Sterren staan gunstig voor volleyballers Tulp als nationaal symbool kleding Nederlandse ploeg Spelen op drempel van nieuw tijdperk Amateur-astroloog kijkt in glazen bol De sterren staan gunstig voor de volleyballers. Op een Olympische medaille mag zeker worden gerekend. Maar ook de hockeyers gooien hoge ogen in Barcelona, de vrouwen nog meer dan de mannen. Het zijn op het eerste gezicht geen al te gewaagde voorspellingen. Maar Hans Waasdorp is niet met de natte vinger bezig geweest. Benoemen kan hij zijn methode niet precies. Astrologie, esoterie, in die buurt ligt het. Maar dat hij een naam heeft hoog te houden, is zeker. Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman showen de Olympische kleding. foto ANP Revolutionair, maar niet al te hoog dravend. Zo omschrijft Barbara van de Kerke het ontwerp dat ze be dacht voor de kleding, waarin de Ne derlandse olympische sporters zich in Barcelona zullen presenteren. In op dracht van het NOC gaf de 41-jarige ontwerpster van het Amsterdamse concern EuroFashion - net als voor Seoel - in allerlei variaties gestalte aan de outfit die de atleten buiten de wed strijden om <off-track) zullen dragen. Vanerend van de officiële defilé-kle- ding tot en met t-shirts, handdoeken, zonnehoedjes. bermuda's, badjassen, sporttassen en regenpakken. Vier jaar geleden in Seoel kreeg Van de Kerke de hoogste onderscheiding voor haar kleding-ontwerpen. Toen werkte ze met abstracte kleurenschakerin- gen. Voor Barcelona zijn de hoofdto nen het traditionele rood, wit en blauw, met oranje als extra accent en dat alles uitgevoerd in zomerse tinten. „We hebben de uitstraling van Neder land vertaald in onze nationale driekleur", licht Van de Kerke toe. „Daaraan is nog een realistisch na tuurelement toegevoegd. Dat is uitein delijk de tulp geworden. In alle sport- uitrustingen komt deze bloem als na tionaal symbool terug." Bij de uitwerking van haar ontwerp heeft ze zich niet alleen door haar eigen ideeën laten leiden en ook niet uitslui tend de richting gevolgd, die het NOC had aangegeven. „De persoonlijke voorkeuren van de sporters/sters heb ik ook laten meewegen", zegt. ze. „In het algemeen gesproken was dat niet bepalend, want iedereen wilde - net als het NOC - de herkenbaarheid van Ne derland uitdragen. Met die gegevens ben ik aan de slag gegaan Als ik naar de uitvoering kijk. ben ik zeker tevre den over hoe het er uiteindelijk alle maal uitziet." SpOrt VRIJDAG 17 JULI 1992 1jj Geen koude oorlog meer Het GOS, de voormalige Sovjetunie - minus de Baltische staten -, trekt er nog één keer massaal en gezamenlijk op uit. Nog éénmaal staan de Olympische Spelen in het teken van het niets ontziend duel. Het prestigegevecht tussen oost en west, dat de Spelen in de loop der jaren ongetwijfeld meer aanzien heeft gegeven en mede het Olympische logo tot het machtigste ter wereld heeft gemaakt. Van een koude oorlog zal geen sprake meer zijn. Wereldkampioene Ledovskaja (400 horden): „Het is een andere strijd die we nu strijden: die om te overleven." Het Olympisch spektakel wacht een face lift. De Spelen staan op drempel van een nieuw tijdperk. Ze zijn inmiddels al deels opengegooid voor professionals, hebben een veel minder sterk politiek karakter en streven met de omarming van onder an dere Zuid-Afrika en Cuba meer dan ooit weer naar oude idealen. Verbroedering en vrede. Spelen zonder grenzen. Maar aan de andere kant is er nieuwe angst. Vrees voor commerciële expansie en gigantis me. „Het dreigt een circus te worden, een speeltje van de sponsoren. Een verontrus tende ontwikkeling", laat Ledovskaja zich ontvallen. Toen het Olympisch vuur vier jaar gele den in Seoul werd gedoofd kon niemand bevroeden dat korte tijd later twee sport- supermachten ten grave zouden worden gedragen. De DDR werd opgeslokt door zijn grotere buur en de Sovjetunie viel uit elkaar. Met het requiem voor de twee so cialistische bolwerken heeft de topsport als propagandamiddel voor een politiek systeem opgehouden te bestaan. „De toe nadering tussen oost en west heeft het spanningsveld binnen de Olympische be weging sterk verminderd", concludeerde IOC-baas Samaranch met enige opluch ting. Intimidatie