)pvang Joegoslaven in kazernes Tummaü ummvicHr PZC ederlanders en enen fervente onaanbidders evers geboren de Biesboseh iternationaal bellen onevenredig duur Nieuw wapen tegen hondepoep Fransen worstelen na halve eeuw nog steeds met Vichy binnen- en buitenland \uchtelingenwerk vindt tijdelijke regeling ministerie onacceptabel inisters spreiden vakanties het weer in zeeland SMOG VRIJDAG 17 JULI 1992 l&CHT (ANP) - De gemeen- Den Bosch, Roermond, toen en Heumen zijn be- om op korte termijn zo'n [ontheemde Joegoslaven op »en. Dat hebben de burge- jlers van de gemeenten Itrdag in Utrecht bekend st na afloop van een be- de "Ministeries van wenJustitie, het Rode Kruis jiInterim Stichting Opvang jioekers. jgn Bosch, Roermond eri taen zullen drie leegstaan- srkazemes geschikt moe ien gemaakt voor de op- In Heumen zouden maxi- 600 Joegoslaven kunnen Bi opgevangen in het ten- imp dat momenteel wordt nikt voor de soldaten die lopen in de Vierdaagse van [i jfgen. De opvang in tenten geldt overigens voor de maxi male duur van vier weken, zo liet J. Richelle van het Ministerie van WVC weten. De opvang in het tentenkamp in Heumen bleek overigens na af loop van het beraad op verzet te stuiten van de buurgemeente Nijmegen, Die is eigenaar van het waterwingebied, waar de tenten staan opgesteld. Nijme gen vreest dat het natuurgebied schade ondervindt van de tijde lijke opvang. Voorts zouden be woners van een naburige wijk in de stad niet staan te springen om deze opvang. Burgemeester A. van den Broek van Heumen toonde zich echter niet onder de indruk van de be zwaren. Hij zei te verwachten dat Nijmegen en Heumen de mo gelijke problemen snel uit de we reld kunnen helpen. ,,Dat het IHAAG (GPD) - Ook de ministers hebben hun vakantie ge- üdzodat er altijd enkelen beschikbaar zijn. Tijdens de laatste grtsvergadering vorige week zijn de vakanties van de minis- fcsdanig vastgesteld, dat niet allen tegelijk het land uit zijn. ijrende gehele vakantieperiode tot 10 augustus steeds een paar tfrsop hun ministerie beschikbaar. In noodgevallen kan zelfs ahele kabinet worden teruggeroepen van vakantie omdat alle Èueadressen bekend zijn. «leze regeling heeft het kabinet voorkomen wat de afgelopen enkele malen is gebeurd. Toen bleek slechts een minister te zijn leigebleven die als een soort onderkoning alle lopende zaken, ook die van zijn collega's moest behartigen. SSEL(ANP) - Wie over een van honderd kilometer kt ene EG-land naar het rebelt, betaalt voor dat ge- gemiddeld drie keer zo als degene die over dezelf- llslandbinnenlands belt. Op waarin een verlaagd ta- eldl, is internationaal bel- ilfs vijf tot zes maal zo Dat constateert de Euro- Commissie in een gisteren teld rapport over tele- nicatie in Europa, ienkan er binnen de Ge- schap een groot prijsver- itten in de gesprekskosten a en dezelfde verbinding, orek in de ene richting twee keer zo duur zijn tn gesprek in de andere richting. Bellen of gebeld wor den, dat is de kwestie. De Commissie constateert dat het internationale telefoonkeer buiten de piekuren niet of nau welijks een verlaagd tarief kent. Binnen de verschillende EG-lan- den bestaan nacht- en weeken dreducties tot maximaal 69 pro cent. De hoogste reductie voor het buiten de spits naar een an der and bellen, bedraagt 33 pro cent. De Commissie liet het donder dag echter bij deze constaterin gen. Ze merkte op dat de tariefs- verschillen een nadelig effect kunnen hebben op de eenwor ding van de Europese markt en de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. ECHT (ANP) - Van de Ne- badse bevolking mag 73 Mtgerekend worden tot de (baders. In de EG scoort