PZC Woongenot kernen vermindert steekpartij beboet Natuurlijk karakter duinen komt danig in verdrukking Familieleden voor Onderwijsproject Tholen voorlopig veilig lan voor schip als ducatief centrum oor 'Saeftinge' Provinciebestuur wil subsidiebeleid drastisch herzien provincie 13 }s: In sommige gevallen aanvaardbaar schoonenbeig g Kwaliteit duinen holt achteruit WOENSDAG 1 JULI 1992 van een medewerkster de vreselijkste beledigingen uit- ionze verslaggever )D EL BURG - De toekomst i de woongemeenschappen lapenbout, Zandstraat, Ma tte, Spui en VVestdorpe ziet geinig florissant uit. Gede- eerde staten gaan er van uit de leefkwaliteit in deze ker- na uitvoering van het plan i aanpak voor de Zeeuws- anise Kanaalzone zal ver- jhteren. De mate waarin dit eurt hangt af van de afstand de woonkernen tot de he mde en de geplande indus- gebieden. Gedeputeerde ,en stellen dit in antwoord eragen van de Welzijnsraad van Gent over de gevolgen uitvoering van het plan van pak. Sasse welzijnsraad bekriti- rt de inhoud van het plan, jat wordt voorbijgegaan aan van de voornaamste doel- lingen: de verbetering van de inkwaliteit in de regio. De zijnsraad voorziet juist een ilechtering van het woonkli- jt in genoemde kernen in de jje toekomst. geven toe dat dat voor be lde kernen zeker opgaat. „De wogen keuze tussen het eco- lisch. milieuhygiënisch en ruimtelijke beleid betekent in het belang van de ontwik- ng van de Kanaalzone als ge- I, soms moet worden ingele- 1 op de woonkwaliteit. In to- teit zal de woonkwaliteit ech- zerbeteren. Aan de bewoners de te slopen buurtschappen frengat, Axelse Sassing en gorsstraat) zal op andere itsen in de regio een betere inkwaliteit aangeboden wor- de woonkwaliteit in Sluis- ;n Sas van Gent zal door te len of reeds genomen maat- ;len (sluiting suikerfabrie- I en dorpsvernieuwingsplan- verbeteren. Door zwaardere ïstrie zo ver mogelijk van de ere kernen te plannen, zal in apenbout. Zandstraat, itdorpe, Magrette en Spui de atie (marginaal) verslechte- Dit vinden gs, gezien de to- afweging, aanvaardbaar. de bewoners van Westdorpe le toekomst geconfronteerd en worden met horizonver- ing achten gs niet onwaar- (jnlijk. Verwacht wordt dat deel van de bezwaren onder gen kan worden met de zorg vuldige aanleg van groengordels rond de nieuwe industrieterrei nen op de Axelse Vlakte en in de Autnchepolder. Ovet Het college van gs heeft ook de bezwaren van het Overslagbe drijf Terneuzen (Ovet) tegen het. plan van aanpak linea recta naar de prullenbak verwezen. De bedrijfsleiding van Ovet is van mening dat de hinder die het bedrijf veroorzaakt niet onaan vaardbaar is. In dat licht bezien meent Ovet dat een eventuele verplaatsing van het bedrijf ol delen ervan naar Sluiskil niet valt te accepteren. Ovet geeft toe dat het overslaan van bepaalde goederen overlast voor omwonenden veroorzaakt, maar meent dat die bedrijfsacti viteiten in de Terneuzense Mas sagoedhaven kunnen blijven plaatsvinden omdat door mid del van een milieuzorgsysteem de situatie ter plaatse nog kan worden verbeterd. Gs hebben hierover zo hun twijfels en vin den dat. zo lang een verbetering van de milieu-omstandigheden niet valt te bewijzen, gestreefd moet worden naar de verplaat sing van de zwartgoedsector naar Sluiskil. Gs zijn ook niet van plan tege moet te komen aan de wensen van de bewoners van de met sloop bedreigde buurtschappen om in het buitengebied nieuw bouw te mogen plegen. Het pro vinciebestuur meent dat er vol doende mogelijkheden zijn om in de regio landelijk te wonen. Provinciale staten spreken zich vrijdag 10 juli uit