Pesterijen, intimidatie, dopingbeschuldi- gingen over en weer. Jarenlang lagen de Sovjetunie en de DDR enerzijds en Ame rika anderzijds met elkaar in de clinch. Communicatie met elkaar was strikt ver boden. „Daar stonden sancties op. Minder reizen, minder vrijheid", zegt atlete Heike Drechsler uit de voormalige DDR. Sport werd niet gebruikt als katalysator voor de wereldvrede, maar als propaganda voor het land en Het Systeem. „Je reinste kol der, achteraf gezien. Maar vroeger geloof de je erin. Je moest erin geloven." De relatie oost-west was lange tijd niet best. Getuige de sportboycots van 1980 en 1984. „De koude oorlog vond vooral op po litiek niveau plaats. Wij, de sporters zijn er de dupe van geworden", kijkt de Ameri kaanse zevenkampster Jackie Joyner achterom. Maar ook tussen de atleten on derling klikte het nooit zo goed. „De Oost- blok-sporters deden altijd geheimzinnig. Ze waren zo teruggetrokken. Alsof ze iets wilden verbergen. Soms kwamen ze ook arrogant over. Wanneer ik het vroeger moest opnemen tegen Oostblok-atleten, deed ik ik meer mijn best dan gewoon lijk." Uit de medaillespiegel blijkt de giganti sche rivaliteit tussen de drie supermach ten. Vooral in het zwemmen en de atletiek woedde een hevige strijd. Van de 711 me dailles die in Seoul in de diverse sporttak- ken werden uitgereikt gingen er 132 naar de Sovjetunie (55 goud, 31 zilver en 46 brons 1.102 naar de DDR (37 goud. 35 zilver en 30 brons) en 94 naar de USA (36 goud, 31 zilver en 27 brons). Korea eindigde met grote achterstand op de vierde plaats met 33 plakken (12-10-11). Tijdens het voorlaatste treffen tussen de Grote Drie. in 1976. lagen de verhouden ook al zo: 1. Sovjetunie (49-41-35). 2. DDR (40-25-25) en 3. USA (34-35-25). West-Duits- land was toen vierde (10-12-17). „Er is altijd een grote rivaliteit geweest. Sport bedreef je ter meerdere eer en glorie voor je land. Dat gaf aanzien en als atleet profiteerde je mee. Je had privileges. Al leen al daarom was je als sporter bereid om tot het uiterste te gaan", zegt Heike Drechsler. Door het wegvallen van de staatssteun voor de sport in de voormalige DDR en Sovjetunie en de opening van het IJzeren Gordijn, zouden er wel eens gigantische verschuivingen kunnen plaatsvinden op de medaillespiegel. „De prestatiedruk is veel minder dan vroeger. Wij gaan met vrije gedachten naar Barcelona", be zweert Drechsler. Ook in het GOS is men bang voor een sportieve aderlating in de toekomst. „Het rare is dat de sport in de Sovjetunie nooit echt populair is geweest", vertelt Ledovs kaja. „Sport maakte bijvoorbeeld nooit deel uit van het schoolprogramma. Wie ta lent bezat werd op 7 of 8-jarige leeftijd weggeplukt en in een sportinternaat ge stopt. Die faciliteiten zijn nu weggevallen. De meeste sporters bereiden zich indivi dueel voor. Veelal onder erbarmelijke om standigheden." Desondanks heeft het GOS zich nog een geweldig afscheid toebedacht. Een begri fenis met veel bloemen, veel kransen fi vooral veel eremetaal. Ledovskaja: „W hebben hier niet voor niets vier jaar nas.' toegewerkt." Koude oorlog De koude oorlog met Amerika is echte voorbij. Sterker nog, er is regelmatig co:- tact met elkaar. Amerikaanse coaches t zoeken het GOS en de voormalige DDS en omgekeerd. „De communicatie verue; aanvankelijk stroef. Amerika was sans met West-Duitsland namelijk lange t# aarstvijand nummer één. Maar nu gunns wij ze graag een kijkje in de keuken".» telt trainer Erich Drechsler. Het wantrouwen is minder, maar densi teit blijft. Niet alleen tussen oost en rc- De Olympische Spelen zijn wereldspt*- geworden; een smeltkroes van nation-, teiten. Het circus wordt niet langer te- heerst door de politiek maar doordecon- mercie. Sponsoring vormt de basis van delOC-rt ploitatie. Vooral de invloed van de telen sie is enorm. Met 432 miljoen dollarhee- de Amerikaanse zender NBC een fltoj® vinger in de pap. „De sport wordt stee® minder belangrijk. De aandacht ge<i meer uit naar het randgebeuren. Dramas schandaaltjes en buitensporigheden. K Spelen zijn dezelfde gebleven, maar de verpakking is anders. Wij, de sporty moeten ervoor waken dat wij onze ving® niet branden aan de Olympische vlam waarschuwt Jackie Joyner. Belegging