Deel Oesterdam verhuist Milieugroep Oosterschelde Mossel prijst zich uit de markt Geen ontslagen Zeeuws Bureau Slachtofferhulp Bebording langs de Oosterschelde morgen in gebruik Nieuw plan voor toeristenbelasting b en w Domburg ipitters verontrust ver plan smeerpijp provincie 11 InDeParel Overheidsdiensten zien toe op naleving regels WOENSDAG 8 JULI 1992 van onze verslaggever GOES - Nog net voor aanvang van de toeristische zomerpiek is het bebordingsplan voor de Oosterschelde klaar. In op dracht van het consulentschap Natuur. Bos. Landschap en Fauna te Goes, worden dezer dagen langs het natuurmonu ment 12 informatiekasten en 17 informatiepanelen geplaatst. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes onthult morgen (donder dag) om 14.00 uur op de Greve- lingendam een informatiepa neel. om daarmee te onderstre pen dat het bebordingsplan een feit is. In 1990 zijn grote delen van de Oosterschelde en een aantal bin- nendijkse gebieden - voorname lijk inlagen - aangewezen tot be schermd natuurmonument In het kader daarvan is een betre- dingsregeling van kracht gewor den. Sommige delen van de zeearm zijn uit oogpunt van na tuurwaarden niet meer toegan kelijk. andere delen zijn nog maar beperkt toegankelijk. Ook zijn er gebieden die. als voor heen. gewoon betreden kunnen worden. Het al dan niet toegankelijk zijn van gebieden wordt aangegeven met bordjes Om het publiek meer duidelijkheid te geven over het hoe en waarom van de aan- wijzing tot beschermd natuur monument. is besloten informa- tiepanelen te plaatsen op druk bezochte plekken. In het bijzon der voor de spitters van zeeaas zijn nog eens speciale informa tiekasten geplaatst bij spit- plaatsen In de kasten is voor lichtingsmateriaal te vinden over de zeeaasvoorziening in de Oosterschelde en over de plaat sen waar - overigens alleen met vergunning - gespit mag worden. Het aanbrengen van borden en voorlichtingsmateriaal is ook van belang voor het uitoefenen van controle en het houden van toezicht op de spelregels. Dat ge beurt door medewerkers van de politie en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Het is de bedoeling van het consulentschap om in het najaar '92 een voorlichtingsfolder over de Oosterschelde uit te brengen Daarin staan gegevens over de waarden van de zeearm en over de verschillende gebruiksvor- men - zoals duiken, spitten, snij den zeegroente, watersport - en de regels die ervoor gelden. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Zeeuwse Bureau Slachtofferhulp hoeft geen personeel te ontslaan. Voorzitter L. Theissen reageer de dinsdagmorgen 'verbolgen' op berichten als zou de Zeeuwse vestiging het personeelsbe stand moeten verkleinen. Er zijn wel problemen in Noord- Holland, maar het Zeeuwse bu reau heeft voor dit jaar een slui tende begroting en de pessimis tische vooruitzichten zijn op Zeeland dus niet van toepas sing. „Ik weet niet hoe die berichten de wereld in zijn gekomen, maar daar is hier in Zeeland niets van bekend." Het Zeeuwse Bureau Slachtofferhulp heeft de afgelo pen jaren juist hard aan getrok ken om te zorgen dat alle Zeeuw se gemeenten en de provincie meebetalen aan de hulp aan slachtoffers van misdrijven. Ge-, meenten en provincie betalen samen ongeveer een kwart van het benodigde geld. De rest komt van het ministerie van jus titie. maar pas wanneer de la gere overheden al over de brug zijn gekomen. Dat is in Zeeland dit jaar voor het eerst volledig gelukt. Het ministerie van justi tie heeft daarom geen reden te tornen aan de bedragen waar het Bureau Slachtofferhulp Zee land op rekent. Coördinatoren Theissen zegt echter niet de in druk te willen wekken dat het al lemaal zo makkelijk gaat in Zee land. De begroting komt rond. maar 'met hangen en wurgen'. Er werken drie coördinatoren bij de Zeeuwse slachtofferhulp. Vol gens de afspraken met het mi nisterie kan de stichting op dat aantal recht doen gelden. Wel is het zo dat één van de coördi natoren in deeltijd werkt, maar