Bestrijding zware misdaad faalt l/.I.P. CARS r PZC Internationale bemiddeling crisis Zuid-Afrika op komst PZC Arrestatie na schot op overvaller iL arde taal Rabin na twee llmoorden in de Gazastrook Simons Shamir uit politiek binnen- en buitenland -Jaarverslag CRI: helft organisaties onder legale dekmantel Boertien was vooral hoge vertegenwoordiger van het gezag VRIJDAG 26 JUNI 1992 2 den HAAG (GPD/ANP) - De II, ware, georganiseerde misdaad Mfin ons land zal de komende ja- toenemen. Politie en justitie slagen er door gebrek aan be- 'ijs niet in professionele crimi- lelen aan te houden. Ze zijn niet n staat de zware en georgani- eerde misdaad in ons land te e to (Advertentie) bestrijden. De meeste van de 599 geregistreerde criminele or ganisaties in Nederland zijn al langer dan drie jaar actief. Tien procent maakt zich schuldig aan (pogingen tot) liquidatie van andere personen uit het cri minele milieu. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) dat donderdag is gepresenteerd. Volgens een woordvoerder van de CRI is het nog onduidelijk of het aantal professionele criminele organi saties in Nederland stijgt. ..De aanpak van de zware crimi naliteit is verwaarloosd in de pe riode waarin de kleine criminali teit werd aangepakt. We zijn nu met een inhaalslag bezig waar van we in de nabije toekomst de vruchten zullen plukken." Daar mee verklaarde CRI-directeur J. Wilzing de constatering dat van de bestrijding van de zware en georganiseerde misdaad nog be trekkelijk weinig terecht komt. Meer dan de helft van de organi saties maakt gebruik van een le gale firma als dekmantel, meldt het jaarverslag. Ruim een derde maakt zich schuldig aan het wit wassen van geld. In 18 procent van de gevallen is sprake van corruptie door overheidsfunc tionarissen of personen uit het bedrijfsleven. ..Grootschalige recherche-onderzoeken naar il legale activiteiten van dergelij ke groepen, duren soms langer dan een jaar. Dat geeft te den ken", zo luidt de conclusie. Handel in verdovende middelen is nog steeds het meest voorko mende misdrijf. Heroïne, voor namelijk afkomstig uit Pakistan en Turkije, wordt via de Balkan- landen en Duitsland ons land binnengesmokkeld. De hoeveel heid in beslag genomen heroine is vorig jaar aanzienlijk gedaald. In 1990 onderschepte justitie 532 kilo, terwijl dat vorig jaar slechts 406 kilo was. EEN EXCLUSIEVE AUTOMOBIEL KOOP JE BIJ AUTO ADRIA Citroën XM Ambiance Bouwjaar: April 1990 Km.stand: 42.000 '9KKleur: Antraciet metaallak ''Extra's: A.B.S.-Remsysteem Centrale vergrendeling Elektrische ramen Getint Glas Stuurbekrachtiger Radio/cassette recorder Alarm Nieuwprijs: ƒ70.000,- l/erkoopprijs: ƒ39.850,- BMW 525i Automaat Bouwjaar: Juli 1988 Km.stand: 77.000 Kleur: Donkergrijs metaallak Extra's: A.B.S.-Remsysteem Alarm Verkoopprijs: ƒ48.500,- official Ford Dealer autoadria westhavendik 150 goes 01100-20440 iiiiiim iii'in hui— Politiemensen zoeken na de schietpartij naar hulzen. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft donder dagmorgen een werknemer van juwelier Amstel Diamonds gearresteerd nadat die een overvaller had neergeschoten. De gewonde overvaller werd kort na de schietpartij gevonden op het Koningsplein, waar hij in elkaar was gezakt. Hij is opgeno men in het VU-ziekenhuis en wordt daar door de politie bewaakt. De overval door twee mannen vond plaats in de loop van donder dagmorgen. Volgens de politie is er buiten het gebouw door de overvallers geschoten. Vanuit het gebouw werd teruggeschoten en één van de overvallers werd in de borst geraakt, waarna het tweetal zich op een motor uit de voeten maakte. De motor is te ruggevonden in de Reguliersbreestraat. Van de tweede overval ler ontbrak gisteren nog elk spoor. ■H9B van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Arbeiderspartij leider Jitschak Rabin heeft aan- fekondigd dat zijn toekomstige regering hard zal gaan optreden tegen „opruiers en moorde naars" in de bezette gebieden. Hij zei dat naar aanleiding van de moord, donderdag, op