Doorwerken lagere btw onzeker Boze Brabantse boeren bekogelen gedeputeerde FFIIWS! Gratis Biilledoekje VoorOp Het Strand kleintjes I Eerste zendingen hulpgoederen in Sarajevo verdeeld DE REKKEN MOETEN LEEG! Grote brand na explosie lpg GVB-personeel in Amsterdam jaagt verslaafden metro uit Konsumenten Kontakt vreest weinig effect voor klant Bom Duitse straaljager boort zich in tonnenschip Eerst nog enkele buien Vrij veel bewolking en vanochtend nog wat buiige neerslag. Later op de dag vanuit het westen opklarend. Matige wind. Middagtemperatuur 20 graden. 235e jaargang no. 153 l/Voensdag 1 juli 1992 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ongeveer 20 a 30 personeelsleden van het Ge meente Vervoer Bedrijf (GVB) in Amsterdam heeft maandagavond een actie ge houden tegen drugsver slaafden in de metrosta tions. Volgens een woord voerder van de groep wer den op vier metrostations tussen het Centraal Station en de Wibautstraat junks „met zachte drang" verwij derd. De GVB-woordvoer- der stelt dat de actie be perkt is gebleken tot het sta tion Weesperplein. De actievoerders verzamel den zich tussen tien en elf uur 's avonds op het Wees perplein, waar dealers en verslaafden die ter plekke drugs gebruikten werd ver zocht het station te verlaten. De gealarmeerde leiding heeft volgens de GVB- woordvoerder vervolgens het personeel gewezen op de gebruikelijke procedures - het inschakelen van het team Ondersteunende Ta ken - in geval van overlast door verslaafden aan alcohol en drugs. Daarna zou de ac tie zijn beëindigd. Een woordvoerder van de groep zelf zegt dat de actie plaatsvond op vier stations en in de treinen. Er is geen geweld gebruikt. Aanleiding zou onder andere het uitblij ven van een reactie van de leiding zijn op een rapport over de groeiende overlast van verslaafden. „Ik verwijs slechts naar het preventieplan Metro", zegt de GVB-woordvoerder. „Daarin staan talloze voor stellen op het gebied van toegangscontrole en bewa king. Je kunt dus niet zeggen dat er niet is gereageerd." Burgemeester Van Thijn liet weten geen aanleiding te zien zich met de kwestie te bemoeien, omdat het „een intern probleem van het GVB" zou betreffen „Er is geen sprake van geweld ge weest; er is niets gebeurd wat niet dagelijks op de me troperrons gebeurt, zij het op kleinere schaal", zei Van TÏiijns woordvoerster. Als u nu kiest voor een tentie meenemen- Deze aan- complete bril of een paar con- Wj f bieding is geldig bij alle tactlenzen, knjgt u tijdelijk WJÊPearle- en Pearle Express een uniek badlaken cadeau. winkels in Nederland. Maar „el graas p~.Jp J/jjlmlP7W 0aa'™d'°°k de even deze adver- 1 UXUlUUj lVLIIvL'lV^Z.lV^i. exacte voorwaarden. 'shof 20 - i -i Bergen op Zoom, Kremerstraat 16 - Goes, Kolvemershof 20 Hulst, Stationsweg 13 - Middelburg, Lange Delft 13 - Roosendaal, Nieuwe Markt 3a - Terneuzen, Noordstraat 63 - Vlissingen, Lange Zelke 20 Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. De Poppendam.se imker De Meester vindt dat er een regeling moet komen voor het leeghalen van wilde bijenkolonies in de ge meenten. De kosten voor de im kers zijn te hoog, omdat veel wil de bijen zijn geïnfecteerd met de Varroa-mijt, waar door er teveel risico ontstaat. Navratilova Op Martina Navratilova lijkt de tijd maar geen vat te krijgen. Re den voor de oudste deelneem ster aan Wimbledon, vierde op de favorietenlijst, om voorlopig niet aan stoppen te denken. Ook over haar halve-Jinalepartij te gen Monica Seles maakt Navratilova 4 "7 zich weinig zorgen I Advertentie (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) 'an onze correspondente