Provincie: tracé-4 N61 het veiligst PZC Politie bekeurt 57 hardrijders Baum-expositie in stadhuis van Sluis Afscheid directeur Cokesfabriek Plan Boschkapelle in raad Hontenisse Biervliet verwacht veel van Oogstfeest streek nvestering van bijna 55 miljoen gulden Startsein voor bouw Hulster stadskantoor V erkeerson veiligheid wordt in 1993 nog steviger aangepakt Grote zomeruitverkoop kwaliteitskleding WOENSDAG 1 JULI 1992 ZA li onze verslaggever IAMSLAG - Wordt het nu de jlus variant, of wordt het or minister May-Weggen van rkeer wikken en wegen tus- n de kernomleiding één en er. Het werd er dinsdag in iamslag tijdens een hoorzit- ig van de adviescommissie or de wegen van de Raad van iterstaat allemaal niet duide- ker op. aar dat was ook niet de bedoe- ig, hield voorzitter (en voorma staatssecretaris) G. Brokx de geveer vijftig toehoorders in t dorpshuis voor ogen. De mmissie toog gisteren naar lamslag om verschillende in- rekers aan te horen over de ksplannen voor een betere rkeersafwikkeling tussen idden- en Oost-Zeeuwsch- aanderen. Alle instanties en rticulieren die de plannen vol- ns de geijkte procedure schrif- lijk van commentaar hadden orzien, konden hun stand- int nog eens toelichten. commissie neemt deze gege- ns vervolgens mee in haar be ad over de tracékeuze, brengt iarna een advies uit aan de iad van Waterstaat, die op ■ar beurt de minister weer zal [luisteren wat de beste oplos- ïgis. oorkeur deputeerde J. Hennekeij (ver- er) benadrukte in Zaamslag ig eens dat de provincie de orkeur geeft aan de duurste tvoering: tracé-4, een verbete- ie van de rijksweg N61 tussen Temeuzen en Terhole, inclusief een rondweg langs de kernen Zaamslag, Zaamslagveer en Stoppeldijkveer. Bovendien vindt Hennekeij dat de N61 moet worden omgebouwd tot een 'hoogwaardige enkelbaans autoweg' ter bevordering van een veilige verkeersafwikkeling tussen het westen en oosten van Zeeuwseh-Vlaanderen. Deze optie zou neerkomen op een investering van bijna 55 mil joen gulden. „Het gaat de pro vincie niet om het snoepen van de mooiste bonbon van het schaaltje. Er is in Zeeland een ernstig verkeersveiligheidspro- bleem en dat kan met een verbe tering van de infrastructuur voor een groot deel worden op gelost. Dit kost niet alleen de rijksoverheid geld, maar het gaat ook ten koste van natuur, landschap en landbouwgrond. In de afweging die wij hebben ge maakt, hebben wij het primaat gegeven aan de verbetering van de verkeersveiligheid, omdat we het aantal slachtoffers in Zee land onaanvaardbaar hoog vin den", aldus de gedeputeerde in zijn toelichting. Kosten Een eventuele gefaseerde uit voering van de verbeteringswer- ken om de kosten enigszins te spreiden is voor Hennekeij be spreekbaar. De eerste spa die te- zijnertijd in de grond gaat, moet dan echter wel dienen voor de aanleg van een rondweg om Zaamslag. zo is de prioriteits stelling van het provinciaal be stuur. HOONDIJKE/ IJZENDIJKE Bij snelheidscontroles in hoondijke en IJzendijke zijn nsdag 67 bestuurders gever- liseerd. in kwart voor tien tot kwart or elf werden 324 auto's gecon- jleerd aan de Lange Heeren- •aat ter hoogte van de Noze- insweg te Schoondijke. Het aximum van 80 kilometer per r werd door 11 bestuurders ertreden. De hoogst gemeten elheid bedroeg 133 kilometer r uur. aarna werden tot kwart voor jS vervullen geen vensen van Hulst >ij werkbezoek n onze verslaggever JLST - Gedeputeerde staten rvulden dinsdag tijdens een 'rkbezoek aan de gemeente list geen wensen van het Hul- ;r gemeentebestuur. Nog niet. zes gedeputeerden doen al- i hun best voor de Reynaert- id, maar zijn voor veel zaken k afhankelijk van rijksbeslis- igen, deelden gs mee. i is het provinciebestuur wel ertuigd dat de bodemvervui- ig op het Oranjebolwerk. het ormalige Picavetterrein en de nnenvest zo snel mogelijk jet worden aangepakt. Als de nering als één grote schoon- aakoperatie wordt gezien (wat tekent dat de vervuiling door n bron is onstaan) krijgt Hulst maximale subsidie. Als dat ?t zo is, moet van alle sanerin- n een gedeelte worden be- ald. ïthouder G. van de Voorde lilieu) weet zelf pertinent zeker it alle kwaad van de gasfabriek luit school ïgeslagen DSTBURG - In de nacht van aandag op dinsdag is een ruit jeslagen van een school aan Nieuwstraat in Oostburg. De ders zijn vermoedelijk ge trokken van het alarm dat af- ig en namen de benen. Er irdt niks vermist. 