Het macabere festival van de dood Zelfmoord na nederlaag op marathon PZC sport München VRIJDAG 17 JULI 1992 2( De 25-ste Olympische Spelen zullen de grootste veiligheidsoperatie in de geschiedenis van de Olympische Spelen te zien geven. Meer dan 35.000 politieagenten, Guardias Civiles en militairen, plus 10.000 personeelsleden van particuliere bewakingsdiensten, moeten voorkomen dat terroristen in Barcelona op eenzelfde manier toeslaan als bij de Spelen van 1972 in München. Toen werd de wereld opgeschrikt door een aanslag van een aantal Palestijnen op de Israëlische ploeg. Trieste balans: elf Israeli's dood, vijf Palestijnen en een Duitse politieman. Verslaggever Peter Ouwerkerk was er twintig jaar geleden bij in München. Herinneringen aan een Olympisch drama. werd enkele dagen later het doelwit van een Palestijnse terreuraanslag Elf leden van de Israëlische delegatie kwamen daarbij om het leve foto's archief® Links: De Israëlische ploeg tijdens de Olympische openingceremonie in München, Rechts: De lege stoelen tijdens de rouwdienst in het Olympisch Stadion. De telefoonbeambte in het Olympi sche Dorp, die even na vieren 's nachts een paar donkere gestalten in trai ningspak over een hek zag klimmen, wist later dat in de sporttassen machinepisto len hadden gezeten in plaats van loop schoenen. De klauteraars waren niet we zen trainen in nachtelijk duister... Een Wat al te kinderlijke gedachte Het was de trend in München. De controle op de Vrolijke Spelen was al na één dag vrij gegeven. In het atletendorp werden dage lijks 780 maaltijden meer uitgegeven dan organiek kon. 'De Spelen hadden toch veel charme tot aan dat verschrikkelijke moment?' Ook in de bar van het perscentrum heer ste een verbroederende bandeloosheid. Zeker in de nacht van 4 op 5 september. Dinsdag 5 september zou de enige betrek kelijke rustdag worden: beetje zeilen, beetje boksen, beetje dressuur. Nou ja. Wie z'n 'extra's' klaar had, kon zich verdie pen in discussies over de smakeloze in vloed van plastic bekers op Beiers bier. Dat het ook dan laat kan worden bleek. De meertalige Olympische Dorpskrant was al aan een ochtendeditie toe. Aange schoten uitventen maar: 'Village News!!' Onwetend, dat dra een actualisatie zou moeten volgen. Een knal op de deur brengt Leo Bolle - douchedeler, verslaggever van Het Pa rool, joods - de totale ontnuchtering. Pale stijnse guerrilla's zijn de flat van de Israë lische ploeg binnengedrongen, hebben ge moord, en gijzelen tien tot vijftien spor ters. Een tv-collega uit Israël, in een flat aan de overkant van de Riesstrasse, weet meer. Weet Bolle. Daarheen dus. Bolle gebruikt een soort code-klop, in twee fasen. De deur op een kettinkje, en een kier, een minuut lang weer dicht. Wachtwoord? „Twee uur geleden is hier op de deur gebonsd. Ik ver trouw het niet. Het kan zijn dat ze ook hier..." De tv-reporter belt met Tel Aviv, dat nog wél rechtstreeks in contact kwam met het dorp. Een omweg van tweeduizend kilo meter voor informatie van onder handbe reik. Radeloos Het is schokkend de radeloze betrokkene de feiten te horen weergeven in het He breeuws. Bolle vertaalt: Connollystrasse 31. Israëlische ploeg. Mosje Weinberg, worstelcoach, doet open, meteen gedood. Worstelscheidsrechter Josef Gutfreund moet zwaar gewond in de flat liggen. Er zijn er ontsnapt. Maar nog worden tien tot vijftien joodse sporters in gijzeling gehou den. Door Palestijnen." Reuter, UPI, AP en AFP formuleren in middels de eis: „Wij vermoorden de 11 gij zelaars als niet 200 Arabische guerrilla strijders worden vrijgelaten uit Israëli sche gevangenissen." Weinberg en Gut freund