twee Israëlische burgers in de Gaza- itrook. Het leger is een groot scheepse zoekactie begonnen naar vier Palestijnen, die ervan worden verdacht de aanslag te hebben uitgevoerd. De slachtoffers, 49 en 59 jaar oud, waren bedrijfsleiders van ten verpakkingsindustrie in de buurt van Gaza-stad. Het bedrijf Wordt gerund door een Israëli sche kibutz, in samenwerking het militaire bestuur. De vier Palestijnen reden met een Advertentie auto met Gaza-kentekenplaten naar de fabriek, waar ze de twee Israëliërs met messen in borst en rug staken. Daarna verdwe nen ze. Een legerarts kon niets meer voor de slachtoffers doen. Onmiddellijk na het incident is een deel van de Gazastrook afge sloten, maar een zoekactie naar de aanvallers had donderdag avond nog niets opgeleverd. Jitschak Rabin, winnaar van de parlementsverkiezing van afge lopen dinsdag, noemde gister avond de moorden „weerzin wekkend". Hij zei dat de twee slachtoffers zijn vermoord om dat ze joden waren. De daders zouden de bedoeling hebben ge had het vredesproces schade te berokkenen. Rabin zei ook dat iedereen die mocht denken dat hij niet met alle kracht zal optre den tegen terreur, een grote ver gissing maakt. „Wij zullen op- Milosevic weigert erkenning Bosnië STRAATSBURG/SARAJEVO (RTR/DPA/AFP) - De Servische president Slobodan Milosevic heeft een oproep van de EG-be- middelaar Lord Carrington om de onafhankelijke republiek Bosniè-Hercegovina te erken nen van de hand gewezen. Dat heeft Carrington donderdag in Straatsburg gezegd na een ont moeting met de Servische lei der. Op Cai^ingtons dringende ver zoek de belegering van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo te beëindigen, reageerde Milosevic met de opmerking dat zijn repu bliek niet bij de gevechten be trokken is. Carrington om schreef de besprekingen als „ontmoedigend". De EG-bemiddelaar had Milose vic, de Kroatische president Franjo Tudjman en de Bosni sche president uitgenodigd voor besprekingen als poging om een einde te maken aan de oorlog in Bosnië. De Bosnische president, die wegens de Servische belege ring van Sarajevo het land niet kon verlaten, liet zich vertegen woordigen door zijn minister van buitenlandse zaken. Haris Silajdzic. Silajdzic bang te zijn dat het bloedbad in Bosnië, waar Servische milities vechten tegen moslims en Kroaten, ge woon doorgaat. De minister vroeg zich vertwijfeld af of „Eu ropa en de rest van de wereld be reid zijn gewoon toe te kijken". ruiers en moordenaars zo hard mogelijk treffen", kondigde hij aan. Rabin sprak in het hoofdkwar tier van zijn partij, bij de verkie zing van een onderhandelings team dat coalitiebesprekingen moet gaan houden met partijen die willen toetreden tot de nieuwe regering. „Als er in de Gazastrook vandaag niet was gemoord, zouden we alle reden hebben om feest te vieren," zei hij. slot van pagina 1 in feite het recht heeft verloren leiding te geven aan dergelijke omvangrijke processen. „Wij ge ven ons oordeel over de hele coa litie in september", zo kondigde hij aan. PvdA-fr actie voorzitter Wöltgens meende echter dat de Kamer door het afwijzen van de motie-Bolkestein het vertrou wen in de stelselwijziging en staatssecretaris Simons heeft uitgesproken. Pag 4: verrassing van Simons JERUZALEM - De huidige Israëlische premier Jitschak Shamir donderdag bij de beëdiging van politiefunctionaris sen in Jerusalem. Shamir heeft gisteren gezegd dat hij bin nenkort zal aftreden als leider van de Likud, overigens niet omdat hij of zijn partij fouten zouden hebben gemaakt die tot de stembusnederlaag leidden. Er zou volgens Shamir dan ook geen enkele reden zijn voor de „grote schoonmaak" in de partij waarop sommigen van zijn ministers aandrin gen. Ook de Israëlische minister van defensie Moshe Arens - even eens van de Likud - heeft donderdag aangekondigd dat hij de politiek voor gezien houdt. „Nu een nieuwe regering ivan de Arbeiderspartij) aantreedt, trek ik me uit het politieke leven terug", zo verklaarde de 66-jarige Arens voor de