Nederland verhoogt rente niet Perot stapt uit de race Een moment van verpozing Weigerachtige langdurig erkloze hard aangepakt BRISTOL kleintjes CDA vierkant tegen vermogenstoets in zorgplan Simons iiitse Bundesbank brengt disconto op 8,75 procent Ruim 1.200 architecten foor herbouw van Berlijn 17 t/m 23 kunst cultuur 25 t/m 31 DUBBEL VOORDEEL! 0 op onweer miige perioden, maar vanavond gelijk een omveersbui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. jjimumtemperaturen 26 graden. je jaargang no. 167 Ijdag 17 juli 1992 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321* of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 16, 4380 AA Vlissingen 1 ffiRDAM (GPD/ANP) - De terhoging die Duitsland rta aankondigde, heeft „volgen voor de tarieven land. Terwijl de Bundes- ineen poging de sterke in- le remmen, het disconto driekwart procent ver- «je lot 8,75 procent, liet De „ludsche Bank (DNB) de ongewijzigd. Slechts de op speciale beleningen [jets verhoogd. :opa is met opluchting op BP van de Bundesbank ge- ijd. omdat de Duitse cen- bank na internationale ifhuwingen de veel belang- Lombard-rente onge il Het. Een verhoging van pi te, nu 9,75 procent, zou jon algemene renteverho- Europa hebben geleid, anden, Groot-Brittannië dp. vreesden desastreuze ^en voor hun toch al wan- Konomische groei. Éderlandsche Bank besloot bil in overleg met de part tinnen het Europese Mone- Stelsel (EMS), haar offi- urieven niet te wijzigen, lordt de rente op de spe- belening van vandaag, nee banken extra geld xn lenen, met 0,2 procent Ijprocent opgetrokken. Dit bt „ook in Nederland de ofschoon vertra- te sterk is", aldus De Ne- ndsche Bank, die eraan tegde dat een blijvend ster- -_lden de belangrijkste bij levert aan de beheersing ie inflatie. itse inflatie Bundesbank maakt il enige tijd grote zorgen ie inflatie en de snelle groei ie geldhoeveelheid. Dat ef- reèdt op doordat veel geld nodig is voor investeringen in de voormalige DDR. De verhoging van het disconto, een record sinds de oprichting van de Bondsrepubliek in 1949, maakt het voor Duitse commerciële banken duurder om geld te le nen. De Bundesbank hoopt zo op een stabiele D-mark en een beperking van de in omloop zijn de hoeveelheid geld. Directeur Schlesinger zei giste ren dat het besluit van de Bun desbank niet tot een recessie zal leiden. Hij gaf toe dat de maatre gel andere Europese landen pro blemen kan bezorgen, maar vol- - gens hem is „op alle mogelijke manieren rekening gehouden met het Europese monetaire stelsel". De dreiging van een ver hoging door de Duitsers van de belangrijke Lombard-rente is overigens bepaald niet uit de lucht. Dit wapen blijft als een zwaard van Damocles boven de internationale geldmarkt han gen. Dollar lager Mede doordat de stijging van het Duitse discontcf nog hoger was dan verwacht, ging de koers van de Amerikaanse dollar ver der naar beneden. Ook het pond sterling en de Italiaanse lire ver loren terrein. Op de Amsterdam se valutamarkt noteerde de Amerikaanse munteenheid aan het eind van de handel 1,6630 tegenover een slot van 1.6675 op woensdag. In de ochtendhandel was de Amerikaanse munt nog geste gen in de verwachting dat de Bundesbank de rentetarieven niet zou aantrekken, maar al leen de geldmarkt zou beteuge- peterzuur Isnapt bij Én Chemie SSTAD (ANP) - Door een afsluiter is donderdag- ibij het chemisch bedrijf iChemie aan de Industrie- d Wormerveer een wolk Ktrzuur ontsnapt. Bgen hebben aangetoond ie snel oplossende wolk gevaar voor de volksge- Èeid heeft betekend. Het is kort na het ontsnappen Set zuur gedicht. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Om de versierde sjezen en de ringrijders te paard te bewonderen en aan te moedigen trokken donderdag duizenden bezoekers naar de eerste Folk loristische Dag in Middelburg. Het mid delpunt van het evenement was het Mo lenwater. Dit jaar verschenen vijfender tig sjezen met in klederdracht uitgedoste paren op de baan. Op het Molenwater streden verder zeven twintig deelnemers om de eerste plaats voor het ringrijden te paard. De organisa tie van de Folkloristische Dag was tevre den over de opkomst. Vergeleken bij vorig jaar. toen de thermometer tropische tem peraturen bereikte, was het weer nu aan genaam. De prestaties van de ringrijders hadden niet te lijden onder de wat benauwde weersomstandigheden. Tot bijna de laat ste rondjes hadden enkele paren in de sje zen foutloos gereden. „De strijd is nog nooit zo spannend geweest als vandaag. De onderlinge concurrentie wordt steeds groter", constateerde commissielid W. Pa pendorp tevreden De tweede Folkloristische Dag die 13 au gustus wordt gehouden heeft volgens Pa pendorp nog meer in petto. Voor deze dag. wanneer uitsluitend het ringrijden te paard wordt beoefend, heeft een record aantal deelnemers zich aangemeld. Het is zeker dat meer dan tweehonderd Zeeuwse ringrijders meedoen aan de wedstrijd. De wachtlijst wordt steeds langer. De folklore is weer helemaal terug. foto Ruben Oreel IV en sociale diensten tegen hogere strafkortingen NHAAG (GPD) - De FNV en Wiale diensten zijn tegen «strafkortingen op de uit- van langdurig werklo st niet meewerken aan het kn van een nieuwe baan. ^secretaris Ter Veld van dt taken kondigde gisteren regels voor de Rijks regeling Werkloze Werk- (rww) aan te zullen flten. önen langdurig werklozen ttn rww-uitkering die on- otnde meewerken om weer J te komen, in de toe- rekenen op een korting «n uitkering van 5 procent ^nde een maand, tot 20 '"tover vier maanden. Ook uitkering drie maanden 81 worden stopgezet. Nu rww-uitkering hooguit banden lang met 3. 6 en 9 worden gekort. De Pwe sancties moeten in ok tober ingaan. Ter Veld wil daar mee de sociale diensten en ar beidsbureaus. die zich inspan nen om langdurig werklozen aan werk te helpen, een steuntje in de rug geven. 8erLIJN (AFP/DPA) - Uit de hele wereld hebben zich 1.225 «mtectenbureau's aangemeld om de toekomstische rege- "igswijk in hartje Berlijn te bouwen. Dit heeft het stadsbe- uur' donderdag bekendgemaakt. Na de Duitsers hebben 'wral veel Fransen, Amerikanen, Zwitsers en Italianen «te belangstelling getoond, sinds de inschrijving in juni ,frd geopend. Maar ook uit China, Litouwen en Kroatië "ben zich bureau's aangemeld. ^inschrijving sluit op 22-juli aanstaande. De auteur van het Bozen bouwproject zal met 720.000 mark worden beloond, remaking ervan wordt begin 1993 verwacht. £bouw van de regeringswijk, in het centrum waar vroeger "uur tussen de twee stadsdelen stond, is op het moment grootste architectenproject ter wereld. De zetel van de -«tse regering en van het parlement zal rond het jaar 2000 •""ut Bonn naar Berlijn worden verplaatst. De FNV is niet tegen sancties, maar vindt de strafmaatregelen te ver gaan. Woordvoerder H. Muller: „Een strafkorting van 20 procent betekent op een uitke ring van 1500/1600 gulden per maand zo'n 350 gulden. Dat kan je die mensen niet aandoen". Het aanscherpen met een lik-op -stuk-beleid is volgens de FNV overbodig en levert geen bij drage aan het oplossen van de problemen op de arbeidsmarkt, Onnodig Ook de directies van de sociale diensten vinden de strengere straffen niet nodig. „We zitten daar absoluut niet op te wach ten en hebben er ook niet om ge vraagd", zo reageerde Th. Holp- penbrouwers namens de geza menlijke sociale diensten. „Met het huidige sanctiebeleid kun nen we alle gradaties van ont sporingen aan". De sociale dien sten menen dat het beter is lang durig werklozen positief te be naderen om ze weer aan het werk te krijgen. De korting van 5 procent op de rww-uitkering wordt toegepast als een langdurig werkloze zich niet inschrijft voor werk. Een strafkorting van 10 procent hangt mensen boven het hoofd die niet meewerken aan het krij gen van werk. Het weigeren van scholing kan leiden tot een kor ting van 20 