flfïilïlli COURANT Gewaagde trip van Mitterrand s Dode bij aardbevingen in dunbevolkt deel Californië O ca Kamermeerderheid steunt EG-oproep militaire ingreep Franse president houdt van verrassing Parkpop trekt half miljoen liefhebbers UUR KODAK EXPRESS SERVICE Solo-actie om beleg Sarajevo te breken Franse hulpgoederen onderweg fa 235e jaargang no. 151 Maandag 29 juni 1992 Warm zomerweer Droog en zonnig. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de middag aan de kust ivind van zee. De temperaturen van 23 graden tot 29 graden. KWAUTEITS KLEURENFOTO'S Klaar terwijl u winkelt FOTO VE RSCHOORE EllenLeur Goes Hulst Middelburg Miridelhorms Vlissingen Zierikiee van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS/SARAJEVO - De Fran- president Francois Mitter rand heeft hel afgelopen week- ingjeinde eea uiterst spectaculaire poging gedaan het nu al maan den durende beleg van Sarajevo Regering Italië ROME (GPD) - Italië heeft een nieuwe regering. De socialisti sche premier-formateur Giu- liano Amato presenteerde giste ren, bijna 3 maanden na de ver kiezingen, de lijst met minis ters. Het nieuwe schuilt in het aantal ministers (25 in plaats y?.n 33), de benoeming van een achttal 'technici' (minder par tijgebonden personen) en de af wezigheid van Giulio Andreot- ti. Verder is de regering Amato een copie van de alliantie die op april zwaar verloor. Noordduitse droogte bedreigt zelfs ooievaars KIEL/HAxMBURG (DPA) - De ergste droogte in Noord-Duits- I- Cjland in honderd jaar bedreigt nu zelfs de ooievaars. In het gebied van Rendsburg- Eckernförde in Schleswig-Hol- eeistein werd in het weekeinde ge meld: „Bij ons is elk tweede nest N I'reeds leeg". In de uitgedroogde bodem dringen zelfs de lange ooievaarssnavels niet meer door om wormen en insecten te pak ken. Oudere dieren verlaten hun nesten, jongen verhongeren. Bij Husum wordt reeds vis neerge legd om de dieren aan voedsel te helpen. persoonlijk te breken. Zater dagavond, na afloop van de Eu ropese top in Lissabon, vloog Mitterrand niet terug naar Pa rijs, maar zette hij tot ieders verrassing koers naar de hoofd stad van het door een bloedige burgeroorlog geteisterde Bos- nié-Hercegovina. In de Bosnische hoofdstad had Mitterrand een uitgebreid on derhoud met de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic. Die vroeg de Franse president opnieuw druk uit te oefenen op zijn bond genoten om met militaire mid delen een eind te maken aan het nu al bijna drie maanden duren de beleg van Sarajevo. Samen met zijn Bosnische ambtsgenoot bezocht Mitter rand vervolgens een ziekenhuis en wandelde hij door enkele zwaar getroffen straten van de Bosnische hoofdstad, hartstoch telijk toegejuicht door de bevol king. Na een verblijf van ruim zes uur in Sarajevo zette Mitter rand weer koers naar Parijs. Voordat zijn helikopter kon op stijgen, moest de Franse presi dent enige minuten schuilen omdat Servische troepen het vliegveld opnieuw onder vuur namen. Volgens de Franse president had zijn missie vooral een huma nitair doel. Met zijn optreden wilde Mitterrand de heropening van het vliegveld van Sarajevo forceren zodat de broodnodige humanitaire hulp aan de zwaar getroffen Bosnische hoofdstad weer op gang kan komen. Vol gens de Franse minister van hu manitaire zaken, Bernard Kouchner, is de missie in dat op zicht volledig geslaagd. Gister middag nog vertrokken twee Franse transportvliegtuigen vol hulpgoederen naar Sarajevo. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid in de Tweede Kamer steunt de EG-oproep tot mili tair ingrijpen door de Verenig de Naties in Joegoslavië, om de bevolking van Sarajevo te hel pen. Over de Nederlandse in breng daarin, bestaat nog geen overeenstemming tussen CDA, PvdA en VVD. VVD-woordvoer- der Blaauw wil de Kamer van reces terugroepen als de VN de inzet van Nederlandse grond troepen vraagt. De solo-actie dit weekeinde van de Franse president Mitterrand, die op eigen initiatief naar Sara- Bolkestein: Mitterrand achterbaks DEN HAAG (GPD) - „Het lijkt op niets en is in feite erg achterbaks," zegt VVD-fractieleider Bolkestein over de wijze waarop de Fransen