)ooi in contacten met Jakarta PZC ac Zuidafrikaanse regering is tegen komst VN-militairen ervische leider iedt bestand an voor Bosnië lemocraten wijzen linton officieel aan Dood rijkwachters was kille liquidatie Gestrande walvissen gered Gezamenlijke ruimtereizen Rusland en VS Vetorecht Fokker niet voldoende voor Andriessen binnen- en buitenland Optimisme over bezoek Van den Broek Ruimte voor hulporganisaties Vierhonderd zendmasten nodig voor autotelefoon VRIJDAG 17 JULI 1992 JRTA (ANP) - Het ziet er- |ii dat de vier Nederland- irticuüere ontwikkelings- J Lies (NOVIB, CE- lj JCCO en HIVOS) in de L hulpgelden kunnen „doorsluizen naar Indo- ^•{lie niet-gouvernementele 'u jsaties. In de Nederlandse ||je die in Jakarta bespre- voert met Indonesische ):i dslieden is het optimisme rtr gisteren toegenomen. m medefinancieringsorga- simfo'si ontvangen welis- jeid uit het budget van Jkeüngssamenwerking. gin zelf vrij te bepalen aan projecten in welke ont- Jingslanden zij een finan- blidrage leveren. Pas ach- leggen zij daarover verant- jing af aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king. In 1992 financierden de mfo's voor ongeveer twintig miljoen gulden ontwikkelingsprojecten in Indonesië. Dat geld is voor het grootste gedeelte al uitgegeven. Nadat Jakarta in maart de ont wikkelingsrelatie met Neder land verbrak bleef onduidelijk ol deze vorm van financiering, die voornamelijk ten goede komt aan kleinschalige projecten op het gebied van armoedebestrij ding en drinkwatervoorziening, gecontinueerd mocht worden. Voortzetting Minister Van den Broek kreeg gisteren van zijn Indonesische collega van binnenlandse zaken Rudini te horen dat wat hem be treft de financiering door de Ne derlandse mfo's kan doorgaan. nze correspondent YORK - De Democrati- Conventie heeft gouver- Clinton officieel aan- als de man die het in mber zal opnemen tegen jent Bush. Bij de gebrui- ie'roll call, het tellen van tmnien van alle staten, was trkansas. de thuisstaat van erneur, dat het eerst zijn imen (allemaal voor Clin- mocht geven. In alfabeti- volgorde kwamen daarna dtrestaten, tot Ohio din ner de streep hielp. alle tradities in, kwam na zijn benoeming de tan Madison Square Gar- nNew York binnen, waar de entie wordt gehouden. Hij sl hij daarmee het spoor te tnvanJohnF. Kennedy, die ir geleden hetzelfde deed. state dissident die de partij Ijkt te hebben, ex-gouver- Jerry Brown van Califor- mocht woensdag 20 minu- ing de conventie toespre- lie zich als enige van concurrenten voor de xratische nominatie nooit de overwinnaar heeft op- 1, noemde in zijn speech aam van Clinton niet één AJEVO (AFP/RTR/DPA/ - De leider van de Ser in Bosnië-Hercegovina zijn bevelhebbers opge- en de belegering van de Gorazde onmiddellijk te lm, maar gisteren weiger de andere Bosnische partij- steeds met hem in Lon- uneen tafel te zitten. (ijlde gevechten in de voor- Joegoslavische repu- in alle hevigheid aanhiel- besteedde de Portugese di- MtJoseCutileiro de gehele ian afzonderlijke gesprek- tr.et de Bosnische leiders. Servische leider Radovan idac verklaarde dat hij de (commandant opgedragen alle troepen onder diens ge leplaatsen en het vuren on- Hellijk te staken, „zelfs als de ins ermee doorgaan". Dit ?ebeurd op verzoek van EG cuddelaar Lord Carrington, ij In Gorazde. in het oosten Bosnië, worden al weken- tienduizenden burgers, melijk Moslims, belegerd 'Servische troepen. Kroatische leider Mate Bo- rerklaarde zich bereid de rekken voort te zetten, nder actie zullen de huidige pzienbarende restatie in alië wegens 'rruptie JAN (AFP/RTR) - Het cor- deschandaal in Milaan donderdag geleid tol een 'e arrestatie, de zestigste i) In verband met de beta- ran smeergelden voor de kleding van publieke «n sloeg de politie de pro- 'nle zakenman Salvatore pin de boeien. Warige Ligresti is tot nu toe ■Jangrijkste zakenman die wt schandaal betrokken De op Sicilië geboren on- per zit. in de Raden van ""tt van diverse onderne- n is eigenaar van vijf ^noteerde bedrijven en oekend als een zaken- van verscheidene 