Hand op de knip rijke EG-leden PZC VN-leider Boutros Ghali spoedig naar Zuid-Afrika 'jttn" PZC binnen- en buitenland Delors herkozen als voorzitter Wöltgens vertrekt als PvdA zware nederlaag lijdt Nordholt wijst actie van mariniers niet af Geen verdubbeling hulp arine lidstaten Nederland verliest melkruzie 'Actie voor Afrika' brengt 10 miljoen op Alles voor uw winkel? 4 SMOG Vandaag Vooruitzichten Voor morgen: dinsdag wordt het drukkend warm. Met een zuide lijke stroming wordt warme lucht uit Frankrijk aangevoerd. De temperatuur kan plaatselijk de tropische waarde van 30 gra den bereiken. Wel ivordt in de namiddag de kans op een on weersbui groot. Voor woensdag tot en met vrij dag: woensdag is het nog warm. Op veel plaatsen zal het tot on weer komen. Donderdag zet een a/koeling in en vrijdag wordt het bij een noordenwind nog maar 20 graden. Hoog water uur cm uur cm Maandag 29 juni 1992 Vlissingen 01.33 205 13.59 216 Temeuzen 01.52 231 14.21 243 Bath 02 53 269 15 19 282 Roompot-buiten 00.30 152 13.00 160 Zierikzee 02 00 147 14 35 153 Yerseke 02.00 154 14.30 160 PhilipsdamWest 01.50 157 14.20 162 Laag water uur cm uur cm Maandag 29 juni 1992 Vlissingen 07.5G 191 20.20 194 Temeuzen 08 20 204 20 48 206 Bath 09 26 229 21.52 230 Roompot-buiten 06.50 143 19.15 145 Zierikzee 08.00 144 20.30 143 Yerseke 08 00 150 20.30 150 Philipsdam-West 08 05 153 20.30 154 De laatste dagen van juni bren gen ivarm zomerweer. Werd het zaterdag in Zeeland nog niet warmer dan 24 graden, gisteren werden maxima bereikt van 23 graden vlak aan zee tot ruim 28 graden landimvaarts. Het fraaie weer wordt ons gebracht door een gordel van hogedruk. die zich uitstrekt van de Atlantische Oceaan via de Noordzee tot ver in Oost-Europa. Het zivaarte- punt van het hoog ligt vandaag boven Polen, zodat de wind meer zuidoostelijk wordt. De tempe ratuur loopt vandaag plaatse lijk tot 29 graden op. Op de noor delijke stranden zorgt een opste kend zeewindje voor een aange name 23 graden. De afgelopen 24 uur zijn de barometers ten zuid westen van de Britse eilanden flink gedaald. Daar is dan ook een lagedrukgebied aangeko men. Boven West-Frankrijk gaan zich voor dit laag uit mor gen onweersstoringen ontwik kelen. Nautisch bericht Wind: oost tot zuidoost 2 tot 3 Bft., in de middag langs de kust noordelijk 3 tot 4 Bft.. zicht: meest matig, temperatuur kust- water18 graden, afivijking wa- terstanden: een geringe verla ging. maximum golfhoogte mon ding Scheldes: minder dan een halve meter. Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se Europese landen, medege deeld door het KNMI, geldig tot en met dinsdag Britse Eilanden: In Engeland en Wales overwegend zonnig. In Ierland en Schotland wolkenvel den en aan de noord- en west kusten af en toe wat regen. Mid- dagtemperatuur van 16 graden in het noorden van Schotland tot rond 21 in Ierland en 25 gra den in de buurt van Londen. Madeira: Droog. Overwegend zonnig, maar ook af en toe en kele wolkenvelden. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Canarïsche Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden veel zon en maxima circa 27 graden. Frankrijk: Warm weer met flin ke perioden met zon. Maar van het westen uit meer bewolking, vooral op dinsdag gevolgd door regen- en onweersbuien. In de Vogezen waarschijnlijk nog droog. Middagtemperatuur maandag van 23 graden aan de Kanaalkust tot tegen de 30 gra den plaatselijk elders in Frank rijk. Dinsdag van het westen uit 5 tot 6 graden koeler Spanje: Overwegend zonnig. Maandag vooral in het noord westen, dinsdag in de hele noor delijke helft van het land meer bewolking en grote kans