Ondernemer vreest de beunhaas Euroscepsis En de dollar kwakkelt voort België op weg naar de federale staat r: Londen opent aanval op macht van Brussel Koers van dollar stijgt licht Wehkamp telefonisch laat klant betalen opinie en achtergrond Voor meeste branches geen papieren meer nodig in plan Andriessen ElIFOforiC Gil WOENSDAG 1 JULI 1992 door Saskia van Westhreenen De ondernemers staan op hun achterste benen; als minister Andriessen zijn zin krijgt kan iedere Nederlander zich straks uitgeven voor be hanger ol' stoffeerder. Zonder diploma. Andriessen lanceerde gisteren een wetsvoorstel om de vestigingseisen voor aanstaan de ondernemers sterk te versoe pelen. In 80 van de 127 onder zochte branches zijn voortaan geen diploma's of andere papie ren meer nodig. Maar de bran ches verzuchten dat dat beun hazerij alleen maar in de hand werkt. Het is dan ook op uitdrukkelijk verzoek van de branches dat be paalde vestigingseisen nog wèl blijven bestaan. Dat geldt dan vooral voor branches waar spe cifieke vakbekwaamheid een rol speelt, zoals bij slagers en opti ciens. Ondertussen is er jaren lang gevochten tussen politici en ondernemers, voordat vorig jaar een compromis werd be reikt waarvan gisteren de uit werking verscheen. Politici wil den fors kappen in het woud van regelingen - de ondernemers vre zen concurrentie van allerhande beunhazen. En hoewel de Algemene Neder landse Kappers Organisatie iANKO) zich er altijd fel tegen heeft verzet, stelt Andriessen toch voor de vestigingseisen voor kappers van tafel te vegen. De ANKO vindt dat vakbe kwaamheid een wettelijke eis moet blijven voor vestiging. Zij is bang voor ..een onbeheerste toeloop" van mensen die straks hun geluk gaan beproeven in de kappersbranche. ..Nu al gaan er vele arbeidsplaatsen verloren door het grijze circuit." aldus de ANKO. Onverstandig Een ander beroep dat iedereen straks, indien de nieuwe vesti gingswet door de Tweede Ka mer wordt aangenomen, zonder diploma kan uitoefenen is dat van begrafenisondernemer. ..Een erg onverstandig voor stel," drukt secretaris R van Aalderen van de overkoepelen de organisatie zich voorzichtig uit. „Juist in deze branche kun je heel veel schade aanrichten door als een olifant door de por seleinkast te denderen Het is van het grootste belang beunha zerij te voorkomen. En om perso neel zitten we niet verlegen, dus daar hoeft de minister het ook niet voor te doen." De verschillende ondernemers organisaties (KNOV. NCOV. NCW en VNOi wilden gisteren nog niet reageren op de voorstel len van minister Andriessen. Vo rig jaar hebben zij hun handte kening al gezet onder het con cept-voorstel. Alle organisaties, ook de vertegenwoordigers van de branches, hebben tot 1 okto ber de tijd om te reageren op de voorstellen. Volgens een woord voerder van het ministerie zal het wetsontwerp begin volgend jaar in de Tweede Kamer wor den behandeld. Erg geschrokken van de tegen stand van de ondernemers zal Andriessen niet zijn. verwacht hij. „Het was te verwachten. Ie dereen is voorstander van een soepelere wetgeving, zolang het De Belgische senaat zal niet meer rechtstreeks worden gekozen en in de grondwet zal Belgie officieel als federale slaat worden aangemerkt. Daarover is overeenstemming bereikt tijdens de dia loog over de federalisering. Afgevaardigden van zeven politieke partijen stemden in met. een voorstel de senaat in te krimpen van 187 tot 62 senatoren. Zij worden niet meer rechtstrêeks gekozen, maar aangewezen door de dne itaal- igemeenschapsraden. De Duitse zou twee zetels krijgen. Over de ver deling van de overige zetels tussen Vlamingen en Franstaligen is men het