al- iDenemarken hoger met 74 tol. Het Europees gemid- (is68procent, zo blijkt uit Roek van de EG onder oen Links wil listeren via ifoon beperken HAAG (ANP) - Groen s heeft het kabinet ge ld wettelijke beperkingen (Hen aan de afluistertech- iwaarbij een telefoon die ^baak ligt kan worden ge- H ais verborgen micro- eigens Groen Links moe- bierover bepalingen wor- "Pgenomen in een wets- "(1 over het aftappen van »as ^rtechniek kwam deze •a het nieuws tijdens een kaak in Den Bosch tegen GNgshandelaar. Volgens Advocaat bedient de Ne- politie zich regelma te telefoon als verborgen slanks vindt dat de politie aanPak de regels uit ooek van Strafvordering die paal en perk stellen afluisteren van tele- 1 Zolang de gebruikte tech- wettelijk is geregeld is t van onrechtmatig ver- bewijs, meent Groen -. aantal bevers in de Biesboseh nu op ongeveer 33. Z^n vier Jaar Seleden biJ wÜze van proef uitgezet in *®het Éüen Doel waterwingebied zou worden aangetast vind ik bovendien een raar argument, aangezien er mo menteel 6000 militairen in ten ten zitten", aldus de burgemees ter. Onacceptabel Vluchtelingenwerk vindt de tij delijke regeling voor de opvang en het verblijf van ontheemde Joegoslaven op een aantal pun ten onacceptabel. De organisa tie voor vluchtelingen reageert hiermee op de plannen die het ministerie van WVC woensdag naar buiten bracht. Vluchtelingenwerk vreest dat de nieuwe regeling vooral desa streuze gevolgen heeft voor de Joegoslaven die asiel willen aan vragen in Nederland. Hun ver zoeken tot toelating als asielzoe ker zullen door Justitie terzijde worden gelegd. Wel krijgen ze een speciaal „ontheemden-do cument" verstrekt. Vluchtelingenwerk is weliswaar blij dat er opvang wordt ge- creeerd voor die vluchtelingen die hier tijdelijk willen schuilen. Maar Justitie vergeet dat er ook Joegoslaven zijn die wel degelijk op politieke of gewetensgronden zijn gevlucht. Nu mogen deze mensen pas na een eventueel staakt-het-vuren een asielaan vraag indienen. Maar dan is het voor hen welhaast onmogelijk om als vluchteling te worden er kend, aldus Vluchtelingenwerk. Volgens K. Rooze van het Minis terie van Justitie kunnen Joego slaven die asiel willen aanvra gen, dat wel degelijk doen. Maar vanwege de toestand in dat land zal Justitie geen prioriteit geven om de asielaanvragen in behan deling te nemen. „Maar mensen die asiel willen aanvragen, zul len we dat niet onthouden", al dus Rooze. Voorts wordt in het huidige op- vangplan geen rekening gehou den met een strategie voor de lange termijn. De regeling wordt iedere drie maanden automa tisch verlengd, zolang de situa tie in Joegoslavië niet veran dert. Dit is voor de betrokkenen een onhoudbare en een onmen selijke situatie, zo meent de vluchtelingenorganisatie. Vluchtelingenwerk dringt er daarom op aan dat ontheemde Joegoslaven uiterlijk na zes maanden onder de gedoogden- regeling komen te vallen. Hier aan kunnen meer rechten wor den ontleend dan aan de nu voorgestelde regeling. ROTTERDAM (ANP) - Een medewerker van de Roleb, de Rotterdamse reinigingsdienst, nam gisteren vergezeld van een hond en buurtbewoners, de eerste hondepoep-opruimmaehine in gebruik. De gemeente Rotterdam spreekt van een nieuw wapen in de strijd tegen hondepoep. De Maasstad heeft er tien aangeschaft. De machines worden betaald uit de opbrengst van de dit jaar verhoogde hondenbelasting. foto Toussaint Kluiters/ANP 12.500 Europeanen. Het onder zoek, gepubliceerd door de Ne derlandse Kankerbestrijding, vond plaats in het kader van de actie „Europa tegen Kanker". De kankerbestrijders zitten de zonaanbidders op de huid met de waarschuwing