Middelburger op Jamaica gedood lieuwe methode voorspelt begin aids zc EZ waarschuwt reizigers Nijmegen maakt zich op voor 76ste Vierdaagse ->*§1 lieuwe Israëlische linister remt bouw bezette gebieden LEI: meeste boeren bezitten teveel vee Abbé Pierre weigert staatsonderscheiding Marktontwikkeling bepaalt huurstijging woningcorporaties binnen- en buitenland ilveren bruiloft eindigt voor oud-Zeeuw in drama VRIJDAG 17 JULI 1992 onzeverelaggever csTON/VUSSINGEN - De pfop het Caribische eiland heeft twee mannen gouden, die ervan worden j,cht direct te maken te jen met de dood van de oor- 'ikelijk uit Middelburg af- elige, maar in Rhoon wo- Francois Johannes Sin- lijdens een wandeling in dr 'cl ins van zijn vakantie- het eiland werd de 53- vSinke overvallen en be-. Het slachtoffer werd ver as doodgeslagen. sSinke was samen met zijn snaar Jamaica gereisd om de zilveren bruiloft te vie- let echtpaar verbleef in een inOcho Rios aan de noord- ust van het eiland. De eer- eek van de veertiendaagse lie was voorspoedig verlo pen. 'Het is hier een paradijselij ke omgeving', zo schreef Sinke op een kaart, die na zijn overlij den bij de familie in Nederland arriveerde. Alarm In het begin van de tweede week verliet de man 's morgens voor een korte wandeling het hotel. Ongerust geworden door zijn lange wegblijven sloeg mevrouw Sinke een paar uur later bij de hotelreceptie alarm. Na een kor te zoektocht werd haar man dood gevonden in de bosjes bij een rivier, op ongeveer twee kilo meter van het hotel verwijderd. Nader onderzoek maakte duide lijk. dat het toebrengen van zwa re hoofdwonden, veroorzaakt door twee forse slagen met een hard voorwerp vrijwel onmid dellijk tot de dood moet hebben geleid. IZALEM (RTR/AFP) - De ie Israëlische minister knisvesling, Byniamin Ben Ier heeft een stop bevolen tekenen van contracten de bouw van huizen in de te gebieden. bekent een annulering van Afgenomen bouw van zeker woningen in de Gaza- ck en op de Westelijke Jor- oever. Israëlische pers meldde dat lEliezer voorts de bouw wil ïtten van bijna 10.000 wo- jHi in de bezette gebieden, ens het programma van zijn [ganger Ariel Sharon had- 16.500 woningen moeten ien gebouwd in de periode 52 Hiervan zijn 4.000 vol lenzijn de overigen in een cvorderd stadium. Lezer voegde eraan toe dat nnisterie zich nog zal bui- over schadevergoedingen gedupeerde ondernemers. b verder dat de regering vrede streeft en nieuwe ma- nverwacht te vinden om de gelegenheid en economi- ontwikkeling te stimule- Een woordvoerder van de joodse gemeenschap in de bezette ge bieden noemde de maatregelen van de regering „een oorlogs verklaring aan de kolonisten". Premier Yitzhak Rabin had al eerder aangekondigd de neder- zettingenbeleid van zijn voor ganger Yitzhak Shamir stop te zullen zetten. Rabin maakt hier bij onderscheid tussen de bouw van „politieke nederzetingen", die hij veroordeelt, en de bouw van „nederzettingen voor veilig heid", die hij aanmoedigt omdat ze de bescherming van Israël ten goede zouden komen. Rabin wil wel bouwen in de Jordaanvallei, rond Jeruzalem en de Golan- hoogte. Washington eist de bevriezing van de kolonisatiepolitiek in ruil voor een kredietgarantie van 10 miljard dollar die bestemd is voor de bouw van huizen voor circa 40.000 immigranten uit de voormalige Sovjetunie. De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken. James Baker, die een rondreis maakt door het Midden-Oosten om het vredes proces nieuw leven in te blazen, wordt zondag in Jeruzalem ver wacht. De familie van het slachtoffer wacht nog op een officieel rap port over de gebeurtenissen in Ocho Rios. Uit verschillende contacten met Jamaica is geble