pzc zeeland aan Afzien hóórt bij overleven Recron valt campingbesluit De overkant of een nat pak Ballonnen-kunst met hindernissen Kapper Reizigersvereniging bang voor schrappen van aantal busritten Milieu-groep KNNV vecht vergunning Van der Have aan Zeeuwse bibliotheek krijgt vast budget Organisatie naar Kroon over de vijftien eenheden in Valkenisse van onze verslaggever OUDDORP - Heao-Studenten uit Haarlem hebben zondag: bij Marina Port Zélande een reproductie gemaakt van het schilderij 'De visserboten op het strand van Les Saintes Maries'. De studenten ge bruikten hiervoor geen verf, maar welgeteld 25.344 ballon nen, die in de jachthaven wer den gelegd. Het bijna 1600 vierkante meter grote kunst werk had echter danig te lij den onder de felle zon. Vooral de zwarte balonnen klapten al snel. De elf studenten hadden het project 'Vincent van Gogh in Ballonnen' bedacht in het ka der van hun afstudeerproject. De opdracht was om voor een bepaald bedrijf een publici teitsstunt te verzinnen en deze uit te voeren. De studenten gingen met het balonnenpro- ject de boer op en uiteindelijk hapte Grandorado, een bun galowpark op de Kabbelaars- bank tussen Ouddorp en Re- nesse, toe. Aanvankelijk was het de be doeling om de drie beroemde bootjes van Van Gogh op een grasveldje naast de jachtha ven af te beelden. Op het laat ste moment werd besloten de 198 rekken met 128 ballonnen, waaraan vier dagen was ge werkt, op het water te leggen. Daar zou het immers veel koe ler zijn. De tactische aanpas sing werkte echter niet: de meeste ballonnen hielden het niet lang uit, ondanks de ver woede pogingen om ze nat te houden en de gesprongen bal lonnen door zwemmers te la ten vervangen. Om kwart voor vier, na vijf uurtjes ploeteren, zat het 'schilderwerk' erop voor de elf studenten en hun vijftig hel pers. Champagneflessen wer den ontkurkt, maai- de echte slot zie pagina 7 kolom 1 Die Vlissingse vrouw kwam net van de kapper, toen ze een bekennist echtpaar te gen het lijf liep. Haar nieuwe coupe werd onmiddellijk opgemerkt door de andere vrouw. Niet door haar man, die kaal is en de kappersbran che zelden van binnen ziet. Maar zijn echtgenote sprak de vriendin waarderend toe voor het vakwerk, dat aan haar hoofd geleverd was. „Prima", sprak ze. Een meesterstukje." Beide dames ontstaken ver volgens in een geanimeerde conversatie, waarin hoog werd opgegeven van de kwaliteiten van de betrok ken coiffeur. „Ach", rondde de vriendin de conversatie af, „die kap per heeft het in z'n vingers.' Waarop haar echtgenoot meelevend sprak: „Goh. da's ook erg, voor een kap per." Het ballonnen-kunstwerk in de jachthaven bij Port Zélande kwam maar gedeeltelijk uit de verf. foto Willem Mieras MAANDAG 29 JUNI 1992 van onze verslaggever AXEL - De Vereniging Reizi gers Openbaar Vervoer (Rover) heeft bij minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) gepro testeerd tegen de op stapel staande bezuinigingen bij het stads- en streekvervoer. Door de bezuinigingen dreigen weer verschillende ritten uit het ver- voersschema te worden ge schrapt. „Het is nu al zo dat in de avondu ren en in de weekeinden hele stukken Nederland per open baar vervoer onbereikbaar zijn", schrijft Rover in een bezwaar schrift. „Het terugdringen van het autoverkeer zal nooit lukken als de overheid buslijnen blijft opheffen en niet met redelijk functionerende en betaalbare al ternatieven komt", aldus de her haalde klaagzang van de reizi gersvereniging. Bij ongewijzigd beleid blijft ook de NV Streek vervoer Zuid West Nederland niet veel anders