op een paar stevige regen- of onweers buien. Middagtemperaturen van 20 graden aan de Atlanti sche kust tot 28 langs de Costa's en ruim 30 in de buurt van Ma drid. Portugal: Vooral in de noordelij ke helft van het land wolkenvel den en kans op een regen- of on weersbui. In het zuiden nog vrij zonnig. Middagtemperaturen van 21 graden in het noorden tot rond 28 graden langs de Algarve. Polen: Overwegend zonnig en warm. Vooral in het noorden ook wat wolkenvelden. Middagtem peratuur rond 29 graden, maar aan de kust een aantal graden frisser. Zwitserland, Oostenrijk. Tsje- choslowakije en Hongarije: Flinke perioden met zon. In de bergen 's middag en 's avond kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur tussen 26 en 30 graden. Italië: In het noorden overwe gend zonnig. In het midden en zuiden vooral op maandag nog een flinke kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 24 en 28 graden. Weerrapporten 28 jun 20 uur: C Amsterdam onbewolkt 26 Aberdeen zwaar bew 14 Athene half bew 22 Barcelona half bew 24 Berlijn licht bew 27 Budapest onweer 22 Bordeaux zwaar bew. 29 Brussel onbewolkt 26 Cyprus onbewolkt 23 Dublin zwaar bew 19 Frankfurt onbewolkt 26 Genève onbewolkt 24 Helsinki zwaar bew 22 Innsbruck onbewolkt 22 Istanbul zwaar bew. 20 Klagenfurt licht bew. 19 Kopenhagen licht bew 20 Las Palmas onbewolkt 24 Lissabon half bew. 24 Locamo zwaar bew 23 Londen zwaar bew. 26 Madrid licht bew 30 Malaga licht bew 25 Mallorca zwaar bew 23 Malta onbewolkt 23 Moskou half bew. 15 Munchen onbewolkt 22 Nice half bew. 23 Parijs onbewolkt 27 Praag onbewolkt 21 Rome liaif bew. 24 Stockholm zwaar bew. 21 Warschau half bew 24 Wenen onbewolkt 24 Zurich onbewolkt 23 Tunis-* licht bew 24 MAANDAG 29 JUNI 1992 Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt. Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel. Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren. Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000, Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur; in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschrijving 79,30. franco per post 100.00; per maand 28.00. automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307.50. automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390.00; losse nummers maandag t'm vrijdag 1.45. zaterdag 1.85 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2.5 x tanef. Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. van onze correspondent JOHANNESBURG - De secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Boutros Boutros-Ghali, zal in de komende twee weken naar Zuid-Afrika gaan om zich persoonlijk op de hoogte stellen van de grootste politieke crisis in het land sinds president De Klerk ruim twee jaar geleden zijn hervormingen begon. Boutros werd door minister Pik Botha van buitenlandse zaken uitgenodigd naar Pretoria te ko men. Botha lichtte de VN-chef in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja in over de crisis, die is ontstaan na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong als gevolg waarvan het ANC alle contacten met de regering verbrak. Bou tros Ghali noemde zijn gesprek met Botha achteraf ..nuttig en constructief'. Het is de eerste keer dat een se cretaris-generaal van de VN een bezoek zal brengen aan Zuid- Afrika De precieze datum is nog niet bekend, maar zijn bezoek wordt gezien als het bewijs dat hij de crisis zeer ernstig neemt. Boutros zal deze week ook zijn licht op steken bij ANC-leider Nelson Mandela die gisteren naar Dakar. Senegal, is gevlogen om de jaarvergadering van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid <OAEt bij te wonen. Mandela heeft om een spoedzit ting gevraagd van de Veilig heidsraad om maatregelen te nemen die een einde moeten ma ken aan het geweld in Zuid-Afri ka. Botha heeft er bij Boutros op aangedrongen alle partijen die aan de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel deelne men. voor deze zitting uit te no digen. Boutros heeft op zijn beurt Bo tha aangespoord de ontmante ling van de apartheid te versnel len. De slachtoffers van het bloedbad in Boipatong worden vandaag (maandag) begraven. De situatie in Boipatong is ex plosief: de straten zijn vrijwel onbegaanbaar door barricades van brandende autobanden Van tijd tot tijd wordt er op de patrouillerende politie gescho ten. Het ANC heeft vandaag uitge roepen tot een dag van nationale rouw. Ambtenaren hebben van De Klerk vrij gekregen om de be grafenis bij te wonen. Mandela heeft zaterdag in een toespraak tot 15.000 aanhangers in Soweto verklaard dat stakin gen en protesten, niet onderhan delingen. het voornaamste mid del van het Afrikaans Nationaal Congres zijn geworden in de strijd om een politieke stem. Mandela liet weten dat het ANC vergaande concessies van de re gering van president F.W. de Klerk moet krijgen, wil de bewe ging bereid zijn tot hervatting van de onderhandelingen. DEN HAAG (ANP) - De 'Actie voor Afrika' die de samenwerkende hulporganisaties in de derde week van juni hebben gevoerd heelt 10 miljoen gulden opgebracht. Eerder zamelden de Nederlandse kerken 17,5 miljoen in voor de hongerenden in Afrika. De organisaties zijn blij met het resultaat. Het totaalbedrag ligt hoger dan het resultaat van de publieksacties voor Afrika in 1990. Toen werd 24,5 miljoen opgehaald. „De bereidheid van de Nederlandese bevolking om in noodsi tuaties te geven is groot", concludeert actie- coórdinator T. van Velthoven. Het gironum mer 555 voor giften voor Afrika blijft geopend tot na de zomer. De kunstveiling die zondag in het kader van de campagne „Nederland voor een vrij Zuid-Afri ka" in de Brakke Grond in Amsterdam werd gehouden, is teleurstellend verlopen. Van de doeken die door veertig bekende kunstenaars belangeloos ter beschikking waren gesteld, werden er slechts zeven verkocht. De publieke belangstelling was slecht, de totale opbrengst bedroeg slechts vijfduizend gulden. Het geld is bestemd voor het ANC in de zwarte woonwijk Alexandra. Volgens K. Neefjes van het Komitee Zuidelijk Afrika is het grote for maat van veel schilderijen één van de oorzaken van het wegblijven van particuliere kopers. en in europa LISSABON (AP) - De twaalf EG-leiders hebben vrijdagavond op hun top in Lissabon Jacques Delors gekozen voor een nieuwe termijn van twee jaar als voorzitter van de Europese commis sie. Het wordt de vijfde ambtstermijn voor de Fransman, een record. Zijn benoeming voor nog eens twee jaar maakt een einde aan weken van speculatie over zijn mogelijke opvolgers. Geen enkele lidstaat kwam op de top echter met de naam van een tegenkandi daat op de proppen. De 66-jarige Franse socialist kreeg in 1985 de leiding over de ze ventien leden tellende commissie, het dagelijkse bestuur van de EG. De Gemeenschap verkeerde toen in een periode, waarin naar een koers voor de toekomst werd gezocht. Delors slaagde erin de EG richting te geven met een ambitieus plan voor een interne markt. De EG wil vanaf 1995 op een vijfjarig mandaat voor de voorzitter overschakelen, zodat het voorzitterschap gelijk loopt met dat van het Europese Parlement. Velen nemen aan dat Delors in 1995 een gooi zou willen doen naar het Franse presidentschap. Jacques Delors (r) tijdens de EG-top in