Trudell zingt niet maar declameert Veiling werken Kees van Dongen van particulieren kunst cultuur Versnel Marktconcert Orgelconcert Crosshead Loïs Lane Quodlibet Parabel Nieuwe Muziek Orgel Koper Quintet Poppentheater Parabel Trio Neve Ver mander e Manhuistuin Concert Fluit Beiaard T oeristenconcert Marktconcert Zomeravondconcert Levende muziek in tien Middelburgse kroegen VRIJDAG 17 JULI 1992 30 VRIJDAG De Hans Versnel lach en win show is vandaag, vrijdag, te zien met voorstellingen voor de jeugd bij De Brem in Re- nesse (11 uur) en Hof Domburg in Domburg (18 uur). Kristiaan van Ingelgem uit het Belgische Aalst geeft van daag. vrijdag, een marktconcert in de Vlissingse St. Jacobs- kerk (12 uur). Hij speelt drie stukken voor orgel op. 29 van Gabriel Piemé. Jesu dulcis memoria op. 26 nr 1 en Te Lucis ante terminum op. 26 nr 3 van eigen hand en improvisaties op thema's die voor de aanvang van het concert kunnen worden opgege ven. Organist Sander van Marion en fluitiste Marieke Linde man. De blues en rock and roll band Crosshead treedt vandaag, vrijdag, op in strandpaviljoen Neptunus in Zoutelande, dat kan worden bereikt via het voetpad tegenover De Blokhut voor het eerst - Willie Bil-den Hollander, dirigente van drie koren en sinds 1977 organiste van de Grote of Sint-Nicolaas- kerk te Brouwershaven. Koorbegeleiding en soli worden verzorgd door Kees van Eersel. cantor-organist van de Gro te of Maria Magdalenakerk te Goes en beiaardier van Veere en Zierikzee. Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga bespeelt vervolgens van 13.30-14.30 uur het carrilon. Leen de Broekert geeft vandaag, vrijdag, een orgelconcert in de Lutherse Kerk in Middelburg (20.30 uur). Het programma: Ouverture 'Les Indes Galantes' van J. Ph. Rameau, Second Concert Royal van Fr. Couperin, L'hiron- delle van L. Cl. Daquin, Le Rossignol-en-amour van Fr. Cou perin, Le Coucoü van L. Cl. Daquin. Passacaille van Fr. Cou perin, Herzlich lieb hab ik dich, o Herr, Trio in c en Praelu- dium in c van J. L. Krebs, Sechs Variationen uber 'Nel cor piü non mi sento' van L. van Beethoven en Allegro uit So nata III voor twee violen, cello en contrabas van G. Rossini ZATERDAG Het poppentheater Parabel verzorgt dinsdag 21 juli een kindervoorstelling in het dorpshuis van Kamperland Het Willem Breuker Kollektief geeft morgen, zaterdag, een concert in het kader van het Festival Nieuwe Muziek, bij mooi weer in de tuin van de Kloveniersdoelen en anders in de Oostkerk in Middelburg (20.30 uur). Het gezelschap heeft als speciale gast Tobi Rix met zijn Toe- terxks. Het Kollektief bestaat uit Willem Breuker (sax, kla rinet). André Goudbeek (altsax), Peter Barkema (tenorsax). Andreas Altenfelder en Boy Raaymakers (trompet), Ber nard Hunnekink en Gregg Moore (trombone). Arjen Gorter (bas), Henk de Jonge (toetsen) en Rob Verdurmen (slag werk). Herman van Vliet, organist van de Grote- of St. Joriskerk in Amersfoort, geeft dinsdag 21 juli een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg (20 uur). Het programma: Hommage aan Feike Asma (H. van Vliet), Preludium en Fuga in a moll (J. S. Bach) Pastorale en Finale (G Morandi). Serenade (Ch. M. Widor). Preludium en Dub- belfuga (B. Zweers), Variaties over een thema van Handel. Sportive Fauns, Scherzo after Böcklin, (D. Antalffy-Zsiros) en een koraalfinale. WOENSDAG ZONDAG Het Souburgse Koper Quintet verzorgt zondag 19 juli in Goes het tiende Manhuistuinconcert van dit seizoen (12 uur). Alle muzikanten van het quintet zijn lid van de fanfare Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. Het