Eén adres voor alle uitkeringen i"ro-<Jhoice ^esiden WHO: voorlichting remt uitbreiden aids-epidemie PZC Grote houseparty op Maasvlakte binnen- en buitenland °vdA niet afwijzend tegenover plan WD, D66 en Groen Links Clinton, Bush en Perot gelijk in peilingen SMOG (metingen van gistermiddag) Herzien vonnis op basis poppenmethode in theorie mogelijk Ramos achtste president Filipijnen Meer zon en warmer in juni 3 en in europa WOENSDAG 1 JULI 1992 EN IIAAG (ANP) - De PvdA- •actie in de Tweede Kamer dinsdag in eerste instantie gereageerd op een giste- gepresenteerd plan van de VD. D66 en Groen Links om al- instellingen die uitkeringen en werklozen aan baan proberen te helpen, te tot één 'winkel', PvdA vindt het ook be- om het landelijke op de uitvoering van de zekerheid onafhankelijk i maken. Zij mist echter argu- lenten van de oppositiepartij- i om werkgevers en vakbonden uiten spel te zetten bij dat toe- cht. I met al tekent zich een meer- srheid in de Tweede Kamer af jor de hoofdlijnen van het plan an de drie oppositiepartijen om a uitkeringsorganen te reorga- iseren. VD, D66 en Groen Links willen bedrijfsverenigingen ophef- Vesterlaken lerziet uitspraak iver NU'91 niet TRECHT (ANP) - CNV-voor- A. Westerlaken heeft zijn uitlatingen over de ategorale vakbond NU'91 niet igetrokken. In een korte ver- laring zei hij dinsdag slechts iet de bedoeling te hebben ge- ad NU'91 en haar leden te wetsen en te beledigen, 'esterlaken kwalificeerde cate- jrale vakbonden eerder als jloedzuigers met een vam- iersmentaliteit", omdat zij echts oog zouden hebben voor »t belang van de eigen achter- De bond voor verpleegkun- en verzorgenden NU'91 hij met name. is mij duideüjk ge- orden dat door deze vergelij- en met name de woord- NU'91 en bij deze vakor- aangesloten leden zich en beledigd voelen", de CNV-voorzitter dinsdag in verklaring. „Dat is niet mijn geweest. Voor zover rganisaties of personen zich jch door mijn woordkeuze ge- wetst of beledigd voelen, be- •eur ik dat zeer". 'orige week vrijdag ging de ond akkoord met de inhoud an de verklaring die de CNV- oorzitter gisteren heeft uitge- proken, waardoor een kort ge- ing van de baan was. fen en op 28 plaatsen in het land kantoren openen waar iedereen die werkloos of arbeidsonge schikt is terecht kan voor hulp en begeleiding bij het zoeken naar werk. In uiterste instantie moet zo'n regionale 'werkwin kel' een uitkering toekennen. De oppositie vindt dat werkge vers en werknemers, die nu in de besturen de dienst uitmaken, hun invloedrijke rol kwijt moe ten raken omdat zij meer naar de belangen van een bedrijfstak kij ken dan naar het belang van de individuele werknemer. Bundeling van de bedrijfsver enigingen, het GAK, de sociale diensten, de Gemeenschappelij ke Medische Dienst en de regio nale onderwijsbureaus (voor omscholing) is volgens de oppo sitie nodig omdat zij nu verbrok keld werken. Mensen die moeten terugvallen op het stelsel van de sociale zekerheid worden van het kastje naar de bekende muur gestuurd, meent zij. De PvdA wacht met een defini tief oordeel omdat staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) een wetsvoor stel in de pen heeft dat ook reor ganisatie van de uitvoeringsor ganen beoogt, maar dat lang niet zo veel overhoop haalt als het plan van de oppositie. Verder wil de fractie wachten op de uitkomsten van het parle mentaire onderzoek naar het functioneren van de uitkerings instanties. Die