ken. dat de plaatselijke bevol king zich extra heeft ingezet om de mogelijke daders te helpen opsporen. Volgens een broer van Sinke kan alleen roof het motief zijn geweest. „Schoenen en shirt waren verdwenen, maar waar schijnlijk dachten de overvallers dat er ook nog geld te halen was". Het slachtoffer was echter zonder veel geld of waardevolle voorwerpen bij zich te hebben op pad gegaan. Uit contacten met de lokale au toriteiten heeft de familie van het slachtoffer afgeleid dat er de laatste tijd wel meer ernstige misdrijven hebben plaats gehad in het vakantiegebied op Ja maica. Een Italiaan en ec-n be jaard echtpaar werden ver moord, een groepje Canadezen werd overvallen en beroofd. Motorverkoop stijgt naar recordhoogte AMSTERDAM (ANP) - De afzet van motorfietsen heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een recordhoogte bereikt. In to taal groeiden de verkopen met 23 procent tot 32.079 machines. In de eerste helft van 1991 be droeg dit aantal bijna 26.000 ex emplaren. Dit heeft de Vereni ging RAI donderdag bekendge maakt. Uit de RAI-verkoopstatistiek blijkt dat van het totaal 15.861 nieuwe motorfietsen (plus 15,3 procent) in Nederland werden verkocht. Verder kregen in het eerste halfjaar nog eens 16.218 gebruikte motorfietsen een nieuwe eigenaar. De Japanse merken staken met kop en schouders boven de an dere uit. Zo werden 3802 Yama ha's verkocht. 3720 Honda's. 3142 Suzuki's en 2470 Kawasa ki's tegenover „slechts" 1064 BMW's. Verder gingen er 493 mo toren van het merk Harley Da vidson in andere handen over en twaalf Enfield's. Van het merk luisterend naar de fraaie naam Uncle Bent werden drie exem plaren verkocht. van onze verslaggever DEN HAAG - Jamaica is voor Nederland een vrij nieuwe vakantiebestemming. In de folders wordt het eiland met veel superlatieven aangepre zen. 'Wat een bloemen- en plantenpracht, wat een af wisselende indrukwekkende landschappen, tropische wouden, enorme suikerriet- plantages, kleurrijke mark ten, gezellige stadjes met spo ren van een rijk, romantisch verleden, prachtige stranden met veel koraalrotsen. En overal is daar het opwinden de geluid van de reggae en de tintelende lucht van rum'. Behalve al dat fraais wacht de argeloze toerist, die een onbezorgde vakantie wil be leven, op Jamaica echter ook een hoogst kwalijk crimineel verblijfsklimaat. „Ik schrik wel van wat die man is overkomen, maar aan de andere kant verbaast het mij niet". Dat zegt de pas van Jamaica teruggekeerde Mid delburger Frank Matthijs. Zo wel tijdens de vliegtocht naar de bestemming als op locatie kreeg Matthijs te horen van de gevaren die op de loer kun nen liggen. „De mensen zijn er erg arm, ze doen werkelijk van alles om aan geld of spullen te komen. Een paar mensen van ons reisgezelschap zijn met een taxi moeten vluchten, zo erg werden ze ergens onder weg lastig gevallen. Je moet echt constant opletten". „De situatie op straat is er in derdaad niet altijd even vei lig", meldt Ollie Berrevoets van het AMZ-reisbureau in Vlissingen. „Bedreigingen, zakkenrollerij, ik hoor wel van die verhalen". Reisadvies Het ministerie van buiten landse zaken heeft ai enige tijd geleden in samenwerking met de ANWB en met de over koepelende reisorganisatie ANVR een reisadvies opge steld. Daarin wordt erop geat tendeerd, dat er ook in de toe ristenoorden op Jamaica een zeer hoge criminaliteit be staat. Om die reden is er zelfs een avondklok ingesteld van 's avonds zes uur tot 's mor gens zes uur. In die periode zou het zeer riskant zijn om zich als individuele vakantie ganger op straat te begeven. Bij touroperator Holland In ternational zijn berichten over gevaarlijke toestanden