'ernielingen an twee auto's IESKENS - In de nacht aandag op dinsdag zijn bij vis- ndel O. uit Breskens twee au- 's beschadigd. De auto's ston- n in een gebouw aan de Hoofd- aatseweg. De daders zijn ver- Jedelijk met de eigen auto te il de voertuigen aangereden, ivens namen ze de sleutels van twee auto's mee. ïeparkeerde uto beschadigd RESKENS - Een nog onbe- ode automobilist heeft dins- igmorgen de personenauto in P. J. p. uit Middelburg be- hadigd. De auto stond gepar eerd aan 't Zandertje te Bres- ins. De aanrijding vond plaats ssen 7 uur en 11.15 uur. De gewestelijke raad van het Landbouwschap voelt daarente gen weinig voor de visie van de provincie. Woordvoerder P Prins vroeg de commissie met klem te onderzoeken of een ver breding van de route S30-S25 (Tractaatweg-Langeweg) moge lijk is, als alternatief van een aanpassing van de N61 „Ik heb het gevoel dat een derge lijke oplossing meer begrip zal kweken bij de landbouwers dan wanneer er allerlei kunstgrepen worden uitgehaald met de rijks weg 61 stelde Prins twaalf 355 voertuigen gecontro leerd aan de Dorpsstraat te Schoondijke. Er werden 38 be keuringen uitgedeeld. De hoog ste snelheid bedroeg 85 kilome ter per uur. Er geldt een maximum van 50 ki lometer per uur. 's Middags werd van twee tot drie uur gecontro leerd aan Rijksweg 61 in IJzen dijke. Hier passeerden 505 auto's de controle waarvan er 18 be keurd werden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 110 kilome ter per uur. Er geldt een maxi mum van 80 kilometer per uur. komt. „Afvalstoffen van de voor malige fabriek zijn in de vest ge loosd en ook op het Picavetter rein gestort. Maar of dat te be wijzen is en of het Rijk met de conclusies akkoord gaat. blijft onzeker", verklaarde Van de Voorde. Milieu-gedeputeerde A. Dek wil de Hulst geen worst voorhou den. De provincie heeft al vaker gemerkt dat de beslissingen van het Rijk lang op zich kunnen la ten wachten. „Het zou me niet verbazen als het Rijk pas eind van het jaar iets van zich laat ho ren. Het heeft nog geen zin om op dat besluit vooruit te lopen. Als provinciaal bestuur hebben wij in elk geval nog geen oordeel over een lichtere sanering van een gedeelte parkeerterrein als niet het hele terrein in één keer wordt afgegraven." Milockterrein Ook over de invulling van het voormalige Milock-terrein wil den de provinciale bestuurders geen verstrekkende uitspraken doen. Ook gs staan een 'integra le aanpak' voor de hele binnen stad voor, meldde gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra (ruimtelij ke ordening). Maar ze wilde nog niet toezeggen dat de Aldi-su- permarkt mag verhuizen naar het Milock-terrein. „We hebben eerder afgesproken dat we het winkelaanbod willen concentreren in het centrum en een supermarkt trekt natuurlijk toch weer mensen buiten de wal len. Bovendien moeten we ook rekening houden met de bezwa ren v^n vele middenstanders." Verdere toezeggingen dan dat de provincie 'constructief zal meewerken in de Werkgroep Zuid' deed Nederhoed - tot ver driet van b en w van Hulst - dan ook niet. Het provinciaal bestuur was niet helemaal met lege handen geko men. wilde Dek look waarne mend commissaris van de ko ningin na het afscheid van Boer- tien) graag kwijt. Zo mag de Reynaertstad deelnemen aan de acquisitiewerkgroep Zeeland (Een samenwerkingsverband tussen Provincie, havenschap pen en een aantal grote Zeeuwse gemeenten.) Als het gemeente bestuur er op eigen kracht in slaagt bedrijven enthousiast te maken voor Hulst kunnen b en w altijd een beroep doen op de des kundigheid van het provinciaal