Hij is een kunstenaar en een artiest Geprogrammeerde raket, die als een bom inslaat sport VRIJDAG 17 JULI Volleybalcoach Arie Selinger Hoteltarieven Barcelona extreem hoog Olympische records Gouden medaille in 257 disciplines Barcelona'92 In de Verenigde Staten werd hij de 'sfinx' genoemd, in Nederland kreeg hij al snel de bijnaam de 'Godfather'. Arie Selinger, een eenzame topper onder de volleybalcoaches, een gedreven vakman, een persoonlijkheid met een uitzonderlijk charisma, maar vooral ook een idealist, in de ban van één (nog nimmer bereikt) heilig doel: Olympisch goud. „Ik ben - hoe je het ook bekijkt - een rebel. Dat heb ik meegekregen en het bevalt me", vindt hij zelf. Arie Selinger: „Ik zeg voor geen geld in de wereld dat ik een aardige man ben." Overal waar Selinger op het podium verscheen, kwam. zag en overwon hij. In Israël, waar de in 1937 in Krakow gebo ren Pool ver na de oorlogsjaren als basket bal- en volleybalcoach actief was, en later in de Verenigde Staten, waar hij de natio nale vrouwenploeg op de Spelen in Los Angeles naar zilver leidde. In Nederland predikte hij de revolutie en maakte de 55- jarige bondscoach zijn voorspelling waar. „Als jullie echt de wereldtop willen halen, breng ik jullie daar naar toe", sprak hij bij zijn entree in de zomer van '85 legendari sche woorden. De bewondering en het respect voor de wijze waarop Selinger Nederland naar de wereldtop heeft geleid, zijn alom groot. Ook bij collega's, die in hun eigen tak van sport een trend proberen te zetten. Onder hen Johan Cruijff: „Er' zijn mensen, die grip op je krijgen. Zo'n man is Selinger." En zijn zoon Avital zegt: „Hij is een kun stenaar en een artiest." De persoon in kwestie, die tijdelijk uit Ja pan terugkeerde om met de overgebleven pioniers van het eerste uur de Olympische ambitie in Barcelona te verzilveren, zet zichzelf anders neer: „Ik geloof in recht door zee en zie een scherpe scheiding tus sen goed en fout. Ik vecht voor mijn denk beelden en geloof niet in het begrip com promis. Als iemand de moeite doet me te leren kennen, kom je een gevoelige man tegen, maar ik zeg voor geen geld in de we reld dat ik een aardige man ben." Een portret, geschilderd door anderen: Polen. Israël, de Verenigde Staten, Japan. Nederland. Arie Selinger heeft er in welke levensvorm dan ook een verleden liggen. Maar van al die landen is Holland zijn gro te liefde. Als alle omtrekkende bewegin gen over de aardbol zijn beëindigd, zal de globetrotter zich vestigen in het land, waarvoor zijn zoon al veel eerder heeft ge kozen. Niet voor niets kocht hij vlak voor zijn vertrek in '89 naar Japan een luxe ap partement in Amsterdam. „Vanaf het moment dat hij hier is neerge streken", zegt Avital Selinger over zijn va der. vriend en coach, „is hij anders gewor den. De openhartigheid van dit volk, het sociale milieu en het vriendelijke karakter van de Nederlanders hebben - buiten het volleybal - zoveel waarde aan zijn leven toegevoegd, dat hij niets liever wil dan in dit land te blijven. Voor hem begint het leven hier pas echt." Overlevingstocht Die hechte binding met Nederland maak te het voor Selinger sr. een stuk eenvoudi ger om zijn werk als technisch directeur van Daiei Sports in Kobe voor enkele maanden (tot en met de Spelen) te com bineren met de functie van bewindvoer der van de nationale ploeg. „Hij vindt het prachtig", legt Selinger jr. uit, „alsnog het laatste deel van onze overlevingstocht mee te maken. Dat is bij hem de achterlig gende gedachte geweest toen de bond hem op ons verzoek terugvroeg. Wij, spe lers en coaches, hebben jarenlang samen veel meegemaakt, veel aan elkaar gege ven en veel van elkaar genomen. Een me daille zou