repertoire bestaat uit originele composities voor koperquintet en bewerkingen van klassieke- en moderne werken. Het concert duurt tot 13 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk. Het poppentheater Sim Bolus uit Goes speelt woensdag 22 juli de voorstelling 'Wat 'n schat' in het Ambachtscentrum te Goes (14.30 uur). Het poppentheater Parabel verzorgt woensdag 22 juli een kindervoorstelling in het openluchttheater van Domburg (16.30 uur). Ter gelegenheid van 750 jaar St. Anna ter Muiden treedt de Vlaamse zanger Willem Vermandere zondag 19 juli op in schuur 'Het Rieten Dak', bij hotel D'Ouwe Schuure in St. Anna ter Muiden (20 uur). MAANDAG Het trio Neve geeft woensdag 22 juli een concert in de Ne derlands hervormde kerk in Groede (20 uur). Het trio bestaat uit Philip Sierens (klarinet), Mariëlla de Bondt (alt) en Erwiri Neve (piano). Het programma: Five Ba gatelles van Gerald Finzi, vier liederen van F. Schubert, af goden van G. Longue, drie liederen van J. Brahms, Die Alte Mutter van A. Dvorak. Zueignung van R. Strauss en zes te kens uit de dierenriem van Bryan Kelly. Jan van den Driest geeft maandag 20 juli een concert in de gereformeerde kerk van Haamstede, met medewerking van Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Harry Hamer, orgel (20 Het Senioren Orkest Zeeland verzorgt woensdag 22 juli het elfde Manhuistuinconcert in Goes (12 uur). Het Senioren Orkest Zeeland werd in 1980 opgericht en heeft vijftig leden in de leeftijd van 60 tot 83 jaar. Het blaasorkest speelt klassieke muziek. Het concert duurt tot 13 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk. Organist Sander van Marion en fluitiste Marieke Linde man geven maandag 20 juli een zomeravondconcert in de Nederlands hervormde kerk van Zoutelande (20 uur). DONDERDAG DINSDAG De Zeeuwse Koorschool geeft dinsdag 21 juli een toeristen concert in de rk van Goes (11 uur). Organist Ruud Huijbregt uit Eindhoven geeft dinsdag 21 juli een marktconcert in de Grote Kerk van Goes (12.30 uur). Bas de Vroome uit Klioon verzorgt donderdag 23 juli een beiaardconcert in de Grote Kerk van Goes (19.30 uur) Aimé Lombaert, musicus en stadsbeiaardier van Brugge, geeft donderdag 23 juli een zomeravondconcert op het ca rillon van de Middelburgse Abdijtoren (19.30 uur). Het programma omvat werken van J. Denyn. R. Veremans, S. Nees, G. Rossini. G. Gershwin (Summertime). L. Bern stein (Maria), J. S. Bach, K. Lefevere (Evening glory), J. Ga- ne. (Tango Tzigane) F. Tarrega (Capricio Arabo), W. A. Mo zart en Aubade quartée pour Les Moines van eigen hand. De band Lois Lane geeft vrijdag een concert in dansteater Cosmo in Vlissingen (23 uur). De groep werd in 1984 opgericht en maakte in 1990 een grote doorbraak, dank zij de Europese tournee met Prince, die ook de produktie van hun laatste elpee Precious verzorgde. De bezetting: Monique en Suzanne Kleemann, zang; Gabriel Jongejans. drums; Frans Koenn, bas; Arnold van Dongen, gitaar; Rob van Dongen, toetsen, Orsine Daan, achtergrond zang. Het Vocaal Ensemble Quodlibet uit Middelburg geeft van daag, vrijdag, een concert in de Nederlands hervormde kerk in Veere (20 uur). Het koor van 18 vrouwen behaalde in 1988 een eerste en in 1990 een tweede prijs op het Nederlandse Korenfestival. Het programma vermeldt onder meer oude muziek van Hassler, romantische muziek van Mendelssohn en Schumann en nieuwe muziek van Badlings en Andriessen. Dirigent is - Bij Van Gendt Book Auctions in Amsterdam komt op 22 september een collectie van veertig tekeningen, drie schilderijen en enkele stuks