apparaat om de kandidaten daadwerkelijk toe te laten hap pen. van onze verslaggever HULST - Vanaf de herinde ling in 1970 wordt er al over gebakkeleid, maar nu krijgt Hulst dan toch een nieuw stadskantoor. Vlak achter het historische stadhuis aan de Grote Markt wordt het ko mende jaar een gebouw neer gezet dat alle gemeentelijke diensten kan huisvesten. Een werkbezoek van gedepu teerde staten leek b en w dins dag een prima aanleiding om de bouwwerkzaamheden offi cieel te starten. Met een helm op het hoofd en gewapend met een detector zochten provin ciale en gemeentelijke college leden het bouwterrein af. Hoofdschuddend nagekeken door provinciaal archeoloog R. van Heeringen die onlangs nog liet weten de activiteiten van amateuristische schatgra vers te verfoeien. De leden van de Archeologi sche Werkgroep Nederland de den enkele maanden geleden een aantal aardige vondsten op het terrein en de deskundi gen zijn intussen weer een stuk wijzer over de geschiede nis van het centrum van de Reynaertstad. Koker Hoewel de archeologen dus al aan het werk waren geweest aan de Lange Bellingstraat slaagden de bestuurders er toch nog in iets te vinden met hun speciale geigertellers. Straf en enthousiast spittend legden de gedeputeerden G. de Vries-Hommes en A. Dijk- wel een koker bloot. Burge meester A. Kessen haalde ver volgens een perkament te voorschijn waarin de bouw van het stadskantoor werd aangekondigd. Kessen weet nu al zeker dat heel Hulst (en mensen van ver daarbuiten) het stadskantoor een warm hart zullen toedra gen. „Het wordt iets prach tigs." Gedeputeerden, waaronder De Vries-Hommes en Dek, zochten met detector het bouwterrein van het toekomstige stadskantoor in Hulst af, waarna het officiële startsein voor de nieuwbouw werd gegeven. foto Camïle Schelstraete van een medewerkster SLUIS - In de raadskelder van het stadhuis in Sluis opende burgemeester M. Everaers dins dagmiddag de expositie 'Paul Baum in Sint Anna'. De exposi tie toont landschapsschilderij en en etsen die Baum gemaakt heeft tussen 1890 en 1914 in en rond Sint Anna ter Muiden. Baum werd geboren in het Duit se Meissen. Hij kende een Vlaamse periode, deze ontstond door contact met de Parijse im pressionisten, die in de zomer van 1890 in Knokke verbleven. Baum vestigde zich in de streek; het raadhuisje van Sint Anna ter Muiden was zijn atelier. In die tijd sloten bekende Vlaamse schilders als Paul Par- mentier en zijn zoon Jean, Isi- door Verheyden en zijn zoon Gaston en de Duitse schilder Ot to Sohn-Rethel. Van Parmentier en Sohn-Rethel zijn ook werken te zien op de ex positie. Sint Anna werd het tref punt van schilders, maar ook van Vlaamse dichters en schrij vers als Stijn Streuvels, Valerius de Saedeleer en Camille Demon nier. De expositie loopt tot 31 augustus. Tevens werd in de raadzaal van het stadhuis het schilderij 'Ci- mon en Iphogenis' van Jacob van Loo aan de genodigden ge toond. Daarmee heeft Sluis weer 'een van Loo' terug nadat 'De kuswedstrijd van Amarylles en Mirtillo' door de Rijksdienst van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Om dc ver keersonveiligheid en de daar mee samenhangende ongeluk ken op de Zeeuwse wegen terug te dringen heeft het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in een (con- cepOwerkplan 1993 preventie vooropgesteld. Berekend is dat de economische schade - als ge volg van de verkeersonveilig heid - in Zeeland zo'n kwart miljard gulden bedraagt. In de ze provincie ondervinden en kele duizenden mensen jaar lijks de lichamelijke en/of geestelijke gevolgen van een verkeersongeval. In het kader van het beleid ongelukken te voorkómen, is het orgaan bezig met de ontwikkeling van een zo geheten Duurzaam Verkeers- veiligheidsbeleid. Zo zal de 'diepgaande analyse' van het grote aantal dodelijke ongevallen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die dit jaar is be gonnen. volgend jaar worden voortgezet. Ook wordt onder zocht of een vergelijkbaar onder zoek in 