decimeren de elf inmiddels tot ne gen. Het Palestijnse vluchtelingenprobleem, wortelend in 1948, leidt andermaal tot ver blindende haat. Niemand heeft ooit oog voor ze. Daarom. Het lange, bange wachten wint terrein. De informatiebronnen worden dichtge draaid. Tel Aviv komt telefonisch ook het Dorp niet meer in. Heel bizar en navrant roept een boks-speaker in drie talen: „Winnaar op punten is..." Het woord uitputtingsslag staat niet op de prioriteitenlijst. Uitruil van de onder handelaars (Merk. Genscher, Schreiber) tegen sporters - „Wij zijn niet geïnteres seerd in Duitsers." Af en toe verschijnt een bivakachtige puntmuts op het Balkon. Foto's, zó opvraagbaar in je geheugen. Hoe snel een organisatie ook schematisch kan denken: „Spelen na 16.30 uur opge schort; morgen om 10.00 in het Olympia Stadion een 'Opferfeier'; vanaf 17.00 uur voortzetting van de Spelen. Er hoeft geen extra dag te worden gepland." Maar twee lege stoelen tijdens de rouw dienst - dat is te laag geschat. Wie naar Fürstenfeldbrück wil is gek. Dui zenden nieuwsgierigen in de file. Negen gijzelaars, acht commando's en niet meer dan vijf scherpschutters op het militair vliegveld. Vijf tegen acht. eveneens tot de tanden be wapenden. Eén scherpschutter schiet te vroeg, één politiechef wordt te ongeduldig en dirigeert groot materieel, één helikop ter wordt opgeblazen, een andere door zeefd. Het 'Masakar' duurt een uur. Maar de werkelijke toedracht dringt niet door. Om half twaalf meldt Conrad Ahlers, na mens de bondsregering, dat het drama is beëindigd. „Ga rustig slapen." Er is nog veel onduidelijks, maai- Golda Meir mag in de Knesset haar glas heffen op de goede afloop. Het had erger gekund. Hoeveel.erger bleek spoedig: elf Israëli's dood, vijf Palestijnen, één Duitse politie man. Fliegerbauer, wie herinnert nog zijn naam? „Het macabere festival dat niet naar het aantal medailles zal worden gemeten, maar naar het aantal doden." „De vijf Olympische Ringen zijn vervan gen door elf kruisen" (partij kiezend, want geen: zeventien)." Oostduitse, Filipijnse, Egyptische en ook (een achttal) Nederlandse sportmensen besluiten tot de daad bij de 's nachts uit gesproken woorden van Willi Daume. Westduitse vice-voorzitter van het IOC: „Onder deze omstandigheden hoeven Spelen voor mij niet meer." Ook Dick van Rijn gaat bij Lobith West- Duitsland uit. Zijn collega's zien met vijf tigduizend grotendeels anonymi toe, hoe Eroïca van Beethoven de dodendienst in het Olympisch Stadion in passende ba nen leidt. Velen vechten in de zon tegen de vermoeidheid, de slaap. Maar zij getuigen nog. En horen IOC-praeses Avery Brun- dage (85) orakelen: „The Games must go on." Diezelfde dag nog. Werner Ruhnau, initiator tot de Speel straat in het Olympische dorp, plaatst een bordje: 'Heute keine Spiele'. Want: „Als er iemand op een verjaardagsfeest komt te overlijden, zetje toch ook de platenspeler af?" Maar in de praktijk blijkt het mogelijk te zijn Olympische Spelen te houden op de begraafplaats. Waar 's ochtends nog elf le ge stoelen stonden, waar vandaan de over levenden van de Israëlische ploeg terug reisden naar huis - zij hadden geen medail les bij zich, wel elf doden - daar wordt 's avonds weer gevoetbald. West-Duitsland -Hongarije, 1-4, voor 80.000 toeschouwers. Maar het moeilijkste komt dan eigenlijk nog. Donderdag 7 september: Hennie Kui per goud in de Olympische wegwedstrijd. Cees Priem krijgt klappen van Freddy Maertens. Fedor den Hertog magnetises een niet-begrijpende Francesco Moser.D. ploegtactiek zegeviert; Kuipers eerster, sitekaartje. Maar je kunt en wilt de eufos hergens vinden. Waar het meest