Kamer wil uitleg drugsdienst VS Fbst bewaren? Travelers Cheques? Buitenlands geld? Reis- OESO noemt loonstijgingen in Nederlandse cao's bescheiden Banenpools in tuinbouw Nederlandse studie elektrotechniek is te smal en te kort Waterstaat bouwt kunstriffen voor kust bij Noordwijk binnen- en buitenland Speciale commissie rapporteert in Bosio-affaire Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie. TROAT/A AfRUNES Croatia Airlines landt op Schiphol Onenigheid minister en NS over Rail 21 Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Flinke daling aantal arbeidsongeschikte ambtenaren overheid Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Miljoen betaald voor partituur Schubert VRIJDAG 26 JUNI 1992 iAdvertentie DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet de Tweede Kamer ope ning van zaken geven over de manier waarop politie en Justi tie in Nederland samenwerken met de Drugs Enforcement Ad ministration (DEA), de Ameri kaanse narcoticadienst. Deze wens heeft de speciale kamer commissie in de zaak-Bosio in haar donderdag verschenen rapport voor de Tweede Kamer neergelegd. De commissie vindt ook dat de regering opening van zaken moet geven over de positie van informanten van de politie, hoe ver hun bescherming reikt en wat de gevolgen zijn voor infor manten die criminele activitei ten ontplooien. Commissie De commissie doet de Kamer deze aanbevelingen omdat zij geen duidelijk beeld heeft kun nen krijgen van de handel en wandel van de Arnhemmer H.J. P. (47), die een hoofdrol heeft ge speeld in de Bosio-zaak. P. heeft een nogal gevuld straf blad (diefstal, heling, oplich ting). maar is tevens informant (geweest) van de politie. De DEA had P. bij de Nederlandse poli tiediensten geïntroduceerd. Hij heeft geweigerd voor de kamer commissie te verschijnen, even als vijf anderen van de zestien personen die de commissie had opgeroepen. P. woont al geruime tijd in de Verenigde Staten. De commissie heeft niettemin evenals minister Hirsch Ballin van justitie vastgesteld dat de Franse zakenman Bosio niet zo als hij zelf vermoedde het slacht offer is geweest van een illegale wapen- en drugshandel met de CIA en de DEA op de achter grond. Bovendien vindt de com missie dat Bosio nooit een kre diet van 650.000 gulden van Eco nomische Zaken had mogen krijgen, waarmee hij in 1982 een bedrijf in Arnhem kon opzetten. De Bosio-commissie heeft haar conclusies getrokken op basis van wat zij zelf „beperkende om standigheden" noemt. Zo heeft zij de grootste moeite moeten doen om de door haar opgeroe pen betrokkenen bij de affaire vertrouwelijk opening van za ken te laten geven. Verklaringen bleken vaak tegenstrijdig te zijn. Een vermeende CLA-agent, de Amerikaan C. O'Kelly, die ne gen jaar geleden voor Bosio heeft gewerkt, bleek volstrekt onvindbaar. Marihuana Verder hebben de Belgische au toriteiten ondanks herhaald aandringen van minister Hirsch Ballin geweigerd informatie te verstrekken over de gang van za ken rond een scheepscontainer met 645 kilo marihuana, die in 1985 op naam van Bosio in Ant werpen in beslag genomen is. Enkele jaren geleden heeft de toenmalige Belgische minister van justitie in het parlement in postkantoor Tijdens uw vakantie kan PTT Post de post voor u bewa ren. U kunt dit regelen op elk postkantoor. Dus... even naar het postkantoor en dan op vakantie. UTRECHT (ANP) - De program ma's van de studie elektrotech niek in Delft, Eindhoven en Twente zijn niet breed genoeg; de studenten krijgen te weinig algemene en niet-technische vakken. Bovendien is vier jaar voor zo'n studie te kort en daar door is het programma overla den. Dat vindt een internationale commissie, onder leiding van Philips-topman ir. B. Waumans, die de studies elektrotechniek in zes Europese landen vergeleek. De