om verstandig te zonnen: niet te lang, niet op het heetst van de dag en altijd crème gebruiken. Jaarlijks ko men er in ons land circa 20.000 nieuwe gevallen van huidkanker bij. die voor het overgrote deel worden veroorzaakt door over matige blootstellling aan het zonlicht. Van de Nederlandse zonaanbid ders kleurt een derde rood ten gevolge van zonnebrand en de rest bruin. Acht van de tien Ne derlanders zegt zich bewust te zijn van de risico's die kleven aan ongebreideld zonnen. Zes van de tien Nederlanders gebrui ken crème of olie waarbij overi gens twee van de tien niet letten op de beschermingsfactor. Te gen de adviezen gaat 11 procent ook op het heetste van de dag nog in de zon liggen. De kankerbestrijders conclude ren dat het met de kennis van de Nederlanders over de schaduw zijde van het zonnen heel goed gesteld is maar dat men zich in de praktijk nog iets verstandiger zou moeten gedragen. Op de Dam in Amsterdam wordt gedurende de zomermaanden een speciale tentoonstelling ge houden door de Nederlandse Kankerbestrijding waar voor lichtingsmateriaal. films en vi deospots te zien zijn. j^DAM (ANP) De beverkolonie in de Biesboseh is de afge ven met zeker drie jongen uitgebreid. Staatsbosbeheer etint dat er nog meer jongen zijn of worden geboren. Mede- van Staatsbosbeheer leiden dit af uit het gedrag van an- Staatsbosbeheer, dat zeer verheugd is over de geboor- De dieren waren afkomstig uit het stroomgebied van voormalige Oost-Duitsland. De sterfte onder de uitge was betrekkelijk hoog. vooral in het eerste jaar (30 pro tons land. ,|te drie jaar stelden medewerkers van Staatsbosbeheer Jj®b°orte van vier bevers vast. Het tellen van de jongen is 5* karwei. De dieren vertonen zich pas als de schemering ÏÏLWerkers van Staatsbosbeheer gaan nu elke avond op j. behulp van infraroodkijkers proberen zij bij de burchten vers het aantal jongen vast te stellen. Beeld van de demonstratie die overlevenden gisteren hielden in Parijs. foto Jack Dabbaqhian/ Reuter Politie speelde hoofdrol bij deportatie joden van onze correspondent PARIJS - Frankrijk herdacht gisteren de vijftigste verjaar dag van de razzia van Vel' d'Hiver. Een gebeurtenis die vijftig jaar later nog steeds voor felle polemieken zorgt. Het waren namelijk Franse politieagenten die op bevel van de met de nazi's collabo rerende regering van Vichy duizenden joodse landgeno ten op weg naar een wisse dood stuurden. De Franse staat heeft haar morele ver antwoordelijkheid een halve eeuw later nog steeds niet er kend. Op 16 en 17 juli 1942 arresteer den 4500 Franse politieagen ten ruim 13.000 joodse man nen. vrouwen en kinderen in Parijs en omgeving. De slachtoffers werden overge bracht naar het wielerstadion 'Vélodrome d'Hiver' in Parijs Onder erbarmelijke omstan digheden werden ze daar ge vangen gehouden in afwach ting van transport naar diver se Duitse concentratiekam pen. Slechts enkele tientallen van de ruim 13.000 gearres teerde joden overleefden de oorlog. Organisaties van nabestaan den van slachtoffers wachten al jarenlang op een formele schuldbekentenis van de Franse regering. Maar die wringt zich in allerlei bochten om de schuld van zich af te schuiven. Het Frankrijk van Vichy (1940-1944) zou niets met 'de Republiek' te maken hebben, zo redeneerde presi dent Mitterrand deze week tij dens een gesprek met journa listen. Volgens Mitterrand heeft 'de Republiek' gedurende bijna twee eeuwen constant op de bres gestaan voor de burger rechten en in het bijzonder voor die van de joden. Vichy- Frankrijk was een andere staat, een staat die een soort intermezzo vormde in de Franse geschiedenis. Een staat