de bekroning zijn voor het feit dat we het met z'n allen hebben overleefd. Zo voelt mijn vader het ook." Dat morele aspect, gevoegd bij zijn vak manschap, heeft de spelers - met alle res pect voor Selinger's opvolger en voorgan ger Harrie Brokking net op tijd weer in de juiste koers gekregen. Of zoals Avital Selinger het formuleert: „Zijn grote kracht is dat hij alles altijd net iets inte ressanter voor iedereen kan maken dan een gemiddelde coach. Dat geeft hem die bijzondere uitstraling. Zijn aanwezigheid voegt een extra dimensie aan het team toe. In die zin is hij tot op zekere hoogte op een kunstenaar. Mijn vader zou zo in de politiek kunnen of directeur van een groot bedrijf kunnen zijn. Hij is iemand van de grote wereld, ruimdenkend dus." Basketbalcoach Ton Boot herkent die ei genschappen in Selinger. „Ik dicht hem grote psychologische kwaliteiten toe", zegt de 51-jarige coach van Den Helder. „Je moet een groot leider zijn wanneer je foto ANP van een stelletje individuen zo'n hechte groep kan maken. Het bijzondere aan hem is dat hij werkt vanuit een bepaalde doel stelling, die altijd uitkomt of heel dicht wordt benaderd. Mede om die reden boe zemt hij groot ontzag in bij zijn spelers. Ze geloven in hem. Je zou het haast gods dienst kunnen noemen." Hans Jorritsma en Ben Crum bekijken het vakmatiger. „Wat me in hem aanspreekt", benadrukt volleyballiefhebber en hockey- bondscoach, „is zijn professionele bena dering. Selinger is geen gedreven hob byist, maar een vakman die grensverleg gend bezig is. Hij blijft iedereen elke keer een stap voor en bepaalt daarmee zelf het tempo van de vernieuwing. En hij slaagt erin de groep van alles af te sluiten op het tijdstip dat er geoogst moet worden. Dat intrigeert me enorm." Ken kei Voor korfbalcoach Ben Crum heeft Selin ger met zijn aanpak de vicieuze cirkel waarmee een bond van doen krijgt als er De strafcorner Paul Litjens, Ties Kruize. Floris Jan Bovelander. Fieke Boekhorst, Li- sanne Lejeune. Helen van der Ben. Le gendarische persoonlijkheden in het na tionale en internationale hockey. Top sporters, die hun naam en faam in eigen land en ver over de grenzen te danken hebben aan de kracht, precisie en trefze kerheid waarmee ze zich op het meest spectaculaire onderdeel in deze disci pline onderscheiden: de strafcorner. Een specialisme, dat de Nederlandse teams door de jaren heen naar ongekende suc cessen en titels heeft geleid. Bij de Spe len in Barcelona zal de korte hoekslag opnieuw in sterke mate bepalend zijn of beide ploegen zich in de strijd om de Olympische medailles kunnen mengen. Een verhaal over de aantrekkings kracht. de invloed, de eindeloos veran derende regelgeving, de mentale aspec ten en het gevaar. „De strafcorner is een specifiek en karakteristiek onderdeel van het hockey", zegt bondscoach Hans Jorritsma. „Het is goed dat zo'n feno meen in deze sport zit. Het is herkenbaar en aantrekkelijk, ook voor de mensen op straat. Er wordt een bepaald soort span ning opgebouwd, die te vergelijken is met het nemen van vrije trappen in het voetbal. Daar gaat het publiek ook echt voor zitten." Vrijdagmiddag 23 februari 1990. Het Ne derlands mannen-hockeyteam wordt voor de tweede maal in de roemrijke his torie wereldkampioen door Pakistan in het knotsgekke National Hockey Sta dium in Lahore in de finale met 3-1 te ver slaan. Met alle kracht die hem nog rest, gooit Floris Jan Bovelander uit pure blijdschap zijn stick in het stilgevallen 70.000 koppige publiek. Ondanks de knieval van hun eigen favorieten, mede veroorzaakt door twee trefzekere straf- corners van 'Floppie', wordt de 26-jarige international door dat gebaar op slag nóg populairder bij de Aziaten dan hij