op Jamaica onbekend. „Het is voor het eerst dat ik hier van hoor", zei een woordvoerder donderdag in een eerste reac tie. In de twee jaar dat er nu char tervluchten op Jamaica wor den uitgevoerd is het een van de betere ver-weg-bestem- mingen. „Prijstechnisch is een reis naar Jamaica erg in teressant", meldt de woord voerder van Holland Interna tional. „Maar ook het nieuwe trekt veel mensen aan. Het aantal boekingen is dit jaar vergeleken met vorig jaar ver driedubbeld. Als het daar zo onveilig zou zijn, zouden wij ons als organisatie niet kun nen permitteren om daar passsagiers naartoe te bren gen. We zouden zo'n operatie onmiddellijk stoppen". Volgens de echtgenote van het slachtoffer Sinke is noch tevoren noch op de verblijf plaats op Jamaica geewaar- schuwd voor onveilige toe standen. Blijkens mededelin gen van de Nederlandse am bassade op het eiland worden de hoofdstad Kingston en de vakantie-oorden Montego Bay en Ocho Rios in het noor den als de drie onveiligste lo caties aangeduid. ingres Amsterdam schenkt ook aandacht aan andere geneeswijzen Carel Wiemers fERDAM - Het Centraal itorium voor de Bloed- fciedienst (CLB) in Ara- un heeft een methode ont- 'ld waarmee maximaal falf jaar van te voren sptldkan worden wanneer id die met het virus be is, daadwerkelijk aids felde prof. dr. E. Ruiten- algemeen directeur van "■sterdamse laboratorium, dn mee in een gesprek over ternationale Aidscongres, fe komende week in de sad wordt gehouden. Rui- ïgis tevens voorzitter van ■ïanisatiecomité van de Somst. -3*e methoden bestaan 'bij seropositieven meten Verslechterende toestand zogenoemde T-cellen in wiselijk afweersysteem, cse op een bepaald mo wn kritische grens he lfan kan het CLB op grond «t tempo waarin de betref- tellen worden afgebroken, ETen wanneer de sympto- [ande ziekte zelf zichtbaar JL Mie in een gezond li- binnendringende infee- klnjden, worden door het tfa iHIV) vernietigd. In *°op van de besmetting 'steeds meer T-cellen uit- wd. zodat het natuurlij- systeem van de aidspa- frawakt en uiteindelijk |öwerkt. 5 methode van het CLB ®nu vaststellen wanneer •■fan een tijdsbestek van -^jaar gaat gebeuren, ^telling tot de recente rtkvan prof. dr J. Goud- -o°fd van het Retrovirus ïtorium van het Acade- •Medisch Centrum (AMC) Mam, die vindt dat er 'ogenblik geen enkel uit kop een geneesmiddel te- Jdrukt prof. Ruitenberg «positiever uit. Hij wil ,'S h°°p wekken, maar 'üt wn medicament te- jMesde ziekte niet tot ■gelijkheden behoort. Stoffen Mp welke termijn iets Ming te verwachten beantwoordt hij voor- et te zeggen dat er „een inde verte" is. M baseert, zijn ver hop een onderzoek naar antistoffen waarmee Takers van zijn labora- foans bezig zijn. uit- 'j was de vaststelling g Procent van de kin- seropositieve moe ders niet met het virus besmet zijn. „De vrouwen blijken over afweerstoffen te beschikken die kennelijk verhinderen dat het virus op haar kinderen over gaat." Deze bevinding schept volgens hem de verwachting dat een specifieke behandeling van aids niet tot de onmogelijkhe den behoort. Een onderwerp dat de weten schap in verband met de infec tieziekte thans bezighoudt, is tu- - berculose. „Het wordt nu duide lijk dat met de verspreiding van aids een aantal andere ziekten naar boven komt.", zegt de di recteur van het laboratorium. Hij noemt in dit verband bepaal de wijken in grote steden van Amerika en gedeelten van Afri ka, waar aan aids gerelateerde turberculose sinds kort toe neemt. Een ander belangrijk verschijn sel waar op het congres in Am sterdam veel aandacht aan zal worden besteed, is in de ogen van professor Ruitenberg het snel toenemend aantal vrouwen dat met het