot 3.42.57 en werd daarmee tweede achter de GOS-atleet Melnikov. „Ik heb deze week met 48.3 ook een persoonlijk record op de 400 meter gelo pen. Nu even gas terugnemen en dan gaan we knallen in Bar celona", aldus Koers. Goede prestaties leverden de oude Kenianen John Ngugi en Peter Rono in Hechtel op de 3.000 meter. Ngugi won in 7.41.52. Op de 3.000 meter stee ple zegevierde hun landgenoot Boinett, evenals eerder deze week in Nice, door teamgeno ten Mutwol en Koech te ver slaan. De 27-jarige Boinett, vijfde op de trials in zijn land en net als Ngugi en Rono niet in Barcelona, liep in Hechtel moeiteloos naar 8.17.88. BARCELONA (SID) - Naar het zich laat aanzien zullen 172 lan den acte de presence geven bij de Olympische zomerspelen. Ongetwijfeld een record. Bij de eerste Spelen in 1896 in Athene waren dertien landen vertegen woordigd. Een enorme uitbrei ding derhalve. Toch is het bij de Olympische Spelen niet aleen een kwestie van komen, maar ook van gaan. Servie kwam, loste zich op in Joegoslavië en staat nu weer te discussie. Er was eens Rusland. Daarna de Sovjetunie en nu voor slechts eenmaal de Gos. Om bij Europa te blijven; de Donau-mo- narchie Oostenrijk-Hongarije was eens een politieke werkelijk heid. Maar voor de sport waren er drie nationale Olympische Comités: die van Oostenrijk, Hongarije en Bohemen. Bohe- men ging later op in Tsjechoslo- wakije, dat nu uit elkaar valt en Olympisch gezien bezig is Slo wakije voort te brengen. De Saar had ooit zijn eigen Olympisch Comité, de DDR is geschiedenis. De nabije toe komst is aan Macedonië, Herze govina en Bosnië en in een wat verder verschiet wellicht aan de Kosovo en Walachstan. Joego slavië zelf, dat tussen 1920 en 1988 bij de zomerspelen 26 Olympische kampioenen lever de, is een afgesloten hoofdstuk in het boek van de Olympische geschiedenis. Bij het begin van de spelen zijn er 172 nationale Olympische Co mités. Sinds het jaar 1895 heeft het IOC er 184 erkend, Sommige zjn verdwenen; anderen op nieuw ontstaan, zoals Estland, letland en Litouwen. Al die co mités hebben daadwerkelijk at leten naar de Spelen gestuurd. Met één uitzondering: de Volks republiek Jemen heeft zich nooit laten zien. Aan de andere kant van de meet lat staat Groot-Brittannié, dat aan alle 38 zomer- en winterspe len meedeed. De Verenigde Sta ten, Frankrijk, Oostenrijk, Zwe den en Zwitserland ontbraken één keer. Duitsland, dat na de hereniging de grootste sport ploeg uit de geschiedenis heeft aangemeld, was 31 keer vb genwoordigd. Vijfmaal waren Duitsers niet welkom; in 1921) de zomerspelen en in 1924 1948 bij zowel de zomer- als s terspelen De 172 NOC's van Barceto vormen een record. Maan voor de eeuwigheid. Oven jaar kunnen het er in Atlai meer dan 200 zijn. Franeoiso rard, directeur van het IOCi klaarde één dezer dagen, da; nog 29 landen op de wacht- staan. BUENOS AIRES (Rtr) Dj» Maradona heeft volgenszijm vocaat toestemming gekrqe van de Argentijnse autorite^ om het land te verlaten. Hen vallen voetbalidool, datinB) nos Aires een afkick-kuurvolj wil graag weer in Europa v« ballen. Hij hoopt dat Napi waar hij nog altijd onder tract staat, medewerking 1 verlenen. In Napels zelfwiiy radona niet meer spelen. De veelbesproken voetbal heeft er inmiddels een w wijde schorsing van 15 maanj wegens drugsgebruik opzita Bij terugkeer in Argentinië,1 rig jaar april, werd hij gi teerd voor cocaine-gebruli onder medische begeleiding plaatst. Eerder deze week zei Maraó;i voor de tv, dat hij nog één jaar Europa wil voetballen alvers terug te keren naar Argenïi en bij Boca Juniors zijn» baan te beeindigen. Zijn manager Marcos Fran had onder meer gesprekkent de Franse kampioen Olympij Marseille en de Spaanse ee divisieclub Sevilla. Maradona zelf volgt momecï een intensief tainingsprogn ma op een ranch 200 km bi Buenos Aires, die het eigenó is van de voorzitter van Boca niores Antonio Alegre. BARCELONA (SID) - Boris