De marktwaarde van de OlympischeSp len is gestegen. Meer dan ooit zijn deoF gericht op het vierjaarlijkse spektaKr- Steeds meer geld gaat erin om. Spons® zien het als een belegging. Alleen al sportschoenenindustrie investeert dens zijn Olympische campagne 250 m- joen dollar in advertenties. En slechts- enkele sporter verdient mee. Turnster^ ry-Lou Retton in 1984 12 miljoen sprintster Florence Griffith in 19882- joen dollar. De Spelen zijn geëvolueerd. Barce^ staat nog een keer in het teken van confrontatie tussen oost en west machtsstrijd die de Spelen groot hedh-_ maakt. Wat de toekomst zal breng®- nog ongewis. Of zoals Jackie Joyntf^; treffend uitdrukt: „Eën ding is zeker --' zullen nooit meer de Spelen worden vroeger." Frans Dreis" Pakweg anderhalf jaar geleden, in een periode dat Feyenoord op de eredivi sieladder nog onder Sparta en SVV te vin den was, voorspelde Hans Waasdorp niet alleen de ommekeer in de Kuip, maar zag hij in de nabije toekomst zelfs grote suc cessen weggelegd voor Wim Jansen en zijn mannen. De bekertriomf-in-etappes was het eerste signaal, dat aan Waasdorps woorden wel degelijk geloof mocht wor den gehecht, en de roodwitte revival van vorig seizoen spreekt voor zichzelf. Hij heeft bepaald niet de pretentie cjaar zijn steentje aan te hebben bijgedragen. „Maar." zegt hij, „het is wel zo. datje met je conclusies een ander meer zelfvertrou wen kunt geven door te wijzen op zijn of haar sterke punten." Eigenlijk zou dit verhaal dan ook op het nachtkastje moeten liggen bij Ron Zwer ver, Helen Lejeune-Van der Ben en Floris- Hans Waasdorp verontschuldigt zich vo;f de soms wat gezwollen teksten. Gewo» woorden schieten te kort om uitdrukki» te geven aan zijn positieve gevoelensoit- trent de kansen van de volleyballers. Eni even optimistisch is hij, waar het deh« keyers betreft. Het begint al metdebor,t de KNHB. Die heeft volgens de Rotte- damse amateur-astroloog wel iets w» van de aurora borealis. het Noorderlicht „Ze oefent een dynamische aantrekking* kracht uit, die in het verleden al vaker ia succes heeft geleid." De vrouwen komen er bij hem beter af <b de mannen, maar dat neemt niet weg dj. ook voor Hans Jorritsma en zijn volgefc gen een goed toernooi in het verschiet Ik Misschien zit 'm het verschil in de kant teristieken van de twee coaches. Roelant Oltmans ligt,: zoals gezegd, r-: goud voor het oprapen. Hans Jorritaa daarentegen krijgt de waarschuwing n* „zich niet te laten beïnvloeden door n» plaatst advies van anderen". In Terrassa, waar het hoekeytoem&i wordt afgewerkt, zou best eens een hoot rol kunnen zijn weggelegd voor keeps1* Jacqueline Toxopeus. Waasdorp const teert tenminste, dat „de vlam van har energie rond de finale onstuimig brandt: Dat zullen dus wel strafballen word® Hoewel, Martine Ohr laat deze keer gerc kans onbenut, Noor Holsboer zorgt vo« een perfecte uitvoering en Helen Lejenn- Van der Ben is als een Phoenix uit haarss herrezen. Met Carina Benninga („houé van de natuur en moeder aarde") ai strijdbare aanvoerster en Floor Ster. berghe als haar al even energieke rechte hand, kan het bijna niet anders of de is mes schoppen het ver. Carole Thate zelfs zo gretig, dat ze de champagne hg liefst nu al zou willen opentrekken. Ka meer geduld zou de Amsterdamse ra misstaan. Jan Bovelander, al zijn dat nu juist dege nen die een dergelijk ruggesteuntje het minst van allen nodig lijken te hebben. Voor de enkeling evenwel, bij wie het niet snor zit tussen de oren, de twijfelkontjes zogezegd, zouden Waasdorps bevindin gen verplicht leesvoer moeten zijn voor het slapen gaan. Er valt geen onvertogen woord te beken nen, geen wolkje schuift voor de zon. Als Joel Despaigne, Carsten Fischer of de ETA al snode plannen mochten hebben, dan kunnen zij zich de moeite besparen. Niets of niemand houdt Oranje tegen. Waasdorp glimlacht fijntjes als hem wordt gevraagd of er dan helemaal geen minpuntjes zijn te melden. „Je kunt ie mand. die een jaar lang keihard heeft ge traind. toch niet wegsturen met de bood schap: het wordt niks in Barcelona?" Die bekentenis lijkt alles behalve een aan beveling voor de geloofwaardigheid van zijn onderzoek, maar de student kunstge schiedenis haast