procent. En wie pas send werk weigert, wordt gecon fronteerd met een korting van 20 procent gedurende twee maan den. Wie er binnen een jaar weer met de pet naar gooit, moet re kening houden met verdubbe ling van de straf. In zeer ernstige gevallen wordt iemand drie maanden lang uitgesloten van de uitkering. Ross Perot kondigt in Dallas aan dat hij zich terugtrekt als presi- len door het verhogen van de bankreserves. Rond het midda guur noteerde de dollar zelfs een hoogste punt van 1.6800. Na de publikatie van de Duitse discontoverhoging, handelaren hadden gerekend op een stijging van tussen de 0,25 en 0,5 procent, raakte de valutavloer in rep en roer. De dollar schoot naar bene den en verloor ten opzichte van het hoogste punt van de dag bij na twee cent. In de loop van de dag behaalde de dollar zelfs een laagste punt van ƒ1,6595. De Duitse mark steeg gisteren be hoorlijk. In het EMS kwamen het pond sterling en de Italiaan se lire zwaar onder vuur te lig gen. pagina 4: Duits besluit is egoïstisch Brunswijk wil amnestie voor Bouterse PARAMARIBO (ANP) - De Su rinaamse legerleider Desi Bou terse en andere militairen die mensenrechten zouden hebben geschonden, moeten in aanmer king komen voor amnestie. Dat vindt Ronny Brunswijk, leider van het junglecommando. Hij zei dit gisteren in een vraagge sprek vanuit Nederland met de Surinaamse televisie. Amnestie is volgens Brunswijk de enige weg om echte vrede te bereiken: ..als we praten over vrede en ontwikkeling, terwijl zaken als de moorden van de cember 1982 nog moeten worden onderzocht, zal er nooit rust ko men." Wethouders stappen op na accepteren van gunsten LANDGRAAF (ANP) - De CDA- wethouders W. Heinrichs en N. Odekerken in de Limburgse ge meente Landgraaf hebben gis teravond hun functie neerge legd. Dat gebeurde in een raads vergadering waarin een meer derheid van de fracties het ver trouwen in de twee collegele den opzegde. De wethouders waren in op spraak gekomen nadat ze gun sten en goederen hadden aan vaard van ondernemingen waai de gemeente zaken mee moest doen. De twee maakten onlangs een reis naar Ierland, gedeelte lijk op kosten van wegenbouwer Van Doezelaar uit Beek. Het be drijf verwierf kort geleden sa men met drie andere wegen- bouwondernemingen een pro ject van ruim vijftien miljoen gulden in Landgraaf. Wandtegels Daarnaast betrok wethouder Odekerken van wegenbouwer Van Doezelaar een partij wand- tegels tegen korting en wethou der Heinrichs ging op kosten van de machinefabrikant Cater pillar in 1990 naar een demon stratie in het Spaaanse Malaga. Na die reis besloot het bestuur van het Streekgewest Oostelijke Mijnstreek, waarvan Heinrichs deel uitmaakt. Caterpillar-bull dozers te huren. Beide wethou ders gaven toe niet al te zorgvul dig te hebben gehandeld, maar vonden niet dat ze daarom zou den moeten opstappen. dentskandidaat. foto AP mÊ/m van onze correspondent NEW YORK - Ross Perot, de miljardair uit Texas die in februari aankondigde als onafhankelijke kandidaat mee te willen doen aan de Amerikanse presidentsverkiezingen, heeft zich gisteren uit de race naar het Witte Huis teruggetrokken. Hij maakte zijn besluit bekend tijdens een persconfe rentie in Dallas. Omringd door vrijwilligers die de afgelopen maan den dag en nacht voor hem hebben gewerkt, zei Perot tot de conclusie te zijn gekomen dat hij niet kan winnen. „Ik geloof dat het alleen maar versto rend zou zijn als we zouden doorgaan", aldus sw man uit Texas. Hij wilde zich niet achter een van de twee overgebleven presidentskandidaten. Bush en Clinton, opstellen. Zowel Bush, die op een visvakantie in Wyoming is. als Clinton, die de Democratische conventie in New York bijwoont, belden gisteren meteen met Perot in de hoop hem. en in ieder geval zijn suppor ters, voor 21ch te winnen. Hoge functionarissen van de Republikeinse partij, Olympische Spelen Hemieuiode aandacht voor de familie Góth. Het Zeeuws Mu seum in Middelburg toont een fa milieportret: een zaal voor Sari- ka. een zaal voor vader Móricz en een eenzaam schilderijtje van moeder Ada. Verder in de bijla ge Kunst Cultuur: de kroniek heeft Spaans bloed Brakman is jang sociale fotografie uil Amerika Polen kan niet zon der Chopin Mariah Carey zingt het succes van Maire Brennon John Trudell zingt zijn liedjes uit-agenda, expo sities, filmwijzer. Y Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën: 6; Provincie: 9,10 en 11; Sport: 13,14 en 15; Olympische Spelen: 17, 18, 19, 20, 21, 22 en 23; Kunst Cultuur. 