grafiek van Kees van Dongen (1877-1968) onder de veilinghamer. De werken komen uit particulier bezit. De verzameling geeft, volgens Van Gendt, een gevarieerd beeld van de artistieke ontwikkeling van Van Dongen. Het veilinghuis verwacht een opbrengst van rond één miljoen gulden. De drie schilderijen en dertien van de tekeningen zijn tussen 1897 en 1917 gemaakt. In die periode vond de belangrijkste artistieke ontwikkeling in het werk van Van Dongen plaats, aldus Van Gendt. In de verzameling bevinden zich voorts negen tekeningen uit de jaren twintig. Van Dongen portret teerde toen voornamelijk rijke, modieuze en beroemde figu ren. Ook zijn er werken bij die Kees van Dongen nog op hoge leeftijd, gedurende de jaren zestig, heeft vervaardigd. De kijkdagen zijn van 18 tot en met 20 september. De Middelburgse kroegbazen, verenigd in Horeca Aktivi- teiten Middelburg (HAM), hebben voor vandaag, vrij dag. een muzikale kroegentocht georganiseerd. Vanaf 21.00 uur spelen tien bands in café's in de Zeeuwse hoofdstad. Wie het laat wil maken kan tot 4 uur 's morgens naswingen in de Stadsdanszaal. De jazzband Marquistown J. B. uit Bergen op Zoom brengt oude stijl dixieland ten gehore in Alassio. Jan Spruit op trompet. Kees Huigers, clarinet, sax en zang, John Besling. trombone, Marius de Groot, banjo en gitaar. Peter van Huf- fel, drums en Dion van Eekelen. bas. Herman Brock en band zorgen voor Texas-blues en country rock in Bar American. De vier leden van Matipa hebben zich verzekerd van de medewerking van gastspeler Rudi de Queljoe voor het optreden in Entree. De Feen Brothers pre senteren een eigen combinatie van jazz. blues en strakke funk in Harlekijn. Hans Notebaart (trompet) is in De Her berg vergezeld van Franklin Schieman (sax), Jeroen Riet bergen (toetsen), Chris Götte (drums) en George de Graaf (bas). Meccano houdt het programma geheim. Remake is te horen in De Mug. De bezetting: Hans van de Velde (flugel- horn. trompet en zang). Marijke Poppe (saxen), Coen van der Pol (accordeon en zang). Pieter de Nijs (gitaar), Leo van der Toorn (contrabas) en Gerrit Kooger (drums). Het trio Weekend Dans Amusementsorkest speelt karakte ristieke kroegmuziek in De Postkoets. Hot Club Ghost Note laat de tijden van Django Reinhardt en Stephane Grapelli herleven in Solo. Huidige bezetting: Joop Trausel en Ad Jan sen gitaar. Hans de Vos bas. Nathan Hol viool. De Zeeuwse formatie Kick de Bucket stoeit met rhythm and blues, soul, rock and roll, jazz en funck in Seventy Seven en De Tym- paan. VERWACHT De muziekvereniging Veere's Genoegen geeft vrijdag 24 juli een concert in de Grote Kerk van Veere, in samenwer king met het jeugdorkest. Dirigent is Bram van Overbeeke (20 uur). Bas de Vroome geeft zaterdag 25 juli een carillonconcert in de stadhuistoren van Vlissingen 14.30 uur). Het Zomer orkest Nederland treedt maandag 27 juli op bij De Schotsman in Kamperland (20 uur). Charles de Wolff geeft maandag 27 juli een orgelconcert in de gereformeerde kerk van Vrouivenpolder (20 uur). Het Zomerorkest Nederland is dinsdag 28 juli te horen op het Havenplein in Zierikzee (12 uur) en i?i de Grote Kerk van Veere (20 uuri. Margreeth C. de Jong geeft dinsdag 28 juli een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk van Midelburg (20 uur). Het Nederlands gitaarduo treedt ivoensdag 29 juli op in de Nederlands hervormde kerk van Retranchement (20 uur). De Continental Singers zijn ivoensdag 29 juli te horen in de Sionskerk in Oostkapelle (20 uur). Sjoerd Tamminga. stadsbeiaardier van Goes, geeft don derdag 30 juli een zomeravondconcert op het carillon van de Middelburgse Abdijtoren (20.30 uur). ANTWERPEN Vandaag (vrijdag). 