nog niet eens De Vlamingen (60 procent van de bevolking) willen hun overwicht vertaald zien. Ook is afgesproken dat in de grondwet het zinnetje „Belgie is een federale staat" kan worden opgenomen. Het woordje 'executieve'. waarmee niemand goed uit de voeten kon. wordt, vervangen door gewest- of gemeenschapsregering. De dialoog moet voor het zomerreces zijn afgerond. Introductie van een federale struktuur beoogt dat de gewesten een zelfstandiger rol spelen. Een van de belangrijkste onderdelen is de ontkoppeling van het dubbelmandaat van de parlementariërs. De gewesten moeten rechtstreeks hun eigen vertegenwoordigers in de gewestraad kun nen kiezen. Of het zover komt. hangt af van de bereidheid van de Groenen om mee te werken. De liberalen haakten al eerder af en als de Waalse Ecolo en de Vlaamse Agalev dat ook doen. wordt de vereiste twee derde meerderheid voor een wijziging van de staatkundige struk tuur niet gehaald. zijn eigen branche maar niet aantast. De minister gelooft hei lig in een stukje marktwerking. Als een kapper twee keer fout knipt komt de klant niet meer terug. Dat is het principe waar om het draait." Eisen Het ministerie van economische zaken heeft de afgelopen jaren alle 107 branches doorgelicht, waarvoor een diploma of ander vestigingsbesluit nodig is. Bij tachtig van die branches wil An driessen de eisen schrappen. Het gaat dan bij voorbeeld om be grafenisondernemers. rietdek kers. behangers, dameskappers, hoveniers, meubelstoffeerders, hondentoiletteerders en eige naars van een sauna. Voor een tweede groep branches worden maar heel minieme ves tigingseisen gesteld; 'algemene ondernemersvaardigheden', noemt Andriessen het. Te den ken valt aan het opzetten en bij houden van een boekhouding, en de manier waarop een onder nemer met zijn personeel moet omgaan. In het voorstel worden vijftien branches genoemd waaronder bakkers, slagers, kasteleins en zilversmeden. Voor een derde groep branches worden niet alleen eisen gesteld aan algemene ondernemersken nis. maar ook specifiekere ken nis als calculatie, planning en wettelijke regelingen. Onder de ze laatste groep vallen twaalf branches, zoals auto-, loodgie ters-, of slopersbedrijven. De reden voor de 'modernise ring' van de Vestigingswet is, volgens Andriessen. de hoge drempel die de wet nu opwerpt voor een beginnend onderne mer. Bovendien wil Andriessen dat ondernemers voortaan zon der al te veel problemen kunnen overstappen naar een andere branche. Tenslotte moet Ne derland door de wetsaanpassing beter in de pas gaan lopen met de rest van de EG. Bijkomend voordeel van de nieuwe wet is een forse werkver- mindering voor de Economische Controle Dienst. De dienst liet onlangs al weten dat zij als ge volg van bezuinigingen (een ver mindering van het personeels bestand van 220 naar 198 men sen) andere prioriteiten moet gaan stellen. Zij wil in de toe komst de nadruk leggen op de bestrijding van ernstige econo mische criminaliteit, zoals be- leggings- en faillissements fraude. van onze correspondenten Peter de Vries in Brussel en Cees van Zweeden in Londen In een spijkerharde verkla ring hebben de socialisten in het Europees Parlement giste ren gewaarschuwd voor „se rieuze politieke conflicten" wanneer de EG de komende maanden teveel tegemoet komt aan de wensen van de Britse premier John Major. Groot- Brittannië neemt vandaag voor zes maanden het roulerende EG-voorzitterschap over van Portugal en wil die periode ge bruiken om de Brusselse macht te beknotten. In een regelrechte oorlogs verklaring aan het adres van Major beticht de socialist Cot. voorzitter van de grootste frac tie in het