Bliksem geeft warmte aarde aan Gebruikstuin vergt veel gieten en mesten in juli Vlees niet te lang ongekoeld laten Veilig op leeftijd geeft informatie over ongelukken 6' Geen hogere kans op borstkanker door siliconen Omgang met dieren; vaak tegenstrijdig varia Aantal ontladingen zijn aanwijzing broeikaseffect WOENSDAG 1 JULI 1992 door Ben Apeldoorn Waaraan kunnen we nu pre cies zien dat de aarde alar merend warmer wordt? De zo mers van de afgelopen jaren zijn vooral op het Noordelijke Halfrond gemiddeld genomen inderdaad warmer dan nor maal geweest en de maand mei van dit jaar heeft wat betreft temperatuur en aantal uren zonneschijn alle maandreeords van de laatste 150 jaar gebro ken. Maar in hoeverre is dat ei genlijk abnormaal en. dus. ver ontrustend? Per slot van reke ning kwam er in de 17-de eeuw een periode van ongewone koel te voor met koude, natte zomers en strenge, langdurige winters en we zitten nu, in de twintigste eeuw, toch ook niet midden in een ijstijd. Temperatuurfluctuaties zijn er door de eeuwen heen dus altijd al geweest. Dit betekent dat we uit plotseling optredende orka nen, zoals die van eind januari 1990, die normaliter zijn voorbe houden aan warmere streken dan de onze óf uit enkele, achter eenvolgende warme zomers en/ of zachte winters, niet per se mo gen afleiden dat het broeikassta dium zijn intrede heeft gedaan. Goed. de aarde is gedurende de afgelopen 50 jaar gemiddeld een halve graad warmer geworden en de concentraties broeikas gassen als kooldioxide, me thaan. stikstofoxiden en chloor fluorkoolwaterstoffen zijn on rustbarend aan het stijgen. Maai- aan de andere kant zijn er zoveel onbekende parameters, zoals de invloed van de wolken verdeling en de enorme opslag capaciteit voor warmte van de oceanen, dat tussen broeikas gassen en 'die halve graad' nau welijks verband is te leggen. Daarin schuilt trouwens het gro te gevaar van 'het valt wel mee' en 'we zullen wel zien'; de over bekende tendens waarvan, zoals verwacht, ook de onlangs gehou den milieu'top' in Rio de Janeiro was doordrenkt. Nog steeds ontbreekt een duide lijke. globale thermometer die ons niet alleen vertelt hoeveel de aarde warmer wordt maar ook in welke mate de toename onna tuurlijk is. Gevoelig De Amerikaanse meteoroloog Earle Williams, verbonden aan het Massachusetts Institute of Technology (MIT), heeft licht ge bracht in de duisternis waarin dolende onderzoekers al vele ja ren naar houvast zoeken. Licht in de vorm van bliksemontladin- gen. De MIT-onderzoeker heeft jarenlang gekeken naar aantal en aard van bliksems en de rela tie daarvan met de (gemiddelde) temperatuur. Dat onderzoek had betrekking op bliksemmetingen in de tro pen waar bijna driekwart van al le ontladingen op aarde plaats heeft, omdat de warme landmas- sa's daarvoor als het ware veel 'gevoeliger' zijn. Metingen aan en tellingen van bliksems in Noord-Australié toonden aan dat het aantal bliksemontladin- gen per maand zeer sterk afhan kelijk is van de maandelijkse temperatuurgemiddelden. Het bleek dat bij 27 graden rond hon derd maal meer ontladingen voor plegen te komen dan bij 25 graden. Williams leidde uit die gevoelig heidsrelatie af dat het aantal bliksemontladingen in feite een uiterst nauwkeurige graadme ter is voor de gemiddelde tempe ratuur over een zekere periode. Met andere woorden; registreer elke maand de bliksemaantal- len over de gehele aarde en daar rolt dan 'vanzelf de gemiddelde aardtemperatuur uit. Gemakkelijker gezegd dan ge daan want daar zou je vele dui zenden meetstations voor nodig hebben. Helemaal niet nodig, al dus Williams. Je kunt de wereld wijde aantallen bliksemontla dingen zelfs vanaf één bepaalde plek registreren. Bij benadering weliswaar maar dat is voor het beoogde doel ruim voldoende Vrijwel al het weer speelt zich af in de luchtlaag direct boven het