Vondsten uit VOC-schip te kijk PZC Politiepatrouille ontdekt heling en twee diefstallen Amateurs tonen talenten op eerste Kunstenaarsdag Veel publiek bij wedstrijd van Drumcorps Holland René Provoost was in Domburg oppermachtig Recreanten uiten in brief ongenoegen over surfliotel Veere wil subsidies geven voor aanschaf van zonneboilers Emmylou Harris toont een nieuwe stijl in Goes streek Expositie in Stedelijk Museum Vlissingen MAANDAG 29 JUNI 1992 w 6 van onze verslaggever VLISSINGEN - Wie meer wil weten over het dagelijks leven aan boord van het eeuwen oude koopvaardijschip 't Vliegend Hart, kan vanaf vanaf vandaag tot 27 september in het Stede lijk Museum in Vlissingen te recht. Vondsten uit het wrak van dit schip van de Verenigde Oostindische Compagnie Gevonden ZOUTELANDE - Bij de rijkspo litie groep Walcheren/Noord-Be veland op de post Serooskerke zijn in de periode van 15 tot en met 26 juni als gevonden aange geven: Oostkapelle: bril met goudkleurig montuur en bruine poten, merk Gri- manns; tas met inhoud, merk AGU- Sport; Zoutelande: lichtbruine por temonnee met stof en ritssluiting; Domburg: leverkleurige étui met zes sleutels; rose portemonnee met zwart draagkoord, bos met vier sleu tels; Kamperland: bos met drie sleu tels aan geel 'rugzakje' met nog eens drie sleutels; bos met negen sleutels; Arnemuiden: sleutel Toyota met sleutelhanger Toyota: Vrouwenpol der: blauw/geel/rode parkiet; Koude- kerke: drie sleutels. (VOC), dat in 1735 voor de kust van Walcheren verging, zijn sa mengebracht in de expositie 'De Zeeuwse VOC boven water'. In tien jaar is inmiddels een groot aantal voorwerpen opgedoken en onderzocht door een groep Britse onderzoekers. Conservator W. Weber noemde zaterdag het tienjarig onderzoek een van de redenen voor de ex positie. De andere reden is dat de dienst Domeinen van het mi nisterie van Financiën voor de eerste keer heeft afgezien van de verkoop van de gevonden voor werpen. De staat is eigenaar van alle vondsten op VOC-wrakken. Het ministerie had tot voor kort de regel dat de voorwerpen wer den geveild, maar heeft ze nu in permanente bruikleen gegeven van het Stedelijk Museum. Burgemeester J. C. Th. van der Doef zei blij te zijn met de moge lijkheden die er zijn om kennis te nemen van het alledaagse verle den. „Hoe het er aan toegaat op moderne zeeschepen is voor veel mensen minder interessant dan hoe het leven aan boord was in vroeger tijden. We weten uit on derzoek wie de bezitter was van bepaalde attributen. Van daar uit kunnen we fantaseren over hoe die personen leefden." Tabaksfabrikant Douwe Eg berts/Van Nelle bood het mu seum een tabaksvat aan, dat ge vonden is op 't Vliegend Hart. Het vat is op de expositie te zien. Verder zijn er schilderijen van VOC-schepen te zien en voor werpen van bemanningsleden, zoals gespen, lepels, wijnflessen en passers. Bovendien is een re constructie gemaakt van de wij ze waarop onderwater-archeolo gen hun zoektocht naar schat ten uit het verleden verrichten. Prof Giinther Schilder (r), een van de eersten die zich inzette voor de onderwater-archeologie, bekijkt met anderen de expositie in het Vlissings Stedelijk Museum. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Bij een routine controle in de Bonedijkestraat in Vlissingen is de politie zater dagavond op het spoor geko men van twee diefstallen en he ling. De agenten zagen dat een bestel auto in de Bonedijkestraat niet verzekerd was. Toen ze een kijk je in de wagen namen, zagen ze dat hij vol stond met audio-ap- paratuur, een videorecorder en een televisie. Alles ging mee naar het bureau. De spullen ble ken van diefstal afkomstig, al leen was niet duidelijk van wel ke diefstal. De politie arresteerde daarop de Amsterdammers I. P. (28) en R. R. T. a K. (23). P. vertelde dat hij kort daarvoor de buit had ge kocht van Vlissinger G. L. (27). Hij werd ook gearresteerd en be kende dat hij de apparatuur een aantal dagen eerder in Vlissin gen