Europarlement, de Britten van minachting voor het sociaal beleid van de EG. Hij kondigt aan niet met dé armen over elkaar te zullen toekijken wanneer Londen de bevoegdhe den van de EG ontmantelt. Cot waarschuwt dat snelle en ondoordachte toetreding van nieuwe landen, een Brits stok paardje. de EG in gevaar kan brengen. De EG-regeringslei- ders openden het afgelopen weekeinde de deur naar toetre ding van Oostenrijk, Zwitser land, Zweden en Finland. EG-vlag niet uit De Britse staatssecretaris van Europese Zaken Garel-Jones loste maandag al wat schoten voor de boeg; „Wij zullen in de straten van Londen nooit de EG-vlag hijsen om Jacques De- lors welkom te heten. Het is niet onze stijl op die wijze geestdrift voor Europa op te wekken", zei hij met het oog op het korte be zoek dat de de voorzitter van de Europese Commissie gisteren aan Londen bracht in verband met het Britse voorzitterschap. Garel-Jones liet duidelijk weten hoe de vlag er voor staat: „de middelpuntvliedende krachten in Europa konden lange tijd on gehinderd oprukken", zo ver klaarde hij beeldend. „Hun op mars kan nu worden gestuit, en dat zou geen slechte zaak zijn" Londen wil de macht van 'Brus sel' inperken en waar mogelijk bevoegdheden terughevelen naar de nationale hoofdsteden Voor dit proces hebben zij zelfs een nieuw woord bedacht, dat al is toegevoegd aan het Euro-jar gon; het 'subsidiariteitsbegin sel'. „Dit beginsel", zei Garel-Jo nes. „is misschien geen toverfor mule, maar wel een stuk gereed schap om de EG te decentralise ren". De decentralisatie moet twee doelen dienen. Het moet de De nen, die het Verdrag van Maas tricht verwierpen, ertoe overha len om in een tweede referen dum alsnog 'ja' te zeggen tegen de monetaire unie. En het moet de zogenaamde Euro-sceptici in eigen huis de wind uit de zeilen nemen. Nog maar kort geleden leek de Euro-scepticus een uitstervende soort op de Britse eilanden, maar na het Deense 'nee' kwam de geest toch weer uit de fles. Na het vertrek van Thatcher uit het Lagerhuis slopen bij de verkie zingen van april andere ijzervre ters de moeder aller parlemen ten binnen. Zeker 60 Conserva tieve lagerhuisleden rebelleer den openlijk tegen premier Ma jors pro-Europese beleid en het is onzeker geworden of het Ver enigd Koninkrijk komende herfst 'Maastricht' zal bekrach tigen. Nadat het Lagerhuis dit voor jaar het Verdrag van Maastricht in eerste en tweede lezing goed keurde. leek de derde lezing een formaliteit Maar uit de opposi tionele Labour Partij, die zich eerder van stemming onthield, klinken nu dreigende geluiden. Niet langer is uitgesloten dat La bour zich in meerderheid achter de Conservatieve rebellen zal scharen om daarmee Major een vernietigende klap toe te bren gen. Garel-Jones deed maandag ta melijk lakoniek over de dreigen de rebellie. „Op de nationalisti sche partijtjes uit Ulster na heb ben alle partijen zich voor Maas tricht uitgesproken", verklaar de hy bezwerend. Gareel Maar de Lagerhuisleden staan niet onverdeeld achter hun lei ders. en Major weet zich niet ze ker van de eindoverwinning Volgens de Sunday Times zou hij zelfs een vertrouwenskwestie van 'Maastricht' willen maken om de rebellen in het gareel te dwingen. Een nederlaag zou dan voor Major het sein zijn op te stappen en verkiezingen uit te schrijven, En dat. zo hoopt Ma jor, is wel het laatste dat de re bellen willen. In zijn kruistocht voor 'Maas tricht' weet Major zich gesteund door Jacques Delors, die nu in ziet. dat alleen een decentralisa tie het gewraakte verdrag nog kan redden Op zijn weg vindt Major echter een andere kruis vaarder; oudgediende Margaret Thatcher. „Maastricht