Een doener, die regels lastig vindt BARCELONA '92 Zonder tv geen spelen PZCsport VRIJDAG 17 JULI 1992 21 Anton Geesink: charmante vos tijd heel leuk en hij vroeg ook vlot acht mensen extra mee aan tafel.'" Ook Van Oosten kent du soort verhalen over de levensgenieter Geesink. ..In een buitenlandse bar gebeurde het regelmatig dat een Nederlander vroeg of hij ons een pilsje mocht aanbieden Dan zei Anton meteen uitgestreken smoel: zullen we ons nog aan een derde pilsje wagen? Maar on dertussen hadden we al wel twintig pilsjes achter de kiezen. Zijn hele leven is door spekt van dat soort streken Hij is wat kwajongensachtig Veel met hem gelachen heeft ook Frans Henrichs. voormalig chef-sport van het Utrechts Nieuwsblad en Veronica. ..We trokken veel met elkaar op. Toen ik in "66 een hartinfarct kreeg, heeft hij me er mede doorgesleept. stelt Henrichs. die zelfs een filmcontract voor Geesink regelde in een Italiaanse versie van Samson and Delilah. Een omhoog gevallen bouwvakker. Zo wordt Neerlands volumineuze IOC-lid Anton Geesink wel eens afgeschilderd. Zijn bescheiden komaf en zijn beperkte opleiding - als 14-jarige moest hij reeds als metselaar de bouw In-geven ruim voeding aan die veronderstelling. i\laar met slechts de lagere school als hersenbagage. een Olympische titel als visitekaartje en «n flinke hoeveelheid strijdlust als «apen. bracht Geesink het in de praktijk des levens verder dan menig bolleboos. Een rondgang langs Geesink •kenners doet het beeld ontstaan van etn inpalmende en slimme werker. Een charmante vos, die desnoods met de souplesse van een betonpaal zijn zin doordrijft. Maar stuk voor stuk bewonderen ze zijn gedrevenheid om rijn maatschappelijke lift vanuit de kelderruimtes almaar omhoog te stuwen. Portret van een man. die ook bij de Olympische Spelen in Barcelona ongetwijfeld weer nadrukkelijk aanwezig zal zijn. Geesink is gepokt en gemazeld op de judomat. Die strijdbare achtergrond verschafte hem eigenschappen, waarmee hij in het nationale bestuurderscultuurtje veel fijngevoelige teentjes plette. Maar niemand kan meer om hem heen. Of zoals NSF-voorzitter Marten Kastermans stelt: „Watje ook van hem vindt, je moet altijd goed beseffen dat hij IOC-lid is. Nee, dat betekent niet dat j'e hem ten koste van al les te vriend moet houden, maar je moet hem als IOC-er wel optimaal laten func tioneren. zodat Nederland op dat niveau een graantje kan meepikken." Kastermans omschrijft de werkwijze van Geesink als volgt: ..Anton is een doener, maar hij is wel een doener die regels lastig vindt. Dat kan hij zich permitteren, want. hij heeft een onaantastbare positie, tenzij Samaranch zegt: Anton, wegwezen. Dat gebeurt volgens mij nooit, want een IOC- lid wordt, voor zover ik weet, alleen in de kist weggedragen." Hoe Geesink ooit in het IOC terecht is ge komen, is nimmer onthuld. ..Ik heb er wel eens over nagedacht," zegt de voormalig NOC'er Hans Muller. „Waarom hij wel en Fanny Blankers niet Het is niet vanwege Geesinks sportprestatie geweest. Er zijn in Nederland mensen die meer gepres teerd hebben: zelfs in het judo. want Rus- ka heeft twee keer Olympisch goud ge Anderen over Anton Geesink (foto): „Slim, intelligent, harde werker, ongrijpbaar, staren arrogant." haald. Het zal wel met zijn verschijning te maken hebben." De Groninger Commissaris der Koningin. Vonhoff, weet het fijne evenmin van de IOC-benoeming. „Die procedure blinkt niet uit in helderheid." vindt de oud-voor zitter van het NOC. „Eigenlijk is het zo dat het zittende Nederlandse IOC-lid een zwaarwegende aanbeveling doet. Het toenmalige lid Kerdel heeft die aanbeve ling achterwege gelaten en het toenma lige NOC-bestuur heeft nimmer officieel een kandidaat gesteld." Ongrijpbaar Geesink is ongrijpbaar, zo maakte Kas termans al duidelijk, want een benoeming- in de meest elitaire sportmultinational ter wereld, het IÓC, geldt voor het leven. Ol de oud-judoka zelf goed met