Ondernemers Domburg furieus Revolutiegeest waart door Overslag Ruige binken en oude wrakken Domburg berekent veruit de hoogste toeristenbelasting Bromfietser gewond Grootouder iyV-voorzitter voorspelt massale ontduiking toeristenbelasting PZC zeeland DONDERDAG 16 JULI 1992 yinnze verslaggever OjibURG - De hoteliers en upinghouders in de gemeen- tDomburg zijn woedend over (I besluit van de gemeente- udde toeristenbelasting dras- sth te verhogen. Campinghou- Jrs moeten hun gasten vanaf ,|?end jaar 1.35 gulden per Kht in rekening brengen. Ho- p en pensionbezoekers moe- ij i,85 gulden gaan betalen. ;ihuidige tarief is een gulden willekeurig welke over ging. Set de verhoging zelf staat wat sreft de ondernemers ter dis- gie, wat steekt is het dubbele Lief dat ingevoerd is. „De ge- eenteraad maakt onderscheid 'draagkrachtigen en minder lagkrachtigen. Alsof er geen gestelde mensen in een cara- a vakantie houden, puur en adat ze van kamperen iiden". vindt WV-voorzitter Tonk, die de coördinatie van particuliere verhum- voor zijn lening neemt. „Wat moeten üoeristen hiervan denken? Ik j het al staan in de folder: 'U lint ook naar Domburg komen su met zo draagkrachtig bent'. UI de belasting omhoog ging asaleerder duidelijk, maar het ad één tarief moeten worden: fd gulden voor alle gasten bij- orbeeld. Ik voorspel dat de on snemers op grote schaal de re- üngzullen ontduiken." klachten gelden niet alleen gesplitste tarief. Hotelhou- H Bimmel maakt zich erg iaad over de verstrengeling i belangen waarin de raad ilgens hem terecht is gekomen, ïerst begeeft de gemeente zich p het pad van de ondernemer, [mislukt grandioos en wat enze? Ze gaan het geld bij an- ondernemers weghalen! is oneigenlijk gebruik van soegdheden. Als mijn zaak tot dreigt te gaan. kan ik niet •soort trucs uithalen." sstauranthouder G. H. Pren- campingeigenaar K. J. Coppoolse laten zich in gelijklui dende bewoordingen uit. De gemeente voert als argument aan dat de gasten de toeristen belasting moeten betalen, dus dat campinghouders en hote liers niet hoeven te bloeden. „Dat argument geldt slechts zeer gedeeltelijk", vindt Bim mel. „Wij moeten de telkens stij gende belasting wel kunnen ver kopen aan de toerist. Die ziet niets terug van de extra investe ring voor de overnachting. We kunnen niet blijven volhouden dat het voor het schoonhouden van de stranden is." Vonk voegt daaraan toe: „Veel verhuurders van huisjes bereke nen een all-in prijs. De stijgende toeristenbelasting kun je niet eindeloos blijven doorbereke nen, dus er gaat wel degelijk ei gen geld bij." De Recron. de belangenbeharti ger van de campingeigenaren, heeft inmiddels een brief ge stuurd naar het college van ge deputeerde staten en de minis ter van Binnenlandse Zaken. Beide kunnen hun goedkeuring aan het besluit van de gemeen teraad weigeren. Mocht die op zet niet slagen, dan wordt waar schijnlijk de gemeente in een ju ridische procedure aangewre ven dat zij oneigenlijk gebruik van haar bevoegdheden maakt. Welke tarieven de gemeente hanteert is in zo'n procedure in wezen niet relevant meer. Het gaat dan zuiver om de vraag of de gemeente op deze manier geld mag verzamelen voor het dichten van een tekort bij Hof Domburg. Verantwoordelijk gedeputeerde D. Bruinooge laat het besluit of de Domburgse begroting wordt goedgekeurd, afhangen van het overleg dinsdag in het college. „De toeristenbelasting was een van de geldbronnen. Het besluit heeft zeker invloed op de beoor deling Het richtbedrag is er nog niet. maar de kop is eraf. Na de zomer gaan we wel praten hoe we de