dat is niet het gevolg van onvol doende financiering door het mi nisterie verklaart Theissen. Directeur E. Vreeburg van de Landelijke Organisatie Slacht offerhulp. die namens de bu- reaus met het ministerie onder handelt. bevestigt de medede lingen van Theissen „Er is in derdaad zorg. maar de gevolgen zoals in Noord-Holland waar een ontslagaanvraag moest worden ingediend gelden niet voor Zee land." van onze verslaggever DOMBURG - De gemeente Domburg heeft een nieuwe me thode bedacht om de toeristen belasting te verhogen ten bate van recreatiepark Hof Dom burg. In plaats van het vaste be drag per overnachting zoals dat nu gehanteerd wordt, wil het college een percentage van de prijs van de overnachting op leggen. Verhuurders van kam peerplaatsen moeten vijftien procent van het overnachtings tarief aan de gemeente gaan overmaken, verhuurders van pension- en hotelkamers vijf procent. Daarmee verlaat het college zijn eerder gedane voor stel om voor overnachtingen op een camping fl,25 en overnach tingen in een hotel of pension f2.50 toeristenbelasting te reke nen. Het financieringsplan om de lo pende schulden op het project Hof Domburg binnen de perken te houden, is nog niet goedge keurd door gedeputeerde sta ten Het gemeentebestuur heeft enkele inkomstenbronnen ge vonden om de 2,3 miljoen gulden die nodig is. te vergaren. De ver hoging van de toeristenbelas ting wordt aangevuld met de verkoop van grond en de bouw van zogenaamde chalets De betrekkelijk globale finan ciële onderbouwing van de plan nen kon echter geen genade vin den: gedeputeerde van finan ciën Bruiriooge wil uitge werkte voorstellen en door de raad vastgestelde verordenin gen zien Daarom is ook de ge meentebegroting nog steeds niet goedgekeurd. Berekeningen Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels ex tra berekeningen laten uitvoe ren Daaruit blijkt dat enkele schattingen te optimistisch wa ren De bouwgrond aan de Brou werijstraat levert een half mil joen minder op dan het college hoopte, waardoor ook de rente baten 74.000 gulden lager uitval len. De herberekening van de op brengsten toeristenbelasting komt elfduizend gulden lager uit. De opbrengst van de chalets ziet er echter aanmerkelijk zon niger uit Al met al gaapt er in de nieuwe berekening echter een gat van 631.000 gulden. Dat te kort wil het college opvangen door het bijbouwen van apparte menten of bungalows. De commissie economische za ken bespreekt de nieuwe voor stellen vanavond, woensdag, vanaf 20 uur. Dan moet blijken hoe de (recreatie-(ondernemers in de gemeente over het nieuwe voorstel denken. De commissie financien vergadert donderdag vanaf 19.30 uur. Beide vergade ringen worden gehouden in het gemeentehuis De gemeente raad komt volgende week dins dag in een extra vergadering bij een om zich over de nieuwste versie van het reddingsplan uit te spreken. Middelburgse broers verdacht van afpersing drugsdealer VLISSINGEN - Twee Middel burgers, de broers A. M. (31) en M. M. (27). zijn dinsdagmorgen in hun woonplaats aangehou den op verdenking van afper sing van een handelaar in ver dovende middelen. Het tweetal ging zondag 21 juni op bezoek bij een drugsdealer in Vlissingen. Ze wilden drugs en geld en gebruikten geweld om hun eis kracht bij te zetten. Dat werkte. De handelaar gaf de Middelburgers waarom ze vroe- gen, maar hij deed ook aangifte bij de politie De arrestaties in Middelburg zijn verricht op verzoek van de politie in Vlissingen. De broers zitten nog vast in het Vlissings politiebureau. Stortsteen wordt gebruikt voor vogeleilandjes van onze verslaggeefster REIMERSWAAL/THOLEN - Rijkswaterstaat is tot eind deze maand bezig met werk zaamheden aan de Oester- dam. Het stortsteen op het ta lud aan de zijde van het Zoommeer wordt tot een hoogte van 1,5 meter NAP af gegraven en vervangen door klei. De stenen worden op nieuw gebruikt voor de aan leg van vogeleilandjes op Boereplaat, ten zuidoosten van Tholen. Bij de aanleg van de Oester- dam