aard- of zeeoppervlak; de tropo sfeer geheten. Daarboven be vindt zich de ionosfeer, daaron der. zoals gezegd het aardopper vlak. Williams wijst er op dat iono sfeer en aardoppervlak zich on derling gedragen als een reus achtige. bolvormige condensa tor met een zekere capaciteit die 'gestuurd' wordt door de door bliksemontladingen (in de tus senliggende troposfeer) opge wekte elektromagnetische gol ven (EMG'n). De golflengte van die EMG'n is voldoende groot om ze, simpel gesteld, gevangen te houden in de 'condensator'. Bij elkaar houden ze een (mag netische) veldsterkte in stand en die kun je, vanaf welke plek op aarde dan ook, nauwkeurig me ten. Het traject van de relatie is dus: gemeten veldsterkte - EMG'n - bliksemontladingen - globale temperatuur (bij voorbeeld per maand). Voila: wereldomvatten de temperatuurgemiddelden meten langs een omweggetje maar daarom niet minder nauw keurig want de gevoeligheid van de aantallen bliksemontladin gen voor reeds geringe tempera tuurverschillen is. zoals we al za gen. heel groot. Williams heeft op die manier ver kregen metingen aan de prak tijk kunnen toetsen door ge bruik te maken van meetgege vens tussen 1969 en 1974 van een weerstation te Rhode Island. Het blijkt dat de van de variaties in het magnetisch veld afgeleide temperatuurschommelingen vrijwel exact overeenkomen met direct verkregen tempera- tuurmetingen. Dat is dus allemaal heel bemoe digend, zij het dat de methode vooralsnog alleen in de tropen is toegepast. door Henk Hellema Met siliconen gevulde inwendige borstprotheses geven geen verhoogd risico op borstkanker. Dat blijkt uit een groot Canadees onderzoek onder meer dan 11.000 vrouwen bij wie in de jaren 1973-1986 met siliconen-gel gevulde protheses zijn geïmplanteerd ter vergroting van hun borsten. De resultaten van de ze studie staan in het jongste nummer van het New England Journal of Medicine. Uit het Canadese onderzoek blijkt dat het aantal ge vallen van borstkanker bij deze groep vrouwen zelfs minder is dan op grond van epidemiologische gege vens bij een zelfde groep vrouwen zonder prothese kon worden verwacht. Dat geldt ook wanneer alleen de re sultaten van die vrouwen in het onderzoek werden be trokken (bijna zevenduizend), bij wie al langer dan tien jaar geleden een dergelijke prothese was geïm planteerd. De resultaten bevestigen een al eerder uit gevoerd Amerikaans onderzoek bij meer dan driedui zend vrouwen met een inwendige borstprothese. Deze uitkomsten komen bijna een halfjaar nadat de Amerikaanse Food and Drugs Administration (FDAi artsen het advies gaf voorlopig geen siliconen-borst- protheses meer te implanteren anders dan om medi sche redenen, zoals na een borstamputatie. Dit on danks het feit dat dergelijke implantaties om borsten te vergroten in de Verenigde Staten al bijna 30 jaar en bij meer dan een miljoen vrouwen zijn uitgevoerd. Vol gens de FDA is in al die jaren evenwel nog nimmer aangetoond dat het dragen van dergelijke inwendige borstprotheses geen enkel risico inhoudt. Een FDA- regeling uit 1976 schrijft voor, zo verdedigt de FDA haar oproep, dat medische hulpmiddelen 'veilig en ef fectief moeten zijn De oproep van de FDA voor een beperking van het implanteren van borstprotheses heeft in de Verenigde Staten voor de nodige beroering gezorgd. Volgens Amerikaanse artsenorganisaties bestaat er geen en kele medische grond van dergelijke kosmetische im plantaties af te zien. In Nederland, en ook in andere Europese landen, heeft men in de Amerikaanse oproep vooralsnog geen aan leiding gezien vrouwen af te raden om met siliconen gevulde borstprotheses te laten implanteren. 