roch Z-Vlaamse onder wijsfusie Pijnlijk om te zien dat door versnippering zoveel misgaat PZC Imker ontraadt collega's weghalen van wilde bijen VW krijgt geen jrovinciegeld oor onderkomen Leerlingen van Zeelandcollege naar Schotland Monumenten op de wachtlijst Pianist 'Baby' den toonder overleden Genootschap niet verontrust over tekort encyclopedie provincie 11 Weg vrij voor Regionaal Opleidingencentrum WOENSDAG 1 JULI 1992 in onze verslaggever ERNEUZEN - De Dag- en Avondscholenge- eenschap. het Westerseheldecollege en de Stich- ng Basiseducatie (SBE) in Terneuzen gaan sa- enwerken onder de naam Regionaal Opleidin- •ncentrum (ROC) Zeeuwsch-Vlaanderen. Verte- inwoordigers van de besturen en de directies tn de drie onderwijsinstellingen zijn dit maan- igavond Iaat overeengekomen na een (geslaag- bemiddelingspoging van gedeputeerde J. Hen- ïkeij. e fusie wordt in fases vorm gegeven. Per 1 januari 1993 worden de besturen samengetrokken. Het Westerseheldecollege en de Dag- en Avondscho lengemeenschap volgen in augustus de overstap naar het ROC. Uiterlijk een jaar later, op 1 augus tus 1994, zal de basiseducatie onder dezelfde para plu worden gevoegd. Een week geleden leek de kans op een fusie nog vrijwel nihil, omdat de directie van de Stichting Basiseducatie zich onomwonden tegen dergelijke plannen had uitgesproken. „Dat is voor ons een stap te ver", aldus directeur A. Huijsmans toen in een toelichting op het SBE-standpunt. De SBE had tot dusver grote moeite met het feit dat de beide fusiepartners de topfuncties in het bestuur claimden. Of deze claim niet langer geldt en waar om de stichting nu toch heeft ingestemd met een bundeling van de drie instellingen in één instituut, wilde Huijsmans dinsdag niet zeggen. Hij wilde geen commentaar geven op het besluit Bestuur Hennekeij wist op verzoek van de gemeentebestu ren van Terneuzen en Hulst de drie partijen maan dag opnieuw rond de tafel te krijgen. De vertegen woordigers kwamen na een uitvoerig beraad tot overeenstemming en verplichtten zich het bereik te akkoord te verdedigen In hun algemene bestu ren. Tevens is men het eens geworden over de over dracht van bevoegdheden aan het nieuw te vor men bestuur, een beschrijving van een zogeheten startdocument en de gezamenlijke ontwikkeling van een proces om het ROC organisatorisch en on derwijskundig inhoud te geven. Door de voorgenomen concentratie van de drie in stellingen blijft het beroepsonderwijs en de vol- wassenenducatie voor Zeeuwsch-Vlaanderen ge waarborgd. Kosten te hoog en risico ziekte te groot van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Er moet een regeling komen voor imkers die voor gemeenten wilde bij enkolonies van ongewenste plaatsen halen. De imkers zou den een vergoeding moeten krijgen voor hun onkosten om de zwerm te scheppen en te verdelgen of te behandelen. Zeker nu veel wilde bijen met de Varroa-mijt geïnfecteerd zijn, is het onverstandig voor imkers om hun eigen bijen met de wilde zwermen in contact te brengen. Dat vindt de Pop- pendamse imker Piet de Mees ter. Juni is traditioneel de maand waarin de bijen gaan zwermen en nieuwe kolonies stichten. En net zo traditioneel is het aantal telefoontjes dat ge meenten en imkers krijgen over zwermen die ongewenst dichtbij huizen, in spouwmu ren of schoorstenen neerstrij ken. Door de zachte winter hebben de overwinterende bij envolken maar weinig bijen verloren. Door de nieuwe broedsels groeit zo'n volk al snel uit tot 30.000 tot 50.000 die ren. Een deel van zo'n groot volk trekt, zodra het weer warm