financiën nog verder op or de kunnen brengen." Bruinooge laat de dreiging dat de ondernemers de belasting zullen ontduiken voor wat ze is. „Ik moet het raadsbesluit toet sen. Hoe de gemeente de nale ving controleert is mijn zaak niet." De brief van de Recron zal in de vergadering ook aan de or de komen, maar Bruinooge wil niet vooruitlopen op de inhoud. Hij is vast van plan b en w van Domburg dinsdag duidelijkheid te verschaffen. „Dat hebben we ook van hen geeist, dus hebben ze recht op een helder en'snel antwoord van ons." van onze verslaggever GOES - Wroemm... Daar gaat weer een oud wrak over de kop en nog een keer en.... nog een keer. En kijk eens aan; een auto met stuntman op de motor kap door een vuurzee. De kleine jochies en hun va ders staan er likkebaardend bij. Stuntrijden, woensdagavond op het Goese Molenplein. Gieren, knallen, popcorn en cola. Het Duitse autostuntteam Les Aranis zegt nergens voor terug te schrikken. En dus scheuren de ruige jongens in oude Kadetjes en afgeschreven Dafjes heldhaftig op twee wielen door brandende barrica den rakelings langs het publiek. Dit zijn de stunt mannen die durven. Met de motor over vier auto's heen Ze kunnen er wel acht aan Zonder gevaar is het optreden van de groep niet. Een lid van Les Aranis verloor destijds het leven bij een evenwichtskunstje op de staalkabel. En onlangs ver brijzelde een teamlid zijn onderarm tijdens een wer velende show. Het Goese publiek werd daarom woensdagavond vriendelijk gevraagd, naast de en treeprijs voor de show, een bijdrage te leveren voor de stuntmannen die er tot nu toe minder gelukkig vanaf gekomen zijn. De mannen van Les Aranis laten het niet bij eén op treden in Zeeland. De komende dagen treden ze nog op in Axel (vandaag). Temeuzen (maandag), Groede Bad (dinsdag). Nieuwvliet Bad (woensdag) en Cad- zand Bad (donderdag). foto PieterHonhoff llllnBHUÉIH De eerste Folkloristi sche Dag van dit laar wordt vandaag, donderdag op het Mo lenwater in Middelburg Behouden. Tijdens de rtngrijderij dienen alle deelnemers in Walcher- sc dracht gekleed te Baan. Er worden ringen gesto ken te paard en vanaf versierde sjezen. Voor alle onderdelen zijn prijzen uitgeloofd. Er doen 27 ruiters en 35 sje- *en mee. De Folkloristi sche dag begint om 9.30 u"r en duurt tot 17.00 dur. Om 21.00 uur is de Prijsuitreiking in de stadschouwburg in Middelburg. De tweede Folkloristi sche Dag is op donder dag 13 augustus. Evenementenagenda op pagina 15 van onze verslaggever Henk Postma OVERSLAG - Het wemelt er van de grenspalen. Maar de enige scheidslijn die nog enige eerbied afdwingt is de kerk hofmuur. Ooit metselde men daar zeven kapellen in, gewijd aan Onze Lieve Vrouwe van VII Weeën. Zelfs van de vrome gedachten die daarbij door de hoofden spookten, is weinig meer heel. Het patronaatsge bouw Heilig-Hart heet tegen woordig buurthuis Snoopy. De nis in de gevel, van waaruit de Heilige Maagd moederlijk op de parochianen neerkeek, oogt akelig leeg. In plaats daarvan is een uithangbord als blik vanger in gebruik genomen. Het schreeuwt de dorstige voorbijganger het merk van een goed glas bier toe. Het etablissement oogt verla ten. Wie erin wil, vindt de deur stevig vergrendeld. Nee. dan de collectebus die uitnodigend aan het hek is bevestigd van de 'Rots uit liefde tot O. L. V.'