de reis van president Mit terrand naar het voor malige Joegoslavië heb ben aangepakt. „Ze heb ben twee dagen met de Europese collega's in Portugal om de tafel ge zeten en nauwelijks is die conferentie afgelo pen of Mitterrand gaat op eigen houtje naar Joegoslavië. Dat kan na tuurlijk niet." Bolkestein zei gister avond op voor televisie dat de Nederlandse rege ring ..een heel duidelijk protest moet laten ho ren. Want op zo'n wijze komen we natuurlijk nooit in de buurt van een gemeenschappelijke Eu ropese buitenlandse po litiek." De Fransen heb ben dit initiatief volgens Bolkestein om binnen landse redenen geno men. De Socialistische partij van Mitterrand doet het de in opiniepei lingen op het moment slecht. De uitspraken van de VVD-leider staan haaks op de uitlatingen van de Joegoslavië- woordvoerder Blaauw, die bij navraag zei bij zijn woorden te blijven en de actie van de Franse pre sident moedig te vinden. REPARATIE 1 WASAUTOMATEN OOK KTV - VIDEO - HI-FI Als ook die zonder problemen kunnen landen, zal de komende dagen een grootschalige hulp campagne op gang komen. Na het vertrek van Mitterrand werd uit verscheidene delen van de stad geweervuur gehoord. „Alles begon weer na het vertrek van Mitterrand", berichtte een verslaggever van radio-Sara jevo. De leider van de Servische troepen in Bosnië. Radovan Ka radzic, beschuldigde Bosnische moslims de gevechten rond het vliegveld, waarbij vijf Serviërs verwondingen opliepen, te zijn begonnen om buitenlands mili tair ingrijpen uit te lokken. Vol gens Karadzic waren zijn troe pen begonnen aan de terugtrek king van het vliegveld. Riskant De zeer riskante actie van de Franse president kwam voor vriend en vijand als een verras sing. Vlak voor zijn vertrek uit Lissabon lichtte Mitterrand al leen de Portugese president Ma rio Soares in. De andere Euro pese leiders vernamen pas ach teraf van Mitterrands initiatief. Een woordvoerder van de Britse regering noemde het bliksembe zoek aan Sarajevo gisteren 'een zeer belangrijke en dappere ac tie van een oude president'. De Duitse regering toonde zich gis teren echter 'uiterst verbaasd'. Het solo-optreden van Mitter rand heeft in Bonn de nodige wrevel gewekt omdat het strij dig wordt geacht met de pogin- WKÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi jevo afreisde, wordt door minis ter Van den Broek van buiten landse zaken toegejuicht. „In principe verwelkomen wij iedere poging om verder bloedvergie ten te voorkomen en een eind te maken aan het lijden van de bur gerbevolking", aldus een woord voerster van de minister. Secre taris-generaal Van Eekelen van de West Europese Unie (WEU, de defensie-arm van de EG) toonde zich verheugd over de actie van Mitterand. „Iedereen praat, maar hij is de enige die wat doet", aldus Van Eekelen. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn verdeeld over de Mit terrands reis. PvdA en WD noe men de Franse president moe dig. „Als de Franse president zijn geloofwaardigheid er tegen aan gooit om een doorbraak te forceren, moetje dat alleen maar waarderen. Dat is een moedige daad. Als het mislukt slaat het immers terug op hemzelf en de positie van de socialistische par tij in Frankrijk", aldus Blaauw. CDA-woordvoerder De Kok be titelt de reis van Mitterrand als „buitengewoon gevaarlijk". „Als er niets mee wordt bereikt, loopt de geloofwaardigheid van Mitterrand buitengewoon veel schade op." Mocht de Veiligheidsraad van daag besluiten tot militair in grijpen om de 300.000 inwoners van Sarajevo van voedsel en an dere hulp te voorzien, dan is de Nederlandse inbreng nog onze ker. „Als je een vliegveld wilt ontzetten met luchtlandings troepen, loop je het risico dat je in vuurgevechten komt en in oorlog met de Serven". aldus De Kok. Het CDA is dan ook „bui tengewoon huiverig" voor het inzetten van Nederlandse grondtroepen. De Kok: „Als het zover zou komen, wat ik op dit moment uitsluit, zal mijn fractie zeer grote moeite hebben om daar aan deel te nemen." De kleinste regeringspartij PvdA is positiever over de inzet van Nederlandse militairen. „Als om Nederlandse militaire interventie wordt gevraagd, vind