die macht omgaat, kan worden betwijfeld. Niemand durft dat echter hardop uit te spreken. Ook NOC-voorzitter Huibregtsen niet. De topman van de Nederlandse poot van McKinsey. het internationale boegbeeld van doortastendheid, en Geesink verdra gen zich als water en vuur, zo bevestigen ingewijden. Maar Huibregtsen verschuilt zich on-McKinseyaans achter de schou-: ders van zijn secretaresse, als hij over Gee sink wordt benaderd. Muller lacht uitbun dig als hij de camoufiagetechniek van Huibregtsen verneemt,: „Wat, dacht, je waarom hij dat doet0" Geesink kwam ook al in hevige aanvaring met Huibregtsens voorganger, Vonhoff. Die zegt „Mijn grote bezwaar tegen hem als bestuurder is dat hij in teamwork niet sterk is. Dat is jammer, maar misschien wel onvermijdelijk gezien zijn achter grond." Star Dat Geesink immer solerend door het be- sl,uursleven stapt, wordt vaker gehoord. Muller: „Zijn achterliggende sportperiode heeft geen teamdenker van hem gemaakt. Als hij zich inzet voor een zaak. moet alles en iedereen wijken voor wat hij in zijn hoofd heelt. Inherent aan zijn sportverle den is ook zijn permanente want,rouwen tegenover bestuurders. Mensen die het beste met hem voor hebben, raken wel eens door hem gebruskeerd Soms denk ik: wat is het jammer dat hij niet meer teamwerker is, want dan maakte hij het zichzelf een stuk gemakkelijker. Hij stelt zich vaak star op en niet altijd met, het zelfvertrouwen dat je mag verwachten van iemand in die positie." Vonhoff kan zich wel vinden in dat oor deel: „Hij is het prototype van de sport man die zich door bestuurders altijd ge remd voelt. Dat is èen kenmerk voor het leven voor Geesink Al wat hem hindert in zijn voornemens, ontaardt in een scherp conflict." Klagerig Geesink als de immer verongelijkte sport man op het slijtvaste IOC-pluehe. De Utrechter zet zich ook nog steeds af tegen veronderstellingen die erop neerkomen dat met zijn intellectuele gedac.htengoed moeizaam de achterkant van een postze gel kan worden gevuld. Zijn toon in inter views is meestal ook klagerig. Kaster mans: „Ik heb er geen aanwijzingen voor, maar Anton voelt zich volgens mij wegge drukt." En Muller: „Er wordt wel eens laatdunkend over hem gedaan, maar dat is niet helemaal terecht." Muller verhaalt dan - net als de anderen - van het respect dat Geesink verdient voor zijn carrière. In de judowereld is dat klagerige toontje van Geesink maar al te bekend. „Het past, in zijn strategie om zijn zin door te drij ven." zo weet Pierre Zenden (judoleraar en tv-commentaton. die tien jaar met leer meester Geesink over de aardbol trok. „Hij spendeert er nu eenmaal veel tijd aan om zijn zin te krijgen. En daarbij werkt hij extreem hard." Van Oosten, oud-voorzit ter van de judobond: „Er wordt wel eens gedacht: hij is groot, maar niet zo wijs. Daar verzet hij zich tegen. Hij is op dat punt wat gevoelig En dat klagerige. het is een beetje zijn stijl." Geesink weet naar buiten toe altijd de in druk te wekken van een joviale, wat naïeve man. Van Oosten „Die argeloos heid van hem is gespeeld. Hij weet door gaans drommels goed wat hij wil, maar als hij het onderwerp minder goed beheerst, dan wordt hij zogenaamd argeloos om voor zichzelf wat ruimte te scheppen. Dat doet hij heel knap." Eetgewoontes „Anton weet mensen heel goed te bespe len." vindt Zenden, die ook de eetgewoon tes van zijn leermeester roemt. Een anec dote van Zenden: „We gingen eens per Transsiberië Express naar Japan. Op die manier verdienden we duizend gulden per week terug op onze onkosten. Van tevoren schreef Anton dan brieven naar allerlei ambassades en ging onderweg bij die am bassades langs om goeiedag te zeggen. Dat werd over het algemeen zo aardig ge vonden dat de eerste secretaris meestal vroeg: kunt u morgen terugkomen om mei. de ambassadeur te lunchen? Dan t.rok Anton een bedenkelijk gezicht in mijn richting en vroeg: Pierre, past ons dat eigenlijk wel? Maar daar was