gestolen had. Een bewoner van Toutenburg deed dezelfde avond aangifte van diefstal van audio-appara- tuur, een video en een televisie. Hij was net terug van een week vakantie. Nader onderzoek wees uit dat de gestolen waar op het bureau van hem was. L. bekende verder dat hij zater dag aan de Hogeweg in Vlissin gen een auto gestolen had, waar mee hij naai- Amsterdam was ge reden. L. en P. zitten nog vast. Ze wor den vandaag voorgeleid. MIDDELBURG Geslaagd MIDDELBURG - Aan de Mode vakschool ENSAID te Den Bosch slaagden: J.M. Henne- kam-Cornelisse (voor het exa men costumière) en P.J. Kleine- pier-Verstraate (voor het exa men modinette). Fancy fair - Het bestuur van de oudervereniging van de Mid delburgse Gaudeamusschool houdt zaterdag 4 juli een fancy fair. De opbrengst is bestemd voor het Koningin Wilhelmina- fonds, dat zich inspant voor de kankerbestrijding. Het programma begint om 10 uur met een tocht door het Blue Spirit Drum Bugle Corps. De rest van de dag zijn er optredens van diverse artiesten en is er een informatiestand van de Vereni ging ter Bestrijding van Jeugd- kanker. Wethouder van Middelburg S.' Smitkamp neemt 's middags om 16 uur een cheque in ontvangst met daarop het totaalbedrag van de acties van de dag. Wijkcomité Inwoners van de Stromenwijk en 't Zand hou den donderdag 2 juli een bijeen komst, waarin de oprichting van een wijkcomité ter sprake komt. Behalve vertegenwoordigers van de gemeente zijn leden van de wijkcomités van Dauwendae- le en Nieuw-Middelburg aanwe zig. Zij zullen uitleg geven over wat er komt kijken bij het stich ten van een buurtvereniging, wat zo'n vereniging kan doen. hoe de contacten met de ge meente verlopen en hoe de fi nanciering in zijn werk gaat. Bij een eerdere voorlichtingsbijeen komst bleek dat 45 bewoners in teresse hadden voor een wijkver- eniging. De vergadering vindt plaats in de Ontmoetingskerk en begint om 19.30 uur. VLISSINGEN Paauwenburg - Het wijkco mité Paauwenburg bespreekt maandagavond 6 juli het nieuw ste plan voor de invulling van het sloopgebied Troelstraweg in Paauwenburg Zuid-Oost De Rotterdamse stedebouwkun- dige Ashok Balotra presenteert, dinsdagavond 30 juni dat plan in dienstencentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg. Die bij eenkomst begint om half acht. Het wijkcomité Paauwenburg komt maandag 6 juli ook vanaf dat tijdstip bijeen in het wijk- punt Nieuw Paauwenburg aan de Ruys de Beerenbrouckstraat 121. MIDDELBURG - Voor de heer A. R. Marquinie is de kunste naarsdag die zaterdag in Mid delburg is gehouden in het ka der van het 100-jarig bestaan van de plaatselijke VVV, een on vergetelijk evenement gewor den. De 'pr-man van de Ceremo niemeesters, de evenementen commissie van de VVV Middel burg, werd namelijk tijdens de kunstenaarsdag vereeuwigd. Burgemeester Chr. Rutten maakte als openingshandeling een borstbeeldje in klei van Marquinie. In zeer korte tijd overigens, want de burgemeester moest weer snel naar een volgende afspraak. Het startsein van de heer Rutten - voor het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan de Lange Delft - was voor zo'n twintig le den van de Amateur Beeldende Kunstenaarsvereniging Zee land het teken om met hun hob by te beginnen. Van elf uur 's morgens tot vier uur 's middags kon het publiek de kunstenaars die voor de etalages van een aan tal winkels in de binnenstad hadden plaatsgenomen aan het werk zien. De verscheidenheid was groot: er werd onder meer gewerkt met olieverf en aquarel, maar ook boetseren en houtsnij den was veelvuldig te zien. De kunstenaars gaven desgevraagd uitleg over hun hobby. Ook het ramschip Schorpioen deed mee aan de activiteit. Aan boord werkte een kunstenaar en was een expositie te zien van werkstukken van burgemeester Rutten. Weefatelier en exposi tieruimte Multi Colour aan de Torenweg had een eigen pro gramma voor de kunstenaars dag in elkaar gezet. De VVV organiseerde het evene ment, dat voor de eerste