commissie bracht donderdag haar rapport uit, geschreven in opdracht van de vereniging van universiteiten VSNU. De Nederlandse programma's elektrotechniek voldoen wel aan de normen, vindt de commissie. De afgestudeerden zijn van goede kwaliteit, maar dat komt vooral omdat de meeste studen ten minstens vijf en een halfjaar aan de studie besteden. De com missie zou het verstandiger vin den als het programma wat lan ger zou duren, bij voorbeeld vijf jaar, zonder dat de studenten nog langer over hun studie doen. Die studenten kunnen overigens wel wat harder werken, vindt de commissie, want Nederlandse studenten besteden aanzienlijk minder tijd aan studeren dan hun collega's in de rest van Eu ropa. Verlenging van het programma heeft als voordeel dat het min der overladen is. Dat kan een po sitieve invloed hebben op het rendement, want de commissie vindt dat er veel te veel studen ten voortijdig afhaken. Boven dien kan er dan misschien wat extra ruimte komen voor wat al gemene vakken. Advertentie postkantoor American Express Travelers Cheques zijn de meest geaccepteerde en gebruikte Travelers Cheques. U kunt ze overal ter wereld verzil veren bij banken. U kunt ermee betalen in vele hotels, restaurants en winkels. Op de grotere postkantoren zijn ze in US dollars direct aan te schaffen. Kortom_ even naar het postkantoor en dan op vakantie. Brussel gezegd dat het een Ne derlandse aangelegenheid be trof, waarin betrokkenen omwil le vdn hun veiligheid werden be schermd door de Nederlandse autoriteiten. De kamercommissie heeft ook geen volledige inzage gekregen in de gegevensbestanden van Justitie en politie. Ondanks al deze tegenwerking stelde com missievoorzitter Tommei don derdag dat de conclusies van het onderzoek bij meer medewer king niet anders zouden hebben geluid. Raadsel Eén specifieke gebeurtenis is voor de commissie-Tommei een raadsel gebleven. Nadat Bosio in 1983 was ontslagen als direc teur-werknemer van zijn bedrijf heeft de politie staatssecretaris Van Zeil gewaarschuwd om bij voortzetting van de kredietver lening aan een nieuwe bedrijfs leiding ervoor te waken dat Bo sio en Parisius niet weer in het bedrijf terecht zouden komen. Van Zeil schrijft dan ook aan de nieuwe directeur dat hij geen contractuele verplichtingen De vroege oogst van bloembollen stelt kwekers voor een groot probleem. Bij de jeugd is weinig animo voor betaald rapen en de schoolvakanties zijn nog niet begonnen. foto Paul Vreeker/ANP DEN HAAG (GPD) - Over enkele jaren zouden personeelspro blemen voor tuinders in het Westland, bollenkwekers in Noord -Holland en Friesland en aspergetelers in Brabant en Limburg tot het verleden kunnen behoren. Langdurig werklozen uit de regio's zullen worden ingezet en er zullen regionale banenpools komen. Verder moeten er afspraken komen om pieken tijdens de oogst op te vangen. Regionaal zullen tuinders worden geholpen hun personeelsproblemen in kaart te brengen en op te lossen. Dit kan alleen gebeuren als het kabinet en alle bij de werkgele genheid in de tuinbouwsector betrokken organisaties voor 13 ok tober instemmen met een groot aantal voorstellen van de Com missie Personeelsvoorziening Tuinbouw. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid, die het rapport over de pro blemen in de tuinbouw gisteren kreeg aangeboden, liet zich in eerste instantie positief uit over de mogelijkheden die worden opgesomd. De nadruk ligt daarbij op de coördinatie tussen alle bij de tuinbouw betrokken partijen. De Vries zegde toe te zullen bekijken of er mogelijkheden zijn om vrijstellng van sociale premies te verlenen aan werklozen in de binnensteden als ze in het hoogseizoen tijdelijk bij een tuinder gaan werken. De samenwerking met het be drijfsleven is in Nederland vrij goed geregeld. De studenten