Groeiende druk op gezinszorg Service van de PTT niet altijd vlekkeloos Florida PPC akkoord met bestuursdwang tegen Borsele Autogebruik is knelpunt voor groei toerisme Festival start klank- en kleurrijk zeeuwse almanak 4 Vakantie Vinding studenten voor sorteren van mosselen p Hulpverlening in de knel Ook in Zeeland nu wachtlijsten van onze verslaggever MIDDELBURG - De provin ciale planologische commissie (PPC) heeft er geen moeite mee dat de gemeente Borsele ge dwongen wordt een bestem mingsplan te maken voor de aanleg van de Westerschelde Oever Verbinding. Donderdag morgen zette de PPC het licht voor gedeputeerde staten op groen om een zogenaamde aan wijzingsprocedure te beginnen. Dat is een procedure uit de Wet Ruimtelijke Ordening die het mogelijk maakt, dat de provin cie bestuursdwang jegens Bor sele uitoefent. Voor het zover is moet de provincie het streek plan uitwerken voor het gebied waar de WOV komt. De inspec teur ruimtelijke ordening, drs J. J. P. M. Thönissen, waar schuwde er voor dat die uitwer king geen initiatief van gedepu teerde staten moet blijven. Als provinciale staten er een uit spraak over doen. wordt de basis voor de streekplanuitwerking en daaraan gekoppeld de aanwij zingsprocedure sterker, gaf hij aan. Waarnemend-voorzitter ge deputeerde L. Nederhoed-Zijl- stra (cda, ruimtelijke ordening) antwoordde dat provinciale sta ten 10 juli over dit onderwerp vergaderen. Thönissen gaf de gedeputeerde verder het advies om Borsele exact voor te schrijven wat in het bestemmingsplan moet ko men te staan. Anders bestaat het gevaar dat de gemeente iets produceert waar de provincie mets aan heeft en dan komt de provincie in tijdnood, legde hij uit. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het terug dringen van het autogebruik vormt een van de grootste knel punten bij de verdere ontwik keling van Zeeland als vakan- tiegebied. Het is aantrekkelijk en voor de hand liggend om het Deltagebied van Rotterdam. Dordrecht, Biesbosch, West- Brabant, Antwerpen, Gent, Brugge en de Vlaamse kust - met daar middenin Zeeland - als één toeristische regio te pre senteren, maar het vraagstuk van de mobiliteit is daarmee niet beantwoord. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes van toerisme plaatste deze kritische kanttekening bij het rapport Rijn Schelde Delta: Eu- regio voor alle seizoenen. Het is in opdracht van de samenwer kende Kamers van Koophandel in Breda, Dordrecht, Middel burg. Rotterdam en Temeuzen gemaakt om de toeristisch-re- creatieve mogelijkheden van het gebied in kaart te brengen. De Vries-Hommes kreeg donder dag in Middelburg het eerste ex emplaar. Het rapport bepleit sa menwerking tussen onderne mers. samenhang in nieuwe voorzieningen en aandacht voor vakantiegangers tussen 25 en 35 jaar en 55-plussers. Deze leef tijdsgroepen zijn koopkrachtig en genegen buiten het hoogsei zoen voor een korte vakantie naar het Deltagebied te komen. Kwaliteit Dat het rapport van de Kamers van Koophandel aandringt op stimulering van het toerisme in het voor- en naseizoen sprak De Vries-Hommes zeer aan. Ze stel de vast dat wat dit onderdeel van het toeristisch beleid betreft "alle neuzen in dezelfde richting wijzen'. De nadruk ligt op verbe tering van kwaliteit, zoals ook in het nieuwe provinciaal beleids plan voor recreatie en toerisme komt te staan. Daarmee is het mogelijk aan de ene kant de druk niet verder te laten oplo pen en anderzijds tot verbreding en verlenging van het toeristisch seizoen te komen. De toerist die buiten het hoogseizoen naar Zeeland komt. wordt niet bijzon der getrokken door zon. zee en strand. Cultuur, historie, archi tectuur en natuur en landschap hebben ook de belangstelling van deze vakantieganger. De Vries-Hommes vond het de ver dienste van de Kamers van Koophandel dat zij deze aspec ten van de toeristische mogelijk heden in het Deltagebied, ook over de landsgrens heen, ln kaart hebben gebracht De Kamers van Koophandel hebben inmiddels een Neder lands/Belgisch platform van on dernemers in de toeristische branche opgericht. Dit platform gaat ideeen ontwikkelen om het toeristisch bezoek in voor- en na seizoen te stimuleren. De ge dachten