99 door Alexander Haije Er zijn nog altijd mensen die vers vlees en vlees waren mee op reis willen ne men. Dat is ten stelligste af te raden. Ook thuis moet men voorzichtig met vlees en vlees waren omgaan. Bewaren in de koelkast of in de diepvries is de enige juiste methode", aldus diëtiste Renne Boogerd van het Voorlichtingsbureau Vlees. ..Natuurlijk moet men het hele jaar door aandacht besteden aan het bewaren van vlees en vleeswaren", merkt Boogerd op. „Dat zijn produkten die altijd goed gekoeld moeten worden bewaard. Toch is het in de zomer van extra groot belang dat vlees en vleeswaren niet te lang bui ten de koelkast liggen. Ons ad vies is dan ook: koop bij het boodschappen doen het vlees het allerlaatst. Want hoe eerder het in de koelkast ligt hoe be ter". Boogerd: ..Is het erg warm. dan is een koeltas een prima over bruggingsmiddel van winkel tot huis. Zeker als de afstand tussen de slager en koelkast thuis groot is. komt zo'n tas prima van pas. Tijdens het vervoer van winkel naar huis moet men het vlees met in de zon leggen, zoals op de achterbank of hoedenplank van de auto. Dat is af te raden. Leg het vlees op een zo 'koel' mogelij ke plek. Daarmee verkleint de kans op bederf. Eenmaal thuis gekomen. het vlees en de vlees waren meteen in de koelkast leg gen. Of invriezen als men het een langere periode wil bewaren. Ge malen produkten als tartaar en filet americain moeten bij voor keur dezelfde dag gegeten wor den. Ze zijn extra kwetsbaar, ze ker in de zomer". Thermometer „Een koelkast die onvoldoende koelt, kan een risicofactor voor bederf zijn. Door het veelvuldig openen en sluiten van de koel kast gaat de temperatuur om hoog Dat is met name in de zo mer het geval. Het is daarom raadzaam regelmatig de tempe ratuur in de koelkast te meten. Bewaart men vlees of vleeswa ren in de koelkast, dan is de ideale temperatuur 2 tot 5 gra den Celsius" Boogerd: „Het voorkomen van kruisbesmetting vraagt even eens aandacht. We spreken van kruisbesmetting als bij voor beeld bacteriën van rauw vlees op bereid vlees terechtkomen. Het gescheiden houden van rauw en bereid vlees is dan ook noodzakelijk. Leg daarom nooit rauw en bereid vlees op hetzelf de etensbord en gebruik aparte vorken en messen. Vooral bij barbecuen bestaat het gevaar voor kruisbesmet ting. Men is vaak te gehaast en legt een stukje geroosterd vlees op een bord waar rauw vlees op heeft gelegen. Daarnaast moet rauw- varkensvlees gescheiden worden gehouden van andere rauwe vleessoorten, want an ders kan dat ook kruisbesmet ting veroorzaken. Op rauw var kensvlees kunnen namelijk ziek teverwekkende bacteriën voor komen. In tegenstelling tot an dere vleessoorten, moet var kensvlees dan ook altijd gaar worden gegeten. Bij onvoldoen de verhitting worden de bacte riën niet vernietigd. Het gevolg kan zijn: voedselvergiftiging." Gesteriliseerd „Een actueel onderwerp in de zo mer". zegt dietiste Renee Boog erd. „Hoeveel mensen zijn er nog Steeds niet die vers vlees en vleeswaren mee willen nemen op vakantie. Zij realiseren zich meestal niet of onvoldoende hoe groot het risico is om ziek te wor den. Daarom kunnen nooit vers vlees en vleeswaren (ook niet als ze voorverpakt zijn) én vleespro- dukten in foliepak. blik of glas die in de koelvitrine van de win kel staan, worden meegenomen. Deze kun je zeer kort buiten de koelkast bewaren. Vleesproduk- ten in foliepak, blik of glas die niet in het koelvak van de winkel staan, zijn wel goed op reis mee te nemen. Deze produkten zijn gesteriliseerd - tot in de kern is een temperatuur van 100 graden Celsiur bereikt. Wel moeten deze produkten op een zo koel moge lijke plaats worden bewaard Ten slotte, wil men vers vlees of vleeswaren kopen, doe dat dan op de vakantiebestemming zelf. Daarmee wordt het risico op een 'bedorven' vakantie voorko- Fruitoogst belooft dit jaar overvloedig te worden door Frans Wegman In juli begint het plezierige werk van het oogsten uit de groenten- en fruittuin. Als de grond niet gemulchd is, moet hij elke week tussen de ge wassen los