werd destijds aan beide zijden stortsteen neergelegd tot een hoogte van vier meter NAP. Sinds de afsluiting van het Zoommeer is het verschil tussen eb en vloed aan de oost kant van de Oesterdam veel minder geworden „Daardoor is een hoog talud met keien met meer nodig." aldus H M. van de Laak. hoofd Diénst- kring Schelde-Rijn van Rijks waterstaat. „We kunnen het stortsteen mooi gebruiken voor andere dingen Dat scheelt handen vol geld." van onze verslaggever MIDDELBURG - Verschillende overheden gaan samenwerken om voor een betere handhaving van de milieuwetten in de Oos terschelde te zorgen. Ze hebben de Lokale Kontaktgroep Milieu (LKM) Oosterschelde opgericht, die vandaag - woensdag - voor het eerst bijeenkomt. De Kon taktgroep Milieu Oosterschelde is de eerste die in Zeeland voor eén van de grote Deltawateren in het leven is geroepen. Voor landgebieden zijn dergelij ke groepen al langer actief en de ervaringen zijn gunstig. Ver wacht wordt dat door de komst van de contactgroep voor de Oosterschelde. een bijdrage kan worden geleverd aan het behoud van het bijzondere karakter van de zeearm. Om aan de aanwij zing van grote delen van de Oos terschelde tot beschermd na tuurgebied ook daadwerkelijk inhoud te geven, is een goede controle op de regels van veel be lang. Leden van de contactgroep zijn medewerkers van diensten die een taak hebben ten aanzien van handhaving, toezicht op en con trole van de vele wetten en ver ordeningen op het gebied van natuur en milieu in het Ooster- scheldegebied. Het gaat om: rijkspolitie te water, rijkswater staat, consulentschap natuur, bos, landschap en fauna, water schappen. provincie Zeeland, al gemene inspectiedienst, ge meenten rond de Oosterschelde, directie visserijen en de rijkspo litie. Ook het openbaar ministe rie en de stuurgroep Ooster schelde hebben vertegenwoordi gers in de groep. Tot nu toe maakten de diensten met elkaar wel bepaalde afspra ken over controle, maai- het ont brak aan onderlinge afstem ming en het uitwisselen van in formatie. Daar moet door de komst van de contactgroep ver betering in komen. Het dubbel uitvoeren van werkzaamheden of onderzoeken kan in het ver volg worden voorkomen. Daar door komt er meer ruimte voor zaken waar men nu minder aan toekomt De instelling van de Lokale Kontaktgroep Milieu is onderdeel van een zogenaamd coördinatieplan, dat al in 1988 door de stuurgroep Oosterschel de is vastgesteld Het stortsteen dat van het talud aan de Oesterdam wordt afgegraven, zal worden gebruikt voor de aanleg van vogeleilandjes op Boereplaat. foto Willem Mieras ™VL IS EtN HtbJ.LïiSETHÊl'1S,S MCT FITNESS. BOWLING- EN SQUASH; SS»»». KUUHCEKmJM' theater. cafés en hestaurants in domburg lonze verslaggever JJNSPLAAT - De Vereni- I van Beroepsspitters Zee- in Zeeland (VVBZ) is 'bui- ittHoon verontrust' over nnen van de Vlaamse deelre- ing om de smeerpijp van stnderloo naar de Wester- flde in gebruik te nemen, tgaat om chloorhoudend af water van het bedrijf Tes- derloo Chemie. Volgens de Pging kan dat een cata- Ofale invloed hebben op het demieven in platen en slik- L Uit inmiddels gestopte af dingen in Eems-Dollard is leken at hele leefgemeen- >ppen volledig vergiftigd en "ieligd kunnen worden, al- ide VVBZ. •eroepsspitters zijn bang dat met de Westerschelde dezelf- aat opgaat, en dat juist nu ze 'rivier als nieuwe spitlocatie 'compensatie van gesloten teden in de Oosterschelde - ten ontdekt. In een brief aan dagelijks provinciebestuur agtde VVBZ al het mogelijke doen om nieuwe vervuiling 'de Westerschelde te voorko- o Het is ontoelaatbaar dat dringen - bij de huidige in- ten eigenlijk pure milieucri- riiteit - zullen gaan plaats- Hen ■rstel Steniging maakt melding opmerkelijk herstel van het terschelde-milieu in de laat- maanden, door het terug gen van de waterverontrei- j1? op Nederlands grondge- Leden van de VVBZ heb- °nder meer waargenomen m het, westelijk deel van de Erde hoeveelheid zeeaas toe- F- ten oosten van de lijn