wordt, weg met een nieu we koningin en zoekt een plaats om een nest te vormen. Veel wilde bijenvolken splitsen zich dit jaar wel twee of drie keer op, verwacht De Meester. Als door bijen geplaagde men sen toevlucht zoeken bij hun gemeente, is de reinigings dienst vaak de aangewezen in stantie. In Zierikzee kunnen medewerkers van de dienst die daarvoor opgeleid zijn. wes pennesten verdelgen, vertelt de voorman van de buiten dienst, W. Scheele. Als de men sen terugschrikken voor de kosten - in de meeste gemeen ten ongeveer 54 gulden - krij gen ze advies hoe ze zelf het best de insecten kunnen ver drijven. Als het om een bijen kolonie gaat. verwijzen de rei nigingsdiensten naar de 150 imkers die Zeeland kent. Risico De enige imker in Zeeland die bijen houdt als broodwinning. De Meester, raadt zijn collega imkers af wilde zwermen te vangen. „Zo'n wilde zwerm be tekent een onaanvaardbaar ri sico voor je eigen bijen. Of je moet zo'n zwerm vernietigen, of je moet 'm behandelen met medicijn tegen de Varroa- mijt." De Varroa-mijt is sinds 1983 be kend in Nederland als ziekte veroorzaker bij bijen. De minis- cule parasiet verzwakt de in- sekten, waardoor hele volken, soms na jaren, aan infecties sterven. De Meester: „Na die behande ling moet je een jaar wachten voor je iets aan die zwerm hebt. Het eerste seizoen kunnen er namelijk resten van het medi cijn in de honing zitten. Ook heeft zo'n wilde zwerm in het begin bijvoeding nodig." Vorig jaar haalde De Meester nog zo'n twintig zwermen uit Mid delburg weg. „Dit jaar zullen er zeker zoveel in Middelburg rondvliegen." Maar wilde zwer men 'scheppen' doet hij nu niet meer. Het transporteren en be handelen van de wilde bijen is te duur. „Een redelijk bedrag zou bijvoorbeeld 150 gulden zijn, gezien je onkosten. Maar dat is voor veel mensen veel te hoog." Een wilde zwerm bijen heeft een wat ongewone rustplaats gevonden op de voorvork van een fiets. Overlast zoals hier ontstaat vaak als de bijen in juni uitzwermen en zich onge wenst dichtbij mensen willen vestigen. fotoEPA in onze verslaggeefster 1DDELBURG - De Zeeuwse usicus Johannes James den londer, bij het publiek beter kend als 'Baby', is zaterdag i 74-jarige leeftijd te Middel- irg overleden. Den Toonder erd geboren in het Engelse leadle, uit een Engelse moe- r en Nederlandse vader. De tertainer met een voorliefde ior 'het betere amusement' eelde vanaf 1929 overal in eland op recepties, partijen, uiloften en jubilea. :n Toonder rondde op twaalf- rige leeftijd zijn opleiding aan t Gentse conservatorium af en lgde lessen aan de jazz-school n Billy Mayerl in Londen. De rste formatie rond de musicus is de 'Toonders Rhythmical ayers', waarmee hij in de jaren rtig optrad op de oude Vlis- igse pier. het toenmalige amu- mentscentrum. Zijn trio de ibyton-Band vervulde in de dansrage van direct na de Twee de Wereldoorlog lokaal en regio naal een belangrijke rol. Daar naast was de Middelburger des tijds vaste gast bij officiële ont vangsten van commissaris der koningin jhr mr De Casembroot in de Statenzaal van de Abdij. Vlak na de oorlog speelde hij op de grote dansavonden in Het Schuttershof in Middelburg en als pianist en zanger in het voor malige Cosy Corner aan de Vlis- singse Boulevard. Hij bracht zijn muziek zowel in bejaardencen tra als op kindervoorstellingen, waarbij hij via de Middelburgse cabaretier Wim de Graaf betrok ken raakte. In 1982 kwam Den Toonder nog in het nieuws van wege zijn huldiging tot 'Dom- burgse badgast van het jaar', omdat hij al van vóór de oorlog bals voor de gasten