gemaakt worden. Losse grond blijft vochtig en de meststoffen die door het gietwater toegediend worden bereiken via de kortste weg de wortels van de planten. Wie in het komende najaar over organische mest wil be schikken doet er goed aan nu al een adresje op te scharrelen waar een voorraad kan wor den afgehaald. Op kleigrond voldoet paardemest het best, voor zandgrond is koemest be ter. Andere soorten grond kunnen met een mengsel van die twee worden gevoed. Organische mest brengt niet alleen voedingsstoffen in de grond maar verbetert ook de structuur. Wees echter voor zichtig met varkens- en kippe- mest. Eerstgenoemde kan zware metalen bevatten, de zogeheten 'guano' kan, als die onvoldoende verdund is, ver brandingsverschijnselen ver oorzaken. Als u nu al mest opslaat, leg dan een stuk landbouwplastic op de plek. met de randen om hoog gezet. Dan gaat er weinig verloren gedurende de maan den dat de mest nog niet wordt gebruikt. Dek de mesthoop af met grond of met compost. Dat moet steeds vochtig blij ven. Deze maand moet. als dat nog niet eerder gebeurd is, de composthoop wel een keertje worden omgezet. De aardbeienpluk loopt nu op zijn eind en ook de kersen zijn geoogst. De eerste appels, zo als Yellow Transparant, die nen zich nu aan. Van de prui men is Early Laxton er vroeg bij. Ook de bessen vragen nu aandacht. Breng netten over de struiken aan, zodat de vo gels er niet met de hele oogst vandoor gaan. Als juli onvoldoende regenval oplevert moet er gesproeid en gemest worden. In deze maand gaat ook de zomers- noei van vormboompjes door. Zoete en zure kersen moeten direct na de pluk gesnoeid worden; als je dat later doet drogen de snijwondjes langza mer en ze vormen dan toe gangspoorten voor infecties. Netten over de bessenstruiken zijn de enige remedie tegen vo gels, die er anders met de gehele oogst vandoor gaan. foto GPD Tomaten vragen eveneens voortdurende aandacht. Elke week 'dieven' en bemesten. Ook met meloenen uit eigen tuin blijf je bezig: water met mest geven, intoppen en be stuiven. Leg onder de eerste, eigrote vruchten een glas plaatje om het rotten tegen te gaan. Wil je dikke stelen aan de zelf gekweekte bleekselderij heb ben, strooi dan stikstofrijke mest zoals kalkammonsalpe- ter op de grond en beslist niet op de bladeren, en giet direct daarna. Doe dat eens per twee weken. Rabarber krijgt in dit seizoen de laatste mest. Spruitkool krijgt nog eens per week bijvoeding. Uien. suiker- maïs, witlof en de stokbonen mogen ook niet overgeslagen worden. Vroeg in juli kunnen nog be paalde rassen stambonen en stamerwten gelegd worden. Van de worteltjes komen de Platronde Parijse Broei en de Nantes in aanmerking. Krop sla biedt nu zomerrassen en de vitaminerijke veldsla kan wor den gezaaid om in de komende herfst te oogsten. Spinazie, die in de herfst kan worden geoogst, wordt in de tweede helft van juli gezaaid. Chinese kool in de eerste helft van juli. met radijsjes ertussen, die al snel oogstbaar zijn. Je kunt nu ook winterandijvie (afstand 30 x 30 cm en niet te diep) planten, evenals boeren kool. rode en witte savoyekool van de vroege rassen, kool raap (10 planten op een vier kante meter) en prei. Dien daarbij geen verse stalmest toe. Rode biet van het merk Kogel, voor half juli geplant, geeft ook nog goed resultaat, mits water en mest toegege ven worden. Rooi de vroege aardappels niet te vroeg. Wacht tot het loof geel geworden is. Juist ge durende de laatste tien dagen nemen de knollen in de grond nog aanzienlijk in omvang, èn in smaak toe. Fruitoogst Dit jaar belooft de fruitoogst overvloedig te worden. De tak ken hangen zó vol van appels, peren, pruimen en perziken dat ze straks gestut moeten worden. Neem dus maatrege len om het afbreken van tak ken te voorkomen. Als zo iets gebeurt ontstaat er vaak een ernstige, vrijwel onherstelbare verwonding