mingen-Perkpolder - waar bodemleven verdwenen -weer wormen worden aan- dat in toenemende Jriveer steltlopers op de pla- (Advertentiei Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 11 juli organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel. Hélemaal gratis, én met live-muziek van het swingende duo "RUBATO". Vanaf 20.30 uur bent u van harte welkom. DE PAREL Om 00.30 klinken de laatste tonen. Mwtg 2.4357 BT Domburg. De volgende dansavond is op 8 augustus a.s. met "Passé Partout". van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Begin in Philippine vooral niet over buitenlandse mosselen. Deense. Italiaanse, Ierse, tè vaak zit er een luchtje aan. „Kijk nou naar dat gedon der in Assenede, hier net over de grens. Vorig jaar wilden ze daar de primeur van de eerste mosse len hebben. Ze hebben het ge weten: tachtig opnames in het ziekenhuis." Frans de Bruijne van restaurant De Mosselbank serveert alleen kwaliteit. Ne derlandse mosselen, uitslui tend goudmerk. Vet. vers en vle zig van prijs, vooral dit seizoen. „Tja, de prijzen zijn niet meer plezant. We zullen het moeten hebben van een grote omzet." Zeven jaar terug was het nog leuke 'business'. De restaura teurs kochten de schelpdieren in voor 1.75 gulden per kilo. waarna het zeebanket voor een kleine twintig gulden op de kaart ver scheen Van zo n aardig handel tje is de laatste jaren geen spra ke meer De mosselprijzen zijn met het seizoen omhoog gescho ten Het tweekleppig schelpdier tje is van volks voedsel gepromo veerd tot een exquise lekkernij, die amper meer bereikbaar is voor Jan Modaal. De eerste aanvoer op de Yersek- se veiling, met recordbesommin gen van achter in de vijfhonderd gulden per mosselton. belooft een nieuwe prijsstijging van tien a vijftien procent. Een geluk voor de smulpapen dat de han del de hoge inkoopprijzen slechts ten dele doorberekent en zelf een stuk verlies incasseert, anders zou een kilootje mosse len met recht de spreekwoorde lijke titel "Zeeuws goud verdie nen. Verkoopprijzen Acht tot veertien gulden de kilo betaalt de consument, die ze donderdag kan aantreffen in de viswinkels, mits die ze nog afne men. Maar of ze grif van de hand gaan is de vraag. Ik heb al ge peild hoe de verkoopprijzen zul len liggen en die zijn allesbehal ve aantrekkelijk. Als ik donder dag de pnjs noem. ligt de klant meteen op zijn rug van de schrik. Ik weet hoe dat gaat. veertien gulden, meneer! Veertien voor vijf kilo? Nee meneer, voor één kilo, Slik!! En dan moetje reke nen dat die mensen vaak al met het stokbrood, de selderie en de sausjes op de stoep staan Hans Vis - „nee, zo heet ik echt" - van Dacla Vis en Mosselhandel in Vlissingen vindt dat de mos sel zich op deze manier uit de markt prijst. De prijzen komen in de buurt van een sappig iapje ossehaas Behalve de particulier hikt ook de restaurateur er te gen aan: Vis merkt dat aan zijn afnemers Ik lever aan tien hele grote horecabedrijven op Wal cheren. Vroeger raakte ik op een zaterdag zó dertig baaltjes kwijt, tegenwoordig zijn dat er twee. Te duur. zeg maar: niet meer te betalen," In Philippine, luilekkerland voor mosselliefhebbers bij uit stek. klinkt eveneens een wild geraas. „Er zijn mosselen ge noeg. maar de kwekers verrek ken het ze aan te voeren. Ze hou den ze achter de hand om de prijs hoog te houden", priemt Frans de Bruijne een beschuldi gende vinger naar het noorden. Hij meent dat de restaurants vo rig jaar al meer hadden moeten rekenen voor het geschelpte zee banket. omdat het inslagpercen tage - het verschil tussen in- en verkoop - nu wel erg doorschiet. „Om gelijke tred te houden met andere luxe produkten. zou een portie mosselen 45 gulden moe ten kosten. Ik denk dat we nu halverwege de dertig gulden uit komen. We hebben een naam op te houden, maar feitelijk teren we in. Vroeger dreven de restau rants voor tachtig procent op mosselen, vandaag de dag is dat de helft. En omdat het exclusief voedsel is geworden, zul je ook je presentatie moeten