Israëlische televisie. Hij zei dat hij al 18 jaar openbare functies heeft bekleed en al enige tijd overwoog om de politiek vaarwel te zeggen. De ver kiezingsnederlaag van dinsdag vormde de aanleiding om er nu een punt achter te zetten. foto E PA van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - De kans op internationale bemiddeling in de politieke crisis in Zuid-Afri ka is toegenomen, nadat presi dent F.W. de Klerk woensdag avond verklaarde open te staan voor „adviezen en aanbevelin gen van de internationale ge meenschap". De crisis, de ernstigste na de vrij lating van Mandela en de legali sering van het ANC in februari 1990, is dinsdag ontstaan door het besluit van het ANC de on derhandelingen in de Conferen tie voor een Democratisch Zuid -Afrika (Codesa) over een nieuw politiek bestel af te breken. Het ANC heeft een uitnodiging van De Klerk afgewezen om de situatie op een tweedaags top- beraad te bespreken. ANC-lei- der Ramaphosa zal alleen het ei senpakket voor de hervatting van de onderhandelingen toe lichten aan minister Meyer (grondwetszaken). Een spoedige ontmoeting tussen De Klerk en Mandela staat niet op het pro gramma. Internationale bemiddeling wordt steeds meer gezien als de enige uitweg uit de crisis en is volgens diplomaten nu door de uitspraak van De Klerk moge lijk gemaakt. Welke vorm de bemiddeling zal aannemen en welke organisaties daarbij betrokken zullen zijn. hangt af van de regering en het ANC. Het ANC ziet 'in de huidige situatie' geen heil in bemidde ling, maar zal wel bijdraaien, al dus een hooggeplaatste diplo maat. Lissabon De EG. VN. de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). en het Britse Gemenebest (BG), ko men voor een bemiddelende rol in aanmerking. De regeringslei ders en ministers van buiten landse zaken van de EG verga deren komend weekeinde in de Portugese hoofdstad Lissabon en een 'initiatief van de EG zal hoog op de agenda staan. Minister Pik Botha (buitenland se zaken) ontmoet binnenkort in een niet nader genoemd Afri kaans land de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Boutros Ghali, terwijl Mandela de VN- chef volgende week spreekt in Dakar, Senegal, waar de OAE zich over de crisis zal beraden. De secretaris-generaal van het Gemenebest. Emeka Anyaouko. staat 'in voortdurend contact' met het ANC en de regering en wordt 'op korte termijn' in Zuid- Afrika verwacht. De regering heeft waarschijnlijk een voorkeur voor bemiddeling door de EG, terwijl de VN, OAE en Bbij het ANC favoriet zijn. Het ANC vroeg dinsdag om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad van de VN om maatre gelen tegen het geweld te nemen en 'onze pogingen om een demo cratische orde tot stand te bren gen' te steunen. De Klerk maakte de opening voor internationale bemidde ling woensdagavond op een persconferentie in Pretoria. Hij verklaarde zich tegen 'inmen ging in de binnenlandse gelegen heden', maar 'verlkomde de be langstelling van de internatio nale gemeenschap in de ontwik kelingen in Zuid-Afrika' en zei open te staan voor 'adviezen en aanbevelingen'. Ook wilde hij dat internationale specialisten de politie en de staatscommissie inzake geweld helpen bij het onderzoek naar de moorden in het zwarte woon oord Boipatong Dit bloedbad, waarbij verleden week 39 men sen werden gedood, vermoede lijk door leden van de Zulu-be- weging Inkatha, was voor het ANC aanleiding de onderhande lingen af te breken. De regering zou, aldus het ANC, medeplich tig zijn aan de slachting. CRI-woordvoerder E. Moeksis: „Politie en justitie concenteren zich meer op het oprollen van or ganisaties en houden zich min der bezig met het vangen van ki lo's heroïne". Naast heroïnehandel plegen de criminele organisaties vooral vermogensmisdrijven. zoals overvallen, kunst- en antiekdief stal. afpersingen, autodiefstal en heling. Het aantal overvallen dat wordt gepleegd, is vorig jaar weer ge stegen In 1985 registreerde de CRI meer dan 1000 overvallen, twee jaar geleden waren dat er 1760 en