om wordt gebeden, s laatste dagen, is de terugkeer van ordes vrolijkheid op Olympische aarde. M het is een geforceerde hunkering naar te einde. Met toch maar een sluitingsce- monie, niet passend, maar ook tonend is het had kunnen zijn. Toen we tien jaar na de slachting nog eta zijn gaan kijken aan de Connollystrass 31, was de flat aan een opknapbeurt te De renovator wees op de huiskamervloa van de eerste verdieping, uitkomend het balkon. „Bloed..., daar ligt nog bloed] Een donkere, oude, roestbruine plek een nylongrijs Tredfordtapijt. „Dat is to:: niet van...? Heeft men dat daar al die jam laten liggen En die bewoners dan?"E' moet meubilair overheen zijn gezet. Ede ze met water aan 't werk zijn, kleurend- vlekken weer op. Het is de kamer wa>' Mosje Weinberg moet zijn doodgeschoten Als eerste die nacht. Zijn vrouw was të niet lang genoeg in München om hema: drie weken jonge zoon te kunnen tonen Peter Ouwerkeri Tragiek en heroïek Kochiki Tsuburaga zwoer wraak voor zijn nederlaag op de marathon in 1964. maar pleegde zelfmoord voor het tot een revanche kwam. Hij was bevan gen door de Olympische koorts. Tsubu- raga's daad staat niet op zich. Duizenden atleten gingen in deze eeuw op jacht naar een stukje onsterfelijkheid, echter met de dood voor ogen. De vlam van de Olympische Spelen brandde in vele har ten. ware kampioenen bleven schaars. Heroïek en tragiek bleken lotgenoten in de historie van een kolossaal evenement. In het spoor van de moderne Olympische Spelen verzamelden zich sinds 1896 vele verhalen. Van winnaars en verliezers, helden en schlemielen. De marathon speelde daarin doorgaans een hoofdrol. Niet vreemd als men bedenkt dat deze monsterloop een eerbetoon is aan de le gendarische Griekse koerier Pheidippi- des, die bezweek aan zijn inspanningen toen hij met spoed een keizerlijke bood schap van het slagveld bij Marathon naar Athene bracht. Pheidippides - wiens tijd nooit werd geklokt - volbracht zijn tocht uit plichtsbesef, de latere atle ten joegen op roem en eer. Verblind door de uitstraling van het evenement, maar er zelden door gekoesterd. Neem de Rus sische robot Vladimir Kits die dank zij een Spartaans trainingsprogramma tweemaal goud won. Hij zou op 48-jarige leeftijd, na vier hartaanvallen, overlij den. In het begin van deze eeuw (1908, Lon den) besloot de kleine Dorando Pietri in trance zijn martelgang. Versuft en dode lijk vermoeid wankelde hij als eerste het stadion binnen. Aangevuurd door een groep officials viel hij door het finishlint en bleef bewusteloos liggen. De jury dis kwalificeerde een paar uur later de win naar van de marathon, omdat hij niet ge heel op eigen kracht de laatste meters had afgelegd! Zonnesteek Vier jaar later in Stockholm liep het met de Portugees Francisco Lazaro niet goed af: hij stierf aan een zonnesteek. Ruim ze ventig jaar later vreesde de wereld op nieuw een dergelijk drama in Los Ange les. Voor het oog van miljoenen, zwalkte de Zwitserse atlete Gabrielle Andersen volledig uitgeput naar de finish. Hoezeer de Spelen in de loop der geschie denis ook veranderden, de tragiek bleef. Olympisch goud vormden geen garantie voor levensgeluk. Abebe Bikila bijvoor beeld. die tot tweemaal toe de marathon won (in '60 in Rome blootvoets. in '64 in Tokyo geschoeid), verdedigde amper veertig dagen na een blindedarmopera tie zijn titel. Hij kreeg als beloning een Volkswagen, waarmee hij vijf jaar later crashte en verlamd raakte. Niet veel la ter overleed de Ethiopiër. Soms duurt de glorie inderdaad kort. Fe- renc Csik, goud bij het zwemmen in 1936. verloor vijf jaar na zijn zege het leven toen hij tijdens een