aidsvirus besmet raakt. Was tot voor kort 80 pro cent van de seropositieven man, nu is het percentage besmette vrouwen opgelopen van 20 tot 40. Alert Deze ontwikkeling verloopt in snel tempo. Twee jaar geleden was het percentage geïnfecteer de vrouwen vijfentwintig. In Afrika is het aantal seroposi tieve vrouwen zelfs al even groot als het aantal mannen. Aandacht voor vrouwelijke geïnfecteerden is naar het oor deel van de hoogleraar nodig, omdat zich bij hen andere ziek tesymptomen voordoen dan bij mannen. „Dit maakt het vast stellen van aids bij vrouwen moeilijker. De ziekte wordt bij vrouwen dan ook later opge merkt dan bij mannen. We moe ten dus bij vrouwen alert zijn op andere uitingen van de ziekte om tot een goede diagnose te ko men". aldus Ruitenberg, die meer vrouwen bij het aidsonder- zoek wil betrekken dan tot nu toe het geval is. Wetenschappers hebben nog on voldoende inzicht in het ver schillende verloop van de ziekte bij mannen en vrouwen. Hetzelf- 0? De voorgevel van de Europahal van het RAI-complex waar zondag het aids-congres begint. foto Ruud Hoff/ANP DEN HAAG (GPD) - De meeste boeren bezitten teveel vee en belasten het milieu daardoor te zwaar. Dat blijkt uit een onder zoek van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Ongeveer 34.000 boerenbedrijven hebben meer vee per hectare grasland, dan minister Bukman als norm wil hanteren om de belasting van het milieu te verkleinen. Volgens de nota Dierlijke Produk- tie wil Bukman een norm invoeren van twee stuks vee per hec tare, als de mestproduktie per 1 januari 1995 niet structureel is gedaald. Uit het onderzoek van het LEI blijkt dat bijna 34.000 boeren in Nederland 2.5 graasdieren per hectare hebben. Onder graasdie- ren verstaat Bukman niet alleen koeien, maar ook kalveren, gei ten en schapen. Volgens de minister zullen deze boerenbedrijven met hoge milieukosten worden geconfronteerd. De verwachting is dat het aantal graasdieren tot het jaar 2000 niet zal afnemen. De gemiddelde veebezetting per hectare blijkt erg hoog te zijn op de zandgronden in Brabant en Limburg, op de zandgronden in Gelderland. Drenthe en Overijssel en in Flevoland. De grote veestapel is er de oorzaak van dat de door de overheid vastgestel de nitraatnormen in deze gebieden niet worden gehaald. In de klei- en veengebieden wordt wel aan de nitraatnormen voldaan. Minister Bukman heeft toegezegd de maatregelen die hij eventu eel wil nemen, tegen het eind van dit jaar aan de Tweede Kamer voor te leggen. Dan wordt het ook voor de boeren duidelijk aan welke normen ze per 1 januari 1995 moeten voldoen. PARIJS (RTR) - Abbé Pierre, de 80-jarige Franse priester die al jaren opkomt voor de belangen van de daklozen en armen in zijn land. heeft een onderschei ding van de Franse regering ge weigerd. Hij wijst de bevorde ring tot grootofficier in het Le gioen van Eer af, zolang er in Frankrijk huizen leeg staan en dakloze mensen lijden, heeft hij minister-president Pierre Bére- govoy geschreven. De Franse regering, in verlegen heid gebracht door de weigering, heeft onmiddellijk aangekon digd onderdak te zoeken voor de urgentste gevallen onder de daklozen. Twee leegstaande ge bouwen in Parijs zullen daar voor worden ingericht. „De regering heeft de oproep van Abbé Pierre gehoord", schreef het Ministerie van Volks huisvesting in een verklaring zonder aan te geven hoeveel daklozen in de twee gebouwen kunen worden opgevangen. Het ministerie erkende dat de oplos sing van het probleem van de daklozen een zaak van de lange adem is en dat het andere maat regelen voorbereidt. Abbé Pierre schrijft Bérégovoy dat degenen die het meest lij den, het eerst moeten