20.30 uur, O.-L.-Vrouwekathederaal (Handschoenmarkt): Orgelconcert door Gerard Gillen (Du blin); programma: F. Mendelssohn, J. Bonnet, A. Guilmand. C, Stanford. Vandaag (vrijdag), 21 uur, Openluchttheater Rivierenhof Deurnei: Het Zwanenmeer van P. Tsjaikowsky, door het Ballet classique de Paris, integrale uitvoering. John Trudell: Muziek communiceert lekker. foto Beth Herzhaft Eens in de zoveel jaar meldt zich in de doorgaans gla- moureuze wereld van de pop muziek iemand die het zonder opsmuk kan en zijn eigen weg gaat. John Trudell (46) is zo ie mand. Het klatergoud heeft hij nooit gezocht, maar op een dag moest hij constateren dat hij het popwereldje ongevraagd was binnengerold. In 1986 kwam er bij een postor derbedrijf een cassette van hem uit, die door Bob Dylan tot het beste album van dat jaar werd uitgeroepen. Recent kwa men deze opnamen wereldwijd op cd uit, aangevuld met nieuwe songs. Een ware sensa tie. Trudell zingt niet, hij decla meert. Hij praat van zich af, omdat praten na 12 februari 1979 zijn enige remedie was te gen krankzinnig worden. Die twaalfde februari, dertien jaar geleden, brandde zijn huis af. Aangestoken door de FBI, zoals Trudell nog steeds be weert. Zijn vrouw, drie kinde ren en zijn schoonmoeder kwa men in de vlammen om. „Soms is het moeilijk om te praten over wat er toen gebeurde. An dere keren lukt dat beter. Het enige wat ik kan doen is woor den uitspreken. Iemand doen begrijpen wat mijn gevoelens zijn, is nog steeds onmogelijk." Het was een gewone zondag in februari toen John Trudell zich meldde in Washington. Al zes j aar lang was deze zoon van een Santee Sioux-indiaan de lan delijk befaamde voorzitter van de American Indian Move- ment, een militante beweging die vocht voor de rechten van de oorspronkelijk bevolking van de Verenigde Staten. Die bewuste zondag demonstreer den de Indianen bij het kan toor van de FBI, waarvan in die tijd Edgar J. Hoover nog direc teur was. De inlichtingen dienst had Trudell al jaren op de korrel. Naar verluidt omvat zijn dossier ruim 17.000 pagi na's. Die zondag werd op het plein voor het FBI-hoofdkan- toor de vlam gezet in de Ameri kaanse vlag. Trudell: „In het leger hebben ze me geleerd de vlag te ver branden als ze onteerd is. Het leger zegt dat een vlag onteerd is wanneer ze grond raakt, maar ik vind dat onrecht, racis me en de hele Amerikaanse manier van leven alles onteren waar die vlag symbool voor staat." Vermoord In de vroege morgen van maan dag 12 februari, de verjaardag van Abraham Lincoln, sloegen de vlammen uit het dak van Trudells huis in Nevada. De brandweer in het Shoshone Paiute-reservaat kwam te laat. Tina Trudell. haar moeder en de drie kinderen van John en Tina werden in hun slaap ver rast. De autoriteiten weigerden een onderzoek in te stellen naar de oorzaak. „Vermoord door de FBI", houdt Trudell vol. „Vermoord in de oorlog die de Amerikaanse regering nog altijd tegen de Indianen voert." Trudell kon de klap nauwelijks verwerken. Hij trok zich terug uit het openbare leven en ver keerde maandenlang in de pe riferie van de waanzin. Hij zweeg net zo lang tot de woor den hem als het ware via de po riën verlieten. De regels kwa men als vanzelf. 