is een verdrag te ver", zei de IJzeren Dame zondag. Amerikaanse munt daalt bijna tot dieptepunt van 1992 door Wilco Dekker Even krabbelde de dollar op. Na berichten over de mogelijke inzet van Ameri kaanse militairen voor hulp verlening in Sarajevo noteer de de Amerikaanse munt gis teren een half centje hoger. In tijden van onrust zien valuta -handelaren de dollar nog al tijd als een veilige haven, vandaar. Zonder hulp van de Bosnische brandhaard was de munt wellicht nog dieper ge zonken. Want de 'greenback' zit in de hoek waar de klappen vallen. En daar blijft hij voor lopig nog wel even. Nog geen drie maanden gele den zagen hoopvolle dollar- watchers in hun glazen bol rond deze tijd een koers van ongeveer twee gulden. Dege nen die deze voorspelling via speculatie in klinkende munt wilden omzetten, moeten nu betalen. Met een koers van iets boven de één gulden zeventig nadert de Amerikaanse munt het dieptepunt van dit jaar. dat m januari op 1,70 werd be reikt. Analisten rekenen vrij wel voortdurend op herstel van de dollar, maar voorlopig is het nog kommer en kwel. Dat komt vooral doordat de fi nanciële wereld al een tijdje rekent op een verlaging van de rente in de Verenigde Staten. En de Amerikaanse rente is met zo'n 3.75 procent voor Eu ropese begrippen al uiterst laag en dus niet interessant voor beleggers en handelaren. Maar de economie en presi dent Bush kunnen een verdere verlaging goed gebruiken. De Amerikaanse economie om dat van een rentedaling meer bestedingen en investeringen, en dus een opleving van de be drijvigheid verwacht wordt. De Amerikaanse president omdat hij gunstige economi sche cijfers heel hard nodig heeft om straks in november herkozen te worden. Bush heeft dan ook al laten weten dat een verlaging van de rente best mogelijk is. Twee kwaden De beleidsmakers van de Fed, de Amerikaanse centrale bank, beslissen deze week of ze toegeven aan de druk van het Witte Huis. Het gaat daarbij om een keuze tussen twee kwaden- een boze Bush of een stijgende inflatie De wedden schappen over wat het gaat worden lopen nog. maar over het algemeen houdt iedereen rekening met een renteverla ging van een kwart procent. Is het niet nu, dan wel over een paar weken. Voor de koers van de dollar maakt de beslissing van de Fed momenteel eigenlijk wei nig uit. De dollar staat juist zo laag omdat er al maanden ge rekend wordt op een rentever laging; de markt heeft deze al verdisconteerd, zoals dat in fi nancieel jargon heet. Ander som zou het uitblijven van een renteverlaging de dollar een zetje omhoog kunnen geven. Maar daarmee is de munt nog lang met uit het dal. Zo blijft de Duitse mark de Amerikaanse munt dwarszit ten. De Duitse rente is hoog. en dat maakt de mark popu lair Aanvankelijk werd ook gerekend op een renteverla ging in Duitsland, maar de Bundesbank is voorlopig niet te vermurwen. Daarnaast heeft de dollar te lijden onder de kwakkelende Amerikaanse economie. De cijfers wijzen al een tijdje op lichte groei, maar die is niet spectaculair genoeg om het vertrouwen in de Ame rikaanse economie terug te brengen. Ook van een verdere renteda ling verwachten analisten wat dit betreft weinig. Ten eerste omdat er al zo lang op gere kend wordt, ten tweede omdat de rente in de Verenigde Sta ten al zo laag is. Voeg daarbij de onzekerheid over de presi dentsverkiezingen in novem ber, en de voorspelling dat de dollar voorlopig blijft kwakke len is een weinig gewaagde. Dieptepunt De vraag is of het al tijd is om dollars aan te schaffen om er mee te gaan speculeren. De bodem van de koers is in zicht, maar handelaren betwijfelen of het absolute