het ons natuurlijk om begonnen. Dat. deed hij al „In het vliegtuig naar de bespreking in Rome zei hij tegen me ik wil het heel graag doen. dus vraag met te veel geld." weet Henrichs nog. ..Ik heb hem toen voorgehouden dat hij vooraf tegen de pers absoluut het tegenovergestelde moest vertellen Anton was echter zo enthou siast dat hij daar zei: ik wil zo graag dat ik het wel voor niks wil doen. Nu is hij slim mer. veel slimmer." Arrogant De laatste jaren hebben ze geen contact meer ..Ik hoor van anderen dat hij een ty pische bobo is geworden." aldus Henrichs. „dat. hij wat arrogant is. Hij behoort tot het slag mensen, dat goed om zich heen kijkt om te zien wie ze kunnen gebruiken. Kun je niks voor hem betekenen, dan ben je niet interessant meer. Hij is ook niet op mijn afscheidsreceptie geweest. Iemand anders heeft Geesink naar de reden ge vraagd en kreeg te horen dat ik nooit iets van belang voor hem had gedaan en dat we allang quitte stonden. Hij kent al zijn vrienden van vroeger niet meer. Het is jammer als hij arrogant is geworden, want op het toppunt van zijn roem was hij juist heel bescheiden." Manipuleren Hoewel iedereen Geesink een aardige en bewonderenswaardige vent vindt, klinkt steeds het, woordje 'maar' als toevoeging. Stafde Moor. ex-judoka „Op veel punten heb ik bewondering voor hem, maar niet voor zijn vermogen om mensen te mani puleren. Dat vermogen hoeft niet altijd negatief te zijn. hoor Toch pas ik op met hem in de buurt. Hij is in elk geval een heel harde werker en zijn ambities waren altijd duidelijk. Hij zei steevast: zo ben ik, zo werk ik en voor de rest bekijken ze het maar." Van Oosten herkent die aanpak „Hij pakt alles aan met een drift en een energie dat anderen het niet kunnen bijbenen. Dat botst natuurlijk regelmatig. Hij zet ande ren aan het werk en zit hen achter de vod den Hij belt mensen rustig midden in de nacht op Hij rust niet eerder dan wanneer hij bereikt heeft wat hij wilde bereiken. Zo loopt zijn hele leven: willen winnen." Maar is hij een charmante vos Van Oos ten: „Als een vos ook gigantisch intelli gent is. tja.dan zit er wat in." Een la chende Kastermans: „Anton is een hele slimme jongen, hij weet langs allerlei we gen zijn doel te bereiken. Hij staat daarbij ook andere mensen op de tenen, maar daar trekt hij zich niets van aan." Bouke Nielsen Kt it i wnLI IWCI :M OTTH XXJr 24 25 26 27 28 29 30 31 i" 2 3 4 li! 6 7 8 9 Opening gij 9 lil Boogschieten if Atletiek Badminton Honkbal Basketbal Boksen Kanovaren IS! Fietsen li Paardesport m Schermen Voetbal Turnen Handbal Hockey Judo Moderne vlifkamp Roeien Schieten Zwemmen Schoonsprlngen Kunstzwemmen Waterpolo Tafeltennis Tennis C Volleybal Q Gewichtheffen Worstelen Zeilen Pelota (d) Rolhockey (d) n Taekwondo (d) Sluiting 10) demonstratie sport graphic news/gpd Meer nog dan vier jaar gele den in Seoul, zijn de Olym pische Zomerspelen van Barce lona een media-gebeurtenis. Bij het organisatiecomité COOB'92 zijn 11.200 journalisten en andere media-medewerkers geaccredi teerd. waarvan 4500 schrijvende en fotograferende journalisten De rest is afkomstig uit de radio- en televisiewereld. Voor de internationale media is in het Main Press Centre <MPC> aan de Plaza d'Espanya. onder aan de Olympische berg Mont- juich. een oppervlakte van maar liefst 31.000 vierkante meter ge reserveerd. Hier zijn de kantoor tjes van de kranten en persagent schappen gevestigd, is er een enorme algemene perszaal en een laboratorium voor het ont wikkelen van films ingericht Het COOB heeft hier ook onder meer 3757 tv-monitoren. 3822 tele foons. 178 fotocopieer-appara- ten. 729 faxen. 987 terminals. 159 telexen en 1487 schrijfmachines neergezet. Indrukwekkender is echter de aangrenzende ruimte, waar het Centro International de Radio en Televison iCIRTVi is onderge bracht op een oppervlakte van 40.000 m2 Ruim 3000 technici, re porters. cameramensen, produ cers en controleurs zijn hier al vanaf half juni 24 uur per dag ac tief om te zorgen, dat er strak met de registratie van de 28 olympi sche sporten en de drie demon stratiesporten. niets fout gaat. Vanuit het CIRTV zullen tijdens de 15 dagen dat de spelen van Barcelona duren. 