die bewust brak met de republikeinse waarden en normen. Een opvatting die juridisch gezien uiterst zwak lijkt. Het was immers een overgrote meerderheid van het Franse parlement die in 1940 instem de met de wapenstilstand en het verlenen van volmachten aan de regering van maar schalk Pétain. Het comité 'Vel' d'Hiv' 42' heeft de Franse president op geroepen een einde te maken aan het vijftigjarige stilzwij gen en de morele schuld te er kennen. Het comité heeft geen behoefte aan een juri- disch-staatsrechtelijk debat, maar wil dat het Franse staatshoofd erkent dat de misdadige razzia's tegen de Franse joden werden uitge voerd door Franse politie mensen in naam van de Fran se regering. President Mitterrand legde gisteren een krans bij het mo nument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de raz zia van Vel' d'Hiv'. GOS eens over vorming van vredesmacht MOSKOU (RTR/AFP) - Minis ters van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) hebben donderdag de basis ge legd voor een gezamenlijke vre desmacht die kan worden inge zet om de etnische onrust in te dammen die is ontbrand na het uiteenvallen van de Sovjetunie. Dit heeft het persbureau Itar- Tass gemeld. De ministers van buitenlandse zaken en de opperbevelhebbers van lidstaten van het GOS. die bijeen waren in de Oezbeekse hoofdstad Tasjkent. bereikten overeenstemming een troepen macht op te zetten naar het voorbeeld van de troepen van de Verenigde Naties. Het werkter rein van deze „withelmen" be strijkt het grootste deel van de voormalige Sovjetunie, van de grens met Roemenië tot Cen- traal-Azié. Het plan wordt nu voorgelegd aan de presidenten van de GOS -landen, die volgens programma op 25 september hun volgende topconferentie houden in Bisj- kek, hoofdstad van Kirgizistan. De GOS-landen, die tot dusver niet in staat zijn gebleken tus senbeide te komen bij de etni sche brandhaarden, trachten met de vredesmacht een bij drage te leveren aan het instel len van ..bufferzones" tussen strijdende partijen. De eerste ge bieden waar de vredesmacht zou kunnen worden ingezet zijn Mol davië en Tadzjikistan. Vandaag Op veel plaatsen werd het giste ren een zomerse dag. In West- dorpe steeg het kioik zelfs tot 27 graden. Onweersbuien, die zich in het Frans-Belgische grensge bied vormden, trokken over Bel gië tiaar het noordoosten. Van daag wordt het opnieuw een warme dag. Wel neemt de beivol- king toe op de nadering van een koufront vanuit het westen. De frontpassage in de avond zal met enkele omveersbuien ge paard gaan. Voor die tijd neemt de zuidwestelijke ivind toe en stijgt de temperatuur tot onge veer 26 graden. De frontpassage betekent niet het einde van het zomerweer. Integendeel, de ko mende dagen ontwikkelt zich in de hogere luchtlagen een krach tige rug van hogedruk. Dit bete kent dat aan de grond warme lucht uit Frankrijk wordt aange voerd, zodat na een iets frissere zaterdag de temperatuur zon dag en begin volgende week ie dere dag tot ruim boven 25 gra den zal stijgen. Nautisch bericht Wind: zuidwestelijk, toenemend 4 tot 5 Bft., zichtmeest matig, temperatuur kustwater: 19 gra den, afwijking waterstanden: geen afioijking van betekenis maximum golfhoogte monding Scheldes: ongeveer een halve meter. ZON EN MAAN 18 juli Zon op 05.41 onder 21.50 Maan op 22.49 onder 09.43 Vooruitzichten Voor het weekeinde: zaterdag wordt het bij een westelijke wind en zonnig weer ongeveer 23 gra den. Zondag wordt het bij een naar zuidelijke richtingen draaiende ivind 27 graden. Aan het strand kan een zeewindje voor enige afkoeling zorgen. De kans op onweer is zeer klein. Voor maandag en dinsdag: aan