dieptepunt al bereikt is. Als bijvoorbeeld de cijfers over de Amerikaanse werkgelegenheid - morgen worden ze bekendgemaakt - flink tegenvallen, kan de dol lar een nieuwe klap krijgen. Eerder deze week gebeurde dat al rond de cijfers over de Amerikaanse huizenverko pen. Die bleken 5.6 procent ge daald te zijn. in plaats van de verwachte 4,3 procent geste gen. Dat kostte de dollar weer een veer. Voor de wat langere termijn overheerst bij valuta-handela ren het optimisme. Die posi tieve verwachtingen zijn voor-' al gebaseerd op de veronder stelling dat het toch ooit eens beter moet gaan met de Ame rikaanse economie, en dus met de dollar De opleving wordt in de tweede helft van dit jaar verwacht. Na de presi dentsverkiezingen van no vember zou de kwakkelende dollar tot het verleden kunnen behoren, Maar aan voorspel lingen waagt niemand zich meer, „Als iedereen ervan overtuigd is dat de dollar daalt, dan zul je zien dat hij stijgt. Consensus is gevaarlijk in deze markt." aldus een va luta-handelaar. De koers van de Amerikaanse dollar is dins dag iets gestegen. De munteenheid eindig de op de wisselmarkt in Amsterdam op ,f 1,7180, ruim een halve cent hoger dan de slot- koers van 1,7115 op maandag. Na de koersdaling van de afgelopen dagen kreeg de dollar er in de vroege handel in Azie al iets bij door berichten in de pers dat de VS mili tairen willen inzetten voor hulpverlening in Sa rajevo Op de Europese markten ging de koers 's ochtends iets omhoog als gevolg van winstne mingen op de Duitse mark. De Duitse munteen heid was de afgelopen dagen ten opzichte van de dollar behoorlijk gestegen in verband met het grote verschil in renteniveau tussen de VS en Duitsland De dinsdagmiddag bekendge maakte Amerikaanse „index of leading indica tors" over mei, de barometer voor de economi sche ontwikkeling op de korte termijn, bleek te blijven wijzen in de richting van voorzichtige economische groei. Veel effect op de dollar had het nieuws niet. Nog steeds speculeert de markt op een renteverlaging in de VS omdat de econo mie slechts aarzelend groeit. In Europa zijn we al volop f f met de toekomst bezig, ter wijl we het verleden nog niet geratificeerd hebben", zei Frans Andriessen, de vice-voor- zitler van de Europese Commis sie. laatst in Lissabon. Da's een aardige uitspraak, die precies weergeeft in wat voor vaak te genstrijdige omstandigheden we in ons werelddeel bezig zijn. Terwijl we ons enerzijds groen en geel ergeren (euroscepsis) aan Italië dat ongestraft zeven jaar lang geen superheffing betaalt 1.5 miljard gulden) en om MacS- harry die dure luchtballons op laat wier uiteenspatting ons al len nog veel geld en ellende zal kosten, verkneukelen we ons an derzijds (euroforie) in al die lan den die bij ons willen horen. Ze staan dan toch maar allemaal in de rij: Scandinavië, Oostenrijk. Oost-Europa, en Zuid Europa, om bij de EG te komen. En of het allemaal niet mooi ge noeg is. komt daar nog een be kende hoogleraar, Lester Thu- row, van het wereldvermaarde M.I.T. (Massachusett's Institute of Technology) met een boek aanzetten waarin hij de supre matie van Europa voorspelt. „Het is eenvoudig", zegt Thu- row. „Amerika is als industrie natie over z'n hoogtepunt heen. De Amerikanen zijn te indivi dualistisch en investeren te wei nig. Japanners zijn en blijven groeps- en kuddedieren. Ze werken wel hard, maar hebben geen individuele spirit, en ze ver geten zelf te consumeren. Dat wordt uiteindelijk hun onder gang. Europa daarentegen, zit in op gaande lijn. Al die Europeanen zijn goed opgeleid. Het Europese kapitalisme is een vorm van so ciale markteconomie die veel beter