over het plan van aanpak voor de Kanaal zone. van onze verslaggever THOLEN - De werkgelegen heid bij het onderwijsproject Zorgverbreding Tholen en Sint Philipsland is voorlopig veilig gesteld. Het project mag nog drie jaar verder draaien met het huidige aan tal formatieplaatsen bij de christelijke school voor spe ciaal onderwijs De Veste in Tholen. Dat heeft het ministe rie van onderwijs en weten schappen onlangs besloten. Tot voor kort zag het er naar uit dat zes bij het project be trokken werknemers hun baan zouden verliezen. Hen was al ontslag aangezegd. Bij het zorgverbredingsproject draait het om goede opvang binnen de eigen basisschool van kinderen met leerproble men. zodat het aantal doorver wijzingen naar het speciaal on derwijs zo veel mogelijk be perkt blijft. Het Thoolse pro ject wordt uitgevoerd door een samenwerkingsverband dat bestaat uit een groot aantal basisscholen, het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) en de christelijke school voor speciaal onderwijs De Veste in Tholen. Verspreid over het land werden de afgelo pen jaren enkele proefprojec ten uitgevoerd. Het Thoolse onderwijs deed daar aan mee. Werknemers De zes betrokken personeelsle den die werken onder de vlag van De Veste delen ongeveer drie formatieplaatsen. Een aantal van hen zorgt voor be geleiding van schoolpersoneel en kinderen. Anderen zijn ver antwoordelijk voor deskun- Lecrlingen van De Veste, die zijn opgenomen manier worden geholpen. i het onderwijsproject Zorgverbreding kunnen nog zeker drie jaar op dezelfde foto Willem Mieras dige opvang binnen De Veste zelf. of voor projectbegelei ding. De werknemers kunnen blijven, maar het is nog ondui delijk welke functies ze in de toekomst gaan vervullen bin nen het samenwerkingsver band. De Thoolse zorgverbreding leek even in de knel te komen, nu de proefprojecten hun einde naderen en vaste vorm krijgen in het programma Samen Naar School. In de nieuwe opzet geeft, de rijksoverheid een garantie voor arbeidsplaatsen op basis van het huidige aantal leerlin gen in het speciaal onderwijs. „En dat is voor ons nu juist een probleem", vertelt secretaris A. van de Sande van het Thool se samenwerkingsverband. „We hebben de laatste jaren ons best gedaan zo weinig mo gelijk kinderen door te sturen naar het speciaal onderwijs. Dat is immers een belangrijke doelstelling. We zitten dus al op een vrij laag aantal leerlin gen in verhouding tot het aan tal formatieplaatsen." De rijksoverheid komt nu met een overgangsregeling waarbij het Thoolse samenwerkings verband nog drie jaar verder mag draaien onder de oude voorwaarden In de nieuwe op zet zou het Thoolse samenwer kingsverband 60.000 gulden krijgen voor drie jaar, in de overgangsregeling is het vier ton De 1.8 formatieplaatsen bij het basisonderwijs worden op termijn afgebouwd tot 1 for matieplaats. onze verslaggever UAHAVEN - De Stichting Zeeuwse Landschap wil in Verdronken Land van Saef- e een oud binnenvaartschip chten als educatief centrum entoonstellingsruimte. Het p krijgt in de voormalige ïn van de Emmapolder een e ligplaats. R. Willems, di- eur van Het Zeeuwse Land- ip, denkt dat zo'n 30.000 sen per jaar het schip zullen eken. Zeeuwse Landschap loopt al ;le jaren rond met plannen een buitendijks bezoekers rum op te zetten. De stich- ziet meer in een schip dan in stenen gebouw. Willems ver- tit dat voor de aanschaf en :hting van een binnenvaart- p ('een oude Kempenaar of ander type dat vroeger in nahaven te zien was') drie irier ton nodig is. De eerste rekken met vertegenwoor- rs van provincie en Rijk )en de directeur