zich eraan toe te voegen dat, waar hij al negatieve aspecten tegen kwam, het positieve duidelijk overheer ste. Voorbehoud Eén voorbehoud maakt hij slechts: „Om dat ik wel over de data. maar niet over het juiste tijdstip van geboorte beschik, kan ik bij het combineren van alle gegevens niet exact te werk gaan. Daarom houd ik in sommige gevallen een slag om de arm. Maar een kern van waarheid zit er zeker in. Ik verdoezel niks. maak het niet mooier dan het is. Ik zie het gewoon positief." Roelant Oltmans. de coach van de hoc- keyvrouwen, noemt hij ijskoud „een goud delver". die er slechts voor dient te waken dat persoonlijke eerzucht ondergeschikt wordt gemaakt aan het teambelang. „Maar dan zal het ook bijna vanzelf gaan." Volleybal-goeroe Arie Selinger worden „gouden stralen met scheppende kracht" toegeschreven, een enorme creativiteit, die hem in staat stelt het beste naar boven te halen bij zichzelf en zijn spelers. Bekroning „Wat zes jaar geleden in gang is gezet, krijgt nu z'n bekroning," weet Waasdorp. „Ik zeg niet. dat het goud wordt. Dat hoeft niet per se. Bij de eerste drie zou ook al een geweldige prestatie zijn. In elk geval zul len de volleyballers zich bij de Spelen een enorme populariteit verwerven, en dat is ook wat waard." Het team, van bankzitter Teffer („harmo nieus groepsbewustzijn") tot allroimder Zoodsma („weet via oogcontact tegen standers aan de grond te nagelen") vormt zich een beeld van een schier onverslaan- Volgens amateur astroloog Hans Waasdorp gaat Ron Zwerver zijn doel bereikten, want hij voorspelt Olympisch goud voor de volleyballers, foto Ronald Goudberg baar geheel dat slechts hoeft te waken voor overmoed. Ron Zwerver bijvoorbeeld is „de Indurain van het volleybal", aanvoerder, uitblinker en koploper in alles. Henk Jan Held laat tegenstanders in het stof bijten en Edwin Benne is in staat „om met creatieve ideeen een stier te verslaan". Aan Avital Selinger is het wel toevertrouwd het team op mindere momenten uit het dal te ha len. En alsof dat nog niet genoeg is, zijn er ook nog Jan Posthuma ('de stille kracht') en Peter Blangé, de avonturier met veel branie. „Hij is niet voor niets als een van de eersten naar Italië gegaan." Olof van der Meulen, nog maar kort vaste klant in Oranje, „wacht geduldig op zijn kansen en slaat dan met dodelijke precisie toe", ter wijl Martin van der Horst oerkracht uit straalt, „vergelijkbaar met een energie centrale". Toverformule Bij de mannen springen, behalve Fia Leistra („realist die tot grote hoogtes stijgen") en Floris Jan Bovelander i,£ vere concentratie"), Taco van den Hon-' en Jacques Brinkman eruit. Van den H: nert is in Waasdorps visie „een revolut nair met de wilskracht van een stras vechter" en van de 'intellectueel' Bnri man verwacht hij min of meer. dat hij i: tegenstanders „met een soort toverfee- mule zal bedwelmen." „Alles bij elkaar," concludeert de Rottó dammer, „is het beeld positief en wijst al les erop, dat de hockeyers goed mee zulle doen op de Spelen." Hetzelfde kan van Irene de Kok worde gezegd. De judoka, die zo veel weersta: den heeft moeten overwinnen om Bart lona te bereiken, is intelligent en karai tervol genoeg om haar laatste kans ras. beide handen aan te grijpen. Jupiterstaa- op 28 juli (de dag waarop haar ge- wichtsklasse wordt afgewerkt) wel eis gunstig voor de Tilburgse: „Toevallig ta haar eigen teken." Het belooft dan toch een mooie dag voor het Nederlandse jud: te worden, want ook van Theo Meijer heet Waasdorp hoge verwachtingen. „Het ge luk zal deze wilskrachtige grootheid toe!:- chen. Zijn droom. Olympisch goud in Bï celona, zou best eens werkelijkheid kir nen worden." En zo zou Hans Waasdorp nog veel m Nederlandse atleten een hart ondere dierenriem willen steken. Arnold Vance- lijde, de wielrensters, de roeiers. Mar zelfs een astroloog moet realistisch 'er ven. „Zo veel medailles, dat gelooft led geen mens?" Loet van Schellebeet Een van de hoogtepunten in het tijdperk van de koude oorlog was de basketbalfinale op de Spelen in München. Het onverslaanbaar geachte Amerika verloor in de laatste seconde van de Sovjetunie met één punt verschil. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 18