feitelijk al is. Sindsdien wordt de in Am sterdam woonachtige Haarlemmer in Pakistan als een held vereerd en zal zijn levensgrote portret over enkele jaren ze ker in de eregalerij van het hockeycen- trum in Karachi komen te hangen. Naast dat van zijn voorgangers Paul Litjens en Ties Kruize en tussen vele an dere grootheden uit het land zelf. Het slaggeweld van het Nederlandse trio heeft de Pakistani altijd geïmponeerd. Niet in de laatste plaats omdat hun ei gen favorieten dat spectaculaire onder deel zelf nauwelijks beheersen. Met een echte corner-man in de gelederen zou den de bal- en stickvirtuozen veel langer de wereldtop hebben beheerst dan ze in het verleden hebben gedaan. Maar veel aandacht is aan dat taktische wapen nooit geschonken. Met als achterliggen de gedachte dat ze een effectieve hoek slag vanwege de hoge produktie aan veldgoals niet echt nodig hadden. In middels is het besef er wel degelijk dat zonder goede corner zelden of nooit een medaille van welke kleur dan ook op een titeltoemooi kan worden behaald. En heeft de hockey-natie bij uitstek in Kha- lid Bashir een redelijke evenknie gevon den van Bovelander en de Duitser Car- sten Fischer. Bepalend „Een strafcorner kan doorslaggevend zijn", nuanceert Oranje-bewindvoerder Hans Jorritsma. „Maar zo bepalend als het in het recente verleden was, is het al lang niet meer. Mede door de video we ten alle ploegen precies hoe de tegen standers ermee omgaan." Een strafcorner is dan ook meer dan al leen maar een ram tegen een bal geven. Vrouwen-bondscoach Roelant Oltmans: „Het kost ongelooflijk veel geduld, ener gie en gedrevenheid om een bal zo nauw keurig te slaan of te pushen dat de kee per en lijnverdedigers kansloos zijn. Het gaat om de details. Ik vergelijk het altijd met tennissers. Elke bal moet raak zijn." Dat Nederland zich - met Duitsland - op dat terrein door de jaren heen altijd heeft onderscheiden van de rest, is volgens Jorritsma een kwestie van 'erfelijke overdracht'. „Wij hebben al in een heel vroeg stadium de waarde van de straf corner onderkend en ons daarop gespe cialiseerd. In vergelijking met andere naties is er door ons veel meer tijd in geïnvesteerd." Op elke training vuurt Bovelander zo'n '200 ballen met een snelheid van 150 kilo meter per uur op het doel af. Over de vaart die Lisanne Lejeune (niet mee naar Barcelona in verband met een sleutel beenbreuk) en Helen van der Ben aan de bal meegeven is weinig bekend. Zij leg gen per oefensessie driehonderd keer aan. Om over het instuderen van de vele afschuifvarianten nog maar niet te spre ken. In dat opzicht spelen aangever en stopper een even belangrijke rol. ..Het moet een drie-eenheid zijn", oordeelt Jorritsma. „De cornerman of -vrouw dient als het ware als een raket gelan ceerd te worden." Gedragscode Bovelander vindt dat de bom alleen met grote precisie kan inslaan wanneer het ritme optimaal is ingeslepen. „Ik kijk niet meer in welke hoek ik de bal wil slaan. Ik heb me van te voren zo goed op de hoogte gesteld van de wijze van uitlo pen van de verdediging en de gedrags code van de doelman dat ik blind weet waar het gaatje in de afweer zit." De hoteltarieven zijn de afgelopea maanden in Barcelona en directe»®- geving exhorbitant gestegen. De stijgin gen lopen uiteen van 100 procent tot mea dan 300 procent ten opzichte van de prij zen die normaal voor een kamer worda betaald. Dat geldt niet alleen voor hotels, maar ook voor appartementen en pen sions. De prijsstijgingen gelden alleen voor de tweede helft van juli en de eerste helft van augustus. De duurste overnachtingen moeten we den betaald in de haven van Barcelona Hier wordt een tiental luxe cruiseschep afgemeerd, waar met