moed gege- Maar de stichting zal ook iculieren warm moeten ma- rtemonnee uit it gestolen [ESSE - Uit een tent op een ping aan de Hoogenboom- in Renesse is in de nacht zaterdag op zondag een por- rnnee gestolen, eigendom mevrouw I. uit Voorschoten. It ruim honderd gulden in. ken om de financiering rond te krijgen. Het Zeeuwse Landschap heeft contacten met verschillende kandidaat-sponsors maar Wil lems durft nog niet te voorspel len wanneer de stichting daad werkelijk een vaartuig kan aan kopen. „Als ik nu een datum noem. worden er verwachtingen gewekt. De ervaring heeft ge leerd dat het verwezenlijken van leuke ideeën tijd kost. Laat ik daarom alleen zeggen dat we dit zomerseizoen nog geen bezoe kers zullen kunnen ontvangen." In het schip zullen niet alleen tentoonstellingen over flora en fauna uit Saeftinge te bezichti gen zijn. Willems: „Het is de be doeling dat op moderne wijze in formatie wordt verstrekt. Via films en diaseries, waarvoor een speciaal zaaltje komt, komen mensen ook alles te weten over bijvoorbeeld de beweiding en de effecten daarvan op het schor." Schapen De Schapenhouderij Saeftinghe heeft overigens enige tijd terug een aantal schapen afgestoten, omdat arbeid en economische rentabiliteit niet met elkaar in overeenstemming waren te brengen. Willems is echter niet bang dat de diversiteit en het aantal planten en dieren zullen afnemen doordat de schorren in Het Verdronken Land door min der schapen worden begraasd. Volgens Willems wordt de vees tapel van de schapenhouderij in de toekomst weer uitgebreid, ook al omdat Het Zeeuwse Landschap naarstig zoekt naar wegen voor meer financiële on dersteuning van het bedrijf. fAdvertentie Us u de televisie niet meer loort, komt u dan eens bij tchoonenberg kijken. hocrtoestellen [ostsingel 94, Goes, tel: 01100-27215 iorte Geere 27. Middelburg, tel: Ol 180-13113 xelsestraat 20b, Terneuzen, tel. Ol 150-30233 van onze verslaggever DEN HAAG - De waterwin ning in de duinen van Schou- wen-Duiveland en Walcheren moet worden gestopt en de golfbaan bij Domburg kan be ter verdwijnen. Daarnaast moet de jacht in de Zeeuwse duinen flink beperkt worden. Verder is het hoog tijd dat op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kust meer aan dacht wordt besteed aan een natuurlijker ontwikkeling van en in de duinen. Dat staat in de nota 'Duinen voor de wind' die de stichting Duinbe houd op verzoek van het mi nisterie van Landbouw, Vis serij en Natuurbeheer schreef. Staatssecretaris drs J. D. Gabor heeft dinsdagmid dag het rapport in ontvangst genomen. De stichting Duinbehoud geeft in de nota aan dat twee derde van de Nederlandse dui nen in 2020 weer een natuur lijk karakter moet hebben. In 'Duinen voor de wind' worden uitgangspunten geschetst voor nog op te stellen regio nale uitwerkingen van de no ta. Daarin staat per regio in detail wat er met de duinen zou moeten gebeuren. Duinrel In het dinsdag gepubliceerde stuk staat dat op Schouwen- Duiveland ruimte is voor de verbetering van het zoge naamde duinrelsysteem. Een duinrel is een ondiepe, gegra ven watergang met zandige bodem die onder vrij verval kwelwater, afkomstig van de duinen, afvoert. Daarnaast moet gewerkt wor den aan de natuurontwikke ling van de duinzoom en een deel van de duinen moet een natuurlijker vorm krijgen, de zogenaamde gekerfde zeereep. Op Walcheren kan bij Oostka- pelle en tussen Domburg en Westkapelle gewerkt worden aan de natuurontwikkeling van de duinzoom. Verder is er bij Vrouwenpolder ruimte voor de verbetering van het duinrelsysteem In Zeeuwsch -Vlaanderen is tussen