. Het deksel hangt los. Roest ver raadt dat het laatste offer van jaren her dateert. Hier. midden in het Belgisch-Nederlandse grensdorp Overslag, lijkt niet alleen de landsgrens, maar ook de lijn naar de hemel aan deva luatie onderhevig. Op de klem-rijke begraafplaats rond het parochiekerkje glanst de welvaart van de zerken af. En welvaart eist nu eenmaal andere offers. Aan de glasbak bijvoorbeeld. Het ding staat aan de rand van een afvaltvlak- te die als kerk- of dorpsplein fungeert. Een echtpaar van middelbare leeftijd, dat er de auto heeft geparkeerd, zorgt voor het enige teken van leven. Een kofferbak vol flessen wordt geledigd in het ronde gat. Luid ruchtig gerinkel van glasscher ven doorboort geruime tijd de serene stilte. Parochiekerkje Overslag op een willekeurige doordeweekse middag. De landsgrens, die het dorp mid dendoor deelt, bestaat al lang niet meer. Ook al staan er ste nen in de grond uit de tijd dat Nederland aan Oostenrijk paalde. De bewoners van de Hollandse kant laten zich al sinds mensenheugenis rond het Belgische parochiekerkje begraven. En die van Belgisch Overslag gooiden al evenlang ongestoord het hengeltje uit in de Nederlandse Keizersputte, waaruit - wil men de overleve ring geloven - ooit het paard van Napoleon een slokje water dronk Een kwart eeuw geleden, op 15 februari 1967. was het Neder- Albert Delaruelle, uitbater van het Belgische grenscafe St. Sebastiaan, breidde onlangs zijn Nederlandse bezittingen uit. „Nu nog iemand die de restauratie van die molen kan betalen." foto Camile Schelstraete landse deel van het dorp pro minent. in het nieuws. Kort na 20 uur kwam het als eerste ge meente uit de bus met de uit slag van de kamerverkiezin gen. Nederland schrok op. De Boerenpartij bleek een giganti sche slag te hebben geslagen: 23,4 procent van de stemmen Het begin van de revolutie? Dat viel mee. Partijleider Hen drik Koekoek beleefde een glo rieus verkiezingsavondje. Dat wel. Maar elders in het land bleek het toch iets minder fraai met zijn populariteit gesteld. En wat is nu 23.4 procent? In Overslag waren dat destijds welgeteld 32 stemmen Het wa ren de jaren waarin landelijke tijdschriften en kranten hun razende reporters naar Over slag zonden om de lezers te kunnen berichten over de kleinste gemeente in Neder land. Driejaar later werd de ge meente Overslag opgeheven. Het zag er naar uit dat het plaatsje de vergetelheid in zou glijden. „Sinds de oorlog", klaagde burgemeester Geor ges Dierick. „is er 1 huis ge bouwd. Verleden jaar heeft er niemand het levenslicht aan schouwd en ook dit jaar wordt er niemand verwacht." Kasteel Zo was het een kwart eeuw ge leden. Zo is het nu niet meer. Jarenlang is er voor behoud van het Nederlandse schooltje gevochten. Er moesten en zou den woningen worden ge bouwd. Die woningen zijn er pas de laatste jaren gekomen. In het uitbreidingsplannetje bouwt een aannemer uit Hulst inmiddels het twintigste nieuwe huis. Aan de andere kant van de grens verrijst zelfs een waar kasteel. Landelijk wo nen blijkt plotseling in op Overslag. Voor 't schooltje komt die her waardering te laat. Het is in middels gesloten. Er werd een tapkast in geplaatst. En de in ternationale dorpsfanfare Con cordia speelt er nu vrolijke klanken. De klanten van het grenscafé Sint Sebastiaan drinken hun pinten in België en schieten aan de overkant van het Grenspad, op een Ne derlandse staande wip. Uitba ter Albert Delaruelle kocht laatst de molenruine op. aan de overkant van het grenspad. Op het bijbehorende weiland laat hij koeien grazen. Voor in de diepvries. „Nu nog iemand", wenst hij, „die de restauratie van die molen kan betalen," In het snelst groeiende gehucht van Nederland moet zoiets kunnen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De toeris tenbelasting die de gemeen te Domburg de gasten