Lissabon. Delors werd herkozen als voorzitter van de Europese Commissie. Hij is in gesprek met Giulio Andreotti (Italië, 1) en Albert Reynolds (Ierland). Op de achtergrond Ruud Lubbers naast de Spaanse premier Felipe Gonzales. foto Paul Hanna/Reuter DEN HAAG (GPD) - PvdA- oorman Wöltgens vertrekt als fractievoorzitter indien de hui dige opiniepeilingen bij verkie zingen bewaarheid worden. Al bijna een jaar lang voorspellen de opiniepeilers een halvering •an het aantal zetels voor de WINKELINRICHTING INTERlEURBOUW Klooslerweg 2 - 4421 PV Kapelle Postbus 69 - 4420 AC Kapelle Tel 01102-44151 Fax 01102-44152 U vindt ons naast de Centrale Veiling Zeeland langs de (oude) Rijksweg te Kapelle PvdA. Wöltgens: „Als fractie voorzitter ben ik daar mede schuldig aan. Als de voorspel lingen uitkomen zal ik daaruit mijn conclusies trekken." Wöltgens zei zaterdag bij de VA- RA-radio „alles op alles" te zet ten om een dergelijk desastreus zetelverlies voor zijn partij te voorkomen. Hij heeft daarin vol gens eigen zeggen het volledige vertrouwen van zijn fractie. De fractievoorzitter van de kleinste regeringspartij meent dat het kabinet „in rustiger vaarwater" is gekomen. „Men beseft dat de ruzieachtige sfeer die er hing. het niet goed deed. Het is beter om de oppositie de oppositie te laten voeren", aldus Wöltgens. Terugblikkend op het parlemen taire jaar (de Tweede Kamer is sinds vrijdag met reces) stelde Wöltgens zaterdag niet ontevre den te zijn. Het financieringste kort daalt volgens schema, waardoor Nederland straks de enige is in de EG die aan de strenge toelatingseisen voor de Europese Monetaire Unie vol doet. WÊÊÊÊÊÊÊKÊÊKSÊSÊ DEN HAAG (GPD) - De Am sterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt keurt het eigenmachtig optreden tegen verslaafden vorige week door mariniers in Rotterdam, niet af. Volgens Nordholt toont de actie hoe groot de kloof is tussen be stuur en burger. Nordholt noemde het zondag in het televisieprogramma Capi- tool .eigenlijk nog een wonder dat de tolerantie zo groot is in Nederland.' „Als de politiek en iet bestuur de problematiek zo aten sloffen, dan gaan mensen ïun eigen richting kiezen. Men- len doen dat niet zomaar, daar is ontzettend veel voor nodig." Nordholt wil de actie van de ma imers dan ook niet veroordelen. .Ik keur de actie niet af, ik ver oordeel het niet. Mariniers zijn intelligente mensen. Hun actie een teken dat een aantal za ten echt niet langer kan. Het is ïen symptoom dat politiek en jestuur steeds verder van de mrger verwijderd raken." De hoofdcommissaris pleit op korte termijn voor strengere straffen voor verslaafden die overtredingen begaan. Er moet volgens hem een eind komen aan het wegzendbeleid als ge volg van een tekort aan cellen. Nordholt erkent dat alleen meer cellen de oplossing niet is voor de overlast door druggebrui kers. Die ligt in het bieden van een perspectief aan potentiële gebruikers, stelt Nordholt, daar bij doelend op een betaalde baan. Het WD-kamerlid Dijkstal on dersteunt de roep van Nordholt voor meer cellen en politieagen ten. Dijkstal keurt het optreden van de mariniers wel af. Domi nee Visser, die de verslaafdenop- vang op het Rotterdamse sta tion begeleidt, noemt het eigen machtige optreden van de mari niers „volstrekt verwerpelijk". Volgens Visser is er geen sprake van extreme overlast door junks op het station. Aanhouding na computerincident KLM-Air Aruba AMSTERDAM (ANP) - De rijks politie heeft een 24-jarige Haar lemmer aangehouden in ver band met het computer-inci dent tussen de KLM en Air Aruba. De man werkt op de luchthaven Schiphol, maar is niet in dienst van de