wijzigen. Keurig gedekte tafeltjes met lin nen erop in plaats van lange schragen Dat. betekent investe ren. terwijl je winstpercentage terugloopt." Verlies Het Philippiense gemok is vol gens eigenaresse Jacqueline Corbeel van restaurant de Oes- terbeurs in Yerseke niet geheel terecht In haar ogen gooien ze aan de overkant een te hoog winstpercentage op een pan netje mosselen. „Je moet zelf een stukje verlies nemen, zodat je de prijs onder de dertig gulden kunt houden. De rechtstreekse verkoop aan de consument zal met deze prijzen tanen, maar mensen komen nog wel in het restaurant om mosselen te eten. Dat blijft, want dat is gezellig. Alhoewel er voor die prijs ook smakelijke alternatieven zijn. Kreeft bijvoorbeeld Eigenaar A. P. de Jong van de Goese vishandel Ttlroe weigert te doemdenken De prijs zakt heus wel. net zoals bij de nieuwe haring en de eerste asperges. Tuurlijk. de mosselen worden wat duurder, zo n tien tot vijf tien procent, schat hij. Da s jam mer. maar gekocht worden ze. „De klant koopt alleen wat min der kilo's. Iedereen die ze lust. eet een paar keer in het seizoen mosselen. De prijs bepaalt al leen hoe vaak. Het blijft gezellig eten. met zo n dampende pan op tafel, stokbrood, kruidenboter en sausjes erbij. Vergelijk het met een rijsttafel. Het is sfeer, heel anders dan een hapklare brok die je in tien minuten ach terover duwt." ten komen fourageren: op de platen van Valkenisse en Baar land verschillende malen rus tende zeehonden zijn gezien, in één geval zelfs met jong. Wanneer de Belgen de smeerpijp - met een vertraging van enkele jaren - in gebruik nemen, zal het herstel van het dierenleven weer teniet worden gedaan, meent de vereniging. De spitters wijzen er op dat ook natuurgebieden als het Verdronken Land van Saef- tinghe en het Schor van Waarde dan verder worden aangetast. e. prijzige mosselen bereiken deze week de consument, als die ze nog wil afnemen. foto Willem Mieras Vlissinger gepakt voor vervalsen van zegels VLISSINGEN - De Vlis singer J. van de V. (59) is maandag door de politie opgepakt, omdat hij ver valste zegels van Shell en Albert Heijn in om loop zou hebben ge bracht. De arrestant wordt er van verdacht in heel Zee land voor enkele honder den guldens aan zegel boekjes te hebben inge leverd. De politie heeft bij Van de V. thuis nog enkele duizenden verval ste zegels aangetroffen. De verdachte is herkend dooreen getuige, die had ontdekt dat de zegels met echt waren. Ook de Middelburger j K F. (34) is in verband met deze zaak aange houden. Hij zou bij de vervaardiging van de ze gels hebben geholpen. De Middelburger is in middels vrijgelaten. De Vlissinger is in verzeke ring gesteld. Excursie naar landbouwbedrijf ZONNEMAIRE - De vereniging voor Landbouwbedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland houdt morgen, donderdag, de jaarlijkse excursie. De deelne mers verzamelen zich om 13.30 uur op de pleisterplaats in Oos- terland. Van daaruit gaan zij naar het biologisch-dynamische akkerbouwbedrijf van Mees Vis ser in Strijen. Na een broodmaal tijd in Klaaswaal bezoekt het ge zelschap in de avond een proef- boerderij in de buurt. och speelweek ehandicapten i Middelburg nonze verslaggever DDELBURG - De speelwe- n \oor verstandelijk gehan- capten in Middelburg gaan ch door. Vorige week luidde Sociaal Pedagogische Dienst teland (SPDZ) de noodklok, el aantal vrijwilligers was te ring om verantwoord spe- ale activiteiten te houden. In- iddels hebben zich voldoende geleiders aangemeld bij de DZ. [zich voor het einde van deze ek nog geen vrijwilligers had- laangemeld, moesten leerlin- I van de Middelburgse Kli- pschool. een school voor Zeer leilijk lerende kinderen i(LK) noodgedwongen thuis ven. G. Oosterling van de 'DZ meldde dinsdagavond heugd dat zich inmiddels li vrijwilligers hebben aange- Id. „Zelfs uit Zierikzee. Ove- ide en Wemeldinge. Wij zijn de zorgen. De speelweek kan ons gewoon doorgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23