worden geëerd. Hij zal de onderscheidin gen die hij eerder heeft gekre gen, niet meer dragen. ALMERE (ANP)-Woningbouw corporaties laten zich bij de jaarlijkse huurverhoging steeds vaker leiden door ont wikkelingen op de woning markt. Dat concludeert de Na tionale Woning Raad (NWR) na een onderzoek naar de huurver hogingen die corporaties hun huurders vorig jaar oplegden. Uit het onderzoek blijkt dat cor poraties voor bijna 80 procent van de woningen de trendma tige huurverhoging van 5.5 pro cent aanhielden. Daarnaast werd voor 15 procent van de wo ningen de huur met meer dan 5.5 procent verhoogd en bleef de huur in 6 procent van de geval len gelijk. De NWR is blij met deze ontwik keling omdat het aantoont dat corporaties de huren aanpassen aan de ontwikkelingen op de markt. „De resultaten geven aan dat corporaties verstandig om gaan met de grotere vrijheid zelf de huren vast te stellen", aldus NWR-directeur N. van Velzen. Uit een analyse van de gevallen waarin sprake was van huurbe- vriezing blijkt dat een groot deel van de woningen pas na juli 1990 in exploitatie is genomen. Ook moet volgens Van Velzen wor den aangenomen dat in veel ge vallen huurverhoging achter wege is gebleven vanwege leeg stand of slechte verhuurbaar heid. „In deze gevallen achtte de verhuurder de huurverhoging kennelijk commercieel niet ver standig. Als het tegendeel het geval is. zo blijkt, aarzelen de corporaties overigens ook niet om in overeenstemming met de regels voor huurharmonisatie. hogere verhogingen te vragen", aldus Van Velzen. de geldt voor de uiteenlopende factoren die een rol spelen bij het manifesteren van aids. Een van de vragen is „waarom duurt het zolang voordat de ziekte zich na een infectie met het HIV open baart en waarom zijn er zoveel duidelijke verschillen in het ver loop van de ziekte?" Wetenschappelijke onderzoe kers hebben ook hier nog weinig inzicht in. Het staat echter wel vast dat diverse factoren, zoals ondervoeding, spanningen of andere infectieziekten invloed hebben op de ontwikkeling van de uiteindelijk dodelijke ziekte. Effectief „Er is nog^een lange weg te gaan voordat we aids onder controle hebben", verzucht de hoogle raar. Voorlopig staan alleen en kele medicamenten ter beschik king waarmee de ontwikkeling van het virus in het lichaam af geremd kan worden en de gevol gen van de infectie enigszins be streden kunnen worden. Afgezien van het middel AZT (Azidothymidine), dat de wer king van het aidsvirus vertraagt maar de patiënt niet kan gene zen, verwacht Ruitenberg veel van de zogenoemde protease- remmers. Protease is een algemene naam voor een eiwitsplitsend enzym. „Laboratoriumproeven geven aan dat we te maken hebben met een nieuwe generatie mid delen in de strijd tegen aids. Aanvullend klinisch onderzoek is echter nodig om vast te stellen of proteaseremmers werkelijk effectief zijn", aldus de CLB-di- recteur. Dit kan volgens Ruitenberg een doorbraak betekenen in het on derzoek naar middelen waarmee aids kan worden afgeremd. „Een bijzonder interessante optie is de gecombineerde toediening van proteaseremmers met AZT en andere produkten die het ont regelde afweermechanisme van de aidspatiënt oppeppen." Voor het eerst zal het Internatio nale Aidscongres. dat vorig jaar in Florence en daarvoor in San Francisco werd gehouden, aan dacht schenken aan andere ge neeswijzen dan de traditionele Westerse therapieën. „Er zijn weliswaar geen concrete aanwij zingen dat er natuurlijke midde len zijn die doelmatig tegen aids ingezet kunnen worden, maar we mogen niet voorbijgaan aan de eventuele mogelijkheden die er in de natuur zijn om de ziekte te lijf te gaan." Als voorbeeld noemt