Cad- zand-Bad en het Zwin ruimte voor natuurontwikkeling van de Duinzoom. Tijdens een persconferentie vertelde beleidscoördinator drs M. P.J M. Janssen van de stichting Duinbehoud, dat de Zeeuwse duinen niet afwijken van het landelijke beeld. Ze staan onder druk van onder meer recreatie en waterwin ning. Opmerkelijk is volgens hem wel de vrij grote schaal waarop in de Zeeuwse duinen nog steeds gejaagd wordt. Het gaat volgens Jansen vaak om onnodige jacht, zoals op wa tersnippen en reeën. In de no ta wordt er in het algemeen voor gepleit de jacht op konij nen te beperken omdat die het duinlandschap begrazen en zo de vergrassing als gevolg van luchtvervuiling tegengaan. Jansen voegde er verder aan toe dat de naaldbossen in de Kop van Schouwen wel omge vormd worden, maar dat gaat yolgens hem in een te laag tempo. Op Walcheren vormt het uit gebreide stelsel van wandel en fietspaden een probleem voor een goede ontwikeling van de duinflora en -fauna. Het aantal paden kan. zei Jansen dinsdag, best wat minder, zon der dat de recreatiemogelijk heden te veel worden beperkt. Het pad over de duinen is niet zo'n probleem. Jansen:,.Als het nieuw aangelegd zou moe ten worden zouden we er wel bezwaar tegen hebben, maar nu het er al zo lang ligt. vormt het een van de charmes van Walcheren." In de Verdronken Zwarte Pol der en bij Het Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen kan ge dacht worden aan het ontwik kelen van zogenaamde bege leide natuurlijke duinland schappen. Daar kan de natuur zo veel mogelijk zijn gang gaan, al kan het voor het be houd van het gebied nodig zijn dat de mens af en toe ingrijpt. Schouwen- Duiveland Het is Jansen opgevallen dat met name het waterschap Schouwen-Duiveland veel problemen heeft met natuu- rontwkkelingen in de duinen. Daar waar bij andere water schappen in het land begrip bestaat voor de doelstellingen van de stichting Duinbehoud en er sprake is van een coöpe ratieve opstelling, houdt het waterschap Schouwen-Duive land de boot af. Daarom is er ook vanaf gezien in de nota de suggestie te doen om een zogenaamde slufter in de Kop van Schouwen aan te leggen, ook al is daar voldoen de ruimte voor en komt de vei ligheid van het achterliggende gebied bij lange na niet in ge vaar. Een slufter is een onder breking van de buitenste dui nenrij. zodanig dat regelmatig zeewater in de achterliggende duinvallei kan stromen. Zo kan een heel karakteristieke hegroeiine ontstaan. De stich ting zou graag zien dat de doel stellingen van de nota rond 2010 zijn uitgevoerd. De natuur wordt ook bedreigd door duinafslag, zoals hier nabij Nieuw-Haamstede. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever DEN HAAG - De Nederlanse duinen hollen achteruit, vooral als natuurgebied. Als niet wordt ingegrepen zal er niet veel meer van overblijven dan een breed en recht zandli- chaam, beplant met helm. Van de 42.000 hec tare duingebied is de afgelopen 15 jaar onge veer 6.800 hectare verdwenen door talrijke bouwactiviteiten, kustafslag. industrievesti gingen en afgravingen. Van het resterende duingebied zijn grote delen ernstig aangetast: - 12.800 hectare is verdroogd door waterwin ning. polderpeilverlaging en dergelijke: - 6.000 hectare is aangetast door de aanplant van onnatuurlijke naaldbossen; - 3.000 hectare is vergraven en ingeplant met helm ten behoeve van de zeewering. - 2.200 hectare is verontreinigd door oppervlak te-infiltratie; -1.700 hectare is in gebruik als militair oefenter rein. In het Natuurbeleidsplan wordt aangekondigd dat voor alle ecosystemen zogenaamde ecosys teemvisies moeten worden opgesteld. Daarin wordt op landelijke schaal aangegeven waar het in 2020 met de natuur in Nederland naar toe moet De nota 'Duinen voor de wind' die de stichting Duinbehoud dinsdag presenteerde moet gezien worden als de invulling van de sys teemvisie voor de Nederlandse duinen. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft vier betrokkenen bij een steek partij in de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot boetes en voor waardelijke gevangenisstraf fen. De 34-jarige A. Y. uit Arne- muiden, die tijdens de steekpar tij een groot aantal messteken opliep, kreeg 500 gulden en twee weken voorwaardelijk opge legd. K. Y. (24) uit Middelburg werd veroordeeld tot een boete van 750 gulden en vier weken voorwaardelijk. Zijn broer I). Y. (22), en T. K. (26). beiden uit Vlissingen, kregen een boete van 250 gulden. A. Y. was volgens politierechter mr M J M. Klarenbeek de ver oorzaker van de moeilijkheden, doordat hij K.'s vrouw en haar zus geregeld lastigviel K. was getrouwd met de voormalige echtgenote van A. Y.'s broer. De zussen lichtten de politie van Middelburg en Vlissingen in over de kwestie, in de hoop dat deze er een stokje voor zou ste ken, maar dat had geen succes. In de familiekring werd toen be sloten om A Y tot orde te roe pen. Vader Y. zou die taak op zich nemen. K. en zijn zwagers K Y en D. Y. gingen op 9 maart vorig jaar samen met hem per 'auto naar het Turkse koffiehuis aan de Hoogstraat, waar A. Y. op dat moment was. Vader Y ging naar binnen en kwam na verloop van tijd met de hevig scheldende en tierende A. Y. naar buiten, die te. „Toen mijn moeder werd bele digd ben ik op hem afgevlogen", verklaarde K. Y. op de zitting A. Y pakte daarop een mesje uit zijn zak. waarmee hij D. Y ver wondde. Toen K Y het bloed van zijn broer zag vloeien pakte hij zijn zakmes en begon op A Y. in te steken. Hij trof hem op di verse plaatsen en tenslotte liep A. Y. hevig bloedend terug naar de koffieshop. De verwondingen bleken achteraf mee te vallen Officier van justitie mr A de Lange legde de grootste schuld bij K. Y„ tegen wie hij twee maanden gevangenis (te vervan gen door dienstverlening) eiste. Tegen T K. en D. Y. was de eis één maand (of dienstverlening). De officier zag A. Y in de eerste plaats als slachtoffer van het op treden van de andere familie. Hij vroeg voor hem ontslag van rechtsvervolging. De politierechter beoordeelde de gebeurtenissen totaal anders Hij was van mening dat K en zijn 'schoonfamilie juist hadden gehandeld tot het moment van het gesprek met A. Y. en dat het drietal, dat met vader Y. was meegegaan, er niet op uit was ge- - weest A. Y te grazen te nemen „A. Y. liet de boel escaleren", vond mr Klarenbeek. „geen wonder dat de anderen gingen meppen Hij vond beide partij en schuldig, daar geen van twee ën uit noodweer had gehandeld. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil het subsi diebeleid drastisch herzien. Het is de bedoeling nog dit jaar een 'meer doelmatig, doeltreffend en klantgericht' subsidiesys teem in het leven te roepen. Het nieuwe systeem bestaal uil minder, en eenvoudiger regels. Veel ontvangers van subsidies krijgen een grotere vrijheid het geld naar eigen goeddunken te besteden. Anderzijds wil de pro vincie voorwaarden gaan hante ren die subsidie-ontvangers dwingen om (bij bouwwerk zaamheden) gebruik te maken van milieuvriendelijke materia len en speciale voorzieningen voor gehandicapten te treffen. Er zal, 'waar nodig', worden geeist dat activiteiten ook na drukkelijk zijn gericht op zoge naamde achterstandsgroeperin gen. Dat blijkt