JUDAPEST - De eerste vijf franse vliegtuigen met hulp- cederen zijn dinsdag in Sara- evo geland. Hoewel er in de tad zelf nog steeds af en toe verd geschoten en de Servische nilities zich, in tegenstelling ot de gemaakte afspraken, niet 'er van het vliegveld hergroe- leerden, zijn de eerste levens- niddelen dinsdag in de stad 'erdeeld. )at verliep niet zonder inciden- en. Een Bosnische hulpverlener :wam om en een tweede raakte ;ewond toen ze met enkele ge- rapende mannen ruzie kregen •ver de hulpgoederen. Vier VN- oldaten raakten gewond toen e de eerste lading goederen laar de stad brachten. Drie col- ïga's op het vliegveld liepen erwondingen op door granaats- ilinters. Voor de bevolking van iarajevo was de verdeling niet onder gevaar, omdat her en der log sluipschutters actief waren, 'eel mensen waagden zich dan '0k slechts rennend op straat. )e verantwoordelijke VN-com- nandant op het vliegveld in Sa- ajevo, de Canadese generaal ewis Mackenzie, had eerder ge- egd dat de eerste vluchten pas ouden arriveren zodra een 1000 :al Canadese VN-militairen het eheer over de luchthaven had vergenomen. Volgens een Ca- adese woordvoerder kunnen de ïannen niet eerder dan van avond op het vliegveld zijn. In dit konvooi reizen 11 man Neder landse verbindingstroepen mee. Mackenzie toonde zich bezorgd over de situatie rond het vlieg veld. Weliswaar hielden zowel Bosniers als Serviërs zich maan dag op een afstand, maar het los- slot zie pagina 3 kolom 2 Treinverkeer vertraagd door onweer UTRECHT (ANP) - Het trein verkeer in de Randstad heeft dinsdagmiddag en -avond flink wat hinder ondervonden van het onweer dat boven het land losbarstte. Met name rond Am sterdam en Utrecht hebben veel treinen vertragingen opgelopen door blikseminslagen, aldus een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen. Tegen vijf uur 's middags had den de overvolle spitstreinen tussen Utrecht en Amsterdam een vertraging van ongeveer 20 minuten, omdat de seinen niet meer werkten. Tussen Dor drecht, Rotterdam en Den Haag bedroeg de vertraging rond die tijd een kwartier. Later op de avond kwamen er bij NS ook meldingen binnen van vertragingen op trajecten rond Amsterdam. Advertentie Vanaf 1 juli ruimen wij op! Kortingen op alle merken waaronder: OUISET ROSNER PART-TWO! NIEUWE BURG 13 MIDDELBURG Tel. 01180-25471 DEN HAAG (ANP) - De voorge nomen verlaging van het hoge btw-tariel' van 18,5 tot 17,5 pro cent per 1 oktober zal niet in al le branches worden doorgege ven aan de consument in de vorm van lagere prijzen. Een woordvoerder van Konsumen- tenKontakt verwijst desge vraagd naar bittere ervaringen van zijn organisatie in het kiel zogvan de btw-verlaging van 20 tot de huidige 18,5 procent bij de jaarwisseling van 1988 op 1989. „Wij vrezen dat die ene procent verlaging van nu nauwelijks zal doorwerken", aldus de zegsman vanKK. Begin 1989 regende het telefonische klachten bij KK, waarop besloten werd tot het openen van een speciale klach tenlijn. Het klachtendossier werd vervolgens bij de fracties in de Tweede Kamer gedeponeerd. „Het effect daarvan was miniem. Wij beschikken over geen enkel middel om die praktijken aan te pakken." De woordvoerder van het minis terie van Economische zaken bevestigt dat de beoogde prijs verlaging op de schappen tot stand moet komen door het con- currentiemechanisme. Pas in dien in een branche horizontale prijsafspraken worden gemaakt om de btw-verlaging niet of niet volledig in de prijzen te vertalen, kan het ministerie aan de bel trekken. Vanaf 1 januari 1993 zijn die af spraken behoudens ontheffing verboden. Voor die tijd moeten