inspeelt op de maatschap pelijke behoefte dan de Ameri kaanse of de Japanse. Boven dien ontstaat er in Europa een gigantische binnenmarkt (met Oost-Europa en Rusland erbij) van bijna 900 miljoen inwoners. Onder leiding van de ontstuit- bare locomotief van de industrie - en handelsnatie Duitsland, gaat Europa een gouden toe komst tegemoet. Het laat op lan ge termijn de USA en Japan ver achter zich". Reus Tsja, dat klinkt mooi natuurlijk, maar Thurow is wel erg optimis tisch. In zijn premisses lukt het om Oost-Europa en Rusland om te schakelen tot welvarende, soepele markteconomieën. Mis schien dat hij ooit gelijk krijgt, maar voorlopig is het daar meer kommer en kwel dan opbloei. Joegoslavië, ooit een kandidaat voor de EG. is bezig uiteen te vallen en via intern geweld te gronde te gaan. Rusland ver toont momenteel alle verschijn selen van de reus op lemen voe ten uit het verhaal van Daniel. Polen, Roemenië, Tsjechoslo- wakije (dat uiteenvalt in twee landen) en al die anderen zijn de eerste tein jaar geen schoolvoor beelden van integrerende en zich stabiliserende economieën. Laat staan de welvarende lan den met een gretig en draag krachtig koperspubliek. En in tern binnen de EG moetje ook je best doen de zoete krenten te blijven zien in de grauwe pap van problemen en fouten. Want met de landbouwbesluiten zoals die pas zijn genomen in de EG moet je een tamelijk grokj optimist zijn om niet te vervak, len tot euroscepsis. Landbouw nog steeds de enig echt geinti,, greerde sector in de EG. EeK groot deel van het Europese gety gaat dus ook in de landbouw zi|e ten. Als je dan ziet met welk ijk, ongelooflijk lichtzinnig en ve^ politiekt bluf- en pokerspel met miljarden gegoocheld worqp in marathon-zittingen, waarb^ iedere gezonde, bedrijfsmatig gedachte op den duur overbooty wordt gezet in de uitputtend^ stoelendans der landen, dajj wordt het moeilijk in de permi, nente Europese gedachte te b% ven geloven. 'Historische besluij ten hebben we genomen', kra% den de landbouwministers het kielzog van de Ierse haan e/( aanvoerder MacSharry. Met iy; dere week die verstrijkt na deaj] besluiten blijkt mijns inziea,; hoe dom en hoe duur deze by sluiten uitwerken. j, Zuivelquotum Italië, dat weigerde zijn zuive!\ quotum zelfs maar vast te steL len laat staan uit te voere( wordt alle overtredingen vergt ven en hoeft geen cent te bet£ len, om zodoende het landbouvjj akkoord maar te redden. Je zojj er toch als Nederlandse veehoi^ der. die al acht jaar lang h^. knellende juk van de superhej) fing voelt en ervoor betaal^ hoorndol van worden! Alle coll^ ga's in het zuiden (want hoe ginjj het in Spanje en Griekenland! mr. Gerard W. Smaitegange worden beloond voor hun oveij treden van de Europese wetteit En dan spreken de autoriteitel nog van een rechtsstaat,1 Bij onJ worden boeren die twijfelacrê tige mestregels overtreden, voof de rechter gebracht en zwaar be? boet. In Italië en andere landef worden de regels van acht jaa? geleden nog niet eens toegepasj Laat staan dat er van mest-, ro? lieu- of andere maatregele* sprake is. Scepsis is ook het enige dat bij jf boven komt als je de premies b(* kijkt die veehouders onge vraagd krijgen bij het telen vatf snijmaïs. Terwijl de akkerbou^ in heel Europa in de knel zit wordt de snijmais (en dus de veel teelt) beloond en buitelt de tax weprijs. en op termijn de bieten prijs omlaag, dank zij de 'wijzA besluitvorming van de EG-ge nieën. Het historische van dezl besluiten zal er, denk ik, in dl toekomst alleen uit bestaan, da de uitvoering ervan een vol! strekte illusie zal blijken te zijn] Euroscepsis en euroforie. welk/ van de twee