name de spons* hun gasten onderbrengen. Tesamen tea- ben deze tien schepen 2.628 twee-j» soonshutten. Over de twee weken dat® spelen duren, komt dat neer op een totst van 30.000 overnachtingen, inclusief® van de bemanningen. Voor zo'n hut®r de sponsors tussen de 60.000 en 150.0WP seta moeten neerleggen, dus tussen® 1000 en 3000 gulden per nacht. Nog voor de officiële opening van* 25ste Zomerspelen op zaterdagap 25 juli. klokslag 20.00 uur, heeft Bare*» heel wat 'Olympische records' gebros Bijvoorbeeld het aantal deelnemen®, leten: 10.000. De omvang van het Oir pisch dorp: 15.222 bedden. Het aan sporten: 28 plus drie demonstraties» ten. Het aantal vrijwilligers bij onaeR nende activiteiten: 35.000. Het bedrag^ televisierechten: 635 miljoen dollar aantal geaccrediteerde i°urn^Ls. 11.600. Het aantal verschillende we»* donderdelen: 257. Het aantal sportacc® modaties: 41. In de optiek van Jorritsma en Oltmans komt er nog een aspect bij om de cirkel slag tot een succes te maken. „Degenen die de strafcorner inslaan, moeten even wichtige mensen zijn", meent het coach -duo eensgezind. „Persoonlijkheden met uitstraling. Spelers, die ook onder druk mentaal overeind blijven." Voor welke formule wordt gekozen (di rect slaan, pushen of het spelen van een variant) laat Jorritsma meestal aan de eerst verantwoordelijke zelf over. Olt mans wil het meer zelf in de hand hou den. „Ik heb beide uitgetest en daaruit de conclusie getrokken dat ik vanaf de kant het beste overzicht heb. Met andere woorden: ik beslis. Hoe ik dat kenbaar maak? Met tekens, zoals dat in het honk bal gebeurt." Vanaf de begin jaren tachtig staat de korte hoekslag voortdurend onder druk. Met onophoudelijke regelwijzigingen probeert de Internationale Hockey Bond (FIHi de invloed van de corner te rug te dringen en het gevaar voor de ver dedigers in de cirkel te bezweren. Tot grote onvrede van de topcoaches, die daarover nooit worden geraadpleegd. Buiten de aanpassingen die al zijn door gevoerd (stickstop in plaats van hand stop, geen zes maar vijf lijnverdedigers. een verbod voor de keepers om te vroeg te gaan liggen en.dergelijke). wordt na de Olympische Spelen een nieuwe regel van kracht. Dan moet de bal buiten in plaats van in de cirkel worden gestopt. Dat extra tussenstation maakt het on mogelijk om (zoals nu het geval is» direct een schot op doel los te laten. Oplossing „Het wordt er alleen maar onoverzichte lijker op", stelt Jorritsma. „Bovendien zie ik niet in wat het rendement is. Spe lers en coaches zijn veel flexibeler dan de regelgevers kunnen bevroeden. Zij we ten altijd wel weer een oplossing te be denken." Ook het gevaar wordt er vol gens Oltmans niet door ingedamd. „Sterker nog", zegt hij, „de kans op on gelukken neemt toe, want er komt weer een tussenschakel bij." Binnen of buiten de cirkel, een strafcor ner houdt risico's in. Niet alleen voor de met speciale kleding uitgeruste doel man, maar zeker ook voor de lijnverdedi gers. Zij zijn onbeschermd en kunnen heel gemakkelijk door een wegstuitende bal ernstig gewond raken. Hetgeen eer der onder meer gebeurde op de Spelen in Seoul met de Argentijnse doelman Otto Schmidt en Stefan Blocher. Zij werden beiden vol door Bovelander op het hoofd geraakt en moesten gewond worden af gevoerd. „Natuurlijk is zo'n corner niet zonder ri sico", bevestigt Bovelander. „Maar bij goed getrainde topteams gebeurt er rela tief heel weinig. Uiteraard denk ik er wel eens aan dat ik iemand voor zijn leven zou kunnen verminken. Gelukkig is dat nog nooit voorgevallen. Maar als het me ooit overkomt, denk ik dat ik nooit meer een strafcorner insla." Ad Heesbeen sprake is van het bedrijven van topspo- doorbroken. „Hij is de