vorig jaar 1884. De CRI verwacht dat dit aantal zal toe nemen tot 2400 in 1995. Het opsporen van professionele criminele organisaties wordt in gewikkelder, omdat ze steeds meer op internationaal niveau samenwerken, vertelt CRI- woordvoerder Moeksis. Wel zijn politie en justitie erin geslaagd de onderwereld beter in kaart te brengen. Om de zware en georganiseerde misdaad beter aan te pakken, moet er meer aan misdaad-ana lyse worden gedaan. Moeksis: „Diefstallen moeten niet langer los van elkaar worden onder zocht. We moeten criminele acti viteiten beter met elkaar in ver band brengen, want vaak zit er een organisatie achter". Wolvenvallei in Blijdorp ROTTERDAM - Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft sinds kort een Wolvenvallei. Twee Spaanse wolven huizen hier. die voor het publiek door de vele schuilmogelijkheden echter moeilijk te zien zijn. Van af één van de drie kijkpunten heeft het publiek de meeste kans om deze roofdieren te ont dekken. De wolf is een bedreigde dier soort. Blijdorp is van plan om in samenwerking met de dieren tuin van Barcelona voor de wolf een fokprogramma op te zetten. Mocht er in Rotterdam inder daad een wolf geboren worden, dan heeft Blijdorp er een attrac tie bij. In het hol van de wolven zit namenlijk een verborgen ca mera, waardoor het publiek de bevalling en de eerste levensda gen van de jonge wolf van nabij kan volgen. Regering van Zuid-Afrika: Lubbers-reis kan doorgaan HILVERSUM (ANP) - De Zuid- afrikaanse regering ziet in de huidige politieke crisis geen aanleiding voor de Nederlandse regering het voorgenomen be zoek aan het land uit te stellen. Dat stelde Roelf Meijer, minis ter van constitutionele zaken en leider van de regeringsdelega tie in de Codesa. donderdag in Avro's Televizier. Volgens Meijer kan het bezoek van premier Lubbers en de mi nisters Van den Broek en Kok de politieke situatie in Zuid-Afrika verbeteren gezien Nederlands historische relatie met het land. „Het is de vraag of het protest van het ANC tegen het bezoek rechtvaardig is. De Nederlandse regering weet dat wij een vreed zame oplossing willen in ons land. Wij streven naar een demo cratische Zuid-Afrika. hoe eer der hoe beter." Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken verwacht dat het kabinet medio juli een defi nitief besluit neemt over het al dan niet uitstellen van het be zoek aan Zuid-Afrika van pre mier Lubbers, vice-premier Kok en hemzelf. De bewindsman zei dit donderdag tijdens een over leg met de vaste kamercommis sie voor buitenlandse zaken over de recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Met een speciale zitting van provinciale staten, gevolgd door een receptie, neemt Zeeland van daag officieel afscheid van commissaris der konin- gin dr C. Boertien. Zijn vertrek sluit een periode af, 7 J waarin de eerste man van de provincie met zijn wat afstandelijke en vaak formele wijze van optreden een geheel eigen stempel drukte op het bestuur. Meer onbewust dan be wust, want commissaris Boertien is er de man niet naar zich nadrukkelijk te profileren. Althans zeker niet naar buiten. Het ambt van commissaris der koningin moet met waardig heid en ingetogenheid worden uitgevoerd, vestigde hij de in druk. Naar de Zeeuwse samenleving toe was hij letterlijk 'een hoge vertegenwoordiger van het gezag.' Een gezagsdrager met een geheel eigen stijl ook, wars van uiterlijk vertoon. 'Ik ben niet het type dat zonodig de trom moet roeren. Dat past niet bij mij.' verklaarde Boertien ruim vijfjaar geleden in een interview in de PZC Bij het opmaken van de balans missen die woorden nog steeds niets aan kracht. Deze houding van Boertien komt voort uit de wijze waar op hij zijn taak als commissaris van de koningin opvat: vertegenwoordiger van de Kroon, objectief beoordelaar en vooral boven de partijen staan. Zo wilde hij gezien worden. Een andere benadering, gestoeld op een meer mens-burger- verhouding, zoals zovelen van zijn collega's voorstaan, is hem vreemd. Dus niet het type van de