'cap- «ïndustry', onder wie Car- 'Benedetti. .J-J^Ptieschandaal in Mi- feelt vooral het imago van ^lalistische Partij ernstig wast. Ligresti kwam al eer- justitie in aanraking, fcj a^n activiteiten als pro- ^wikkelaar. mits ook de minister van plan ning, Saleh Afiff, daaraan zijn goedkeuring hecht. Volgens de Nederlandse delega tie kan deze opstelling leiden tot een doorbraak, omdat minister Afiff tot nu toe voor uitsluitsel steeds verwees naar Rudini. Van den Broek toonde zich gisteren hoopvol, maar wees erop dat het laatste woord er nog niet over gesproken is. Dat ligt bij de eerstverantwoordelijke minis ters, Afiff en Radius Prawiro, die momenteel in Parijs verblijven.. Van den Broek besprak gisteren ook de kwestie Oost-Timor met de minister Sudomo van poli tieke en veiligheidszaken. Hij noemde het na afloop een „open hartig" gesprek. Van den Broek sneed vooral het opzienbarende verschil in strafmaat aan tussen de Indonesische militairen en de Oosttimorese betogers. Sudomo zei dat dit verschil voortkomt uit de Indonesische wetgeving. De demonstranten zijn veroor deeld op grond van de wet op staatsondermijnende activitei ten. de militairen volgens de krijgstucht. Van den Broek stelde dat het verschil in straffen niettemin in ternationaal vragen heeft opge roepen, Na het bloedbad in de Oosttimorese hoofdstad Dili in november vorig jaar zijn verant woordelijk gestelde militairen veroordeeld tot gevangenis straffen van maximaal achttien maanden, terwijl Oosttimorese demonstranten gevangenis straffen opgelegd kregen van zes jaar tot levenslang. keer. Hij zei slechts te zullen blij ven vechten voor de idealen van de partij. Dan was de man die de nomina tie van Clinton inleidde, de als progressief bekende staande Mario Cuomo, gouverneur van New York, heel wat royaler. Hij liet zich eerder herhaaldelijk ne gatief over Clinton uit. vooral omdat deze aanzienlijk conser vatiever is. De beide politici lopen boven dien qua persoonlijkheid nogal uiteen. Maar daarvan was woensdagavond niets te maken. In een even warme als meesle pende rede prees Cuomo Clinton uitgebreid als de enige die een eind kan maken aan „de ramp zalige koers die ons land onder president Bush heeft ingezet". „Het schip van ons land koerst naar de rotsen. En iedereen weet het. De bemanning weet het. de passagiers weten het. Alleen de kapitein, president Bush, weet het niet", aldus Cuomo. Er was woensdag meer goed nieuws voor Clinton. Uit een nieuwe peiling bleek, dat hij bij de presidentskandidaten nu duidelijk op kop staat. De jong ste peiling geeft hem 42 procent, tegen Bush 30 procent en 20 pro cent voör Ross Perot, de intus sen teruggetreden miljardair uit Texas. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Ali Alatas (rechts op foto» verwelkomt zijn Neder landse ambtgenoot. foto AFP De Nederlandse bewindsman brak verder een lans voor be houd van de bestaande terug- keerregeling voor Molukkers die in Nederland wonen. Dat ge beurde in een gesprek met zijn Indonesische ambtgenoot Ali Alatas en de van oorsprong Mo lukse generaal B. D. Muskita. Muskita is voorzitter van de Joint Committee, een overlegor gaan waarin Nederland en Indo nesië werken aan de verbetering van de relatie tussen Molukkers in beide landen. Dit orgaan, op gericht na de treinkapingen door Zuidmolukkers in de jaren zeventig, ontwierp onder meer een programma waarin jonge werkloze Molukkers uit Neder land voor een halfjaar werkerva ring kunnen opdoen in Indone sië. Sinds vorig jaar mag die ar beidsplaats ook gevuld worden op een van de Molukse eilanden. Daarnaast bestaat voor gepen sioneerde Molukkers een rege ling waarmee zij met behoud van hun aow terug kunnen naar hun geboorte-eiland. Ter discussie Met deze regelingen was tot dit jaar alleen geld gemoeid van het ministerie van wvc. Voor 1992 had minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking echter ook een bedrag beschikbaar ge steld. Nu de Indonesische rege ring de ontwikkelingsrelatie met Nederland verbroken heeft, staan de regelingen wat Jakarta