ik dat Nederland dit ver zoek serieus moet overwegen en niet aan de zijlijn kan blijven staan", aldus woordvoerder Valk. tl Advertentie) Mitterrand (m) begroet in de straten van Sarajevo leden van de Bosnische milities. Rechts naast hem de Bosnische president Alija Izetbegovic. foto EPA PARIJS (RTR) - Met zijn trip naar het belegerde Sarajevo heeft de Franse president Fra ncois Mitterrand eens temeer aangetoond dat hij houdt van geheime diplomatie en ver rassende acties. Franse func tionarissen in Parijs zeiden zondag dat de spectaculaire reis vijf dagen geleden was vastgesteld nadat Mitterrand een zeer dringende boodschap kreeg van de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic dat de 300.000 inwoners van Sara jevo allen zouden sterven. Mitterrands collega's van de Europese Gemeenschap wer den kennelijk in onwetend heid gelaten tijdens de twee daagse Eurotop in Lissabon waar de kwestie Sarajevo no- tabene hoog op de agenda stond. De missie van het 75-jarige staatshoofd roept in herinne ring de verrassende tocht die hij negen jaar geleden onder nam naai- het door oorlogsge weld geteisterde Bayrut nadat 58 Franse parachutisten, die deel uitmaakten van een VN- vredesmacht. bij een bomaan slag om het leven waren geko men. Wandelend tussen de puinhopen van hun hoofd kwartier zei Mitterrand, zelf verzetstrijder tijdens de Twee de Wereldoorlog, dat hij geko men was om Libanon te laten weten dat Frankrijk het land niet in de steek zou laten. Een paar maanden later moesten de Franse militairen worden teruggetrokken. FranQois Mit terrand was ook het eerste Westerse staatshoofd dat in september 1990, na de Iraakse invasie in Kuwayt, de Golf be zocht. Populariteit Mitterrand werd het laatste jaar gekweld door binnenland se problemen. Als gevolg van stijgende werkloosheid, finan ciële schandalen en de geringe populariteit van zijn voorma lige premier Edith Cresson daalde zijn eigen populariteit tot record-laagte, nadat die bij afloop van de Golfoorlog op re cordhoogte had gestaan De reis naar Sarajevo, die onmid dellijk door intellectuelen en politici in Frankrijk als moe dig werd bestempeld, zou zijn populariteit weer kunnen op krikken. De televisiebeelden van Mitterrand en minister van gezondheid Bernard Kouchner, een van 's lands po pulairste politici, die op het belegerde vliegveld van Sara jevo landen, zullen grote in druk maken op een cruciaal moment in de Franse politiek. Frankrijk staat aan de voor avond van een belangrijke campagne voor een referen dum. vermoedelijk in septem ber, over de ratificatie van 'Maastricht' inzake een Euro pese unie. GOES - TERNEUZEN Een chauffeur probeert zijn auto met een krik uit een scheur in de weg te krijgen. foto Gerard Burkhart/Reuter van onze correspondent WASHINGTON - Bij twee krachtige aardbevingen in het zuiden van de Amerikaanse staat Californië is ten minste een dode gevallen, een kind dat door een schoorsteen werd ge raakt, en zijn rond de honderd mensen gewond geraakt. De materiele schade is aanzienlijk. De eerste beving vond even voor vijf uur 's ochtends plaats en had als epicentrum een afgelegen ge deelte van de Mojave woestijn. Deze aardbeving had een kracht van 7.4 op de schaal van Richter, en was daarmee de krachtigste in Zuid-Califomiè in veertig jaar. De tweede aardbeving vond drie uur later plaats in de San Ber nardino bergen, op ongeveer dertig kilometer afstand van de eerste beving. Deze aardbeving registreerde 6.5 tot 7 op de schaal van Richter Beide bevin gen werden door krachtige na schokken gevolgd. Rampendeskundigen noemden het gisteren een geluk dat de aardbevingen zich in een spaar zaam bewoond gedeelte van Zuid-Califomië voordeden. De persoonlijke en materiële scha de zou aanzienlijk groter zijn ge weest. als het epicentrum dich ter bij het 120 kilometer verder op gelegen Los Angeles was ge weest. In het centrum van Los Angeles stonden wolkenkrabbers ver- gen om tot een gezamenlijk Eu ropees buitenlands beleid te ko men. Dat werd gisteren vanuit het Elysée met klem ontkend Mit terrand zou weliswaar niet met een expliciete boodschap van zijn Europese partners naar