over dan schrappen in het ritten-aanbod. vreest Rover. Voor Zeeland bepleit de organi satie een extra nt van lijn 10 om 6.41 uur van Sas van Gent naar Temeuzen. Mensen uit Sas en Sluiskil kunnen dan 's morgens tussen zeven en half acht in Ter- neuzen zijn en bovendien ont staan er dan overstapmogelijk heden voor westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren. Rover zou ook graag een extra vroege rit van lijn 26 tussen Goes en Heinkenszand zien verschij nen. Als de huidige busverbin ding tussen Heinkenszand en Middelburg (vertrektijd 7.36 uur) in Goes om 7.19 zou kunnen vertrekken, kunnen veel men sen uit de Bevelanden om kwart over acht in de provinciehoofd stad zijn. Een kleine aanpassing van het rijschema van lijn 34 kan er voor zorgen dat deze rit bij het Goese ziekenhuis aansluiting geeft op de extra rit van lijn 26 Mevrouw M. Hendriks-Tak van Rover-Zeeland: „Wij zijn erg blij met de toeristenbus langs de Zeeuwse kust. Maar het. open baar vervoer is er natuurlijk niet alleen voor de toerist Het gaat er om dat ook de Zeeuwen zelf in hun eigen provincie het hele jaar via het openbaar vervoer op de plaats van bestemming kunnen komen." Drankrijder uit de bocht TERNEUZEN - H. B uit het Bel gische Zelzate vloog vrijdag avond omstreeks tien uur uit de bocht in de Noorwegenweg in Terneuzen. De man kreeg een proces verbaal nadat gebleken was dat hij onder invloed had ge reden; de bloedproef wees een al coholpromillage uit van 2,07. De auto raakte aan de voorkant zwaar beschadigd en moest wor den weggesleept. van onze verslaggever KAPELLE - De Zuidbevelandse werkgroep Milieu en Planolo gie van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging (KNNV) is van mening dat Van der Have BV uit Kapel- Ie twee vergunningen ten on rechte heeft verkregen. Van daag, maandag, vecht de KNNV deze vergunningen bij de Raad van State aan. Het gaat om vergunningen die door het ministerie van VROM zijn verleend in het kader van het Besluit Genetisch Gemodi ficeerde Organismen. Van der Have kan door deze vergunnin gen in het open veld experimen ten uitvoeren met suikerbiet en koolzaadplanten. De werkgroep is er van over tuigd dat de procedure van ver gunningverlening niet volgens de wettelijke voorschriften is verlopen, waardoor omwonen den en belangengroepen geen gebruik hebben kunnen maken van het recht op inspraak. De KNNV vindt het namelijk vol strekt onjuist dat de vergunnin gen wèl zijn gepubliceerd in lan delijke bladen, en niet in provin ciale kranten. Directe belang hebbenden zijn zodoende niet geïnformeerd, meent de werk groep, en dat is tegen de wettelij ke voorschriften. Inspraak Ook vindt de werkgroep het een vreemde zaak dat stukken aan gaande de twee vergunningen ter inzage hebben gelegen op het ministerie van VROM in Leid- schendam. Deze stukken horen te liggen in het gemeentehuis van Reimerswaal. meent de werkgroep, zeker als de open in spraak serieus wordt genomen. De KNNV bestrijdt overigens niet alleen de procedure maar ook de twee vergunningen op zich. Proeven met suikerbiet- planten moeten volgens de na- tuurvereniging in kassen wor den genomen, terwijl het experi ment met koolzaad alleen kan worden uitgevoerd als er tevens een bufferzone met normaal koolzaad wordt aangelegd. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek krijgt de komende jaren een vaststaand budget, waarmee ze moet zien uit te ko men. De beslissing daartoe moet nog genomen worden door de gemeenteraad, maar het col lege van burgemeester en wet houders en gedeputeerde staten zijn voorstander van het nieuwe systeem van financie ren. Tot en met 1995 krijgt de Zeeuw se bibliotheek een vast bedrag per jaar. de zogeheten meerja rige budgetfinanciering. Heeft ze tekort, dan moet ze het jaar daarop dit zelf zien op te lossen. Houdt ze over, dan mag ze zelf weten wat ze met het bedrag doet. Gedeputeerde staten beta len driekwart van het jaarlijkse budget, de gemeente Middel burg de rest. Voor 1992 komt dit neer op een totaal van 9 336.501 gulden. In de jaren daarop valt het bedrag iets lager uit, omdat al besloten was vanaf 1993 te be zuinigen. Overigens zijn aanpas singen aan salarissen niet mee gerekend. zodat het budget enigszins kan veranderen. De Zeeuwse bibliotheek moet in de budgetpenode wel prestaties leveren, maar welke dat precies zijn is niet op papier gezet. In ie der geval moet de directie een beleidsplan maken, dat goedge keurd moet worden door de sub sidiegevers. In de jaarrekening moet de directie opnemen welke doelstellingen zij had aan het be gin van het jaar en welke daar van uitgekomen zijn De Zeeuw se bibliotheek moet het meerja renplan voor 1 december van dit jaar gemaakt hebben. De gemeenteraad van Middel burg beslist in de vergadering van 6 juli. van onze verslaggever Ynte Hoekstra VEERE - „Kom op nou! Jullie wilden toch een survival- tocht? Dan moet je ook absei- len." Vol zelfvertrouwen komt een stoere scout op een groepje timide meisjes afge stapt, zijn zonnebril een klein beetje scheef op zijn neus, maar zo stevig gebouwd dat hij ze direct ontzag inboe zemt. Ze zijn helemaal niet van plan zich een stellage van acht meter hoog op te laten praten. Veel te eng. Het ergste van alles is nog dat je de te rugweg bungelend aan een touwtje moet doen. Iedereen beweert wel dat het leuk is, maar je kunt het groepje nog meer vertellen... „Beneden laatje ze maar klet sen: boven weten ze alles van abseilen. D'r kan niks gebeu ren. Nou. wie wil?" vervolgt de waterscout zijn pogingen. Eén van de meisjes pakt de touwladder vast en begint te klimmen. Eenmaal boven kijkt ze over de rand. „Het is hoog!" roept ze haar vriendin nen toe. Die vermoedden dat al. Het meisje kan niet meer te rug. Ze redt de afdaling aan het touw zonder kleerscheu ren. „Het. is leuk", vertrouwt ze haar maatjes opgelucht toe, die gesterkt door deze mede deling ook een poging wagen. Leegloop Na het abseilen moeten ze per kano verder naar het Aard beieneiland in het Veerse meer. Ze doen mee aan de wa tersurvival die Scouting Zee land voor ze organiseert. De leegloop van meisjes van twaalf jaar en ouder is een lan delijk probleem voor de scou ting. Daarom probeert de Zeeuwse tak meisjes in hun ei gen tempo en op een manier die him goed ligt. te interesse ren voor een lidmaatschap van wat vroeger de padvinde rij heette. Het hele weekeinde kunnen meisjes tot en met zeventien jaar activiteiten ondernemen, van een natuurproject bij het Zeeuws Biologisch Museum tot een cursus zelfverdediging en van elektrisch lassen tot een land- of watersurvival. Bij na driehonderd meisjes, van wie een kwart nog geen lid is van scouting, en ruim honderd begeleiders hebben zich opge geven voor de diverse onder delen. De survival tochten blij ken de grote trekkers. Gillend zwalken vijf meisjes in een kano over het Veerse meer. Ze hebben de grootste van onze verslaggever Jaap Versluis GOES - BZN-fan Mieke Schot uit Goes laat zien hoe het moet. Op haar oude fiets, versierd met posters van de Volendamse pop groep, haait ze als eerste de overkant. In precies tien se conden. Presentator Jack van Gelder