keer werd gehouden, samen met de Amateur Beeldende Kunste naarsvereniging Zeeland (ABKZ). van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Enkele gasten van het recreatiepark Oranje plaat in Arnemuiden zijn onge rust Over de toekomst van het park. Ze hebben daarover een brief gestuurd aan het college van burgemeester en wethou ders van Arnemuiden. De groep is vooral ontstemd over de ont wikkelingen rond het zogehe ten surfhotel. Ten eerste spreken zij er hun ver bazing over uit dat de exploitant van het surfhotel zonder toe stemming van het college een stuk openbare weg kan afpalen om dit als parkeerterrein te ge bruiken. Verder zijn ze ontstemd dat de steiger die er ligt wordt verlengd en een andere vorm krijgt. Volgens hen is de wal dan veel moeilijker bereikbaar voor (beginnende) surfers. Ook vin den de klagers dat er misbruik wordt gemaakt van het Veerse Meer-tientje, omdat in hun ogen van dat geld een privé-steiger wordt gemaakt, waarvan dus niet alle recreanten gebruik kunnen maken. De recreanten zijn ook be nieuwd of het parkeerterrein bij het hotel voor nachtrecreatie ge bruikt kan worden en willen graag weten wat waar is van de geruchten dat er een privé- strand komt bij het surfhotel. Ook uitten de park-bezoekers hun ongerustheid over de ge ruchten dat Oranjeplaat op ter mijn geprivatiseerd wordt en spraken zij de wens uit, dat er een EHBO-post wordt ingericht. Vlaardingen was op de jaarlijkse wedstrijd van Drumcorps Holland vertegenwoordigd door het show korps Young Avalance, dat uitkwam in de cadet-klasse. foto Lex de Meester van onze verslaggever ZOUTELANDE Drummen op z'n Amerikaans is iets heel an ders dan wat de gewone drum bands in Nederland doen. Niet alleen de muziekkeuze ver schilt, ook de manier van para deren is totaal anders. Een aan tal korpsen besloot een paar jaar geleden uit de reguliere bond (de NKF) te stappen en richtte Drumcorps Holland op. Zaterdag werd een van de jaar lijkse wedstrijden gehouden in Zoutelande. Vijftien teams na men deel, waaronder zeven En gelse bands. Een kleine duizend mensen was op het evenement afgekomen. De showkorpsen worden beoor deeld op veel verschillende on derdelen. Niet alleen de muzika le kwaliteit wordt gewogen, ook de prestatie op het gebied van looptechniek en presentatie. De drie afzonderlijke secties (de bla zers, de drummers en de meisjes die een show opvoeren met vlag gen en andere attributen) wor den elk apart gewaardeerd, maar ook het totaal is verwerkt in een puntenaantal. Aan de wedstrijd van zaterdag namen het Juliana Drum Bugle Corps en de jeugddrum band Johan Friso uit Middel burg en Excelsior uit Goes deel. Zij strijden ook mee om het Ne derlands kampioenschap, dat 26 september in Nijmegen wordt gehouden. De eerste prijs in de jeugdklasse (Cadet Class) ging in Zoutlande naar Johan Friso uit Middelburg met 55,2 punten. In de nieuwko- mersgroep van de volwassenen (Novice Class) mocht Excelsior uit Goes met 39,2 punten de hoofdprijs in ontvangst nemen. De eerste prijs bij de gevorder- van onze verslaggever VEERE - Het college van b en w van Veere wil inwoners van de gemeente stimuleren over te stappen op zonne-energie voor de energie-opwekking van hun huis. B en w willen een steuntje in de rug geven, door een subsi die van vijfhonderd gulden te geven op de aanschaf van een zonneboiler. De commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer be spreekt de ontwerp-verorde- ning in haar vergadering van woensdag 1 juli. De vergadering begint om 14 uur in het gemeen tehuis. Kern van de subsidieregeling is dat de bewoners wel zelf voor een deel van de kosten opdraai en. De aanschafkosten worden verder voor een deel gesubsi dieerd door het Rijk. en ook de gemeente Veere wil een steentje bijdragen. De provincie en Delta Nutsbedrijven zien daartoe voorlopig geen kans. Emmylou Harris speelde met haar nieuwe band The Nash Ram blers in de Goese Zeelandhallen voor 2000 countryfans. Willem Mie van een medewerker GOES - Het heeft Emmylou Harris in Amerika moeite ge kost om uit de kleine zalen en de clubcircuits te komen. „Die tij den zijn voorbij", stelde ze zon dagavond in de Goese Zeeland hallen voor zo'n 2000 country fans vast. En met haar nieuwe band. The Nash Ramblers, is ze vanaf vorig jaar een nieuwe weg ingeslagen. Acoustische muziek met veel bluegrass, ter gende ballads en een greep uit de country and western-ge schiedenis maakten van haar concert een evenwichtig geheel dat stond als een huis. 