Het hoogtepunt kan niet kort genoeg zijn Sport verbroedert ook in Zuid-Afrika Zonder record geen goud Barcelona Strafcorner wapen van Nederlands hockeyteam PZC VRIJDAG 17 JULI 1992 sport Telkom in Barcelona. De hoofdstad van Catalonie. de fstad van Pablo Picasso en Salvador Dali, van José 5 en Pablo Casals, van Johan Cruijff en Ronald nan en bovenal van de Olympische Spelen. ,>Iona is het kloppende hart van een zestien dagen .jnde sportorgie. De Spelen vormen van 25 juli tot en 19 augustus het hoogtepunt van een lange en hete ner. De wereld staat even stil bij de 'greatest r on earth'; het beste en meest universele Ictakel ter wereld, waarin ruim 10.000 atleten uit 1170 landen hun opwachting zullen maken. Miljarden mensen zullen aan hun televisie gekluisterd zitten. In de ban van de vlam en de ringen. Het publiek zal zich kunnen vergapen aan de dunks van de basketballers Magie Johnson en Michael Jordan, de dreunen van volleyballers Joel Despaigne en Ron Zwerver, het spetterende gevecht van zwemmer Matt Biondi en het virtuoze optreden van turnster Boginskaja. Maar het zal vooral verlangend uitkijken naar het explosieve en exclusieve hoogtepunt: de 'Big Race', de 100 meter sprint voor mannen. Spanning, pijn en emoties. Allemaal verpakt in pakweg tien seconden De 100 meter wordt ongetwijfeld weer het meest bekeken en besproken nummer van de Spelen. Kort en hevig. Spannend en meeslepend. Geen andere discipline vergt meer inspanning voor succes, vanwege de ver doorgevoerde evolutie. En nergens anders is het verschil tussen top of flop zo gering. Muisstil Wanneer Ben Johnson, Leroy Burrell en Linford Christie in de startblokken duiken, wordt het muisstil in de arena. Dan houdt de wereld zijn adem- in. Bij het commando 'ready' klimt de polsslag bij de finalisten naar 220. spannen de spieren, spuit de adrenaline door de aderen en is het nog slechts wachten op het moment suprème: het startschot. De start is te vergelijken met een eruptie van een vulkaan. Krachtig en explosief. „Het is een uitbarsting, een ontlading van energie, kracht en agressie. Je laat alles achter je", vertelt wereldrecordhouder Carl Lewis (9.86 seconden), de grote afwezige op de sprint in Barcelona. „Iedere dag, jarenlang, ben je bezig om het verschil van honderdsten weg te werken. Tijdens de Spelen schieten vier jaar van intensieve voorbereiding uit de startblokken", zegt Leroy Burrell. Veel sprinters zijn fanatiek religieus en dikwijls fetisjistisch. Ieder heeft zijn specifieke wijze van voorbereiding. Zijn eigen rituelen voor de start. Linford Christie: „Angst is de sleutel voor succes. Ik ontspan me achter een masker en sta doodsangsten uit. Je zou versteld staan van jezelf hoe hard je kunt rennen als je achterna wordt gezeten door de duivel." Ontspanning, souplesse en een perfecte acceleratie. Daar komt het bij de 100 meter op aan. De snelheid loopt op naar bijna 44 kilometer per uur en de spieren beginnen te verzuren. ..Het is zaak om ontspannen en aandachtig te blijven. De laatste meters zijn altijd de belangrijkste en de pijnlijkste", benadrukt Burrell. En dan de finish. De verlossing. Winst en verlies, vreugde en verdriet liggen soms maar centimeters uit elkaar. Het is de magie van de 100 meter. De spanning, de explosie en de bevrijding. Het olympisch hoogtepunt kan niet kort genoeg duren. Soms neemt de fantasie wel eens een loopje met de werkelijkheid. Zoals in Seoel, waar 'Big' Ben Johnson zich glorieus winnaar waande in een nieuwe wereldtijd van 9.79 seconden. De eerste zou uiteindelijk de laatste zijn. Gepakt op doping. Het drama