1993 in Noord-Zeeland kan worden gehouden. De proef die dit jaar is begonnen bij het waterschap Noord- en Zuid-Be veland om te bekijken hoe bij een waterschap een verkeersvei- ligheidsplan kan worden opge zet. wordt volgend jaar afge rond. Tevens wordt dan bezien of de toepassing van de resulta ten bij andere waterschappen zin heeft. Het ROVZ wil verder de samen werking met gemeenten en an dere instaties intensiveren. Zo zal overleg worden gepleegd met onder meer het ZCAD. de GGD. bureau Voorkoming Misdrijven, het onderwijs. Stichting Slacht offerhulp Zeeland en actiegroep Stop de Kindermoord „Want", zo staat in het werkplan, „met een optimale hulpverlening aan verkeersslachtoffers kan veel verkeersleed worden voorko men. Om dat te realiseren is het nodig te komen tot een geïnte greerd geheel van op elkaar afge stemde voorzieningen." Alcohol Veel aandacht wordt - evenals voorgaande jaren - besteed aan het 'alcoholproject jongeren'. In 1993 wordt deze doelgroep ook buiten het zomerseizoen gewe zen op de risico's van de combi natie alcohol en verkeer. Met na me zal bij discotheken en tijdens diverse evenementen (carnaval bijvoorbeeld) voorlichting wor den gegeven. Omdat op de 'tachtig kilometer -wegen' vier van de tien dodelij ke verkeersslachtoffers vallen waarbij de factor snelheid een belangrijke rol speelt, zal ook hierop actief worden ingespeeld Het ROVZ streeft naar een kop peling van snelheidsacties met het dragen van de veiligheids gordel en alcoholgebruik In eer ste instantie gaan de gedachten uit naar een proefproject gericht op jongeren tussen de 18 en 23 jaar. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - B en w van Hontenisse zullen vanmor gen, woensdag, de gemeente raad op het hart drukken een beslissing te nemen over de her ziening van het bestemmings plan Boschkapelle. Als de her ziening vandaag niet wordt vastgesteld, vervalt het eerder genomen voorbereidingsbe- sluit binnenkort. Het college wil het gebiedje bij Vogelwaarde de bestemming 'bedrijven en opslag' geven. Een agrariër, ondersteund door het Landbouwschap, tekende daar bezwaar tegen aan omdat de be stemmingsplanverandering na delig voor zijn bedrijf zou zijn. De boeren onder de raadsleden konden met de bezwaren mee voelen. Tijdens de commissie vergadering probeerde L. Mang- nus (eigen lijst) een compromis „Geef het stuk grond de bestem ming 'woongebied'. De mensen die er willen bouwen kunnen hun gang gaan en de boer kan zijn werk blijven doen." Het college beloofde Mangnus om het alternatief serieus te be studeren. Burgemeester Th. Steenkamp wilde dinsdag nog niet zeggen wat het college de raad zal voorstellen. Maar hij liet wel doorschemeren dat b en w niet veel water bij de wijn zullen doen. De Vereniging van Neder landse Gemeenten en de vaste adviseurs van het Middelburgse bureau Ruimtelijk Beleid, Ont wikkeling en Inrichting hebben de gemeentebestuurders verze kert dat zij de juiste beslissing hebben genomen, meldde Steenkamp van onze verslaggever BIERVLIET - Nu de kermis van Biervliet definitief verleden tijd is. zijn alle ogen dit jaar op het Oogstfeest gericht. De orga nisatoren hebben er echter alle vertrouwen in dat de evene menten die zaterdag 4 juli staan gepland, waardige vervangers zijn voor de botsauto's en de zweefmolen. Het programma biedt in grote lijnen dezelfde activiteiten als de eerste twee edities, ware het niet dat de zaken dit jaar een beetje groter zijn aangepakt. „Zo proberen we meer deelne mers te vinden voor de speel goedbeurs. Vorig jaar stonden er alleen maar kinderen van de scholen in Biervliet met kraampjes. Dit jaar proberen we ook leerlingen van buiten Bier vliet over te halen om hun speel goed te verkopen", aldus de pen ningmeester van de organisatie, A. Kalkman. Een andere activiteit die voor de eerste keer op het programma staat, is een wandeltocht Wan delliefhebbers kunnen van 8.00 uur tot 12.30 uur verschillende afstanden afleggen tussen 5 en 40 kilometer. De