'The sweetheart of the Rodeo', zoals Emmylou Harris inmid dels te boek staat, putte in Goes uit de reeks albums die ze op haar naam heeft staan. Ook haar oudere en bekende werk kreeg nu het stempel van de nieuwe richting mee. Een stijl die haar op lijf en stem geschreven lijkt. Emmylou Harris gaf tussen de verschillende nummers door een verklaring voor de keus van haar muziek. Van Mystery Train, Sweet Dreams, How High The Moon tot- het gospelachtige Hard Times wist ze alle composi ties om te vormen tot haar 'ei gen' muziek. Hier en daar, zoals in Paul Simon's The Boxer, week ze soms net iets te ver vai die nieuwe stijl af en balanceer de ze op de grens van het karika turale. Een dreiging die ze overi gens daarna weer direct tenie deed. Die prestatie was overi gens mede te danken aan di band. In Goes trof ze een publiek dat a bij voorbaat van plan was om vo aandacht te luisteren. Ook d< Middelburger Rick Dean koi daarom voor een goede opwar ming zorgen. Ineke van Oostei van het organisatiebureau Opu; Sound kon na afloop terugkij ken op een geslaagd evenement „Dat komt natuurlijk ook om dat we hadden bedongen dat e: geen concert in Antwerpen zoi komen", verklaarde zij. Voo; Emmylou Harris kwamen daar om veel fans uit België en zelf; uit Noord-Frankrijk naai' Goes Een reden voor Ineke van Oos ten om in de toekomst nog mee; sterren uit de country-muziel naar de Zeelandhallen te halen Op het programma staan noj concerten van Linda Rondstad en Johnny Cash. De ster vai zondagavond toert de komendi tijd nog door Europa om haa laatste CD'te promoten. Daar voor reist ze onder meer naar Pa rijs, Barcelona, Gdansk en Lon den. van een medewerker DOMBURG - Tijdens de jaar lijkse ringrijderij voor onge- huwden in Domburg werd René Provoost zaterdag winnaar van het dagklassement door alle dertig te steken ringen mee te nemen, waartoe hij als enige kans zag. 's Morgens werden de bekers voor de ongehuwden verreden. Winnaar van de eer ste beker werd René Provoost; de tweede beker werd gewon nen door Ramon Vader. De prijs voor de gehuwden ging naar Tonny van Iersel. 's Middags werden de zeven al gemene bekers verreden. Na kamp werden de bekers als volgt verdeeld: 1 René Provoost, 2 Hans van Eyzeren, 3 Jaap Brand, 4 Lou Willemse, 5 Ko-Jan Provoost, 6 Joost Dourleijn, 7 Jeffrey Vader. Ook de pollepel werd een prooi voor René Pro voost. Hij won daarmee alles wat er deze dag maar te winnen viel. den ging naai' de Blue Eagles uit Basildon in Engeland. Zij be haalden 64,5 punten. Beste Ne derlandse groep was Beatrix uit Hilversum met 59,4 punten. Aan de regeling is een aantal voorwaarden verbonden. Ten eerste mag het subsidiebedrag niet meer dan tien procent van de totale kosten van de installa tie bedragen. Verder moet er ge noeg geld zitten in de subsidie- pot. De bewoners mogen ook niet zomaar een boiler neerzet ten. Elektrische na-verwarmers, die het water opwarmen als er niet voldoende zon is geweest, zijn schadelijker voor het milieu dan gasverwarmers. Daarom komt alleen het laatste type voor subsidie in aanmerking. Bezitters van zomerhuisjes hoe ven er bovendien niet op te reke nen dat ze geld van de gemeente krijgen. Alleen huizen met een permanente bewoner krijgen subsidie, en daarbij geldt dat per huis maximaal één keer subsi die wordt gegeven. Overigens zijn degenen die tot aanschaf van een zonneboiler besluiten, mèt alle subsidies toch nog gauw drieduizend