betreft ter discussie. Minister Van den Broek heeft zijn gesprekspartners het be lang van de regelingen voor de integratie van de Molukkers in de Indonesische samenleving voorgehouden en ervoor gepleit de bestaande regelingen te handhaven, ook al omdat er tot nu toe geen ontwikkelingsgeld mee gemoeid is. BRUSSEL (ANP) - Er was donderdagavond nog geen spoor van de bij de moordpartij aan de weg van Luik naar Hoei ontsnapte gevan gene, een 29-jarige man van Italiaanse afkomst. Woensdag werden aan deze weg twee rijkswachters doodgeschoten toen zij een gevangene overbrachten van de Luikse rijkswachtkazer ne naar de gevangenis van Hoei. Dat er sprake was van een kille liquidatie leidt de politie af uit het feit dat de beide agenten van de Luikse bijzondere opsporingsbrigade met handboeien aan elkaar geketend werden aangetroffen. Ook leidde de politie dit af uit het feit dat ze vanaf zeer korte afstand, nog geen halve meter, waren doodgeschoten. Een kogel trof een problemen een van de grootste massamoorden van onze tijd veroorzaken". Sinds gistermorgen zijn schepen van de NAVO in de Adriatische Zee actief om te controleren of de embargo's tegen Servië en Montenegro goed worden nage leefd. De Westeuropese Unie (WEU) neemt vandaag een defi nitief besluit om voor deze taak snel schepen in te zetten. Beide smaldelen tellen zeven schepen. Het NAVO-smaldeel bestaat uit de permanente vloot voor de Middellandse Zee (STA- NAVFORMED) uitgezonderd een Spaans fregat dat wordt in gezet onder WEU-vlag. De sa menstelling wordt dan vier fre gatten (van Nederland, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Italië) en drie torpedobootja- gers (van Duitsland, Grieken land en Turkije). Het WEU-eskader zal in eerste instantie uit vijf fregatten be staan (twee uit Italië en een uit Frankrijk, Portugal en Spanjei. In het najaar komen daar nog een Belgisch en een Brits fregat bij. Het Belgisch fregat wordt in oktober verwacht, over het Brit se bestaat nog geen duidelijk heid. ..T 3RBW"WfessSHff. Vrijwilligers begeleiden een van de gestrande dieren. foto AFP SEAL ROCKS (AP) - Australische vrijwilligers zijn er in geslaagd het merendeel van de 49 walvissen te redden die eerder deze week aanspoelden op een strand aan de oostkust van New South Wales. Vijftien exemplaren zijn woensdag teruggezet in open zee. gisteren volgden er nog eens 20. Vijf dieren moesten worden afgemaakt omdat zij te zeer verzwakt waren. Eerder waren negen walvissen omgekomen. De walvissen waren dinsdagmorgen ontdekt langs en op het strand van Seal Rocks, 200 kilometer ten noorden van Sydney. Minister Botha niet afwijzend tegen missie waarnemers NEW YORK (AP/ANP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken R. F. 'Pik' Botha heeft donderdag voor de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties laten doorsche meren dat hij een VN-waarne- mersteam in Zuid-Afrika wil to lereren, maar dat hij het inzet ten van een vredesmacht in zijn land zonder meer afwijst. Beschuldigingen van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) dat de Zuidafrikaanse regering het geweld aanwakkert noemde Botha ..een belediging". Nelson Mandela, leider van het ANC. had woensdag gezegd dat de re gering gewelddadigheden tegen de pro-democratische beweging Zuid-Afrika steunde. Hij riep te vens op tot het sturen van een VN-vredesmacht. „Het beschul digen van de regering van het steunen van geweld is een bele diging. Dat zou ingaan tegen al les wat mijn regering voorstaat", zei Botha in zijn toespraak. Man dela bevond zich niet onder Bo tha's gehoor. Op de spoedzitting van de Vei ligheidsraad over het escaleren de geweld in Zuid-Afrika. bood Botha opnieuw aan de afgebro ken onderhandelingen over het invoeren van een non-raciale de mocratie te hervatten. Het ANC brak vorige maand de besprekingen met de regering af nadat zeker 42 mensen omkwa men bij gewelddadigheden in Boipatong. een woonoord voor zwarten bij Johannesburg. Het ANC gaf de schuld voor het bloedbad aan zwarten die dooi de regering werden gesteund en