worden eind van dit jaar verwacht. CNV afwijzend Het CNV noemt het plan een „fa ta morgana". Volgens de vak centrale ontwikkelen de huidige bedrijfsverenigingen momen teel in snel tempo een beleid dat - is gericht op het terugdringen van het ziekteverzuim, de ar beidsongeschiktheid en de werkloosheid. De eerste posi tieve resultaten dienen zich nu al aan. Het afschaffen van de be drijfsverenigingen betekent vol gens het CNV dat dit beleid niet verder kan worden ontwikkeld. Het CNV vindt het slecht dat werkgevers en werknemers in de voorgestelde uitvoeringsorgani satie een minderheidspositie krijgen. Daarmee nemen de ver antwoordelijkheden van de so ciale partners ook af. Het CNV steunt het huidige kabinetsbe leid dat juist uitgaat van het uit breiden van de verantwoorde lijkheden van werkgevers en werknemers. Clinton gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst, waarbij hij zich uitsprak voor een vrijere abortuspraktijk. foto Steve Jaffe/ Reuter WASHINGTON (AP) - De populariteit van Bill Clinton, Russ Perot en president Bush is onder de Amerikaanse kiezers onge veer even groot. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van ABC News en de Washington Post. Clinton staat op 33 procent, Perot op 30 procent en Bush op 29 procent. Met een foutmarge van 3,5 procent betekent dat een praktisch gelijke stand. Alleen Clinton kan uit de peiling een lichtpunt peuren. Voor het eerst sinds weken staat hij niet meer derde achter de twee andere kandidaten voor het president schap, maar eerste. SPIJKENISSE (GPD) - De Maasvlakte vormt komende zaterdag het decor voor een gigantisch house-spektakel. Organisa tiebureau Rige rekent er op dat het feest, onder de naam Euro Rave '92, de grootste houseparty ooit zal worden. Rige verwacht tussen de tien- en vijftienduizend bezoe kers. Drieduizend toegangskaarten zijn al aan de man gebracht. Volgens organisator George Ruseier van Euro Rave '92 is alles in kannen en kruiken. „Alle benodigde vergunningen, die Car thago destijds voor het popfestival ter gele genheid van 650 jaar Rotterdam had aange vraagd, hebben wij inmiddels ook." Het gemeentelijk Havenbedrijf van Rotter dam steunt Euro Rave door de Maasvlakte gratis ter beschikking te stellen. Volgens Ruseier is de organisatie van Euro Rave '92 in nauw overleg gegaan met de politie. Ver der zullen er tijdens de 'rave' zo'n vierhon derd vrijwillers op de been zijn. van onder aannemers tot beveiligingsbeambten met honden. Rige organiseerde vorig jaar op de Maas vlakte, als voorproefje op 'het grotere werk', een party voor zo'n zevenhonderd mensen. 'Klein beginnen en groot eindigen' is het motto van Ruseier, die in twee jaar tijd ruim twintig houseparty's heeft organiseerd, Vandaag laat de weerkaart bo ven de regio een zone van lage- druk zien. Heel langzaam trekt deze naar het noordoosten. Het gevolg is dat ive de dag beginnen met vrij veel bewolking waaruit af en toe buiige neerslag kan val len. Tevens zorgt dit lagedruk gebied ervoor dat de warme lucht van de afgelopen dagen Otis land heeft moeten verlaten. Inmiddels stroomt een wat kou dere luchtsoort de regio binnen zodat de temperatuur nog maar net in de bimrt van de 20 graden zal komen. In de loop van de dag breekt de bewolking en kunnen we opklaringen tegemoet zien. Deze hangen op hun beurt sa- men met een snel ontioikkelende hogedrukuitloper boven de Brit se Eilanden. Een stuk hiervan koppelt zich