van het Domburgse Badpaviljoen muzi kaal opluisterde. De crematie heeft inmiddels in stilte plaatsgevonden. n onze verslaggever DDELBURG - De Provin ce VVV moet maar op eigen ïeht aan geld zien te komen or verbetering van de huis- sting. Op het provinciaal be- lur van Zeeland hoeft de VVV elk geval niet te rekenen. De ïvincie heeft de handen al vol lAdvertentieI OMDAT ELK TELEFOONTJE EEN KLANT KAN ZIJN! O G O O O O telefoon- antwoordservice 01180-40110 aan een bezuinigingsoperatie en bovendien krijgt de VVV jaarlijks een budget, waaruit ook de huisvestingskosten moe ten worden betaald. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft het verzoek van de VW om een extra bijdrage van 75.000 gulden afgewezen. De WV is op zoek naar een nieuw onderkomen, omdat de huidige kantoorruimte aan de Markt in Middelburg duur, in de toe komst waarschijnlijk flink duur der. te krap en ondoelmatig in gedeeld is. Om de huisvesting te verbeteren is onder meer geke ken naar het pand de Gouden Poorte in de Wagenaarstraat en naar het Ondernemingshuis dat de gemeente Middelburg wil bouwen. De WV speelt ook met de gedachte een Toeristisch Huis te stichting, waarin ook plaats is voor bijvoorbeeld de medewerkers van de Cultuur- maand, het Congresbureau. Gidsendienst en tijdelijke pro jecten. Een en ander vergt extra geld. Daarom heeft de VVV bij de pro vincie aangeklopt. Gedeputeer de staten vinden evenwel dat de VW maar moet zoeken naar mogelijkheden zelf meer inkom sten te verwerven. Gedeputeerde Dijkwel (D66): van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Hij ziet Zeeuwse kansen 'smoren' in 'kneuterigheid en verdeeld heid'. En foetert over 'een be krompen manier van bestu ren'. D66-gedeputeerde A. Dijkwel. de bestuurder die het 'open' en 'redelijk' overleg tot handelsmerk leek te heb ben verheven, trok afgelopen week plotseling opvallend fel van leer. Ver van de Middel burgse Abdijgebouwen, in het dorpshuis De Putmeet te Scharendijke, stak hij voor een handjevol partijgenoten een ware donderspeech af. Velen, die erover lazen in de krant, knikten instemmend. Collega-gedeputeerden, men sen uit instellingen en mensen op straat, beloonden hem met een schouderklopje. Alleen uit zijn eigen achterban klonk hier en daar een vraagje. Dijk wel bracht zijn nare bood schap uit 'zorg om de demo cratie'. Die zou. ook in het Zeeuwse wat al te vaak mis bruikt worden. Zijn beschuldi gende vinger priemde in de richting van al die groepjes en individuen die 'tot het bittere eind' hun eigen belangetjes botvieren. En daarbij het be lang van de burger uit het oog verliezen. Sinds Dijkwel nauwelijks een jaar geleden tot het ambt van gedeputeerde werd geroepen is hij de boosdoeners overal in het Zeeuwse tegengekomen, de 'bestuurtjes' die 'zichzelf kennelijk belangrijker vinden dan de werksoort', de 'belan gengroepen' en 'individuelen' die democratische besluitvor mingsprocedures misbruiken om halsstarrig op hun strepen te blijven staan. Hij ontmoette ze. als welzijnsgedeputeerde. in de (Terneuzense) onderwijs wereld. in de gehandicapten zorg. de psychiatrie, ja zelfs in de patiëntenbeweging. Het waren instellingen-bestuur ders van het soort dat weigert met andere instellingen sa men te werken, met als gevolg dat onderwijsvoorzieningen het loodje leggen, dat zieken en andere zorgbehoevenden in de kou komen te staan. Deelbelangen En die vaste Westerschelde- oeververbinding? Als het zo doorgaat, voorspelde Dijkwel, Dijkwel: ...veel zaken gaan wel goed... foto Lex de Meester dan mag Zeeland al blij zijn