gaan bijvoorbeeld uit naar toeristische arrangemen ten aan weersijden van de grens met thema's als Deltawerken, water, havens, historie en mo derne cultuur. Vragen over benoeming van H. Flik in Goes van onze verslaggever DEN HAAG - Het kamerlid Wil- lems van Groen Links wil van minister Dales van Binnenland se Zaken weten of het juist is dat waarnemend-burgemeester H. Flik van Goes in de Beve- landse gemeente is benoemd zonder dat er overleg is geweest met de raad. Willems vraagt de minister of zij dat correct vindt. Zoals gemeld is Flik naar Goes gehaald naar aanleiding van de affaire Seinstra. Willems vraagt waarom er niet voor gekozen is 'de loco-burgemeester de taken van de teruggetreden burge meester te laten overnemen'. Ook wil hij weten of Flik voor drie dagen per week in Goes werkt en of hij 'voor deze part time baan een overeenkomstig deel van het volledige burge meestersalaris krijgt. Toiletcabine vernield in Westduingebied VLISSINGEN - Wandelaars in het recreatiegebied Westduin tussen Vlissingen en Dishoek hoorden donderdagochtend om 8.00 uur een geluid dat verdacht veel leek op een ontploffing in de buurt van het openbare toilet. Toen de politie na de melding ar riveerde op de plek des onheils, bleek de cabine te zijn vernield. Vandalen hadden met grof ge weld de toegangsdeur van de wc vernield. Het toilet, dat in de buurt van Skandia Sauna staat, is eigendom van de gemeente. Door de schade (de deur en de deurstijl zijn vernield) is de wc voorlopig buiten gebruik. I I I I I I t l TTT TTr Het Goese paar was écht toe aan vakantie. De kopzorgen van het afgelopen jaar had den danig aan hun geestelij ke weerbaarheid geknaagd. Niet dat ze overspannen wa ren, maar het chagrijn was de laatste maanden toch wel logaritmisch gestegen. Ze besloten hun geest in de Zwitserse bergen te helen. Bepakt en bezakt lieten ze nog voor het kraaien van de haan hun huisje achter, dat twee weken in handen was gegeven van een welwillen de buurvrouw die sociale vernieuwing al praktiseerde toen 'd Ancona het nog moest uitvinden. Na een slopende rit over de Duitse en Zwitserse autowe gen, arriveerden ze 's avonds op de camping. Het panorama ivas in elk geval prachtig, het uitzicht op de bergtoppen overtrof elke jig saw-puzzle. Nu de sfeer was gesnoven, werd het tijd om uit te pakken Maar naar mate de koffer leger en het veldje voller raakte, be kroop hen een 'unheimisch' gevoel. De tentstokken, de haringen, het grondzeil: al les ivas er. Behalve de tent. Bedrijvigheid in het sorteerstation van de PTT in Goes. foto Willem Mieras van onze verslaggever VLISSINGEN - De PTT doet van zich spreken. Binnen zes jaar moeten 6000 banen ver dwijnen om plaats te maken voor automatische sorteer- machines. PTT-klanten met een antwoordnummer heb ben te verstaan gekregen dat de prijs voor deze PTT-post- service wordt verhoogd van 90 naar 240 gulden per jaar. Op de telefoonnota's is in de toekomst precies te zien naar wie telefoontjes zijn uitge gaan. Deze wijzigingen in het beleid van de PTT leiden niet auto matisch tot een aanpassing op een ander terrein, dat van de verbeterering van service. In de kleine Zeeuwse dorpen is het eerder regel dan uitzon dering dat de post één dag la ter is dan in de Zeeuwse ste den. Dat mag niet voorko men. verklaart PTT post- voorlichter H. Ietsema: ..Wel licht dat het bij poststukken gebeurt die onderdeel zijn van grote partijen post. Maar dan is het vaak de schuld van de aanbieder of drukker. Het ge beurt nogal eens dat die zelf de post voorsorteren. Als dat niet allemaal in één keer ge beurt. kan een deel van die partij pas later bezorgd wor den." Indien op een Expresse-post stuk als adressering de post bus staat, komt het voor dat zo'n stuk pas een dag later in de postbus ligt. „Ook dat mag niet gebeuren", aldus Iet sema. „maar de mensen moe ten in zo'n geval wel hun post bus legen. Anders blijft zo'n stuk inderdaad liggen." Kwaliteit Dat bepaalde stukken langer dan 24 uur onderweg zijn. is niets bijzonders bij PTT-post. Ze horen dan bij een partij die is aangeboden in het kader van de 48-uurs regeling. Veel bedrijven hebben afspraken met PTT post dat hun stuk ken niet binnen 