houdend zonnig en warm weer. De temperaturen kunnen tot dicht bij de 30 graden oplopen. De wind ivordt dinsdag ooste lijk. Hoog water Vrijdag 17 juli 1992 Vlissingen 04.32 227 16 45 221 Terneuzen 04.47 250 17.02 246 Bath 05.47 290 18.03 285 Roompot-buiten 04.40 172 16.50 162 Zierikzee 06.10 167 18 15 159 Yerseke 06.20 175 18.25 166 Phllipsdam-West 06.30 179 18.35 168 Zaterdag 18 juli 1992 Vlissingen 05.06 228 17.17 222 Terneuzen 05 22 253 17.37 247 Bath 06 21 295 18 37 287 Roompot-buiten 05 10 173 17 25 162 Zierikzee 06 45 167 18.55 159 Yerseke 06 55 176 19.00 167 Philipsdam-West 07.00 180 19 10 169 Laag water Vrijdag 17 juli 1992 Vlissingen 10.36 172 23 09 214 Terneuzen 11 02 183 23.35 225 Bath 00.07 238 12 08 203 Roompot-buiten 10.35 120 23 05 163 Zierikzee 11.55 119 00.30 164 Yerseke 11.55 125 00 30 170 Phllipsdam-West 11 55 129 00 25 173 Zaterdag 18 juli 1992 Vlissingen 11 12 174 23 46 213 Terneuzen 11.40 185 Bath 00 42 245 12 43 208 Roompot-buiten 11.15 120 23 45 161 Zierikzee 12.35 121 Yerseke 12 35 127 Philipsdam-West 12 35 131 (metingen van gistermiddag) Maximale Ozon-concentratie Iy' regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: Midden-Ned.: Zuidoost-Ned.: geringe smog geringe smog geringe smog Zuidwest-Ned.: geringe smog Bnai KNWANP Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Marokko: Overwegend zonnig. In het binnenland 's middags en kele lokale onweersbuien. Ma xima van 25 a 27 graden aan zee tot boven de 35 graden in het binnenland. Frankrijk: Overwegend zonnig^ maar bij de Alpen kans op on weer. Middagtemperatuur aan de Kanaalkust rond 23 graden, in het binnenland van bijna 30 graden in het noorden tot bijna 35 graden in het zuidoosten. Corsica en Sardinië: Zonnig. Aan de kust 27 tot 30 graden, landinwaarts op Sardinië tot 35 graden. Spanje: Veel zon, in het binnen land in de loop van de dag enkele stevige onweersbuien. Middag- temperatuur langs de noordkust rond 23 graden, langs de zuidelij ke en oostelijke Costas tussen 27 en 32 graden, in het binnenland rond 34 graden maar in Andalu- sië op veel plaatsen boven de 40 graden. Portugal: Aan de Costa Verde enkele wolkenvelden Overigens zonnig. Maxima aan de kust van 25 graden bij Porto tot ruim 30 graden in het zuiden, landin waarts in de Al garve ruim 35 gra den. Italië: Zonnig en erg warm met maxima van 30 graden aan zee tot 35 in het binnenland. In het noorden, in de Alpen, de Dolo mieten en in het Merengebied kans op onweer. Griekenland en Turkse kust: Op de eilanden en aan de kust overwegend zonnig. In het Griekse binnenland een enkele onweersbui. Maxima van 28 gra den op de eilanden in de Egeï- sche Zee bij een vrij krachtige noordenwind tot 35 graden in het Griekse binnenland en aan de Turkse Rivièra. Amsterdam onbewolkt "C 23 Aberdeen zwaar bew. 20 Athene licht bew 26 Barcelona onbewolkt 24 Berlijn half bew 20 Budapest zwaar bew. 23 Bordeaux zwaar bew. 21 Brussel half bew 25 Cyprus onbewolkt 25 Dublin regen 17 Frankfurt onbewolkt 26 Genève half bew 25 Helsinki onbewolkt 16 Innsbruck onweer 20 Istanbul zwaar bew. 24 Klagenfurt regenbui 17 Kopenhagen licht bew. 20 Las Palmas onbewolkt 23 Lissabon half bew. 25 Locamo onbewolkt 24 Londen zwaar bew 23 Luxemburg onbewolkt 25 Madrid licht bew 31 Malaga half bew 26 Mallorca onbewolkt 27 Malta onbewolkt 25 Moskou half bew 22 Munchen zwaar bew. 23 Nice licht bew 24 Oslo licht bew. 20 Parijs onbewolkt 27 Praag licht bew 21 Rome half bew. 24 Stockholm half bew 19 Warschau zwaar bew. 20 Wenen zwaar bew. 23 Zürich half bew. 24 Tunis onbewolkt 27 Vancouver onbewolkt 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5