wanneer er na 2000 nog één veerverbinding bestaat Juist de bedrijven en gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen die om het hardst om een WOV rie pen, liggen nu dwars omdat ze ook al hun kleine, uiteenlo pende deelbelangetjes geho noreerd willen zien, In Dijk- wels woorden 'het toppunt van kneuterigheid'. Moeten we in Dijkwels don derspeech de stem herkennen van een gefrustreerd politicus, die - eenmaal geroepen tot het ambt van gedeputeerde - al snel ervaart dat de samenle ving weerbarstiger is dan hij zich in alle naïviteit had voor gesteld? Wis en waarachtig niet. haast de betrokkene te verklaren Dijkwel: „Frustra tie loop je op door iets wat je bij herhaling verkeerd ziet gaan. Of door een traumati sche ervaring. Wat die herha ling betreft, daarvoor zit ik hier nog te kort. En een trauma draag ik nog niet met me mee. Dus wat ik heb ge zegd. is een cleane constate ring.' Het is dinsdagochtend acht uur. Het enige tijdstip waarop de gedeputeerde zich dezer da gen even vrij kon maken om zijn uitval van enige toelich ting te voorzien. Dijkwel trekt monter en bedaard een sliertje rook uit zijn pijp. Hij gefrust reerd? „Ik zweer het je. ik ge niet nog elke dag. Wie krijgt nu, zoals ik vorig jaar. de gele genheid om op z'n 54ste jaar nieuw werk aan te pakken. Dat is toch een lot uit de lote rij. Nee. ik amuseer me hier uitstekend. Ik heb maar één probleem: ik werk zoveel, dat ik het schandalig vind voor het thuisfront. Gelukkig dat ik geen kleine kinderen meer heb." Pijnlijk Maar waarom dan zo plotse ling die barse klaroenstoot? Dijkwel: „Ik vind het pijnlijk om te zien dat sommige din gen verongelukken doordat er teveel versnippering is in het veld. Dat soort ongelukken ge beurt te vaak. Bij andere gede puteerden leeft dat ook. Ook van hen heb ik de laatste tijd wel eens een zucht opgevan gen. Dat komt dan bij je eigen ervaringen. Ik had er natuur lijk ook bij moeten zeggen waar het wel goed gaat. Er zijn een heleboel dingen die wel goed lopen." „Neem de ouderenzorg in West -Zeeuwsch-Vlaanderen, Daar hebben ze wel met z'n allen naar oplossingen gezocht. Ik heb daar diep respect voor. Zie hebben de zaak daar'zelf opge lost. We hebben als provincie niet eens hoeven trekken en duwen. Iedereen is erbij be trokken, de gezinszorg, de kruisvereniging, de woning bouwvereniging... Alle neuzen staan dezelfde kant op. Die be sturen leveren allemaal wat autonomie in. Maar er wordt wel iets tot stand gebracht waarmee we de eerstkomende tien, twintig jaar vooruit kun nen. Neem het emancipatie bureau en de vrouwenraad. Die gaan in januari samenwer ken. Of ze dat leuk vinden of niet, die meiden hebben hun zaakjes nu al zowat klaar.'' „Kijk. bestuurders hebben de neiging eerst aan structuren te denken en vervolgens de con sumenten maar te vergeten. Ja. je komt dat nogal eens te gen. Het geld wordt steeds schaarser. Dus je moet het zo effeciënt mogelijk in alle sec toren gebruiken. Zeker als het om dienstverlenende instellin gen gaat. Dan moet er geen tijd worden verspild. En ik zeg dat verdeeldheid geld kost. Wij zijn er niet om tempeltjes voor onszelf op te richten. Wij zijn hier om dingen te doen die voor de Zeeuwse bevolking zo optimaal mogelijk uitpak ken." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeland college heeft het afgelopen jaar enkele forse schreden gezet op het gebied van internationali sering. Geholpen door een Euro pese subsidie, sponsors en wat eigen middelen zette de school voor beroepsonderwijs koers naar Schotland. Nadat zestien Schotse leerlingen vorige maand een deel van hun oplei ding aan het Zeelandcollege volgden, zijn evenveel Zeeuwen deze week in Schotland om het zelfde te doen. Volgens F. Coppejans, die het project bij het Zeelandcollege begeleidt, is internationalise ring een harde noodzaak voor scholen als de zijne. „Als we de school niet aantrekkelijk ma ken, verdwijnen de leerlingen naar elders. We moeten zorgen dat we het betrekkelijk kleine potentieel ook vasthouden. Dat geldt voor iedere opleiding, hoe klein ook. Voor je het weet is de hele voorziening uit Zeeland ver dwenen." Internationalisering - de moge lijkheid om leerlingen in het bui tenland delen van hun opleiding te laten volgen en stage-uitwis- seling - blijkt een school aan trekkelijk te maken voor leerlin gen. Dat er Europese subsidies voor zijn. maakt het wat gemak kelijker. Het Zeelandcollege, dat ver schillende vormen van mbo en beroepsbegeleidend onderwijs (bboi in zich verenigt, heeft er voor gekozen zoveel mogelijk disciplines bij de internationali sering te betrekken. In Schot land verblijven nu leerlingen uit het leerlingenwezen (bboi en het kort middelbaar beroepsonder wijs ikmbo). Acht werktuig- bouwkundigen-in-spé, vier leer lingen van de afdeling motor voertuigentechniek en vier leer lingen van de afdeling mode en kleding, doen vrijdag een Schots examen in hun eigen vakgebied. De Schotten hebben het Neder landse examen inmiddels al ge daan. Modulen „In de voorbereiding hebben we met een aantal geestdriftige do centen, Schotten en Nederlan ders, de leerstof, methoden en ei sen naast elkaar gelegd en daar uit modulen gemaakt. In Schot land en hier zijn die modulen van zestig uur gevolgd. De exa menbenadering in Nederland en Schotland is zo verschillend, dat we twee aparte examens erop na blijven houden. De voorberei ding daarop vormt de uitwisse ling." Om mee te mogen doen, vertelt Coppejans. hebben de leerlingen een sollicitatiebrief moeten schrijven. „De belangstelling was natuurlijk veel groter dan het aantal plaatsen. Het ligt wel in de bedoeling de internationa lisering uit te breiden In tijd. in aantallen leerlingen en in part ners. We zijn bezig met een school in Engeland en met ver schillende scholen in België." De school in Engeland, waarmee het Zeelandcollege onderhan delt, is een centrum waarin alle beroepsopleidingen bij elkaar zitten. „Dat heeft een heleboel weg van de Regionale Oplei-- dings Centra (ROC's) die hier in Nederland gevormd moeten worden. Zo hebben we op een an der niveau ook nog wat aan zo'n uitwisseling. Het zal namelijk een hele kluif worden om de ver snipperde voorzieningen in Zee land op een lijn oftewel in een or ganisatie te krijgen." Behalve dat partners gezamen lijk modulen gaan presenteren, moet er ook een stage-uitwisse- ling van de grond komen. Cop pejans meldt dat het Zeeland college inmiddels druk doende is het bedrijfsleven in Zeeland hiervoor warm te krijgen De buitenlandse partners doen dat in hun eigen omgeving. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De regionale stichting Monumentenwacht Zeeland neemt voorlopig geen nieuwe panden in haar bestand op. Reden is groeiende achter stand bij het inspecteren van de monumenten. Zo'n 160 Zeeuwse monumenten konden het afge lopen jaar niet bezocht worden door een monumentenwachter. Nieuwe aanmeldingen komen op een wachtlijst te staan. Dat is te lezen in het jaarverslag over 1991 van de Monumenten- wacht. Reden voor de inspectie-achter stand is een tekort aan perso neel. De monumentenwacht heeft momenteel drie ploegen monumentenwachters