zei dat blanke politiemannen bij het geweld waren betrokken. Geen bewijs Minister Botha haalde echter een onafhankelijke, door alle partijen gerespecteerde com missie aan die geen bewijs had gevonden voor de door het ANC veronderstelde steun van de re gering aan het geweld. De com missie zei wel dat individuele po litiemannen bij het geweld be trokken konden zijn geweest. De bewindsman stelde voor dat de partijen gezamenlijk toezien op pogingen het geweld in te dammen en nodigde de VN uit op te treden als waarnemer. La ter zei Botha op een persconfe rentie dat de exacte rol van de VN nog in onderhandelingen zou moeten worden vastgesteld. Een woordvoerder van de Zuidafri kaanse delegatie zei dat Preto ria niets voelt voor het inzetten van een VN-vredesmacht. De minister wees er tijdens zijn rede voor de Veilighedsraad op dat het ANC had toegegeven in het buitenland over wapens te beschikken. Botha zei bewijzen te hebben dat de beweging in structies heeft gegeven in Zim babwe opgeslagen wapens over te brengen naar Zuid-Afrika. De ze wapens, inclusief automati sche geweren en granaatwer pers. zouden worden getrans porteerd met hulp van het Zim babwaanse leger. Overigens was het grootste gedeelte van Bo tha's toespraak gewijd aan de verdediging van het regerings beleid. MOSKOU (RTR) - Rusland en de Verenigde Staten heb ben donderdag ambitieuze plannen bekendgemaakt voor gezamenlijke vluchten in de ruimte, voorheen het toneel van wedijver tussen de supermogendheden die tijdens de Koude Oorlog leidde tot de wedloop naar de maan. Daniel Golden, hoofd van het Amerikaanse ruimte vaartbureau Nasa, verklaar de dat beide landen zijn overeengekomen dat een Russische kosmonaut gaat meevliegen met een Ameri kaans ruimteveer, mogelijk in oktober 1993. In 1994 of 1995 zal een Amerikaanse astronaut deelnemen aan een ruimtereis naar het Rus sische ruimtestation Mir en zal de Mir worden gekoppeld aan een Amerikaanse shutt le. „We hebben lange tijd be steed aan het perfectioneren van de militaire mogelijkhe den. Nu kunnen wij die inzet ten voor het streven naar vrede en in dienst van de ge hele mensheid", zei Golden tijdens een persconferentie in Moskou. „Ik denk dat we een begin hebben gemaakt voor vruchtbare en weder zijds gunstige betrekkingen tussen onze landen" Joeri Koptïjev. hoofd van het Russische ruimteagent schap. zei dat de samenwer king het directe gevolg is van overeenstemming die is bereikt tijdens de top van de Russische president Boris Jeltsin en de Amerikaanse president George Bush, vo rige maand in Washington. „Na het vastmaken van de Sojoez en de Apollo hebben we 17 jaar gewacht. De dia loog is nu pas weer op gang gekomen, dus u begrijpt dat we nog niet alle details heb ben uitgewerkt", zei hij. In juli 1975 voerden een Amerikaans Apollo-ruimte- vaartuig en een Sovjet So joez de eerste ruimte-koppe ling tussen beide landen uit De twee bemanningen werk ten twee dagen samen. agent in het hoofd, toen hij reeds op de grond lag. De mannen werden niet met hun eigen dienstwapen, maar met een ander wapen gedood. Hieruit concludeert de politie dat de gedetineerde Alfonso D'A.. die werd verdacht van gewapende roofovervallen, hulp van buitenaf heeft gehad. De politie heeft inmiddels de vrouw van de gedetineerde aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan de ontsnap ping. De auto van de rijkswachters, een marineblauwe vierdeurs Volkswa gen Jetta (kenteken DYV 063). is ook nog spoorloos. De Belgische justitie heeft een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd te gen de voortvluchtige Alfonso D'A. Vondst groot aantal wapens in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft donder dagavond een inval gedaan in een loods op de Heining in het westelijk havengebied in Am sterdam. Daarbij zijn tientallen revolvers, riot-guns, pistolen, uzi's en M-16's met daarbij be horende munitie en houders in beslag genomen. Ook werden tientallen autotelefoons aange troffen. Over de herkomst en waarde van de wapens kon een politiewoordvoerder nog geen