penningmeester meldt ver der dat de veekeuring (13.00 uur tot 16.00 uur) nog op losse schroeven staat. Andere activi teiten zijn onder meer een trim- loop, een boerenmarkt en een wedstrijd ringsteken. Het feest wordt besloten met een feest in de Ter Wallestraat. Met het Oogstfeest he?ft het ha ringdorp binnen een betrekke lijk korte periode twee grote feesten binnen haar grenzen Im mers, de Geuzenfeesten met He melvaartsdag zijn nog maar net achter de rug. De voorzitter van de Stichting Geuzenfeesten, A. C. Goossens. is er dan ook voorstander van om de evenementen meer te spreiden. „Ik heb geen kritiek op de organisatoren van het Oogst feest, maar ik denk dat het prak tische problemen oplevert om beide evenementen zo kort na elkaar te houden. Vooral in een betrekkelijk kleine plaats als Biervliet Het stoort me bijvoor beeld een beetje dat bepaalde activiteiten van ons nu ook op het Oogstfeest verschijnen. Ik denk echter dat wanneer beide feesten hebben bewezen dat ze naast elkaar kunnen bestaan, het voor Biervliet alleen maar is toe te juichen." AXEL Hengelwedstrijd De jeugdcommissie van de hengel sportvereniging Geduld Over wint Alles uit Axel houdt vrijdag de jaarlijkse scholenwedstrijd. Hieraan kan worden deelgeno men door leerlingen van de ba sisscholen uit de gemeente Axel. De wedstrijd duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Er wordt gevist aan de Kleine Kreek in Axel Vanaf 17.45 uur kunnen de deelnemers de plaatsnummers afhalen aan het viswater. i Advertentie) Beeldende Kunst in Den Haag terug werd gevraagd. De 'nieu we Van Loo is beschikbaar ge steld door de kunsthandel Hoo- gesteder en Hoogesteder uit Den Haag en hangt minstens tot no vember in de raadzaal. Everaers hoopte met de kunst handel voor de toekomst be paalde afspraken te maken zo dat in de raadzaal andere werken die een bepaalde relatie met Vlaanderen hebben ten toon gesteld kunnen worden. exclusieve herenkleding Noordstraat 65, 4531 GD Temeuzen Tel. 01150-21017 van onze verslaggever SLUISKIL - Na een dienstver band van ruim twee jaar als directeur van de Cokesfa briek in Sluiskil, heeft D. J .F. Debal dinsdagmiddag af scheid genomen van zijn col lega's. Tal van mensen grepen de gelegenheid aan om de scheidende directeur de hand te schudden. Debal kijkt tevreden terug op zijn betrekkelijk korte periode bij de Cokesfabriek „Ik ben hier natuurlijk niet lang werk zaam geweest, maar toch is er het één en ander gerealiseerd. Ik doel hierbij voornamelijk op tal van contacten die zijn toegenomen. Zo is de directie dichterbij de werknemer ko men te staan en kreeg het per soneel meer verantwoordelijk heidsgevoel. Ook zijn we dich terbij de omgeving komen te staan. We hebben veel evene menten in de regio gesponsord om wat meer contacten met de bevolking te leggen." Toch heeft de fabriek onder leiding van Debal met bepaald een bloeiende periode doorge maakt. Zo laat de verkoop van cokes veel te wensen over. De scheidende directeur houdt echter niet van terugblikken. „Het verleden, daar moet je geen aandacht meer aan schenken." De taak van de directeur wordt overgenomen door de opvolgers J. Seghers en J. Mar tin. Beide heren gaan zich res pectievelijk bezighouden met de financiële en administratie ve werkzaamheden en de tech nische en commerciële kant. De gasleiding naar Sidmar is natuurlijk een projekt, waar veel ogen op zijn gericht. Seghers meldt dat de studies naar het project in volle gang zijn. „Alle belangrijke bestel lingen zijn al gedaan. Tegen het eind van dit jaar worden de eerste leidingen gelegd en als alles volgens plan verloopt is wordt het gas in de herfst van volgend jaar aangesloten." De scheldende Debal zit dan waarschijnlijk in het buiten land. „Ik heb nu wat tijd om iets van de wereld te zien. zo ga ik in juli eerst met vakantie De scheidende directeur Debal van de Cokesfabriek in gesprek met voorzitter Dekeizer van de ondernemingsraad. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31