Bec ker heeft de Duitse chef de mis sion UIrich Feldhoff in de hoog ste bomentoppen gejaagd. Voor de tennis-miljonair komt de prestatie in Barcelona op de tweede plaats. Hij gaat naar de Olympische Spelen vanwege de sfeer, de uitstraling. Becker zei tegenover het maga zine Zeit dat hij in Barcelona op de koffie wil bij Carl Lewis. „Ik wil andere sporters ontmoeten", laat hij Zeit zeggen. „De presta tie is voor mij niet het belang rijkste." De opmerkingen van de vedette vielen bij Feldhoff en ve le andere sporters totaal ver keerd. „Ik raad Becker af', re- gaeerde Feldhoff, „naar Barce lona te gaan." Skiffeur Kolbe, drievoudig win naar van het Olympisch zilver, beoordeelde de uitlatingen als een klap in het gezicht. „Hij moet in overweging nemen of hij nog wel wil deelnemen. Met een dergelijke instelling houd je het niet lang uit in de Olympische ploeg." Discuswerper Schuit: „Als Boris sportief niet het ht ste wil nastreven, als Boris stressed is geraakt vriendin, moet hij thuis blijve Begrip vond Becker bij kogi lingeraar Weis. „Voor r tennisspelers van een and wereld. Als je al jaren meedn in dat krankzinnige circus, g rare uitspraken doen. F moet niet serieus genomen i den. Die jongen gaat heusi voor goud in Barcelona." SITTARD (ANP) - ReneHofa verhuist van Kerkrade naaiS tard. Van Roda JC naar Forti S. De 30-jarige rechter spits! kende bij zijn nieuwe werki een contract voor twee se nen. Bovendien nam For nog een optie op een derdes zoen. Met de overgang is hetl drag van ruim twee ton gema TILBURG (ANP) - Willem II zoekt het in de jeugd. De Til- burgse eredivisieclub gokt met een budget van 4,6 miljoen gul den op de vierde tot de achtste plaats in de eindrangschikking. Dat moet dan zonder grote in vesteringen gebeuren. Adri Bo- gers kwam van Mechelen, Jan Reker stootte Hans Werdekker af en raakte Mare Overmars aan Ajax kwijt. De jeugd krijgt de voorrang, met Ken Watanabe als grootste talent. Willem II sloot de vorige voet baljaargang voor de tiende keer op rij met een klein positief ver mogen af. Hetgeen voor de mees te clubs in de eredivisie nauwe lijks te realiseren valt. Het eigen vermogen - op dit moment vier miljoen gulden - werd niet aan gesproken voor nieuwe spelers. De Tilburgers stoppen jaarlijks ruim een half miljoen in de eigen jeugdopleiding en hopen op die manier de aansluiting met de subtop van de hoogste betaalde divisie te behouden. De club hoopt Ton van Mol van PSV nog aan de selectie toe te voegen. De landskampioen wil ROTTERDAM (ANP) - Stanis- lev Griga, de 30-jarige Tsjecho- slowaakse international van Feyenoord, heeft een contract getekend van drie jaar bij de Oostenrijkse vereniging Rapid Wien. Voor Feyenoord leverde de overeenkomst anderhalve ton op. alleen verhuren, WillemDwil! koop overgaan. Alleen als Pi Numan van FC Twente as trekt, valt misschien over de" koop van Van Mol te praten VLISSINGEN - Toby Hagejsi de Nederlandse kampiw schappen dammen voor juni ren, die in Westerhaar in 'ijssel werden gehouden, op zesde plaats geëindigd. De j®f dige inwoner uit Thoiendie^ komende damseizoen voore® steklasser PWG 's Gravenpj der uitkomt, scoorde elf P1"11 uit elf wedstrijden. Hage kende een matige start* Westerhaar, maar naarmate^ toernooi vorderde, klom hij de ranglijst. In de achtsten^ versloeg hij zelfs de latere naar, Karei Thijssen. ltllJ De uitslagen van de elfde en iw ronde: J. Drenth - M. Knippenl-j Oosten - F. Lodewijk 0-2, J de>r» e. Hilberink 1-1, Toby Hage 1 Jong 1-1, M. Vissers - M. Robbe»' K. Thijssen - M. Kamperman H Eindstand: 1. Thijssen I6p»[®i Kamperman 15,3. RobbersH sers 13, 5 De Jong 12, 6 Tob)' 11, 7. Hilberink en De Vries Drenth 9, 10. Oosten 8, 11- eh Lodewijks 7. Lotto 29: Winnende getalW1 -5-13-17-21. Reservegetal'2F Duitse lotto: Winnende len: 8-20-25-30-36-37. Re»™ tal: 38. Supergetal: 1. Spel'77: 1 3 0 8 0 8 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10