moderne bestuurder. Dat hoort eenvoudig niet bij de gezagsdrager Boertien. Het hoorde naar zijn oordeel niet bij een benoemd bestuurder. Zijn stijl en presentatie hadden dan ook iets van de oude regent, een door het vertrek van de Zeeuwse commissaris uit gestorven bestuursras, als we minister Dales van Binnen landse Zaken mogen geloven. Ter gelegenheid van de ko ninklijke onderscheiding, die zij enkele weken geleden Boer tien opspeldde, stelde ze in alle vriendelijkheid en sprekend vanuit een positieve ondertoon vast, dat 'het binnenlands bestuur zijn laatste commissaris kwijtraakt die duidelijk een element van de regententijd is blijven meedragen.' Een bete re typering van de bestuurder en persoon Boertien is nauwe lijks te geven. In de ruim zeventien jaar van zijn ambtsuitoe fening heeft Boertien zich doen kennen als een gedegen be stuurder, voor wie de formele kant van het ambt belangrijk was. Hij was en is meer een man van de oude regenteske bestuursstijl dan, om maar eens een voorbeeld te noemen, een modernist-a-la-Wiegel. Vanuit die houding heeft Boertien het niet altijd gemak kelijk gehad in Zeeland en met de Zeeuwen. Veel meer commissaris van de koningin IN Zeeland dan commissaris der koningin VAN de Zeeuwen. Des te meer was het opval lend dat Boertien in tal van andere kwaliteiten de 'last' van het commissaris-ambt gemakkelijk van zich kon afschud den. Voor Unicef bijvoorbeeld, het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, zet hij zich op meer dan voortreffelijke wijze in. In die kwaliteit toont hij zich een bewogen mens, die zijn steentje maar al te graag wil bijdragen aan het welzijn van het kind over de gehele wereld. Zijn inspanningen voor de Roosevelt-stichting en de uitreiking van de Four Freedoms Awards geven Zeeland internationale allure, zoals nog on langs bleek. En als de revolutionaire reformatorische bis schop Laszlo Tökes in het nu vrije Roemenië met de dood wordt bedreigd, roept Boertien meteen de hulp in van minis ter Van den Broek van Buitenlandse Zaken om bij de Roe meense regering aan te dringen op bescherming. Het is een kant van Boertien, die de Zeeuwen weinig hebben kunnen waarnemen. Het heeft alles te maken met de terughoudend heid, die hij in volle overtuiging meende zichzelf te moeten opleggen in zijn uitoefening van het ambt van commissaris van de koningin. Een keuze, waaraan hij zeventien jaar heeft vastgehouden en waarvoor hij zeker het respect van de Zeeu wen verdient. Dim Kamer aanvaardt nabestaandenwet DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich donderdag ge schaard achter de Nabestaan denwet van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. De wet zal vanaf 1 januari 1993 de bestaande Weduwen- en wezen wet vervangen. Eén wijzigingsvoorstel van PvdA en CDA haalde het bij de stemmingen. De regeringsfrac ties hebben daarmee bewerk stelligd dat er een blijvende uit kering van 20 procent van het wettelijk minimumloon komt voor halfwezen (vader of moeder leeft nog) die niet vervalt bij her trouwen van de weduwe of we duwnaar Die uitkering loopt door £ot het 21ste jaar. De Nabestaandenwet gaat uit van een gewenningsuitkering van een jaar van 70 (zonder kin deren) of 90 (met kinderen) pro cent van het minimumloon. Daarna kan er een verlengde uit kering komen. Bijverdiensten uit werk worden tot 15 procent van het mini mumloon vrijgesteld. Voor lo pende uitkeringen komt er een overgangsregeling. Directie: K Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. SteunpuntBoekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee. Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vnjdag van 8.00 tot 17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t'm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80. automatische afschrijving 79.30. franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm, minimumprijs per advertentie 23.40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btwj. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3