professor Ruitenberg de geneeskrachtige kruiden met een anti-malaria uitwerking die men in China heeft gevonden. (AN Pi NIJMEGEN (ANP) - Aan de 76ste Internationale Vierdaag se in Nijmegen doen dit jaar ruim 34.000 wandelaars mee. Van hen zullen alle 25.000 indi viduele wandelaars een mag neetkaart krijgen. Bij inleve ring van deze kaart vindt niet alleen registratie van wande laar en afstand plaats, maar wordt direct door de computer een nieuwe loopkaart uitge print voor de volgende dag. Volgens de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO) die dit donderdag bekend maakte, is het voor het eerst dat bij een zo grootschalig evenement een der gelijk registratiesysteem wordt gebruikt. Het systeem „loop pas" is ontworpen door PTT-Te- lecom. De afgelopen drie jaar heeft PTT-Telecom al een proef gehouden met het systeem. Vol gens de KNBLO werkt het sys teem tijdbesparend en zal er in de toekomst minder personeel nodig zijn bij de eindcontrole- posten. Nieuw is ook een onderzoek van de Hartstichting. Deze zal in sa menwerking met de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) en de KNBLO een onderzoek star ten naar de conditie van lopers die ouder zijn dan 70 jaar. De oudste deelnemer aan de Vierdaagse is de 83-jarige H. J. Posma uit Toronto. De jongste deelnemer is de 11-jarige F M Rugers. Ook staatssecretaris van Defensie. Van Voorst tot Voorst, heeft zich ingeschreven. In totaal zullen 42 nationalitei ten vertegenwoordigd zijn. In een oplage van 50.000 stuks is de zangbundel 'Vierdaagse Tu nes' verschenen. Deze zal bij in schrijving aan de wandelaars worden aangeboden. Speciaal ter gelegenheid van de Vier daagse maakte de PTT een tele foon met Vierdaagse-logo in een oplage van 500 stuks. Bovendien zijn speciale telefoonkaarten verkrijgbaar. Het openbaar vervoer in en om Nijmegen is ter gelegenheid van de Vierdaagse bijna 24 uur per dag in bedrijf. Zowel vroege lo pers als late starters kunnen van bus en trein gebruik maken van af zaterdag 18 juli tot en met de nacht van 24 op 25 juli. Uit protest tegen de „militaire propaganda" tijdens de Vier daagse. houdt de anti-militari- teische wandelclub „Is het hier oorlog?" een eigen wandelvijf- van 20 tot 25 juli. MINISTERIE VAN DEFENSIE EENMALIGE UITKERING VOOR LANGDURIGE MILITAIRE DIENST Ex-dienstplichtige militairen en reservisten maken onder bepaalde voor waarden aanspraak op een eenmalige pensioenvervangende uitkering van ƒ7.500,-. Men moet in de periode van 1 januari 1936 tot en met 31 december 1962 in totaal tenminste 5 jaren (zonder dubbeltelling) in werkelijke dienst zijn geweest. Deze penode hoeft niet aanééngesloten te zijn. De aanspraak vervalt als men over deze periode of een deel daarvan al een (overheids)pensioen ont vangt of gaat ontvangen. Indien de ex-militaïr reeds is overleden, kan de weduwe in sommige gevallen aanspraak maken op (een deel van) de2te uitkering. Militairen die uitsluitend bij het KNIL hebben gediend, komen voor de eenmalige uitkering niet in aanmer king. Indien u voor deze uitkering in aanmerking komt, kunt u onderstaande ant woordcoupon invullen en deze voldoende gefrankeerd, sturen naar: MINISTERIE VAN DEFENSIE DIENST ZORG POSTAKTIEVE MILITAIREN (DZPM) BUREAU DU/PROJECT ƒ7.500,- MAATREGEL POSTBUS 4490 6401 CZ HEERLEN Als u reeds een aanvraag heeft ingediend, hoeft u deze coupon niet te sturen. Aanvraag eenmalige uitkering langdurige militaire dienst Naam: Voorletters: Indien weduwe aanvraagt, meisjesnaam: Adres: Postcode/woonplaats: Geboortedatum militair: Geboorteplaats militair: Registratie-of marinenummer (indien bekend):

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35