motor van k nieuwe denken", stelt de 51-jarige Cnic „De NeVoBo heeft weliswaar met de ar. port van de nodige sponsors het beleid?! maakt, maar hij heeft het aangegevp voorbereid, en uitgevoerd. En datgeda» op een heel doelgerichte manier. Zonde zich door iets of iemand te laten afleiden Je bent echt een kei wanneer je daartoein staat bent." Het fanatisme dat Selinger op de interna tionals heeft overgebracht, toont volgens roei-coach Jan Klerks aan dat hij buiter. sporige gaven heeft. „Al heeft hij het wé! extreem doorgevoerd", riposteert de Leid- se spoorleider van de Olympische man nen en vrouwen-vier-zonder. „Wat me: wegneemt dat ik enorm respect hebvoc de wijze waarop zijn ambitie op de spelen afstraalt. Dan moetje een sterke persoon lijkheid zijn. Hij komt op mij autoritair over. Maar dat zal ook wel een beetje tij het aureool horen, wat hij uitdraagt, zó wil en kan ik niet zijn. Ik hecht heeler; aan een goede omgang met de sportersin een persoonlijke sfeer. Zo'n man lijkte linger me niet. Ik denk dat hij weinigin-g tegenspraak duldt." Met die toegankelijkheid valt het volgens Frits Suèr, pr-vertegenwoordiger vanX? VoBo-hoofdsponsor Nationale Nederlan den, best mee. Hij kent Selinger persoon lijk heel goed. „Coaches van dit mver. moeten alles alleen uitzoeken", meentL; „Communiceren is dan juist heel belati- rijk. Ook zij hebben vaak behoefte aaneé klankbord. Selinger kan heel goed luiss- ren en wanneer je hem met steekhouden de argumenten weet te overtuigen vc zijn ongelijk zal hij dat altijd toegeven.' Klein hartje Gerard Verhalle. manager van de nat-:- nale ploeg, noemt Selinger 'een uniek va- man en een apart mens'. „Grote mosi maar een klein hartje", typeert hij Ie kernachtig. „Soms is hij zeer onredelri dat weet hij zelf ook. Maar dat valt tenigï voeren op zijn onvoorstelbare betrokken heid bij het team. Emoties laat hij zelda of nooit zien. Door zijn harde opvoedis weet hij die te verdoezelen. Ik ben ervar overtuigd dat hij liefst een vreugdedans* zou willen maken wanneer er op de Spels goud wordt behaald. Maar dat zie ikni« snel gebeuren. Dat beschouwt hij als hei ligschennis." Zelfs zijn eigen zoon moet het antwoon op die vraag schuldig blijven. „Mijnvads heeft al veel meegemaakt en bereik! maar nog nooit Olympisch goud gewon nen. Hij zal het heus niet uitbundig op ee: zuipen zetten, als onze missie in Ban* lona slaagt, maar hoe hij zal reageren a wat voor gevoelens het bij hem 1® maakt... Dat kan ik zelfs moeilijk inschat ten." Ad Heesbeen Bij de Olympische Spelen in Bareel® zijn 257 gouden medailles te winn Dit zijn er twintig meer dan vier jaar ges den in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seed Nieuw in het Olympisch programma zip judo voor vrouwen, wildwatervaren, tws klassen lechner A 390, 10 kilometer sk wandelen vrouwen, 3000 meter achtend ging vrouwen wielrennen, badmintons honkbal. De eerste beslissing over goud, zilvere brons valt op zondag 26 juli bij de lOOBi meter ploegentijdrit. Deze wedstrijd Is gint om 9 uur 's morgens. De laatste pte ken worden op zondagavond 9 augusH uitgedeeld aan de marathonlopers. De 257 gouden medailles zijn over de volfo) sporten verdeeld: atletiek 43. zwemmen31. stelen 20, kanovaren 16. turnen 15, judo roeien 14, schieten 13. boksen 12, wielrenna! gewichtheffen 10. zeilen 10, schermen 8 paai sport 6, boogschieten 4. badminton 4. tafel® nis 4. tennis 4. schoonspringen 4. basketbal handbal 2, hockey 2. moderne vijfkamp2,kurs zwemmen 2, volleybal 2, honkbal 1, waterpok» en voetbal 1. Floris-Jan Bovelander haalt uit bij een strafcorner. „Ik weet blind, waar het gaatje in de afweer zit." foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 22