van de Spelen, de kater van Seoel. Vier jaar na dato krijgt Johnson echter zijn olympische revanche. De 'stier' wil laten zien dat hij zijn leven heeft gebeterd. „Ik heb mijn straf uitgezeten en wil opnieuw een voorbeeld zijn voor de jeugd. Woorden zeggen veel. maar met een goede sprint in Barcelona bereik ik de hele wereld. Ik wil laten zien datje ook clean kunt presteren. Ik wil die kater van Seoel voor eeuwig verdrijven door simpelweg mijn benen te laten spreken." zegt Ben Johnson op filosofische toon. De 100 meter heeft door de affaire nauwelijks aan glans ingeboet. In Barcelona worden ruim zevenhonderd medailles uitgedeeld. De meest begeerde blijft die gouden plak van de 100 meter sprint voor mannen. Wereldrecords worden telkens weer verbeterd, maar de winnaars van olympisch sprintgoud. valt eeuwige roem ten deel. Jesse Owens. Armin Hary. Bob Hayes, Jim Hines en Carl Lewis. Klinkende namen, met onsterfelijkheidswaarde. Frans Dreissen Hij brak vorig jaar het legendarische wereldrecord verspringen van Bob Beamon, maar bleef in de Verenigde Staten vrij anoniem. Een record en een wereldtitel tellen niet echt in het land van 'Uncle Sam'. Je bent pas een sportheld als je een Olympische medaille hebt veroverd. In Barcelona hoopt de bescheiden Mike Powell (foto) eindelijk toe te treden tot de 'eregalerij der groten'. Hij durft de strijd aan met zijn grootste rivaal Carl Lewis. „Wie Olympisch goud wil winnen, zal het wereldrecord moeten breken", zegt Powell, die zichzelf daartoe in staat acht. foto G PD zie ook pagina 19 De start van de honderd meter voor heren in Seoel. Jaren van voorbereiding ontladen zich in krap tien seconden. r foto G PD Floris-Jan Bovelander (voorgrond) houdt zich bezig met zijn specia liteit: de strafcorner. foto GPD Het Nederlandse mannen hockeyteam, rege rend wereldkampioen, start in Barcelona niet als de grote favoriet. De nationale selectie heeft sinds 1990, toen in het Pakistaanse Lahore het mondiale goud werd veroverd, nauwelijks nog pot ten kunnen breken. Duitsland. Australië en Pakis tan zijn de te kloppen teams. Nederland behoort samen met India en gastheer Spanje tot het selec te trio outsiders. Oranje staat de laatste tijd bloot aan veel kritiek. Het team van bondscoach Hans Jorritsma zou te afhankelijk zijn van de strafcorner. Een wapen, dat de mannenploeg - net als de nationale vrou- wenploeg - in het verleden geen windeieren heeft gelegd. Toch hoopt Oranje in Barcelona weer te profiteren van de spelhervatting, die de nodige treffers zal moeten opleveren. In Floris-Jan Bovelander heeft Nederland een spe cialist bij uitstek. Bovelander wordt door de con currentie gevreesd vanwege zijn snoeiharde pus hes. die voor een verdediging riskant zijn. Wordt een speler vol geraakt, dan moet hij in de meeste gevallen geblesseerd het veld verlaten „Natuurlijk is zo'n corner niet zonder risico", be vestigt Bovelander. „Maar bij goed getrainde top- teams gebeurt er relatief heel weinig. Uiteraard denk ik er wel eens aan dat ik iemand voor zijn leven zou kunnen verminken. Gelukkig is dat nog nooit voorgevallen. Maar als het me ooit'over komt. denk ik dat ik nooit meer een strafcorner insla." zie ook pagina 22 Een week lang leefden de Zuidafrikaanse deelnemers aan de Olympi sche Spelen tussen hoop en vrees. Na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong. waarbij 39 mensen gruwelijk werden afgeslacht, was de klassieke vraag weer actueel: normale sportbeleving in een abnor male samenleving, kan dat wel Barcelona en Boipatong gaat dat wel samen? Voor aartsbisschop Desmond Tutu. die