los en gaat als nieuw hogedrukgebied boven de Noordzee liggen. Vandaag dus even een wat mindere dag met temperaturen om even bij te ko men. De wind is zuidivestelijk maar draait vanavond naar het noorden. Nautisch bericht wind: zuidwest 4 tot 5. ruimend Jioord; zicht: matig tot goed: temperatuur kustwater: 18 gra den: afwijking ivaterstanden: geringe verhogingen; maximum golfhoogte monding Scheldes: halve meter of minder. ZON EN MAAN 2 juli Zon op 05.24 onder 22.02 Maan op 07.57 onder 23.05 Voor donderdag: Het hogedruk gebied boven de Noordzee be heerst het weer. Eerst nog enke le wolkenvelden, later perioden met zon. Er staat een matige af en toe vrij krachtige noord tot noordoostelijke wind De mid- dagtemperatuur ligt net even boven de 20 graden. Hoog water uur cm uur cm Woensdag, 1 juli Vlissingen 03 30 245 15.28 237 Terneuzen 03.23 271 15.48 262 Bath 04.25 313 16.53 301 Roompot-buiten 03.00 185 1530 172 Zierikzee 04.50 171 17,15 159 Yerseke 05 05 175 17.30 164 Philipsdam-West 05.20 176 1750 166 Donderdag, 2 juli Vlissingen 03.48 258 16 16 241 Terneuzen 04.06 283 16.35 265 Bath 05 13 325 17.36 304 Roompot-buiten 03.50 195 15.15 172 Zienkzee 0545 178 1805 178 Yerseke 05 55 184 1820 166 Philipsdam-West 06.15 189 18 00 171 1 Laag water uur cm uur cm Woensdag, 1 juli Vlissingen 09 28 203 21 58 224 Terneuzen 0956 216 22 26 236 Bath 1107 237 23 39 258 Roompot-buiten 09 20 146 2145 165 Zierikzee 10.40 139 23.15 158 Yerseke 10 40 146 23 10 165 Philipsdam-West 10 40 150 23 10 169 Donderdag. 2 juli Vlissingen 10 17 204 22.50 234 Terneuzen 10.45 217 23.16 247 Bath 1156 238 Roompot-buiten 10.05 142 22.35 171 Zierikzee 1130 135 Yerseke 1135 142 Philipsdam-West 11.35 146 waaronder enkele grote in Ahoy'. De belangrijkste ingrediënten voor dit 'me- ga-feest': een geluidsinstallatie met een ver mogen van 120 kiloWatt. een lasershow met 4096 kleurcombinaties en diverse (semi-live) house-acts, waaronder 'Holy Noise' en 'Fier ce Ruling Diva'. Het. leuke van de Euro Rave vindt Ruseier zelf dat het nooit uitverkocht kan raken. „Als er meer mensen komen dan verwacht, vergroten we gewoon het terrein, want dat is natuurlijk groot zat." Tijdens de 'rave' zullen vanuit het centrum van Rotterdam (CS), Hoogvliet, Spijkenisse en Hellevoetsluis speciale bussen rijden. Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog t VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog lEN HAAG (GPD) - De Hoge iaad sluit niet uit dat herzie ing plaatsvindt van vonnissen ie zijn uitgesproken op grond an de omstreden en inmiddels oor justitie niet meer als be- 'ijs erkende poppenmethode. 'at kan echter uitsluitend op idividuele basis. iok de voorzitter van de werk- i'oep die justitie adviseert de oppenmethode niet langer te als bewijs voor sek- misbruik van kinderen, J. Hulsenbek, erkent dat inzichten kunnen lei en tot nieuwe conclusies", herziening van de die sinds 1988 - toen uit de gratie ITRECHT (ANP) - De stagne- ende consumptie van eieren de Nederlandse pluim- eehouders parten te spelen, bleek dinsdag in Utrecht op jaarvergadering van de Ne- lerlandse Organisatie van (NOP), K. Boonen noemt de marktsituatie ronduit „Momenteel ligt de op- op circa 1,50 gulden er kilo. Dat zou ongeveer twee Widen moeten zijn om de kost- ïijs te dekken." [olgens Boonen is er momenteel innen de EG sprake van over- foduktie. Bovendien is de con- urrentie vanuit de Verenigde Itaten heviger dan normaal