'Lines' noemt hij ze. Het woord ligt hem in de mond bestorven. „Als een soort therapie begon ik te schrijven. Voor die tijd had ik maximaal vijf serieuze gedichten geschreven. Schrij ven werd mijn manier van overleven. Ik schreef geen poë zie, ik schreef regels. Om alles van me af te schrijven. Het was de enige manier voor mij om contact te houden met deze we reld. Mijn manier van erbij blij ven. Fysiek zat ik wel in deze realiteit, maar geestelijk dreef ik af. Ik wist dat ik contact met de werkelijkheid moest hou den. Dat kon alleen met die re gels. Ik stond op het punt er geestelijk onderdoor te gaan Maar dat was niet de weg. Ik had geen doel meer, maar wilde wel overleven." Vietnam John Trudell werd geboren in Nebraska. Zijn moeder over leed toen hij nog maar zes jaar oud was. Hij zag hoe zijn vader grote moeite had alle honge rige monden in het gezin te voe den. De militaire dienst was de enige manier om aan geld te komen. Trudell tekende in 1963 bij de marine en werd naar Vietnam gestuurd, waar hij dienst deed op een schip dat neergeschoten piloten uit het water oppikte. Wat hem vooral bijbleef was het nietsontziende racisme van de strijdende par tijen. Vier jaar hield hij het bij de Na vy uit. Twee stuurloze jaren volgden. Totdat hij zijn roe ping vond. In 1969 bezette een aantal Indianen van diverse stammen het beruchte gevan geniseiland Alcatraz. Trudell werd hun woordvoerder. Voor het eerst nam Amerika kennis van de verzwegen achterstel ling van de Indianen. Trudell werd, als brenger van de bood schap, op slag een bekende Amerikaan. Tot in februan 1979 zijn leven een andere rich ting insloeg. Zijn gedichten werden twee jaar later uitgegeven onder de titel Living in reality. Met die titel wilde Trudell er vooral zichzelf van overtuigen dat hij nog in contact met de buiten wereld stond. Het idee om zijn teksten op muziek te zetten kwam pas later. Het was Jesse Ed Davis die Trudell aan de juiste muziek bij zijn teksten hielp. Ook een Indiaan en fameus gitarist. „Het duurde twee jaar voor Ik iemand gevonden had die mij precies die muziek kon leveren die ik bij mijn teksten nodi? had. Toen ik hem gevonden had, was het zo gepiept. Die man was Jesse Ed Davis, Ik ontmoette hem in '85. Het klik te. Vanaf het begin was het zijn muziek, mijn tekst, onze song Maar omdat de tekst er eerst is en de muziek er uit is afgeleid is het ook een beetje mijn mu ziek geworden." Samen maakten ze de cassette waar Bob Dylan zo gek op was Na Davis' overlijden in 1988be gon Trudell te werken met Mark Shark, die eerder gitaar speelde in de band van Doug Legacy. Er volgde nog een tweetal cassettes en nu is er de cd, AKA Grafitti Man. „Dit album is de volgende stap in de eigenaardige logica van mijn leven. Ik hou van de for mule van muziek. Ik hou van wat ik nu doe. Muziek commu niceert lekker, beter in ieder geval dan wat ik tien. vijft:e- jaar geleden deed. Muziek ma ken was ik nooit van plan D evolueerde in deze richting." Angry young man Op de plaat is Trudells stem®1 gebed in intrigerende gitaar rock. In zijn teksten is Trudek de angry young man die je ma? verwachten na een leven als het zijne. Cynisme en sarcasm* vechten om voorrang. Trudell toont zich een scherp observa tor. Je mag hem rustig chroni queur van zijn generatie noe men. Sterkste song in dit ver band is 'Baby Boom Che. waarin Trudell een heel ander beeld van Elvis Presley neen*1 dan we doorgaans van Thf King krijgen voorgeschoteld Trudell noemt hem de Che Guevara van de post-oorlog^ neratie. Andere songs van Trudell gaan zowel over de waanzin van d Golfoorlog, de toestand in Amerikaanse ghetto's als over hemzelf. 'Wildfires' heeft ee tekst die alles over de man zegt. „Het refrein had ik inH® minuten bedacht. Over decö pletten deed ik twee jaar." Theo Hakker'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 30