is enthousiast: „Ongelooflijk. Wat was je tactiek?." Mieke: „Gewoon blik op oneindig en keihard doorfietsen." Het populaire Tros-pro- gramma 'Fiets 'm d'r in' deed zaterdag Goes aan. Honderden mensen waren naar de Bierkade en de Kleine Kade gekomen om maar niets te missen van het spektakel op de beken de aflopende balk. En na tuurlijk om een glimp op te vangen van de vele tv-ster- ren. Van Gelder was na drukkelijk aanwezig, maar ook Nada van Nie (net met vriend Brian Roy terugge keerd uit Zweden) trok, evenals sprintster Nellie Cooman (die met veel ver baal geweld de deelnemers mocht wegschieten) de aan dacht van het Goese pu bliek. Plons Jacco de Rijke uit Goes en zijn maat André Zuidhof uit Kwadendamme vatten het programma letterlijk op: Fiets 'm d'r in. dus. Voor de overwinning doen ze niet mee. Ze willen een plons ma ken. als was het alleen maar om door Nada geïnterviewd te worden. 'Het word (de 't 'hebben ze vergeten) niets' meldt het bord voorop hun weegschaal-fiets. Achterop een bord met de tekst: Eikel 1 en Eikel 2. Jacco gaat links zitten. André rechts. Een probleempje is echter dat André dertig kilo méér weegt, waardoor de fiets niet echt ?n evenwicht is. Bij de start krijgt Jacco een tip van Nellie Cooman: „Leun voorover, dan haal je het wel". Vervolgens lost de sprintster het startschot: de weegschaal-fiets schiet naar beneden en smakt direct aan de kant van de veel lich tere Jacco het water in. „Ik had niet naar Nellie moeten luisteren," merkt de Goese- naar eenmaal terug op de kade op. Opvallend, maar niet suc cesvol is het werkstuk van Gerrit Foppen uit Harde- wijk. Goes is de stad van de ganzen, weet hij. en om het publiek te paaien, ver schijnt hij met een fietsende gans aan de start. Foppen weet het iets langer op de balk vol te houden dan zijn voorgangers De Rijke en Zuidhof. maai- ook hij maakt al spoedig kennis met het vieze water van de stadshaven. Simpel Dick Breure houdt evenals zijn snelle stadsgenote Mieke Schot niet van poes pas. Op het moment dat Van Gelder zich opvallend stil houdt, schiet de 23-ja- rige Goesenaar op een nor male fiets naar een tijd van 7.59. een tijd die net niet ge- slot zie pagina 7 kolom 1 Het beklimmen van een acht meter hoge stellage was één van de vuurproeven die de aspirant scouts op het meidenweekend wachtte. foto Lex de Meester lol. Echt opschieten is er niet bij. maar dat hoeft ook niet. Ze hebben de tijd aan zichzelf. Op het Aardbeieneiland moeten ze een vlot in elkaar zetten, waarop ze naar het eiland de Haringvreter moeten zien te komen. Een paar jonge meisjes heb ben het vlot al in elkaar ge knutseld. Ze ploeteren door het water, half zittend en hall hangend. Eén van hen houdt angstvallig een plastic zak met brood boven water. Af en toe wordt de spanning echter zo groot dat ze haar taak ver geet en dat het zakje door het water sliert. De tocht is aan de lange kant. Halverwege worden ze daar om opgepikt door een motor boot van de organisatie, die ze naar de Haringvreter sleept. Het enthousiasme over deze luxueuze manier van overle ven is groot, maar gaandeweg blijkt de wind toch wel erg koud op de blote, natte huid. In koor beginnen de meiden te klappertanden. „Straks liggen we op een rijtje in het zieken huis", bedenkt een van de vier. Schor maar schaterend laat ze zich achterover vallen op het vlot en krijgt prompt een golf water over zich heen. De stem ming is echter opperbest. Af zien hoort bij overleven, dus waarom zou je klagen? Het eten zoeken en op een open vuurtje klaarmaken is na de geleden ontberingen