2500 uur televi sie de wereld worden ingestraald. 700 uur meer dan in Seoul. Kos ten van deze operatie- 12.000 mil joen peseta, bijna een kwart mil jard gulden. T\-rechten Tegenover deze uitgavenpost voor het COOB staat een record aan TV-rechten De Amerikaan se televisiemaatschappij NBC betaalde maar liefst 401 miljoen dollar om exclusief in de VS de Olympische Zomerspelen te kun nen uitzenden In Europa legde de EBU - waarbij de NOS is aan gesloten - 90 miljoen dollar op ta fel. in Australië had Channel 7 33.75 miljoen dollar voor de spe len over en het Japanse HHK tastte met 62.5 miljoen dollar ook flink in de buidel In totaal be taalden de televisiemaatschap pijen 635.07 miljoen dollar, wat een aanzienlijke verhoging bete kent ten opzichte van de 399,7 miljoen dollar voor de Spelen van Seoul. In 1984 in Los Angeles ging het 'slechts' om 283.075 mil joen dollar. Of met name NBC de hoge kos ten van de Zomerspelen zal we ten te compenseren met reclame -inkomsten en de verkóop van de beelden aan geabonneerden op de kabel-tv. is nog een open vraag. Circa 2000 personen zijn reeds een jaar bezig om deze Olympische mammoetoperatie van de grond te krijgen. NBC schat, dat zij bovenop het bedrag dat zij heeft betaald aan televi sierechten nog eens ruim 100 miljoen dollar kwijt is aan sala rissen, reis- en verblijfkosten Voor dat bedrag heeft NBC onder meer een luxe cruiseboot ge huurd. de Royal Viking Sun. die tijdens de spelen in de haven van Barcelona ligt en waar 2200 per sonen - NBC-medewerkers en VIPS - worden ondergebracht De enorme toevloed aan journa listen bij deze eerste Zomerspe len op Westeuropese bodem sinds die van Münehen in 1972. heeft ook tol accreditatie-beper kingen geleid Een probleem dat in het verleden nooit bestond. Het IOC en het COOB weigerden hardnekkig meer dan 11.200 me dia-accreditaties te verstrekken. Zij lieten er daarbij geen twijfel over bestaan een voorkeur te hebben voor medewerkers van radio- en tv-stations, die hadden betaald om naar Barcelona te kunnen komen. Alles rechtstreeks Maar de massaliteit is zeker niet het enige waardoor de Spelen van Barcelona zich op mediage- bied van eerdere edities onder scheiden. Sponsor IBM heeft in nauwe samenwerking met het COOB een digitaal informatie systeem opgezet, dat het moge lijk maakt om binnen enkele se conden alle informatie over deel nemende atleten, de sporten, de records en de resultaten in de vier Olympische talen op het scherm te krijgen. Bovendien worden alle Olympische wed strijden op de tv-schermen in de 47 grote en kleine perscentra in Barcelona en omgeving, recht streeks in beeld gebracht. Het media-accent ligt nadrukke lijk bij de televisie, zodat 3500 miljoen kijkers in een makkelijke huis&unerstoel of op een ligbed voor de tent niets hoeven te mis sen. Want met grafieken, gecom puteriseerde uitslagen. HD-TV. onderwatercamera's, die in de bodem van de olympische zwem baden zijn gemonteerd, en met camera's, die vanaf een hoogte van 35 meter de atleten en wiel renners bijna vanzelf volgen, zien ze op hun tv veel meer van de Spelen, dan wanneer ze een van de schaarse toegangskaartjes hadden weten te bemachtigen. Manuel Romero, directeur van Radio Television Olimpica iRTO'92>. werd onlangs ge vraagd of er voor de Zomerspelen iets belangrijker is dan televisie. „Natuurlijk gaat het bij de Olym pische Spelen in de eerste plaats om de sport Zonder sport zijn er immers geen Spelen, Maar zon der de tv zouden er evenmin Spe len zijn. Al was het alleen al om dat de televisierechten - mei de sponsorgelden - de belangrijkste bron van inkomsten vormen.' Ruud de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21