als evolg van de lage dollarkoers, leide gegevens zijn van tijdelij- e aard, aldus Boonen. Anders is met teruglopende belang- telling van de consument voor ei. Boonen acht die tendens tructureler van aard. „Een jaar vijf geleden at de gemiddelde onsument jaarlijks 220 eieren. Ju is dat nog maar 175. Die ont vindt in heel West-Eu- ppa plaats." )e NOP-voorzitter wijt de ta lende populariteit van het ei on- meer aan de veranderende fitgewoonten van de consu ltent. „Voor het eitje bij het ont lijf wordt, nauwelijks nog tijd jenomen." Daarnaast is het inago van het ei aangetast door let hoge cholesterolgehalte en bor berichten over salmonella- bsmettingen. de omstreden onderzoeksme thode in zwang kwam - zijn uit gesproken, zit er echter niet in. Ieder afzonderlijk geval moet op zich worden beoordeeld en daar bij gaat het er vooral om te we gen in hoeverre de poppenme thode heeft gediend als bewijs of slechts als aanvullend bewijs. „Wanneer er nieuwe feiten zijn, kan een veroordeelde de rechter vragen om herziening van het vonnis", aldus W. van Nispen, woordvoerder van de Hoge Raad. „Een nieuw inzicht kan een nieuw rechtsfeit zijn". Met enige slagen om de arm houdt Van Nispen er rekening mee dat het in een aantal gevallen komt tot herziening van de opgelegde straf, zelfs sluit hij niet uit dat bij mensen kan worden vastgesteld dat ze ten onrechte een gevange nisstraf hebben ondergaan, om dat teveel waarde werd gehecht aan de informatie die was ver kregen met de 'anatomisch cor recte poppen'. Overigens wordt de poppenme thode sinds 1989 niet meer geac cepteerd als bewijs voor mis bruik. De Hoge Raad zei toen dat de rechter de kritiek op de methode serieus moeten nemen. Mr. Hulsenbek vindt het „lo gisch" dat wordt gedacht aan herziening van een aantal von nissen, waarover de fractie van Groen Links in de Tweede Ka mer vragen heeft gesteld aan mi nister Hirsch Ballin van justitie. Dieven omzeilen met loodkoffer alarm in winkels ENSCHEDE (GPD) - Een met lood geprepareerde koffer is ge bruikt bij een groot aantal kle- dingdiefstallem in Nederland. Door het gebruik van de koffer ging het alarm niet af bij het passeren van de detectiepoor tjes in de winkels. Drie mannen hebben op deze wijze sinds december vorig jaar voor 55.000 gulden aan goederen gestolen. Dat blijkt uit een on derzoek. dat de Enschedese poli tie heeft verricht na de aanhou ding van een 22-jarige verdachte uit Zoetermeer. Hij werd recent op heterdaad betrapt. Ook een 24-jarige Hagenaar en een 27-ja- rige inwoner uit deze stad zijn in middels aangehouden. Het drietal ging overal in Neder land op dezelfde manier te werk. Bekend is intussen dat ze hun slag hebben geslagen in Den Haag. Zoetermeer. Rotterdam. Eindhoven. Maastricht. Gronin gen, Assen, Hoogeveen, Alk maar. Arnhem en Enschede. Ramos kust zijn voorgangster. MANILA (AP) - Fidel Ramos is gisteren in Manila beedigd als achtste president van de Filipijnen. Hij volgt Corazon Aquino op, die zijn kandida tuur steunde. Het was de eer ste vreedzame machtswisse ling op de Filipijnen sinds 26 jaar. De voormalige senator Joseph Estrada is vice-presi dent geworden. In zijn inaugurele rede zei Ra mos (64) dat zijn buitenlandse beleid gericht zal zijn op het „aanhalen van de banden met oude vrienden", een kennelij ke verwijzing naar de Verenig de Staten. Als eerste prioriteit noemde de voormalige staf chef van het leger en ex-minis ter van defensie