mededelingen doen. Bij een huiszoeking in de woning van de beheerder van de loods, in Amsterdam-west. vond de po litie bovendien gestolen compu terapparatuur. naaimachines en kleding. Tot dusver zijn geen aanhoudin gen verricht, hoewel de politie wel verwacht daar op korte ter mijn toe te kunnen overgaan. DEN HAAG (GPD) - De kans dat minister Andriessen (econo mische zaken) maandag met DASA-topman Schrempp en Fokker-voorzitter Nederkoorn tot overeenstemming komt over de overname van Fokker, is nihil. De eisen van de Neder landse overheid en die van de Duitse vliegtuigbouwer liggen daarvoor nog veel te ver uit el kaar, aldus goed ingelichte bronnen in Den Haag. Dat DA- SA bereid is de Nederlandse overheid een vetorecht te geven bij strategische beslissingen in het nieuwe vliegtuigconsor tium, biedt geen oplossing. De bespreking maandag tussen Andriessen en de topmannen van DASA en Fokker zal waar schijnlijk niet meer opleveren dat een tussenstand van nog be staande verschillen. Alleen als DASA de bereidheid toont „ma jeure wijzigingen" aan te bren gen in het eerder overeengeko men concept-contract met Fok ker. ziet het ministerie ruimte om verder te praten. Als die wil er niet is. kunnen de onderhan delingen worden afgebroken, al dus eerdergenoemde bronnen. Dat laatste scenario wordt ove rigens niet waarschijnlijk geacht daar alle partijen belang hebben bij de overname. Ook premier Lubbers onderstreepte deze week het belang van de overname van Fokker, maar be nadrukte dat dit niet tegen ie dere prijs kan plaatsvinden. Het toegezegde vetorecht voor de overheid gedurende minimaal drie jaar. is niet voldoende om het ministerie over de streep te trekken. Lubbers was al op de hoogte van deze toezegging toen hij zijn dreigement uitte des noods de overname te blokke ren. Het ministerie zal volgende week aansturen op harde garan ties die de economische beteke nis van Fokker voor Nederland moeten behouden Het gaat daarbij om de rol die de Neder landse vliegtuigbouwer binnen het nieuwe consortium krijgt toebedeeld bij het ontwerpen, de assemblage en de verkoop van vliegtuigen I)EN HAAG (GPD) - PTT Tele com wil volgend jaar beginnen met de bouw van vierhonderd hoge zendmasten om te voldoen aan de vraag naar mohiel tele foonverkeer. De masten worden ongeveer vijftig meter hoog. De uitbreiding komt neer op een verdubbeling van het aantal zendmasten in Nederland. Over de uitvoering van het pro ject 'autotelefoonnet 4'. dat in 1995 operationeel moet zijn. heeft PTT Telecom inmiddels informele gesprekken gevoerd met provincies en gemeenten. In de besluitvorming worden ook de gewesten en de gemeenten betrokken. In de provincie Zee land bijvoorbeeld zijn ambtena ren al bezig met het zoeken naar geschikte lokaties. Bovendien wil PTT Telecom met de honderden extra zend masten internationaal mobiel telefoonverkeer mogelijk ma ken. Met de huidige techniek is het niet mogelijk om bijvoor beeld vanuit België met de auto telefoon te bellen naar Ne derland. De vierhonderd masten beteke nen ruim een verdubbeling van het huidige aantal zendpunten. Yraag 't uw slijter. Directie K. Scherphuis W. F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar, A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur, Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt. Boekhandel Bikker Walstraat 94 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag tm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000. Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur: m het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vriidag op de kantoren gedurende de openingstijden zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80. automatische afschrijving 79.30. franco per post 100.00; per maand 28.00. automatische afschrijving 27,50. jaarabonnement 307.50. automatische, afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1.45. zaterdag 1.85 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm. minimumprijs per advertentie 23.40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3