lo pen ongeveer tien weken stage in een bedrijf; alleen in München is dat veel langer (26 weken). De commissie onderzocht de programma's van elf faculteiten in Nederland, Zweden, Duits land, Zwitserland, België en En geland. Daarbij bleek dat in al die landen de belangstelling voor het vak elektrotechniek aanzienlijk terugloopt, en in Ne derland nog wel het meest. Extra treinen voor concerten Michael Jackson UTRECHT (ANP) - De NS zet 30 juni en 1 juli extra treinen in voor de bezoekers van de con certen van Michael Jackson in het Feyenoord Stadion in Rot terdam. NS verwacht vanaf twee uur 's middags concertgangers die naar de Kuip gebracht willen worden. Zowel vanaf de stations Rotterdam CS en Rotterdam Blaak als vanaf Dordrecht rij den treinen naar de halte Sta dion. Na afloop van de concerten rij den er extra treinen naar onder andere Amsterdam, Alkmaar, Groningen. Leeuwarden, En schede, Nijmegen en Eindhoven. Reizigers naar Limburg en Zee land kunnen de concerten niet tot het einde bijwonen als ze nog dezelfde avond met de trein thuis willen komen, zo meldt NS. If i 9 I «fff «fftf #§f «f SCHIPHOL - Op Schiphol landde gisteren het eerst toestel van Croatia Airlines. Het vliegtuig kwam uit Zagreb. De maatschappij gaat twee keer per week op Schiphol vliegen met aanslui tingen op Pula, Split en Dubrovnik. De dienst wordt uitgevoerd met een Boeing 737-200. foto Marcel Antonisse/ANP Energietips voor vakantiegangers DEN HAAG (GPD) - 'Gebruik uw eigen energie maximaal, ga wandelen, fietsen of kanova ren', Dit is één van de zeven energiebesparende tips voor vakantiegangers. Ze staan op een kaart die op initiatief van de ANWB en het ministerie van economische zaken is samenge steld. De honderdduizend kaar ten zijn verdeeld over de ANWB -kantoren. De filosofie achter de kaart is de vakantiegangers er op te wijzen dat ook in de zomermaanden op eenvoudige wijze energie be spaard kan worden. De bezitter van de kaart kan met het verzin nen van een tip een prijs winnen: een fiets, fietsendrager of een batterij-oplader op zonne-ener- gie. De tips die Economische Zaken alvast heeft bedacht zijn: Zet de CV-ketel, de boiler en de geiser af. Schakel voor het vertrek de koelkast uit. Vertrek op het juis te moment om files te vermijden. Neem de kortste route. Goede wegenkaarten kunnen u daarbij helpen. Neem de fiets mee op vakantie. Doe tijdens de vakan tie alsof u thuis bent en verspil geen energie van een ander. PARIJS (ANP) - De loonstijging met 4,25 procent in 1992 in Ne derland is „een bescheiden toe neming" ten opzichte van de geldontwaarding van 1991. Dat schrijft de Organisatie van Eco-. nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in het hoofdstuk over Nederland in haar donderdag gepubliceerde halfjaarlijkse rapport. De infla tie bedroeg volgens de OESO in 1991 3,3 procent. De constatering dat de loonstij ging bescheiden is, komt niet overeen met de recentelijk geuite commentaren van het Centraal Planbureau (CPB), waarvan de boodschap steevast is dat de loonstijgingen zorgen baren, vooral omdat ze de werk gelegenheid schaden. De OESO -deskundigen baseren zich op gegevens die hun vanuit Neder land door het CPB zijn ver strekt, al bestaan er definitiever- schillen. Bescheiden loonstijgingen in het verleden maken het volgens de OESO-economen voor ons land mogelijk om meer te pro fiteren van de groei van de we reldhandel in 1993. Het over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans gaat dan in de richting van de 30 miljard gulden. De OESO is verder somber over de binnenlandse vraag in ons land. De bescheiden groei van 0,4 procent dit jaar en 1,2 pro cent volgend jaar kon wel eens de laagste in het OESO-gebied zijn. In grote lijnen stemmen de OESO-bevindingen overeen met die van het