gevoelens over. heerst? Op korte termijn en naai de kortzichtigheid van de hul dige besluiten te oordelen, hel eerste pessimistische gevoel Maar toch, op lange termijn, di golfbeweging van de economii en de maatschappelijke ontwik kelingen meewegend, is de opl mars van Europa, het opnieu\| tot bloei komen van een oud et verdeeld werelddeel, onstuiti baar. Met vallen en opstaan, éér stapje terug en daarna twef vooruit, gaat Europa excelsior! Klanten van Wehkamp kun nen vanaf 1 augustus tele fonisch betalen. Aanleiding zijn de kosten die banken bedrijven in rekening brengen voor beta lingen per acceptgiro. Vanaf be gin 1992 betalen grootverbrui kers als Wehkamp voor iedere overboeking per acceptgiro twee kwartjes. H, Toebes, algemeen directeur van Wehkamp's houdstermaat schappij GUS Holland Holding, meldt dat het postorderbedrijf, gezien het grote aantal betalin gen per acceptgiro (7 miljoen per jaar), zich genoodzaakt zag de 50 cent door te berekenen. „Wij hadden ook de artikelen duur der kunnen maken, maar het leek ons eerlijker de klant de twee kwartjes in rekening te brengen. Wij zien zelf ook dat dit heel negatief is overgekomen Om er voor te zorgen geen klan ten en bestellingen te verliezen, gingen we op zoek naar goedko pere systemen". Met de betaaltelefoon biedt Wehkamp klanten de mogelijk heid de 0,50 voor het gebruik van de acceptgirokaart te 'ont duiken'. Voor een telefonische betaling brengt de bank eenzelf de bedrag in rekening als voor een automatische incasso en dat is 0,15. „Dit bedrag nemen wij voor onze rekening", zegt Toe- bes. Wel betaalt de klant de tele foonkosten (gemiddeld 0,17) Het systeem werkt als volgt: De klant belt de computer Die vraagt het klantnummer in te toetsen of te draaien. Daarna moet de klant het, bedrag intoet sen en de stem herhaalt dat. Als de klant instemt met het bedrag, toetst hij de 1 in en heeft hij Weh kamp toestemming gegeven het geld af te schrijven. Is hij het er niet mee eens, dan toetst hij een 2 in en vraagt de computersten opnieuw om het bedrag. Fraude via dit systeem is vol gens Toebes en huisbankie ABN-Amro bijna onmogelijk „Een klant kan nooit een doo hem bestelde tv betalen met he klantnummer van de buurman omdat de computer onmiddel lijk traceert dat de tv niet op da nummer is besteld. Het klant nummer correspondeert met di rekening die er van die bepaaldi klant loopt. Zo is het ook bijm onmogelijk dat iemand per on geluk teveel betaalt. Bij de ontwikkeling van dit syt teem pleegde Wehkamp overle met consumentenorganisatie en de banken. H. Alberda van d Consumentenbond zegt positie tegenover de betaaltelefoon t staan. „Ik zie het als een cre£ tieve oplossing om de koste van het betalingsverkeer t drukken. Ik denk dat het bedri, het waar kan maken dat de telt foonkosten lager zullen zij dat d 50 cent van een acceptgiro." Toebes hoopt dat meer bedri; ven het systeem introducerer „Wij hebben dan wel de koste van de ontwikkeling op ons g nomen, maar voor ons werkt he ook voordelig wanneer mense; bij veel meer bedrijven op dez manier kunnen betalen. Het sys teem wordt dan sneller als b( trouwbare manier van betale ervaren". Ook de banken zien er heil ii „Bij bedrijven als Wehkam hebben mensen uiteenlopend rekeningen lopen en is het du alleen mogelijk voor elke rek< ning apart een machtiging tc afboeken te geven. En dat ka via de betaaltelefoon", zegt I Ribourdouille van ABN-Amn (GPD) Aan het beroep van rietdekker worden in de voorstellen geen vestigingseisen meer gesteld. Bakkers, slagers en kasteleins behoeven aan weinig voorwaarden te voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4