Sa rajevo zijn gegaan, maar volgens woordvoerder Jean Musitelli lag het optreden van Mitterrand wel degelijk in de lijn van de Euro pese Raad die vnjdag en zater dag in Lissabon plaatsvond. T. Nieuwe termijn Voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Jacques De- lors. is door de twaalf EG-rege ringsleiders voor twee jaar her kozen. De Eransman is daarmee aan zijn vijfde termijn als voorzitter begon- O nen, een record. w Minicampings Het besluit van de gemeente Val- kenisse om. vooruitlopend op de nieuwe Kampeenvet. dit seizoen op minicampings tien tot vijftien kampeereenheden toe te staan, is voorde Recron. de organisatie van campinghouders, reden om naar de Raad C van State te stappen. v Jan Raas Jan Raas slaagt er maar niet in een sponsor te vinden voor zijn wielerploeg. De Zeeuw uitte felle kritiek op de slappe mentaliteit van de meeste van zijn renners. Raas stelde ook vast. dat vele topsponsors een andere strate gie volgen: geen ploegensponso- ring meer. maar wel sponsoring van grote Q evenementen. Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13 en 14. DEN HAAG (ANP) - Parkpop 1992 in het Zuiderpark in Den Haag heeft zondag volgens de organisatoren 500.000 mensen getrokken en daarmee zijn naam als grootste (gratis) festi val van Europa verstevigd. On der een van het begin tot het einde van het festival stralende ion was dit enorme aantal men sen getuige van een swingend en vooral gevarieerd popfesti val dat zonder noemenswaar dige incidenten verliep. De hitte noopte de organisatie bij één van de twee podia het pu bliek nat te spuiten. Het kwik was op dat moment gestegen tot 32 graden. Volgens de organisa tie viel het aantal mensen dat door de warmte bevangen werd overigens mee: vier popliefheb bers werden met een ambulance afgevoerd. Op twee podia zagen de duizen den toeschouwers in totaal twaalf groepen optreden. Het concert van de groep Yothu Yin- di op podium 2 was één van de opvallendste. De groep bestaat voor een deel uit Aboriginals, de oorspronkelijke bewoners van Australië. Het optreden begon met een dans van drie in tradi tionele kleding en kleuren ge hulde Aboriginals, waarna he dendaagse popmuziek en hun volksmuziek voor een bijzon dere en verrassende mix zorg den. Op podium 1 was het de Neder landse groep The Scene die de show stal. De populairste Neder landse groep van dit moment bracht het Zuiderpark in vervoe ring. De harde rythm blues van de Walter Trout Band sloeg als laatste act minder aan. Op de weides van het Zuider park heerste de gehele dag de ty pische. rustige sfeer van een popfestival. Het kijken en luiste ren naar de optredens werd afge wisseld met een bezoekje aan de uitgebreide markt of een gang naar de drank- en eettent. vaarlijk te schudden, er braken branden uit, wegen scheurden, stroom viel uit en radiostations verdwenen uit de ether. Na de tweede bering liet de gou verneur van Californië een waar schuwing uitgaan, waarin alle inwoners van het zuiden van de staat werd aangeraden om alle „niet essentiële activiteiten" te beperken, en niet van de door gaande wegen gebruik te ma ken. Big One De waarschuwing was mede in gegeven door de vrees van seis mologen, dat de twee bevingen wel eens het voorspel zouden kunnen zijn van de sinds lang ge vreesde 'Big One', een buitenge woon krachtige aardbeving langs de San Andreas breuklijn, die dwars door het verstedelijk te gebied van Zuid-Californië loopt. Volgens een rapport dat de Ame rikaanse Seismologische Dienst in 1988 uitgaf, is er een kans van zeker zestig procent dat het zuiden van Californië in de ko mende dertig jaar door een aard beving wordt getroffen van 7.5 tot 8 op de schaal van Richter. Als die aardbeving zich in de buurt van Los Angeles zou af spelen. zou dat wel eens 14.000 doden en 55.000 gewonden kun nen kosten, aldus een officiële schatting. De twee bevingen van gisteren vonden overigens niet langs de San Andreas breuklijn plaats. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 éénmalig binnen 6 maanden Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gooi sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1