KLM. De man heeft bekend. Over het motief van zijn daad wilde de rijkspolitie „in het belang van het opsporingsonderzoek" geen mededelingen doen. De KLM verzorgt de afhande ling van de vluchten van Air Aruba op Schiphol. Op 20 juni dook in het interne KLM-com- putersysteem een mededeling op dat passagiers van Air Aruba rekening moesten houden met de eventuele afgelasting van hun vlucht, als gevolg van finan ciële moeilijkheden waarin de maatschappij zou verkeren. De boodschap leidde tot een fikse ruzie tussen de twee maatschap pijen. (metingen van gistermiddag) T Maximale Ozon -concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog Klaas Matupe draagt de kist met het lichaam van zijn 9-jarige zoon zijn huis binnen. Het jongetje kwam om tijdens het bloedbad in Boipatong. Vandaag worden de slachtoffers in een gezamenlijke plechtig heid begraven. foto Juda Ngwenya/Reuter VERWACHTING VOOR VANDAAG: van onze correspondent LISSABON - De rijke lidstaten an de EG zijn niet bereid hun contributie aan de Gemeen schap fors op te schroeven en de hulp aan de arme zuidelijke lan den te verdubbelen. De regerin gen van de EG-landen eisen juist dat 'Brussel' rustiger aan doet bij het uitschrijven van al lerlei nieuwe richtlijnen. Dat zijn de twee belangrijkste uitkomsten van het halfjaar lijkse topberaad van regerings leiders van de EG-landen, dat afgelopen weekeinde in Lissa bon werd gehouden. De regeringsleiders hebben in Lissabon officieel de deur ge opend naar uitbreiding van de twaalf landen tellende Gemeen schap met Oostenrijk, Zwitser land. Zweden, Finland en wel licht later Noorwegen. De onder handelingen met die landen kunnen echter pas beginnen wanneer de Gemeenschap in tern orde op zaken heeft- gesteld. Er moet overeenstemming zijn over de begroting voor de ko mende jaren en de Verdragen van Maastricht moeten zijn ge ratificeerd. De Britse premier John Major, die 1 juli het voorzitterschap van de EG voor een halfjaar op zich neemt, wil desondanks al dit na jaar om de tafel gaan zitten met de kandidaat-leden. Alle luidkeelse Nederlandse pro testen over 'melkfraude' ten spijt, lijkt Italië toch een verho ging van zijn melkquotum in de wacht te slepen. De regeringslei ders van de Europese Gemeen schap hebben zaterdag in Lissa bon geweigerd de Nederlandse eis in te willigen dat Italië aan den lijve de gevolgen moet on dervinden van het acht jaar lang niet toepassen van de superhef fing op teveel geproduceerde melk. Gevaar De kwestie is door de regerings leiders wijselijk terugverwezen naar de landbouwministers, met de opdracht een „evenwichtige oplossing" te vinden. De land bouwministers hebben van hun bazen opdracht gekregen koste wat kost te voorkomen dat de melkruzie een gevaar gaat vor men voor de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Dinsdag worden daarover de laatste knopen doorgehakt. maar de Portugese EG-voorzit- ter wil niet dat de melkruzie dan al aan de orde komt Aangeno men wordt dat Nederland dit na jaar morrend zal moeten instem men met een verhoging van het Italiaanse melkquotum met 900.000 ton. Italië legde de ruzie voor aan de Eurotop, waar premier Lubbers Rome openlijk van "fraude" be tichtte. De Tweede Kamer had de regering vorige week opge dragen geen duimbreed te wij ken. Maar Lubbers slaagde er in Lissabon niet in voldoende me destanders te vinden om Italië te isoleren. matige smog matige smog matige smog matige smog ZON EN MAAN 30 juni nieuwe maan 14.18 Zon op 05.22 onder 22.03 Maan op 05.08 onder 22.02 Noord-Ned.: Midden-Ned.: Zuidoost-Ned.: Zuidwest-Ned.;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3