de vraag als eerste op wierp. en vele anderen, blank en zwart, was het antwoord: nee. Dat de atleten de tickets voor Barcelona niet hoefden in te leveren, hebben ze te danken aan het besef, dat sport in Zuid-Afrika inderdaad verbroe dert. De sport moet juist nii zijn unieke rol in deze verscheurde samenle ving spelen. Daarom, én om hen niet te straffen voor de misdaden van anderen, zijn de atleten in Barcelona. Zuid-Afrika heeft lang op dit ogenblik moeten wachten: 32 jaar geleden deed een volledig uit blanken bestaande ploeg voor het laatst mee aan de Spelen. In Rome won Malcolm Spence de voorlopig laatste medaille voor Zuid-Afrika. brons op de.400 meter. Daarna werd het land wegens de apartheid uit de 'internationale gemeenschap' en dus uit de 'Olympische familie' gestoten. Het wordt tot een van de grootste verdiensten van president F. W. de Klerk gerekend, dat hij met zijn hervormingen ook de poorten van de internatio nale stadions heeft weten te ontgrendelen. Mede dankzij deze fanatieke rugby-fan zal een 'multi-raciaal' team van 97 atleten en 23 officials, die 17 takken van sport vertegenwoordigen, het stadion van Barcelona binnen marcheren. Toch. zegt Sam Ramsamy, de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympi sche Comité (NOCSA). heeft de regering niets nagelaten om obstakels op de weg naar Barcelona te plaatsen. Onaanvaardbaar „Wij wilden niet onder de huidige vlag, met het huidige volkslied en het huidige embleem - de Springbok - naar Barcelona. Die symbolen worden door de zwarte meerderheid géassocieerd met de apartheid en waren dus voor ons onaanvaardbaar. We hebben gekozen voor een vlag en een em bleem waarin de Olympische ringen centraal staan en in plaats van de 'Stem van Suid-Afrika' zal de Olympische hymne gespeeld worden. Dat was tegen het zere been van de regering.-Met name de vorige sportminis- ter, Pienaar. heeft ons erg dwars gezeten. De relatie met zijn opvolger. Marais, is beter en we hebben ze uiteindelijk van ons standpunt kunnen overtuigen. Maar van harte ging dat niet." Selecteren De ploeg die in Barcelona aantreedt is weliswaar 'multi-raciaal'. maar de meeste gezichten zijn nog steeds blank. Slechts een paar zwarte atleten vertegenwoordigen het land waar de meerderheid van de bevolking zwart is. Dat stelde de sportwereld oorspronkelijk voor de gewetensvraag: moest er op 'kleur' of prestatie geselecteerd worden. Anders gezegd: moes ten ze positieve discriminatie toepassen of alleen de besten - dus op een enkele uitzondering na. blanken - naar Barcelona sturen Ramsamy „Door de apartheid hebben voornamelijk de blanken gebruik kunnen maken van goede faciliteiten. De zwarten hebben dus een grote achterstand opgelopen. Toch hebben we besloten alleen atleten te sturen die van Olympisch niveau zijn. Hadden we dat niet gedaan, dan zouden we in conflict zijn geraakt met ons eigen principe, namelijk dat kleur geen enkele rol meer mag spelen en dat alleen de prestatie telt." Medaille-kansen De medaille-kansen van de Zuidafrikaanse deelnemers moeten niet hoog worden aangeslagen. Zola Pieterse (vroeger Budd), de beroemdste Zuid afrikaanse sport-ster, is de enige vrouw met Olympische ervaring. Nie mand gelooft dat de inmiddels 26-jarige atlete op het erepodium zal staan. Elana Meyer 10.000 meter) en Myrtle Bothma (400 meter horden) worden getipt als de enige serieuze kandidaten voor eremetaal. Maar het zal nie mand verbazen als de rentree van Zuid-Afrika op de Olympische Spelen geen enkele plak zal opleveren. Peter van Nuijsenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17