aan de boom, die tevens het aanzien van de boomkruin verknoeit. Het plukken van het fruit vraagt ook de nodige veilig heidsvoorzieningen: gebruik een veilige ladder en stel deze op de grond 'stavast' op, en laat hem aan de bovenkant rusten op de stam of op sterke takken die onder het gewicht van persoon en ladder niet kunnen breken. Zieke dieren (wrak vee) moet na aanvoer apart blijven, foto Iz. Mi Klerk f Onze omgang met dieren is wat dubieus. Enerzijds kennen wij knuffeldieren, die we (te veel) verwennen en an derzijds zijn er dieren, die we te vuur en te zwaard willen uit roeien. Bovendien is ons con sumptiepatroon door de wel vaart veranderd. We eten met zijn allen veel meer vlees dan vroeger. Om aan die vraag naar vlees te voldoen zijn uitwassen ontstaan in onze omgang met dieren. De intensieve veehoude rij bij voorbeeld, waarbij het dier de mogelijkheid wordt ont nomen zich naar zijn aard en na tuurlijke behoeften te gedra gen. Ook de massale verplaatsingen van dieren zijn zo'n uitwas en ui teraard ook de plaatsen, waar de dieren worden verhandeld, de veemarkten. Omdat tijd nu eenmaal geld be tekent, staan de veetranspor teurs onder zware druk. Zij moe ten de dieren zo snel mogelijk in laden en, onder alle weersom standigheden, op tijd bij de vee markt of het slachthuis afleve ren. Bij de veemarkt aangekomen moeten de dieren in de kortst mogelijke tijd worden uitgela den om later op de dag opnieuw te worden ingeladen voor hun laatste bestemming, meestal het eindstation. Het verblijf op de veemarkt is maar van korte duur, zodat aanvankelijk alleen aan het welzijn van dieren werd gedacht, als dit de waarde of de gezondheid van de mens nadelig kon beïnvloeden. Onderzoek De Landelijke Inspectiedienst van de Dierenbescherming heeft de veemarkten nader onder de loep genomen en er dezer dagen een lijvig rapport over uitge bracht. Het probleem is overi gens niet nieuw. Al jaren geleden bezocht ik met een ander hoofd- der enig resultaat. Men vondil blijkbaar de gewoonste zaak ij de wereld. De beesten waren is mers toch voor de slacht. Op een andere veemarkt i een chauffeur, die een jongl collega liet zien hoe gemakkeij, een koeiestaart te breken v Hij demonstreerde dat evenj een aantal dieren. Pogingen ij hier proces-verbaal van te lail maken mislukten. Geen vanj aanwezige politiefunetiona» sen wilde daar aan meewerk) en de dienstdoende dierenal was al weg. Wel lieten een pij lolbroeken een dolgepeste 1 los in het omheinde deel. waatj aan het fotograferen was. Ik kj nog nooit in mijn leven zo s over een hek geklommen, waj mee zij hun doel wel bereikt h; den. Het tekent de situatie. Rapport iz. M. de Klerk bestuurslid en een inspecteur van de inspectiedienst van de Dierenbescherming verschillen de veemarkten en slachthuizen in ons land. Toen al was de be handeling van de dieren bene den elk peil. maar dat werd door de functionarissen en dieren artsen blijkbaar niet zo gezien. Er waren toen ook al structureel verkeerde zaken. Zo werd op een bepaalde veemarkt marktgeld geheven, afhankelijk van de grootte van de koe. Om de groot te te bepalen was een metalen stellage gemaakt, die deed den ken aan een verkleind doel op een voetbalveld. De koeien die er onderdoor konden, vielen on der het lage tarief, de grotere die ren moesten via een andere in gang ernaast naar binnen en vergden een hoger marktgeld. Het lijkt eenvoudig, maar om een paar gulden uit te sparen werden heel wat grote koeien on der de metalen dwarsbalk door gejaagd. Een handelaar kwam mij op deze vorm van mishande ling wijzen, met de mededeling, dat hij daar al zo dikwijls bij het marktbestuur en de dieren artsen over geklaagd had, zon- De Inspectiedienst onderzoo elf veemarkten. Purmere| komt uitstekend uit de bus, t wijl de grote markt in Leiden ij sombere dieptepunt vertooa Er komen in