24 uur, maar binnen 48 bezorgd moeten worden. Dat betekent dat ze overdag verwerkt kunnen worden, zodat PTT post het werk beter kan spreiden. Dat is voor de aanbieders van der gelijke stukken ook goedko per. PTT gaat er evenwel van uit dat streekpost die vóór 23.00 uur en andere post die vóór 18.00 uur gepost is, binnen 24 uur op de bestemming is. De ze post wordt 's nachts ver werkt. „Het is van belang dat mensen hun post ook correct adresseren. Wat dat betreft heeft de afzender ook een ver antwoordelijkheid", stelt Iet sema. PTT post werkt hard aan het opvoeren van de kwaliteit. Daarom wordt onderzocht hoeveel post te laat of onjuist is bezorgd. Of zoals Ietsema zegt: „Waar gehakt wordt val len spaanders." PTT post ver werkt per dag gemiddeld 20 miljoen poststukken. Daar van is 6 procent post voor par ticulieren. Van die 6 procent wordt 89 procent goed be zorgd. Het streefgetal van PTT post is 92 procent. Van de post van financiële instel lingen wordt 94 procent cor rect bezorgd, van overige za kelijke post 92 procent en van de lectuur komt 96 procent in de juiste brievenbus. Ietsema raadt mensen met klachten aan, contact op te nemem met hun plaatselijke postkantoor. Mocht dat niet bevredigend werken, dan kan contact opgenomen worden met het klachtennummer van PTT-post Een officiéle klach tenprocedure of een klachten commissie kent PTT-post niet. Voorlichter Ietsema: „Klachten springen er na tuurlijk altijd uit. Als het goed gaat. hoor je niemand." Ook de veranderingen die slot zie pagina 11 kolom 1 Vervanging duur handwerk van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Twee studenten werktuigbouwkunde aan de af deling HTS/HLO van de Hoge school Zeeland in Vlissingen hebben de uitvinding gedaan waarop de mosselsector al enige tijd met smart wachtte. 3iet Nijssen en Koen Zeegers bedachten bij wijze van afstu deeropdracht een constructie ivaarmee mosselen kunnen ivorden aangevoerd om te wor den gesorteerd. Het Mosselbe- drijf Steketee-Van der Jagt uit Yerseke had de twee studenten de opdracht verstrekt. Bij Steketee-Van der Jagt is al een apparaat in gebruik dat slechte mosselen kan opsporen. Het apparaat verdeelt de mosse len in goed. verdacht en slecht. Om het dure handwerk van de mosselsortering te vervangen moest echter een manier worden gevonden om de mosselen in de detector aan te voeren met een snelheid van 6000 kilogram per uur. Piet Nijssen en Koen Zeegers be dachten een oplossing onder be geleiding van hun docent, ir J. P. W. Wuite en hun mentor in het bedrijf, W. de Rooy. In Yer seke zijn de producenten zo geestdriftig over de uitvinding omdat het probleem van de handmatige sortering lijkt opge lost. Zeker ook omdat de vin ding toe te passen is bij de sorte ring van andere produkten, zo als bijvoorbeeld augurken, is in middels patent aangevraagd. De twee jonge onderzoekers stu deerden woensdag af aan de Ho geschool. Roompot Recreatie Familie Restaurant 27 juni dansen m.m.v. PARDOES JUNI maandmenu: Salade van groene en witte asperges Gevogelte consommé Asperges op klassieke wijze Flensjes gevuld met aardbeien 42,50 p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14,00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. Goese Meer Promotions, Kattendijksedijk, Postbus 2161,4460 MD Goes. tel. 01100-33156 Informatiecentrum geopend maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.30 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Andere tijden op afspraak. in onze verslaggeefster .ISSINGEN - De werkdruk lij de Zeeuwse instellingen oor gezins- en bejaardenver- orging neemt toe. Een groeiend antal mensen vraagt om hulp. lie kan niet altijd direct ver eend worden. De instellingen noeten met wachtlijsten verken en onderscheid maken ussen dringende en mindcr- Iringende hulpvragen. De ver kei ij Ke omvang van de pro lemen blijft verborgen, omdat Ie mensen die geen of onvol- oende hulp ontvangen, niet irotesteren. )nder de 110 schriftelijke klach- en die de Centrale Klachten- Ommisssie Gezinsverzorging in lunnik vorig jaar ontving, wa- en geen klachten tegen Zeeuw- e instellingen. Dat wil niet zeg en dat de gezinsverzorging in eeland niet kampt met