gulden kwijt. Uitslag: 1 René Provoost 30 ringen, 2 Jaap Brand 29,3 Ko-Jan Provoost 27, 4 Lou Willemse 27, 5 Joost Dourleijn 26, 6 Jeffrey Vader 25, 7 Ko Brand 25, 8 Hans van Eyzeren 25, 9 Huib Brand 24, 10 Ramon Vader 23, 11 Robert- Jan Provoost 22, 12 Marcel Provoost 22,13 Bram de Visser 22,14 Simon de Visser 22,15 Wim Provoost 21 ringen. Biggekerke Aan de jaarlijkse afdelingswed strijd in Biggekerke deden 32 deelnemers mee, onder wie één debutante. De beker voor de gastrijders kwam definitief in ei gendom van Ina Sponselee. Bekers grote finale: 1 Kanen Hovijn, 2 Piet-Jan Reynierse. 3 Frank Bras ser, 4 Jos Lampert, 5 Arno Francke. 6 Erik Leendertse. 7 Adrie Brasser, 8 Ab de Visser. Bekers kleine finale: 1 Ina Sponselee. 2 Ronald Boogaard, 3 Rinus Wijkhuys. De pollepel werd gewonnen door Piet-Jan Reynierse en de medaille voor de meeste volgringen was voor Amo Francke. Eindklassement over dertig beurten. 1 Piet-Jan Reynierse 30 ringen, 2 Ar no Francke 30, 3 Frank Brasser 29. 4 Karien Hovijn 28, 5 Adrie Brasser 28, 6 Jos Lampert 27, 7 Jannïe Louws 25, 8 Erik Leendertse 25, 9 Piet van Mal- degem 24, 10 Jan Lampert 23, 11 Adrie Reynierse 22, 12 Ab de Visser 22, 13 Rino Koets 22, 14 Eline Franc ke 21,15 Rudi Brasser 20 ringen. Grijpskerke In Grijpskerke werd vrijdag voor de eerste maal een middag- /avondwedstrijd gehouden, met 24 deelnemers. Traditiegetrouw werden er vier beurten op de kleine ringen gereden, die ook meetelden voor het dagklasse ment. Deze kamp werd gewon nen door Pieter Boone. Na eer kamp tussen zes deelnemers wist Wim Brouwer deze kamj: verrassend te winnen door als enige de 26 mm-ring raak te ste ken, wat hem zijn eerste pollepel opleverde. Na twee beurten op de 10 mm-ring was Erik Francke de enige die deze ring raak had gestoken. Gedurende de wed strijd wisselde de groene sjerp diverse malen, maar aan hel eind van de wedstrijd wist Erik Francke deze, voor de eerste keer in zijn ringrijderscarrière. definitief te bemachtigen. Totaalklassement na dertig beurten 1 Erik Francke 22 ringen, 2 Pietei Dingemanse 21,3 David Willemse 21 4 Pieter Geertse 20, 5 Bianca Clarissc 20, 6 Pieter Boone 19, 7 Edward Din gemanse 19, 8 Piet Ovaa 18, 9 Nice Francke 17, 10 Moniek Meijers 16, 11 Wim Brouwer 16, 12 Rini Verdoorr 16, 13 Paul Koole 16, 14 Pauline Wil lemse 15,15 Wim Francke 14 ringen. Wisselbekers: 1 Pieter Geertse, 2 Pie- ter Dingemanse, 3 Erik Francke, 4 Ni co Francke. Standaard kleine ringen: Pietei Boone; pollepel: Wim Brouwer; groe ne sjerp: Erik Francke; meeste vol gringen, dertien: Pieter Geertse Beker: Pieter Dingemanse. Uitslag versiering: 1 Pauline Willemse, 2 Erik Francke, 3 Pieter Geertse, 4 Manjes- ca Schipper, 5 Charlotte Poppe. Agenda Zeeuwse Ringrijders Vereniging: 4 juli ringrijden in Aagtekerke van 7.30 tot 17.30 uur; 4 juli ring rijden in Meliskerke van 8.00 tol 17.30 uur. Onverzekerde auto volledig vernield bij vluchtpoging van onze verslaggever VLISSINGEN - De vluchtpo ging van twee Middelburgers liep zaterdagavond uit op ,eer flinke schadepost voor de eige naar en voor een Duitse toeris te. D. K. (21en M. Y. (22) zagen in dt Kenau Hasselaarstraat in Vlis singen een surveillanceauto var de politie keren en achter her aankomen. Omdat eigenaar Y de auto niet verzekerd had, gai hij K. opdracht er vol gas van door te gaan. Deze voldeed aar het verzoek en raasde met ruirr honderd kilometer door de Vlis- singse straten. Ter hoogte var het Strandhotel verloor K. ech ter de macht over het stuur. De auto ging een aantal malen ovei de kop en belandde boven op de geparkeerde auto van S. T. uil Ratingen. K. raakte niet ge wond, Y. moest zich in het zie kenhuis laten behandelen. Bei de auto's werden volledig ver nield. Tijdens de kunstenaarsdag kon het publiek in de Middelburgse binnenstad zo'n twintig twintig leden van de Amateur Beeldehde Kunstenaarsvereniging Zeeland aan het werk zien. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 6