25, 26, 27, 29, 30 en 31 DEN HAAG (GPD) - Het CDA dreigt de plannen voor de basis verzekering gezondheidszorg (plan-Simons) te torpederen als staatssecretaris Simons vast blijft houden aan de invoering van de vermogenstoets voor be paalde voorzieningen. Onlangs heeft de staatssecretaris van volksgezondheid gedreigd met aftreden als het CDA zijn ziekte kosten-plannen niet onvoor waardelijk steunt. Het conflict is hiermee weer op de spits ge dreven. CDA-woord voerder Tulnstra verklaarde gisteren een tegen stander te zijn van het voorstel om het inkomen een rol te laten spelen bij de hoogte van de eigen bijdrage in voorzieningen van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (awbz). Simons wil de vermogenstoets uitbreiden voor degenen die langdurig en inten sief worden verzorgd of ver pleegd. De eigen bijdrage moet 135 miljoen gulden opleveren. Volgens Tuinstra betekent dit dat de ziektekostenverzekering op de bijstand gaat lijken, waar de vermogenstoets al langer geldt. De CDA'er verwerpt dit. omdat de premies voor de volks verzekering naar draagkracht geheven worden. De uitkering (vergoeding van de kosteni moet volgens hem dan voor iedereen gelijk zijn. „Als je de vermogenstoets in voert. ben je eigenlijk bezig met een bijstandsregeling", aldus Tuinstra. Bovendien vreest de CDA'er dat als hij hiermee ak koord gaat, de aow straks ook niet ontkomt aan een toets op ei gen vermogen. Die weg mag niet worden opgegaan, aldus Tuin stra. PvdA-kamerlid Netelenbos is wel voor een vermogenstoets in de awbz. zoals die ook al geldt voor bejaardentehuizen. De CDA-reactie vindt zij 'overtrok ken'. Volgens de PvdA'ster spreekt Tuinstra bovendien „niet namens de hele CDA-frac- tie". De VVD heeft zich eerder al uitgesproken tegen een vermo genstoets, zodat een kamer meerderheid het voorstel van Si mons vooralsnog lijkt tegen te houden. Advertentiei Advertentie die nog maar enkele dagen geleden Perot uitmaak ten voor rotte vis. hadden gisteren louter vriende lijke woorden over voor de kleine man met de grote oren. De woordvoerder van Bush bij voorbeeld. Marlin Fitzwater, die Perot de afgelopen weken verbaal enige malen had afgeslacht, zei gisteren dat hij „de heer Perot" bewondert „voor de manier waarop hij zich openstelde voor de mensen, en de manier waarop hij de gerechtvaardigde frustratie van het volk over de economie kanaliseerde". Bush zelf zei dat hij Perot telefonisch had gefelici teerd wegens de spanning die hij in de race had gebracht. Hij zei dat veel supporters van Perot de Republikeinse waarden delen, en vroeg hen zich bij zijn partij aan te sluiten. Bill Clinton zei gisteren dat hij in zijn telefonische gesprek met Perot had gezegd dat hij hoopte dat Perots supporters nu de Democraten zullen steu nen „omdat wij dezelfde grote behoefte aan veran dering hebben als zij". pagina 3: Clinton gekozen HERDER INTERIEUR NOORDWEG 125 4353AV SEROOSKERKE (w) maandag gesloten vrijdag koopavond Tel 01189-3030 vanaf MxXttburg 2* «opfccnt inks vanaf Vrouwenpolder i* sioptcfit reent» GRAAG TOT ZIENS 5-baans canvas/rubber luchtbed m diverse kleuren. Afm 193 x76cm. Normaal 27.95 <17CA Bristolprijs 22 50 per stuk Ir.DU t/m zaterdag 18 juli BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N M B tel. 01180-29911 Donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1