bombardement op straat gewonden verzorgde. De oorlog, die ook het Olympisch ritme brak. leverde toch tal van staaltjes van grote moed en opoffering. De Spelen van 1948 stonden bol van de slachtoffers die zichzelf hadden hervonden. Zo werd de Hongaar Karoly Takacs Olympisch kampioen schieten. Hij ging de oorlog als wereldkampioen in, maar verloor door een handgranaat zijn schietarm (zijn rechter). Najaren van oefenen bleek Ta kacs met links even begaafd. Dramatiek was er rond een Deens verzetsman, die als gebroken terug kwam uit een concen tratiekamp. De artsen gaven hem op. maar hij vergat de folteringen en werd at leet. Op de Spelen kwam hij na twintig seconden ten val en brak zijn voet. Brandstapel Soms was de Olympische Beweging zeil verantwoordelijk voor de slachtoffers die vielen. Onschuldigen werden op de brandstapel gezet in de langdurige hek senjacht op zogenaamde professionals. Jim Thorpe werd in 1912 de grootste at leet ter wereld gedoopt, nadat hij de vijf- en tienkamp had gewonnen. De topat leet moest het dubbele goud inleveren omdat hij als honkballer een luttel be drag had verdiend. Boze tongen beweer den dat de jacht op Thorpe het gevolg was van zijn Indiaanse bloed; racisme dus. Thorpe was zich van geen kwaad be wust. Pas in 1982 werd hij in ere hersteld en opnieuw opgenomen in de officiële uitslagen. Dertig jaar na zijn dood: Thor pe overleed in 1953, verslaafd aan alco hol. De bittere wetenschap dat heden- tendage sport-miljonairs opdraven, bleef hem in elk geval bespaard. De Olympische Spelen kent winnaars en verliezers, maar geen nuances. Thomas Hicks, de winnaar van de marathon in 1904. verklaarde nog doodleuk stimule rende middelen te gebruiken, geen haan die daar naar kraaide. In 1988 beroofde de dopingcontrole Ben Johnson van al zijn dromen. Het is het toernooi van ui tersten. Hoe rechtvaardig vond de 16-ja- rige zwemmer Rick Demont de Olympi sche wetten? De astma-patiënt verbij sterde in 1972 de wereld met twee prach tige overwinningen, maar moest het goud inleveren omdat zijn tabletten te gen astma hem hadden 'gedrogeerd'. Al heel snel na het begin van de moderne Spelen werd alles wat onder de vlag met de vijf ringen plaats had, sterk uitver groot. Olympische kampioenen werden grootheden. Johnny Weismüller werd er Tarzan door. Jesse Owens werd in 1936 een martelaar, door als neger voor de ogen van nazi-Duitsland alle blanken te vernederen. Maar hun black-power de monstratie in 1968 zou de Amerikanen Tommy Smith en John Carlos altijd ach tervolgen. Zij riepen de woede van het vaderland op door op kousevoeten, met gebogen hoofden en gebalde vuisten - symbolen voor de onderdrukking van zwarten in de VS - hun medaille te innen. De kampioenen op het olympisch tonft worden wat het publiek van hen maakt En wat te denken van het duet van boksers Johansson en Sanders in Heisin ki 1952. Johansson was niet ontgaarJ" zijn tegenstander, een massale nege meteen verwoestende stoot, iedereen tol gort sloeg. Hij zette het in de finale den halve letterlijk op een lopen. De Zweed kreeg te horen dat hij wegens zijn lafhar tige optreden zelfs naar het zilver k© fluiten. Als prof toonde Johansson lat# meer moed en werd hij wereldkampio® De gevreesde Sanders daarentegen vo© twee jaar nadien de dood in de boe ring.. De helden van de Olympische Spe len zijn helden voor een dag. en zeld® helden voor de eeuwigheid. De uitgeputte Gabrielle Andersen legt de laatste meters van de Olympische marathon in 1984 zwalkend af. Na de finish werd zij door een officials opgevangen. foto's archief PZf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 20