dezelf- e problemen als in de rest van lederland. Hulpbehoevenden ;orden regelmatig geconfron- eerd met minder hulp dan raarop ze recht hebben en met roegtijdige beëindiging of ver- oindering ervan. Alleen zijn de rachtlijsten een stuk korter, toe het komt dat de Centrale klachtencommissie gezinsver- orging geen klachten uit Zee and kreeg, is onverklaarbaar. Misschien komt het omdat de ieeuwse bevolking behouden- er van aard is en dingen mak elijker neemt. Bovendien is de loelgroep in de Randstad veel anger dan in Zeeland", zegt A. Ie Jonge, hoofd gezinsverzor- jng van de Federatie Maat- ehappelijke Dienstverlening Soord-Zeeland (FMD). 3ij het FMD bestaat, evenals bij je andere Zeeuwse instellingen, •en korte wachtlijst voor minder irgente gevallen. Als er perso- leel uitvalt zijn de cliënten die liet op de urgentielijst voorko nen de dupe. Patiënten in de aatste levensfase en alleen- taanden die wachten op een ilaats in een verpleegtehuis, rijgen voorrang. „Nu moeten wij ook prioriteiten stellen en oppassen dat we niet de kaas- schafmethode hanteren", aldus De Jonge. Gemopperd Op Walcheren zijn geen officiële klachten ingediend, maar L. Q Phernambucq. directeur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren (Ma- di), is ervan overtuigd dat er wel degelijk wordt gemopperd. „Wat wil je als mensen niet de hulp krijgen waarop ze recht heb ben." Volgens hem werkt de maatschappelijke dienstverle ning in Zeeland nog steeds met een te klein budget, gezien de sa menstelling van de bevolking. Door een procedure bij de Raad van State heeft Madi een bud getverruiming van vijf ton bij de ziekenfondsraad losgepeuterd. Maar zelfs met het huidige bud get van 13 miljoen gulden is dit volgens Phernambucq niet ge noeg. „Hiermee kunnen we de integrale groei niet opvangen." „Onze tekorten worden geca moufleerd, omdat we de proble men verschuiven", zegt Arnold Schelfhout, directeur Zorgverle ning van de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuwsch-Vlaanderen. „Als we een cliënt niet kunnen helpen kan hij een beroep doen op de Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet (AAW). Dan wordt hij zelf werkgever. Of als het inkomen van de cliënt het toelaat raden we hem aan om particuliere hulp te zoeken." Bij het Sociaal Centrum in Goes is de vraag meestal groter dan het aanbod. P. van Wisselingh van het Sociaal Centrum: „Om dat de vraag per week wisselt, gebeurt het regelmatig dat we mensen moeten teleurstellen. Het is een continu denk- en afwe gingsproces. Wie heeft de hulp harder nodig? Of verdelen we het over iedereen? Ik kan me goed voorstellen dat het begrip een keer ophoudt. Wij staan machteloos. Na al die bezuini gingen is de rek eruit." van onze verslaggever MIDDELBURG - In 'Music Hall' De Kloveniersdoelen is giste ren het zestiende Festival Nieuwe Muziek Zeeland begonnen. Vier weekeinden achtereen klinken eigentijdse klanken in een kleurrijke ambiance. Musici, beeldende kunstenaars en pu bliek ontmoeten elkaar rondom zestien offerschalen van pa- piermaché, waarin keramiste Dora Dolz de namen van deelne mende componisten heeft gegrifd. Er is zowel aandacht voor gevestigde namen als voor de 'jonge' garde, van wie de Italiaanse componist Luca Francesconi (links) de 'meerstromen'-programmering belangrijk beïnvloedde. Tij dens de openingsmanifestatie liet hij zich flankeren door zijn Spaanse collega David Del Puerto (rechts) en de componiste Cal liope Tsoupaki (midden), die van Griekse afkomst is. Zaterdag brengt het Xenakis Ensemble werk van dit drietal in première. Het festival, dat begon met sombere toespraken over dichtge- draade rijkssubsidiekranen voor hedendaagse kamermuziek, laat ditkeer nogal wat componisten horen die open staan voor niet-academische muzikale bronnen als de moderne pop. de geïmproviseerde jazz en de oude etnische muziek. Zie ook pagina 11 foto Lex de Meester internationale allure, maar wel in Zeeland. Met privacy en beschermde architectuur. Proef deze sfeer in de documentatie (bel 01100-33156). Of ervaar zelf de ambiance van excellent wonen en bezoek het Informatiecentrum aan Het Goese Meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 9