echter het ge zond maken van de economie en de bestrijding van de ar moede. De helft van de 65 mil joen Filipijnen leeft onder de armoedegrens. Ramos stond aan het hoofd van de politie, toen de toen malige dictator Ferdinand Marcos in 1972 voor acht jaar de staat van beleg uitriep. La ter keerde hij zich echter te gen Marcos en in 1986 hielp hij Aquino aan de macht, Ramos, het eerste protestant se staatshoofd in het overwe gend rooms-katholieke land, maande de kerk zich niet te mengen in de politiek. De pre sident dreigt een moeilijke verhouding te krijgen met de machtige rk-geestelijkheid. vooral in de gevoelige kwestie van geboortebeperking. DE BILT (ANP) - Juni behoort met een gemiddelde tempera tuur van ruim 17 graden celsius tot de zeven warmste juni maanden van deze eeuw. De temperatuur lag ongeveer 2 gra den boven het langjarige (1961- 1990) gemiddelde van 15,2. In vergelijking met vorig jaar was het zelfs bijna 4,5 graden war mer. Dat heeft het KNMI dins dag meegedeeld. In De Bilt, waar het KNMI is ge huisvest, werd op zes dagen een temperatuur gemeten van meer dan 25 graden. Normaal gespro ken kent de maand vier van die dagen. De hoogste temperatuur, 30 graden, werd gemeten op 29 en 30 juni. De koudste dag was 19 juni toen het kwik daalde tot 8,3 graden. Behalve warmer was de maand ook zonniger dan normaal. In De Bilt scheen 230 uur de zon. bijna 40 meer dan het gemiddelde over een groot aantal jaren (192). Slechts op één dag liet de zon verstek gaan, op 7 juni. Normali ter kent de maand juni twee zon- loze dagen. Hoewel de maand warmer en zonniger was dan normaal, was de neerslag met zo'n 67 millime ter gemiddeld. Het grootste deel daarvan viel in het begin van de maand, 55 mm, De natste dag was 2 juni toen er gemiddeld in Nederland 16 millimeter regen viel, plaatselijk was dat zelfs 50 mm. De natste uren waren die in de nacht van 3 op 4 juni in het westen van Noord-Brabant. Tij dens zware buiten viel toen op sommige plaatsen 100 millime- ter regen. ii 1111 I I I I 1 UTRECHT (ANP) - Grote voor lichtingscampagnes, creatieve condoom-promoties en mond tot mond-informatie zijn er in geslaagd de verspreiding van het aidsvirus HIV over de hele wereld te vertragen. Zelfs zon der een vaccin of geneesmiddel blijkt de epidemie wel degelijk te remmen. Dat heeft WHO-top- man dr. M. Merson meegedeeld. „We weten nu met absolute ze kerheid wat werkt om levens te redden", aldus Merson. De WHO onderzocht het succes van vijf tien HIV-preventieprojecten in dertien landen. Vooral effectief blijken projec ten ter verhoging van het con doom-gebruik. Elke regio in elk land verzint weer andere projec ten die zijn toegesneden op de bevolking. Zo zijn in Zimbabwe prostituées, acteurs en muzi kanten ingeschakeld om de boodschap over te brengen. In het betaalde-seksparadijs Thailand werken bordeelhou ders en prostituées samen om hun klanten te overtuigen van de noodzaak van een condoom. Sterker nog: de bordeelhouders worden er streng op gecontro leerd en zonodig beboet. Dat be leid werkt goed: in een bepaald gedeelte van Thailand gebruikt bijna honderd procent van de klanten een condoom In Zaïre resulteerde .voorlich ting in een stijging van de con doomverkoop van nog geen half miljoen in 1987 tot ruim 18 mil joen vorig jaar, op een totale be volking van 30 miljoen mensen. Variaties Uit een promotieonderzoek blijkt dat het aidsvirus HIV vlak na de infectie niet zo