een fluitje van een cent. Wat rest is een gezamenlijke terugtocht met z'n twintigen in een enor me rubberboot. De meiden hebben in ieder geval een on dernemende dag achter de rug. Of ze bij scouting komen of blijven hangen, moet de toe komst leren. /an onze verslaggever ARNHEM - De landelijke be langenbehartiger van re creatieondernemers, de Recron, cal het raadsbesluit van de ge meente Valkenisse over kampe ren bij de boer voor vernieti ging voordragen bij de Kroon. De gemeenteraad besloot en kele weken geleden vooruit te lopen op de wijziging in de kam- peerwet, waardoor de minicam- pinghouders het hele seizoen tien kampeereenheden mogen hebben en in de zes weken hoog seizoen vijftien stuks. Technische bibliotheek gaat dicht van onze verslaggever VLISSINGEN - De Technische Bibliotheek Zeeland gaat woensdag, 1 juli, dicht. De Hoge school Zeeland, waar van de Technische Bi bliotheek deel uit maakt, heeft geen geld genoeg meer om de kos ten voor haar rekening te nemen. Er zijn geen ontslagen nodig; twee personeelsleden gaan met een deel van de col lectie mee naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, de rest heeft ergens anders werk gevonden. De sluiting hing al meer dan een jaar in de lucht. De Hogeschool hield de voorziening tot nu toe in stand, omdat veel stu denten gebruik maken van de collectie. Ook De Schelde maakte veel ge bruik van de Technische Bibliotheek. De collectie van De Schelde blijft overigens in Vlissingen, evenals de mediatheek van de Hogeschool die erin was ondergebracht. Deze collecties zijn niet openbaar. De Recron is uitermate verbol gen over het in haar ogen eigen machtige optreden van de ge meente en toont zich verbaasd over de huidige gang van zaken. Nog geen drie jaar geleden droeg het college van burgemeester en wetghouders immers een vrijwel identiek voorstel zelf voor ver nietiging voor. De Recron ziet niet in op welke gronden b en w plotseling van gedachten zijn veranderd. De or- ganissatie laat het er niet bij zit ten. In een persbericht stelt de vereniging dat het een rommel tje wordt als gemeenten gaan re geren op basis van aangekondig de wijzigingen. De Recron wijst er bovendien op dat de provincie Zeeland het raadsbesluit van Valkenisse bepaald niet steunt en heeft er alle vertrouwen in dat het beroep dat zij instelt bij de Kroon succes heeft. Verbaasd Burgemeester drs W. J. Plomp toonde zich in een eerste reactie verbaasd, maar niet ongerust over de actie van de Recron. „Ik verkeerde in de stellige overtui ging dat de landelijke Recron zich geconformeerd had aan de op handen zijnde wetswijziging. Ik vind het eerlijk gezegd milli meterwerk om hierover te zeu ren. Het zal wel een bedrijfspoli- tieke reden hebben dat de belan genvereniging zich plotseling te gen het raadsbesluit keert," De brief van de provincie Zee land waarover in de reactie van de Recron sprake is, is bij Plomp volledig onbekend. „Er gaat een gerucht dat er een brief van de provincie is, maar hij is in ieder geval nooit aangekomen op het gemeentehuis. Ik ben er heel 4 nieuwsgierig naar." Plomp maakt zich geen zorgen over het verzoek tot vernieti ging. „De procedure nam des tijds een halfjaar in beslag. Dat zal niet veel veranderd zijn. De nieuwe kampeerwet is dan waar schijnlijk al van kracht, of het seizoen is al voorbij, dus in de praktijk zullen we er geen last van hebben." Plons aanstaande: twee deelnemers die op hun fiets de overkant niet halen, zaterdag bij opnamen voor Fiets 'em d'r in. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 21