dergelijke afspraken worden aangemeld en het ministerie zal daar vervolgens kritisch naar kijken. EXEL (GPD) - Het betonningsvaartuig Nieuwediep is gistermor gen rond half tien in de buurt van het militair oefenterrein De Vlie- hors bij het waddeneiland Vlieland geraakt door een oefengranaat. De bom, afgevuurd door een Duits Tornado-gevechtsvliegtuig, boorde zich via een zware waterdichte stalen deur door de vloer van het bemanningsverblijf en bleef liggen in de machinekamer. De acht opvarenden zaten tijdens de inslag allemaal in het beman ningsverblijf aan de koffie en bleven ongedeerd. Het tien kilo zware projectiel bleek na controle door de Duik- en De- monteergroep van de marine geen springstof te bevatten, alleen een rookpatroon dat bij de inslag ontbrandde. Daardoor vreesden de op varenden eerst voor brand, maar dit bleek niet het geval. Wel richtte de bom veel schade aan. Gezagvoerder J. Schoolderman was blij dat hij het kon navertellen: „We mogen wel van zeer groot geluk. De bom is net in het scharnier punt van de deur ingeslagen, waardoor hij is afgebogen naar bene den. Slaat die granaat een halve meter verder in, dan schiet hij finaal door het bemanningsverblijf. Je moet er niet aan denken wat er dan vas gebeurd." Dpvarende Buyks: „Mijn broer zit in Libanon, maar volgens mij zit die daar nog veiliger dan hier. Die heeft tenminste een blauwe helm )p." De fiscaal deskundige van het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond KNOV wijst er op dat in sommige branches een btw-verlaging wel direct, volle dig en correct wordt doorgege ven. De rekening van de garage houder bevat al een aparte spe cificatie van de btw omdat zake lijke rijders die weer met de fis cus kunnen verrekenen. De ver laging wordt dan direct zicht baar, waarvan ook particuliere rijders profiteren. Dat geld ook voor de benzineprijzen aan de pomp. De werkgeversorganisatie in de Horeca, Horeca Nederland, geeft toe dat het hier en daar in de branche moeilijk is de btw-verla ging door te berekenen in de prij zen. Een glaasje bier zal niet on middellijk in de nacht van woensdag 30 september op don derdag 1 oktober van een mooi rond prijsje van 2,25 gulden een beetje in prijs worden verlaagd tot een onmogelijk bedrag waar kasteleins en klanten hun her sens op kraken. Wel zal de btw- verlaging ertoe leiden dat de prijzen minder snel voor andere kostprijsverhogende factoren worden opgetrokken. Omprijzen Bovendien gaat er van de verla ging een loonmatigend effect uit dat voor de zeer arbeidsinten sieve bedrijfstak broodnodig is. In theorie kan uit de btw-verla ging een verruiming van de werkgelegenheid in de horeca met drieduizend volledige ar beidsplaatsen worden betaald. Er wordt echter verwacht dat een deel van het voordeel dat niet aan de consument wordt doorgegeven, wordt gebruikt voor verhoging van de marge van de exploitanten. Bij Albert Heijn wordt verwacht dat het „omprijzen" dit keer veel minder tijdrovend zal zijn dan eind 1988. Veel filialen maken al gebruik van een scan-systeem, waarbij de kassa de streepjes code leest en daarbij automa tisch de juiste prijs inclusief btw aanslaat. Dat vergt van het per soneel uitsluitend het omprijzen van de aanduidingen op de schappen. Preventie Grote vlammen stijgen op van de tankauto. AMSTERDAM (ANP) - De ontploffing van een kleine hoeveelheid lpg Vteroorzaakte gister morgen rond tien uur een grote brand bij een benzinestation aan de Hoofdweg in Lijnden, in de buurt van Schiphol. Volgens de politie van Haarlemmermeer vatte na de explosie zo wel ontsnappend gas uit drie ondergrondse LPG-tanks als gas van een bovengrondse tank vlam. De vier opslagruimten bevatten ongeveer 50.000 liter gas. Ook vloog een tankauto met diesel in brand. De brandweer van Haarlem foto Paul Eyzinga/ANP mermeer kreeg assistentie van de korpsen van Schiphol en Amsterdam. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Een landings baan op de luchthaven Schiphol moest enige tijd worden afgesloten. Het bluswerk duurde tot half zeven 's avonds. Het publiek stroomde massaal toe op de enor me brand. De politie had grote moeite de toe schouwers op afstand te houden. Beide zijden van de Hoofdvaart werden afge sloten, wat leidde tot een verkeerschaos. Op de A9 ontstonden direct lange files. Vrouw sticht brand: drie kinderen dood BREDA (ANP) - Een 33-jarige vrouw uit Breda heeft dinsdag middag haar slaapkamer in brand gestoken. Daarbij kwa men haar drie kinderen om het leven. De vrouw is zelf ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Breda. De kinderen waren een jongetje van zeven jaar, een meisje van zes en een meisje van zes maanden. Advertentie WOENSDAG 1 JULI INFORMATIE-AVOND van 20.00 tot 22.00 uur in de JANNEKE DIERKXSCHOOL te Middelburg (01180-23518) en Terneuzen (01150-14844). De politie heeft een folder met 32 tips samengesteld voor burgers die met vakantie gaan. De tips zijn bedoeld als preventie tegen inbraken. Simpele zaken zoals de buren op het huis laten pas sen. dc post regelmatig uit de- brievenbus halen, zo dat het niet direct opvalt dat iemand met vakantie Q is. *J DEN BOSCH (GPD) - Boze Bra bantse boeren hebben gisteren tijdens een massale demonstra tie tegen het ontwerp-streek- plan in Den Bosch gedeputeer de P. Jacobs-Aarts bekogeld met eieren en tomaten. Zij brak haar toespraak af en vluchtte het provinciehuis binnen. De eierenregen betekende een abrupt einde van de protestma nifestatie van rond drieduizend boeren met hun tractoren voor het provinciehuis. „Niet de af sluiting die we voor ogen had den. Maar de Brabantse politiek weet nu hoe wij over het streek plan denken", zegt actievoerder Hans Huibers. Jacobs beschouwt de tomaten en eieren (die overigens met na me omstanders troffen) als een incident. „Weliswaar spijtig, maar het doet niet zeer en het is mooi weer", reageerde ze laco niek." De gedeputeerde aan vaardde de excuses van de orga nisatie. De opkomst was met naar schat ting 3000 boeren en dik 2000 trekkers uit vrijwel alle delen van de provincie groter dan ver wacht. Het is daarmee de groot ste demonstratie in Noord-Bra bant. ..Het absolute gevoel van onrechtvaardigheid", vertaalde Huibers. Maar ME'ers, achter de hand voor eventuele ongeregeldhe den, behoefden niet in actie te komen. Wel had de politie han denvol werk aan het verkeer. Voor en na de demonstratie ont stonden op de toevoerwegen rond Den Bosch grote files om dat boeren zich niet aan de af spraak hielden alleen de rechter weghelft te gebruiken. Actiecomité Het Kemphaantje had vooraf al rekening gehou den met gooi- en smijtwerk. Vol gens Huibers was een deel van de groene munitie „in gesprek ken van boer tot boer" in vuilnis bakken verdwenen. Actieleider Kees Hermans: „We hadden uit spraken van de gedeputeerde verwacht. Dat is nu niet gelukt. Zaken zijn nu onduidelijk geble ven. En dat is jammer." Uitgezonderd de bekogeling en de files verliep de protestmani festatie in grote lijnen volgens het vooraf gestelde motto 'In drukwekkend maar probleem loos'. De boeren kwamen massaal op met hun tractoren. foto ANP Hpotochou exclusieve damesmode Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 01184-13166

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1