CPB, dat overi gens deze week de nieuwste cij fers aan het kabinet presenteert. De cijfers spelen een rol bij de be grotingsbesprekingen die bin nenkort beginnen. CPB en OESO constateren beide dat de economische groei dit jaar ver der afneemt (maar volgens het planbureau weer wat hoger uit komt dan dit voorjaar nog ver wacht), en volgend jaar maar be scheiden toeneemt. De groei van het bruto binnen lands produkt, vorig jaar afgeno- UTRECHT (ANP) - In de uitvoering van de toe komstplannen van de Nederlandse Spoorwegen (NS) dreigt vertraging. De spoorwegen en het mi nisterie van verkeer en waterstaat zijn het niet eens over de kosten van Rail 21, het ambitieuze plan van NS dat mikt op een verdubbeling van het reizigersvervoer in het jaar 2005. De NS begroot op basis van de jongste ramingen de kosten op 15 miljard. Maar het ministerie is voorshands niet van plan meer beschikbaar te stel len dan 13.7 miljard. Er gaapt dus een gat van 1,3 miljard. mag aangaan met Bosio. Over Parisius rept hij niet. Twee we ken daarna schrijft Van Zeil een persoonlijke brief aan procura tiehouder B. Sanderson waarin hij dat verbod zonder opgaaf van redenen intrekt. Tegen de commissie heeft Van Zeil gezegd dat hij zijn hand nog eens over zijn hart had gestre ken. postkantoor Op zo'n 450 grotere postkantoren kunt u de valuta van de popu laire vakantielanden zó aanschaffen. Of het nou om dollars of pesetas gaat. Op de kleinere postkantoren kunt u de buitenland se valuta bestellen. Meestal liggen ze dan al een dag later voor u klaar. Dus... even naar het postkantoor en dan op vakantie. DEN HAAG (GPD) - Voor de kust bij Noordwijk komen dit najaar vier kunstriffen op de bodem van de zee, naast het voormalige REM-eiland. Het is de bedoeling dat zee-anemonen, sponsen en een reeks van beest jes zich op de betonnen en ste nen bodem nestelen en massa's zeevis en kreeft aantrekken. Als de voor Nederland unieke proef lukt, wil Rijkswaterstaat meer van die riffen aanleggen. Dat verrijkt de zeebodem en biedt vissers zulke ongekende mogelijkheden dat ze best mo gen bijdragen in de aanlegkos- ten. Aan de vissen die bij de 'kweekplaats' worden verwacht, zoals inktvis en zeebaars, is na melijk een dikbelegde boterham te verdienen. Omdat bekend is waar welke dieren zitten, kan bovendien ge richter worden gevist. Verticale netten, kooien of hengels kun nen de plaats innemen van net ten die over de zeebodem slepen. Zo spaart de visser het leven op de zeebodem en is de kans klei ner dat hij na het ophalen van de netten tonnen 'overbodige' vil soorten weg moet gooien. De riffen bij Noordwijk worde rond, 2,5 meter hoog en krijge een doorsnede van 10 meter. Oi te kunnen vergelijken, komeni twee riffen van beton en twe van natuursteen. Rijkswate staat heeft voor de plek 1 Noordwijk gekozen omdat hi een meetstation heeft op hi voormalige REM-eiland. Hf kent daardoor de zee ter plaati goed en kan de ontwikkelinge makkelijker volgen. Als alles volgens plan verloop vormt zich binnen drie jaar ee complete leefgemeenschap i de harde, rustige en stabiel stukken zeebodem. Op oui scheepswrakken is dat al eei wen het geval en dat bracht ai dere landen al eerder op het ide de natuur op de zeebodem eei handje te helpen. Japan, Ierlani en de VS hebben hele zeewiei kwekerijen en verdienen das uitstekend aan. Bij het REM-d land is het water te troebel endi zee te diep voor het kweken va) zeewier, maar wellicht kan ha elders voor de Nederlandse kusi HEERLEN (ANP) - Steeds min der werknemers van de over heid doen een beroep op een uit kering wegens arbeidsonge schiktheid. Dit blijkt uit cijfers van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), de keu ringsinstantie bij de overheid. Bij het ABP zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar zevenhon derd keuringsaanvragen minder binnengekomen dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit komt neer op een daling van 14,3 procent, nadat in de tweede helft van vo rig jaar al een daling van 5 pro cent werd geconstateerd, aldus het ABP. Ook het aantal aanvragen voor een invaliditeitspensioen daal de in de eerste vijf maanden met 19 procent en het aantal her plaatsingstoelagen met 7 pro cent. Uit die cijfers kan worden afgeleid dat steeds minder amb tenaren volledig worden afge keurd. Het aantal herplaatsin gen van gedeeltelijk arbeidson geschikten neemt naar verhou ding toe. Op jaarbasis betekent het terug lopen van het aantal aanvragen een besparing ongeveer 500 mil joen gulden. De hoogte van de toekomstige uitkeringslasten zijn echter moeilijk te voorspel len. aldus het ABP. De daling die nu is ingezet, wordt toegeschre ven aan het pakket van maatre gelen dat het ministerie van bii nenlandse zaken samen met hf ABP heeft getroffen. Vergrijzinj het beperken van de vut en ii krimping bij de overheid zoude kunnen leiden tot een nieuw stijging van ziekteverzuim en ai beidsongeschiktheid. FNV eist geld voor hostessen felicitatiedienst DEN HAAG (GPD) - De Diei stenbond FNV vordert honderl duizenden guldens van Felid tas BV, een felicitatiedienst u| Leidschendam. Volgens d bond zijn de zevenhondeij werknemers jarenlang zwaï onderbetaald. Als Felicitas nil aan de vordering kan voldoei schakelt de bond de rechter in, Felicitas is al jaren in onderhaii deling met de FNV om te koma tot een goede cao voor de hostel sen, maar nog steeds krijgd werknemers vergoedingen d) lager zijn dan het minimumlool Bij sommige medewerksters zfl de salarisachterstand over de 2! gelopen vijf jaar minstens vijl tienduizend gulden bedragen. (Advertentie) men van 3,9 tot 2,0 procent, zal dit jaar volgens de OESO verder verminderen tot 1,2 procent. Voor 1993 wordt een herstel tot 2,1 procent voorspeld. Het per centage werklozen onder de be roepsbevolking zal oplopen van 5,9 in 1991 tot 6,5 dit jaar en 6,9 in 1993. De inflatie neemt dit jaar iets af van 3,3 tot 3,1 procent, maar zal in 1993 weer oplopen tot 3,3 procent. Gemeten aan de consumentenprijzen zal de geld ontwaarding volgend jaar zelfs 3,8 procent bedragen, aldus de OESO. postkantoor De grotere postkantoren hebben sinds kort de voordelige Postbank reisverzekering in huis. Met naar keuze 'n A-,B- of C-pakket, naar gelang de dekking die u nodig hebt. De polis kunt u direct meenemen. Dus voor een voordelige reisverze kering... even naar het postkantoor en dan op vakantie. Een woordvoerster van de NS zei dat bepaalde on derdelen van Rail 21 wellicht moeten worden uit gesteld als het ministerie niet meer geld op tafel legt. De NS wijst er overigens fijntjes op dat minis ter Maij zelf er destijds voorstander van was om Rail 21 veel sneller uit te voeren. Oorspronkelijk zou Rail 21 in 2015 moeten zijn uitgevoerd. „Als het ministerie voet bij stuk houdt komen we in de problemen maar ik denk dat er wel een oplos sing wordt gevonden", aldus de woordvoerster. Ook het ministerie is optimistisch. AMSTERDAM/LONDEN (ANP) - De partituur voor het strijkkwartet no. 8 bes-groot van Franz Schubert (1797-1828) heeft op een veiling bij Christie's in Londen 975.000 gulden opgebracht. Dit heeft het veilinghuis donderdag bekendge maakt. De partituur, gesigneerd en gedateerd 5 september 1814, was vergezeld van een notitie van Schubert zelf. Op dezelfde vei- ling bracht een brief van Wolfgang Amadeus Mozart (1756- 1791200.000 gulden op. De brief uit 1789 was gericht aan zijn vrouw Constanze. Aantekeningen van Beethoven voor zijn ouverture „Die Weihe des Hauses" werden verkocht voor 110.000 gulden. De kopers wensen anoniem te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 6