het rapport zak aan de orde, die ieder welda kend mens logisch voorkorrw Zo moet de loswal om de dierj uit de wagens te laten lopen nj te steil zijn en vooral zo stro mogelijk. Ook de. tegenwoonj meestal overdekte, veehal md een niet gladde bodem hebbe wat niet zo eenvoudig is doord de dieren er hun mest en urn deponeren,. Op bijna elke veemarkt mo het veterinair toezicht wordi uitgebreid om de dierenartsen de gelegenheid te stellen de d ren daadwerkelijk te beoordek op gezondheid. Bovendien a dit moeten gebeuren door om hankelijke dierenartsen. Er w den ook zieke dieren (wrak v noemt men dat) aangevoerd, c echter apart moeten blijve Over het vervoer van deze wn ke dieren zijn duidelijke richt! nen in de wetgeving, maar d verhinderd de meeste toezie! houders blijkbaar niet om toe staan, dat deze, vaak in erbi melijke toestand verkeren dieren op het buitenterrein zelfs rechtstreeks vanauit de v gens worden verkocht. Natuurlijk kan ook een uiterl gezond dier door stress van t vervoer of gewond door uits kende delen in de wagen of het veemarktterrein niet m( in staat blijken op de poten blijven. Daarvoor is dan mees wel een heftruck voorhanden zo'n beest verder te brengen. I zou dan logisch zijn, dat tenm ste een laadvloer op de vork ai wezig is, zodat het zieke of i wonde dier niet als een voddi baal over die vork komt te 1 gen. Zijn dit nog hiaten, die met en goede wil en techniek te verh pen zijn, erger is het walgelijk; drag van transporteurs en v drijvers. Er wordt geslagen, j trapt en gestoken, zelfs sa met messen om de dieren in e bepaalde richting te dwing Dat zijn zaken, die op een geh ander vlak liggen. Een eigenaar van een ouderw dierenvervoersbedrijf zei mij jaren geleden: Vroeger krej wij boerenzoons op de wag die van huis uit geleerd hadc met vee om te gaanAls ik nu chauffeur wil hebben, moet ik de deur van de gevangenis wa ten op een vent. die bereid is mij te komen werken. En dat 2 natuurlijk niet de besten. door Jeanette Stuurop JTTeilig op leeftijd' heet de V brochure van de Stichting Consument en Veiligheid. Jaar lijks raken 20.000 Nederlanders boven de 65 ernstig gewond, van wie 1500 voortijdig overlij den. „Wie ouder wordt moet zijn gedrag aanpassen", aldus de brochure. Het relaas van twee pechvogels. Een 68-jarige vrouw viel van de trap. toen ze zich naar beneden spoedde om de telefoon op te ne men. Het gevolg: een gebroken heupkogel. Een man op leeftijd gleed uit in het bad en brak een pols op twee plaatsen. Beide on gelukken liepen goed af, maar toch. De vrouw heeft zich voorgeno men 'niet meer te vliegen voor de telefoon'.' En ze heeft zich opge geven voor een telefooncirkel. De man heeft een handgreep aan de muur in zijn douche laten be vestigen. Ook kan aan de hand van vragen de veiligheid van het huis wor den getest. Aan de orde kon uitglijden en struikelen, van trap vallen, evenwicht bewa en vermoeid en duizelig word een lijstje met alarmnumiT bij de telefoon, de aansluiting een telefooncirkel of een alari ringssysteem en afspraken i buren of kinderen voor het ge er iets mis gaat. Er wordt ge zen op anti-sliptegels voor badkamer, de goedkopere a slipstickers op de vloer of in badkuip en de anti-slipmat Toilet of bad worden veili met handgrepen, de trap met ti-slipstrips en losse vloerklei met een anti-sliplaag. De kruisvereniging leent si nen uit waarmee het bed I worden verhoogd. Een pis tussen de keukenkastjes en aanrecht stelt de bewoner staat spullen op grijphoogu zetten. Wie toch moet 'kl men', kan een minitrapje steunbeugel aanschaf Voorts wijst de brochure op uits'chuifbare ramenlapper het stoffer en blik met verlen steel. De aantallen bliksemontladingen over de gehele aarde vormen een bijzonder goede graadmeter hoe warm de aarde gedurende die periode is geweest. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 26