erg inge wikkeld in elkaar zit dan tot nu toe werd gedacht. Dit betekent dat een vaccin tegen aids bij toe diening vlak na de infectie maar een beperkt aantal virus-varian ten onschadelijk hoeft te maken. Dat zou het vinden van zo'n vac cin misschien wat gemakkelij ker maken. Onderzoeker T. Wolfs promo veert vandaag aan de Universi teit van Amsterdam op zijn on derzoek naar de variaties van het aidsvirus. Hij vond uit dat de infectie begint met een hele groep gelijksoortige virussen. Pas daarna gaat het virus zich ontwikkelen tot talloze variaties op dat virus. Omdat het virus steeds van ge daante verwisselt, krijgt het ei gen afweersysteem er geen vat op. De wetenschap ging ervan uit dat bij een infectie wel hon derden HIV-mutanten worden doorgegeven, wat het vinden van een vaccin verschrikkelijk moeilijk maakt. Wolfs zegt nu dat uitgangspunt te hebben weerlegd. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Zuid-Noorwegen: Enkele buien, in het binnenland ook onweer. Donderdag perioden met zon en droog. Maxima van 13 graden langs de westkust tot 20 bij Oslo. Zuid-Zweden: Enkele regen- of onweersbuien. Donderdag nu en dan zon. Denemarken: Enkele regen- of onweersbuien. Donderdag pe rioden met zon en droog en ma xima ca. 19 graden. België en Luxemburg: Enkele regen- en onweersbuien. Don derdag perioden met zon. droog en maxima van ca. 19 graden. Duitsland: Enkele regen- en on weersbuien. Donderdag perio den met zon. maar in Beieren nog kans op een bui. Koeler met maxima donderdag tot 20 gra den. Canarische Eilanden: Zonnig en maxima ca. 28 graden. Marokkaanse westkust: Zon nig. Maxima 23 tot 26 graden. Tunesische kust: Zonnig en warm met maxima rond 30 gra den. Frankrijk: Enkele regen- of on weersbuien. Donderdag van het westen uit flinke perioden met zon. Middagtemperatuur 18 gra den langs de kanaalkust en tus sen de 20 en 25 graden elders. Spanje: Zonnig, maar woensdag in het noordoosten eerst nog kans op een regen- of onweers bui. Oplopende temperaturen met maxima donderdag langs de Costa's van 25 bij Barcelona tot 30 in het zuiden en in het bin nenland tussen de 28 en 33 en bij Sevilla tot 36 graden. Portugal: Zonnig en donderdag maxima aan zee van 25 graden bij Porto tot 28 in de Al garve. Zwitserland en Oostenrijk: En kele regen- en onweersbuien en koeler met maxima donderdag van ca. 21 graden. Hongarije en Tsjechoslowakije: Zonnig en warm met maxima rond de 30 graden. Italië: Eerst nog zonnig, maar van het westen uit enkele regen en onweersbuien. Middagtem peratuur tussen 24 en 29 graden. Griekenland en Turkse kust: Op de eilanden in de Egelsche Zee en langs de Turkse zuid westkust overwegend zonnig. Maxima woensdag ca. 25 gra den, maar daarna weer enkele graden hoger. 'C Amsterdam onweer 22 Aberdeen regen 10 Athene licht bew. 23 Barcelona zwaar bew. 21 Berlijn onbewolkt 30 Budapest onbewolkt 26 Bordeaux zwaar bew 22 Brussel zwaar bew 21 Cyprus onbewolkt 22 Dublin zwaar bew 17 Frankfurt zwaar bew, 29 Genève regenbui 19 Helsinki zwaar bew.' 22 Innsbruck licht bew 27 Istanbul onbewolkt 20 Klagenfurt onbewolkt 24 Kopenhagen licht bew 25 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon zwaar bew. 21 Locamo licht bew 25 Londen zwaar bew. 20 Luxemburg half bew 24 Madrid half bew 25 Malaga half bew 30 Mallorca zwaar bew 25 Nice zwaar bew 22 Oslo regen 19 Parijs regen 18 Praae onbewolkt 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5