uit een discussienota 'De Zeeuwse Subsidiestromen', die gisteren door het dagelijks provinciebestuur is vrijgegeven voor inspraak. Het is de bedoe ling dat de Zeeuwse staten op 13 november een beslissing nemen over het nieuwe systeem. Het moet ertoe leiden dat het ambte lijk apparaat veel minder tijd be hoeft te besteden aan het beoor delen. afhandelen en controle ren van subsidies. Men wil veel meer over gaan tot vormen van budgetfinanciering (grote bedrageni en lump-sum subsidies (kleinere bedragent. Die subsidies zullen veelal wor den verstrekt Op basis van door aanvragers in te dienen vierja renplannen. In principe worden geen garantiesubsidies meer verleend. Ook subsidies kleiner dan 500 gulden vervallen, uitge zonderd voor monumentenzorg en molens (draaipremie). Instel lingen die van de provincie sub sidie krijgen, mogen niet meer zelf aan andere instellingen sub sidies geven. Bijeenkomst van Ypsilon 'S H-HENDRIKSKINDEREN - De afdeling Zeeland van Ypsi lon, de vereniging van ouders en familieleden van chronisch- psychotische en/of schizofrene mensen, houdt dinsdag 7 juli een thema-avond in 's-Heer Hendrikskinderen. Onder begeleiding van een psy chiater wordt gesproken over de zorg en angst die men heeft ten aanzien van de zelfdoding door een ziek familielid De bijeen komst begint om 19.45 uur in het Heerhendrikshuis. Auto gestolen RENESSE - Van een parkeer- plaats aan de Laone in Renesse is maandagmiddag een perso nenauto gestolen. Het betreft een antraciet-kleurige Volkswa gen Golf. met het kenteken DO- RX-95. Benadeelde is de heer R. uit Dortmund Actie mariniers IV De actie van de mariniers in Rot terdam wordt door velen goed gekeurd Blijkbaar realiseren velen zich niet dat dit een oncon troleerbare actie was. In eon de mocratie past dit niet. Gevaar van deze acties is de willekeur waarmee gewerkt wordt, jon gens die twee weken in dienst zitten gaan bepalen wie wel en niet op het station mag zijn. De heer Kruizenga schreef in deze rubriek dat mensen die ver slaafd willen zijn dat zelf moeten weten. Kruizenga vergeet dat verslaafd zijn géén bewuste keu ze is. maar iets watje overkomt. F. Provoost KI. Vlaanderen 31 Middelburg Scholensituatie 's-Gravenpolder Het artikel in de PZC van 20 juni jj. over de scholensituatie in 's- Gravenpolder behoeft wat de medezeggenschapsraad van openbare basisschool Ouden- diek betreft, enige kanttekenin gen. In het artikel wordt onvoldoen de verband gelegd met de schaalvergrotingsproblema- tiek, zoals die zich aftekent in het Borselse basisonderwijs. Een term als 'leegloop' van o.b.s. Oudendiek is absoluut niet op zijn plaats. Er is alleen sprake van vermindering van het leer lingenaanbod door de jaren heen. Dit door de komst van een p c. basisschool in het dorp en de forse groei van het reformatori sche deel van de bevolking. Binnen de schaalvergrotings operatie bestaat de mogelijk heid het grondgebied van de ge meente te splitsen in een dunbe volkt en een dichtbevolkt ge bied. Wordt er niet geplitst dan zitten alle drie de basisscholen in 's-Gravenpolder boven de dan geldende norm van 50. gezien de daarvoor van toepassing zijnde teldatum van 1 januari 1991 Wordt er wel gesplitst dan geldt er voor het dunbevolkte deel <de kleinere dorpen) een norm van 33 en voor het dichtbevolkte deel ('s-Gravenpolder en Hein- kenszandi een norm van 111. In dat geval zit de p c. basisschool onder de norm. terwijl de open bare en de reformatorische ba sisscholen er duidelijk boven zit ten. Gert-Jan Verburg Raadhuisstraat 20 's-Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13