in dienst, die geen kans zien het toene mende aantal monumenten één keer per jaar te bezoeken, wat het minimum is. Voor een vierde inspectieploeg krijgt de stich ting voorlopig geen subsidie. Hoewel Monumentenzorg het af gelopen jaar niet actief aan wer ving heeft gedaan, groeide het aantal Zeeuwse monumenten via mond-tot-mond-reclame met 3 procent Het betrof vooral woonhuizen. Ruim tweederde van het bestand lin totaal 654 Zeeuwse monumenten) bestaat uit woonhuizen, kantoren en winkels. In het afgelopen jaar schafte Mo numentenzorg met een forse subsidie van het Anjerfonds Zee land een tentoonstellingsstand aan. die met name tijdens de Open Monumentdagen wordt ingezet. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen houdt hel erop dat het provinciebestuur uit eindelijk bereid zal blijken de helft van het verlies op de Ency clopedie van Zeeland te dek ken. Zo er gisteravond, tijdens de al gemene vergadering van het Ge- noootschap, onder de 32 aanwe zige leden al van enige ongerust heid sprake was over de finan ciële consequenties, wist the saurier J. A. Heyse die weg te ne men. Waarschijnlijk, zei hij. zal uiteindelijk slechts de helft van het nog resterende tekort voor rekening van het Genootschap blijven. De vergadering, in het huis 's- Hertogenbosch aan de Middel burgse Vlasmarkt. keurde na de uitleg van de thesauriër met al gemene stemmen het financieel verslag 1991 goed. dat sluitend is gemaakt door aan de voorraad onverkochte encyclopedieën een waarde van ruim 193.000 gul den toe te kennen Zoals gemeld gaat het om 600 driedelige ency- clopediën, ofwel 1800 banden, die de afgelopen jaren nog slechts zeer mondjesmaat ko pers vinden. Vorig jaar werden er nog ongeveer dertig van ver kocht. Ter financiering van het ency clopedie-project verstrekte het provinciebestuur destijds een garantiesubsidie van een ton. Bovendien gaf de provincie een lening van nog eens een ton. Dat geld is nog niet terugbetaald. In 1995 wil de provincie de zaak fi nancieel afwikkelen. Wervend Een recent artikel over deze kwestie in de PZC bleek bij the sauriër Heyse in verkeerde aar de te zijn gevallen. „Het is", meldde hij de vergadering, „de laatste keer geweest dat ik m'n mond open doe tegen zo'n redac teur." Overigens, zo voegde hij er aan toe, was van betrokken publicatie een zeer wervende werking uitgegaan: het leverde drie kopers op. die elk een exem plaar van de encyclopedie afna men. Uit de vergadering kwamen nog enkele suggesties om de ver koop te bevorderen. Maar die bleken al in praktijk gebracht. Heyse tegen de leden: „De aller beste reclame bent u En mis schien schrijft er nóg eens ie mand stomme stukjes in de krant." De breuk van het Genootschap met het Zeeuws Tijdschrift heeft volgens voorzitter mr J van Ma rion niet het gevreesde ledenver lies tot gevolg gehad Tot dusver bleef de schade beperkt tot twee weggelopen leden. Volgens Van Marion is tot dusver 'bijzonder positief gereageerd op het eigen tijdschrift 'Zeeland', dat het Ge nootschap in het leven heeft ge roepen. De vergadering keurde gister avond de beleidsplannen goed van twee nieuwe werkgroepen die zich respectievelijk met film en met kunstgeschiedenis gaan bezighouden. Is dat niet dubbe lop. vroeg één van de aanwezi gen. onder de aandacht bren gend dat de Zeeuwse Volkuni- versiteit al veel langer cursussen kunstgeschiedenis op touw zet. Voorzitter Van Marion. „De werkgroep beoogt ook andere zaken. Ik denk bovendien dat het van een heel ander niveau

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 11