in re kening wil brengen, steekt met kop en schouders boven de rest van de Zeeuwse ta rieven uit. Campingover nachtingen gaan 1,35 gulden kosten, hotel- en pensio novernachtingen 1,85 gul den. De toeristenbelasting voor slaapplaatsen in andere Zeeuwse recreatiegemeen ten schommelen tussen zes tig cent in Middelburg en Bruinisse en vijfentachtig cent in Veere en Wester- schouwen. Mariekerke. Ar- nemuiden en Vlissingen re kenen vijfenzestig cent. Oostburg. Westkapelle en Valkenisse vragen van de toenst vijfenzeventig cent. De prijzen zijn per persoon per nacht. Overigens valt in de gemeente Oostburg nog deze week de beslissing of de toeristenbelasting naar vijf ennegentig cent per nacht gaat. De meeste gemeenten ken nen een systeem van sei zoenplaatsen. Een camping eigenaar moet per seizoen per caravanplaats een vast bedrag betalen, dat hij op een of andere manier moet zien te verhalen op de toeris ten. Hoteleigenaren krijgen een berekening per bed. De berekening gaat in alle ge vallen van het basisbedrag van een enkele overnachting uit. Een uitzondering vormt Zie- rikzee. Dat kent helemaal geen toeristenbelasting, maar brengt de bootbezit- ters havengeld in rekening. van een medewerkster IJZENDIJKE - De 16-jarige bromfietser R. J. B. uit Schoon- dijke is woensdag bij een ver keersongeluk op de kruising Parkzicht in IJzendijke ernstig gewond geraakt. B. werd in kri tieke toestand met hersenletsel per helikopter overgebracht naar het Sint Janhospitaal in Brugge. De duo-passagier, de 16-jarige C. J. S. uit Groede, werd met een hersenschudding, een bekken en een enkelbreuk per ambulan ce overgebracht naar het Anto- niusziekenhuis te Oostburg. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor tien toen de brom fiets. komend vanaf de Oranje straat, op de kruising geen voor rang verleende aan een trekker met oplegger. De bromfiets werd geschept door de vrachtwagen combinatie. De combinatie, ge laden met 20 ton papier, werd bestuurd door de 46-jarige A. G. van H. uit Evergem (Bi. De bromfietsbestuurder raakte door de aanrijding onder de op legger beklemd. De brandweer van IJzendijke en Oostburg be vrijdde hem. Het verkeer werd door de politie een uur lang om geleid. Jongen (16) uit Souburg bekent mishandeling VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft woensdag een 16-jarige jongen uit Oost- Souburg aangehouden op ver denking van mishandeling. De knaap heeft bekend dat hij vori ge week een 14-jarige Vlissinger ernstig heeft toegetakeld op de Reijersweg. GARAGE FRANCKE MELISKERKE TEL. 01186-1748 Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaal sneller. 01184-84216 zeeuwse almanak 111 I 111 i i 111 i 1111 111 I I 11 „Leuk", dachten die mensen uit Middelburg een paar jaar geleden toen het gezin van de buren iverd verrijkt door de komst van Kevin. „Leuk, zo'n klein mannetje erbij. Dat geeft de hele om geving iets jeugdigs. Intussen kuiert Kevin dage lijks door de tuin, een bezig heid die hij vergezeld laat gaan van veel hallogeroep. Het echtpaar aan gene zijde van de schutting heeft daar veel schik in. Maar sinds kort heeft Kevin zijn begroeting wat uitge breid. Als hij de buurman ontwaart, roept hij opge- ivekt: „Hallo opa." Zo ook wordt de buurvrouio hard nekkig met 'oma' aange sproken. Het zijn tenslotte veertigers en dat jongetje bevordert iedereen vanaf die leeftijdscategorie tot grootouder. De omgeving heeft met Ke vin inderdaad iets jeugdigs gekregen Dat echtpaar voelt zich er alleen een beetje ouwelijk bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21